BHAGAVAD GITA
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
vasudeva

Pridružio: 28 Nov 2008

Poruka Poslao: 05 Nov, 2009 23:53 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Rekla sam : vjerujte ali i provjerite.
Zašto?
U ovoj 3D mi možemo vjerovati koliko god nas volja ali htjeli ili ne, mi, to moramo priznati sami sebi, imamo potrebu za provjerom.
Da li je to doista tako?
Kada se uđe u fazu bez pitanja, nisam u toj fazi, onda jednostavno Znamo i ne pitamo.
Tako Je.

Jučer gledah "Zvjezdane staze" nastavak a, neki.
O čemu bi riječ?
Omega.
Poslednje slovo alfabeta.
Savršenstvo.
Dapaće, savršenstvo bez mane.
Rijetki su došli do toga, barem u ovoj 3D.
Ja nisam od njih.
Da li ste vi?
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
alex radovic
Mistik

Pridružio: 12 Okt 2009

Poruka Poslao: 16 Nov, 2009 23:03 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala Vesna za ovaj lep tekst... o Kali yugi...
tesko je doseci ZNANJEM I OSECANJIMA, nesto sto dolazi ODOZGO... mada mnogi ljudu radije veruju samom sebi... i da SVE jedino dolazi IZNUTRA... IMA I TOGA... svega ima... na ovom svetu... pa i Nad Dusa se nalazi unutar svakog atoma... ali ovde je receno nesto POSEBNO INTERESANTNO I BITNO, po meni:
HARER NAMA, HARER NAMA, HARER NAMAIVA KEVALAM...
KALAI.................
jedini nacin, jedini nacin... JEDINI NACIN... izvinjavam se STO PONAVLJAM, KAO PAPAGAJ - PONAVLJAC... u OVOM DOBU KALI - YUGE... za ONO... je
PEVANJE SVETIH IMENA...
koje je, sto je POSEBNO INTERESANTNO... I NAJLAKSI METOD MEDITACIJE... za razliku od mnogih, mnogih, mnogih... i - najmanje zahtevno...
sto se kaze... TREBA, BAREM, PROBATI...
pa, cak i da nije istina...

a - Bhagavad - Gita... Srila Prabhupada, naravno...
pa - SVE NAJBOLJE...JAI...
OBOZAVAM BHAGAVAD - GITU... i citam je... od 81. godine...28 godina... po ko zna koji put... ne redom, vise... ali... kad god imam priliku...
znaci - GLUP SAM, da je iskapiram...
ali, bas me briga... UVEK ME, NEKAKO,
INSPIRISE...
i, prvo sam trazio ZNANJE... i dobio ga... na pretek... da sam ostao - ZABEZEKNUT...
gde ce, sve to znanje... da stane...
a, onda, nekako, ne znam ni ja kako, dosle su neke druge faze... pa trece faze...
pa citam istu stvar a razumem nesto drugacije...
UVEK SVEZA... UVEK, NEKAKO, NOVA...

moja zahvalnost Brahma parampari... i, posebno, Srila Prabhupadi... i njegovim ucenicima i bhaktama... da imamo prevod na naske jezike...

Cool

Bananallamaq

kapa

p.s. negde sam procitao da je ova knjiga TOLIKO MOCNA da je citanje iste skoro isto kao i druzenje sa Krishnom...
da li je to - moguce...???
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 08 Jun, 2010 22:51 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Kali yuga? ima i ona zlatno doba koje je sada u toku :)

Mudri ce iskoristiti priliku..

Link

.. kasnije (za nekih 10 000godina) bice nezgodno

Nego evo Sri Bhagavad-gite kakva jeste na hrvatskom prevedena

http://www.bhagavad-gita.com.hr/index.php/prvo_poglavlje/
MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 14 Jun, 2010 13:05 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Bhagavad-gita
stih 2.22

vāsāḿsi jīrṇāni yathā vihāya

navāni gṛhṇāti naro 'parāṇi

tathā śarīrāṇi vihāya jīrṇāny

anyāni saḿyāti navāni dehī

Kao što osoba oblači novu odjeću, ostavljajući staru, duša prihvata nova materijalna tijela, napuštajući stara i beskorisna.

SMISAO: Prihvaćena je činjenica da atomska osobena duša mijenja tijelo. Čak i savremeni naučnici koji ne vjeruju u postojanje duše, ali koji u isto vrijeme ne mogu objasniti izvor energije u srcu, moraju prihvatiti neprestane promjene kroz koje tijelo prolazi od djetinjstva do dječaštva, od dječaštva do mladosti i od mladosti do starosti. Nakon starosti, proces promjene se prenosi na drugo tijelo. To je bilo objašnjeno u trinaestom stihu ovog poglavlja.

Atomska osobena duša biva prenijeta u drugo tijelo milošću Nad-duše. Nad-duša ispunjava želju atomske duše, kao što jedan prijatelj ispunjava želju drugog. Vede, poput Mundaka Upanishade i Švetašvatara Upanishade, upoređuju dušu i Nad-dušu sa dvije prijateljske ptice, koje sjede na istom drvetu. Jedna ptica [osobena atomska duša] jede plod drveta, a druga ptica [Krishna] jednostavno posmatra Svog prijatelja. Mada su ove dvije ptice kvalitativno jednake, jedna je opčinjena plodovima materijalnog drveta, dok druga jednostavno posmatra aktivnosti Svog prijatelja. Krishna je ptica koja posmatra, a Arjuna je ptica koja jede. Iako su prijatelji, jedan je Gospodar, a drugi sluga. Pošto je atomska duša zaboravila taj odnos, prelazi sa jednog drveta na drugo, ili iz jednog tijela u drugo. Podređena ptica, jiva [điva] ili duša, veoma se teško bori na drvetu materijalnog tijela, ali čim pristane da prihvati drugu pticu kao vrhovnog duhovnog učitelja – kao što je Arjuna učinio dobrovoljno se predavši Krishni da bi ga Krishna podučio – odmah se oslobađa sveg jadikovanja. To je potvrđeno u Mundaka Upanishadi (3.12) i Švetašvatara Upanishadi (4.7):

samāne vṛkṣe puruṣo nimagno

'nīśayā śocati muhyamānaḥ

juṣṭaḿ yadā paśyaty anyam īśam

asya mahimānam iti vīta-śokaḥ

„Mada se dvije ptice nalaze na istom drvetu, ptica koja jede je potpuno obuzeta tjeskobom i mrzovoljom kao uživalac plodova drveta. Ali, ako na neki način okrene lice prema svom prijatelju, Gospodinu, i spozna Njegove slave – ptica koja pati se odmah oslobađa sve tjeskobe.“

Arjuna se sada okrenuo prema svom vječnom prijatelju , Krishni, i od Njega sluša Bhagavad-gitu. Slušajući tako Krishnu može shvatiti Gospodinove slave i osloboditi se jadikovanja.

Gospodin ovdje savjetuje Arjuni da ne jadikuje zbog tjelesne promjene svog starog djeda i učitelja. Treba biti sretan da će ubiti njihova tijela u pravednoj borbi, tako da se odmah mogu pročistiti od svih tjelesnih aktivnosti. Onaj ko položi svoj život na žrtveni oltar ili na bojnom polju u pravednoj borbi, odmah biva pročišćen od tjelesnih posljedica i uzdignut na viši položaj života. Tako Arjuna nije imao razloga da jadikuje.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 89946 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Suština vašeg sadašnjeg duhovnog stava, ubeđenja ? 22 plavizrak 29747 08 Nov, 2010 09:22 am
rale Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42378 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 30269 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TRAGANJE ZA ISTINOM 32 plavizrak 29390 07 Sep, 2009 04:30 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42743 11 Maj, 2008 23:06 pm
Nema novih poruka Uticaj Fotonskog Pojasa na ljudsko telo 2 adminfob 11259 11 Apr, 2008 02:22 am

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)