Manje teoretisanja, a više prakse...
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » DUHOVNE TEHNIKE
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 16 Jun, 2009 04:53 am    Naslov: Manje teoretisanja, a više prakse...
Odgovoriti sa citatom

Manje teoretisanja, a više prakse...

To je moje načelno opažanje posle godinu dana boravka na ovom forumu.

U suštini, knige su lepe, ali nisu baš neophodne.

Ko se spoji sa svojim vodičima, a može ih imati 1000 ako hoće, prava znanja dobija od njih, pa je tako i u mogućnosti je da pretvori svoj život u remek delo.

Da bi se to postiglo, potrebno je mnogo da se vežba.

Vežbe se u stvari sastoje u paralelnom radu kako na sopstvenoj svetlosti tako i na sopstvenom mraku, sa ciljem oplemenjivanja ega i eliminisanja nižih ljudskih elemenata i kakakteristika.

Kroz eliminisanje nižih ljudskih elemenata i karakteristika, za njima ne ostaje prazan prostor, već se taj deo dopunjuje Božanskom svetloćču. Na taj način, mi postajemo veoma interesantni i otalim bićima svetlosti koja se tad utrkuju da budu sa nama u društvu.

Ni jedan andjeo ne ide sam, već se nalazi u pratnji hiljada različitih bića svetlosti.

Valja se prisetiti reči jednog desetovekovnog sufiste: Bože, ispraznio si me svega osim sebe!

Glavni problem je zaista u obuzdavanju i elimisanju niskih ljudskih karakteristika, jer ukoliko ne radimo na tome, ne postoji verovatnoća da ćemo biti dobro društvo bilo kom biću svetlosti.

Ako nekog zanima, možemo o ovome dalje pričati...

Mnogi duhovni tragaoci su u začaranom krugu jer mi se čini da ne vide da je potrebno da povuku jasno i nedvosmisleno tri glavna poteza u svom razvoju:

1. Prevazilaženje straha od smrti. Obuzdavanje ega. Smirivanje uma. Svodjenje fizičkog tela na ono što ono i jeste - vozilo, čuvar ili hram našeg eteričnog tela, astralnog tela, mentalnog tala, duhovnog tela i naše duše.

2. Povezivanje sa glavnim duhovnim vodičem preko koga se vrši inicijacija u neko od brojnih mističnih učenja. Ovo je nekada bila tajna. Više nije. Ali ljudska tvrdoglavost koja je toliko snažna i zastupljena i kod duhovnih ljudi, onemogućava čoveka da krene tim putem. Da bi se krenulo tako, potrebno je, raditi i na tački 1.

3. Vežba. Manje teorije a više prakse.

I to bi bilo to.
drugar
Hodočasnik

Pridružio: 22 Avg 2008

Poruka Poslao: 16 Jun, 2009 09:34 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Zagrljaj Buket
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
nardo
Tragalac

Pridružio: 25 Maj 2009

Poruka Poslao: 16 Jun, 2009 11:00 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

U potpunosti se slažem sa tobom Tale, a i sa tobom Drugar.Istina je da postoji više putova,i svi vode na isto mjesto, prije ili kasnije.Za neke ljude je aktivni princip najbolji, a to je praksa, drugi su skloniji pasivnom principu, a to je predaja.
Obadva su važna i obadva se nadopunjuju.Osho kaže da aktivni put završava predajom, a pasivni put akcijom.
Važno je spoznati koji si tip, aktivni (Joga,magija itd), ili pasivni (Tantra,Ljubav itd)....

Ja sam za praksu....

Evo dio iz knjige: "Himalajski mudraci"

- spoznao sam da je vanjski svijet kazalište gdje mogu testirati svoju unutarnju snagu,govor,osjećaje,misli i ponašanje.
- Čovjek zna dovoljno,ali to znanje treba biti dovedeno u svakodnevni život.
- Sva ta postignuća ovise o vježbi,a ne samo o verbalnom znanju o njima.
Ako znaš sve o klaviru,ali ne vježbaš,nikad nećeš stvarati glazbu.
Znanje je beskorisno bez prakse.Znanje su informacije.
Praksa omogućuje izravno iskustvo koje je jedino vrijedno znanja.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 16 Jun, 2009 13:33 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nardo, izgleda da ti ne radi mejl adresa baš najbolje. Mogu ti reći da sam potpuno oduševljen postignutim početnim rezultatima iz Bardonove knjige za ovih samo nekoliko dana koliko sam je imao u rukama. Ja sam do sada radio po jednom sirem sistemu u kome sam se orijentisao samo na arhandjele kabale, s tim sto ovaj Bardonov sistem ide u detalje, jer u njemu se navode inteligencije, duhovi i geniji, pa tako upotpunjuje sliku. Ono što se u Kabali zove Malkut a što mnogi pogrešno dovode u vezu sa fizickom ravni, to je u stvari eterični svet, a po Bardonu, to je spoljasnji omotac Zemlje. Svi oni duhovi, geniji i inteligencije spoljasnjeg omotača Zemlje, a koji se u stvari nalaze u eteričnom Malkutu, nama su veoma bliski i ne bi trebalo da predstavlja veliki problem da se povežemo sa njima. Mislim da se to sada može postići i bez komplikovane ceremonijalne prakse i to iz mnogo razloga, a izmedju ostalog i zbog toga: što smo ipak nešto evoluirali u poslednjih 100 godina pa nam prizvanje ide lakse nego nekada; ionako su te mocne inteligencije manje‚~ vise besposlene kada je reč o ljudima koji žive na ovom nivou jer nema mnogo zainteresovanih; i mnogi od tih malobrojnih koji stupaju sa njima u kontakt imaju mahom za cilj ovostrane fizičke i materijalne vrednosti i postizanje moći pa je i duhovima dojadilo da im se stalno takvi javljaju. Hoću reći da je mnogo lakse prizvati pomenute duhove i inteligencije nego što sam mislio. Ipak, čovek bi morao paralelno da radi i na kabali i tarotu, premda je ovo o čemu Bardon piše, upravo to, samo u detaljima.
U svakom slučaju, ovo mi sada dodatno otvara oči i predstavlja sigurno drugo po redu važno otkriće u mojoj potrazi za Svetim Gralom, i to zahvaljujući tebi, i ovom prilikom ti se zbog toga javno zahvaljujem! U svakom slučaju, ovaj sistem vraća čoveku volju za akcijom i ovozemaljskim stvarima. To je mnogo bitno, makar u onim slučajevima, kada čovek počne pre vremena da misli na onaj svet. Mora se ostati ovde, jer samo tako možemo biti Bogu od pomoći u FIZIČKOJ RAVNI. Ko će pomagati Bogu u fizičkoj ravni, ako ne ona bića koja se nalaze u svojim fizičkim telima? OK, može se i to da arhandjeli i sam Bog krenu da pomažu fizičkoj ravni i to mimo nas. Ali kakva bi onda naša funkcija bila? Da li bi smo u tom slučaju opravdali smisao našeg postojanja?
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 16 Jun, 2009 13:55 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sada mi dodje da polemisem sa samim sobom.

Za sve ono je, ipak, potrebno da se postigne odredjena zrelost.

Odredjene tajne se, izgleda, ipak otkrivaju u skladu sa postignutim stepenom zrelosti.

A mislim da se razliciti stepenovi postignute zrelosti mogu meriti sa analognim etapnim smanjivanjem ega. Moze i pre toga i mimo toga, ali to onda ide na silu, pa tako dolazi do promasaja, zloupotreba i gresaka.

Ovo su jako ozbiljne stvari, ali treba o njima govoriti, jer su sile mraka podivljale, dovodi se cak u pitanje opstanak fizicke ravni, pa sile svetlosti moraju da intervenisu kako bi se uspostavio ponovo balans.
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 16 Jun, 2009 17:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Tale,

šta bih ja bez tebe?!

potpuno se slažem sa zadnjim što si rekao ( i sa prethodnim, ali naglasak je na zadnjim rečenicama)... i mislim da je to sigurno a ne "izgleda"...

Kad smo kod prakse, praxisti dakle, šta nam je činiti?

PS: Ok, napisao si tri koraka nužna za razvoj svijesti jedinke, međutim, ukupno - krajnje okolnosti zahtjevaju krajnje mjere. Šta nam je činiti?
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Pridružio: 07 Jan 2008

Poruka Poslao: 16 Jun, 2009 19:49 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pošto se Talermanova tema uklapa u podtemu moje teme ("Naše procene..."), normalno je da ću ja da odgovaram iz svog dvorišta. Pa... i komšije mogu da vode dijalog preko plota, svako iz svog dvorišta.

Možda dosađujem sa jezičkim stvarima, ali dobronamerno...

Značenje "manje teorije" odnosi se na "obim" teorija - kraće, sažetije, itd. teorije. I, kada sam zalazio u temu, upravo to sam i očekivao da nađem. A onda tu vidim da se tema odnosi na nešto drugo, na - MANJE TEORETISANJA.

Tako da bi to mogla da bude varijanta: "Manje teoretisanja...!"

No, za jezičke nijanse ne dobija se veće karmičko opterećenje, tako da može da ostane i ovakav naziv... Wink
 Nazad na vrh »
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 16 Jun, 2009 21:13 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Plavizrače,

mislim da se ne moraš ograđivati niti ispričavati što pišeš na nekoj od drugih tema ovo foruma, osim na svojoj...Pošto je ovo forum, onda mu ga to dođe nešto kao oksimoron, mislim, da ti bude nelagodno što pišeš na nekoj temi.

Pusti sad semantiku i očekivanja, i uključi se u raspravu.
Evo, meni je baš zazvonilo ovo što je Tale zadnje napisao, da su sile mraka podivljale da cak ugrožavaju fizičku ravan...
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 16 Jun, 2009 22:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

zvoncica ::

Evo, meni je baš zazvonilo ovo što je Tale zadnje napisao, da su sile mraka podivljale da cak ugrožavaju fizičku ravan...

To što je Talerman nekako usput spomenuo - podudara se i sa mojim izvorima i uvidima...

Viši nivoi astrala su očišćeni od sila tame (iluzije), one su prosto potisnute bliže Zemlji, njihov pritisak postaje sve jači i jači.

Znam da je i 2005. godine postojo veliki rizik od propasti cele fizičke platforme Zemlje. Tada je Buda založio svoje kauzalno telo, da se ne desi katastrofa.

Za ova vremena je rečeno da Bića Svetlosti ne mogu više na takav način intervenisati, već da čovečasntvo mora ulagati sopstvene napore.

KOJA JE NAJJEDNOSTAVNIJA VRSTA POMOĆI KOJU MI MOŽEMO PRUŽITI OPSTANKU ZEMLJE (a to je povezano sa duhovnom praksom)?

TAKO ŠTO ĆEMO MAKSIMALNO IZVLAČITI SVOJU PAŽNJU I ENERGIJU IZ SADRŽAJA I AKTIVNOSTI KOJI ZNAČE OJAČAVANJE SVETA ILUZIJA. Svako naše posvećivanje, usiljenije, naravno, svemu lošem što se dešava na Zemlji, posvećivanje pažnje i energije uživanjima i zadovoljstvima, itd. - ZNAČE ULAGANJE ENERGIJE U OBNAVLJANJE SVETA ILUZIJA. Naravno, tu je, kao pomoć, I POSVEĆIVANJE VIŠE VREMENA DUHOVNOJ PRAKSI U UŽEM SMISLU (meditaciji, molitvama, itd.), dalje, usmeravanje pažnje, usiljene, ka prijatnim sadržajima (prirodi, prijatnoj muzici, lepim slikama, posebno onih svetih ljudi koje poštujemo, itd, tzv. tihovanje, itd.).

NARAVNO, ONOME KOME OVA LOGIKA NE "STOJI", NE VIDI NI VEZU IZMEĐU SVEGA OVOGA I POMAGANJU PLANETI... Ovo objašnjenje je za one kojima je sve ovo smisleno...

I još nešto: tačno je da uništenje fizičke platforme i nas na njoj - ne znače i uništenje naših suština koje su van "fizičkog vozila", ali ništa se u vaseljeni ne dešava bez veze i bez posledica: A MI BISMO POSLEDICE SNOSILI U TOM SMISLU ŠTO BISMO MORALI DA KRENEMO SA EVOLUCIJOM OD POČETKA... JER ODREĐENA PREPREKA SE SVAKAKO MORA PRESKOČITI, S TIM ŠTO SU U SVAKOJ SLEDEĆOJ PRILICI, NAKON NEUSPEHA, USLOVI SVE TEŽI...
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 16 Jun, 2009 22:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ovde me Talerman izazvao, tamo Drugar... i, eto, započinjanje knjige ostaje za nedelju...!
 Nazad na vrh »
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 16 Jun, 2009 22:46 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Plavizrače,

slažem se sa napisanim o otporu.

Mislim da uz tihovanja, molitve, meditacije i predanost prirodi - moramo nužno izbjegavati da nas negativne situacije usisaju.
Dakle, svaki dan, svaki tren ispred nas se zbivaju neke priče....i svi elementi vuku ti pažnju na negativni fokus.
Mislim da je to ključno: izbjegavanje negativnog fokusa.

Pr. danas sam sjedila u nekoliko navrata s kolegama...prvo su pričali o otkazima, pa o stanju u firmi, dok jedna nije počela priču o odjelu bolnice za smrtno bolesnu djecu, pa je došla druga sa pričom o teškoj bolesti i da ne gnjavim - u pola sata ja sam čula toliko negativnih priča, da sam samo rekla: stop! Sad je dosta! Neću.i pomakla svoju pažnju sa njihovog fokusa.

Svjesno.
 Nazad na vrh »
plavizrak
Mesija

Poruka Poslao: 16 Jun, 2009 22:59 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

zvoncica ::
Plavizrače,

slažem se sa napisanim o otporu.

Mislim da uz tihovanja, molitve, meditacije i predanost prirodi - moramo nužno izbjegavati da nas negativne situacije usisaju.
Dakle, svaki dan, svaki tren ispred nas se zbivaju neke priče....i svi elementi vuku ti pažnju na negativni fokus.
Mislim da je to ključno: izbjegavanje negativnog fokusa.

Pr. danas sam sjedila u nekoliko navrata s kolegama...prvo su pričali o otkazima, pa o stanju u firmi, dok jedna nije počela priču o odjelu bolnice za smrtno bolesnu djecu, pa je došla druga sa pričom o teškoj bolesti i da ne gnjavim - u pola sata ja sam čula toliko negativnih priča, da sam samo rekla: stop! Sad je dosta! Neću.i pomakla svoju pažnju sa njihovog fokusa.

Svjesno.

ODLIČAN PRIMER ZA DUHOVNU PRAKSU U ŠIREM SMISLU (o tome sam šire pisao u svojoj temi)!

OVDE SI, ZVONCICE, ODLIČNO POKAZALA ŠTA JE TO IZVOĐENJE DUHOVNE PRAKSE U ŽIVOTU...!

Goldy
 Nazad na vrh »
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 17 Jun, 2009 00:16 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala ti Plavi Zrače na primedbama u vezi sa načinom na koji sam oslovio temu. Trebalo je da napišem manje teoretisanja, pa bih molio urednike ovog podforuma da, ako je moguće, na taj način i preformulišu navedeni naziv. Nije da se pravdam, ali već preko tri godine nisam bio u Srbiji, a srpski pričam samo u krugu porodice, pa lagano gubim osećaj za jezik. Da nema ovog duhovnog foruma, verovatno bi situacija u tom pogledu bila još dramatičnija. Sviđa mi se što se na ovom forumu zahteva visok stepen pismenosti što je retkost. Uprkos tome, ja se snalazim kako znam i umem, jer mi se čini da je bolje da pišem, nego da se ustručavam. Ja bih voleo kada bi umeo da pišem ispravno. Možda jednog dana. Možda mi u tome pomogne neka dobra vila. Sam sigurno neću moći. U pogledu ove teme, hteo bih još da dodam i to da samostalnim naporima, bez pomoći, inspiracije i intuicije koje dobijam od svojih duhovnih vodiča, ja svakako ne bi bio u stanju da postavim smajlić, a kamo li da napišem jednu celu rečenicu.
CaneBianco

Pridružio: 04 Jun 2009

Poruka Poslao: 17 Jun, 2009 12:29 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Evo problematike "manje teoretisanja, više prakse" viđene iz zadnje klupe tj. sa tačke gledišta nekoga ko je tek uplovio u ove vode-malo aktivnije. Dakle, zaista se smatram početnikom i ne snalazim se dobro u okvirima nefizičkog sveta. Oduvek verujem u njegovo postojanje, u njegove principe i stanovnike, osećam često vibracije koje ne spadaju u nadležnost pet čula, reagujem burno na mesta,situacije i ljude. Znam neke stvari kojima me ni roditelji ni škola nisu učili. I sve to otkad znam za sebe. Od svoje 12.-13. godine čitam literaturu iz oblasti ezoterije,alternativne istorije itd. koja mi padne pod ruku, pazim na sitne sinhronicitete,povezujem događaje,radim na sebi i svojim rupama u karakteru i pokušavam da shvatim smisao svega što mi se do sad u životu dešavalo.
Ali...Uvek postoji neko "ali" koje devojačku sreću kvari:)
Tek od jula prošle godine osećam da se nešto u meni budi i menja.
To postaje sve intenzivnije i u nekim stvarima se lagano odlepljujem od stvarnosti jer mi postaje nepojmljivo beznačajna,plitka,besmislena i nametnuta.Međutim, iz čistog kukavičluka i straha NIKADA za sve ove godine mi nije palo napamet da konkretno nešto preduzmem i počnem zapravo da delam. Jednostavno, nemam hrabrosti da se upustim u istraživanje sveta čije zakone samo teoretski znam, a u slučaju da me mrak sačeka iza ugla, mogu samo kao Muja iz vica da zatvorim oči i vičem:"Buda,Buda,Buda", jer ne poznajem niti jedan način da se odbranim i zaštitim.
U tom smislu mi je JAKO korisno sve što pišete iz svog ličnog iskustva,naročito što se tiče raznih tehnika, jedino što ne mogu da izvedem ni one najjednostavnije jer mi je um još uvek nerazgiban k'o babin kuk. A silnu potrebu imam da se aktiviram jer svaki dan imam taj vrlo neprijatni osećaj kako nam curi vreme i da se nešto pogolemo na horizontu valja. Osećam fizičko gađenje prema nekim banalnim pričama i zanimacijama jer sve vreme imam utisak da treba nečim bitnim da se bavim.
Konkluzija: možda ja još uvek treba da drljam po toj teoriji i teoretisanju,kao i mnogi drugi.
Možda nikad i neću stasati da zapravo radim nešto konkretno, ali valjda je u redu i da doprinesem bici na načine na koje umem.
Eto, Talermane, nadam se da sad imaš malčice bolji uvid u korene sklonosti ka filozofiranju i rasplinjavanju u rečima, bar što se nas pripravnika tiče Wink
Videćemo, možda je ovo moje druženje sa vama na ovom forumu početak nečeg novog... I još jedna vrlo bitna stvar: hvala vam što nesebično delite sa svima svoje doživljaje,iskustva i tehnike. I to je vrlo dobar način borbe.
 Nazad na vrh »
zvoncica
Mesija

Poruka Poslao: 17 Jun, 2009 17:10 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

CaneBianco ::

Jednostavno, nemam hrabrosti da se upustim u istraživanje sveta čije zakone samo teoretski znam, a u slučaju da me mrak sačeka iza ugla, mogu samo kao Muja iz vica da zatvorim oči i vičem:"Buda,Buda,Buda", jer ne poznajem niti jedan način da se odbranim i zaštitim.

Dragi CaneBianco,

užasno si me nasmijao sa ovim dijelom tvog ranijeg posta!
Nisi jedini, ima nas ovdje još - evo, prva se prijavljujem - koji smo u istim cipelama kao i ti.
Upravo sam se i ja tako osjećala, nisam ni sada daleko od početka...

Mislim da trebaš slijediti svoju intuiciju, koja te je vjerojatno dovela i na ovaj forum, a to je prilično dobar i kvalitetan prvi korak na putu...slušaj svoj unutarnji glas, širom otvori oči, čitaj sve što ti se čini zanimljivim, prakticiraj neke od vježbi ako misliš da bi trebao probati...pa možda je to dobar put za nas.

pozdrav CaneBianco
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » DUHOVNE TEHNIKE
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 88367 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Suština vašeg sadašnjeg duhovnog stava, ubeđenja ? 22 plavizrak 29046 08 Nov, 2010 09:22 am
rale Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 41546 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka FONTANA MLADOSTI - Tibetanske vežbe za podmlađivanje 19 adminfob 33643 25 Maj, 2010 09:17 am
filip Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 29638 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 41936 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 25148 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)