Pitanja, odgovori, razgovori, nagovori
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 17 Jan, 2011 05:42 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hajde, zeno, ko ti je negirao Teslu, sta je sa tobom?
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 17 Jan, 2011 10:32 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

SrbinPravoslavac ::
Баш сам јуче дошао до једног закључка, нека ме мајстор исправи ако нисам у праву.
)

Јел ово'' мајстор'' на моју адресу.
Видим да испод мог ника стоји ранг мајстор.Па да не мислиш случајно да сам стварно неки самозвани мајстор. То је неко рангирање на форуму ваљда да буде занимљивије.питај админа он зна зашто то.
Иначе радим на грађевини као мајстор,па ме често тако ословљавају.
А можда и није мени упућено.
Можда је IIротомајстор у питању.
SrbinPravoslavac
Iskušenik

Pridružio: 15 Mar 2010

Poruka Poslao: 17 Jan, 2011 12:57 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

IIpotoMajcTopy је упућено, али ме можеш и ти исправити ако грешим.
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 18 Jan, 2011 23:33 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Србине, према мом скромном суду, у реду су ти постови.

Иначе...
Рале је по традиционалној грађевинској терминологији: радник - мајстор - зидар.
Ја сам: предрадник - протомајстор - архитекта.

Иначе ја Ралета према духовној терминологији сматрам Велемајстором, а ја сам далеко иза њега и по природној интелигенцији и по стеченој мудрости.
Ја сам можда интелекталац и књишки мољац - штребер, јер сам имао могућности и подршку за школовање, али од њега ће Бог више тражити, јер му је дао више талената. Smile

Што се Талета тиче, свакако ћу одговорити и на његова питања и предлоге, такође и Космичкој - нешто сам у гужви тренутно..
Само не ваља му то што ради, што негира Теслу и сл. Laughing
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 08 Feb, 2011 17:11 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Нажалост, нисам довољно упућен у период прогона Богумила.
Према неким изворима, они нису ни постојали у толиком обиму у Босни и Рашкој. Није потврђено ни да је ту било неког геноцида, осим што је било протеривања јеретика.

Ипак, подсећам да је папа Иноћентије III покренуо крсташки рат (1202) у коме је на превару освојен Цариград (1204), чиме је Византија потпуно ослабила. Србија (1219) и Бугарска (1235) то користе да остваре аутокефалност, а пре тога су се већ уздигле и у политичком смислу.
Ово није могло бити без помоћи Рима који је одувек полагао право на ове територије као и Охридска Архиепископија.

Поменути папа Иноћентије III, познат и као оснивач Инквизиције је 1202. покренуо рат и против богумила у Босни, а од 1209-1229 и против патарена у Француској.
Србија, Бугарска и Угарска су синхронизовано испратиле ове акције – морале су. Exclamation

1221. године Свети Сава председава Сабором у Жичи где крунише брата папском круном и изриче већ поменуту анатему:
Citat:
Зли јеретици, триклети бабуни, који се лажно називају хришћанима, и који се ругају нашој правој вери, изостављајући из светих књига речи и преокрећући на зловерје, и који се откидају од свете и православне цркве, и који се ругају светоме и часноме крсту, и који се ругају светим иконама и не клањају им се - да буду проклети.
Канонски, ово је уобичајено искључење из Цркве, а никако позив на линч.
Мада ко зна, Инквизиција је званично заживела коју годину раније, а ми се још нисмо потпуно одвојили од Рима. Вукан, Немањин рођени брат је био католик, а неки то тврде и за самог Стефана Немању.

Прогони овог типа просто нису православни начин.
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 09 Feb, 2011 05:52 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Lepo si ovo sve napisao Proto...

I ja mislim da progon bogumila nije "pravoslavni način"...

Pravoslavlje nije imalo inkviziciju niti je sistematski proganjalo veštice.

Nije bilo sistematskih pogroma nad jereticima...Nije bilo masivnih lomača. Makar ne od XI veka, kada je došlo do podele između pravoslavlja i katoličanstva.

Sa jednim krupnim izuzetkom, a to su bili bogumili.

Znači, Proto, tvoja teza je da je pogrom nad bogumilima izveden pod uticajem katoličanstva?
rale
Mistik

Poruka Poslao: 09 Feb, 2011 08:56 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

И ја сам једно време гајио симпатије према Богумилима. Тада још нисам схватао колка опасност лежи у неразумном кориштењу слободом која нам је од Бога дана.
Бог нам је дао слободу али заузврат очекује да је ми разумно користимо.
То је као кад неко своме детету да слободу да само узима паре из његовог новчаника,при том му скренувши пажњу да те паре служе и за одржавање домаћинства ,па самим тиМ не узима превише.
Ако родитељ примети да дете неразумно располаже новцем,укориће га пар пута а на крају ће му укинути слободу приступа средствима.
Богумили су слободу користили погрешно допустивши себи превише слободе у сексуалном изражавању.
То су прилично сладуњаве слободе и прете да униште морал становништва ,као што видимо да се данас дешава.
Чујем приче по селу да и данас има хришћана који после молитве богу прелазе на оргијање.
Скупљају се у вечерњим сатима и остају до касно у ноћ.
Замислите да то постане ''ин ''ствар у хришћанству.
Добро је да се макар крију,да се зна да то није подржано од цркве.
Ако би Богумили били признати од стране цркве, то би значило да су дозвољене и ове сексуалне слободе.
Дакле неразумно коришћење слободом.
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 09 Feb, 2011 10:01 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Слажем се Рале.

talerman ::
Znači, Proto, tvoja teza je da je pogrom nad bogumilima izveden pod uticajem katoličanstva?

Било је и раније прогона од стране Византије којима се прикључио Стефан Немања након што је пао у ропство и пристао на јурисдикцију Цариграда.
Изгледа да су Богумили били стално истискивани с Истока на Запад, а кад је 1203. Кулин бан од Рима приморан да прекине подршку „Босанској цркви“, претпостављам да се и он прикључио прогонима.

Необично је да су Немањићи 150 година неуспешно водили борбу са Богумилима, јер се они помињу и у Душановом законику где је им прописана новчана казна и батине (никакве сече удова и ломаче).
Мислим да су физичка уништења Богумила кренула тек од 1215. када је основана Инквизиција, или тих година. Зато ја пребацујем лопту на Рим, мада од њих су „лоше момке“ направили Протестанти и то чине и данас.
Није то баш тако, заправо „лоши момци“ су протестантски каубоји (моје мишљење).

Чудно је да су Цариград до 1204. и Рим након тога, тражили од Србије да гони Богумиле као да је то најважније питање. За мене је ово велика мистерија.
Увек се сетим NАТО инвазије на Ирак, када су Ирачани и Турци синхронизовано тукли Курде уместо да ратују међусобно.
Shocked Shocked Shocked
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 09 Feb, 2011 15:59 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ја и даље о богумилском питању. Embarassed

1. Политички аспект проблема.
1.а
Јевреји су кроз историју били изразито непокоран народ који је своје буне платио расејањем по целом свету. Исто су прошли и код Асираца и код Персијанаца и код Римљана.
Ми их данас видимо само као жртве Холокауста у коме су кротко одлазили у гасне коморе. Чиме су они то испровоцирали нацисте у 20. веку? Нечим вероватно јесу.

1.б
Хришћани су поступали другачије током прогона, јер су се радије жртвовали него да повреде неког у отпору. Њихов отпор је био пасиван и морали су се скривати по приватним становима, гробљима и катакомбама.

1.в
Цар Константин након мистичне визије, на војни стег поставља хоризонтално копље, чиме добија симбол победе – крсташ барјак.
Са овим симболом ће 1204. Крсташи освојити и сам Константинов град. Хрићанство је постало световно и офанзивно с тим хоризонталним копљем. Много се тиме променило.

1.г
Богумили су очигледно подривали хришћанске државе које су предузимале мере заштите. То су били анархистички покрети, а државе су биле феудалне и централизоване монархије. Црква је у свему помагала јер су ово пре свега биле хришћанске јереси. Да су Богумили били пасивни аполитични пагани, нико их не би дирао, као што их ни данас нико не дира.

2. Духовни аспект проблема
Овде је Рале указао на важно питање, питање саблазни.
Подсетио ме је на илустративне примере на овом форуму. Ми овде имамо модерне богумиле: Тата Симану, Вакан Танку, Весну, БГД итд.
Пре пар година су прва двојица организовали Хипи свеиндијанско окупљање у источној Србији, након чега је неки њихов пијани Бугарин упао сасвим наг у женски Манастир и саблазнио монахиње.
Тата Симана је тврдо бранио ову ствар, рекавши чак да се калуђерицама овај хепенинг јако допао.
Мене је ово толико изнервирало да сам почео да претим, а да је Средњи век, вероватно бих покренуо читав рат против њих. Не могу да нађем ту дискусију на форуму, вероватно је обрисана због жустрине.
Мени не смета да неко иде са својом децом на нудистичку плажу, али ми смета да витла китом пред мојом женом и децом без питања.

Замислимо обрнуту ситуацију да Весна, или бабо Симана дођу код Ралета у госте и он на њихове оче прикоље певца у циљу припремања масне супице у њихову част!? Shocked

А некад су била друга времена, мушкарци су морали да улове храну, морали су и да убију другог сопственим рукама и да им крв жртве пршти по лицу…
Данас се људи убијају на даљину: физички томахавком, или психички ТВ емисијом – културно. Rolling Eyes

Ломача је била некако људскија, личнија и романтичнија.
(Слажем се и са Галактичком Бебом да парастос не би Богумилима био срцу мио)
rale
Mistik

Poruka Poslao: 26 Feb, 2011 23:37 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Link

Девети и десети део говоре о могућности спасења за нехришћане гледано из угла хришћанства
Можда неком буде занимљиво
Petar iz Podgorice
Duhovni učitelj

Pridružio: 07 Jan 2009

Poruka Poslao: 27 Feb, 2011 01:01 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ne govori iz Mira.
Možda to što prenosi ima smisla, ali zbog njegovog nemira,
čini mi se,
neće stići do drugih kako treba.
Imaš nekoga drugoga?
Šta Tadej kaže o tome?
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
rale
Mistik

Poruka Poslao: 27 Feb, 2011 17:17 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

На ово сам јуче налетео,занимљиво гледиште ништа више.
Ако налетим на нешто од Тадеја или слично не сумњај да ћу да окачим.
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 04 Mar, 2011 01:44 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

IIpotoMajctop ::

Подсетио ме је на илустративне примере на овом форуму. Ми овде имамо модерне богумиле:
Тата Симану, Вакан Танку, Весну, БГД итд.
...
Ломача је била некако људскија, личнија и романтичнија.

Brate Proto, tek sad videh da si me ovde pomenuo, pa da ti ukratko odgovorim:
Nisam bogumil ( čak ni moderni), ne idem na nudističku plažu, nikad nisam bila na Rainbow festivalu,
nikad nisam bila ni na Rtnju, i živim jedan sasvim običan miran porodični život,
trudeći se da svojoj deci budem dobar i odgovoran roditelj.

A ovo što si rekao za lomaču, nadam se da si se samo našalio,
sa tvojim ponekad crnim smislom za humor.

Topli pozdrav !
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 06 Mar, 2011 11:39 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Рале,
хвала ти што си поставио тај видео. Погледао сам га целог и пуно сам научио. Мени је за разлику од Петра овај предавач баш улио поверење.

Весна,
Не знам како си се препознала у мом тексту!? Додуше, јесам те поменуо, али кад год те ја поменем то је у добром контексту.
Наравно да нисам претио ломачом нити инсинуирао да живиш неморално.
Из моје поруке се види да нисам прозивао тебе, или БГД, већ само прву двојицу са списка.
Ја богумиле сврставам у гностике, а њих има разних фела.
Ево линка где ти рекламираш тај хепенинг, тада сам мислио да си била тамо. Касније сам схватио да то није реално, тако мислим и данас.
http://www.objave.com/phpBB2/viewtopic.php?p=2308#2308
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 06 Mar, 2011 23:14 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

IIpotoMajctop ::

Ево линка где ти рекламираш тај хепенинг, тада сам мислио да си била тамо. Касније сам схватио да то није реално, тако мислим и данас.
http://www.objave.com/phpBB2/viewtopic.php?p=2308#2308

Tu vest sam samo prenela iz novina, sa ovog linka (koji sad ne radi):
http://reggae.co.yu/component/option,com_smf/Itemid,45/topic,894.msg17060#msg17060
Inače, temu nisam otvorila ja, nego Vakan Tanka, koji je sa Dajbogom i radio na organizaciji festivala na Rtnju.

Ja lično nikad ne idem na festivale, što ne znači da unapred smatram da su loši,
nego kao i svuda, i tu uvek ima i dobrih i loših ljudi, a i poneka budala.

Pozdrav za tebe brate Proto ! Very Happy
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6
Strana 6 od 6

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Najlepše Ljubavne Pesme i Priče 250 BelaGalaktickaDamo 101423 26 Avg, 2011 10:12 am
Sara Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati OBJAVLJIVANJE SE NASTAVLJA... 1551 vasudeva 927246 30 Apr, 2011 14:49 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka LEK PROTIV RAKA 91 Vesna 69641 06 Apr, 2011 14:37 pm
Mystic_Storm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka REKONEKCIJA 641 TATA SINANA 246411 09 Mar, 2011 09:20 am
Sagitarius Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Objavljujem da sam Živ...Vakan Tanka 9 Vakan Tanka 11901 20 Jan, 2010 18:48 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA kao sam zavrsetak Spiritualne Staze… 30 Vijaya 20819 22 Dec, 2009 10:48 am
Vijaya Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Došao sam donjet mač i knjigu 10 Ramzes13 10908 03 Nov, 2009 16:33 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)