Pravoslavni mistici - isihasti
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 08 Apr, 2010 07:18 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Jesu li isihaisti bili breterijanci (nikad ne jeli nista niti pili nista) ili samo vodu pili ili su bili vegetarijanci?

Secam se proslog leta mi je Dajbog odnosno Stratko spomenuo jednog popa danasnjice koji meditira po par nedelja u sobi zatvoren bez hrane i vode.. pa je neki sto je hteo da ga testira usao s njim u tu sobu i poludeo od gladi i zedji moleci ga na kraju da otvori vrata.. onda ga pop pitao eto jer vidis sada sta radim ovde?
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 08 Apr, 2010 19:01 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Protomajstor ::
Михаило Псал? Никада за тога нисам чуо. Shocked
Баш сам прошле недеље читао једно 40 страница о Пселу и запитао се како нисам никада чуо за њега, а тако је битан!? Сада видим да сам пре пола године имао исту мисао.
О како је крхко људско памћење!?
Како је ово могуће - тај Псел ми просто измиче!? Shocked

MarkoJakšić ::
Jesu li isihaisti bili breterijanci (nikad ne jeli nista niti pili nista) ili samo vodu pili ili su bili vegetarijanci?
Ја сам на овај Велики петак издржао цео дан без хране и воде, а знам да су сви свештеници СПЦ бар једном постили тако три дана заредом на почетку и на крају Великог (Ускршњег) поста, о монасима да и не говоримо.
Када не пијеш течност, немаш осећај глади јер ти је жеђ примарна. Без воде не може да се преживи више од 5 дана, можда у влажној клими. Мада ја сам једном у медитацији био без дисања 15 минута што је такође немогуће.
Иначе годинама сам на Велики петак имао подвиг непушења иако сам био сасвим површан верник. То је неупоредиво најтежа аскеза!
Сада већ има више од две године како сам непушач, па повећавам границе издржљивости на другим пољима, али оно је ужас - дивим се и данас себи.

Него Јакшићу, када ћеш да се вратиш у православце? Јел ти знаш да је први руски цар Иван Грозни био потомак Јакшића?
Бруко, а ти отишао у Њу Ејџ Хинду секту - пих. Laughing
MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 09 Apr, 2010 06:53 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Verujem da je sve moguce Bozijom miloscu pa ziveti i bez hrane vec uzimati pranu samo kroz vazduh ili Sunceve zrake.. Post prociscava osobu pa moze bolje sluziti Gospodina.

I Krisnjani su pravoslavci, ali necu o tome ovde u ovoj temi.. ima dosta interesantnih cinjenica recimo sta je bilo pre 5000 godina i ko su tada bili Srbi? Majstor i Litlnex znaju takodje ponesto o ovome .. nemora cak ni tako unazad da se ide.. vec pre 3 hiljade bilo je dosta drugacije.. primetices da Vera starih Slovena je bila poprilicno vedska.
Meni Hriscanstvo sadasnje koje se prati deluje kao new age..
No opet sve je to neka druga tema pa naci cemo se negde..

Hvala za odgovor i iskustvo sa poscenjem. Jedan clan foruma cybermikan tvrdi da je presao samo na vodu i ne jede nista vec mesecima zahvaljujuci solarnoj jogi, sto verujem da je moguce.

edit: umalo da zaboravim na jos jednog clana gospodina shammana koji izgledao otisao ziveti u sumi i vise se ne vraca u gradove a i on ne jede vec solar yogom samo pije vode, pametno i svetlosno bice :)

Trebalo bi da uskoro mogu duze od nedelju dana bez hrane.. zapravo sve je to u umu.. kada um prihvati, telo se prilagodi.

Puno pozdrava od najnesrecnijeg, beznacajnog prosjaka Krishnjanina.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 10 Apr, 2010 00:03 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Mа у реду хришњанине. Very Happy
Од тебе човек увек може научити добротољубље.

Знам и ја за Индо-српску везу. То ми је вечни предмет истраживања - наћи природну веру за моју децу и мој народ. Веру примерену генетској различитости. Мало коме је то интересантно.
http://www.objave.com/phpBB2/viewtopic.php?p=73601#73601

Свака ти част на толикој психичкој снази. Надам се да ћу и ја једном успети да испостим толико, колико ти сад.
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 12 Apr, 2010 11:10 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Видели смо у тексту који је приложила Весна, да је Св. Григорије Палама имао најпре филозофски, затим и теолошки сукоб са Варлаамом који је био представник Запада оличеном у схоластичарима, а они су се држали рационализма и Аристотела.

Потом је дошло и до полемике међу самим поборницима Платона којима је Палама припадао.
Он је јасно одбацио неоплатонску вантелесну екстазу и субјективизам! Ево цитата из Татакисове књиге „Византијска филозофија“, 239. страна:
Палама ::
Пут без заблуда који води Богу, јесте онај који пролази кроз интелигенцију. Али где је место интелигенције? Да ли је унутар тела или је изван њега? Ставити интелигенцију апсполутно ван тела да би се уживало у интелигибилним представама јесте највећа хеленска заблуда, извор сваког погрешног мишљења, плод одсуства духа.
...
Код нас, поборници заблуда хоће да интелигенција на молитви буде изван тела. Изван тела за исихасту значи изван телесне осећајности.
...
Исихасти не желе само интелигенцију унутар тела и унутар срца, него би да је утерају унутар ње саме. Само тада интелигенциа налази своју сопствену суштину и повремено надилазећи саму себе општи са Богом.

Ја бих овде додао и цитат из исте књиге који потврђује један тренд хришћанске мистике. Паламини западни савременици су били и велики Немци Мајстер Екхарт и Јоханес Толер.
Толер ::
Зашто треба да пребиваш у тихости? Зато што ће тада Реч оваплоћења моћи да се изрази у теби и да бива чујна. Али, очигледно је да, ако ти говориш, Она може само да ћути. Немогуће је боље служити речи него ћутећи и слушајући.

Ја бих ово применио и на визуелизације.
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 15 Apr, 2010 17:29 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Za ljubitelje isihazma, izdvajam stihove iz jedne pesme koju je napisao Simeon Novi Bogoslov, vizantijski isihasta iz X-XI veka:

„Znam da silazi Onaj ko je nepokretan;
znam da vidim Onoga ko je nevidljiv;
znam da Onaj ko je odvojen od celokupne tvorevine.
prima me u Sebe i skriva u Svojim zagrljajima.

Znam da neću umreti, budući usred života,
i posedujem sav život koji teče u meni.
On je u mom srcu, ali On je i na nebu.“

Simeon Novi Bogoslov se najviše pozivao na Sveti Duh, tvrdeći da ga svaki hiršćanin može neposredno svesno doživeti. Hrišćanin, posredstvom Svetog Duha, suočava sa Hristom, što je iskustio i Simeon u nekoliko svojih vizija. Božansku svetlost je opisao kao „nematerijalnu“, „nestvorenu“, „duhovnu“, ona je bila sam Bog. S tom svetlošću postao je jedno, time kao čovek postao je preobražen, ali nije izgubio svoja ljudska svojstva.
TATA SINANA
Duhovni učitelj

Pridružio: 24 Jun 2008

Poruka Poslao: 15 Apr, 2010 23:21 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

IIPOTOMAJCTOP ::

Protomajstor ::
Михаило Псал? Никада за тога нисам чуо. Shocked
Баш сам прошле недеље читао једно 40 страница о Пселу и запитао се како нисам никада чуо за њега, а тако је битан!? Сада видим да сам пре пола године имао исту мисао.
О како је крхко људско памћење!?
Како је ово могуће - тај Псел ми просто измиче!? Shocked

MarkoJakšić ::
Ја сам на овај Велики петак издржао цео дан без хране и воде, а знам да су сви свештеници СПЦ бар једном постили тако три дана заредом на почетку и на крају Великог (Ускршњег) поста, о монасима да и не говоримо.
Када не пијеш течност, немаш осећај глади јер ти је жеђ примарна. Без воде не може да се преживи више од 5 дана,

Здраво брате Прото....
ОВО ОВДЕ ТИ НИЈЕ ТАЧНО
КАДА СЕ РАДИ ПРЕЛАЗАК НА ИСХРАНУ ПРАНОМ, ОБАВЕЗНО ЈЕ 7 ДАНА НЕ ПИЈЕЊА ВОДЕ...
ХИЉАДЕ ЉУДИ ЈЕ ТО ПРОШЛО...
ДАКЛЕ ОВИХ 5 ДАНА СУ МЕДИЦИНСКА ИЗМИШЉОТИНА...

можда у влажној клими. Мада ја сам једном у медитацији био без дисања 15 минута што је такође немогуће.
Иначе годинама сам на Велики петак имао подвиг непушења иако сам био сасвим површан верник. То је неупоредиво најтежа аскеза!
Сада већ има више од две године како сам непушач, па повећавам границе издржљивости на другим пољима, али оно је ужас - дивим се и данас себи.

Него Јакшићу, када ћеш да се вратиш у православце? Јел ти знаш да је први руски цар Иван Грозни био потомак Јакшића?
Бруко, а ти отишао у Њу Ејџ Хинду секту - пих. Laughing

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 16 Apr, 2010 11:05 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

STRATKO ::
КАДА СЕ РАДИ ПРЕЛАЗАК НА ИСХРАНУ ПРАНОМ, ОБАВЕЗНО ЈЕ 7 ДАНА НЕ ПИЈЕЊА ВОДЕ...
ХИЉАДЕ ЉУДИ ЈЕ ТО ПРОШЛО...
ДАКЛЕ ОВИХ 5 ДАНА СУ МЕДИЦИНСКА ИЗМИШЉОТИНА...
Навео сам своје искуство са дисањем, али то је изузетак као и твојих "хиљаде људи" наспрам милијарди људи који не могу ни три дана без воде.
Када се човек креће, па био он и навежбани јоги, не може без ваздуха ни десетак секунди. Иста је ствар и са водом и храном. Ако неко вегетира као биљка у стању мировања, за њега важе друга правила. Индија има изузетно влажну климу и јогије који не раде ништа у животу, сем аскезе. Радити, издржавати породицу, живети у сталном стресу у граду и + ветар + сунце, то су потпуно друге околности. А колико данас оваквих људи живи на соларну енергију? Хиљаде?
Што се тиче воде, ево пар важних информација (Не за тебе, него за обичне људе):
Citat:
Све животиње и биљке састоје се од воде: животиње од 75 одсто воде, рибе – такође 75, медузе од 99 одсто, кромпир од 76 одсто, јабуке од 85, парадајз од 90, краставци од 95, лубенице од 96 одсто. Човек се састоји од воде - 86 одсто воде садржи се у телу новорођене бебе и до 50 одсто код старијих људи.

Citat:
Уколико човек изгуби 2% воде од масе свог тела код њега се јавља снажна жеђ. Ако се проценат губитка воде повећа до 10, човек почиње халуцинирати. А при губитку 12 % не може се опоравити без помоћи лекара. При губитку 20 % воде човек умире.

Citat:
Без воде човек не може дуго живети. Потреба за водом је на другом месту после кисеоника. Без јела човек може живети шест недеља, без воде – 5-7 дана. Током живота човек попије отприлике 35 тона воде.

BelaGalaktickaDamo
Gost

Poruka Poslao: 16 Apr, 2010 12:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Tja IIroto Strtko po običaju ide u fanatizam.Iako i Biologija i nauka pokazuju suprotno...
No i on se ovako hrani verovatno...sve slobodno mu doleće...

Citat:
Jeo je jednom u sedam dana i to nekog skakavca ili leptira koji bi mu sami uleteli u usta, obično Subotom.

Skriveno: 

Sad malo da vežbam očne mišiće... Rolling Eyes
 Nazad na vrh »
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 16 Apr, 2010 23:10 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Да, Стратко толико надилази материјални свет да се често лакомислено занесе и помисли и да и ми обични смртници можемо што и он. Познато је да он има харизматичне дарове и да је у предности у односу на 99% читалаца овог форума.

Предлажем да му Админ унесе у потпис упозорење: Ово немојте радити сами код куће! Laughing
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 19 Apr, 2010 09:04 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

BelaGalaktickaDamo ::
Tja IIroto Strtko po običaju ide u fanatizam.Iako i Biologija i nauka pokazuju suprotno...
No i on se ovako hrani verovatno...sve slobodno mu doleće...

Citat:
Jeo je jednom u sedam dana i to nekog skakavca ili leptira koji bi mu sami uleteli u usta, obično Subotom.

Skriveno: 

Sad malo da vežbam očne mišiće... Rolling Eyes

Dajbog je covek koji je daleko odmakao.
Pruza primer ostalima sta i oni sami mogu da postignu, ako to pozele i ako su vredni.
Umesto da budu podstaknuti njegovim primerom, neki bi radije da mu se podruguju, jer tako verovatno misle da ce im biti lakse i da ce im to pruziti utehu za sopstvene neuspehe. Ovo sto rekoh ne odnosi se na Protu, vec na Belu Galakticku Damu.
Ja sam licno upoznao u vise navrata velikog Dajbogovog duha.
Zato se i osecam obaveznim da odreagujem na ovaj nacin.

Odreagovao sam blago.
Molim vas, suzdrzite se od daljih komentara, jer bi se moglo dogoditi da odreagujem i grubo.
BelaGalaktickaDamo
Gost

Poruka Poslao: 19 Apr, 2010 13:42 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ti ćeš reagovati gubo,ti to meni pretiš Question
 Nazad na vrh »
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 19 Apr, 2010 13:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ma dobro, opusti se, necu biti grub, sve da i hocu, vise ni ne mogu da budem grub. Skoro pa da sam zaboravio kako to izgleda...Poslednji put sam bio grub pre pet-sest meseci.
BelaGalaktickaDamo
Gost

Poruka Poslao: 19 Apr, 2010 14:43 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Kao i uvek se ne razumemo .Ništa novo a tako.....Prosvetljujuće.......
 Nazad na vrh »
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 20 Apr, 2010 23:19 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Prota je u pravu. Zacetke isihazma treba traziti kod Origena.

Evo, sta sam izvukao iz prasnjavih knjiga.

Isihasti su svoj oslonac pronašli u Origenu (umro 254). Na vrhu Origenove piramide je Bog, Monada, koji se kasnije otkriva kao Trijada, Trojstvo, Božanstvo, koje se ne može zamisliti bez stvaralačke energije. U saznanju Monade uživa svet čistih duhova sve dok neke od njih, usled dosade, ne obuzme korov i ne potara ih u otpadništvo. Za kaznu Bog ih progoni specijalno za tu svrhu i samo za tu svrhu, stvorenu materiju, a što je pad dublji to je i materija grublja, sve do onog stadijuma u kom on od palog duha postaje čovek. Eoni prolaze, novi duhovi otpadaju, pokušavaju da se se podignu, pa ponovo padaju. Nad čitavim kosmičkim zbivanjima, vlada Božje proviđenje, zahvaljujući kome će sva pala bića naći put do blaženstva u Monadi. Ovaj povratak je jedini stvarni zadatak koji je postavljen i čoveku. Posrednik je Logos Boga, koji dopušta da bude na neki način čovek među drugim ljudima i svojim primerom pokazuje put povratka. Prvi korak ka povratku je askeza, savladavanje strasti koje dovodi do toga da čovek postane pneumatičar i konačno se preplavi veličinom Boga. Na Origena je 553. godine bačeno crkveno prokletstvo.

Origenovu tradiciju je nastavio Grigorije Niski (umro oko 394). Po Grigoriju, Bog se stalno udaljava kako mu se približavamo, ali je on istovremeno i blizu, jer je u Hristu postao čovek i time otkrio beskrajno puno od svog bića. On u samom traganju vidi korist od sveg ovog traganja. Nalaženje se sastoji u traganju i treba stalno uživati u pronalaženju i traganju.

Savremenik Grigorija Niskog, Evagrije Pontijski (345-399), vizantijski monah i književnik, u svom delu Duhovne glave, dalje razrađuje Origenovu misao. Evagrije je podelio svet na troje. Na vrhu je Monada koja se u veri otkriva kao Trijada. Na drugom mestu je Carstvo duha kome, prema onome što je u njemu najbolje, pripada i čovek. Na trećem mestu je Carstvo materije. Monada je okarakterisana apsolutnom nepokretnošću. Kretanje je sama suština greha i otpadanja od Monade. Duh padom gubi jedinstvo svog bića i deli se na um (nous), dušu (psihe) i fizičkog tela. Kao rezultat dolazi do tromosti, sužavanja svesti i ograničenost čulima. Stvarni čovekov zadatak je povratak jedinstvu. Počinje asketskim delovanjem, očišćenjem i pripremom za višu spoznaju. Sastavio je listu kategorija različitih vrsta iskušenja i listu od osam zlih misli: pohlepa, blud, škrtost, žaljenje, acedia (nebriga, lenjost – posebno izraženo među monasima), bes, oholost i ponos. Viša spoznaja dovodi do proširenja svesti koja za rezultat ima nestajanje strasti i slobodu duha. Preobraženi mistik sada stoji prema Bogu u istom odnosu kao Hristos prema Ocu. Savršeni mistik tako postaje Isohrist (jednak Hristu). Evagrijevo učenje je proglašeno za panteizam i dbačeno kao jeres.

Evagrijeva duhovna doktrina uticala je na Pseudo-Dionisija Areopagita (VI vek) i Maksima Ispovednika (VII vek). Pseudo-Dionisije Aeropagita je bio pristalica institucija i kritičar Evagrija. On je u spisima O božjim imenima i O mističkoj teologiji obradio prirodu kontemplativne molitve disciplinovanog odricanja od čula kako bi se pripremilo za neposredno iskustvo «svetlosti iz božanskog mraka». Sastavio je sisteme andjeoskih hijerarhija koji su vrlo brzo postali prihvaćeni kao sastavni deo katoličke doktrine, a uticali su i na potonja dela Tomasa Akvinskog. Po njemu, demoni su andjeli koji su izdali svoju priordu, ali koji nisu zli ni po poreklu ni po prirodi: “Rasa demona nije, dakle, zla zbog toga što se pokorova svojoj prirodi, nego zbog toga što joj se ne pokorava.” Na vrhu se i kod njega nalazi Monada, a ispod nje Trojstvo emanacije: mudrost, moć i mir. Zatim slede devet horova anđela: Serafimi, Heruvimi, Prestoli, Gospodstva, Sile, Vlasti, Poglavari, Arhanđeli i Anđeli. Posle njih slede stepeni crkvene hijerarhije sve do pastve, pri čemu se monah nalazi ispod sveštenika. Pitanje kako pojedinac može da se uzdigne, što je prevashodno zanimalo Evagrija, ostalo je neodgovoreno.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4  Sledeci
Strana 3 od 4

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 90009 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 40606 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Suština vašeg sadašnjeg duhovnog stava, ubeđenja ? 22 plavizrak 29765 08 Nov, 2010 09:22 am
rale Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42386 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TRAGANJE ZA ISTINOM 32 plavizrak 29408 07 Sep, 2009 04:30 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42754 11 Maj, 2008 23:06 pm
Nema novih poruka Uticaj Fotonskog Pojasa na ljudsko telo 2 adminfob 11262 11 Apr, 2008 02:22 am

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)