PRIČE I PARABOLE
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » UNUTRAŠNJA STRANA VETRA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Zosim
Majstor

Pridružio: 16 Sep 2008

Poruka Poslao: 13 Feb, 2009 16:44 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

preseljeno u novu dimenziju

Poslednji put izmenio Zosim dana 28 Apr, 2009 20:49 pm, izmenio ukupno 2 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Analeta
Duhovni učitelj

Pridružio: 21 Okt 2008

Poruka Poslao: 13 Feb, 2009 16:47 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

NEMA VODE, NEMA MESECA

Monahinja Čijono
je godinama učila
ali nije mogla da otkrije prosvetljenje.
Jedne noći
je nosila stara vedra
prepuna vode.
Hodajući je posmatrala
puni mesec
kako se oslikava u vedrici punoj vode.
Iznenada
štap od bambusa,
koji je držao vedrice,
je pukao
i vedrice padoše na stranu.
Voda se izli,
odsjaj meseca iščeznu -
tada se Čijono prosvetli.
Potom je napisala ove stihove:
Na sve moguće načine
pokušavala sam
da vedrice održim zajedno
nadajući se da tanki bambus
neće nikada pući.
Iznenada se dno provalilo.
Nema više vode;
nema više meseca u vodi -
praznina u mojoj ruci.
 Nazad na vrh »
Analeta
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 13 Feb, 2009 16:57 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Volterov veliki neprijatelj je umro.
Oni su bili doživotni neprijatelji kritikujući uvek jedan drugog. Tada je neko upao kod Voltera da mu donese tu novost i rekao: "Vaš veliki neprijatelj je umor."

Šokiran, Volter je odgovorio: "On će mi mnogo nedostajati." Počeo je potom da plače i govori: "On je bio jedan veliki čovek, tako veliki čovek se teško može sresti. Njegova inteligencija je bila tako britka, i život mu je bio predivan."

Čovek koji je došao da mu donese tu vest nije mogao verovati svojim očima - on je očekivao da će Volter zbog te vesti biti sretan.

Videvši da je posetilac time šokiran, Volter mu reče: "Sve to je istina, ukoliko je on stvarno mrtav. Proveri da li je on stvarno mrtav - ako je još uvek živ, onda zaboravi sve što sam ti rekao."
 Nazad na vrh »
Analeta
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 13 Feb, 2009 17:03 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Jedan siromašni čovek je umro. Udovica je otišla kod sveštenika i upitala koliko će sve to da košta. Treba održati i govor.

"Postoje različiti govori. Najbolji koštaju dvesta dolara."

"Dvesta dolara? - zapanji se žena. Moj suprug ne bi sebi priuštio toliki luksuz. Postoji li neki jeftiniji govor?"

Sveštenik reče: "Postoji jedan od sto dolara, ali u tome ga ne mogu hvaliti previše."

Žena zamoli: "Možda ima i neki još jeftiniji?"

Sveštenik reče: "U redu, pedeset dolara. Ali ja tada samo mogu navesti činjenice."

"I pedeset dolara mi je previše" - reče žena.

On tada reče: "Dobro, deset dolara, ali zapamtite ja u tom slučaju mogu reći samo istinu."
 Nazad na vrh »
Analeta
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 13 Feb, 2009 17:17 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ošo, šta je tvoj zadatak ovde?

Šta je moj zadatak?

Jednom je bila jedna žaba. Ali to nije bila žaba već princ koji je samo izgledao kao žaba. Jedna zla veštica je bacila čini na njega; samo poljubac jedne prelepe dame može biti od pomoći. Ali ko će poljubiti jednu krastavu žabu? Tako je on morao boraviti u telu žabe. Ali čudo se dogodilo. Jednoga dana se odnekud pojavi prelepa gospa i dade mu jedan veliki poljubac. Cmok! Bum! Zap! Tog trenutka se on povrati u jednog prelepog princa. A vi znate ostatak priče: oni su potom živeli presretno do kraja života.

Šta je moj posao ovde? Naravno, da ljubim žabe.
 Nazad na vrh »
Analeta
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 13 Feb, 2009 17:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Jedna sićušna stara Jevrejka je sela u avion pored krupnog Norvežanina. Odmah je počela da neprestano bulji u njega. Na kraju mu se obratila rečima: "Izvinite, da li ste vi Jevrej?"

On na to odgovori: "Ne."

Posle nekoliko minuta, ona je ponovo pogledala u njega i upitala:
"Morate mi reći - vi ste Jevrej, zar ne?"

On joj odgovori: "Definitivno, ne."

Ona ga potom poče osmatrati i nešto malo zatim ponovo reče: "Moram reći da ste Jevrej."

U nameri da prekine sa tim mučenjem, on joj odgovori: "U redu, ja sam Jevrejin."

Ona ga tada pogleda i odmahnu glavom govoreći: "Ne izgledate mi baš tako."

"Tako stoje stvari. Ti me pitaš kako da budeš svoj? Samo odbaci pretvaranja, odbaci nameru da budeš neko drugi, odbaci želju da izgledaš kao Hrist, Buda, Mahavir ili Krišna, da izgledaš kao tvoj sused. Odbaci rivalstvo i uporedjivanje, i odmah ćeš biti svoj. Uporedjivanje je otrov."
 Nazad na vrh »
Analeta
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 13 Feb, 2009 17:43 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Mlada žena je došla kod vidovnjaka. Vidovnjak joj zatraži dvadeset dolara i reče da će joj odgovoriti na dva pitanja za taj novac.

Mlada dama je posle izvesne neodlučnosti ipak platila taj novac i upitala:
"Zar to nije previše novca za samo dva pitanja?"

"Da, to je previše" - odgovori vidovnjak. "A koje je vaše drugo pitanje?"

"Jednog dana ćeš doći do tačke kada više neće biti pitanja. Svest bez pitanja je cilj, a ne svest prepuna odgovora. Kada tu nema ništa da se pita, ti si stigao na odredište."
 Nazad na vrh »
Analeta
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 13 Feb, 2009 18:28 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

"Ti još nisi u mogućnosti da razumeš sebe; počni odatle jer je svaki drugačiji početak pogrešan. A ljudi koji su u velikoj konfuziji uma obično nastoje da pomažu drugima, počinju da prepisuju rešenja. Takvi ljudi su počinili više nevolja svetu, nego što su ikome pomogli. Oni su pravi trgovci dušama - oni nisu još ni svoje duboke probleme sagledali, a spremni su da uskoče u tudje životne probleme i da ih odvažno rešavaju. Zapravo, na taj način, oni nastoje da izbegnu vlastite nevolje, vlastitu stvarnost: oni ne žele da se suoče sa tim.

Zato zapamti: ti si taj svetski problem, ti si taj problem, i sve dok ti to ne rasvetliš, sve što budeš radio stvaraće od toga još komplikovaniji problem. Prvo svoj dom dovedi u red - tu stvori kosmos; to je u haosu. Ima jedna stara indijska priča, veoma stara, ali od velikog značaja..."

Jedan veliki ali glupi kralj je zamislio da neravne i kamenite ulice povredjuju njegova stopala, pa je naredio da se čitavo kraljevstvo prekrije štavljenom kravljom kožom, kako bi zaštitio svoja stopala. Tome se počela smejati dvorska luda - bio je to jedan mudar čovek. Rekao je: "Kraljeva zamisao je sasvim smešna."

Kralj je bio veoma ljut i reče ludi: "Pokaži mi bolje rešenje, inače ćeš biti smaknut."

Luda mu na to odgovori: "Gospodaru, dovoljno je da samo isečete dva mala parčeta kože kako bi pokrili samo svoja stopala, a ne čitavo kraljevstvo."

Tako su nastale cipele.
 Nazad na vrh »
Analeta
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 14 Feb, 2009 12:35 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

U jednoj prodavnici krstove i verskih relikvija ušao je čovek i spustio veliki krst koji je nosio na ramenima. Potom je iscrpljen od umora seo na pod prodavnice.

"I šta mogu da uradim za vas?" upitao je prodavac.

"Želim da promenim moj teret, reče napaćeni, ovaj je previše težak za mene, savijam se pod teretom."

"Vrlo dobro" odgovori prodavac. "Pogledaj sve ove krstove i vidi koji ti najbolje pristaje."

Tako je čovek počeo razgledati i probati krstove po radnji. Prvi koji je probao na trenutak mu se učini dovoljno lak, ali kada je počeo hodati okolo, uvideo je da nije baš tako lagan, zapravo bio je još i teži od onog starog. Tako je nastavio da proba sve redom, dok nije, naposletku, otkrio jedan koji je bio nešto lakši od svih drugih.

"Ovaj lako mogu nositi, nije tako težak, mogu se lako nositi sa njim" rekao je prodavcu. "Mogu li dobiti ovaj?"

"Vrlo dobro" odgovori prodavac. "Ali ovo je onaj koji si doneo sa sobom."
 Nazad na vrh »
Analeta
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 14 Feb, 2009 13:06 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Čuo sam priču o čoveku koji je ostao neženja čitav svoj život, jer je tragao za savršenom ženom. Kada je bio sedamdesetogodišnjak neko ga je upitao:
"Ti si puno putovao. Od Kabala do Katmandua, Od Katmandua do Goe, od Goe do Pune si tragao. Kako to da nisi našao savršenu ženu, pa baš ni jednu?"

Starac je postao veoma tužan: "Da, jednom sam došao blizu takve savršene žene."

Ispitivač reče: "Šta se tada dogodilo? Zašto se nisi oženio?"

Tada je on postao još tužniji: "Šta da se radi? Ona je tragala za savršenim muškarcem."
 Nazad na vrh »
Zosim
Majstor

Pridružio: 16 Sep 2008

Poruka Poslao: 14 Feb, 2009 18:41 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

preseljeno u drugu dimenziju

Poslednji izmenio Zosim dana 28 Apr, 2009 20:50 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Analeta
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 14 Feb, 2009 20:46 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

"Mnogo puta ego otpada sam od sebe, jer on je jedna velika prepreka, strahovit teret, no vi ga opet stavite na glavu i nastavite dalje. Mnogo puta ste propali, no vi ste, obogaljeni i razbijeni, nastavili da nosite svoj teret, nošeni nadom. Ispričaću vam jednu priču."

Lav je došao do tigra i postavio mu pitanje: "Ko je glavna zverka u prašumi?"
Tigar mu odgovori: "Pa, naravno gazda, ti si glavni - to je svima dobro poznato!"

Posle toga, svratio je i do medveda, zgrabio ga i uneo mu se u lice: "Je li dečko, ko je glavni?"
"Nema potrebe", reče medved drhteći od straha, "čak ni da se pita - ti si kralj svih životinja!"

Kad je to isto pitanje postavio slonu, slon ga je dohvatio surlom za grivu, par puta ga tresnuo o zemlju i bacio s gadjenjem.

Otresajući prašinu, lav mu se energično obrati: "Znaš šta - ako već ne znaš odgovor, onda nema smisla da se tako ponašaš."
 Nazad na vrh »
Analeta
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 16 Feb, 2009 20:38 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

MEDITIRANJE I PUŠENJE

Dva učenika jednog velikog majstora šetali su vrtom oko kuće svog majstora. Njima je bilo dopušteno da tuda šetaju svaki dan, jutrom i uveče. Šetanje je bilo vrsta meditacije - nešto nalik meditaciji u zenu. Ne možeš sedeti 24 sata - nogama treba kretanje, krv treba da cirkuliše stoga se i u zenu i u sufizmu meditira nekoliko sati sedeći, a onda počinješ meditirati i hodajući. No, meditacija se nastavlja, hodajući ili sedeći. Unutrašnje kolanje ostaje isto.

Obojica su bili pušači i hteli su da pitaju majstora za dozvolu, pa su i odlučili: "Sigurno će odbiti, ali mi ćemo ga ipak pitati. Ne izgleda kao svetogrdje da pušimo u vrtu. Nećemo pušiti u njegovoj kući."

Sledećeg dana su se ponovo sreli u vrtu. Jedan od njih je bio razljućen, jer je ovaj drugi pušio, i reče mu: "Šta se dogodilo? Ja sam ga isto pitao, ali je on kratko odbio i rekao NE. A ti pušiš? Zar nisi mogao istrajati u njegovoj naredbi?"

On mu reče: "Ali on je meni rekao DA!"

To je bilo nepravedno i prvi reče: "Ja sada idem odmah da ispitam zašto je meni rekao - Ne, a tebi - Da."

Drugi reče: "Sačekaj trenutak. Reci mi šta si ga upitao?"

On reče: "Šta sam pitao? Pitao sam ga jednostavno: da li mogu da pušim dok meditiram? On je rekao "Ne", i izgledao je vrlo ljut."

Onaj drugi se poče smejati govoreći: "Sada znam u čemu je stvar. Ja sam pitao: "Mogu li meditirati dok pušim? On mi je rekao "Da"."
 Nazad na vrh »
easy
Majstor

Pridružio: 27 Jan 2008

Poruka Poslao: 16 Feb, 2009 20:48 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

Poslednji izmenio easy dana 20 Jul, 2009 08:43 am, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Dušan
Hodočasnik

Pridružio: 02 Feb 2008

Poruka Poslao: 03 Mar, 2009 18:46 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Prekrasna priča

Jednog dana, kad sam bio prva godina srednje škole,
video sam jednog dečaka iz mog razreda kako ide kući.
Zvao se Kyle. Izgledalo je, kao da nosi kući sve knjige.
Pomislio sam: "Zašto bi neko nosio sve svoje knjige kući u petak?

Ovaj zaista mora biti da je štreber."

Sam sam imao lepo isplaniran vikend (slavlja i fudbalska utakmica
s prijateljima sutra popodne), zato sam samo slegnuo ramenima i produžio dalje.

Hodajući, video sam da prema onom dečaku ide grupa dece. Potrčali su k njemu, srušili mu knjige na tlo i podmetnuli mu nogu, tako da je pao u blato. Njegove naočare su odletele i video sam kako se zaustavljaju desetak koraka od njega.
Pogledao je prema gore i video sam mu tugu u očima.
U srcu sam saosećao s njim. Potrčao sam prema njemu, i dok je puzeći tražio svoje naočare, ugledao sam suzu u njegovim očima. Dodajući mu naočare,
rekao sam: "oni dečaci su budale. Zaista bi već morali da odrastu."
Pogledao me i rekao: "Hej, hvala!" na njegovom je licu bio velik osmeh, jedan od onih koji izražavaju iskrenu zahvalnost. Pomogao sam mu
da pokupi knjige i upitao ga gde živi.
Pokazalo se da živi blizu mene, pa sam ga upitao, kako to da ga nisam ranije viđao.
Rekao je, da je pre išao u privatne škole.
Pre toga se ne bih nikada družio s nekim, ko je pohađao privatnu školu. Celim putem do kuće išli smo peške i pomogao sam mu da nosi deo knjiga. Pokazalo se da je zanimljiv dečak.
Upitao sam ga bi li hteo s mojim prijateljima da igra fudbal. Rekao je da želi.
Družili smo se celi vikend, i što sam bolje upoznavao Kyle-a, sve više mi se sviđao. Moji prijatelji bili su istog mišljenja.

Došao je ponedeljak jutro i tamo je opet bio Kyle s ogromnom hrpom knjiga. Zaustavio sam ga i rekao: "Ti ćeš zaista da nabildaš mišiće
s tom hrpom knjiga, koje nosiš svaki dan!"
Samo se nasmejao i dao mi polovinu knjiga.
Kroz sledeće četiri godine Kyle i ja postali smo najbolji prijatelji. Na zadnjoj godini počeli smo da razmišljamo o faksu.
Kyle se odlučio za Georgetown a ja za Duke.
Znao sam da ćemo zauvek biti prijatelji i da kilometri nikad neće biti problem.
On je hteo da postane lekar, a ja sam ciljao u poslovne vode uz pomoć fudbalske stipendije.

Kyle je bio zadužen za oproštajni govor u našem razredu. Celo vreme zezao sam ga da je štreber. Morao je da pripremi govor za maturu.
Radovao sam se što ja nisam morao da idem na binu i govorim. Na dan mature video sam Kyle-a. Izgledao je fenomenalno. On je bio jedan od onih koji su zaista pronašli sebe kroz srednju školu. Malo je mišićima
popunio svoju figuru i vrlo je dobro izgledao sa naočarima. Imao je više sudara nego ja i devojke su ga obožavale,
tako da sam ponekad bio ljubomoran.

Danas je bio jedan od tih dana. Video sam kako je nervozan zbog svog govora. Zato sam ga lupio po leđima i rekao:
"Hej, veliki čoveče, bićeš odličan!"
Pogledao me jednim od onih zahvalnih pogleda i nasmejao se. "Hvala", rekao je.
Nakašljao se i počeo govor. "Matura je vreme da zahvalimo svima onima koji su nam pomagali tokom ovih teških godina. Svojim roditeljima, učiteljima, braći, sestrama, možda treneru ... ali najviše svojim prijateljima. Ovde sam, da vam kažem, da je biti nekome prijatelj, najveći dar koji toj osobi može da se da.

Ispričaću vam priču."

Gledao sam u svog prijatelja u neverici, dok je on pričao priču o danu našeg prvog susreta. Preko vikenda je nameravao da se ubije. Govorio je
o tome, kako je ispraznio ormarić, da posle njegova mama ne bi morala da dođe i nosi kući njegove stvari. Duboko me pogledao i uputio mi mali smešak. "Hvala bogu, bio sam spašen. Moj prijatelj me je spasao od smrti."
Čuo sam uzdah, koji je putovao kroz masu, dok je taj zgodni, popularni dečak pričao o svom najgorem trenutku. Video sam njegovu majku i oca
kako me gledaju i smeše mi se onim istim zahvalnim osmehom.
Tek sam tada shvatio pravu dubinu svega toga.

Nikad ne potcenjuj moći svojih dela.
Jednim malim gestom možeš nekome da promeniš život. Na bolje ili na gore. Bog nas "pušta" u naše živote, da na neki način utičemo jedni na druge.

Tražite Boga u drugima.
www.OBJAVE.com forum » UNUTRAŠNJA STRANA VETRA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 3 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka MOLITVA ... 91 Vakan Tanka 39541 26 Apr, 2011 01:33 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 89955 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pra-Stvaratelj na Putu 3 adminfob 22629 13 Feb, 2010 11:11 am
plavizrak Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SAMOSPOZNAJA 16 Vakan Tanka 16706 13 Jan, 2010 12:55 pm
Giba Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zaboravljena Povest Zemlje 6 adminfob 35309 04 Jan, 2010 23:41 pm
majstor Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ISTINA - to je moj dar za Tebe 18 Vakan Tanka 19668 06 Okt, 2009 05:19 am
MarkoJakšić Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PARABOLE ISUSA IZ NAZARETA 1 adminfob 5071 26 Feb, 2008 02:53 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)