"Tehnika" JA
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » DUHOVNE TEHNIKE
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
JivanMukta
Na duhovnom putu

Pridružio: 14 Feb 2008

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 07:53 am    Naslov: "Tehnika" JA
Odgovoriti sa citatom

Opustite se. Nebitan je položaj u kojem sjedite. Ako vam je udoban taj u kojem ste sada onda je on idealan za ovo.
Prepustite se nekoliko trenutaka prostom posmatranju tijela i uma. Bez
mješanja u proces koji traje. Taj proces je samo odraz trenutnih
vibracija koje prožimaju vaš um. Tijelo prosto reaguje na njih. Stoga
ništa ne mjenjate samo posmatrajte što se zbiva.
Nakon nekoliko minuta obratite pažnju na sam proces posmatranja. Na sam čin posmatranja. Pratite posmatranje do njegovog Izvora.
Nebitno je koliko duboko to osjećate.
Sada, dok je vaša pažnja usmjerena na posmatrača i osjećaj koji duboko u sebi osjećate kao JA. Ne kao Ja Jesam, jer je to definicija i ona će vas vrlo brzo izbaciti na površinu, zbog identifikacije.
Jedna od "zamki" jeste prostor koji možete osjetiti dok se "konektujete" na osjećaj JA. Ne obraćajte pažnju na njega, to je proces
koji se zbiva obrtanjem pažnje.
Taj prazan prostor će se uskoro pretvoriti u punoću koju prožima JA osjećaj. Samo nastavite da idete ka Izvoru tog osjećaja, bez obzira na ekstazu koja će se vjerovatno javiti i ona je samo u ovom trenutku ometajući faktor.

Ostanite u tom osjećaju JA koliko možete. Ako se izgubi, što je normalno u početku, ponovo se vratiti na taj osjećaj JA.
Jedan od načina da se također priđe tom osjećaju jeste da uskladite dah sa osjećajem JA.
Osjetite kako svaki udah i izdah ulazi i izlazi iz tog osjećaja JA.
Veoma brzo će vas uvesti u isti prazan prostor koji ispunjava osjećaj JA.
Što dah postaje suptilniji i laganiji, jedva osjetan, više ćete osjećati "konekciju" sa JA.
Taj "dodir" sa JA-osjećajem jeste prvi korak u apsorbovanju u Sebe.
I on je najbliži osjećaj onom što se zove Buđenje ili Samospoznaja. No, znajte da ni osjećaj JA nije Probuđenje. On je najbliži "osjećaju" koji se zbiva u trenutku dodira sa Apsolutnim u sebi.
Sljedeće što sljedi iza toga osjećaja JA jeste lagani gubitak, lagani nestanak sve percepcije koja se može desiti na nekoliko
trenutaka, apsorbcijom u JA.
Nemojte ga ganjati, jer će sama intencija da ga odagna. Sama intencija je pomjeranje uma. I to vas vraća nazad na početak.
Redovnom praksom ovog gore što sam napisao, većina će jako brzo da dotakne onaj unutrašnji duboki osjećaj Sebstva.
Iz ove "tehnike" meditacije ćete izlaziti osvježeni kao poslje dubokog sna. (Duboki san je boravak u onom Što Jeste.) Ako je radite
odmah nakon ustajanja osjećaj JA koliko god da bude izbljedio dnevnim aktivnostima neće u potpunosti nestati. Kasnije će se događati nešto veoma interesantno a to je da u nekim trenutcima taj osjećaj JA "sam" dođe u polje vaše svakodnevne percepcije u bilo kojoj aktivnosti koju trenutno radite.
Još nešto.
Pre nego što se bilo šta pojavi, bilo to vanjski svijet ili unutrašnji svijet mora postojati JA koje svjedoči postojanju toga.
Osjećaj JA je ispoljenje Apsoluta. Ne i sam Apsolut. No to je najbliži osjećaj koji možete percepirati. Iza njega nastaje potpuna APSORBACIJA u Apsolutu. Ili ti Nirvikalpa Samadhi. On može trajati par minuta ili par dana. Nebitno.
JA osjećaj je sam Život. I on prožima ovu kreaciju.
Ovo je jedan od najdirektnijih puteva.
Nema potrebe da zamišljate Apsolut, niti da meditirate na kvalitete Saguna Brahmana niti da meditirate na vrline. Uđite u osjećaj JA i odbacite sve ostalo, jer JA osjećaj je JEDINA STVARNOST koja postoji.
Budnost koja se posle toga javlja je ono što većina osjeti nakon niza godina meditacije sa tehnikama Afirmacije. Sa ovom "tehnikom" to je mnogo brže, da ne kažem tri ili četri puta brže od klasičnih pristupa.
Kasnije ovaj osjećaj JA možete svesno dovoditi u sve aktivnosti koje radite, što će vas održavati u povišenom stanju svesti. A i za to postoji jedan način koji je dosta jak i brz. No o njemu malo kasnije, kada odradite ovo ovdje napisano.
Ako štogod nije jasno, rado ću odgovoriti.
Niti jedno iskustvo koje se javlja tokom ovoga a biće ih mnogo, nije previše bitno. Dapače, sve je to ometanje i odvračanje pažnje sa JA osjećaja. Znači sve ih odbacite.
JivanMukta
Na duhovnom putu

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 07:55 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Šta u stvari radi "tehnika" JA?

Ovo tehnika stvaljam pod navodnike, jer taj način, iako je objašnjen teško može da se svrsta u neke od tehnika, jer JA nikako ne može biti tehnika. "Tehnika" JA je u stvari hvatanje Prirodnog procesa ispoljavanja vas kao Svjesti i plivanje sa tim tokom. Priroda Svjesti jeste samo Postojanje, Bitisanje. No, kada se ona ispoljava ona je tok.
Pomoću ove "tehnike" vi ne uskačete u njen tok, jer ne postoji trenutak kada niste taj tok, no ona vam omogućava da se svjesno "prikopčate" na njega/tok. I da plovite sa njim nevezujući se sa sadržajem niti procesima koji se pojavljuju u vašem umu.

Primjetićete vremenom, ako ovu "tehniku" budete praktikovali, sve ono što inače duhovni pravci zahetjevaju od tragaoca kako vam se PRIRODNO dešava bez vaše intencije ili voljnog napora da imate vrline ili da se držite nekih pravila. Jer ono što prethodi tome svemu jeste sam TOK Svjesti, a vi napokon postajete svjesni tog toka duboko u vama i oko vas. Taj tok je vaša Priroda. Ne znam kako bih taj tok vaše Prirode nazvao. Mogu ga nazvati Dharma, mogu ga nazvati Tao, mogu ga nazvati Zen, ili Sattvična Tantra ili ko zna kako, ali odabiram ga zvaiti samo Tokom ili Prirodom, prosto zato da u vaš um ne uvlačim neka tumačenja koja se vezuju za ta imena.

Kao što je prirodno disanje, tako će vam s vremenom biti prirodno i BITI tokom, Prirodom. Jer ćete ga prepoznavati u svemu oko vas i unutar vas.
Nema sukoba.
I kada ste ljuti, tok Svjesti je iza toga, i kada dišete tok je tu, i kada spavate on je tu, svaki vaš pokret je tok, vi Jeste. Vi ste i
pokret i ljutnja i nesvjesno i svjesno.. Jer ste uvijek VI (JA) pre svakog ispoljavanja. A ova "tehnika" vas uvodi direktno ka tome.

Probuđenje, Prosvjetljenje, Buđenje.. sve te riječi i sva ta značenja će poćeti da pričinjavaju buku u vama. Odustaćete od njih. Ne
zato što to nema svoju vrijednost, već zato što tok vaše Svjesti, vaše Prirode, sve to razlaže direktno vas bacajući u Sadašnji trenutak u vječno Ovdje. Bez želje, bez namjere, prosto i direktno.

Javiće se smijeh svim naporima koje ste radili i koje radite kada svhatite koliko je to bio napor u suprotnosti sa vama. Ali zanćete da
je taj napor bio potreban da bi ušli u Ne-napor, Wei Wu Wei.
Neću vam puno pričati o koristima, jer ćete ih doživjeti ako praktikujete ovo. Želim vam pojasniti proces koji djeluje kada se uvede
kao Sadhana ili duhovna vježba i zašto je bitno da provo radite meditaciju pa pranajamu pa asanu.

Meditacija na ovu "tehniku" vas spaja sa Vama Samima. Ulazite svjesno u tok u vašu Prirodu. Započinje proces "povezivanja" sa samim Sobom.

Kada iz meditacije, spojeni sa Sobom ili sa JA ulazite u pranajamu dešava se mnogostruko djelovanje. Negacija, koja se dešava sa procesom osveštavanja JA, postaje afirmacija na neki način.

Sve negacijske tehnike služe da odbace sa vas ono što vi niste, tj. ono za što se Svjest veže i vi zbog toga ne znate svoju Prirodu.
Afirmativne tehnike se služe trikom da vas dovedu do iste stvari. Ona vam na umjetan način ukazuje na Stvarnost, kontemplacijom na Boga, Postojanje, Shivu.. te na taj način pokušavaju da vas osveste da doživite svoju Prirodu. Naravno ovo je samo rečeno ukratko.

"Tehnika" JA vas putem odvajanja (negacijski) od umne igre obraćanjem pažnje na JA osjećaj koji svi imate povezuje sa Vama Samima. Kada se desi to uvezivanje tada ulazite u ostalu praksu koja služi da vam "otključa" sve mogućnosti koje imate kao čovjek.
Pranajama je energitiziranje sistema uma i tijela, pročišćavanje nadija i pokreće Pranu kroz Nadije i naposljetku kroz Shushumnu ka Agji i Sahasrari.
No, posljedica pranajame jeste dvojake prirode.
Ako u vama ima dosta nesvjesnog sadržaja pranajama će ga pojačati, kao što će pojačati ili energetizirati i pozitivne stvari u vama. Ona ne pravi razliku. Ona energetizira um i njegove kvalitete kao što energetizira vaše tijelo.
Kada se iz "tehnike"JA spustite da radite pranajamu dešava se da (pranajama) energetiziranje pojačava efetke "tehnike" JA. "Spuštajući" taj osjećaj na cijelokupan um. No, vaša konemplacija na JA udaljuje vašu Svijest od poistovjećivanja sa procesima tj. mislima i emocijama i samim tim udaljuje ih od kvaliteta. U početku od negativnih a na kraju od svih umjetnih ili lažnih kvaliteta koje mislimo da treba da imamo.
Tada pošto se u vama pojavljuje stanje nevezanosti za procese uma, pranajama pojačava JA osjećaj za koji ste se "vezali" u toku "tehnike" JA. Jer je u vama izražen tok ili vaša Priroda koje ste sada svjesni.
Um je odbacio većinu procesa jer nije dobijao energiju od vaše poistovjećenosti sa njima i vi ste prirodno spojeni sa samim Sobom.
Pranajama pojačava to spajanje jer energetizira kompletan um a on je zaokupljen sa JA osjećajem. Tada se ekstaza i spoj sa JA pojačava.
Tih par minuta provedenih u prostom i jednostavnom jogičkom disanju ili nekoj drugoj laganoj pranajami energetizira um i pojačava
se JA osjećaj.

Sledeće ako želite jeste "spuštanje" JA osjećaja iz pranajame na tijelo, putem asana, thai chija, ili neke druge lagane tjelesne vježbe.
Kada započnete da radite asane i dalje održavajući JA osjećaj u sebi, tj. održavajući sjedinjenost sa Sobom vi počinjete da u svoje
tijelo spuštate isti taj osjećaj. Asane su usko povezane sa raznim aspektima um, nadijima, raznim procesima koji su postali rigidni u vama i stvorili zastoj energije a samim tim i blokade u umu. No raditi pranajame kao što većina radi ne vodi nikuda ili vodi jako sporim putem koji može trajati godinama.
Na ovaj način uz pomoć "tehnike" JA vi ubrzano širite svoju Svjest na svoje tijelo i samim tim ga osveštavate mnogo brže nego bez te Svijesti ili ti bez Svjesnosti.

Održavajući "konektovanost" na JA osjećaj vi raznim položajima asana koje radite direktno djelujete na blokove u tijelu a pošto je vaš um sada energetizovan i pojačan u sjedinjenju sa vašom Prirodom on mnogo brže osveštava blokade u tijelu a samim tim i oslobađa se sam svojih blokada. Kada se radi ovaj proces i kada se on prebaci na tijelo, više nije potrebno da zamišljate chakre ili da mantrate mantre koje su povezane sa svakim položajem i chakrom koju stimulišu. Jer sve mantre i sve chakre nastaju iza procesa pojavljivanja JA svjesti. Vi
direktno sa Izvorom ulazite u asane i one mnogo jače djeluju šireći sada osjećaj JA na svaki dio vašeg tijela. Ono što je posljedica rada sa ovom "tehnikom" JA i rada asane jeste kao i kod uma.
JA osjećaj koji je sada podržan energetizovanim Umom sada širi ekstazu, svjesnost i tok vaše Prirode na tijelo. I svaka pora vašeg
tijela počinje da vibrira sa tom snagom i svješću.

Vi ste zaokružili proces rada na svim tijelima i potpuno, koliko možete u tom trenutku, usmjereni ste na Sebe i Svjest koja je Izvor
svih iskustava, svog života.
Zato je bitno, i zato se u tantri prvo radi meditacija, pa pranajama, pa asana. Proces rada u yogi je obrnut. I nemojte misliti da
ga negiram ili govorim da je on loš. Ne. Samo vam dajem mnogo jači i brži metod.
Što ljudsko biće želi od života?
Prosto da bude radosno i sretno, ispunjeno ekstazom, znanjem da je sve OK, osjećajem prihvaćenosti, sigurnosti samog sebe..
Ovo je jedan od načina koji vam to daje. Naravno kao posljedicu povratka Sebi.

Ovdje spominjem JA osjećaj.
Isti proces je i kada meditirate na svoju Išta Devatu ili božanstvo koje ste izabrali. No, koliko znam, a znam jer sam radio i jedno i
drugo, ovo je mnogo jače. Prosto zato što i Išta Devata je samo ideja uma. A što možete probati, bez da mi vjerujete, već se sami uvjerite u ovo što sam sada iznio.
JivanMukta
Na duhovnom putu

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 07:56 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ja Jesam i Spiritualne tehnike

U skladu sa ovim temama koje se zadnje vrijeme pišu na ovom blogu, i o kojima se komentariše, ima jedna mala zaniljivost. Kada ste sposobni da se uvežete sa svojim JA na bilo kom nivou otvaraju vam se nove mogućnosti sa praksama koje se inače rade u svim školama duhovnosti. Te prakse nisu loše i donose dosta koristi, ali tek kada se rade sa znanjem o JA.

Bez toga to sve liči na ono što liči i vaš život. Zbrku i kaos.
Pre Iskustva JA prakse rade na određenim nivoima i one pokušavaju posredno upotrebom raznih načina ili trikova da vas uvedu u ono isto JA o kojem pričamo cijelo vrijeme.
No, put je težak i često puta se završi prije nego što se krene.
JA unosi kvalitet u te prakse koji je presudan za daljni rad i one pomažu da se JA Svest brže "spusti" u ovu realnost.
I kvalitet prakse se drastično mjenja.
Elem.

Sada neću puno pisat o teoriji i što se tu sve zbiva i na koji način djeluje.
Već ću vam ukratko reći kako da to odradite i probate da se uvjerite u ovo što pišem.
Prvo odradite "meditaciju" na JA.
Znači odradite jednu od ona tri načina na koja se povezujete sa JA Svesću.
Ili putem disanja, ili direktno na Ja Jesam ili presretanjem JA SAM akcije.
To odradite barem neki h 15-tak minuta.

Nakon toga, ako radite neke tehnike pranajame, ili želite probati neke, probajte da odradite pranajamu. Ako niste radili prosto sjedite i odradite kompletno joga disanje isto također nekih 15-tak minuta, ali CIJELO VRIJEME I DALJE OBITAVAJTE U JA OSJEĆAJU.

Nakon toga, kada ste završili pranajamu, odradite nekoliko asana koje inače radite ili neke lakše fizičke vježbe ALI ISTO SA OSJEĆAJEM JA.

Ono je bit. Ne ispuštajte osjećaj JA. Ono je vodić i ono je cilj.
Ako ne želite raditi pranajamu prosto je preskočite ili pređite na neke od asana.
Pazite, jako je bitno da držite osjećaj JA kao u meditaciji.
Sada neću gledati niti bi vi trebali da to bude isti intezitet povezanosti kao u meditaciji, ali mora biti sličan tome.
Nakon toga, ćemo malo pričati o tome, a možete i vi nešto komentarisati.
Zanimaju me vaši komentari u smislu da li je bilo kakve razlike i u čemu je razlika?
Da li ste taj isti osjećaj mogli duže održati u toku dana?
I slično.

Onda ćemo malo sve to pojastini, tj. pokušaću vam pojasniti o čemu se radi.
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 07:57 am    Naslov: Re: "Tehnika" JA
Odgovoriti sa citatom

JivanMukta ::
Opustite se.

Beingfunny

Pa gde si Jivan Mukta, dobrodosao nazad posle duzeg vremena?!

Kao sto vidis mi se ovde ozbiljno pripremamo za duhovni uzlet koji vodi samo u jednom pravcu - u prosvetljenje.

Ovo sto sam citirao iz tvoje teme, mi se cini nekako kao najvaznije.

Opustititi se.

Bez toga, nema nista.

Mislim, to opustanje je preduslov bilo cega.

Veliki pozdrav
JivanMukta
Na duhovnom putu

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 08:01 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pozdrav i tebi Telermane.. Smile
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 12:57 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...
Pridružujem se Taletovoj dobrodošlici,
dobro nam došao natrag brate Jivane!
Tvoje tehnike su već postale kultne u podforumu Meditacije...

Welcome Back

.
JivanMukta
Na duhovnom putu

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 14:02 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pozdrav i tebi Vesna. Smile
Analeta
Duhovni učitelj

Pridružio: 21 Okt 2008

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 15:05 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Lepo je videti da si tu... Srce si! (to je ublaženo od obradovala sam se)
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Petar iz Podgorice
Duhovni učitelj

Pridružio: 07 Jan 2009

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 15:14 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Meni je ovaj JivanMukta čudan Shocked
Možda što ga ne poznajem Very Happy
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Starcy
Duhovni učitelj

Pridružio: 09 Avg 2008

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 15:38 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Izuzetan je lik.

A predlažem ti da odeš na njegov blog i pogledaš šta je pisao. Tako ćeš ga bolje "upoznati" što ne znači da će prestati da ti bude čudan Laughing
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 15:42 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Čudak
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 17:09 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Starcy ::
Izuzetan je lik.
A predlažem ti da odeš na njegov blog i pogledaš šta je pisao. Tako ćeš ga bolje "upoznati" što ne znači da će prestati da ti bude čudan Laughing

Naš brat Jivan je stvarno izuzetan,
i definitivno je najbolji tantrista na našem forumu...
Neke od Jivanovih tehnika meditacije su mi veoma pomogle.
Probaću i ovu, koju je danas postavio na ovoj temi.

Bravo! Pozdrav

.
JivanMukta
Na duhovnom putu

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 18:17 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Petre i sam sam sebi cudan.. ne cudi da sam ostalima.. Wink Smile
Pozdrav tebi..

Elem.. JM je sasvim obican lik. Zivi i radi u BL, posle posla pije kafu i to pod obavezno (moj nasladji mehanizam).
Volim druzenja, volim proste i jednostavne ljude, koji su sasvim jasni u svom izrazavanju bez skivanja iza duhovnosti, materije, prijateljstva ili bilo cega drugog.
Iskreno i otvoreno je dovoljno da mi se obrati neko, jer i sam to volim i radim.
Eto nekoliko informacija.. nista specijalan lik ili ko zna sto.

Nekada sam bio iniciran u neke oblike tantre.. sada vise ne pripadam nikome. Nisam tantrik, niti jogi, ni meditant.. ni ovo ni ono.. samo JA.
Ali nekada koristim neke oblike tantre, joge ili meditacije ili tome slicno u svom ispoljavanju.

Citam ovaj forum redovno.. nekoliko tema koje pratim, ali rijetko pisem vise na bilo kojem forumu.

A sada pozdrav svim forumasima.. Smile

Uzivajte ljudi..
JivanMukta
Na duhovnom putu

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 18:18 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Antar Šravana

Cilj ove tehnike je da vas održava u stanju "pripravnosti" ili drugim riječima stanju aktivne pažnje u odnosu na unutrašnji sadržaj ili sadržaj okoline. Ona ne može da vam stvori pažnju, već ona služi održavanju već stvorene pažnje ili koristeći drugu rijeć održava vas u stanju Posmatranja.

Ova tehnika nije toliko poznata, tj. nije uopšte poznata pod ovim nazivom. Možda je neko negdje isto došao do ove tehnike intuitivno kao i dva lika koja znam, ali obojica su dobila samo po jedan dio te tehnike i načina rada sa njom. I obojica su mislila da je samo dio koji su oni dobili ispravan a da ovaj drugi nije.
Srećom kao i kod mnogih drugih stvari obojica su pogrešila jer tehnika se može upotrebljavati na oba načina i svaki od njih ima svoje dobre strane u trenutke kada se može koristiti.
Možda neko od vas je čuo sa ovu tehniku i još neki način njene primjene pa bi bilo dobro da i to iznesete.

Čovjek se kreće svaki trenutak u nizu reakcija na stvarnost oko sebe i stvarnost u sebi. I vezan je za svoja tumačenja te stvarnosti. Nije iluzija auto koji ide cestom ispred vas, iluzija je vaše tumačenje tog auta i njegovog kretanja kao i vas u odnosu na njega.
Auto i njegova kretnja su zbivanje, komešanje stvarnosti u kojoj učestvujete. Ono što vas sprečava da vidite to komešanje stvarnosti oko vas jeste vaša tumačenja iste te stvarnosti pomoću filtera koje imate.
Kada uđete u to stanje posmatranja bez reakcija ili povišene svesti vi vidite iste stvari kao i do tada, ali nema tumačenja niti bojenja stvarnosti oko ili unutar vas samih, tada se dešava povezivanje vas i okoline i imate priliku ući u Jedinstveno Polje Svesti koje vas okružuje.
No da biste u njemu ostali, nije problem ući, morate biti sposobni držati na "odstojanju" sve fluktacije uma koje vas vraćaju nazad u vaš lični svijet.
Ova tehnika služi tome.
Njena svrha je održati vas u tom stanju netumačenja stvanrosti i kretanja unutar nje.
Mnogi se ljudi pitaju što ću tada, kako ću funkcionisati u ovom svijetu?

Pitanje postavljaju oni koji nisu doživjeli to stanje, jer oni koji jesu primjećuju inteligenciju cijelog sistema uma i tijela i bića na djelu.
Dešavala mi se masa situacija kada sam bio u povišenom stanju svesti i dalje funkcionišući u ovom svijetu bez prekida ali mnogo savršenije i mnogo bolje i preciznije nego kada nisam u tom stanju.
Um ima svoju inteligenciju kao i tijelo, i oni tada direktno preuzimaju brigu nad vama.
Prolazio sam situacije kada sam izbjegavao sudare autima koje nije bilo moguće izbjeći ili da me auto ne udari na pješačkom prelazu ili izbjegavao udarac nožem koji sam mogao zadobiti u jednoj kafanskoj tuči ili scene sa pištoljem koji je upren u mene ili situacije na ratištu iako još tada nisam znao masu stvari koje sada upotrebljavam. No, uvijek je bila ta inteligencija kao zaštita.
Kasnije sam shvatio iz riječi svog Majstora da Život, Život ne može da povredi. Ono što može da umre ili bude povređeno je već odavno mrtvo. Smrt može usmrtiti samo ono mrtvo u vama, ne Život.
Naravno, dok to ne doživite morate ili nemorate mi vjerovati. Kada to iskusite tada to znate.
U tim trenutcima vidite da je stvarnost direktno pod vašom kontrolom. No, ova riječ "kontrolom" može biti krivo shvaćena. Niko ništa ne kontroliše, već se u pitanju neka duboka saradnja vas i stvarnosti oko vas.
Kada se isključi um koji tumači ostaje um koji je otvoren na reakciju koja je čista i dolazi iz vaše više stvarnosti ili ti vašeg bića. Ista stvar je i sa tijelom. Tijelo ima eone iza sebe i u svom kodu sardži zapise koji postoje od prvog stvaranja i poistovjećenja Bića sa tijelom. I vaše tijelo zna sve što mu je potrebno za funkcionisanje ako se ne mješate u njegove impulse.
Sav problem jeste u tumačenju i reagovanju shodno tom tumačenju koje imate.

Cilj Antar Shravane jeste da vas održi u stanju povišene svesnosti koji isključuje klasično tumačenje i reakcije na stvarnost i direktno vas "stavi" u Spontano funkcionisanje. Spontano funkcionisanje jeste ono što sam pre dan ili dva pokušao da vam pojasnim. U tom načinu funkcionisanja vi funkcionišete DIREKTNO sa Sobom. Vi postajete polje percepcije oko vas i svo to polje percepcije STE VI SAMI.

Ako sebe sada osjećate kao nekog ko je iza očiju koje čitaju ovaj tekst ili negdje u tijelu gdje osjećate to Sebe, u povišenom stanju svesnosti i proširenom polju percepcije vi osjećate to Sebe u cijelom polju dokle dolazi vaša percepcija.
Recimo, sada ste u sobi i imate oči nad ovim tekstvom. I vi dok čitate i ovo ste pročitali osjećate sebe negdje u tijelu, nebitno gdje. U momentu kada se povisi svest vi doživite sebe kao da ste zauzeli cijelu sobu, ili prostor percepcije u kojem nema prepreke i vi ste taj prostor. Sasvim drugačiji je doživljaj čitati ovaj tekst iz malog prostora u sebi i prostora percepcije veličine sobe.
Prosto probajte, nemojte da verujete ovom što piše ovdje.

Istva stvar je i sa prostorom u kojem se krećete u toku dana. Bilo to neka druga prostorija, ulica, trg na kojem se nalazite. Bili svesni ili ne vi ste taj prostor percepcije. Ali verujte mi, bolje je biti svestan. Informacije koje primate u tom trenutku su mnogo moćnije, mnogo jače nego kada funkcionišete iz malog ja iza svojih očiju. A ako probate, vi ćete meni pričati kakav je osjećaj ne ja vama. Ovo samo služi kao izazov da probate.

Elem, da se sada vratim na tehniku.
Antar Shravana djeluje putem pitanja Šta je to?
Ništa nije sveto tom pitanju. Ne postoji stvar unutar vas ili izvan vas koja je "sveta" a da se ne smije staviti u pitanje Šta je to?. Ono služi kao metod spaljivanja svih vaših reakcija na svijet, bilo unutrašnji bilo spoljašnji.
Prosto kada se pojavi tumačenje unutar vas kada ste pažljivi postavite pitanje Što je to?
Tipa: Posmatrate nekog čovjeka i njegove kretnje i pojavi se reakcija u vama, vi vidite tu reakciju unutar vas i u odnosu na nju se postavite sa pitanjem Šta je to? U početku će um da krene objašnjavati što je to sa ko zna kakvim objašnjenjima, no sva ta objašnjenja dočekajte sa pitanjem Šta je to?
"To je tekst."
Šta je to?
"To su riječi pisane po ekranu."
Šta je to?
"Ekran je dio komjutera."
Šta je to?

U početku to je masa pitanja i odgovora. I u nekom trenutku ostajete bez tumačenja. Dotaknuli ste Stvarnost iza riječi. I vjerovatno će um i tada da se upetlja, ali prosto nastavite da pitate Što je to? Nema stanke. I kada se vaša svest isprazni od reakcija ostaće samo pitanje Što je to? I slobodni ste da čak i to pitanje ispitate. Ne postoji nešto "sveto". Sve može da se ispita.

Drugi način rada sa ovom tehnikom jeste u paru.
Iako je najbolje da se radi sa nekim ko ima empatiju i zna da prepozna reakcije u vama i kada ih naizgled nema, možete probati jedni sa drugima i taj način.

Sjednete jedno ispred drugog i jedan je aktivan a drugi pasivan partner. Aktivan partner je onaj koji sve svoje reakcije putem asocijacije ili posmatranja unutrašnjeg prostora unutar sebe izbacuje van. Pasivan partner služi da aktivnom partneru postavlja pitanje Šta je to?
U trenutku pitanja, bez previše kontanja i premišljanja Aktivni partner treba da "izbaci" iz sebe ono što je u tom trenutku unutar njega. Bez obzira bilo to misao ili emocija ili neki nadražaj. Sve treba da se izbaci van.
U jednom momentu dešava se da unutar aktivnog partnera pojavi se prostor u kojem nema reakcije na ništa. On ulazi u "prazninu" u koja je ispunjena njim samim. Tu je uloga pasivnog partnera presudna. Jer tada on treba da je sposoban primjetiti i najmanju fluktaciju um.
Kada mislite da nemate niti jedne reakcije u sebi, tada se dešavaju izuzetno suptilne fluktacije uma koje se teško primjećuju, ali imaju svoje fizičke odraze. Pasivan partner treba da "puca" od pažnje na vama i da primjeti svako pomjeranje uma ili tijela u najmanju sitnicu. I tada ako to primjeti ponovo postavlja pitanje Šta je to?

Kada se desi na najmanje minut ili što bi tantrici rekli najmanje 44 sekunde koliko svakodnevni čovjek može biti svestan, vi ulazite u veoma specifično polje djelovanja u kojem se dešava povezivanje stvarnosti oko i unutar vas u Jedinstveno Polje Svesti. Percepcija postaje toliko široka a vi postajete izuzetno Živi. I nalazite se u povišenom stanju svesnosti. Gdje važe malo drugačija pravila.

Pomoću ove tehnike vi vremenom zadobijate ponovo nevinost nepoznavanja i neznanja o svijetu oko vas. I ona vas baca u srce trenutka, postajete gospodar trenutka. No to nije gospodarenje nečim, to je Živa saradnja sa Životom.

Vi postajete sam Život koji ispunjava svaki trenutak.. i ovaj .. i ovaj.. i ovaj... i ovaj..
JivanMukta
Na duhovnom putu

Poruka Poslao: 14 Apr, 2009 18:20 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

JA, Ja Jesam, Ja Sam.. i ponešto o tome..

Kada je riječ o konkretizaciji JA i pitanjima koja se tu pojavljuju, možemo pričati o raznim situacijama u kojima se konkretizacija JA može vježbati. No prvo, što znači konkretizovati JA. Stvar je u tome da se u ovu razinu ili razinu uma i tijela dovede svjest onog što Jeste ili JA. A to bi značilo da čovjek prestaje sa klasičnim igrama i igricama i krene potpunije, totalnije u iskušavanje svakodnevnog života. Također konkretizovati JA znači u svoje dijelovanje uvesti svjesnost ne samo pažnju i direktno djelovati iz osjećaja JA ili Ja Jesam, te svaku djelatnost direktno prožimati tj. biti to JA u situacijama. Ne djelovati mehanično ili po navici.

Ono što neke zbunjuje jeste to oko vrlina što sam napisao. Da su one nebitno isto toliko koliko su bitne. Ako ste se vezali na JA osjećaj i pratite JA ili se trudite biti Svjesni i Pažljivi tokom dana, pravila koja su postavljena za druge spiritualne grupe ne važe za vas. Ali to ne znači da su ta pravila šuplja ili beskorisna. Neka od tih pravila su izuzetno korisna dok su neka obično drilovanje uma. Ako neko osjeća da bi trebao da radi sa nekim pravilima ili konkretizuje vrline onda neka to koristi. Prosto zato što je njegov sistem vjerovanja naštimovan tako.
Ono što sam doživio kada sam intezivno radio na sebi sa Majstorom bilo je da sam većinu toga odbacio jer sam skužio da se temelji na krivim motivima. Niste nimalo duhovniji ako ne jedete meso ili ne pušite ili ne pijete ili ko zna šta. Kao što niste nimalo bolji ako to sve radite. Moja praksa je bila da uvodem odbacivanje nekih tzv. poroka samo onda kada to razumijem, ne prije toga. Onog trenutka ako osjetite da vam meso šteti tj. da osjećate loše vibracije u sebi dok ga jedete ili posle kada ste već jeli, koje vam ne odgovaraju a možete ih povezati sa jedenjem mesa onda je i poželjno da odbacite jedenje mesa. Ako to radite zbog duhovnosti, bojim se da samo sami sebe lažete. Ista stvar je i sa svim ostalim.
Oslonite se na svoje razumjevanje i svoje odluke, ne na ono što većina radi ili što zahtjevaju neka pravila u duhovnosti.

Ako ste odlučili da radite na direktnom putu ka Sebi, znači putem svjesnosti, pažnje ili vezanjem na JA Jesam, onda morate biti dovoljno osjetljivi da primjećujete svaki put kada se desi da iz toga izađete. Morate vidjeti svoj um kao da je nečiji tuđi ne vaš. Na taj način vi se upoznajete i ne vežete za njegove fluktacije ili vibracije. Što to znači?
Znači da morate vidjeti kako funkcioniše vaš um i znati zašto i kada se to javlja. Jer postoji nešto što se zove gravitacioni i levitacioni uticaji uma. A to znači da um ima mehanizme koji vas više uvlače u nesvjesnost i mehanizme koji vas više podižu. Drugim riječima. Svađa ili atmosfera koja je teška jeste gravitacioni uticaj. Dok recimo muzika ili fini i suptilni ljudi ili recimo sjedenje kraj rijeke su levitacioni uticaji. Sa znanjem o uticajima možete mnogo brže da prelazite iz gravitacionih u levitacione i obrnuto kada od vas situacija traži da ste više "na zemlji".
Također bitno je poznavati "svog neprijatelja". Jer on uvijek radi na tome da vas "porazi". Znači kada u vama djeluju izrazito jaki mehanizmi i par dana ste u njima onda ćete jako teško moći da budete svjesni ili Budni. Ali morate probati da budete barem Pažljivi. Tj. morate naučiti da ipak pokušate da sagledate situaciju u kojoj se nalazi um a s njim i vi.
Zato je jako bitno da vježbate Pažnju i Svjesnost u situacijama koje su lakše ili u situacijama kada ste neuznemireni. Jer vježba čini Majstora.
Morate vidjeti kada je vaš um, um mame, kada je um tate, djede, babe, autoriteta i slično.
Kada pričam sa nekima od vas, jako rijetko vidim da su to oni, obično je to društvo u vama, personalizovano do bola. Jer vi možete biti svjesni ili Budni u nekim situacijama koje su vam prirodno lake, ali kada na red dođu situacije koje su same po sebi teške ili Tamaistične, vi ćete se potpuno izgubiti. No treningom na lakšim situacijama vi stjećete mogućnost da se i u teškim ili Tamaističnim situacijama snađete. Makar to bilo kada je već situacija prošla.

Sada, kada ste se učvrstili u osjećaju JA tada ćete primjetiti razine JA osjećaja. Postoji mnogo razina JA. Tako recimo JA koje osjeti čovjek koji je doživio Samospoznaju ili odgovor na pitanje Ko sam Ja, nije isto kao onaj koji zna sve one bitne odgovore na to i slična pitanja, tipa: Šta je čovjek ili drugo ljudsko biće ili Šta je Život ili Šta je JA ili Šta je Bog ili Šta je Univerzum ili ko zna koja još pitanja.
Recimo čovjek koji je doživio JA u razini dubine Ko sam Ja ili ti najniži osjećaj JA će svoje JA osjećati kao da je to njegova svijest koja ispituje, koja je svjesna i slično. Ali i ona će imati granice i to granice koje je on nesvesno ili svesno sebi postavio. Njegova razina JA je obično vezana na njega samog. On još uvijek ne osjeća život kao Sebe, niti u drugima vidi JA koje su oni i slično. No, postoje i razine odgovora na ta pitanja koja opet zavise od samog tragaoca.
Kako se razine produbljuju JA postaje sve profinjenije i počinjete ga osjećati u svemu oko sebe, tada se desi prodor iz Sopstva u Jedinstvenu svijest. To je trenutak prodora kroz posljednju granicu koja dijeli Biće od Apsoluta.
No, postoji nešto što bih mogao nazvati i postojanošću JA ali i sa osjećanjem Drevenosti JA. JA koje je postojanije njegovo ispoljavanje i konkretizovanje u ovoj razini postaje temeljitije, dublje, moćnije, ispunjenije tj. sve oko njega je ispunjenije Njime ili JA. Kada se krene osjećati Drevnost JA stvar je u tome da se ta drevnost osjeća kao u prostoru i vremenu. Počinjete shvatati da nije bilo trenutka kada niste bili JA. Osjećaj polako ulazi u ono izvan ove planete i prostora i vremena gdje se sada nalazite. Možete osjetiti, primjera radi bilo koji period na ovoj planeti na bilo kojem mjestu i uvijek ćete biti JA.
Čak i kada najdublje spavate VI ZNATE DA STE BILI TO JA.

Da bi postojalo svjedočenje ili svjesnost morata postojati SVEST. Tek tada sam proces svjedočenja započinje i mi možemo reći da postoji JA koje svjedoči ili svjesnost. Svjedočenje se javlja samo onda kada je Svijest okrenuta KA nečemu. Tada se dešava pojavljivanje JA svijesti koja svjedoči. Ta JA svjesnost je odvojena od JA-JA ili potpunog Apsoluta kao nekom tankom opnom i koja je Individualizovana i možemo reći da je ona povezana sa Sopstvom, kao načinom pomoću koje postoji Individualizovana Svijest ili Ograničeno Sopstvo. Trenutak kada ta opna pukne dolazi do stapanja JA sa JA APSLOLUTOM u kojoj više ne postoji svjedoćenje, svjedok i svjedoćeno, već sve postaje JEDNA SVEST.
No, ono što sam do sada skužio jeste da ni to nije kraj. Ono što intuitivno spoznajem jeste da tek JA koje je u potpunosti apsorbovano u JA APSOLUTA jeste naša Svjest i naša Istinska Priroda. To ja nema ni karakteristike, ni vrline, ni mane, niti zna za postojanje ičega sem same sebe. Ali ni sebe ne poznaje već je ona PROCES u koji možemo izraziti riječima samo kao radnju ili glagol. Ona JESTE.. BITI..
U Istinskom JA nema što da se svjedoči, nema ko da svjedoči, niti postoji proces svjedočenja.
To stanje najsličnije je stanju dubokog sna kada je sva svest O NEČEMU isključena i JA je postpuno apsorbovano u sebe, bez znanja o Sebi, bez poimanja Sebe.. itd.. itd..

Mi možemo pričati o JA Svjesti koja se pojavljuje pre svega ostalog. A to je slično osjećaju kada se ujutro budite. Prvo izlazite iz Apsorbovanog JA u Svest, nakon toga pojavljuje se Individualno JA ili Sopstvo i tek tada vi doživljavate svijet kao svijet kojem VI kao JA Jesam svjedočite.
Pravo ili Istinsko JA koje vi Jeste jeste kao da ste osjećaj JA Jesam sabili u jednu malu tačku u jedan mali atom.. tolika je silina tog Istinskog JA.

Recimo ovako.
U Nirvikalpa Samadhiju nema svjedočenja, vi ste u potpunosti stopljeni sa JA i u tome nema pojavnosti, privida, sna, misli, emocija, niti bilo čega. To je sabijenost u JA APSOLUTA. Savikalpa Samadhi jeste trenutak kada se desilo ispoljavanje Nirvikalpa JA ili Ja Apsoluta u pojavnosti. I čak i za to JA mi možemo reći da je ono Pojavno JA, ne naše Istinsko JA. Ono je početak sna. Jer San ili ti Iluzija ovog cijelog univerzuma mora da ima Pojavno JA ili JA Svest u kojoj se javlja svjedočenje svijeta, iluzije, privida ili bilo koje druge misli, emocije.. ili tome slično i Ono mora imati Kvalitete pomoću kojih se ispoljava.
Kada se kaže da je Ljubav stanje Apsoluta to obično znači da je taj koji je to rekao tek dodirnuo JA Svest. Ne Istinsko JA. U Istinskom JA nema ni ljubavi, ni radosti ili tome slično. Ne zato što te osobine ili kvalitete JA ne postoje, već zato što NEMA NIKOGA KO BI osjetio te kvalitete. Kvalitete se osjećaju tek u Saguna Brahmanu. U Nirguna Brahmanu nema nikog ni ničeg što bi svjedočio bilo koji kvalitet. Kvalitete nastaju tek na nivou Saguna Brahmana.

Za Saguna Brahmana mi možemo reći da je uzrok postojanja JA Jesam osjećaja. U Nirguna Brahmanu se gubi svaka identifikacija i mi to uslovno zovemo JA. U Nirguni nema ni pokreta, ni vremena, ni prostora, ni oblika.. ni.. ni.. ni.. već sama Svest apsorbovana u Sebe ili ti u nečem što bismo nazvali Mir - odusustvo svega poznatog.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » DUHOVNE TEHNIKE
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE KRITIKE 42 adminfob 32991 01 Maj, 2011 08:43 am
Nosferatu Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 89612 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 40325 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42315 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 30208 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TRAGANJE ZA ISTINOM 32 plavizrak 29250 07 Sep, 2009 04:30 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42684 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)