DEPRESIJA kroz pojmove HRIŠĆANSTVA, i oslobađanje od nje...
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Mystic_Storm
Hodočasnik

Pridružio: 01 Jun 2009

Poruka Poslao: 24 Feb, 2011 12:38 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ПРОМИСАО БОЖИЈА

Најпре, чедо, ми не знамо домострој Божији и треба да Му препустимо да управља нама.
То смо и у овој прилици дужни учинити. Јер, ако хоћеш да људским помислима (то јест на
основу земаљске узрочности) судиш о ономе што се дешава, а не пре да пребациш своју
бригу на Бога, брзо ћеш се заморити.
Када на тебе наилазе супротне помисли које те
стешњавају, треба да зовеш ка Богу: Господе, како хоћеш и како знаш, устрој ову ствар.
Јер, много тога промисао Божија чини супротно ономе што мислимо или чему се надамо,
те се ствари којима се надамо у искуству показују другачијим. И просто и укратко речено,
у време искушења потребни су дуготрпљење и молитва, те да се не намерава, нити мисли,
да се људским помислима, као што сам рекао, победе демонске помисли.

авва Доротеј (+ 4. век)
Поуке

БЕЗ ГОСПОДА ИСУСА - ДУША ЈЕ ЉУДСКА УЖАС

Све је у овом свету тужно, да се исказати не може. Ако овај свет има душу, онда је то -
туга. У свету је тако много бола, тако много јада, тако много смрти, тако много греха. Да
ли Бог икада престаје да тугује над овим светом? Грех, сваки људски грех, зар не прелије
сетом и не залије тугом светло лице Божије? (...) Без Господа Исуса - душа је људска ужас,
и проклетство, и лудило. Само се на огњеним колесницама христочежњивости људска
душа може узнети тамо где се туга светова претвара у милу сету, и где горке тајне
подивљалих земљиних фабриканата греха и смрти престају и вечне радости настају.

о. Јустин Поповић (+ 1979)
Философске урвине

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 24 Feb, 2011 12:48 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

НАСРТАЈИ ГОРДОСТИ И ОЧАЈАЊА

Пишеш да си понекад толико раслабљен да полако постајеш кукавица, а некад падаш и у
очајање. Знај да постоје две основне замке непријатеља: напасти човека гордошћу и
сујетом, или кукавичлуком и очајањем. Свети Јован Лествичник пише да се један искусни
аскета против ових замки борио оружјем самога непријатеља. Када би га довели до
очајања, он би рекао себи и својим непријатељима: "Како то да си ме до недавно хвалио и
у мени подстицао гордост?" Тако се одбранио од ове зле сплетке. Ако би непријатељ
променио тактику, па почео да хвали подвижника, стварајући плодно тло гордости и
сујете, старац би тада одговарао: "Како то да си ме недавно довео до очајања? То је само
по себи противречно." Тако се овај аскета, уз помоћ Божију, одбранио од ових замки
оружјем самога непријатеља, користећи га у право време.

Старац Амвросије Оптински (+ 1891.)
Старац Амвросије

ДЕПРЕСИЈА ЈЕ ИСТО ШТО И АТЕИЗАМ

Ако патиш због губитка и штете, и не проналазиш место на коме би одморио своју
забринуту главу, вера твоја ће те заштитити од мрачних помисли и брига, и непрекидно ће
ти говорити да је све што је измакло из твојих руку, пало у руке твога Оца, Сведржитеља.
Вера те штити у болести и од болести, у тешкоћама и од тешкоћа, у тами и од таме, у
очајању и од очајања, у усамљености и од усамљености, у смрти и од смрти. Вера те
штити и брани чак и од смрти. Заиста, чак и од смрти, а атеисти не знају чак ни да постоји
одбрана од смрти... Свака смрт је мртва, а атеизам је жива смрт. Вера твоја брани те и чува
од ове живе смрти.

свети Николај Велимировић (+ 1956)
Вера светих

ПОСЕЈ СЕМЕ ДОБРЕ НАДЕ

Када нас нападне демон унинија, поделимо душу на два дела. Учинимо један део
утешитељем, а други утешаваним. Посејмо семе добре наде, појући следеће Давидове
стихове: Зашто си жалосна, душо моја, и зашто ме смућујеш? Уздај се у Бога, јер ћу се
исповедати Њему - Спасењу лица мога и Богу моме (Пс. 41, 6).

ава Евагрије (+ 399)
Поглавља о делатном животу

rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 26 Feb, 2011 14:51 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Link

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 03 Mar, 2011 16:00 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala Rale u ime svih nas odličan video i tama govori baš onako kao i desetak citata, u istom duhu i istog smisla.
Ovaj Vladika pomalo i nasmeje ljude Laughing
Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 03 Mar, 2011 16:13 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ХРАБРО СЕ БОРИ

У време искушења не напуштај своју келију, измишљајући разне изговоре, већ седи и
трпи. Храбро се суочавај са свим противницима, особито са демоном унинија, који је
заиста најтежи од свих, али који, највише од свих, душу чини искусном. Уколико
избегнеш борбу, твој ум ће остати неискусан, плашљив и лако ће се у бекству окретати.

ава Евагрије (+ 399)

ЗАСВИРАЈ НА СТРУНАМА ВРЛИНЕ

Ако, исцрпљени радом, паднемо у очајање, похитајмо камену знања и разговору са
Псалтиром и побудимо врлине попут харфиних струна познања.

ава Евагрије (+ 399)

МОЛИТВА ЈЕ ЛЕК

Молитва је лек против туге и унинија.

свети Нил Синајски (+ 450)
Сто педесет три поглавља о молитви

ЧЕКАЈ СВЕТЛОСТ МИЛОСТИ БОЖИЈЕ

Попут сунчевих зрака, које понекад прекрију тамни облаци, душа бива испуњена тамом и,
на неко време, лишена духовне утехе. Тада је светлост милости Божије помрачена
облацима страсти који се надвијају над душом. У теби више нема радости, а ум се све
више помрачује. У таквим ситуацијама не размишљај много, већ трпи. Читај, приморавај
се на молитву и чекај помоћ. Она ће стићи и пре него је уочиш. Исто као што сунчани
зраци спасавају земљу од тамних облака, тако и молитва може да уништи и распрши
облаке душевних страсти и да осветли ум светлошћу утехе и радости.

Исаак Сирин (+ 7. век)

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 06 Mar, 2011 11:59 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ИСПРАВНО ПОУЧАВАЈ СВОЈУ ДУШУ

Драги мој брате, када ти се догоди да се у твојој души истовремено пројаве ревност и
велика чежња за савршенством, те свом снагом пожелиш да испуниш сваку заповест
Божију, не грешећи чак ни у некој немарној наизглед неважној речи, и тако, по делима,
знању или созерцању, не заостанеш за древним светитељима, али видиш да ти непријатељ
то отежава, сејући семе немарности у твојој души и спречавајући те да досегнеш светост,
раслабљујући те убацивањем помисли, и када схватиш да ти је немогуће спасити се и
испунити све Божије заповести у вреви овога живота, тада седи у неки кутак, повуци се у
себе и сабери мисли. Затим, исправно посаветуј своју душу, говорећи: Зашто си жалосна,
душо моја, и зашто ме смућујеш? Уздај се у Господа, јер ћу се исповедати Њему - Спасењу лица мога и Богу моме (Пс. 42, 5). Ко ће се оправдати делима закона? Цар и
пророк још каже: јер се неће оправдати пред Тобом нико жив (Пс. 142, 2). Али, вером се
уздам у Господа да ће ме, по бескрајној милости Својој, спасити. Зато, склони ми се са
пута, сатано! Славим Господа и Бога мога и од младости своје служим Њему, Који ме, по
обиљу милосрђа Свога, може спасити. Иди од мене и нека те Бог, Који ме створи по
подобију Своме, погуби.

свети Симеон Нови Богослов (+ 1022)
Подвижничка и теолошка поглавља

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 06 Mar, 2011 12:01 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ПОХИТАЈ НА МЕСТО МОЛИТВЕ

Физичка слабост и тежина, које у душу улазе кроз лењост и немарност, одвраћају нас од
упражњавања уобичајеног правила, помрачују ум и доводе до малодушности. У срцу се,
све чешће, јављају страх и хулне помисли, и човек се, будући искушан демоном
малодушности и очајања, плаши да стане на своје уобичајено место молитве, те се одаје
лењости, или понекад искуси насртај нарочито бесрамних помисли о Творцу. Тако,
знајући узрок таквог стања, пожури на своје уобичајено место молитве, и падајући пред
Свеблагим Богом, завапи Му свим срцем својим, и, са сузама покајања, моли Га да ти
олакша ово бреме очајања и злих помисли. Уколико наставиш да вапиш и непрекидно
куцаш на врата милости Божије, убрзо ћеш га се и ослободити.

свети Симеон Нови Богослов (+ 1022)
Подвижничка и теолошка поглавља

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 06 Mar, 2011 12:04 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

БОГ ЋЕ ОЛАКШАТИ НАШ НЕМИР

Уколико упаднемо у невољу, униније и безнадежност, односно у безизлазне крајности из
којих нам је немогуће извући се, треба чинити што и цар Давид - излити молитву и срце
Богу и невољу пред Њим објавити (Пс. 141, 2). Јер, ми се исповедамо Богу као Ономе,
Који премудро све уређује, и ако је то потребно, може олакшати наш немир и ослободити
нас од штетних и разорних тешкоћа.

свети Исихије, презвитер Јерусалимски (+ 432)
Стотине о трезвоумљу и молитви

ТРУДИ СЕ ДА СЕ НЕ СМУТИШ

Не допусти да те непријатељ поремети, смути и збуни. Може ли те икакво искушење или
страдање задесити без Божијег допуштења? Не може. Бог то допушта због душевне
користи, али нам демон то представља у другом светлу, као што је то давно учинио када је
изгнао нашег праоца из рајскога врта. Међутим, ми заборављамо да нам Бог шаље
искушења да би нас очистио од сваке нечистоте, и тако западамо у невоље и униније. Ако
желиш да се спасеш, не веруј својим помислима, јер демони у теби сеју семе зла и стварају
лажне представе. Ти зато никада никог не осуђуј, већ се увек труди да служиш ближњем.
Никада не мисли зло о некоме. Тиме и сам постајеш зао, будући да зао човек мисли зло, а
добар човек добро. Када помислиш: "Они за мене кажу...", знај да ти то непријатељ
шапуће на ухо. Никада не сумњај, већ све истрпи са радошћу и осмехом, јер је велика
награда за трпљење. Што се тиче демона, не веруј им, јер стварност није онаква каквом је
они представљају. Њима је једино стало да покушају да те, на сваки могући начин, смуте.
свети Варсануфије и Јован (+ 6. век)
Духовно руковођење

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 13 Mar, 2011 15:05 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

СВЕ ШТО СЕ ДЕШАВА, ДЕШАВА СЕ РАДИ ДОБРА

Кажеш да су те искушења исцрпила. Возљубљени брате, не буди исцрпљен, јер те Бог није
напустио, нити ће те напустити. Знај да је немогуће променити речи, које је Господ упутио
нашем праоцу Адаму: Са знојем лица својега јешћеш хљеб (Пост. 3, 19). Као што се злато
загрева у пећи, очишћује се и постаје погодно за израду краљевске круне, тако је и са
човеком. Из ватре страдања се, уколико са благодарношћу истрпи, рађа царски син. Стога,
веруј да све што ти се догоди, догађа се ради твога добра, да би ти осигурало смелост пред
Богом.

свети Варсануфије и Јован (+ 6. век)
Духовно руковођење

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 13 Mar, 2011 15:07 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ПОМОЋ ОД АНЂЕЛА ЧУВАРА

У очајању сам потезао и за својим, увек напуњеним, пиштољем, желећи да себи одузмем
живот. Али, неки глас у срцу ми је рекао: "Не очајавај, већ се уздај у милост Божију. Бог је
штедар и многомилостив према онима који се кају. До посљедњег тренутка овога живота,
не смемо да очајавамо."
Наравно, био је то глас мог Анђела чувара. Бацио сам пиштољ и, устукнувши, погледао на
Распеће нашега Спаситеља. Сузе, попут бујице, потекоше низ образе. Пао сам ничице и
ридао све док нисам у том положају и заспао.
Пробудио сам се. Било је јутро. Око мене није било ничега. Све је било на своме месту, а у
мојој души такође мир. "О, Господе," помислио сам, "велика је милост Твоја!" Следећег
дана, примио сам Свете Тајне и потпуно се смирио.

Симеон Јановски (касније јеросхимонах Сергије) (+ 1876)
Мала руска филокалија

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 13 Mar, 2011 15:16 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

НАДА И КРОТОСТ

Истински хришћанин је саздан од вере и љубави према Христу. Греси нас ни најмање не
спречавају да будемо хришћани, што и Сам Спаситељ каже. Он је, из великог
човекољубља Свога, рекао да Он није дошао да зове праведнике, већ грешнике на
покајање, јер је већа радост на небу због једног грешника који се каје, него због осталих
деведесет и девет праведника. Расуђујући на овај начин, хришћанин би требало да се нада,
да се радује и не прихвата погубно очајање. Овде је потребан штит вере.

За онога ко љуби Бога, грех није ништа друго до непријатељска стрела, испаљена у
духовној борби. Истински хришћанин је ратник који се, на путу ка својој небеској
домовини, бори против невидљивог непријатеља. Према речима Апостола, наша борба
није против крви и тијела, него против поглаварства, и власти, и господара таме овога
свијета, против духова злобе у поднебесју (Еф. 6, 12).

Пропадљиве световне жеље нас одвајају од наше домовине. Навика и склоност према
њима као да облачи душу у ружне хаљине. То апостоли називају спољашњим човеком.
Путујући кроз овај живот и тражећи помоћ од Бога, треба да са себе свучемо те ружне
хаљине и обучемо се у љубав будућег века и тиме спознамо колико смо близу или далеко
од наше небеске домовине. Међутим, немогуће је то брзо учинити. Тада човек треба да
следи пример болесних, који, желећи исцељење, непрекидно трагају за одговарајућим
лековима.

свети Герман Аљаски (+ 1836)
Мала руска филокалија

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 13 Mar, 2011 15:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dragi prijatelji osim čitanja ovih tekstova i sličnih koji nas uče da ojačamo zdravi razum ima još puno toga što možemo da učinimo za nas i druge ljude. Pravilnija ishrana, zdraviji život pa i sam smeh leče depresiju.

Otac Tadej je rekao ŽIVOT TI JE TAKAV KAKVE SU TI MISLI.

Zaista je u pravu. Ima mnogo formi depresije ali se sve svode na :
1. ne možemo da prihvatimo neku situaciju koja se desila ili će se desiti ili se dešava sada
2. neki od planova koje smo zacrtali da mora da se desi, nije se ostvario i opet se to vezuje za prihvaćanje 1. ali sam odvojio jer i drugi pisci posebno odvajaju ova dva razloga a i ja se slažem sa njima...

U Hrišćanskom smislu depresije se može javiti kao greh koji ne možemo da oprostimo sebi ili drugima. Vrlo često toga nismo svesni a ima ljudi koji ljubomorno čuvaju svoj bes godinama ili čitav život. Mnogo puta se može desiti da taj bes predstavljaju u nekim literaturama kao vid negativne energije koju nosimo sa sobom. Da li nam je potrebna, korisna... ta energija? Ne.
Dakle pokušajmo da nađemo greške i grehove, kome nismo oprosili a trebali smo. Šta smo uradili a nismo se pokajali za loše delo. Da li nosimo gordost u sebi.

Iskreno pokajanje pred sobom i priznanje pred gospodom vode u mir i depresija će nas istog trenutka iskreno napustiti i ako se opet javi možemo ponavljati postupak pokajanja pa će nam vremenom biti jasnije zašto smo depresivni i odakle to potiče i time ćemo lakše saseći u korenu i trajno je ukloniti. A nakon toga ćemo manje grešiti i približiti se Bogu a depresije će biti manje i manje.

...
Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 24 Mar, 2011 12:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

НЕ ГУБИ НАДУ

Страшније је изгубити наду него грешити. На пример, апостол Јуда издајник је био
дефетиста. Будући неискусан у духовној борби, жестоки напад непријатеља га је довео до
очајања и он се обесио. С друге стране, апостол Петар је био права стена. Иако је доживео
ужасан пад, и био неискусан у духовној борби, очајање га није сломило, већ је
настављајући даље, из жалосног и скрушеног срца, пролио горке сузе. Чим је наш
непријатељ то видео, очи као да су му се опалиле ужареним пламеном, те је утекао
урлајући и ридајући.

свети Јован Карпатски
Списи намењени монасима Индије

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 24 Mar, 2011 12:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

УВЕК ОЧЕКУЈ ИЗНЕНАДНЕ ПРОМЕНЕ

Буди храбар! Када огњени дух почне да слаби, треба да се, на сваки начин, трудимо да га,
са страхом и трепетом, обновимо, приљубљујући се уз Господа, јер све долази од Њега.
Дуго нас могу притискати униније, досада, духовна и телесна тежина. Међутим, не смемо
се обесхрабрити, већ морамо чврсто стајати и ревносно испуњавати правила којег смо се
прихватили. Немој мислити да ће се душа брзо ослободити привезаности за грех, нити
очекуј да ће она сачувати једнаку топлину и сладост. То се никада не дешава. Насупрот
томе, увек очекуј изненадне промене. Када наступе натмуреност и тескоба, схвати да си то
истински ти, онакав какав јеси. Што се тиче духовне сладости, прихвати је као
незаслужену награду.

свети Теофан Затворник (+ 1894)
Уметност молитве

ПРОМИСАО БОЖИЈИ

Посебно се помолимо Господу када нас задесе демонска туга, страдање, болест или
несрећа. Завапимо Му са сузама, без икакве узнемирености и бриге, како бисмо се извукли
из недаће, јер нема туге која се не надвија над нас без Промисла Божијег. Заволимо уски и
страдални пут спасења, јер нас он уводи у Царство Небеско. Стога, не избегавајмо
опасности, несреће, невоље и туге, већ мужествено истрпимо све што је тужно, тешко и
непријатно, док не стигне Божанска помоћ. Подвижнику и светитељу Божијем је
својствено да остане силан у свакој жалости, односно да своје срце положи на чврсто тле,
а не да буде непостојан као песак. Овај живот, који се окреће попут точка, је привремен и
за њега не важе нека посебна правила. Понекад се пред човеком укажу светла будућност и
почасти, али не примај их к срцу. Понекад нас људи прогањају, али не тугуј ни тада.
Понекад жалости и страсти долазе од демона - не тугуј ни тада. Све нам се то дешава ради
нашега спасења. Поред тога, такво стање престаје кад Он ниспошаље Своју благодат, која
треба да нас укори и помилује. Слава Ти Боже! Сада и увек и у векове векова. Амин.

свети Пајсије Величковски (+ 1794)
Мала руска филокалија

БОГООСТАВЉЕНОСТ

Када се Бог, из васпитних разлога, повуче, наступа неизмерна туга, понижење и чак
извесно очајање душе. Бог то чини да би обуздао склоност душе ка таштини и самољубљу,
јер се срце одмах испуњава страхом Божијим, сузама благодарности и великом чежњом за
тиховањем. Међутим, када се Бог потпуно повуче, душа бива испуњена унинијем,
неверјем, гневом и гордошћу. Ми, који искусисмо обе врсте остављености, у оба случаја
Богу треба да приступимо на одговарајући начин. У првом случају, треба да Му, од свег
срца, заблагодаримо, схватајући да Он тако обуздава нашу плаховитост и, попут доброга
оца, поучава нас разлици између врлине и порока. У другом случају, треба да Му
исповедимо своје грехе, да Му са сузама завапимо и да се, што је могуће више, одвојимо
од света, да би Га, уз велики труд, коначно подстакли да се поново, као некада, открије у
нашим срцима.
Ипак, треба да схватимо да када је непосредна борба између сатане и душе у току -
говорим о борби у случају када нас Бог напусти да би нас поучио - тада се благодат, као
што сам већ рекао, помало скрива, али она и даље крепи душу, тако да у очима њених
непријатеља победа изгледа као дело саме душе.

свети Дијадох Фотички (+ 486)
О духовном познању

НЕМА МЕСТА ОЧАЈАЊУ

По твоме писму разливена је нека туга, која као да својим невидљивим капиларима сише
очајање. А очајање? То је највећи човеков непријатељ у земаљском свету. Јер најмоћнији
врло лако стровали душу човекову у смрт. А када душа у човеку умире - нашта му онда
сав свет, сви светови скупа? Онда се сви светови претварају у смрдљива гнојилишта, и
човек у мукама постаје близанац ђаволу и анђелима његовим. Не! Нема места очајању за хришћанина у овом свету, јер када је Господ сишао у овај свет, и Црквом сав остао у
њему, како онда дати места очајању у души својој? Та сав Господ је ту, поред нас, око нас!
Само завапи к Њему, и гле! - већ си у загрљају Његовом. А ко те онда може отети из
загрљаја Његовог: који то непријатељ, који то човек, који то ђаво, који то пакао? Та
никаква нас сила, никаква злосила не може раставити од љубави Његове. Њиме смо увек
јачи од свакога зла, од свакога греха, од свакога пакла, од свакога ђавола, и од свију скупа.
Сва је мудрост хришћанинова у томе: држати се непрестано Господа Христа - држати се
молитвом, држати се постом, држати милостињом, држати љубављу, држати кротошћу,
држати смиреношћу, држати трпљењем, држати покајањем, држати Светим Причешћем,
држати светом исповешћу; држати се Њега, Неизменљивог, Ничимнезаменљивог и
Никимнезаменљивог Бога и Господа, сваком светом тајном и сваком светом врлином.
Онда? Онда смо изнад свих смрти, изнад свих мука: увек радосни - радошћу вере,
радошћу спасења...

о. Јустин Поповић (+ 1979)
На Богочовечанском путу

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 04 Apr, 2011 11:41 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

О, РАДОСНА СВЕТЛОСТИ!

Када смо са Господом, и Господ је са нама. И све постаје светлост.

Уметност молитве

ЗАБОРАВЉАЊЕ БОГА
Заповеђено нам је да изнад свега држимо универзалну заповест да се сећамо Бога: Него се
опомињи Господа Бога својега (Понз. 8,18 ). Нас уништава заборављање на Бога, које
помрачује остале заповести и одвраћа нас од сваког добра.

свети Григорије Синаита (+ 1346)
О заповестима и догматима

ЗАШТО СЕ ДУША ХЛАДИ?

Буди нарочито обазрив кад се душа охлади, јер је то горко и опасно стање. Господ га
користи као једно од Својих начина руковођења, поучавања и исправљања. Међутим, то
може бити и нека врста казне. Често је разлог томе неки видљиви грех, али будући да то
није случај код тебе, разлог треба тражити у унутрашњим осећањима и склоностима.
Може бити да имаш високо мишљење о себи, или, пак, мислиш да ниси као остали?
Можда имаш на уму да сама корачаш путем спасења и да се само властитим снагама
успнеш на небо?

Уметност молитве

ПРИМОРАВАЈ СЕ ДА ЧИНИШ ДОБРО

Извршаваш разна послушања, и кажеш ми да у већини случајева то чиниш невољно и
немарно, те да треба да се примораваш. На крају крајева, то је основно начело духовног
живота - супротставити се злу и приморати се на чињење добра. То значе речи Господње: Царство небеско с напором се осваја, и подвижници га задобијају (Мт. 11, 12). Зато је
идење за Христом бреме. Кад би смо све предано чинили, по чему би онда то било бреме?
Међутим, на крају ипак испадне да си све лако и вољно учинио.

Уметност молитве

НЕПОВЕРЕЊЕ У БОГА

Чим се и најмање одвојиш од Бога и више Му не указујеш поверење, све крене
непланираним током. Господ се тада повлачи, и као да говори: "Поверовао си у нешто
друго. Добро, онда се ослони на то." Шта год то било, испоставиће се да је сасвим
безвредно.

Уметност молитве

Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3
Strana 3 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka NAJDELOTVORNIJE TEHNIKE KOJE KORISTITE... 188 Aleksandra-Caca 200583 18 Jul, 2011 22:36 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka NOVO NA SAJTU 69 adminfob 118389 27 Mar, 2011 09:52 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PUT SRCA... 89 Vakan Tanka 149821 23 Dec, 2010 05:49 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ZORAN IZ ZEMUNA - Čitaocima koje to zanima (2008.) 2294 Vesna 1702530 08 Nov, 2010 01:48 am
Nema novih poruka OSHO - citati 40 Akasha 98930 16 Nov, 2009 16:00 pm
Akasha Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - Sezona proleće/leto 2009. 2184 Starcy 1412975 08 Okt, 2009 02:46 am
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - 2009. 2462 Aleksandra-Caca 1635339 27 Mar, 2009 11:34 am
Vera Bojičić Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)