LUDA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » TAROT
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 22 Jun, 2011 01:31 am    Naslov: LUDA
Odgovoriti sa citatom

Osnovna značenja

Karta Lude se u italijanskim taroči kartama iz sredine XVIII veka nazivala Matto, a tumačila se kao “ludilo” (F. Pratesi). Luda označava novi početak, optimizam i poverenje (K. Valdher). Ovo je klasična karta početaka (J. Struthers). Nosi sa sobom osećaj da sa njom sve postaje moguće. Nevina je i to joj donosi radost. Poručuje da je život dobar i da u njemu treba uživati, te da treba pratiti govor srca makar to izgledalo suludo u nekim trenucima. Ona ne zna kuda ide, ali joj to nije ni bitno jer je njoj najvažnije da hoda i da uživa u svemu kuda se kreće. Ona oseća da je na samom početku puta, da je možda dotakla nulu, ali se zbog toga ne oseća loše, već slobodno, kao da je dobila drugu šansu u životu. Luda reaguje spontano na okolinu i situacije. U ređim situacijama, označava rođenje deteta (Favaloro, Nacson).

Izokrenuta značenja: Luda ima dva oprečna izokrenuta značenja. S jedne strane, ona ne preuzima rizike, okleva (Maters), ne ide nikuda, čak ni prema ponoru, zato što je potpuno uronjena u svet sopstvenih fantazija ili što ima strah od napredovanja. Sa druge strane, ona preterano rizikuje i ukazuje na glupost i ekscentičnost, osim ukoliko nije praćena dobrim kartama (Cicero). Luda ukazuje na nestabilnost (Maters) i nezrelost (S. G. Estes), a u pitanju može da bude naivnost, glupost, preterana sigurnost ili skok bez razmišljanja (K. Valdher).

Istorijska konotacija

Lude su bile poznate po tome što im se često davalo za pravo da zbijaju šale sa preterano ozbiljnim osobama, što je našlo odraza u srednjovekovnoj instituciji dvorske budale od kojih se u srednjovekovnim dvorovima nije očekivalo da prati ista pravila protokola poput ostalih ljudi. Njihov zadatak je bio da nasmeju vladara u trenucima kada je bio besan ili kada bi ga morile brige, da olakša preteranu krutost u državnim poslovima. Među njima je bilo dosta žonglera i obrazovanih ljudi. Svojim humorom su mogli da utiču na politiku dvora u čemu su se razlikovali od ostalih dvorskih zabavljača, poput žonglera, gudača sablje ili klovnova. Najraniji prethodnici srednjovekovnih dvorskih budala bili su komičari i glumci drevnog Rima, ali se oni mogu pronaći na svim kontinentima. Najveći broj severnameričkih Indijanaca su kod svojih ljudi imali određenu vrstu karaktera pajaca koji su igrali zapaženu ulogu u društvenom i verskom životu, a za koje se verovali da su bili u stanju da isceljuju određene bolesti. Budala je bilo i na kineskom dvoru. Jedan od njih, Yu Sze, dvorska budala kineskog cara Shih Huangti-ja je jedini imao smelosti da se suprostavi ideji svog gospodara da se ofarba kineski zid, čime su spašeni životi mnogih radnika. Yu Sze se danas smatra za kineskog nacionalnog heroja.
Luda je još u prvim štihovima tarota stavljana na početnom mestu, što potvrđuje i Francesco Piscina u Discorso Sopra L’ordine delle figure dei Tarocchi (1565), verovatno prvoj knjizi koja je ikada objavljena o tarotu. Piscina je naveo i razlog zbog čega je Luda zauzimalo prvo mesto: početak i kraj života, detinjstvo i starost, u tim dobima, nekako se čini da su ljudi lude. U kartaroškoj igri, Luda je imala posebnu ulogu jer nije imala broja, pa tako nije mogla ni da dobija poene. Njena funkcija je bila da preokrene sva pravila u igri. Sa Ludom se nikada nije igralo na uobičajan način. Igrač koji je u ruci imao Ludu, čekao je da je pokaže u odgovarajućem trenutku, kako bi odložio izvlačenje neke druge karte za neki drugi trenutak. Zbog toga se Luda u igri često nazivala “izgovor.” Džoker modernih špilova karata ima sličnosti sa Ludom. Nameće se pretpostavka da je Luda jedina karta aduta tarota koja je prihvaćena, sa promenjenim nazivom, i u običnim kartama za igru. Čini se, ipak, da ne postoji direktna veza između Lude i Džokera, zbog toga što se Džoker prvi put pojavio u Americi tek u XIX veku. Luda se u nekim starijim špilovima zvala “alhemičar.”

Astrologija: Uran

Kada je Eteila (Etteilla) 1791. godine predložio da se svakom velikoj arkani pripiše odgovarajuća planeta ili zodijački znak, Ludi je pripisao Sunce. U modernim tumačenjima, Luda se često dovodi u vezu sa Uranom. U tom smislu simboliše potencijal koji može da bude konstruktivan ili destruktivan (S. G. Estes). Uran je individualan, progresivan, nezavisan i razara ustaljene norme. Luda, poput Urana, kreće prema raznim iskušenjima optimistično, dok se ne vrati na sam početak, ali preobražena i prosvetljena. Ima afinitet prema mladosti i životu, pokazuje da treba da se ide napred u pravcu nove destinacije, iako deluje rizično.

Ji Đing korespodencija:
Heksagram 25: wuvang, nedužnost, poštenje, čestitost, nevinost, iskrenost. Stanje koje je potpuno lišeno neistine, nečasnosti i neiskrenosti (Huang).

Ostale korespodencije: Kojot, kao šaljivdžija i prevarant, predstavlja haotičan aspekt u kreaciji Indijanaca. On nije loš po prirodi, ali njegove aktivnosti često dovode do neprijatnih rezultata. Njegove aktivnosti mogu da ukažu i na naše sopstvene skrivene gluposti. U indijanskim mitovima, pojavljuje se kao Stvaralac, prenosilac poruka, heroj kulture, prevarant i kao luda. Postoji puno različitih priča o kojotima. Obično se kreće u društvu drugih životinja i stalno upada u nezgode. Njegova znatiželjna priroda ga podstiče na avanturizam i često nesmotrenost. Kojot se često pojavljuje kada sebe preterano ozbiljno počinjemo shvatati.

Mitologija i božanstva: Uroboros i Harpokrat

Uroboros je drevni simbol koji opisuje zmiju ili zmaja kako grize sopstveni rep. Govori o večitom povratku, samostvaranju i drugim vrstama ciklusa koji ponovo započinju čim se završe. Može da se uporedi sa feniksom. Predstavlja, takođe, ideju iskonskog elementa, na nešto što je postojalo pre početaka i koje je imalo takvu snagu i kvalitet da je to nemoguće opisati.
Najranija prezentacija Uroborosa potiče iz starog Egipta. Tekst iz piramide Unas koji potiče iz sredine III milenijuma pre n.e. navodi: “Zmija se zaplela u zmiju, ženska zmija je ugrizla mušku zmiju, muška zmija je ugrizla žensku zmiju. Nebo je začarano, zemlja je začarana, muško čovečanstva je začarano.” Platon govori o samogriženju, kao o cirklularnom biću prvom živom biću univerzuma, besmrtnoj i mitološkoj zveri. U Mitrinim misterijama bog Mitra se ponekad prikazuje kako je zamotan uroborosam, čime se pokazuje njegova večna i ciklična priroda. U nordijskoj mitologiji, Uroboros se pojavljuje kao zmija Jörmungandr koja je porasla toliko velika da je opasala svet i uhvatila jezik svojim zubima. U gnostičkim spisima pojavljuje se u crnoj i beloj boji čime zapravo predstavlja gnostičku dualnost postojanja, čime se može interpretirati kao zapadni ekvivalent taoističkog Jin-Jang simbola. U gnosticizmu, ova zmija simboliše vešnost i dušu čovečanstva.
Uroboros se pojavljuje u albižanskim vodenim žigovima u XIV i XV veku i u brojnim kartama za igre iz istog perioda. Uroboros je često korišćen i u alhemijskim ilustracijama u kojoj simboliše cirkularnu prirodu alhemičarevog opusa. Po Karlu Jungu Ouroboros ima arhetipsko značenje za ljudsku psihu. Psiholog Erih Nojman govori o njemu kao prezentaciji stanja praskozorja koje postoji pre ega, koje označava najmlađe iskustvo čovečanstva i individulanog deteta.
Harpokrat (Harpocrates) je sin Ozirisa i Izide. Za njega se kaže da je dete Boga, Bog početaka i Bog izlazećeg Sunca. Skulpture ga prikazuju kako sedi u krilu Izide sa prstom u ustima, što se u okultizmu često tumači kao da je time dao znak da se ćuti, zbog čega je prozvan i bogom ćutanja. Harpokrat aludira na to da se o visokom duhovnom znanju ne može komunicirati verbalno.

Luda i kabala (Staza 11: Keter 1- Čokmah 3)
Vatrena inteligencija Lude povezuje Keter (Krunu kao ishodište svega postojećeg) sa Čokmahom (sferom Mudrosti). Luda ima vatrenu inteligenciju jer ukazuje na potencijal prve pokretačke vibracije. Broj staze je 11 zato što dolazi odmah posle sefirota kojih ima ukupno deset.
Eliphas Levi je povezao Ludu sa hebrejskim slovom Šin, ali se pod uticajem Zlatne Zore, ustalila praksa korespondecije Lude sa hebrejskim slovom Aleph. Zohar predstavlja slovo Aleph, koje u prevodu znači “vo” ili “bik”, kao apsolutno jedinstvo. Garet Najt smatra da je ovoj, najzemaljskijoj od svih životinja, dodeljenja najviša grana Drveta života kako bi pokazala da je “cilj duha ukorenjen na Zemlji”. Pol Kejs je nazvao vola životnom silom i simbolom pokretačke snage u poljoprivredi, a time i civilizaciji.
Luda se najčešče povezuje sa svetložutom bojom. Hebrejsko slovo Aleph se sa druge strane obično dovodi u vezu sa plavom bojom neba.

Luda i magija Magična titular Lude je Duh etera. Luda kreće na životni put. Luda se sa nulom, najčešće stavlja na početku špila, a ponekad na kraju, posle Sveta ili između Sveta i Suđenja. S obzirom da ima nulu, Luda u suštini može da se postavi bilo gde u špilu. Njena snaga se odnosi na to što prethodi svakom broju, a ne samo jedinici. U alhemiji, Luda predstavlja najapstraktniji aspekt prve materije. Pre svakog broja postoji nula, tako da ono što se nabraja kao: 1, 2, 3, 4 u stvari predstavlja 0, 1, (0)2, 0(3), 0(4) itd (Kejs).
Luda predstavlja deo visoke duhovnosti, ali je potrebno više od oubičajenih darova i talenata kako bi se pokrenula (A.E. Vajt). Luda predstavlja duh neposredno pre manifestacije. Ona se, dakle, nalazi u trenutku posle koga sve postaje moguće. Luda se u tarotu odnosi uvek na nas same, dok se mnoge druge karte, poput Maga, Pustinjaka ili dvorskih karata mogu odnositi i na naše poznanike.
Luda predstavlja nas same. Ova karta je i otac i majka u svom najapstraktnijem značenju. To smo mi u svojstvu Adama i Eve kada smo hteli da iskustveno spoznamo kako dobro i zlo, tako i sve ostale dualitete, kojima nema mesta u Edenu, to jest u Keteru. Svako od nas je Adam, prognanik iz Edena, Luda, Božanska skitnica.
Onom kome je u međuvremenu dosta iskustava dobra i zla, rešio je da povuče ručnu kočnicu i da počne da se vraća natrag u Keter, što je jedina sfera direktno stvorena od Boga, odakle smo proistekli, gde dualnosti nema i gde je sve istina. Način da se vrati natrag u Keter jeste u nebiranju strana, bitisanju iznad situacije i nastojanjima da nadilazi sve moguće dualitete koji bi mu se mogli isprečiti na putu. Tarot mu, doduše, u tome pomaže, ali je, ipak, za takav jedan poduhvat potrebno imati nadljudsku snagu, potrebno je, zapravo, biti Luda. Bili smo tako lude kada smo napustili Ketera, a lude smo i sada kada mu se vraćamo. Kako gore, tako i dole.
Kada tokom vantelesnih projekcija, meditativnih putovanja ili lucidnih snova posetimo veliku arkanu Lude, mi u njoj zapravo viđamo same sebe. Prvog puta kada se tamo zateknemo, možemo jasno opaziti naš jadan izgled. Pred očima nam se ukazuje turobna slika naše ličnosti. To je nemilosrdna slika i prilika naše pojave kako se ona doima na početku našeg povratka Keteru.
Tarot je jedna o najsnažnijih, najinteresantnijih, najstvarnijih, najživopisnijih i najdubljih zapadnih mističnih disciplina. Svaki lik sa tarota može da postane naš duhovni vodič ako to poželimo. Sfere uticaja tarot karte, preko određenih duhovnih vodiča, u potpunosti menjaju percepciju, etapno i veoma osetno podižu svest. Luda je nesumnjivo upravo Luda na početku puta povratka prema Keteru. Na kraju puta, ona je i dalje Luda, ali ovoga puta samo po nazivu, jer je u međuvremenu, postala prosvetljen čovek.

Neka lična iskustva Luda, u mom slučaju, nije bio onaj popularni pajac koji ide prema ponoru, u društvu jaguara ili psa koji trče kraj njega u uzaludnom pokušaju da ga opomenu. Kada sam prvi put ušao u tu kartu, očekivao sam da ću u njoj ugledati renesansnu ludu koja se kreće prema litici i miriše cvet, ali sam umesto nje ugledao jednu modernu ludu kako, u farmerkama i kožnoj jakni, šepajuči posrće iznad Slavije na putu prema Narodnoj biblioteci. Kraj nje je bio njen vodič. Luda mu se obesila o ruku. Bilo mi je jasno da Luda ne bi mogla da se pomakne bez podrške vodiča. Dok je hodala, nekontrolisano joj se tresla glava. Oči su joj bile širom otvorene i delovale glupo i prazno. Pokusala je nešto da kaže ali je uzalud otvarala usta.
Jedno od mojih najmučnijih i najtežih duhovnih iskustava bila je poseta sferi gde se nalazi ta Luda. Kada sam se vratio, zavapio sam: ”Bože, da li sam stvarno to bio ja?” A znao sam odgovor. Posle ovog neveselog iskustva sa Ludom, to jest sa samim sobom, bilo mi je potrebno dosta vremena da se odvažim kako bi se uputio u područje sledeće tarot katre, Maga, broja 1.
Volim da posećujem kartu Lude zato što ona predstavlja moje ogledalo. Preko nje neprestano doznajem interesantne stvari o sebi. Osmatram sebe. Gledam koliko sam i da li sam napredovao u odnosu na ono stanje kada sam sebe tamo prvi put ugledao. Imao sam priliku da u lucidnim snovima vidim i druge osobe kao lude. Neke od njih su meni bliski ljudi, dok je bilo i osoba kojih nikada nisam upoznao, (poput kćerke srpskog političara Bidže koja je došla u moj lucidni san sa svojim drugaricama iz razloga koji još uvek nisam otkrio).
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » TAROT
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 89963 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Suština vašeg sadašnjeg duhovnog stava, ubeđenja ? 22 plavizrak 29751 08 Nov, 2010 09:22 am
rale Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42380 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka FONTANA MLADOSTI - Tibetanske vežbe za podmlađivanje 19 adminfob 34092 25 Maj, 2010 09:17 am
filip Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zaboravljena Povest Zemlje 6 adminfob 35314 04 Jan, 2010 23:41 pm
majstor Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42750 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 25599 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)