BUĐENJE
Idi na stranu
1, 2, 3, 4  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 26 Jun, 2008 11:18 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

60 detonatora za buđenje

60 DETONATORA ZA BUĐENJE
( NISARGADATA )

1. Pre nego što manifestacija može da se desi, mora da postoji nešto što može da se manifestuje: to je Apsolut.

2. Bez ikakvog uzroka, spontano, to se dešava; ne postoji razlog. Ta svest je univerzalna - nema individualnosti. Ali kada se svest pojavi u određenoj formi koja je također nastala spontano i počne da funkcioniše u njoj, ta forma poprima osećaj da je individua i tako ono što je neograničeno ograničava sebe na određenu formu i tada nevolje počinju.

3. Svest je taj osećaj biti živ, biti prisutan, osećaj postojanja. Ona je ta ljubav za bivanjem koja je izvor i uzrok svih želja.

4. Ako je iskustvo tu, to je zbog pojave svesti. Ako svesti nema, nema ni iskustva. Apsolut ne može biti doživljen. Taj princip zna svest ili svedoči svesti; ako svest nije tu, svedočenje prestaje. Ti to ne možeš znati konceptualno, ti sam moraš postati TO.

5. Svi smo zaokupljeni ovim iskustvom od rođenja do smrti, ali niko ni ne pomišlja na stanje pre nego što su iskustva počela. Onaj koji ima jasno razumevanje ove svesti ne pridaje važnost nijednom iskustvu.

6. U ovoj zemlji, u ovom životu, ti stičeš nešto, ali zakon ove zemlje je da što god da stekneš ne možeš da izneseš iz nje. Sve što stičeš je zbog svesti, ali zakon zemlje, ovog života, je da ništa ne može da se iznese; jednom kada svest nestane, sve odlazi sa njom.

7. Kako se čovek ponaša u svetu? On zaboravlja šta je ono što zaista funkcioniše. On zaboravlja da su forme samo instrumenti za funkcionisanje svesti. On smatra sebe za entitet i provodi ceo svoj život radeći teško, pokušavajući da stekne nešto. Motiv za sve ovo je osećanje "ja" i "moje".
Sve vrste forme se neprekidno stvaraju i uništavaju - to je njihovo funkcionisanje.

8. Šta se dešava sa ovim osećajem entiteta kada svest nestane? Kada čovek umre, da li zna da je mrtav? Samo drugi ljudi mogu da kažu da je on mrtav.

9. Tvoje prvobitno stanje je stanje pre pojave ove svesti.

10. U tvom prvobitnom stanju nema svesnosti o svesti, pa se prema tome ni ne postavlja pitanje o znanju. Ovo znanje je u stvari neznanje i koje god znanje da se bazira na njemu takođe je neznanje. Svo tvoje znanje zajedno sa tobom treba da bude likvidirano - tada si oslobođen.

11. Ono što ne znaš, to je tvoje pravo stanje. Sve što je došlo nakon pojave ove svesti je višak soli u jelu - beskorisno je, svest je beskorisna.

12. Odbaci svaku misao, svako iskustvo, sve to se desilo nakon pojave ove svesti. Sem odbacivanja kao nečeg beskorisnog, nema ničega što treba učiniti, ničeg van tog čvrstog razumevanja koje te sve više i više apsorbuje.

13. Svet postoji samo dok je ovaj osećaj prisustva tu. Osećaj prisustva je u svesti - ne u mojoj ili u tvojoj svesti, već u univerzalnoj svesti. Sveukupna manifestacija zavisi od ovog osećaja prisustva, uopštenog osećaja prisustva. Kada ovaj osećaj prisustva nestane, gde je tvoj univerzum?

14. Došao sam do zaključka da svest i sve što se pojavljuje u svesti nije ništa drugo do ogromna obmana. Ne postoji niko ko je počinio tu obmanu - to je spontano dešavanje.

15. Univerzalna manifestacija je samo u svesti, ali Probuđeni ima svoj centar viđenja u Apsolutu. U prvobitnom stanju čistog bića, nesvesna svog postojanja, svest se javlja kao talas koji se širi vodom, a u svesti svet se pojavljuje i nestaje. Talasi se podižu i padaju, ali količina vode uvek ostaje ista.

16. Pre svih početaka, posle svih krajeva, ja jesam. Bez obzira što se događa, ja moram biti tu da tome svedočim.

17. Nije da svet ne postoji. Postoji, ali samo kao pojava u svesti - sveukupnost poznatog, manifestovanog, u beskonačnosti nepoznatog, nemanifestovanog.

18. Ono što počinje mora prestati, ono što se pojavljuje mora nestati. Trajanje neke pojave je relativna stvar, ali princip je da sve što je podložno vremenu i trajanju mora imati svoj kraj i samim tim nije stvarno.

19. Razmotri iz svog sopstvenog iskustva da li postoji išta trajno. Čak se i tvoja sopstvena slika o sebi uvek menja.

20. Sve je to deo sveukupnog funkcionisanja. Ono što se odvija je neka vrsta sna i ma šta da se desi biće deo sna. Sve pojave su samo pojave u svesti; svaka će biti tu onoliko koliko treba da traje, ali u osnovi ništa što se dešava nema nikakvu vrednost niti značaj.

21. Šta god da neko vidi ili opaža, on mora biti pre toga što je viđeno i opaženo. To je jednostavno.

22. Jednom kada spoznaš svoju pravu prirodu, tada biti živ ne znači biti individua, već to znači jednostavno biti deo ove spontane manifestacije.

23. Ti znaš da jesi. Zato što znaš da jesi sve se dešava. Spoznaj to znanje "ja sam". Kada budeš spoznao šta je to "ja-sam-stvo", veo misterije će biti otklonjen.

24. Znanje da jesi, je Bog. Posveti se tome i jednog dana ćeš shvatiti da ti nisi individua. Shvatićeš da si univerzalna svest koja ne može da pati; ne postoji ni bol ni zadovoljstvo za tu svest.

25. Šta je to što voliš sada? "Ja sam". Daj svoje srce i um tome, ne misli ni o čemu drugom. Kada ovo postane bez napora i prirodno, onda je to najviše stanje.

26. Zašto se poigravati sa idejama? Budi zadovoljan sa onim u što si siguran. Jedina stvar u koju možeš biti siguran je "ja jesam". Drži se toga i odbaci sve ostalo. To je joga.

27. Napusti sve ideje o sebi i jednostavno budi.

28. Teškoće se javljaju zato što tragaš za tim, zaboravljajući da je to ono što ti jesi. Ti kao subjekat tragaš sa sobom kao za objektom. Ti si ono za čim tragaš.

29. Jastvo je blizu i put do njega je lak. Sve što treba da uradiš je da ne radiš ništa. Tvoja spiritualna vežba je da budeš.

30. U čistoj svesti ništa se ne dešava.

31. Znanje "ja jesam" je najviši Bog, Guru; budi jedno sa tim, budi prisan s njim.

32. Sve što znaš je iz druge ruke. Samo "ja jesam" je iz prve ruke i ne traži dokaze! Drži se toga.

33. Oslobođenje nije postignuće već stvar hrabrosti, hrabrosti da veruješ da si već slobodan i da delaš u skladu sa tim.

34. Kada znaš ono što jesi, ti ujedno i jesi ono što znaš. Između bivanja i znanja ne postoji jaz.

35. Nema šta da se uradi. Samo budi. Ne čini ništa. Budi.

36. Svako iskustvo je privremeno, ograničeno i iluzorno. Sama realizacija nije iskustvo. To je otkriće bezvremenog faktora u svakom iskustvu. Svest je ono što čini svako iskustvo mogućim.

37. Sve dok budeš bio zainteresovan za ovaj manifestovani svet, nećeš imati vremena da odeš to korena. Koren je ta svest koja se pojavila kada si bio dete. Svest koju imaš sada ista je kao ta dečija svest; zadrži se na tome, to je dovoljno.

38. Ne čini ništa osim ovoga: nemoj da identifikuješ svest sa telom. Nema potrebe ni za kakvom spiritualnom vežbom osim da budeš svestan činjenice da se sve dešava samo u ovoj svesti. Možeš samo osećati svest, ne možeš je videti. Ti je znaš; ti znaš da jesi.

39. Ništa što bih ti rekao ne može ti koristiti u ovom svetu i zato ti kažem samo ono što jesi. Ako tražiš tu vrstu mira koja je neprocenjiva možeš je naći samo ako se ustoličiš u svesti sa čvrstim ubeđenjem. Pod ubeđenjem podrazumevam ubeđenje u koje se nikada ne sumnja, koje je čvrsto, nikada poljuljano ni uzdrmano - imaj takvu vrstu ubeđenja u svoje postojanje. Ne misli ni na šta drugo, nemoj se moliti ničemu drugom.

40. Nevolja je u tome što svi žele da steknu znanje o Jastvu bez napuštanja identifikacije sa telom, a to je kontradiktorno. Napusti ovu identifikaciju i sve će biti jednostavno.

41. Svako mora umreti, zato umri u svojoj pravoj prirodi. Zašto umreti kao telo? Nikada ne zaboravi svoju pravu prirodu. To možda mnogi ne mogu prihvatiti, ali to je činjenica. Ako već moraš imati ambiciju, neka to bude najviša, tako da baš u trenutku smrti budeš Apsolut. Odluči to sada čvrsto, sa sigurnošću i ubeđenjem. Tigar ti se približava: ti znaš da je smrt neizbežna ako te napadne. Zašto umreti kao kukavica? Napadni ga i možda će pobeći. Ali ako tigar samo prolazi pored tebe, nemoj ga napadati bez potrebe! Samo ako je apsolutno neophodno, skoči na njega.

42. Pusti telo i um da rade svoj posao, ali znaj da taj koji radi nisi ti - ti si osećaj prisustva.

43. U ovom konceptu prostora i vremena nalazi se sveukupna manifestacija u kojoj ti sebe smatraš za nešto odvojeno. Nema ničega odvojenog; ti si deo funkcionisanja celokupne manifestacije.

44. Vrati se na izvor: pre nego što se ovaj koncept bića "ja jesam" pojavio, koje je bilo tvoje stanje?

45. U tom stanju znanje je apsorbirano u znanju, ali znanje nije svesno sebe. Za takvo nešto je potreban instrument, a svest je taj instrument. U svesti, svest je svesna sebe, ali u stanju koje prethodi pojavi svesti, ko je tu i pomoću kojeg instrumenta on može biti svestan. U tom stanju koje nije umrljano ničim, nema uslovljenosti. Uzmimo npr. prostor. U prostoru su i mrak i svetlost; prostor postoji bilo da su tu mrak ili svetlost. Na isti način stanje pre svesti je uvek tu. Upravo sada ono je tu. Ono je srž svega. Čovek od znanja je onaj koji obitava u tom prostoru uprkos telu i umu.

46. Ne postoji razlog niti zakon uzroka i posledice za funkcionisanje ove univerzalne svesti. Zašto se nešto dešava u određeno vreme ne može biti objašnjeno u ovom dualističkom stanju. Mi možemo samo posmatrati funkcionisanje, ali ne možemo naći razlog bilo kojeg dešavanja. Da smo imali ikakvog izbora pri uzimanju ovog tela-svesti, ko bi bio toliko lud da ga prihvati. To je samo zato što nema nikakvog izbora, sve je spontano. Patnja se također mora prihvatiti zato što je ona deo sveukupnog funkcionisanja i ne postoji entitet koji može išta da bira.

47. Ti dolaziš ovde kao individua očekujući da ćeš dobiti nešto od mene, eto gde greška nastaje. Ne postoji nikakva individua, pa kako onda ja mogu da učinim nešto za nepostojeću individuu. Tvoja prava priroda se ni u čemu ne razlikuje od moje. Ovo dešavanje je samo dešavanje koje je došlo i koje će proći.

48. Ako neko oseća potrebu da mokri, on jednostavno treba da se pomokri; to nije ništa posebno, to je običan proces mokrenja koji se dešava svakome, ali ti uvek misliš da se tebi dešava nešto posebno kao individui.

49. Jednostavno budi to što jesi, nemoj da umišljaš ili stvaraš predstave. Tvoje telo i tvoja slika o sebi se neprekidno menjaju tokom celog života. Niti jedna od tvojih predstava nije se zadržala trajno. Nakon dvadeset pet godina tvoje telo će izgubiti ovaj izgled i imaće izgled stare osobe; kasnije će i taj izgled nestati. Da su ove predstave stvarne, one bi se održale; one su nestvarne. Princip "ja jesam" nema dizajn, boju niti formu. Pomoću ovih formi mi uživamo ili patimo, ali ništa nije stvarno; koje god iskustvo da imaš ono nije stvarno.

50. Bilo da plačeš ili se smeješ, to je predstava samo za taj trenutak - sledećeg trenutka sve se menja. Neki ljudi su veoma dobri u plakanju, žalosti ili kukanju, ali samo za taj trenutak. Dokle god postoji telo, ovaj prolazni šou će biti tu, neprekidno se menjajući, dok se konačno i ova svest kroz koju vidiš svet ne prekine. Ovom telu i ovoj svesti dani su odbrojani.

51. Osnovna stvar - da ti nisi telo - mora ti biti jasna sada. Ti radiš u svetu i misliš da ti obavljaš taj posao, ali ono što se zapravo dešava je ovo: životna sila kada se pojavi u obliku misli i reči, postaje um, tako da je ova energija uma, životna sila uma, ta koja je princip delanja. Biće, svest, je Bog koji svedoči životnoj sili i delanju uma. On se ne meša, on samo svedoči. Razlog tvoje nesreće je u tome što misliš da ti išta radiš.

52. Čak je i boravak u svesti vremenom ograničen. Ono što sam nekada voleo sada više ne želim, pošto sam svestan svoje prave prirode. Ova svest mi više nije potrebna čak ni pet minuta. Da si kojim slučajem sada na samrti ti bi bio spreman da daš gomilu novca da bi produžio svoj život samo pet minuta. Ja ne dajem ni pet para za to. Ja sam izgubio svu ljubav prema ovom manifestovanom svetu.

53. Moje sopstveno iskustvo je da se zapravo nikada ništa ne dešava u ovom svetu. Tragalac, traganje i traženo - nijedno od ova tri stanja nije stvarno. Ništa se ne dešava - sve što se odvija u svetu je obmana.

54. Ja sam shvatio svoju prirodu: ona je uvek živa, ali ne tako kako svi misle. Ja ne želim da živim u ovom životu pomoću znanja subjektivnog sveta ili iskustva subjektivnog sveta. Ljudi mi govore da moram da živim, ali ja neću da živim tako. Ja sam živ zbog svoje sopstvene prirode: ona je tu, ja sam tu samo zbog postojanja. Moje pravo stanje, koje je potpuno i nepodeljeno, je izvan rođenja i smrti. Mene, telo i um nikada ne ograničavaju. Ja sam bezgraničan.

55. Ja, Apsolut, nikada nisam imao iskustvo da sam živ, a sada imam iskustvo da sam živ i sve ove nevolje doživljavam kroz to ja-sam-živ iskustvo. To iskustvo je ograničeno vremenom i prostorom; ali jednom kada razumem celu stvar, shvatam da nikada nisam imao nikakvo iskustvo da sam živ.

56. Shvati šta govorim. Svest se javlja spontano. Jednom kada sam svestan sebe, ja znam da postojim i ja volim to postojanje; ja ne želim da me to postojanje napusti i upravo je to ono što me tera na borbu tokom celog dana dok me san ne savlada, a sve samo zato da bi ta ljubav prema postojanju bila zadovoljena.

57. A onda mi je Guru rekao kako zapravo stoje stvari: da je ova svest koju toliko mnogo volim samo jedna iluzija; da je ona osnovni uzrok cele moje nesreće, a moje pravo stanje je pre nego što se ona pojavila.

58. Shvati to duboko, intuitivno, izvan reči, ali isto tako shvati da ti to shvatanje ne može biti od koristi, jer se i ono nalazi u svesti, a svest je iluzorna.

59. Ovo je pravo oslobođenje: znati da si ništa.

60. Zašto brinuti? Čak i Apsolut ne zna sebe. Kada dođemo do zaključka da ti nisi, da ja nisam, za ono što preostaje kaže se da je Apsolut, ali sta je Apsolut? On se ne može opisati i zato ostaješ bez reči. I ja sam isto bez reči.

.

Poslednji izmenio Vesna dana 27 Avg, 2009 15:54 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 30 Jun, 2008 10:13 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

A SADA, PROČITAJTE JEDAN SJAJNI TEKST,
SA JEDNOG ODLIČNOG BLOGA -

( Zahvaljujemo se Autoru Jivanu Mukti, koji je i naš član,
što nam je dopustio da objavljujemo tekstove sa njegovog bloga)
http://tantra.bloger.hr/post/probuditi-se--ni-slucajno/704176.aspx

PROBUDITI SE ??? - NI SLUČAJNO !!!

Malo je onih koji smiju reci da ne zele Budjenje, Probudjenje, Prosvjetljenje, Samospoznaju.. i jos poneko ime kojim oznacavamo ono sto su nam rekli da je svrha covjecansta.
Malo ih je, prosto zbog cinjenice koja govori da mi volimo san i laz u koju smo uljuljkani. Istina iza poznatih reci da mi zelimo Istinu, Znanje, Spoznaju je sasvim porazavajuca. Mi se krijemo iza tih reci. Mi koristimo "velike reci" kako bi sami sebe ubedili u svrhovitost ovog zivota. Malo je onih koji su RADOM NA SEBI, ako uzmemo u obzir da je rad na sebi stvarno to bio a ne samo naziv za sve ono sto on nije, dosli do uvida da oni ne zele da se upoznaju. Jer upoznavanje sa samim sobom se ne nalazi u velikim recima i dubokosmislenim odgovorima i pitanjima, vec u ulaganju napora i sagledavanju svega sto to nas cini. Manipulativna vrednost Gurua i sve danasnje duhovnosti je u tome da vas ubjedjuju i sugerisu vam pronalazak izlaza iz problema, iz zivota kakav vodite, oslobadjanje onog sto kod sebe ne volite i dovodjenja u prvi plan vasih vrlina.. i jos mnogo toga sto bi se o ovom moglo reci. (Trebalo bi nam par postova. No, ko zna, mozda i o tome nesto napisem.)

Sve je oduvjek jasno, receno pre ko zna koliko hiljada godina.
VI JESTE BRAHMA, SAM UNIVERZUM KOJI SE SPOZNAJE KROZ VAS.
To i jeste krajnja Spoznaja.
I sve bi to bilo fino, kada se ne bi RAZBUDILI sa ovim iskustvom, i uvidjeli koliko "smeca" ima u nama.
Definitivno ne mogu negirati ljepotu tog iskustva, snagu njegovog djelovanja, vidjenja koji oslobadja, ali.. gospodo, morate se spustiti na ovu razinu, gdje bas i ne cvjetaju ruze. A najgora spoznaja u tim trenutcima jeste koliko ste VI ODGOVORNI za zivot kakav imate.
Budjenje s kojim shvatite da VI JESTE da je sve od pocetka i do kraja blazenstvo i sve ostalo.., naglo zablijedi uvidom u mehanicnost zivota koji vodite. I ne samo to, vec i to kada uvidite da ste VI ODGOVORNI za svo stanje na ovoj planeti. Tada shvatite da VI NE ZELITE DA SE PROBUDITE. Nikako..
Iako je sve vec odredjeno i sve je u svakom trenutku Savrseno (predivne reci, a?), vracanjem i vidjenjem mjesta gdje zivite i kako zivite, vas prosto šokira. Nema toga koji je na nogama ostao posle BUĐENJA. Nema onog koji nije pozelio da prekine ovaj zivot, nema onoga koji nije osjetio bol nakon Budjenja.. i nema.. puno toga NEMA..
No, Budjenjem dobijate priliku da jasnije i preciznije vidite stanje sebe i cijelog okruzenja oko vas. Da ne idem sire. Budjenjem dobijate priliku da vidite s kim imate posla.. kada stanete ispred mame, tate, susjeda, prolaznika. VIDITE JASNO I PRECIZNO i znate da ste vi isto tako odgovorni za to njegovo stanje kao i za svoje vlastito stanje svesti u kojem se nalazite, a ono najgore u tome uvidite da ste vi odgovorni za cijelo covjecanstvo, cijeli Univerzum (Ne brinite to cete uvidjeti sa sledecim Budjenjem).
Tada vam postane jasno sto ovaj JivanMukta, sto jos neke Mukte ili Jivani... govore.. da vi ne zelite Budjenje, Probudjenje, Isksutvo....
Da su price vasih Gurua marketiski poduhvat. Da ste bili iskoristeni do srzi. Ali isto tako shvatite da ste se VI SAMI PRODALI. Nije kriv Guru, niti Instruktor, sto vas je seksualno iskoristio, nije niko kriv sto su vam uzeli pare, sto su vas iskoristili na najgori nacin, nije kriv ni Dalaj Lama koji prodaje price o miru i kraljevstvu Tibeta a pod tim okriljem desavala su se silovanja, ubistva, ratovi izmedju Budhista, iskoristavanja zena, djece za svoje seksualno potisnute instikte.. itd.. itd.. VEC VI SAMI.
Šokirani ste???
O niste jos???
Bicete!!!
Uvidima u Stvarnost, ako pretpostavimo da ste Iskreni, vi vidite da je debljina koju imate samo zastita od Zivota i zivota. Vidite da se navukli na sebe debelu kozu i sloj sala da se zastite od sebe samih. Ne od zivota. Vec svog tumacenja zivota.
Navikama kojima robujete stite se od utisaka koji vam pokazuju gdje ste i sto ste.
Meditacijama, pranajamama, raznim vestima i naukama podizanja svesti, vi bjezite od vaseg sadasnjeg zivota.
Mislite da grijesim kada to kazem???
Ne!..
Da ste zadovoljni, radosni, proticni, nikada vam ne bi pala na pamet nikakava sjedeca meditacija, pranajama, asana ili bilo koja spiritualna nauka.
Spiritualnost vam pokazuje da NISTE ZADOVOLJNI ZIVOTOM I SOBOM. Ne da vi zelite i volite Istinu, Pravednost, Ljepotu, Blazenstvo..
Vec sasvim suprotno. I evo tu se pojavljuju vasi gurui i svetci da vam pokazu put. Vecina gurua i svetaca nema blage veze o Budjenju. Oni su linijski gurui i svetci i samo prepricavaju price o Iskustvu, Budjenju, Probudjenju. Oni NE ZNAJU STO JE TO. Ali zato su jako dobri govornici, manipulatori.. itd.
Mislite da je Makaja probudjen?????
Mislite li da je Danijel probudjen???
Mislite li da je Davor Stancic probudjen????
Dodajte jos koje ime i stavite upitnike..
Ne nisu. Niti ce biti u ovom zivotu.
Budni i Probudjeni ljudi se mozda nalaze kraj vas. Mozda ih srecete svaki dan. Mozda je to vas najbolji kolega, ali ne vidi te ih. Jer ONI NE ZELE da ih vidite. Majstora moze prepoznati samo MAJSTOR.. Ne ucenik, ne sljedbenik.. vjernik... a ponajmanje prosjecni tragaoc. Samo Ucenik koji je kandidat za Majstora, moze vidjeti Majstora, ali ni to ne moze biti bez njegovog pokazivanja.
Prvo, NITI JEDAN Majstor ne stoji iza bilo kojeg ucenja.
Drugo, NITI JEDAN Majstor ne sljedi linjsko ucenje kako mi sada poznajemo, jer je ono vise nije Ispravno ucenje.
Trece, samo onaj koji je SAM imao ISKUSTVO je Linijski Majstor, ne onaj koji stoji iza nekog ucenja. I zato on ne moze propovjedati NITI JEDNO zivo ucenje.
Cetvrto, Majstor kreira ucenje shodno ucenicima koji su ispred njega. Ne sljedi nikakva pravila i zakone ucenja koji su bili pre ko zna koliko hiljada godina. A jos manje kombinuje Isuse, Bude, Muhamede, Shive u neku novu mjesavinu i ucenje i to naziva raznim imenima poput Komaje, Promaje.. i ostale.
Peto, NITI JEDAN Majstor ne tuca svoje ucenice ili ucenike u video spotovima i raznim pozama jer tantra nema veze sa tucanjem, disanjem ili ko zna cim, vec sa SIRENJEM SVESTI ili drugim recima SPOZNAJOM DA STE VI APSOLUTNI BRAHMAN, UNIVERZUM, JASTVO.. Ali koristi seks za tu svrhu, kombinuje disanje i pokrete radi podizanja seksualne energije i to uopste ne treba nazvati tantrom.. vec alatom pomocu kojeg razbija vase unutrasnje blokove i SIRI VAM SVEST.
Sesto,.. pobogu ovo nije tema o guruima.. majstorima.. i ekonomsko propagandnom programu.. zar ne?
VEĆ O STRAHU OD BUĐENJA.
Znam koliko je tesko biti Budan i uvidjeti sve ono sto se sami kreirali. Ljubav i saznanje jeste u pozadini, ali VI MORATE DA SE SPUSTITE u ovu realnost. Vidjenje koje jos imate ce vas strpati RAVNO U PAKAO. "Pad" posle budjenja je daleko dublji nego sto je bio prije Budjenja. Jer VI MORATE vidjeti ZATVOR u koji ste dobrovoljno usli da bi ste se oslobodili okova. Vi morate uvidjeti PAKAO koji ste stvorili zajedno sa drugima i u kojem dobrovoljno zivite. Vi morate uvidjeti sto pricaju gurui, majstori, i svi ostali i uvidjeti da ONI NE ZNAJU STO GOVORE.
Mnogi nakon Budjenja vise NIKADA NE KRENU STAZOM, barem u ovom zivotu ili ko zna koliko godina kasnije se upute u ponovno istrazivanje zivota koji zive. Malo je onih koji nastave da rade na sebi, iako to vise i nije rad na sebi, VEC IGRA NA SEBI. Jer to SEBE prepoznajete u svemu oko vas i jasno vam je koliko posla ima. Vi ne samo da sada SEBE budite, vec budite cijelo ČOVEČANSTVO. Ali isto tako cijelo covjecanstvo je "protiv" vas. Naravno, oni ne znaju sto cine!!! Zar ne?
Ali VI ZNATE. Tu je problem.
Vi sebe MORATE PROBUDITI u svakom covjeku, a sto nije lak posao. Dapače, posao od kojeg bi rado digli ruke.
Svi prepoznaju i slave LAŽNE MAJSTORE I GURU-E, i njima se klanjaju. Jer i ONI SU LAŽNI. Oni ima pricaju price koji oni zele. I tako ih fino i lagano JEDU. To je hrana (citaj: duhovnost) koju covjecanstvo zeli.
Svi ostali koji su STVARNO zagrizli u BUĐENJE, i imaju te uvide i iskustva ce biti proglaseni LAŽNIMA, jer bude onog nasuprot sebe, samim svojim pokretom, svakom rečju.. Lažni, jer čovjek NE ŽELI DA SE PROBUDI. On želi novi SAN. Novu ulogu, koja treba da zameni život koji je do sada vodio.
Pitanje BUDNIMA: Jeste li spremni da se suočite sa svim ovim, i stojećki podnesete "žrtvu" razbuđivanja SEBE unutar drugih, ili niste?
A pitanje ostalima: Smijete li vidjeti da je vaša duhovnost samo isprika za nemoć prihvatanja i življenja života koji trenutno živite?

JivanMukta

PS
Jos uvijek ima jako dobrih Majstora i Guru-a.. i ako ste ISKRENI I OTVORENI, brzo cete ih nacin. U stvari, oni ce naci vas.

http://tantra.bloger.hr/

Poslednji put izmenio Vesna dana 23 Sep, 2009 23:56 pm, izmenio ukupno 2 puta
 Nazad na vrh »
jasna
Majstor

Pridružio: 26 Mar 2008

Poruka Poslao: 30 Jun, 2008 22:22 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Jivane, lijep pozdravčić, i ponovno -čestitam! A zadnji put sam ti čestitala na tekstu "K...c -viša inteligencija za žene" ili tako nešto se zvao... Laughing

Nemam komentara, jer sve si rekao...dodajem samo za kraj:
Dok ne postaneš Jivan Mukta dotle si sav - Živa Muka!

V.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 02 Jul, 2008 16:47 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

NE BUDITE OVCE ISPRED MAJSTORA

( Preuzeto sa bloga www.tantra.bloger.hr )

Puno je napisanog materijala o Probudjenju, puno je receno, i izmedju redova toga "punog receno" ima jako finih opisa (ne zaboravimo ispisana rec KRUH na bijelom papiricu, nije ni priblizno ukusna za jelo kao pravi kruh iz pekare), opisa koji naznacuju sto nas to ceka, opisa koji mogu dovoljno otvorenog citatelja uvesti u jaka iskustva i podizanja svesti. Meni stvarno nije cilj pisati o tome. Nema se sta reci. Sto je receno, receno je. Svaki opis, ako izvire iz stanja te svesti, lice jedan na drugi.
Ja cu vam pisati, o Ovcama i Probudjenju. O iskustvu Ovce, na stazi Probudjenja. Ovce ispred Zvijeri.
Jako dobro znam da nema pogresne Staze, da nema pogresnog iskustva, da nema iskoristavanja, zla, loseg, dobrog.. znam to i svedocim to svim svojim bicem. Za to dajem kompletno svoje Bice. Jer znam sto znam. Ali i znam koliko ne znam. Jedno bez drugog ne moze.
Ovo sto pisem i nameravam da pisem, dovesce me, mozda, na udar vasih majstora, vasih guru-a, vasih autoriteta a i vas samih, kao i sve do sada sto sam pisao.
Iako je receno sve sto je receno, i sve ima svoj odraz u stvarnosti, kakav ima, neke stvari trebaju biti dorecene. Nisu zavrsene. Ja znam svoj "zadatak" koji imam zajedno sa zadatkom da BUDEM u potpunosti to sto jesam. I taj "zadatak" zovem Sumrak Idola. Sve idole treba srusiti. Potpuno satrati njihovo postojanje u vama samima. Svi idoli moraju da umru pre nego sto se u potpunosti PROBUDITE.
NIKO, a narocito neko ko se oglasava na ime JivanMukta ne smije vam biti idol, ne smije biti ono sto stoji izmedju vas i Probudjenje, vas i Stvarnosti.
JEDINI GURU (Majstor, Ucitelj, Instruktor...) JE BRAHMA (sam Zivot, Postojanje, Vise Ja, Bog...) - i niko vise.
Svi ostali Majstori su samo nevjerna kopija samog Njega. Ja vam ne mogu opisati sto ja to osjecam u pozadini, sto znam, i cemu svedocim. Samo znam da me to svakim danom sve vise "unistava", sve suvisno izbacuje, suocava me sa sobom samim. I sve dok unutra ne umrem, to ce tako biti.

A sta pisac hoce da kaze??
Verovatno se pitate. Iako svedocim tu Istinu, znam da je "problem" te Istine na ovoj realnosti, gdje je i nastao. Svako vase navise stanje Svesti, ne vrijedi previse, ako je niste ispoljili na ovoj razini. A na ovoj razini vladaju zakoni uma, zakoni materije, uma i Bica u isto vrijeme. Drugim recima, ako je vas UM u haosu, nije "ociscen", nije prozracen tim iskustvom, kao i dovoljno upoznat i prevazidjen pre PROBUĐENJA, nista vam ne vrijedi.
Jako dobro znam "neozbiljnost" ali i "ozbiljnost" Duhovne Realnosti. Problem opstaje sve dok SAMI niste iskusili tu Realnost.
Ova realnost koju sada zivite, je za vas realnost sve dok ne dozivite visu realnost od nje. I na ovoj realnosti, zakoni Materije i UM-a su bitni... u meri koliko ste za njih vezani, i koliko svedocite druge realnosti Postojanja.

Gospodo, da ne duljim previse, jasno je onima kojima treba biti jasno, NEMOJTE BITI NICIJE OVCE. Vi ste SVI LAVOVI.
Ma vi ste mnogo VEĆI od svih poznatih i nepoznatih Bica. A u najmanju ruku imate iste mogucnosti kao i oni. Ne dopustite da vas "majstori" cine ovcetinama. Budite ostri, budite bez kompromisa, bez imalo milosti, kada trazite Majstora. Cak i kada ga nadjete, budite bez milosti i kompromisa.
Svestan sam cinjenice koju je Slavinski davno rekao: "Kada trazite Majstora otvorite cetvero ociju. Kada ga nadjete, zazmirite na jedno."
NITI JEDAN MAJSTOR od vas nece zahtjevati da ste u suprotnosti sa sobom. Niti ce od vas traziti da ste njegova ovca i slusate sve sto vam on govori bez zdravog razuma. Svaki od njih trazi da budete ostri u procjeni, jasni u cilju, bezkompromisni u putu ka Sebi (Bogu, Brahmi, Postojanju..) Svi ostali TRAZE OVCE I JANJCE.
Ne mogu da verujem koliko ljudi, koji su natprosjecne inteligencije mogu biti ovce i janjci. Ljude sa strahovitim potencijalom, unistavaju majstori (bez obzira da li su imali iskustvo Probudjenja ili ne) sjebanog uma. Svestan sam da je to OBOSTRANI izbor. I da su ga oni nesvesno potpisali. Zato se derem i vristim ko idiot (slobodno izbacite ovo KO).
Upotrebite VATRU koju imate u sebi da se procistite da budete pazljivi i precizni u radu sa samim Sobom, ali i sa Majstorom.
Ako Majstor nema ni malo Ljubavi prema vama, vec je sva njegova prica zaduzena za materijalno iskoristavanje, manipulaciju, sa svim a i sa vama (iako vam to mozda i ne izgleda tako) otidjite od njega. Bez obzira koliko ste vezani za njega.
Niste svesni koliko su takvi ljudi spremni da idu. Unistice vas totalno. Potpuno i do srzi. (Svestan sam i suprotnosti ovoga, ali jezik nam je ogranicen i ne moze se ispoljiti bez suprotnosti).

Vas Majstor, ako je stvarno Majstor, prihvatice POTPUNO vas takve kakvi ste sada. TO JE OSNOVNO. Prihvatice svakakve vase gluposti, prihvatice sve vase optuzbe, prihvatice svaku nespremnost ili strah ili nepoverenje koje iskazete prema njemu sa STRAHOVITOM LJUBAVLJU I POSTOVANJEM prema vama. I NIKADA, AMA BAS nikada, nece preci preko vas.
NIKADA.
Ako treba on ce se povuci, on ce reci da nije dobro shvatio, on ce se poniziti pred vama ako OSJETI da tako treba. ALI NIKADA vas nece uvuci u dublje suocavanje sa Samima vama, ako vidi imalo nepoverenja prema njemu, ako OSJETI imalo straha..
On vas u potpunosti postuje. I prihvata cak i vas san, iako vidi da ste mozda korak od PROBUĐENJA. On NECE preci preko vase odluke. On nije manijak koji ce vas silovati u bilo kom terminu ove reci. Pustice vas od sebe cak i ako vidi da je to skroz na vasu stetu. Naravno, probace razgovarati sa vama, ali vas nece zaustavljati u konacnoj odluci. Povucice se sam.
Njegova LJUBAV i SAOSJECANJE ne poznaje granice prema vama. Tek kada iskusite to stanje, znacete sto je on osjetio i sto ON JESTE i bicete svesni svega sto sam vam rekao ovim tekstom.

Za sada i za danas.. budite pozdravljeni
JivanMukta

http://tantra.bloger.hr/post/ne-budite-ovce-ispred-majstora/720281.aspx
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 09 Jul, 2008 13:41 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...
BUĐENJE

SVESNOST I PAŽNJA

- preuzeto sa-
www.tantra.bloger.hr

Svi smo svjedoci koliko se ove dvije rijeci koriste zadnjih nekoliko godina. Takodjer, ako sami nemamo iskustva u samoj toj praksi, takodjer moze doci do zabune sto je to SVESNOST a sto je to PAŽNJA.
Nemalo puta autori i tragaoci ove dvije rijeci poistovjecuju ili im daju kriva znacenja. A jos češća je zloupotreba ovih dviju rijeci u svakodnevnom zivotu. Kada god pricate sa nekim on vam za neku osobinu ili tome slicno kaze kako je svjestan. Ili vam kaze kako je pazljiv u odnosu na nesto, ali kada anlizirate ili imate sposobnost direktnog sagledavanja unutrasnjeg stanja nekog ispred vas, uvidite kako taj covjek nema apsolutno nikakvo pravo poznavanje znacenja i prakticne primjene ovih rijeci.
Onda dodjemo u posjed knjiga koje govore o svjesnosti i paznji. I vecina njih, ako ne i sve, kazu: SVESNOST JE SADA. Ili: Svjesnot je biti uvijek u Sada.. itd.
Um tada, gradeci se na poznatom iskustvu, predocava sebi sto je to Svesnost i sto je to Sada. Poneseni tim umnim saznanjem mi gradimo sliku o paznji i svesnosti.
Za nekog je svesnost biti informisan o zbivanjima oko njega. Za drugog je svesnost imati na umu neku od ideja, vjeru u boga, vjeru u dobro, borbu protiv zavjere.. itd. Za treceg je svesnost redovno analizirati svoje postupke, suocavati se sa njima i poboljsavati svoj um i licnost. I tako bi mogli izbaciti barem jos nekoliko crtica i misljenja sto je to svesnost i sto je to paznja.

U poimanju tantrickih ucenja, vecina ucenika svesnost shvata kao biti SVESTAN BOGA, ili postojanja, biti svestan Shive ili kretanja Shakti, raditi tehnike i mantre, ili biti svestan mantre.. itd. Znacenje tantre je toliko siroko da sve ovo moze uci u njeno objasnjenje.
UKRATKO, TANTRA ZNAČI - ŠIRENJE SVESTI.
Dodatak bi bio Sirenje Svesti kroz sve sto se nalazi na njenom putu. Upotrebom svega sto covjek dozivljava ili zivi u svakodnevnom zivotu.
Biti na putu Svesnosti (ako se to uopce moze nazvati Putem) znacilo bi biti pazljiv i svestan svake svoje akcije i reakcije, prepoznati je u pravo vrijeme kada se desava, biti otvoren, biti protocan ka Zivotu, koristiti sve za razvoj i sirenje Svesti, suociti se sa svim sto imamo i sto je oko nas potpuno bez zastite, direktno i otvoreno te to iskoristiti za svoj razvoj i upoznavanje samog sebe.
Analiza, tehnike, mantre nisu svesnost. To su: analiza, tehnike i mantre.
No, sve tehnike, mantre i analiza mogu se raditi svesno i sa paznjom.
Ako radite tehnike, mantre, analizu, pranajamu zbog sebe i sa svrhom upoznavanja sebe, imate priliku koristiti paznju i svesnost. Ako to radite zbog yoge, tantre, meditacije, onda nista od vase svesnosti.
Znam masu ljudi koji su na nekom od puteva, tj. znam masu puteva, ali ne znam njih. Njih nema. I kada pricaju o svesnosti, to samo put prica o svesnosti i paznji. Ne oni.
Svesnost i paznja prvenstveno razvijaju Živo u Čovjeku. Klasicni putevi traze da im se prepustite bez putno pitanja o ispravnosti samog puta i njegovim nacinima, iako od vas traze da pri izboru puta budete krajnje pazljivi. S cim se i sam slazem, ali dodajem da i tokom puta budete jos pazljiviji. Propagandni program na svakom od puteva je mnogo jaci od propagadnog programa americke televizije. A svi znamo da je cijela Amerika samo propagadni program i nista vise. Sto je najbolje, vecina puteva su bas to.
Gdje god se trazi da iskljucite vas kriticki UM i diskriminacija duhovnosti, znajte da je to sigurno samo propagadni program.

Majstor, Živi Majstor, od vas nikada nece traziti da budete nekritični. Dapače, trebate biti kriticni i prema njemu. Jer i on sam se razvija kroz vas. To je simbioza.

Biti Svestan Sadasnjeg trenutka znacilo bi, dopustiti postojanje svemu sto postoji oko i unutar vas a u isto vrijeme posmatrati svoju rekaciju na to cega ste svestni.
Da ne tupim:
PAŽNJA je lagana usmjerenost ka necemu. Kao sada dok citate ovaj tekst.
Budno posmatranje svega sto se zbiva ili samo nekog segmenta. Bez predrasude i tumacenja onog sto posmatrate. Otvoreni ste za tok onog sto posmatrate. Zivo i budno. Jer se ne zna kamo ce da vas taj tok ponese.
To je paznja.
SVESNOST je u isto vrijeme biti pazljiv prema necemu (objektu) ali u isto vrijeme biti pazljiv i na Subjekta, tj, svoje rekacije na to sto posmatrate.
Paznja je jednousmjerena, ne kao koncetracija da ne dozvolite icemu drugom da vas odvuce. Budno posmatranje objekta. Svesnost je ta ista paznja samo usmjerena i ka objektu i ka vama kao subjektu - obostrana.
Posmatranje bi mogli graficki prikazati ovako: JA -> (objekt)
A svesnost: JA <--> (objekt posmatranja)
U isto vrijeme gledate ili citate ovaj tekst i posmatrate svoju reakciju na njega. Svesni ste oboga.
To je kada pricamo o svesnosti kao proucavanju objekta i sebe u isto vrijeme.
Kada pricamo o Svesnosti Sadasnjeg trenutka to bi se moglo reci: Biti opusten i slobodnih asocijacija na sve sto se pojavi u ovom odredjenom trenutku, sa povecanom BUDNOSTI.
Ne donosite nikakve zakljucke svesno. Naravno netreniranom umu je tesko ne donositi zakljucke o objektima koje vidi, cuje, dodiruje i tome slicno. Zato se to zove trening.
Dopustiti sadasnjosti, oslobodjenoj od buducnosti i proslosti da tece, nesmetano vasim tumacenjem i predubjedjenjima a u isto vrijeme biti BUDAN u odnosu na nju. Rijec ODNOS je mozda suvisna, ali je tesko reci ista o tome ne upotrebljujuci ovu rijec.
Rec BUDAN znaci u praksi, Biti opusteno svestan sebe i svijeta oko i unutar Sebe.

Sada, moze se pogresno zakljuciti kao sto je slucaj sa nekim ljudima kojam sam ovo objasnjavao da oni sa tim gube svoju individualnost, tj. Sebe.
Ne mogu da se ne nasmijem na ovu glupost, ali shvatam je i prihvatam. Vjerovatno sam i sam u nekoliko navrata dok sa ucio kako se radi svesnosti i paznja pitao to isto a jos vjerovatnije pomislio.
Individualnost koju ljudi imaju, za mene je laz. Individualnost je homogenizacija cjelokupnog Bica Covjeka. A stjece se tek kada covjek u potpunosti upozna i ispolji ono sto on Jeste. Individualnost je mogucnost, ne trenutno stanje covjeka.
Ako zelite individualnost, ovim nacinom cete je steci, jako brzo. Naravno, ako ste dovoljno hrabri da se suocite sa onim oko i unutar vas. A ako niste hrabri, postoji mogucnost da ste dovoljno razocarani. A ako niste ni jedno od ovo dvoga, onda imate yogu, tantru u klasicnom ritualno-tehnickom dijelu, meditacije i sve ono ostalo sto je smisljeno za ljude sa nedostatkom ovog dvoga.
Da se razumemo, ja nemam nista protiv yoge, tantre, meditacije.. i sam je upraznjavam.. ali nisam ovisan o njoj. Jer prosto znam da ono sto je u vama, postoji, zivi i bude, i bez klasicnih puteva, i ceka samo da se usmerite na to sto JESTE. I sam sam prosao te puteve i radio prakse koje se nude, a i jos neke sada radim, i one su me dovele do ovog sto sada pisem i sto vam pricam, i sto prvenstveno radim kao osnovu.
Iako ne mogu ni reci da to radim, to postaje moja stvarnost u svakom trenutku sve vise i vise. I sve tehnike i meditacije su mi pomogle. Ali sam imao ispravan motiv u odnosu na njih. To je jedina razlika izmedju mene i nekih ljudi koji rade sve to vec 20 ili 30 godina i nikako se ne slazu sa ovim sto sam ovdje napisao.

Paznja i Svesnost je put ratnika (grozna rijec, ali za sada je korisna). Put Junaka. Kako bi tantrici rekli Vira - Heroj.
Ona od vas trazi Potpuno suocavanje sa Samim Sobom, bez ostatka i zadrzavanja bilo cega.
A osnovna stvar ovog nacina je spoznati sto to vi JESTE.

Iako postoji jos jedan mnogo direktniji put, ali i mnogo klizaviji.. mnogo opasniji, iako naizgled nije tako. A to je direktno suocavanje sa onim Sto Jeste u bas ovom trenutku. SADA i OVDJE. Izvan ovog opisa svesnosti i paznje. Direktno upoznavanje i trazenje onog Sto Jeste. A pretezno nastupa onda kada se covjek RAZOČARA na sve metode i prakse koje je radio, ili ih je prosao. Ili ako je karmicki spreman za takvo suocavanje.

Nekada ide kroz pitanje KO SAM JA ?
Nekada kroz pitanje ŠTA JE ŽIVOT ?
ŠTA JE DRUGO BIĆE ?
ŠTA JE TO JA KOJI JESAM ?
(Naizgled lici na tehnike Slavinskog, ali samo naizgled. Nemojte me poistovjecivati sa njim i njegovim intezivima i slicno. Svaka slicnost je slucajna.)
To je nacin, kada covjek odbacuje sve tehnike, ucenja, nacine i direko trazi svoj IZVOR. Ako je za tantricki put spremna samo nekolicina, onda je za ovaj put spremna samo nekolicina, nekolicine tantrickog puta.
No, on prirodno nastupa ako je pristup i motiv rada bio ispravan. Ako se covjek nije lagao i uspavljivao sa duhovnoscu i radom na sebi.

U tom trenutku obacivanje je putpuno i covjek krece u zadnju avanturu - DIREKTNO KA SEBI.

http://tantra.bloger.hr/post/svesnost-i-paznja/494079.aspx
...
 Nazad na vrh »
Schnuffel

Pridružio: 12 Jun 2008

Poruka Poslao: 15 Jul, 2008 19:54 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Bravo na veoma iscrpnim tekstovima Vesna. Very Happy
Ja sam veoma radoznala, volim da tragam za odgovorima koja sam postavljala od malena i sa svojim iskustvom i dešavanjima pronašla sam put ljubavi koji je po meni pravi i najbliži ka razumevanju i spoznaji božanskog u svemu,
jasna
Majstor

Poruka Poslao: 23 Jul, 2008 14:07 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Na putu, ljudi počinju da viđaju i dotad nevidljive stvari, proširuje im se unutarnja percepcija, te postaju sposobni vidjeti energiju, vidjeti druge entitete, i brojne druge pojave o kojima se do momenta buđenja nije moglo ni sanjati...

U tom smislu, zaogrtanje plaštom bijele energije predstavlja način zaštite i veoma se preporučuje u bezbroj ezoterijskih učenja i ne vidim zašto to NIJE po tebi put ka spoznavanju sebe. Naime, spoznavanjem i učenjem o ogromnosti svijeta koji stoji onkraj vidljivog, učimo se i kako ulaziti u interakcije s tim svjetovima, sa drugim dimenzijama i drugim vremensko-prostornim kontinuuima.

Kako neke od tih dimenzija i svjetova nisu nužno benevolentne, a pogotovu nisu nalik ovom ovdje svijetu kojeg proživljavamo u probuđenom stanju, logično je i da moramo koristiti određene tehnike do kojih smo došli hodeći na svom putu ka prosvjetljenju. Isto tako, rad sa bezbrojnim energijama neumitno obuhvata u sebi i rad sa nekim stvarima koje smo doznali upravo zahvaljujući new age pokretu.
Nije SAV New Age pogrešan, i bilo bi lijepo da to konačno neko od vas ((koji ste toliko protiv njega), i kaže. Npr. Louise Hay spada u new age iscjelitelje, a njene knjige su za mene nekad davno, kad sam ih čitala, bile pravo malo otkrovenje. I nisam bila lijena, isprobala sam njene tehnike i mogu ti reći da su bile izuzetno djelotvorne i jako su mi pomogle u oslobađanju od nekih mojih blokada.

Ne bih sad pominjala druge autore i iscjelitelje, ali npr. knjige Neala Donalda Walsha "Razgovori s Bogom" također spadaju u "new age bull shit", po nekima, a meni su opet bile izvorom inspiracije. Smatram li zato sebe new agerom ili jednostavno glupačom koja se zamajava kojekakvim zracima i plaštevima? Ne! Od svega, smatram se samo realnom osobom koja od svakog pokreta, svake religije i svakog duhovnog pravca uzima ono što je pozitivno u njemu, a ostalo, što ne paše mojoj ličnoj vibraciji i frekvenciji - ja odbacim.
No, to ne znači da će to učiniti neko drugi. Taj drugi će možda baš uzeti taj dio koji sam ja odbacila, ali otkud meni pravo da nekom određujem put i kažem kako da se samostalno duhovno razvija, kad znam da svako od nas ima bezbroj duhovnih vodiča za ovog života i da smo mi svi savršeno vođeni u svakom savršenom trenutku dana i noći? I slijedom toga, ako je za nekog new age pokret dobra stvar, ti i ja možemo samo iznijeti zašto za nas nije dobar, ili koji njegovi dijelovi nisu dobri, ali ne možemo implicitno govoriti da je nešto generalno - loše. Ko tako čini, približio se opasno liniji preko koje stoje svi oni za koje iz istorije znamo da su govorili: samo ja i samo moj put...a posljedice je osjećao cijeli svijet.
Pozdrav.
 Nazad na vrh »
jasna
Majstor

Poruka Poslao: 23 Jul, 2008 19:45 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

I, pošto sam krenula sa ovom temom, da se i ja konačno "predstavim" ovom forumu nakon više mjeseci učestvovanja u njegovom radu, a odlučila sam to uraditi čisto da pojasnim neke svoje stavove.

Moj duhovni put ka buđenju krenuo je i nastavio se sa sljedećim duhovnim učiteljima, avatarima ili duhovnjacima koji su uticali bitno na moj život. U svakom slučaju, zaboravit ću bar nekoliko njih, ali da navedem barem neke. Dakle, koliko se sjećam, hronološki to je išlo ovako i mislim da će time biti jasniji uticaji koji su "izvršeni na mene" u mom ranom i kasnijem duhovnom spoznavanju:
1. učitelj - Isus Hrist (ne mislim "glavom i bradom" već kroz komunikaciju s energijom tog divnog učitelja)
2. učitelj - jedan "običan" delfin
3. Avatar Babaji
4. Castaneda
5. Yogananda
6. Bog Shiva
7. Uzašli majstor Kuthumi i potom Hilarion (aka Sv. Pavle)
8. Sai Baba (u jednom dijelu mog života)
9. Civilizacija sa Sirius A
10. Civilizacija koja se predstavlja kao "lavlja bića" (aka Hathori, aka Ari bića)
11. bezbroj novodobnih autora: Louise Hay, Deepak Chopra, Neal Donald Walsh, Elizabeth Heich, E. Toll, itd, itd...
12. H. Blavatski, Ch. Leadbether, Anni Bessant
13. Učenja sufizma ali i šiitskog islama
14. Isihastička učenja (pravoslavlje)
15. Proučavanje katoličkih pravaca u današnjem kršćanstvu
16. Proučavanje hindu religije i njeno prakticiranje (i u okviru naravno više pravaca u yogi od kojih mi je bila i ostala najbolja - kriya yoga, a potom raja yoga)
17. Budizam
18. Rudolf Steiner
Ali najveći i meni najbliži učitelj mi je bilo i ostalo moje JA JESAM PRISUSTVO.

Opet sam svjesna da sam ih masu čitavu zaboravila, a kako i ne bih, kad sam gutala doslovce sve što bi mi došlo do ruku, a što bi me privuklo svojom vibracijom.

I, odvojeno od toga, učenje o nekim iscjeliteljskim tehnikama koje prakticiram niz godina:

1. bioenergija
2. reiki usui sistem iscjeljivanja
3. liječenje putem Brune Groeninga
4. liječenje vizualizacijom i afirmacijom, te mijenjanjem mentalnih stavova i emocionalnih šablona
5. liječenje svjetlosnim stubom
6. liječenje kristalima
7. liječenje - najdraže koje i najviše primjenjujem - samo BITI kraj osobe kojoj je potrebna pomoć i dozvoliti da se onoliko Ljubavi koliko si u sebi već (p)ostvario u sebi - prelijeva na osobu i njenu auru, dakle liječenje LJUBAVLJU, voljenjem osobe, bez obzira na to ko i šta je priroda njegove disharmonije u tijelu ili umu ...ovu najnoviju metodu sam tek započela prije par mjeseci i iskreno se nadam da će ona postati i jedina kojom ću moći da pomažem ljudima...

Dakle, kao što vidite, potpuno je šarolik spektar iz koga sam crpila ono što danas pokušavam preliti u svoju svakodnevnu stvarnost. Ne podučavam nikog, ne pametujem nikom, ko iskreno traži pomoć - ali i za koga osjetim da sam ja ta osoba koja treba pružiti tu pomoć, obavezno i pomognem, i stoga kroz dugogodišnji rad s ljudima, naučila sam poštovati svačiji pravac, ma kako meni lično bio neobičan ili čak nepoznat u cjelosti, te sljedstveno tome - naučila sam davno da ništa ne treba osuđivati, nego naprotiv samo - PRIGRLITI.

Put prosvjetljenja ne leži u BORBI PROTIV, već u suprotnom stavu i pravcu - PRIHVATANJU i RAZUMIJEVANJU, a potom ZAVOLJAVANJU.... (nezgrapan izraz, ali je naveden čisto zbog rečeničnog slijeda)

Dakle, malo još o buđenju ću u sljedećem nastavku. Ovaj tekst je već postao opasno dug...
 Nazad na vrh »
jasna
Majstor

Poruka Poslao: 23 Jul, 2008 20:05 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Kako ćeš Uspavanom objasniti ko i šta je Probuđeni? Moraš prije svega da se prisjetiš tog stanja u kome si i sam bio (stanja nesvjesnosti Više stvarnosti), da bi mogao da napraviš paralele i onda pronađeš okvir u kome ćeš objasniti šta znači biti probuđen.

A ako si dovoljno probuđen, onda će ti riječi same teći sa usana jer će te voditi tvoje Božansko Sopstvo. Upravo u tome jest suština stanja probuđenosti. Više ne govoriš iz svog malog ega, iz svog "vanjskog" ja, već tvoja prava suština je konačno izašla na površinu i stvara i plete prekrasne niti tvojih novih životnih iskustava, privlačeći sebi tačno ono što rezonira svojom vibracijom tvojoj.

Probuđenje se rijetko dešava instantno.Dakle, u hipu, u jednom trenutku, i paf.- ti si u stanju potpune probuđenosti. Ona najčešće ide polako, uzlaznom putanjom i raste, mejsecima, godinama...potpuno probuđeni = prosvjetljeni. Dakle, ovim želim reći da postoje stadiji probuđenosti. Svi ih prolazimo, nekad zastajemo, pa ponovno krenemo naprijed, pa opet zastanemo, dok ne savladamo još neku prepreku i onda opet idemo uzlaznom linijom, i tako redom...

Šta su simptomi Probuđenosti? Neko je ovdje spomenuo jedno od njih: kad potpuno i do kraja ZNAŠ neku stvar, iako o njoj možda i nemaš prethodno znanje (ono intelektualno). Drugim riječima, kad Istina odzvanja u tebi takvom čvrstinom i sigurnošću da si totalno i apsolutno siguran da to jest tako...to više nije intelektualno spoznavanje Istine, to je ŽIVLJENJE ISTINE unutar sebe. Jer, tek kad istina postane potpuno živa u tebi, nalik nekom novom živom biću koje se rodilo u tvojoj utrobi, tek onda možemo znati da znamo...i to naravno, jedan djelić Istine...i onda se ta Istina počinje proširivati, dakle, (govorim opet o onim stadijima,) spoznaješ dio po dio Vječnog Toka i Ritma Svekolikog Života.

Probuđenost također karakteriše npr. u svakodnevom životu veoma brzo razlučivanje istine i laži, rijetko si u dilemi, jednostavno -osjetiš! Sva tvoja čula su mnogo oštrija, ali ovdje ne govorim o vanjskim, već unutrašnjim čulima, a to su intuicija, unutarnje viđenje stvari, RAZLUČIVANJE, povišena duhovna percepcija svijeta Nevidljivog, opažanje bića i entiteta koji oduvijek postoje u našem svijetu, ali ih zbog naše zatupljenosti (čitaj: neprobuđenosti nismo sposobni vidjeti) pa ponekad čak i nesvjesno pomjeranje predmeta samom mišlju, sposobnost brzog iscjeljivanja samog sebe, bez obzira da li se radi o potrebi da se izlječi mentalni stav, emocija ili dio tijela,...
No, sve što sam navela samo je mrvica gotovo beznačajna u odnosu na krajnji rezultat koji probuđenje donosi, a to su one kvalitete o kojima svi slušamo i govorimo: stanje dubokog unutarnjeg mira (ali to još nije mir potpuno Probuđenog), i stoga iz tog mira možemo opet biti uzdrmani i izbačeni, da bismo se nakon razrješenja situacije ponovno u njega vratili, prihvatanje i drugačije tumačenje svih doživljaja i situacija u vašem životu (pogled iz jedne sasvim nove i drugačije perspektive na ono što nam se događa) a od ispravnog tumačenja i konkretne akcije ovisi hoće li vam se ta situacija opet ponoviti u životu, ili ste tu lekciju zaista naučili do kraja, pa je to onda znak da vam se više nikada neće dogoditi...

I, ono najvažnije, osjećanje NEUSLOVLJENE RADOSTI, dakle, ono o čemu smo čini mi se već govorili: kada svako jutro ustaješ radosna/radostan bez ikakvog vidljivog razloga, i kada se taj osjećaj radosti proširuje na cijeli tvoj dan i prati te i kad ideš u krevet...U Kursu o čudima koji zaboravih spomenuti gore u svojim (glupim) nabrajanjima svojih učitelja i pravaca, kaže se da je RADOST krajnji rezultat LJUBAVI. Dakle, radost ne možeš osjećati i ne možeš steći, ako prije toga nisi počeo isijavati i osjećati iz sebe barem početne stadije Univerzalne LJubavi...Rezultat Ljubavi za sebe i druge je - neprestano osjećanje radosti...

I, mogla bih još dugo ovako nabrajati, pa iako znam da će tekst ostati sakat za još mnoštvo stanja Probuđenosti i njenih elemenata, mislim da je i ovo malčice dovoljno da pokaže šta mislim (i osjećam) o Buđenju i Probuđenosti.

Lijep pozdrav svima.
 Nazad na vrh »
Saputnik

Pridružio: 24 Jul 2008

Poruka Poslao: 27 Jul, 2008 02:09 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Prvo oko misli i tretiranja njih samih kao iluzije.

Covek je sklon(po prirodi ili bolje receno stepenu programiranosti ili nerazumevanju svog istinskog bica)da generalizuje sve.
Kako boravimo u trecem denzitetu,misli su spona koja nas odrzava sa nasem unutrasnjem ja,i istoremeno sa drugim ljudima oko nas.
To je svakako mac sa dve ostrice,jer misli su same po sebi deo jednog univerzuma svesti i ponekad je tesko prepoznati vlastite.
I mada nekako slutim da ovo sto cu sada napisati vec znate,samo rad na sebi,odnosno sire sagledavanje sebe i sveta oko sebe moze doneti rezultate.
Prevelike pretpostavke i sumnjicavost mogu biti podjednako stetne kao i da ih nema,i zato stalno ponavljam staru izreku:"treba imati meru".
Umeti pronaci meru.
U svemu,da bi se shvatilo pravo znacenje pojma istina,a kroz nju da spoznate sebe i druga ljudska bica.
Saljem Vam veliki pozdrav dragi prijatelji,evo moj prvi trag na ovoj nasoj virtuelnoj planeti.Smile
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 27 Jul, 2008 03:15 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

Pozdrav i tebi Saputniče,
a već sam ti poželela dobrodošlicu na forum u temi Objave.
 Nazad na vrh »
ESP

Pridružio: 26 Jul 2008

Poruka Poslao: 27 Jul, 2008 14:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ovo je, za mene, dosada najimpresivniji opis buđenja kao i neverovatno realistična analiza mehanizama koji ljude drže vezanim. Opisuje ga Ošo u jednoj svojoj knjizi. Što se mene tiče to je jedan od najizuzetnijih ljudi koje sam čuo, čovek koji u svakom svoj govoru iznosi apsolutnu istinu.
Ovaj deo knjige sam našao na netu, na engleskom je, ja zaista ne volim da prezentujem stvari na tom jeziku, ali kada budem imao vremena prevešću ga i postaviti negde. Skinuto sa sajta: realization.org

...

Poslednji izmenio ESP dana 31 Jul, 2008 10:36 am, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
ESP

Pridružio: 26 Jul 2008

Poruka Poslao: 30 Jul, 2008 23:45 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sjajno!
Naleteo sam prvo slučajno na onaj tekst gore, pročitao ga i oduševio me je. Svi što tvrde da su prosvetljeni ne mogu se porediti sa njim. Pitam se jedno, zaista od svih onih što se tvrdi da su prosvetljeni, niko nije kao Ošo. U čemu se tu radi? Gledajući samo njegove fotografije, na licu mu je beskrajan mir, blagost, ljubav, toliko da obuzima jednostavno čoveka to isto osećanje samo gledajući sliku; nešto kao prikazi Bude, koji su napravljeni da nekako zrače mirom i spokojstvom. Video sam slike ljudi koji tvrde da su prosvetljeni učitelji, njihove reči jesu mudre, ali niko, baš niko nema to što ovaj čovek ima.
Možda bi moderator mogao da izbriše onaj tekst na engleskom što sam ja ubacio. Nema potrebe da tu stoji.
 Nazad na vrh »
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 31 Jul, 2008 15:04 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Svako neka ide svojim jedinstvenim duhovnim putem,
a veliki ucitelji neka nam budu samo smernice u tome.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Gwydion
Gost

Poruka Poslao: 01 Avg, 2008 10:38 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Naravoučenije je da nije bitno šta neko piše i priča.
Bitno je šta radi i kako živi.
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2, 3, 4  Sledeci
Strana 1 od 4

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 90899 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Suština vašeg sadašnjeg duhovnog stava, ubeđenja ? 22 plavizrak 30069 08 Nov, 2010 09:22 am
rale Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42512 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka FONTANA MLADOSTI - Tibetanske vežbe za podmlađivanje 19 adminfob 34381 25 Maj, 2010 09:17 am
filip Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TRAGANJE ZA ISTINOM 32 plavizrak 29758 07 Sep, 2009 04:30 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42867 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 25697 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)