Astrologija rasprave (chat)
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ASTROLOGIJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Dejjan

Pridružio: 19 Apr 2009

Poruka Poslao: 29 Jan, 2011 15:00 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nemoguće je Chiron ukalupiti u jedan znak.
To je kombinacija i vatre i vazduha i vode i zemlje.
Mystic_Storm
Hodočasnik

Pridružio: 01 Jun 2009

Poruka Poslao: 31 Jan, 2011 20:15 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Još malo o trinaestom znaku....

"Novo" sazvežđe
Stalna borba nauke i kvazi nauke u pokušaju da se svi ljudi ovog sveta svrstaju u jednu od dvanaest sudbonosnih grupa zahvaljujući čemu se može proceniti nečija budućnost. Astronomija i astrologija su dva antipoda sa jednim zajendičkim imeniteljem – noćnim nebom. No pogled na to noćno nebo je pomalo različit.

Zodijak. Pojam koji se koristi i u nauci i u astrologiji. Pojam koji govori o pojasu na Nebeskoj sferi kroz koji se Sunce prividno kreće tokom jedne godine. Radi se dakle o sazvežđima koji se nalaze na toj prividnoj putanji, odnsosno sazvežđima kroz koja prolazi ekliptika.

Zodijak je, dakle, pojas koji se prostire 8° severno i 8° južno od ekliptike, i po njemu se prividno kreću Sunce, Mesec i sve planete Sunčevog sistema. U njemu se nalazi 13 sazvežđa i to: Ovan, Bik, Blizanci, Rak, Lav, Devica, Vaga, Škorpija, Zmijonoša, Strelac, Jarac, Vodolija, Ribe.

Iz raznih istorijskih razloga, ali verovatno i iz želje da se ostane dosledan starim vremenima, astrologija ne konstatuje činjenicu o broju sazvežđa pa i dalje sudbinu ljudi određuje na osnovu dela sazvežđa kroz koja Sunce prividno prolazi tokom godine. Šta je sa ljudima rođenim za vreme prolaska Sunca kroz Zmijonošu?

Svih trinaest zodijačkih satvežđa nemaju isti geometrijski oblik, pa samim tim ni prividna putanja Sunca kroz sva sazvežđa nije ista. Najduže Sunce „boravi” u sazvežđu Device oko 44 dana, a najkraće u sazvežđu Škorpije oko 8 dana. Međutim astrologija je odlučila da pun krug podeli na dvanaest oblasti i da svakom „znaku” odnsono sazvežđu dodeli isto trajanje. I u ovom slučaju trinaesto sazvežđe Zmijonoša stvara pometnju u astrologiji.

Zmijonošac (Ophiuchus) je jedno od 88 modernih sazvežđa na koliko je podeljeno nebo, i jedno od 48 originalnih Ptolomejevih sazvežđa koja su pokrivala severno nebo. Na nebu se nalazi između sazvežđa Orla, Zmije i Herkula, dok mu južni deo leži između Škorpije i Strelca.

Mitološki sazvežđe Zmijonošac predstavlja Asklepija, sina Apolona i nimfe Koronide. On je uspeo da pronađe savršen lek kojim je mogao da izleči svaku bolest. Zbog toga se Tanatos, bog smrti požalio Zevsu, a on ga je zbog narušavanja osnovnog ustrojstva spržio munjom. Ipak zbog dobrih dela koja je počinio stavljen je kao simbol na noćno nebo. Njegov štap sa zmijom je simbol medicine i farmacije.

Površina ovog sazvežđa je oko 1000 kvadratnih stepeni, osnovna slika na osnovu koje se prepoznaje na nebu se sastoji od 10 zvezda, ima 5 sjajnijih zvezda, a u njegovom regionu su do sada oko 7 zvezda otkrivene planete. Najbliža zvezda nam je Bernardova zvezda, koja je poznata po tome što ima najveće sopstveno kretanje, i zbog toga se zove i „zvezda koja beži”.
Sazvežđe Zmijonoša

Astronomija i astrologija koje su vekovima bile jedna ljudska delatnost, koja je zahvaljujući ljudskoj potrebi da predviđa svoju budućnost omogućila razvoj nauke o nebu, kosmosu, nebeskim telima...

Razvojem načnog razmišljanja i naučnih metoda, došlo je do odvajanja astronomije kao nauke, od kvazi nauke, jer je naučna argumentacija pokazala da ne postoje dokazi o uticaju nebeskih tela na sudbinu ljudi. Verovanje u isto je ostao jedini argument.

Od tog vremena astrologija je zadržala staru metodologiju, koju je čak i pojednostavila, kako bi mistično bilo i dovoljno razumljivo.

Trinaesto Zodijačko sazvežđe je jedan od dokaza grubih grešaka u metodološkom pristupu „predviđanja sudbine”. Jer ako tvrdimo da se nam je sudbina predodređenja položajem Sunca u trenutku rođenja i zato postoje kreirani znaci koji odgovaraju sazvežđima sa određenim osobinama, onda i trinesto sazvežđe mora biti uključeno. Pored toga se ne može zanemariti dužina „boravka” Sunca u oblasti nekog sazvežđa, tj dužina trajanja horoskopskih znakova ne može biti ista.

Dokle god metodološki astrologija nije konzistentna i tačna rasprava se može voditi samo o grubim i greškama u pristupu. Kada bi se sve to otklonilo onda se nauka više ne bi bavila ovom kvazi naukom, jer bi sve nadalje bilo zasnovano samo na odluci pojedinca da veruje ili ne veruje u moć astrologije.

A naučnicima ostaje da se i dalje bave podizanjem naučne pismenosti i širenjem naučne kulture.
plavizrak
Mesija

Pridružio: 07 Jan 2008

Poruka Poslao: 31 Jan, 2011 20:42 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nisam do sada primetio, odličan potpis, Mistic!

Citat:
Nikada nisam bio siromašan, ali sam bio bez novca. Biti bez novca je prolazno stanje, biti siromašan je stanje duha.

"U ime JA JESAM TO ŠTO JA JESAM, Elohime Apolone, molim te da uzmeš pod svoju kontrolu prostranstvo koje me okružuje i da ga ispuniš samo Božanskim ispoljavanjima svuda, gde se ja budem nalazio: kod kuće, na poslu, na društvenim mestima!"
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
kamilica
Hodočasnik

Pridružio: 29 Dec 2008

Poruka Poslao: 31 Jan, 2011 22:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

E, a ja taman pomislila da se Plavi zainteresovao za Astrologiju.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 12:07 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

plavizrak ::
Nisam do sada primetio, odličan potpis, Mistic!

Citat:
Nikada nisam bio siromašan, ali sam bio bez novca. Biti bez novca je prolazno stanje, biti siromašan je stanje duha.

Hvala plavi. To je recenica koju sam shvatio jos u osnovnoj skoli. Samo sam je tada drugacije sastavio, kasnije sam nasao da je slicno izjavio Mike Todd. Tako da sam ostavio Majkov citat jer je nesto kraci a istog smisla.
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 12:13 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Mystic_Storm ::
 Hvala plavi. To je recenica koju sam shvatio jos u osnovnoj skoli. Samo sam je tada drugacije sastavio, kasnije sam nasao da je slicno izjavio Mike Todd. Tako da sam ostavio Majkov citat jer je nesto kraci a istog smisla.

U redu, samo preporuči Miki da stavi zarez posle "siromašan", znaš kakav je svet, može neko da mu zameri... Embarassed
"U ime JA JESAM TO ŠTO JA JESAM, Elohime Apolone, molim te da uzmeš pod svoju kontrolu prostranstvo koje me okružuje i da ga ispuniš samo Božanskim ispoljavanjima svuda, gde se ja budem nalazio: kod kuće, na poslu, na društvenim mestima!"
 Nazad na vrh »
kamilica
Hodočasnik

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 12:18 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

U redu, samo preporuči Miki da stavi zarez posle "siromašan", znaš kakav je svet, može neko da mu zameri... Embarassed

Smesno Smesno Smesno
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 12:19 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

kamilica ::
E, a ja taman pomislila da se Plavi zainteresovao za Astrologiju.

Prihvatam ja astrologiju, prihvataju je i BHS, samo - tamo gde osećam da nemam talente, ne zalazim.

Inače, u jednom periodu sam se bio zaniteresovao za sopstvenu natalnu kartu, tada sam malo bio zašao u astro-elemente koji su bili u vezi sa mojom kartom, uverio sam se da ona zaista daje pravo "stanje stvari".

Kasnije mi je to potvrdila, potpunije i sa finesama, jedna mlada osoba iz moje porodice, pretpostavljam da je ne poznaješ, koja je prilično zašla u astrologiju.
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 12:21 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

kamilica ::

Smesno Smesno Smesno

Eto, znao sam da će se naći neko ko će Miki da se smeje! Shocked
 Nazad na vrh »
kamilica
Hodočasnik

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 12:35 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pitam se treba li zarez da stoji između smajlija ili ne?
kosmička_beba
Mistik

Pridružio: 11 Okt 2010

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 14:47 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Iščupati se iz astroloških kandži , najteže je .

Pričajući o vatri, ja dobih temperaturu.

I sad ljuštim karmu temperaturom.
 Nazad na vrh »
Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 14:54 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Zove se Majk. Sto se tice dela sa ALI, postoje pravila kada ide ispred a kada ne ide zarez i ponekad su cudna. Ova recenica je u originalu i sigurno nije to tako slucajno.

Izvinjenje ostalim clanovima, necu vise da spamujem, pa da kazem nesto vezano za astrologiju da ne bude totalni spam.
Astrologija je zanimljiva Laughing Embarassed
kamilica
Hodočasnik

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 15:20 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

kosmička_beba ::
Iščupati se iz astroloških kandži , najteže je .

Pričajući o vatri, ja dobih temperaturu.

I sad ljuštim karmu temperaturom.

Very Happy
Svi su bolesni, i ja sam bila prošle nedelje. Užas od virusa!
Odmaraj i spavaj, to je dobro.
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 16:35 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Da ne bude da sam ovde bio banuo, da bih skrenuo sa teme, evo mog doprinosa:

Učenju BHS se govori i o „jeziku zvezda“, o tome da čovekov život zaista jeste šifrovan na tom jeziku, jer se i odvija pod energetsko-informacionim uticajima zvezda i planeta. Naravno, ne u smislu stopostotne zadatosti, već u smislu zadatih okvira, u kojima čovek svojom slobodnom voljom deluje. Mada – i te zadate okvire čovek sam bira pre rođenja, s tim što, nažalost, sve to sa rođenjem zaboravi.

Takođe se u Učenju kaže da je taj energetsko-informacioni uticaj toliko složen, da još uvek nema nijednog svetskog astrologa koji skoro u potpunosti vlada „jezikom zvezda“.

Dalje, suština astroloških procena i analiza ne bi trebalo da budu najave konkretnih događaja, jer je to teško predvideti, zbog dejstva čovekove slobodne volje, jer u svakom trenutku čovek čini razne izbore, koji mogu i značajno da izmene njegovu budućnost. U pravoj atrološkoj proceni dobijamo samo objašnjenja vrsta informaciono-energetskih uticaja kojima smo izloženi, mogućnosti ili opasnosti koje proizilaze iz tih uticaja, itd.

Nazad na vrh »
kamilica
Hodočasnik

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 22:53 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Naravno, ne u smislu stopostotne zadatosti, već u smislu zadatih okvira, u kojima čovek svojom slobodnom voljom deluje.

Lepo! Very Happy
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ASTROLOGIJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4
Strana 4 od 4

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Najlepše Ljubavne Pesme i Priče 250 BelaGalaktickaDamo 101434 26 Avg, 2011 10:12 am
Sara Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Alternativni izvori energija... 124 TATA SINANA 42775 11 Maj, 2011 14:27 pm
daya Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati OBJAVLJIVANJE SE NASTAVLJA... 1551 vasudeva 927292 30 Apr, 2011 14:49 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka LEK PROTIV RAKA 91 Vesna 69650 06 Apr, 2011 14:37 pm
Mystic_Storm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka REKONEKCIJA 641 TATA SINANA 246442 09 Mar, 2011 09:20 am
Sagitarius Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Objavljujem da sam Živ...Vakan Tanka 9 Vakan Tanka 11901 20 Jan, 2010 18:48 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA kao sam zavrsetak Spiritualne Staze… 30 Vijaya 20822 22 Dec, 2009 10:48 am
Vijaya Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)