SREDNJEVEKOVNI SRPSKI RUKOPISI
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
WORLDGENESIS
Tragalac

Pridružio: 25 Maj 2010

Poruka Poslao: 09 Jul, 2010 20:54 pm    Naslov: SREDNJEVEKOVNI SRPSKI RUKOPISI
Odgovoriti sa citatom

Link

Miroslavljevo jevanđelje, kao najvredniji spomenik srpske kulture, dobio je epitet najlepšeg ćiriličnog rukopisa na svetu i upisan je u registar UNESCO - „Pamćenje sveta“. Ono je najznačajniji ćirilični spomenik srpske i južnoslovenske odnosno srpskoslovenske pismenosti iz XII veka.

Najstarija rukopisna knjiga i "spomenik starosrpske pismenosti", Miroslavljevo jevandjelje, otkriva nepoznate vidike u malopoznatoj istoriji pisane reči i kulture. Napisala su ga, između 1180. i 1191. godine., dvojica dijaka na "lepom belom" pergamentu, za potrebe zahumskog kneza Miroslava, brata velikog župana Stefana Nemanje. Autori su se predstavili na kraju knjige, a to su znani Gligorije i nesigurno identifikovani Varsameleon. Rukopis se do 1896. nalazio u Hilandaru, kada je poklonjen kralju Aleksandru Obrenoviću prilikom njegove posete Atosu. Danas se čuva u Narodnom muzeju u Beogradu. O jevandjelju su najduže brinuli hilandarski monasi, a u svojim rukama držali su je Nemanjići, Obrenovići i Karađorđevići.

Miroslavljevo jevandjelje objašnjava poreklo "ćirilske pismenosti" u naslonu na "glagoljsku tradiciju". Knjiga odiše uzbudljivom "lepotom umetnosti", majstorski izvedenim kaligrafskim slovima i ilustrovana je smelim, raskošnim i znalačkim minijaturama (njih 296), vinjetama i inicijalima. Značajno je kao konkretno svedočanstvo o prepletu kulturnih i duhovnih uticaja istočne i zapadne evropske tradicije.

Naučno zanimanje za Miroslavljevo jevanđelje i literatura o njemu se neprestano obnavljaju.

Gligorije dijak je na poslednjoj strani knjige ispisao:
”Ja grešni Gligorije dijak, nedostojni da se nazovem dijakom, zastavih zlatom ovo jevanđelje velikoslavnom knezu Miroslavu, sinu Zavidinu. A mene, gospodine, ne zaboravi grešnoga, već me sačuvaj sebi, da mi nije žao, gospodine, što sam radio tebi, knezu svom gospodinu, ako me ne čuvaš grešnoga”....
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 10 Jul, 2010 01:29 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.
PUTEŠESTVIJA MIROSLAVLJEVOG JEVANĐELJA

Miroslavljevo Jevandjelje je bilo vekovima pohranjeno u riznici manastira Hilandara na Svetoj Gori, da bi sredinom prošlog stoleća izašlo iz tame zaborava na svetlost istorije. Jedan ruski hodočasnik u pohodu Svetoj carskoj lavri slucajno je saznao za Miroslavljevo jevandjelje. Nije mogao da odoli naučnoj radoznalosti i snažnom izazovu neobične "dušepolezne" knjige, iscepao je list iz rukopisnog korpusa i doneo ga u "carsku publicku biblioteku" u Petersburgu. "Istrgnuti list" objavio je I. Sreznjevski 1873. godine, a Ljubomir Stojanović izdao u Beču fotolitografsko izdanje Miroslavljevog jevandjelja 1897. godine. Tako je javnost saznala za ovu neobičnu i dragocenu knjigu, a uskoro je počeo njen uzbudljivi i neobični skoro pedesetogodišnji hod.

Na poziv monaškog bratstva manastira Hilandara, kralj Aleksandar Obrenović odlazi u posetu Svetoj Gori na Uskrs 1896. godine. Suveren je darivao hram "velikom novčanom svotom", a za uzvrat manastirska bratija poklonila mu je originalno Miroslavljevo jevandjelje.

U opštoj pometnji koja nastaje iza Majskog prevrata i smene dinastija 1903. godine, izgubio se trag Miroslavljevom jevandjelju. U onovremenoj štampi i javnosti svašta se govorilo i nagadjalo šta se desilo sa dragocenom rukopisnom knjigom. Prema pisanju S. Živojinovića, Miroslavljevo jevandjelje pronadjeno je tek 1915. godine "prilikom seobe dvorske arhive iz Topole".

Sa odstupanjem srpske vojske preko Albanije krajem 1915. i početkom 1916. godine, medju kraljevom arhivom "nošeno je sa naročitom brižljivošcu i preneto na Krf" Miroslavljevo jevandjelje.

Posle oslobodjenja Srbije krajem 1918. godine, vredna knjiga doneta je u Beograd. Nalazila se najpre u dvorskoj riznici, a zatim je data na čuvanje Državnoj blagajni. Najzad, 1935. godine "uzeo ga je odatle knez Pavle Karadjordjevic" i smestio medju retke eksponate svoga muzeja.

U vremenu koje prethodi aprilskom ratu 1941. godine Miroslavljevo jevandjelje "povereno je na cuvanje upravniku filijale Narodne banke u Užicu" (novembra 1940). A zatim je doneto u manastir Raču (1941) i predato na čuvanje igumanu Platonu Milojeviću. O sudbini ove vredne knjige iguman kaže:

"Jevandjelje je bilo specijalno upakovano prvo u limenu kutiju, a kutija je potom smeštena u drveni sanduk. U oltaru manastira Rače otkrili smo drveni pod i ispod njega kamene ploče, iskopali ležište, stavili paket i opet vratili sve na svoje mesto... Jedne noći, ne sećam se tačno datuma, došao je u manastir sa oružanom pratnjom Borivoje Jevtić, publicista iz Sarajeva, koji je tada bio pri Zlatiborskom četničkom korpusu, i predao mi pismeno naredjenje komandanta korpusa da donosiocu lično predam Miroslavljevo jevandjelje. Odgovorio sam mu da ni po cenu života to ne mogu učiniti, jer imam usmeni nalog starijih od njega kome ga smem predati. Posle ove moje izjave on je zahtevao da mu to napišem i potpišem, što sam ja ucinio na poledjini donosenog mi naredjenja. Predvidjajući opasnost da može doći do toga da oni na neki način dodju do Jevandjelja, javio sam o tome u Beograd... Ne sećam se tačno datuma, ali je to bilo krajem 1943, ili početkom 1944. godine, došli su u manastir potpukovnik Kosta Jaraković (koji mi je i predao Jevandjelje na čuvanje) a tada je živeo kao penzioner u Užicu i viši inspektor Narodne banke Vojin Kešeljević. Njima sam predao Miroslavljevo jevandjelje i od tada je ono čuvano u trezoru Narodne banke do svršetka rata. Posle rata dobio sam kao starešina manastira zahvalnicu za uloženi trud na čuvanju Miroslavljevog jevandjelja i taj dokument i sada se nalazi u arhivi manastira Rače".

Na kraju, Miroslavljevo jevandjelje je preneto iz Narodne banke u trezor Narodnog muzeja u Beogradu, gde se i danas nalazi.

Digitalna kopija kompletnog rukopisa Miroslavljevog Jevanđelja:
http://digital.nb.rs/collection/ru-miroslav

.
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 05 Mar, 2011 20:35 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.
DRAGOCENI SREDNJEVEKOVNI SRPSKI RUKOPISI, ZABORAVLJENO BLAGOI:

http://www.pravoslavna-srbija.com/forum/index.php?topic=1426.msg7339#msg7339

Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Najlepše Ljubavne Pesme i Priče 250 BelaGalaktickaDamo 103198 26 Avg, 2011 10:12 am
Sara Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka LEK PROTIV RAKA 91 Vesna 70507 06 Apr, 2011 14:37 pm
Mystic_Storm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka NOVO NA SAJTU 69 adminfob 118986 27 Mar, 2011 09:52 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka REKONEKCIJA 641 TATA SINANA 250335 09 Mar, 2011 09:20 am
Sagitarius Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vreme naše danas !... 6 biblijski-hriscanin 10790 03 Jun, 2010 20:03 pm
TATA SINANA Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Objavljujem da sam Živ...Vakan Tanka 9 Vakan Tanka 11979 20 Jan, 2010 18:48 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA kao sam zavrsetak Spiritualne Staze… 30 Vijaya 21088 22 Dec, 2009 10:48 am
Vijaya Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)