Par praktičnih vježbi
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ENOCHOVA KAPIJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Enoch
Majstor

Pridružio: 10 Apr 2008
Lokacija: ..u prostranstvu simbola i beskonacnosti u jednome trenu...

Poruka Poslao: 17 Mar, 2009 11:53 am    Naslov: Par praktičnih vježbi
Odgovoriti sa citatom

Ovo mi je pokazao covjek koji je jedno vrijeme bio u Četvrtom Putu.
Pojma nisam imao da u mome gradu ima i takvih, ali eto, sinkronicitet je uvijek prisutan, he,he

Vjezbe na prvi pogled izgledaju banalne, ali trust me, daleko su od toga.

1. izbaciti iz vokabulara "ja" (ili "Ja" ili "JA") jer predstavlja samo jednu nasu trenutnu licnost koja se izborila (ili se pokusava boriti ili izboriti) za dominaciju. Izgleda bezazleno, ali nije. Tek kad pocnemo obracati pozornost na ovo, vidimo koliko smo uvjetovani raznoranim "jastvima".

2. biti svjestan istovremeno svega sto se dogadja u nama i oko nas, ali ne usmjeriti fokus prema niti jednoj od tih stvari. Na taj nacin, svakodnevnim vjezbanjem (ili pokusavanjem vjezbanja), dobijamo onaj nuzan prostor u nama kada mozemo polagano, distinktno i sa promatranjem, sagledati nasa unutarnja stanja na relaciji ego - emocije - intelekt (u svim kombinacijama i bilo kojim redoslijedom). Ne ide lagano i u pocetku velik problem predstavlja biti svjestan samo dvije stvari (pa cak i jedne) a kamo li vise njih istovremeno. Uglavnom, cak i kod manjih pokusaja (ali sa iskrenom namjerom) pocinju se dogadjati nevjerojatne stvari. Taj covjek koji mi je to dao (na cemu sam mu beskrajno zahvalan) spomenuo je da upravo takve vjezbe, za razliku od raznoraznih meditacija i vizualno energetskih praktikuma, predstavljaju vertikalan, a ne horizontalan odmak od onoga sto (jos uvijek) smatramo pravom stvarnoscu. Ovo je nesto, uglavnom, sto se radi cijeli zivot i pojedinac moze razviti na temelju ove vjezbe bezbroj razlicitih varijacija.

3. nadovezano na vjezbu pod 2. Biti svjestan vlastitih pokreta i vlastite gestakulacije. Strahovito teska stvar. Nepotrebnim pokretima i gestakulacijom trosimo enormno mnogo energije.

4. Vezano uz sve prethodne vjezbe...Kada se rukujemo sa nekim, svjesni smo toga. Nismo u glavi ni "ispred" ni "iza". Svjesni smo dodira, cvrstoce, pogleda druge osobe, kao sto smo svjesni svakog oblika interakcije medju nama.

5. Vezano uz sve prijasnje vjezbe.. Kada drugi pricaju, mi slusamo. Kada mi pricamo, drugi slusaju. Upadanje u rijec manifestacija je ega i nase trenutne "osobnosti". Takodjer, upadanje u rijec sa "da", "shvacam", "potpuno te razumijem", "ne slazem se" itd. itd. odvlaci nam pozornost sa sugovornikovog izlaganja i nismo vise svjesni ni sto sugovornih prica a ni onoga sto u glavi vec tada osmisljavamo da cemo odgovoriti. Ovo je takodjer, strahovito teska stvar za provodjenje u praksi.

Dakle, u svemu ovome nema niceg magijskog ni misticnog (a opet ima i previse Wink). Jednostavno, treniranje budnosti, postavljanje svjedoka pored nas i pokusavanje postavljanja sebe u ulogu promatrača (u svakoj situaciji).

Ukoliko netko ima neke varijacije, feel free to write Wink
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 17 Mar, 2009 13:02 pm    Naslov: Re: Par prakticnih vjezbi
Odgovoriti sa citatom

Enoch ::
1. izbaciti iz vokabulara "ja" (ili "Ja" ili "JA") jer predstavlja samo jednu nasu trenutnu licnost koja se izborila (ili se pokusava boriti ili izboriti) za dominaciju. Izgleda bezazleno, ali nije. Tek kad pocnemo obracati pozornost na ovo, vidimo koliko smo uvjetovani raznoranim "jastvima".

Razmisljao sam ranije o tome dosta puno. Nije slucajno sto se na engleskom ja mora pisati velikim slovom I. Ne moze malim. Sve da hoces, ne smes, jer je protiv gramatickih pravila.

Latini sa druge strane su veoma retko koristili JA. Retko kada bi rekli EGO u sklopu recenice.
Bilo bi dovoljno da kazu VIDEO pa bi to znacilo Ja vidim. EGO VIDEO nije u skladu sa latinskom praksom i gramatikom i to stari Rimljani nisu nikada koristili.

U engleskom jeziku mora da se kaze I ako hoces da naznacis da nesto ti sam radis.

Na primer Ja gledam, moras da kazes I watch. Ne mozes da kazes samo Watch.

U juznoslovenskim jezicima mozemo da kazemo Ja gledam ili Gledam. Bolje je izostaviti Ja, kada vec imamo za to mogucnosti. Germani nemaju mogucnost za to. Sloveni imaju. I to treba koristiti.

Medjutim, iz ove vezbe primecujem da verovatno nije fora u tome izbegavati reci Ja vidim, vec da bi bilo pozeljno izbegavati i samu rec Vidim.
Enoch
Majstor

Poruka Poslao: 17 Mar, 2009 17:13 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vidiš koliko se ego uvukao u većinu jezika Smile Mi Balkanci jos i imamo mogućnost izbora Very Happy
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 17 Mar, 2009 23:00 pm    Naslov: Re: Par praktičnih vježbi
Odgovoriti sa citatom

2. biti svjestan istovremeno svega sto se dogadja u nama i oko nas

3. nadovezano na vjezbu pod 2. Biti svjestan vlastitih pokreta

4. Kada se rukujemo sa nekim, svjesni smo toga

5. Vezano uz sve prijasnje vjezbe.. Kada drugi pričaju, mi slušamo

Pozdrav brate Enoch !
Ovo što sam citirala iz tvog posta, neodoljivo podseća na čuvenu vežbu Zorana iz Zemuna
PRINCIP POVEĆANE PAŽNJE...

.
Enoch
Majstor

Poruka Poslao: 18 Mar, 2009 01:02 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Das molim te direktni link, da ne trazim...
Aleksandra-Caca
Mesija

Pridružio: 23 Sep 2008

Poruka Poslao: 18 Mar, 2009 01:04 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Das molim te direktni link, da ne trazim...

Ovde sam tu tehniku ukratko opisala :
http://www.objave.com/phpBB2/viewtopic.php?t=819

a imaš i u njegovoj knjizi "Iza ogledala"
Petar iz Podgorice
Duhovni učitelj

Pridružio: 07 Jan 2009

Poruka Poslao: 24 Mar, 2009 18:52 pm    Naslov: Re: Par praktičnih vježbi
Odgovoriti sa citatom

Vesna ::

Pozdrav brate Enoch !
Ovo što sam citirala iz tvog posta, neodoljivo podseća na čuvenu vežbu Zorana iz Zemuna
PRINCIP POVEĆANE PAŽNJE...

A ta čuvena vježba je PRERADA iz knjige ,,Moć sadašnjeg trenutka" od Ekarta Tola.
Nije mi jasno kaka to još niko nije uočio.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Giba
Mesija

Pridružio: 20 Sep 2008

Poruka Poslao: 24 Mar, 2009 19:25 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nije niko uocio Ekarta jer je to vezba stara hiljade godina. Jos od Shiva sutra, a moguce i ranije... Pa kroz razne sisteme ucenja, hinduizam, budizam... sve do danas.
Zasto je tebi zanimljiv Ekart u celom tom nizu?

Mada, svako postovanje za Ekarta zbog direktnog pogotka u centar. Very Happy
 Nazad na vrh »
Petar iz Podgorice
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 24 Mar, 2009 19:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Giba ::
Nije niko uocio Ekarta jer je to vezba stara hiljade godina. Jos od Shiva sutra, a moguce i ranije... Pa kroz razne sisteme ucenja, hinduizam, budizam... sve do danas.
Zasto je tebi zanimljiv Ekart u celom tom nizu?

Mada, svako postovanje za Ekarta zbog direktnog pogotka u centar. Very Happy

Nije mi zanimljiv posebno u cijelom tom nizu,
koji i on sam naglašava u svom djelu,
nego mi je zanimljivo kako se sa pojavom njegovog djela
pojavljuju mnogi ,,autentični učitelji"
dodajući svoje,,bisere" A DA TO MNOGI NE UVIĐAJU.
Ipak hvala svakome ko prenese istinu, makar pomalo obojenu sopstvenim egom,
ako na kraju nema loših namjera.
 Nazad na vrh »
Enoch
Majstor

Poruka Poslao: 25 Mar, 2009 12:49 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hm...

Zasto sopstvenim egom? Ako netko napravi preradu neke vježbe ili tehnike, znači li to da je to napravio iz ega?

Sam sistem mnogih tehnika promijenio se usljed tradicionalnih i kulturoloskih utjecaja, ali ako mu je suština ostala ista, ne vidim tu problem.

Eckart je sam zgrnuo bogatstvo na "Sadašnjem trenutku" malo malo prerađujući Osha i Gurdjieffa.
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 25 Mar, 2009 16:08 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sto se covek vise trudi, to ce da ima manje citalaca.
Sto veca kompilacija sa vise opstih mesta, to ce imati vise citalaca.

Kali yuga, brate, kali yuga.
Naopako.

Ali, to ne znaci da covek ne treba da se trudi.

Ko trazi pare kroz duhovnost, taj ce sigurno i da nadje pare kroz duhovnost.

Sta znam...

Nije na meni da osudjujem, ali je na meni makar to da primecujem.
Enoch
Majstor

Poruka Poslao: 25 Mar, 2009 23:25 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dobro receno.
TATA SINANA
Duhovni učitelj

Pridružio: 24 Jun 2008

Poruka Poslao: 25 Mar, 2009 23:43 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ostavite se proslosti,
ostavite se buducnosti,
ostavite se sadasnjosti
i tako prazni izborite se za slobodu
da predjete na drugu obalu...
Petar iz Podgorice
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 26 Mar, 2009 01:10 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hm...

Zasto sopstvenim egom? Ako netko napravi preradu neke vježbe ili tehnike, znači li to da je to napravio iz ega?

Sam sistem mnogih tehnika promijenio se usljed tradicionalnih i kulturoloskih utjecaja, ali ako mu je suština ostala ista, ne vidim tu problem.

Eckart je sam zgrnuo bogatstvo na "Sadašnjem trenutku" malo malo prerađujući Osha i Gurdjieffa.

Znam brate, i tu nema njegovog ega, ili vrlo malo. Mislio sam na zloupotrebu a ne prenošenje na novi način.Znaš i sam,predpostavljam, koliko su same religije isto zloupotrebile a kamoli samozvani proroci ili duhovnjaci.
I kao što rekoh, ne smeta mi čak i da istine oboje pomalo svojim egom ako su krajnje namjere čiste.
Naravno sve je jednostavnije posmatrati kao Dajbog ako smo stvarno u tom stanju, ali ja nisam.
 Nazad na vrh »
Enoch
Majstor

Poruka Poslao: 26 Mar, 2009 12:50 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

petar iz podgorice ::

Znam brate, i tu nema njegovog ega, ili vrlo malo. Mislio sam na zloupotrebu a ne prenošenje na novi način.Znaš i sam,predpostavljam, koliko su same religije isto zloupotrebile a kamoli samozvani proroci ili duhovnjaci.
I kao što rekoh, ne smeta mi čak i da istine oboje pomalo svojim egom ako su krajnje namjere čiste.
Naravno sve je jednostavnije posmatrati kao Dajbog ako smo stvarno u tom stanju, ali ja nisam.

Ne znam da li tu ima ili nema njegovog ega. Ne poznajem ga osobno Wink
Kazalisna predstava i film ne moraju karakterizirati redatelja. Knjiga ne mora karakterizirati pisca. Malo mi je cudno, Petre, da sa jedne strane kritiziras novokomponovane autore, a sa druge strane se vezes za jednog u moru tih novokomponovanih Wink Ono za istine i krajnje namere... Sto su istine i koji je kriterij krajnjih namjera? Mozda su upravo ti autori koji pisu u stilu: "sve je lijepo, vidi potok, vidi cvijet, jao cvjetic, jao leptiric, grm pun ruza" najgori manipulatori i sluge aparata za kontrolu i manipulaciju. Kazem, mozda Wink
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ENOCHOVA KAPIJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 89998 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 40599 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42384 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zaboravljena Povest Zemlje 6 adminfob 35320 04 Jan, 2010 23:41 pm
majstor Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42754 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Virdžinijin Pogovor 1 adminfob 9735 22 Jan, 2008 22:49 pm
plavizrak Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 25602 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)