SEKS I PROSVETLJENJE
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
divinesound
Tragalac

Pridružio: 08 Jun 2008

Poruka Poslao: 10 Dec, 2009 14:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Citat:
Trudim se da uvek sluzim druga bica oko mene najbolje sto mogu i sto manje da hranim svoja materijalna cula.

Duhovno zadovoljstvo jeste kada vidimo da su drugi zadovoljni, tada smo i mi zadovoljni.
Jednostavno videvsi srecu drugih postajemo jos srecniji.

Sada dotičemo drugu temu. Služenje.
Nadam se da će Alex da se umeša.
Ustvari...svakog sekunda ovog našeg postojanja,
mi možemo da se pitamo...
Kome služim?

I kada vodimo ljubav - služimo.
Tvoje zadovoljstvo je i moje zadovoljstvo.
Više ne mislim samo na sebe.
I oduševljava me baš to što si zadovoljna.

U nekim kineskim tekstovima se kaže da muškarac
treba prilikom vodjenja ljubavi da služi ženi.
Jer njena seksualnost je beskrajna.
I njeno zadovoljstvo treba da mu je na prvom mestu.
Tome bi trebalo da služi kontrola orgazma.

Veoma duboko doživljavanje seksualnog spajanja sa Beskrajem,
u ženi može da potakne oslobađanje nekih dugo potisnutih čvorišta.
Tako da se ponekad dešava da iza velikog zadovoljstva dolazi veliko čišćenje.
To je bar moje iskustvo.
Voleo bih kada bi neka žena iznela svoje.

Starcy, pozivam te da pričamo iz uvažavanja tuđeg iskustva.
Vidim da si kupila kartu.
Ali kako je izgledao, i kako se završio let?
divinesound
Tragalac

Poruka Poslao: 10 Dec, 2009 16:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Evo jednog predavanja u vezi teme o kojoj pričamo,koji je kanalisala Eva Pierrakos
a koji nam je na forum postavila Analeta. Hvala
Tema se zove:
Duhovna simbolika i značenje seksualnosti
http://www.objave.com/phpBB2/viewtopic.php?t=603&postdays=0&postorder=asc&start=60
divinesound
Tragalac

Poruka Poslao: 10 Dec, 2009 19:02 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Evo, izvukoh neke ključne račenice predavanja i napravih nekoliko pitanja sebi.
Možda će biti korisno.

Da li sam privučen ka stvarnoj osobi, ili ka slici koja je nastala u mom umu o tome šta druga osoba treba da bude da bi ispunila moje prave ili imaginarne potrebe?

Jesam li sposoban da primim frustraciju i bol koji su esencijalni za davanje i primanje i doživljavanje blaženstva?
Jer, ako sam veoma uplašen od bola i u odbrani protiv bola - bola od toga što nije po mome, bola da ću biti malo povredjen, bola od moranja da odustanem od imaginarne ili čak i prave koristi (prednosti) - stvaram čvrst zid preko svog nadolazećeg energetskog toka. Postajem ukočen i ne mogu da živim potpuno. Ne mogu da se spojim i stoga ne mogu da imam zadovoljstvo.

Mogu li da opazim mnogostruku realnost druge osobe?
Opažam li stvarnost sa nezbrkanim vidjenjem? Ova sposobnost, zatim, zavisi od toga koliko dobro mogu da podnesem bol na nebranjen način.

Dopuštam li drugima da budu?
Vidim li celokupnu osobu, uključujući i njegov ili njen zasad neostvaren potencijal?
Ovakvo vidjenje nemanifestovanog u drugoj osobi je uzvišen čin ljubavi.

Da li ulažem u održavanje iluzorne slike toga kakva druga osoba treba da bude, a onda se vredjam kada on ili ona nije takva?

Da li kroz mene obilato teče svako osećanje koje čeznem da primim, svaki pojedini aspekt ljubavi.?
Ovi aspekti ljubavi uključuju nežnost, toplinu, poštovanje, kao i prepoznavanje suštine drugog sa njenim ili njegovim kapacitetom za rast, promenu i dobrotu.
Mogu li ovome da dodam strpljenje, i davanje drugom mogućnost dobrote?
Pravim li prostor za alternativne interpretacije.?
Da li imam poverenja, i da li drugome dajem prostor da se razotkrije i da bude?

Izražavam li sebe iskreno drugoj osobi, čak i kada ovo možda nije srdačno dočekano ili željeno? Mogu li da obelodanim sebe drugom?
Nečinjenje toga pod maskom takozvane ljubazne dobrote i prećutkivanja je sentimentalno i obično nepošteno. Jer onda se , ustvari, prosto plašim neprijatnih posledica

Kada "govorim istinu" da li imam potrebu da povredim, a ne želim to da priznam?
Da li zahtevanjam okrivljujući, čime zapravo prebacujem odgovornost na drugu osobu. Prepoznajem li šta drugi radi a da ne optužujem?

Pa ovome nema kraja…
Nije baš jednostavno voleti…
Ali izbora se nema...
divinesound
Tragalac

Poruka Poslao: 13 Dec, 2009 15:38 pm    Naslov: J.G.BENNETT - SEKSUALNOST I DUHOVNI RAZVOJ
Odgovoriti sa citatom

Evo jednog nadahnutog teksta iz tradicije Gurđijeva.
Tekst Preveo: Nebojša Barać . Zlatni zmaj, Beograd 2003

1. Seks i čovek

Takvi uticaji su postali mogući kada je čovek postao svestan; svest je prva kosmička energija, što znači da je prva među energijama koje prevazilaze život. Kada je čovek dobio energiju svesti, zadobio je i razum. Ta svesna energija nas osposobljava da vidimo dalje od potreba trenutka; možemo imati opažaje koji nisu vezani za trenutni sadržaj čulne energije. Ona nas osposobljava da se oslobodimo subjektivnih stanja i reakcija.

Skoro sam siguran da je energija kreativnosti, koja je viša od energije svesti i koja deluje iznad svesti, data čoveku preko seksualnosti. Sigurno je tačno da čovek kroz snagu seksualnosti ima najlakši pristup kreativnoj energiji koja je srž njegove suštine.

Seksualna energija može da deluje samo kroz razdvojenost polova. To je kao magnetizam koji može postojati samo ako su dva pola magneta razdvojena. Što su bliži jedan drugom, utoliko je veća moć privlačnosti, ali kada se dodirnu, ta sila nestaje.

Enegija ljubavi je sasvim drugačija. Snaga ljubavi raste sa sjedinjavanjem, a u tom sjedinjenu i kroz to sjedinjenje, može postojati ljubav.

Ulaskom kreativnosti u život – prvo nastajanjem polnosti na Zemlji, a zatim i u samom čovekovom biću bez sumnje se odigralo snažno delovanje koje je proisteklo direktno iz Sunčevog kreativnog delovanja. Ali, sa ljubavlju je u život došla nova snaga koja uveliko nadmašuje ograničenja Sunčevog sistema.

2. Polni čin

Energija koja se nalazi u pozadini seksualne aktivnosti je kreativna energija. Ona je iznad života, čak i iznad svesti. U prirodi kreativne energije – a samim tim i seksa – je da bude spontana i nepredvidiva.

Prilikom procesa mišljenja je, na primer, vrlo važno da se radi dvostruka vežba: ''smirivanje misli'' i istovremeno održavanje pažnje koja nam dozvoljava da primetimo pojavljivanje novih i važnih elemenata.

Nije naše ''činjenje'' kreativno, već je naše ''ne-činjenje'' ono što otvara vrata kreativnom delovanju.

Iako jezik kojim se služio gospodin Gurđijev nije uvek bio učtiv, želim ovde da navedem odlomak razgovora na jednom susretu u Parizu, 8.aprila 1943., na kome je ovo bila glavna tema. Postavljeno je pitanje: ''Zašto veći deo mojih misaonih asocijacija koje ometaju rad dolazi od seksualnosti?''. Odgovor je bio, grubo prepričano, sledeći: ''Ovo pitanje je subjektivno, to nije kod svih isto. To jej abnormalnost, rezultat detinjaste masturbacije. Svaki čovek proizvodi tri vrste govana koja moraju biti izbačena:
Prva su proizvod obične hrane i ona prirodno bivaju sama od sebe izbacivana. To mora biti učinjeno svakog dana, u suprotnom mogu nastati svakojake bolesti. Isto kao što se odlazi u klozet da bi se oslobodilo i druge vrste govana koja se izbacuje kroz seksualnu funkciju. To je neophodno za zdravlje i ravnotežu tela. Nekim ljudima je to potrebno svaki dan, nekim jednom nedeljno, jednom mesečno ili svakih šest meseci. To je subjektivno.
Za to se mora posetiti čist klozet; dobar za vas.
Treća vrsta govana su proizvodi glave. To su otpaci treće hrane, utisaka. Stvari koje treba izbaciti sakupljaju se u cerebelumu (malom mozgu). To je povezano sa piandžoeharijem. Današnja medicina o tome ništa ne zna, kao što ništa ne zna ni o važnoj ulozi koju slepo crevo ima pri varenju. Izbacivanje treće vrste izmeta se može obaviti ispravnim načinom disanja.''

...tako, na primer, istinska osećanja kao što su radost, čuđenje, nada i ljubav ne ometaju protok energije, zato što dopiru dublje od egoističnog sopstva. Ova istinska osećanja su spontana, ona su pokloni koje možemo dobiti samo ako sami sebe zaboravimo ili se izgubimo. Možemo da primetimo iz ličnog iskustva da, onda kad je seks naročito dobar, kada deluje naročito prijatno, postoji neobičan paradoks ne-učestvovanja; kao da se to dešava nama samima, a ipak kao da je daleko od nas.

Ovaj kontakt suština uvek sprečava da seks postane trivijalna stvar. Kada su muškarac i žena imali polni odnos, izmedju njihovih suština postoji veza čak i onda kada između ličnosti ne postoji: neki trag ili otisak biva ostavljen u suštini bića; do toga dolazi u trenutku orgazma kada se dodirnu strukture bića, i to je nešto što ni na koji način ne može biti sprečeno.
Većina naših radnji potiče od ličnosti. Ali kada jedemo, suština bića preuzima hranu i vari je. U tome ličnost skoro da i ne učestvuje, izuzev kada je reč o umišljanjima šta može da pojede, a šta ne. Međutim, kada hrana dospe u usta, preuzima je suština. Isto se dešava i kada je reč o seksu. Kada se muškarac i žena spoje, stvar preuzima suština. Ličnost čak može potpuno da zaboravi da se taj događaj ikada desio; suština ne zaboravlja. Razlika između seksa i jela je u tome što samo jedna osoba jede, dok u seksu učestvuju dva bića.

...Tada seks počinje da dobija karakter učešća, pri čemu muškarac pomaže ženi da bude više žena, a žena pomaže muškarcu da bude više muškarac.

PITANJA

Pitanje: Da li je na neki način pogrešno uživati u seksu?

J.G.B.: Uživanje u seksu ne samo da je prirodno, već ima i svoju ulogu u transformaciji.
Ako je istinsko, ne nastaje samo korist za nas same, već i za celokupnu prirodu. Harmonija života na Zemlji zahteva obnavljanje, a čovekovi polni činovi u tome igraju važnu ulogu.

Pitanje: A gde je u svemu tome ljubav?

J.G.B.: Ne bi trebalo da pomešamo seks i ljubav, to su dve sasvim različite stvari. To se, kao prvo, može videti na lestvici energija. Energija ljubavi, sjedinjujuća energija, nalazi se iznad seksa, kreativne energije. Ljubav je daleko iznad toga. ...
Gurđijev je ljudima skretao pažnju na to da ne tvrde da vole ljudska bića, već da počnu sa biljkama i životinjama. Kod čoveka je prepreka egoizam. Čak i u odnosu sa Majkom Prirodom, postoji sklonost ka tome da mislimo da naša ljubav potiče iz nas samih. A u stvari, Priroda je ta koja voli nas zato što je čista. ...
Sve dok je naš osećaj samovrednosti u prvom planu, za ljubav nema mesta.

3.Negativan seks

Mentalna funkcija može da bude čovekova najniža i najbeskorisnija funkcija. Ona nije ništa doli poluživi indeks pojmova koji proizvodi stereotipne reakcije na gomilu utisaka, nesposobna da sama iz sebe proizvede nešto novo. Obrnuto, intelektualna moć može od čoveka da napravi biće na koje se Bog oslanja u cilju ispunjenja kosmičke svrhe, tako da se mentalna funkcija može izmedju ta dva ekstrema različito stepenovati.

Ako to uvidimo u vezi sa našom mentalnom funkcijom, onda možemo razumeti da istu takvu strukturu poseduje i naša polna funkcija. Sa jedne strane, ona je neophodan fiziološki proces; s druge, ona je kreativna moć u čoveku: ali isto kao što mentalna funkcija može biti isprostituisana, tako se to može desiti i sa seksualnom funkcijom.

Tako polni čin ne bi trebalo posmatrati kao nešto što je vezano za osećanja ili što poseduje neki duhovni kvalitet. Gurđijev prilično surovo kaže da se odlazi u klozet da bi se oslobodilo izlišnih proizvoda razmene materije prve hrane, a da muškarac ide kod žene ili obrnuto da bi se oslobodio otpadaka razmene materije druge hrane. Posmatrati partnera na bilo koji drugi način sem na ovaj, pobudilo bi utisak da je izbacivanje izmeta duhovna aktivnost. A ono to nije. Delovanje seksualne funkcije na fizičkom planu kod muškarca i žene uglavnom je vezano za izbacivanje otpadaka. To znači da je korisno i neophodno.

Jedan od razloga neohodnosti da se ima polni odnos je to što ljudima koji ne rade ništa na sebi vrlo teško pada da spreče da seksualna energija ne degradira u fantazije.

Seksualna energija može biti destruktivna.
Moguće je preći od želje za vladanjem na nagon za uništavanjem.

Rat i seks su u bliskom srodstvu.

PITANJA

... U stvarnosti je jednostavnije kontrolisati seksualnu funkciju nego razum, zato što se u razumu nalazi istinski koren našeg vlastitog đavolskog principa, ali ipak je teško i sa seksualnom energijom.

3.Reprodukcija i roditeljstvo

Verovatno ne postoji ni jedan drugi oblik života u kome novorođenče ostaje toliko zavisno kao ljudsko dete, ali ta bespomoćnost mu daje i ogromnu moć. Zato što ima potrebe, ono ne samo da moli za pažnju, ono je zahteva. Ono ne može biti zanemareno. Potencijal odojčeta, sa svim njegovim latentnim mogućnostima, vrši snažan uticaj na ljude. Čim se rodi, ono je već izvršilo uticaj na svet; a ta moć deteta da utiče na svet traje dugo, dvadeset godina, ...

5. Kreativnost i percepcija

Seksualna energija je ono u čoveku, u prvom redu, privlači kreativnu energiju.

Istina je da seksualna apstinencija može da dovede do mističnog iskustva, to jest do svesnosti o natčulnim stvarnostima. Međutim, to je slučaj sa svakim uzdržavanjem naših apetita i bilo kojom vrstom apstinencije. ...

Jedenje, govorenje i spavanje, kao i seks, u duhovnim redovima su ozbiljno ograničeni.

Ipak, takođe je istinito da upražnjavanje seksualnosti može dovesti do mističnog iskustva.

Seksualna snaga u čoveku nije ograničena isključivo na polni čin. ...

Zato je seksualna energija toliko fundamentalna za razvoj grupne svesti i možemo da vidimo kako se, na primer, događaju izuzetne stvari u jednom skupu ljudi koji su kroz snažno muzičko iskustvo sjedinjeni u atmosferi seksualnosti.

Kada ljudi postanu svesni prisustva seksualne energije koja nije ograničena na subjektivno iskustvo polnog čina, oni mogu da se otvore unutrašnjem svetu u kome su svi ljudi u međusobnom dodiru, a ne odvojeni jedni od drugih.

To je prirodni protivpol natprirodne komunikacije svetaca.

Ono što je neophodno za preobražaj svesti u kreativnost, je sjedinjujuća energija ljubavi. Sjedinjujuća energija se nalazi apsolutno svuda, ali mi nemamo aparat pomoću koga bismo mogli da zadržimo tu energiju u nama, nešto poput onoga što posedujemo za kreativnu energiju kroz našu seksualnu prirodu. Ako uđe u nas, onda je to uistinu čin milosti.

Žene bi trebalo da rade na tome da razviju to unutrašnje opažanje kakve stvari zaista jesu – a muškarci bi trebalo da ih slušaju. Takođe mora biti shvaćeno da, kada je muškarčeva unutrašnja percepcija probuđena, ona ga osposobljava da vidi stvari koje žena ne može da vidi. Uvidi muškarca poprimaju oblik određenog intelektualnog poimanja koji se kod žena retko može pronaći, ali time se ne misli na uobičajeni intelekt.

Način na koji muškarci formulišu svoja opažanja je, sve u svemu, ženama lakše pristupačan i one ga lakše prihvataju nego što su muškarci spremni da prihvate opažanja žena. Ali, žene su vrlo često nestrpljive sa rezultatima opažanja muškaraca.

Dok muškarcima može da promakne ono što jeste, žene teže ka tome da se ne obaziru na ono što u datoj situaciji možda može biti realizovano, s obzirom da se njihove spoznaje dotiču samo onoga što suštinski postoji. To je razlog zašto su muškarac i žena jedno drugom potrebni.

Postoji rizik da muškarci izgube svoje spoznaje u apstrakcijama i da se zadovoljavaju rečima ili nekom vrstom umetničkog izlaganja. Muškarci bi trebalo da imaju velike vizije i da streme ka tome da spoznaju celovitost stvari, i nikada ne bi trebalo da dozvole sebi da budu zadovoljni vidljivim i dodirljivim. Međutim, moraju sve vreme da obraćaju pažnju na koji način mogu biti zarobljeni: s jedne strane gubitkom dodira sa realnošću, a s druge strane svojim samoljubljem. Problemi do kojih kod žena može doći su drugačiji. One u celosti ili imaju ili nemaju poverenja u svoja vlastita opažanja ili zbog njih postaju histerične, a time želim da kažem da za njih postaje nepodnošljivo što muškarci ne vide ono što one vide i što znaju da ne postoji nada da učine da muškarci progledaju. Da ne bi zloupotrebila svoja opažanja, žena ne sme sebi da dozvoli da ih prekriju emocije ili nešto drugo.

...ipak, neki izuzetni ljudi sposobni da se izdignu iznad ograničenje svoje polne uloge do savršenstva jednog istinskog ljudskog bića i njihova su opažanja nepojmljiva drugim ljudima.

PITANJA

...To vrlo jasno pokazuje priča koju znamo iz života proroka Muhameda, poslednjeg velikog proroka. Njegova žena Hadija je bila ta koja mu je davala izvesnost i jačala poverenje da ispuni svoju misiju, dok je on sam bio ispunjen sumnjom i nesigurnošću. Čak i nakon otkrovenja na planini Heri, on je još uvek sumnjao u sebe – što je slučajno i bilo ispravno, jer od onoga ko ne sumnja u sebe nikada ništa neće postati – tako da je neko drugi morao da mu kaže: ''Da, moraš da odigraš tu ulogu''.

Snaga uverenja i sposobnost da se bude nepokolebljiv, pohranjeni su u prirodi žene.
Znam koliko je meni pomogla moja žena.

U odnosu izmedju muškaraca i žena, muškarac je taj čija je uloga da vidi potencijal (mogućnost razvoja). Muškarac mora, na primer, da vidi da li je za oboje ispravno da krenu i presele se u neku drugu zemlju.

Mimo opažanja koja su isključivo muška ili ženska, sigurno postoje i opažanja koja su oboma nedostupna pre nego što se sjedine. A mogu biti sjedinjeni samo kroz fine strukture u njima samima koje su oslobođene uslovljenosti fizičkog organizma. Uzajamno prožimanje ta dva dela stvara nešto što je sposobno da opaža celovitost sveta.

6. Brak

Kada je seks došao na Zemlju, njegov nerazdvojni pratilac bila je smrt.

Seksualna energija može da nas osposobi da preobrazimo naše biće. Akcija putem koje ''od samih sebe pravimo više nego što jesmo'', naziva se transformacija, a seks je za našu transformaciju neophodan, čak i ako nikada nemamo polni odnos. Seks nam omogućava pristup kreativnosti kao ni jedna druga stvar, a naše samoostvarivanje je pre svega kreativan čin. Zato je seks ključ besmrtnosti.

Gurđijev je jednom prilikom rekao: ''Srećan je onaj ko ume da upotrebi egzioehari* (pojam kojim je označavao seksualnu energiju. On je jedan stepen iznad piandžoeharija) za transformaciju svog bića, a nesrećan je onaj ko ga koristi samo za jednu svrhu.''

Samo kada postoji jedinstvo volje dve prirode muškarca i žene, oni postaju jedno.

Neki veliki učitelji, kao na primer Muhijiddin Ibn Arabi, kažu da se kroz sjedinjenje muškarca i žene duša priprema za univerzalnu ljubav i da ljubav prema Bogu započinje ljubavlju između muškarca i žene. Ali, kada to kaže, on jasno ističe da govori o jedinstvu volje. To jedinstvo je ono koje se sasvim ispravno naziva BRAK, a vrlo je surovo, ali istinito, reći da je istinski brak jedan vrlo, vrlo redak događaj u ljudskom životu i da je predviđen samo za slučajeve u kojima postoji potencijal za jednu posebnu vrstu služenja. Samo kada se uđe u to jedinstvo, može se videti i iskusiti puno značenje seksa.

To je istinska tajna seksa – da poseduje energiju koja zalazi izvan prirode i koja je sredstvo uz čiju pomoć čovek može da kroči u spiritualni svet.

Beit-ul-muharem je mesto u kome se muškarac i žena susreću u tom sjedinjavanju koje je istinski cilj seksualnog života.

Kada ljudi dođu kod mene i kada govore o svom braku postavljajući mi pitanja, ja jednostavno kažem: ako želite da vaš brak postane spiritualno sjedinjenje, onda sebi morate da postavite zadatak da uvek drugog stavite na prvo mesto, a vas same na drugo; ...

...ovo spiritualno sjedinjenje se u potpunosti razlikuje od sjedinjavanja zbog razmnožavanja. Moguće je da se ono desi čak i bez polnog čina, i iako je normalna stvar da se to događa preko polnog čina, nije neophodno da je partner u tom sjedinjavanju neko drugo živo biće. Postoji nešto što se zove ''mistično sjedinjenje'' ili ''mistično venčanje''. ...

''Na venčanje dolazite udvoje, ali sada vas je troje, sa Hristom, a kroz Hrista možete biti jedno.'' Medjutim, ukoliko ne želimo da se služimo tim jezikom – ako imamo osećaj da je krivotvoren – onda, govoreći našim jezikom o neophodnoj trećoj sili koja pri tome mora biti prisutna, koristimo reč rad.

Moje je ubeđenje da je praktično nemoguće imati brak u pravom smislu te reči bez rada, zato što jedino rad može da pomogne da se razreše najdublji konflikti. Izvesno je da konflikti ne nestaju. Naprotiv, oni se pomiruju tako da troje postanu jedno jedinstvo, to jest, muškarac, žena i rad postaju jedno, tako da se rad uistinu u njima otelotvoruje.

Drugi stupanj u toj unutrašnjoj evoluciji seksualnog života je dostignut kada muškarac i žena jednim daljim činom prepuštanja mogu da pređu iz beit-ul-muharema u beit-ul-mukades*(sveto). U to mesto sada mogu da uđu i drugi. To više nije privatno prebivalište.

Transcendirajući sami sebe, muškarac i žena postaju sposobni za prihvatanje ljudske rase, što Gurđijev naziva nepristrasna ljubav kojom su svi ljudi u nutrini prihvaćeni onako kao što se par ranije prihvatao u beit-ul-muharemu.

Pri posmatranju sjedinjenja muškarca i žene može se videti jedna jedina nit koja se provlači. To je prihvatanje (acceptance).

Može postojati snažna privlačnost između muškarca i žene, čak ljubav; ali sasvim unutra, u njihovoj svesti, jasno im je da ne postoji totalno prepuštanje bez predrasuda. Ništa izuzev totalnog prepuštanja neće moći da ostvari izuzetan potencijal naše ljudske prirode. Neophodna je žrtva, ne samo veštačka žrtva vlastitih interesa ili sklonosti, nego žrtvovanje samog sebe i spremnost da ne budemo ''mi sami'', već da budemo ''mi svi''.

Zato se kaže da ne može postojati nešto kao što je pristrasna ljubav;
ako se zaista voli, onda se voli svako, voli sve.

Moramo sami sebe da ponizimo da bismo ustupili mesto višoj ljubavi..

7. Seks i društvo

Roditeljstvo je očigledan primer onoga što je Gurđijev podrazumevao pod namernom patnjom, to jest podvrgnuti se patnji radi dobrobiti drugih.

Sjedinjenje muškarca i žene nastaje da bi se ispunila zajednička sudbina. To dvoje su jedno na tajnom mestu, čak i kada su prostorno i vremenski razdvojeni. Kada se to mesto u ljubavi otvori za sve, mogu u njega da uđu svi koji se prepuštaju toj ljubavi. To je pričest svetaca, unutrašnje društvo koje unosi u ljudsko društvo delić onoga što je u vremenu daleka budućnost čovečanstva, kada će svi biti jedno.

Ali, postoji jedinstvo i iznad toga. U sufijskim pojmovima koje koristimo, ono se naziva bit-ul-ma'mour ili prebivalište Gospoda. U tom sjedinjenju Bog ulazi u dušu.

Dok je prvo prebivalište, beit-ul-muharem, unija na nivou svesne energije, a drugo, beit-ul-mukades, unija na nivou kreativne energije, treće sjedinjenje je na nivou ljubavi. Natprirodna stvarnost treće kosmičke i pomirujuće sile može neposredno da se manifestuje. To omogućava izbavljujuću akciju koja nije ograničena nijednom granicom prostora, vremena i broja. Bog ulazi u brak kao dete i izvor je sjedinjenja muškarca i žene. U beit-ul-ma'mouru muškarac i žena su izgubili iluzije o njihovom odvojenom postojanju; čak su potpuno izgubili iluziju da uopšte postoje.
divinesound
Tragalac

Poruka Poslao: 22 Dec, 2009 14:04 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pošto je zima, pretpostavljam da su svi zauzeti praksom.
Očekujem da se na proleće jave zainteresovani i za teoriju.
Analeta
Duhovni učitelj

Pridružio: 21 Okt 2008

Poruka Poslao: 22 Dec, 2009 14:48 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dobri tekstovi, a pogotovo pitanja koja si izdvojio. Very Happy
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
alex radovic
Mistik

Pridružio: 12 Okt 2009

Poruka Poslao: 22 Dec, 2009 15:54 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

divinesound ::

Sada dotičemo drugu temu. Služenje.
Nadam se da će Alex da se umeša.
Ustvari...svakog sekunda ovog našeg postojanja,
mi možemo da se pitamo...
Kome služim?

I kada vodimo ljubav - služimo.
Tvoje zadovoljstvo je i moje zadovoljstvo.
Više ne mislim samo na sebe.
I oduševljava me baš to što si zadovoljna.

U nekim kineskim tekstovima se kaže da muškarac
treba prilikom vodjenja ljubavi da služi ženi.
Jer njena seksualnost je beskrajna.

Dragi Divine Bane, evo me...
sa malim zakasnjenjem, al nikad nije kasno... da se ljubi strasno... Wink

hteo sam, i naravno, pisacu... i o sexu ( mojoj omiljenoj temi) na forumu predana sluzba Bogu... iz ljubavi,... manje vise, kako god... vazno je sluziti...
tako da TAMO SVE MOZE... DA SE UKLJUCI U SLUZBU... ali i svuda, naravno...
slazem se sa tobom i kinezima... u Vedama stoji opis da zene, u proseku, kao i NASA odgovarajuca zena, imaju 9 puta vecu sexualnu energiju i potencijal, od muskaraca, pa ti sad vidi,... naj*bali smo...!!!
to je deo IGRE PRIRODE... za samoodrzavanjem, naravno... ali i POTENCIJAL, ENERGIJA... sa kojom moze NESTO SVESNO DA SE RADI... SLUZI... BOGU I NARODU, kako kazes, dakle i drugim iskrama, dusama...
ne samo konkretno, u LICNOM ODNOSU... nego i sa PROJEKCIJAMA ENERGIJA... POZITIVNIH, ISPUNJAVAJUCIH, ZADOVOLJNIJIH... i na OKOLINU...
sa druge strane, iz mog iskustva, raznih oblasti... kao da sam Frojdova skola... u sexu i kroz sex i sexualnost se OGLEDAJU I SVI NASI PROBLEMI... ili mnogi, da ne preterujem... simbolicno, podsvesno, svesno, kako god...
jednostavno, baveci se fotografijom, modelima i proucavajuci psihologiju i nesto duhovnog... mogu, ne retko, da znam kakve probleme ili potisnute zelje, ima neka osoba, samo je gledajuci kako hoda... i to ne nista sa suptilnog nivoa, bas samo fizicki... mimike tela...
zato vrlo cesto u regresoterapiji i doticem teme vezane za sex i sexualnost...
kao i ovde, na forumima... pa izgleda, moguce... i kao: hehehe... vidi ti Alexa, samo misli na sex... ali i pisanje o tome, BAREM NA OVIM PROSTORIMA, znaci dosta... za oslobadjanje odnekih tabua...
zao mi je sto sam naveo ove prostore, ne svuda, Beograd i veliki grdovi imaju svoje... ali, ziveo sam u bekoliko razlicitih zemalja, sa razlicitim religijama, KARMOM... i, zaista, ovde je ovo, uglavnom... hehehe...
seca, se soka... kada sam vodio agenciju za modele i skolu... i kada sam, u Bratislavi... delio komplimente modelima, uglavnom vrlo mladima... 14- 20 godina, i kada im kazem... kako si s...... one mi se ZAHVALE... na komplimentu... aovde rekoh to jednoj devojci, htede da bude top model, a ona meni: nemoj da si tako bezobrazan... hahaha...
mada, opet, razmisljam, mozda je ova POMISLILA na nesto konkretno...
Question
dakle, hajde nesto korisno...
sto kaze neko... u krevetu se svi problemi - resavaju... i sve svadje izgladjuju... zasto, to ne znam... ali deluje - korisno
SPAJANJE muskarca i zene, kao dve strane, dva pola, necu reci nesto novo... stvara POLARITET... NABOJ... koji se privlaci, kako bi se SPOJIO...
jeste, tada dolazi do svega i svacega... ali i do realizacije JEDINSTVA I POTPUNOSTI... ono sto mnogi opisuju kao JA SAM CELINA, BOG... ILI BOG, U MENI... itd...

nesto sam piskarao na drugom mestu... zaboravih...
aha, evo nesto, kao iskustvo...
negde sam napisao jednu izreku:
KAD VODIM LJUBAV SA TOBOM,
JA NE VODOIM LJUBAV SAMO SA TOBOM
VEC SA CITAVIM UNIVERZUMOM...
e, sada, meni se OVA IDEJA SVIDJA... I to pokusavam da radim i realizujem
to znaci da osoba, sa kojom to radim je, za mene KAO VRHOVNO BOZANSTVO... ZENSKO... ai ja zanju, isto, kao sam BOG... u muskom obliku... dakle, naravno, za to je potrebna odgovarajuca partnerka i na duze vreme... koja se ne boji da IZADJE IZ SEBE, SVOG EGA... i BUDE... NESTO VISE... BOGATIJE... sto nije problem, uz pomoc regresije i andjela, bitna je OTVORENOST... za ovu SARADNJU... u SLUZBI JEDNO DRUGOM I BOGU...
to znaci da su u njoj SVE ZENE... ili mnoge... sa svim svojim ISKUSTVIMA I REALIZACIJAMA... i obrnuto... A, MOZE DA SE PRIZOVU...
to daje jos vise mogucnosti... energije... realizacija... oslobadjanja...
nekima to naravno, smeta... nemoguce je objasniti... ili razumeti... ali... ima ns raznih...
eto toliko, malo preterah sa pisanjem, a nista novo u drzavi Danskoj

ali, pozdrav svima... i ovu temu, DAKAKO... TREBA ODRZAVATI... IMA, OVDE, MNOGO TOGA DA SE KAZE, CITA, DISKUTUJE...
od RODJENJA... ZACECA... PREKO SAMOG ZIVOTA... DO SMRTI...
I, TAKO... UKRUG...

Laughing
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
alex radovic
Mistik

Poruka Poslao: 22 Dec, 2009 16:06 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

p.s. evo, NE MOGU DA VERUJEM...
da na temi SKES I DUHOVNOST...ADMIN ili KO, BRE, BRATE... NE DOZVOLJAVA DA SE NAPISE REC s......
ZNACI, obicna rec - SEKSI
SEX... I NE ZNAM... ostale S....
jel ovo ONO sto napisah za OVE PROSTORE...???
PITAM SE
TO I JESTE, mala kritika, po pitanju SLOBODE- I - OVOG FORUMA

pzz
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 22 Dec, 2009 17:35 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

alex radovic ::
p.s. evo, NE MOGU DA VERUJEM...
da na temi SKES I DUHOVNOST...ADMIN ili KO, BRE, BRATE... NE DOZVOLJAVA DA SE NAPISE REC s......
ZNACI, obicna rec - SEKSI
SEX... I NE ZNAM... ostale S....
jel ovo ONO sto napisah za OVE PROSTORE...???
PITAM SE
TO I JESTE, mala kritika, po pitanju SLOBODE- I - OVOG FORUMA
pzz

Ma nije to u pitanju brate Alex,
nego je admin bio skratio ili izbacio neke kljucne reci ( sex i p........... i sl.)
koje su dovodile mnogobrojne spamere na forum.
Jedno vreme nije mogao da se dbrani od seksi reklama i ostalih spamera.
Pozdrav za tebe brate !
alex radovic
Mistik

Poruka Poslao: 22 Dec, 2009 17:43 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ok... IZVINJAVAM SE

POZDRAV ZA VECU...
nadam se da nisam nekoga, uznemirio

queen

Buket Buket Buket
 Nazad na vrh »
Starcy
Duhovni učitelj

Pridružio: 09 Avg 2008

Poruka Poslao: 19 Jun, 2011 19:52 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Evo jedne zanimljive, a potonule teme...
5.element

Pridružio: 06 Feb 2009

Poruka Poslao: 19 Jun, 2011 22:51 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Naravno ,sex je uvijek zanimljiva tema sa ili bez prosvjetljenja Twisted Evil
( 5.element )
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 20 Jun, 2011 07:24 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Premda budisti primećuju da ne treba imati strasti, ja imam tri strasti u životu sa kojima ću i umreti:

Prva je strast prema Bogu
Druga je strast prema Znanju
A treća je strast prema Ženama.

Kod Boga najviše volim sve to što on Jeste.
Kod Znanja me najviše zanima istraživanje izvora.
Kod Žena me isto tako najviše privlači njihovo izvoriste koje na srpskom jeziku pocinje sa slovom p.
5.element

Pridružio: 06 Feb 2009

Poruka Poslao: 20 Jun, 2011 08:17 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Talerman :Kod Žena me isto tako najviše privlači njihovo izvoriste koje na srpskom jeziku pocinje sa slovom p.

Confused Hmmmm......A ZNAM...PSIHA .. Smesno Smesno
( 5.element )
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 20 Jun, 2011 12:04 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nisam toliko prost Petice, nisam mislio na psihu, vec na prirodu.
Zensku prirodu. Question

Poslednji izmenio talerman dana 20 Jun, 2011 12:15 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 4 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 91125 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42541 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zaboravljena Povest Zemlje 6 adminfob 35493 04 Jan, 2010 23:41 pm
majstor Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42892 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Uticaj Fotonskog Pojasa na ljudsko telo 2 adminfob 11361 11 Apr, 2008 02:22 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Virdžinijin Pogovor 1 adminfob 9815 22 Jan, 2008 22:49 pm
plavizrak Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 25719 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)