Katolički mistici
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 05 Nov, 2009 08:58 am    Naslov: Katolički mistici
Odgovoriti sa citatom

U katolicizmu je asketsko-mistični put duhovnosti nalazio svoj izraz u monaštvu. Među najveće katoličke mistike ubrajaju se: Sveti Bernard iz Clairvauxa, Sveta Hildegarda od Bingena, Hugo iz Svetog Viktora, Sveta Gertruda Velika, Sv. Mehtilda Magdeburška, sv. Franjo Asiški, Meister Eckhart, Ivan Tauler, Henrik Suzon, Ivan Gerson, I. van Ruysbroeck, Katarina Sienska, Ivan od Krsta i Terezija Avilska.

Sveti Bernard iz Clairvauxa (1090-1153) je propovedao da istinski vernik u svojoj poniznosti treba da se hrani Marijinim mlekom bez koje nema istinskog pristupa Isusu Hristu. Marija je posrednica prema Isusu Hristu (mediatrix ad Jesum). Pošto je Marija takođe i slika Crkve, hraniti se njenim mlekom, znači po Bernardu, hraniti se Crkvom, njenom naukom, ljubavlju i sakramentima. Bernard je bio neposredno uključen u organizaciju Krstaških ratova. Bio je jedan od glavnih utemeljivača templarskog reda. Sastavio je prvi Pravilnik templarskog reda od 72 paragrafa i sedam delova. Napisao je i delo De laudibus novae militiae u slavu templara. To delo je bilo duhovna inspiracija vitezovima. Bernard je, pored ohrabrenja vitezova u borbi za njihove časne ciljeve, takođe postavio i neke etičke imperative: «Žalosna je pobeda onog, koji je čoveka uništio, podlegavši opačini, i predavši se taštini ispraznoj ...» Vitezovi trebaju težiti pobedi, a ne slavi, i ne dopustiti da njima ovladaju gnev i oholost. Pod uticajem Bernadra, templare je karakterisala, pored određene duhovne inicijacije i hijerhijska struktura. Na vrhu se nalazio veliki majstor, a sledili su: majordom, maršal, zapovednik kraljevstva Jerusalima, draper, regionalni zapovednici, zapovednici kuća, vitezovi, narednici i pridruženi članovi. Iako monah, Bernard se konstantno bavio spoljašnjim crkvenim i političkim poslovima, te je iz tog razloga seba nazvao "utvarom stoleća".

Sveta Hildegarda od Bingena (1089-1179), nemačka monahinja, počela je da doživljava božanski nadahnute vizije kao šestogodišnja devojčica. U svom prvom delu Spoznanje puteva Božjih, sabrala je 26 svojih vizija, koje su posvećene različitim temama, najviše spasenju. Bila je neobičan mistik po tome što nikada nije doživljavala ekstaze, već je svoje vizije imala u «budnom stanju»: «Ja te stvari ne vidim vanjskim očima, niti ih čujem vanjskim ušima. Već ih vidim jedino svojom dušom dok su mi telesne oči širom otvorene, tako da me nikada ne obuzima ekstatična besvest, već vidim to dok sam budna i danju i noću. Svetlo koje vidim nije ograničeno prostorom. Ono je mnogo lakše od oblaka koji u sebi nosi Sunce... Rečeno mi je da je to sena žive svetlosti (umbra lucis viventis). U toj svetlosti ponekad vidim drugo svetlo za koje mi je rečeno da je živa svjetlost (lux vivens). Ne mogu znati kada ću je videti i koliko dugo. Ali kada god je vidim, napušta me svaka tuga i svaki strah, i osećam se kao jednostavna mlada devojka, a ne kao stara žena.”

Hugo iz Svetog Viktora (1090-1141) je u svom delu Didascalicon naglasio značaj mistike jer se preko nje može ostvariti večno blaženstvo kroz sjedinjenje sa Bogom. To delo je važilo kao vodič za sticanje mudrosti. Važio je i za velikog eruditu. Posedovao je strast za naukom. Posle njegove smrti, njegov grob je postao mesto hodočašća. Prema legendi, pojavio se posle smrti kako bi objavio ljudima da je trpio u čistilištu jer je previše voleo nauku. Glavni Hugov učenik je bio Rikard iz Svetog Viktora (umro 1173) koji je u svom najčuvenijem delu De Trinitate (O Trojstvu) naveo da je moguće spoznati bit doktrine o Trojstvu putem spekulativnog rezonovanja.

Sveta Gertruda Velika (1256-1302), nemačka monahinja, doživla je veći broj mističnih iskustava, uključujući viziju Isusa koji ju je pozvao da položi glavu na njegove grudi kako bi čula otkucaje njegovog srca. Pokazivala je saosećanje prema dušama u čistilištu, tako da je pozivala ljudi da im upućuje molitve. Prema jednoj legendi, svaki put kada bi se uputila molitva kakvu je propisala Getrurda, preko hiljadu duša bi bilo pušteno iz čistilišta. Getrurda je napisala Duhovne vežbe za sjedinjenje srca sa «Božanskim ljubanikom»: "Daj me tako neraskidivo poveži svojom žarkom ljubavlju sa sobom da od sve te ljubavne snage što sam s tobom žeđam do smrti. I savez koji si sa mnom sklopio odnet će moje srce da više ne bude u meni, nego da u nedeljivoj ljubavi u tebi boravi. Daj da potonem u morskom bezdanu tvoje najjače naklonosti. Daj da nestanem u potopu tvoje žive ljubavi tako kako se kapi vode stapaju s morem u dubinama”.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 05 Nov, 2009 10:18 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Metilda Magdeburška (1210 – oko 1285/1291), je napisala knjigu Das fließende Licht der Gottheit u kojoj je opisala svoje vizije Boga i pakla koje su delom pružile inspiraciju Danteu kada je pisao Božansku komediju. Beatrica iz Nazareta (1200-1268), holandski mistik, napisala je Sedam puteva do svete ljubavi (Seven Manieren van Heilige Minnen) u kojoj je opisala sedam stepena ljubavi, koja se treba očistiti i transformisati, pre nego što bi se vratila Bogu. Jan van Ruusbroec (1293/94- 1381), flamanski mistik, napisao je Sedam stepenica na lestvicama spiritualne ljubavi. Voleo je da luta sam po šumi i meditira u tišini. Po njegovim rečima: “Čoveku je, pošto se odvojio od Boga, suđeno da mu se vrati i ponovo postane jedno sa njim”.

Franjo Asiški (1182-1226), osnivač franjevačkog reda, tokom hodočašća u Rimu, dok je prosio pred crkvom San Damiano, doživeo mističnu viziju Isusa Hrista, kada mu je ikona razapetog Hrista rekla: «Franjo, Franjo, idi i popravi moju kuću koja se, kako vidiš, raspada u ruinu». Posle tog iskustva, posvetio se potpunom siromaštvu, okupio oko sebe prve sledbenike i prema brojnim svedočanstvima, stalno nosio u sebi ljubav prema svim stvorenjima, promatrao Boga u svemu, posmatrao Sunce, Mesec i zvezde, sklanjao je gliste sa puta i provodio život u igri. Jednoga se dana, prama jednoj priči, Franjo, pun radosti, iznenadio nad samim sobom jer je u svim stvarima počeo doživljavati Boga. I tako prolazeći pokraj neke breskve, reče joj: -Breskvo, sestro moja, pričaj mi o Bogu! - Breskva se malo protrese, kao da lagani vetrić prođe kroz nju i sva odjednom procva, kao da je proleće u nju ušlo. Prema jednoj drugoj priči, meštani jednog grada su strahovali od krvoločnog vuka koji je napadao njihovu jagnjad i kada su Franji izložili taj problem, on je otišao u šumu, blagoslovio vuka i pozdravio ga: "Dođi ovamo, brate vuče!" Vuk mu se na to privrženo privio uz noge i pružio mu šapu. Nakon toga je sklopljen mir - građani su se obavezali da će vuku davati hranu, a da on više neće napadati ovce.

Terezija Avilska (1515 - 1582) je propovedala da se uspon duše prema Bogu odvija u četiri faze. Prva faza «mentalne molitve» podrazumeva kontemplaciju, koncentraciju, povlačenje duše iz spoljašnjeg sveta, pokajanje i žudnja prema Hristu. Druga faza je bila «molitva u tišina» u kojoj ljudska volja prerasta u Božju volju, dok i dalje opstaju ostale ljudske odlike poput pamćenja, razuma i imaginacije. Treća faza «posvećenje u ujedinjenju» nije samo natprirodno, već u biti ekstatičko stanje. U ovom stanju nestaje razum, a opstaju samo pamćenje i imaginacija. Četvrta faza «posvećenje u ekstazi ili ushićenje» je pasivno stanje u kome se svest da je čovek u telu gubi, nestaju čula, pamćenje i imaginacija nestaju, duša i telo su agoniji slatkoj, srećnog bola pri čemu se telo doslovno podiže u vazduh. To je klimaks mističnog iskustva. Uistinu, savremenici su više puta viđali Tereziji Avilsku kako levitira tokom bogosluženja.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 05 Nov, 2009 10:32 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sv. Katarina Sijenska (1347 - 1380.) je već u šestoj godini života imala prvo mistično viđenje, dok je u devetneastoj godini, u mističnom zanosu, doživela venčanje sa Hristom. Isus Hrist joj je poručio da ne vodi povučen život, već da treba da se posveti javnom pomaganju ljudima. Deset poslednjih godina života je provela na putovanjima u nastojanju da pomiri zavađene gradove, pokrajne i države, obnovi crkvu i pomogne obolelima od kuge od kojih je mnoge vratila u život.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 05 Nov, 2009 10:50 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ivan od Krsta ( 1542-1591), mistik i jedan od najvećih pesnika španske književnosti, u poemi Duhovni slavopoj, pisao je o mladi (duši) kako teži Isusu Hristu u čežnji da se sa venča sa njim i kako su na kraju oboje sretni prilikom ponovnog susreta. U Tamnoj noći duše, opisao je putovanje duše od njene kuće koja se nalazi u telu do njenog spajanja sa Bogom, sa svim poteškoćama na koje ona nailazi na tom putu. Glavna poenta ove poeme je u bolnom iskustvu koje ljudi moraju da iskuse kako bi postigli duhovnu zrelost i jedinstvo sa Bogom. Uspon po planini Carmel govori o asketskim postignućima duše u njenoj potrazi za Bogom i brojnim doživljajima sa kojima se ona usput suočava. Živi plamen ljubavi govori o duši koja odgovara na Božju ljubav i velikoj bliskosti između duše i Boga koja sledi posle njihovog susreta.
Ramzes13
Tragalac

Pridružio: 28 Okt 2009

Poruka Poslao: 05 Nov, 2009 15:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Malo sam si uzeo vremena i pročitao ovo, jer ja sam kršten u katoličkoj crkvi i nakon što sam ispitao sve uglove crkve katoličke mirno sam je napustio.
S druge strane majka mi je pravoslavka pa sam znao kao djete biti i u pravoslavnoj crkvi samovoljno. A bio sam i u protestantskim crkvama.

Nekako mi je žalosno kada ljudi postavljaju granice između čuda i nečuda. Dakle razglasi se priča da postoji neki sv. samostan ili mjesto ili čovjek i onda ljudi idu ka tome čudu mjesto da pronađu uopšte večno čudo u svemu!
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 06 Nov, 2009 03:58 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Mistici su medju hrisanima izuzeci. Misticizam nikada nije bio "mainstream" u hriscanstvu. Hriscanstvo je jedina religija koja je u potpunosti zatrla u korenu svoje mistike - gnostike. Misticizam je posle toga opstajao samo u manastirima, ali daleko od laika. Zbog toga, ni danas, laika mistika medju hriscanima skoro ni da nema. Broj im je zanemarljiv. Svaki zapadni covek koji tezi misticizmu, ne može da bude zadovoljan onim sto mu nudi crkva.
Ako hriscanske crkve zaista žele da opstanu moraju da se reformisu, moraju da pounude laicima uputsva za hod po stepenicama koje vode prema Nebu.
Medjutim, veliko je pitanje ko u crkvi uopšte to može da ponudi?
Potrebno je izgooglati "pravoslavni mistici" - dobija se svega nekoliko desetine ulaza. Toga nema!
Nešto je bolja situacija ako se izgugla "katolicki mistici". Ali, ni toga nema.
Crkva je uvek bila zastrašena pred samim pojomom misticizam. Onaj ko i jeste bio mistik, radije je o tome ćutao, da ne bi bio proglasen jeretikom.
Po meni, situacija sa hrišćanstvom, sve jedno da li je katoličko ili pravoslovno, je očajna.
Čudi me da nisam podstakao pravoslavnu struju na forumu, na čelu sa veselim Protomajstorom i uvaženim Litlnexom, da iznesu neki komentar.
Ramzes13
Tragalac

Poruka Poslao: 06 Nov, 2009 12:52 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

talerman ::
Mistici su medju hrisanima izuzeci. Misticizam nikada nije bio "mainstream" u hriscanstvu. Hriscanstvo je jedina religija koja je u potpunosti zatrla u korenu svoje mistike - gnostike. Misticizam je posle toga opstajao samo u manastirima, ali daleko od laika. Zbog toga, ni danas, laika mistika medju hriscanima skoro ni da nema. Broj im je zanemarljiv. Svaki zapadni covek koji tezi misticizmu, ne može da bude zadovoljan onim sto mu nudi crkva.
Ako hriscanske crkve zaista žele da opstanu moraju da se reformisu, moraju da pounude laicima uputsva za hod po stepenicama koje vode prema Nebu.
Potrebno je izgooglati "pravoslavni mistici" - dobija se svega nekoliko desetine ulaza. Toga nema!
Crkva je uvek bila zastrašena pred samim pojomom misticizam. Onaj ko i jeste bio mistik, radije je o tome ćutao, da ne bi bio proglasen jeretikom.
Po meni, situacija sa hrišćanstvom, sve jedno da li je katoličko ili pravoslovno, je očajna.
Čudi me da nisam podstakao pravoslavnu struju na forumu, na čelu sa veselim Protomajstorom i uvaženim Litlnexom, da iznesu neki komentar.

Zapravo Katolički mistici i nisu prihvaćeni od mainstream religijske prakse većim djelom ali ljudi široka srca će prihvatiti put svakoga...
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 09 Nov, 2009 10:21 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

talerman ::
Mistici su medju hrisanima izuzeci. Misticizam nikada nije bio "mainstream" u hriscanstvu. Hriscanstvo je jedina religija koja je u potpunosti zatrla u korenu svoje mistike - gnostike. Misticizam je posle toga opstajao samo u manastirima, ali daleko od laika. Zbog toga, ni danas, laika mistika medju hriscanima skoro ni da nema. Broj im je zanemarljiv.

Citat:
Svaki zapadni covek koji tezi misticizmu, ne može da bude zadovoljan onim sto mu nudi crkva.

Citat:
Покушај са: Christian mysticism, ησυχια, Созерцание...
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 10 Nov, 2009 05:15 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Neoplatonski mislilac kardilan Nikola Kuzanski (1401 –1464) je sto godina pre Kopernika došao do zaključka kako se Zemlja okreće oko svoje ose i oko Sunca i da je univerzum beskonačan, a da nije omeđan zvezdama stajalicama. Pročuo se sa svojim dubokim mističnim pisanjima o hrišćanstvu, naročito o mogućnosti spozanje Boga putem ”božanskog ljudskog uma” – što nije izvodljivo na uobičajene ljudske načine. Iako je optuživan da je iznosio panteistične ideje, njegovi spisi nisu nikada proglašeni jeretičnim.
Ramzes13
Tragalac

Poruka Poslao: 14 Nov, 2009 13:20 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Baš si fiziološki umjetnik Protomajstore.

Slažem se s ovim za reformacije. Ali teško je nešto reformirati. Crkva tumači Boga Teološki, prema tome Bog se objavio u jedno vrijeme i nikad više...zato nema penjanja po stepenicama.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Obaveštenje: Pravilnik foruma OBJAVE.COM 0 adminfob 30283 07 Jan, 2008 07:29 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 90010 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Suština vašeg sadašnjeg duhovnog stava, ubeđenja ? 22 plavizrak 29765 08 Nov, 2010 09:22 am
rale Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42386 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka FONTANA MLADOSTI - Tibetanske vežbe za podmlađivanje 19 adminfob 34108 25 Maj, 2010 09:17 am
filip Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PARABOLE ISUSA IZ NAZARETA 1 adminfob 5074 26 Feb, 2008 02:53 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 25602 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)