Školica
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ASTROLOGIJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
kamilica
Hodočasnik

Pridružio: 29 Dec 2008

Poruka Poslao: 27 Dec, 2009 14:35 pm    Naslov: Školica
Odgovoriti sa citatom

.
MALA ŠKOLA ASTROLOGIJE

Dragi prijatelji, drage urednice ovog foruma, i svi vi astro znalci,
vreme napolju je odvratno, što je dušu dalo za druženje s knjigom, internetom, neko voli da se druži s televizorom (mi duhovnjaci to ne volimo), itd. Zato mi je palo na pamet da radimo nešto korisno, tj nešto da učimo...
I zato otvaram ovu školicu astrologije, mislim da je potrebna svima koji se još batrgaju sa osnovnim terminima i upisujem prvog đaka tj. sebe.

.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
kamilica
Hodočasnik

Poruka Poslao: 27 Dec, 2009 14:36 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

I moje prvo pitanje:
Još uvek sam kod osnovnih stvari vezanih za karakter, tj. Sunce, Mesec, Ascendant, pa me interesuje, šta ako neko u svom horoskopu ima nepovoljne aspekte između ova tri elementa? Npr, ako je Sunce u kvadratu sa Mesecom ili podznakom i sl.
Očigledno da postoji izvestan nesklad kod takvih ljudi. Ili nešto teže? Šta to uopšte znači? Kako se takvi ljudi osećaju? Šta bi ste vi preporučili takvim ljudima, šta biste im savetovali, kako da prevaziđu takve stvari?
Starcy
Duhovni učitelj

Pridružio: 09 Avg 2008

Poruka Poslao: 27 Dec, 2009 14:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Kad neki horoskop ima Sunce i Ascedent u kvadratu ili opoziciji, takvim osobama kažemo da su u nesaglasju sa samim sobom. Kako se to manifestuje: uzmimo primer da je neko Rak - Jarac, odnosno Jarac - Rak. U ovoj kombinaciji uvek prvi navedeni znak predstavlja poziciju Sunca, a drugi znak predstavlja Ascedent.

Rak predstavlja arhetip Majke, Rak je brižan, nežan i pažljiv.
Jarac predstavlja arhetip Oca, on je strog, hladan i ambiciozan.

Osoba koja je nosilac ove kombinacije ima u sebi osobine oba znaka, podjednako zastupljene tako da je "rascepljena" u pokušaju da bude harmonična. Takva osoba je istovremeno i Stroga Majka i Nežni Otac, što nisu odlike ovih znakova. Često povremeno preovlada Nežna Majka, na šta se drugi deo osobe "pobuni", ili postaje Strogi Otac, gde opet iznutra osoba oseća nezadovoljstvo.

Ove kombinacije su česte, no uvek i na prvom mestu treba sagledati čitavu natalnu kartu i potražiti njenu harmoniju. SVAKA NATALNA KARTA JE HARMONIČNA, što znači da ako uočimo neki veoma težak aspekt, sasvim sigurno postoji izuzetno dobar aspekt s druge strane.

Primer: osoba ima konjukciju Pluton-Mesec- Lilit, a nasuprot njoj je konjukcija Jupiter-Sunce-Venera.
Alphilda
Napredni tragalac

Pridružio: 08 Avg 2010

Poruka Poslao: 15 Avg, 2010 21:40 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Draga Kamlilice,

resih da ovde odgovorim na tvoje pitanje vezano za dominantne planete u karti.

Razlog tome - da bi smo mogli da diskutujemo, bez bojazni da cemo otici suvise off-topic.

Evo, krenucu iod konacnog dispozitora karte, posto je to najjednostavnije.

U astroloskim tumacenjima, cesto se kaze sledece: ok, imas tu planetu, u tom znaku i toj kuci...to nesto znaci...i sigurno se ispoljava u tvom zivotu. Ali sta ce iy toga izaci?

Odsgovor na to trazimo u dispozcijama planeta.

Sta je dispozitor?

Dispozitor neke planete u karti je planeta koja vlada znakom u kome se ta planeta nalazi.

Na primer (posto volis plutona Smile ), ako neko ima mesec u skorpiji, kazemo "dispozitor meseca je pluton". Analizirajuci dalje, gledamo gde je pluton otisao...na primer u vagu.

Pa kazemo: sve povrede, rane, patnje (mesec u skorpiji), ce davati veliku energiju osobi da tezi, i bude poptuno spremna da promeni celu sebe (pluton-reegeneracija) da pravedno (vaga) ...vec nesto radi (u zavisnosti od kuce u kojoj je pluton u vagi)...

Ovo je primer "iz glave" pa ga je tesko vise razraditi. ALi nadam se da je jasno.
U nastavku analize se gleda gde je otisla venera (kao vladar vage, odnosno dispozitor plutona, pa njen dispozitor...i tako redom)

Kraj lanca dispozitora je kada se planeta nadje u svom sedistu - pluton ili mars u skorpiji, venera u biku ili vagi, mesec u raku, sunce u lavu...itd).

Neke karte nemaju konacnog dispozitora, neke imaju.

Dakle, konacni dispozitor funkcionise po principu "svi putevi vode u Rim" - iliti gde god se zaputili, kroz sta god prolazili, doci cemo na isu lekciju.

Ima li ovde jos pitanja?

...ili da ispisem malo i o dominantnoj planeti (koja cesto nije isto sto i konacni dispozitor)?

Ako zelite da se bavimo malo vasim konacnim dispozitorima, mozemo i o tome Smile
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
kamilica
Hodočasnik

Poruka Poslao: 16 Avg, 2010 18:37 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pozdrav Alphilda!

Zainteresovalo me je kad si spomenula da ti nemaš dominantnu planetu u horoskopu, a čini mi se da je to i kod mene slučaj, pa sam postavila pitanje, onako da pričamo malo o tome. Pretpostavljam da je dominantna planeta nešto što daje "obojenost" ličnosti, kako to Starcy kaže. Šta u slučaju kad dominantna planeta nije uočljiva? Mada se neki odgovori nameću sami, ali pitam, da bismo krenuli od nečega.

Dispozitor horoskopa nije isto što i dominantna planeta, ako dobro razumem, ili ne?
valen
Majstor

Pridružio: 11 Nov 2009

Poruka Poslao: 16 Avg, 2010 20:00 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Alphilda ::

Kraj lanca dispozitora je kada se planeta nadje u svom sedistu - pluton ili mars u skorpiji, venera u biku ili vagi, mesec u raku, sunce u lavu...itd).

Kada nema konacnog dispozitora,da li moze da se primeni analogija sa kucama,recimo mars u osmoj,analogno skorpiji ili merkur u trecoj,analogno blizancima?Ili to nema smisla?
Mozda egzaltacije planeta u smislu domnantne planete ili dispozitora na neki nacin?

Hvala,pozzz
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Yahoo Messenger
Alphilda
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 18 Avg, 2010 20:10 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Konacni dispozitori se odnose samo na znake.

Lepa (po meni, opet subjektivno, a objektivno - jednostavno je drugacija) je situacija kada umesto konacnog dispozitora imamo tzv. recepciju

Recepcija je situacija u kojoj vladari zamene mesta. Na primer, jupiter u vodoliji, a uran u strelcu. I to moze biti, uslovno receno "konacna dispozicija" karte.
Recepcija je nesto sto nam govori da su "planete voljne da saradjaju", odnosno da postoji prirodna razmena njihovih energija.

Kada postoji vise planeta u svom sedistu, onda imamo vise "konacnih" dispozitora. I to ima svoje veeelikeee prednosti. Naravno, zavisi i od aspekata koje prave, i karte u celini, ali nam negde govori da osoba ima "dostupne" razlicite ciste izvore energije.

To sto je planeta u svojoj kuci (na primer pluton u osmoj, mars u prvoj, venera u drugoj ili sedmoj) je zgodno za osobu, moze popravljati situaciju ako je recimo, planeta u znaku svog pada ili izgona, ali opet, njen dispozitor nam moze reci "sta ce iz toga ispasti".

Dakle, dispozitor nije kuca u kojoj je planeta, pa se ni konacna dispozicija ne moze tako gledati.
 Nazad na vrh »
Alphilda
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 18 Avg, 2010 20:29 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dominantna planeta

je planeta koja daje nesto "boje" licnosti i njenom zivotu.
Postoje, naravno ljudi, kod kojih je teko utvrditi dominantnu planetu, tim pre sto postoje razlicite varijante racunanja.

U principu - planeta koja najlakse ispoljava svoju energiju je najjaca planeta, i ona dominira kartom.

Planeta ispoljava najjace svoju sustinu, svoju prirodnu energiju ako je u svom sedistu. Dalje, njen uticaj se najvise oseca ako pravi najvise aspekta sa drugim planetama.
Dalje, ispoljava se jace ukoliko je u svojoj kuci, u znaku svoje egzaltacije, a slabije ukoliko je u znaku svog pada ili izgona.
Takodje, ukoliko je vladar 1,4,7,10 polja ili se nalazi u tim poljima, njen uticaj je jaci.

Na primer, venera u drugom polju u biku ima jaku predispoziciju da bude dominantna planeta. Ako je bik vladar drugog polja, vaga je na vrhu sedme kuce, tako da venera vlada i njom.

Razni autori su davali razlicite definicije za racunanje dominantne planete.
Ja cu navesti jedan:

Sunce, Mjesec, planete u 1.kući +6
-vladar Sunca, Mjeseca i Asc +5
-planete aspektirane od Sunca, Mjeseca, planeta iz 1.kuće, +4
-planete aspektirane od vladara Sunca, Mjeseca i asc - +3.5
-planete u egzaktnom aspektu (orbis 0°-0°59'') - +3
-planete u sjedištu, egzaltaciji u znaku - +2
-planete u sjedištu, egzaltaciji u kući - +2
-planete u padu,izgonu u znaku - -2
-planete u padu, izgonu u kući - -2
-broj aspekta - +1 za svaki aspekt

Licno ga smatram prilicno nepouzdanim, ali dobrim za "odokativnu procenu".

Evo jedne komplikovanije tabele za one koji vole da se igraju Smile :

http://img355.imageshack.us/img355/9273/kompletnatabelazadominauu5.jpg
 Nazad na vrh »
Dragon White
Iskušenik

Pridružio: 05 Jun 2010

Poruka Poslao: 22 Avg, 2010 13:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Kamilice sve pohvale za ideju da otvoris temu skola astrologije! Cim ulovim malo vremena javicu se da upisem ponesto! Pozdravi!
 Nazad na vrh »
kamilica
Hodočasnik

Poruka Poslao: 22 Avg, 2010 20:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala, Dragon White! Molim te raspiši se!

Hvala Alphilda na odgovorima.

A šta ako postoji konačni dispozitor karte? Šta on govori? Kakva je njegova uloga?
Alphilda
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 27 Avg, 2010 18:00 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Konacni dispozitor je tacka u natalnoj karti gde se glavni putevi ukrstaju i zaustavljaju.

Svi mi ovde ucimo neke stvari, neke zadatke, i ukoliko je sustina svega onoga sto ucimo ista - eto nam je u konacnom dispozitoru karte.
Sta god krenuli da radimo, vraticemo se na isto. To nikako nije lose, jer nam je time prica o zadacima pojasnjena, ako gvirnemo u natalnu kartu.

Recimo, da probam malo sa primerom uzivo:
imam drugaricu koja ima veneru u skorpiji u 6. kuci. I to je konacni dispozitor njene karte.

Cime god pocne da se bavi (provatno, poslovno, ljubavno, sa decom), uvek polako dolazi u situaciju da zanemaruje svoje potrebe, zelje, uzivanja (venera), do granice razboljevanja (skorpija), radeci za druge (sesta kuca).

Posto je znam vec skoro dvadeset godina, cini mi se da i prica o radu za druge jeste njen veliki zadatak - kako raditi za druge, a ne nastetiti sebi ?
 Nazad na vrh »
kamilica
Hodočasnik

Poruka Poslao: 27 Avg, 2010 19:39 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala Alphilda! Mislim da razumem.
Pošto mislim da nemam konačnog dispozitora, a nemam ni dominantnu planetu, ustvari sve mi je pomalo neodređeno, da li to znači da je ovaj život za mene neko tumaranje?
Alphilda
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 28 Avg, 2010 18:47 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Naravno da ne, daraga Kamilice Smile

Hajde pogledaj malo meseceve cvorove....u kojoj kuci su, u kom znaku? Oni ti daju neku osnovnu poruku o tome gde zivot pocinjes, sa kojim znanjima i iskustvima, sta je ono sto si vec naucila, i sto ti ide dobro i lako (juzni cvor), i o tome ka cemu treba da stremis, gde su tvoje lekcije i sta mozes i moras da razvijas ako hoces da napredujes.

U karmickoj astrologiji se gledaju obavezno i egzaktni aspekti koje cvorovi prave, narocito konjukcije, zatim polozaji njihovih dispozitora, zatim Asc i njegov vladar, vladari 12 polja, planete u 4 i 12. kuci.

I naravno saturn, poznat i kao 'nosilac karme'.
 Nazad na vrh »
5.element

Pridružio: 06 Feb 2009

Poruka Poslao: 28 Avg, 2010 19:43 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ovim bi samo odala priznanje i poštovanje svim onima koji se bave astrologijom.Osobno mi izgleda vrlo zahtijevno i komplicirano a vjerovatno stoga što nisam neki " postojan "i pedantan tip pa mi sve to iziskuje previše matematike i pohrane podataka. ..ili jednostavno rečeno to sigurno nije moj put spoznaje. Zahvaljujem Vam što postojite. herc
( 5.element )
 Nazad na vrh »
kamilica
Hodočasnik

Poruka Poslao: 28 Avg, 2010 21:52 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ELementice, pridruži mi se sa pitanjima. Ja sam veoma srećna što je Alphilda raspoložena da odgovara. Very Happy

Alphilda, poznato mi je značenje čvorova, i uloga Saturna, a kakvo je značenje 12 i 4 kuće u karmičkoj astrologiji? To mi je malo nepoznato.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ASTROLOGIJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sledeci
Strana 1 od 20

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka JAHAČI APOKALIPSE 583 ENEMOON 247807 23 Avg, 2011 19:53 pm
ENEMOON Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Inuraki Reptil Koji Zivi U Meni 0 Branovic 13787 24 Jul, 2011 17:53 pm
Branovic Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka RECEPTI KOJI ŽIVOT ZNAČE 13 Vera Bojičić 28949 12 Jun, 2011 16:58 pm
Bojan71 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DUHOVNOST za početnike..a i one koji misle da to nisu 111 5.element 58857 16 Dec, 2010 06:55 am
Sara Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Seminari i kurseviPozdrav. Da li neko zna koji sajtovi prat 1 krang 14059 18 Jan, 2010 01:39 am
uspensky Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka KYMATICA - KIMATIKA - film koji treba obavezno pogledati!!! 3 ENEMOON 19963 21 Sep, 2009 18:50 pm
Giba Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zimski začini koji griju tijelo i duh 0 Vakan Tanka 16945 22 Jan, 2008 10:08 am
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)