SPASENJE
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 11 Jun, 2010 21:24 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

одувек сам се питао зашто је Св. Писмо писано на такав начин.
Па и духовне поуке св. Отаца у Добротољубљу.
Све је написано тако да ми кроз процес мишљења схватимо ствар и ништа није јасно речено.
Сада када сам схватио како ум вари храну коју добије све је много јасније.
Јер да нам је јасно речено то је то ,наш ум неби имао шта да ради.то је као да добијете храну инфузијом а желудац вам остане празан и ви остајете гладни.
Овако ум добија храну па из ње издваја храњиве материје.
међутим нису све идеје које се роде из процеса мишљења хранљиве,има их и штетних.
Зато наша пажња треба да буде усмерена и на каквоћу идеја које се из процеса мишљења роде.
Па као што, тело непотребне материје избаци напоље тако и ми треба да штетне идеје одбацимо.
Дакле није довољно да пазимо чему посвећујемо пажњу тј.чиме хранимо ум.
већ да пазимо и какве ће идеје из те хране ум издвојити.
Морални закон НЕ ЧИНИ ДРУГОМЕ ОНО ШТЕ НЕЖЕЛИШ ДА ТЕБИ ЧИНЕ је најбољи орјентир за проверу идеја које се рађају из процеса мишљења.
велика грешка нашег образовног система је што се ради на усвајању информација а не на рађању информације из процеса мишљења.Тако да онај ко највише зна незна како се рађа информација из процеса мишљења.
TATA SINANA
Duhovni učitelj

Pridružio: 24 Jun 2008

Poruka Poslao: 11 Jun, 2010 21:47 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Rale nije to greska.
TO JE SA VRLO DOBROM NAMEROM URADJENO.
DA LJUDI NE RAZMISLJAJU....
Vidis kako je jednostavno. Postavis "dobar" sistem u skoli i MIRAN SI DUZI PERIOD VREMENA...

ZATO SMO MI PROSLOG MESECA NAPRAVILI JEDNO INTERESANTNO UDRUZENJE :

http://sites.google.com/site/skolarasta/
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Giba
Mesija

Pridružio: 20 Sep 2008

Poruka Poslao: 11 Jun, 2010 23:49 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

rale ::
Било би добро да душа посматра тамо где јој се усмери пажња.
Истина је да душа посматра тамо где је усмери ум у потрази за храном.
Код свесних људи се дешава да они усмеравају пажњу а таквих је мало.
Код већине ум уснерава пажњу у потрази за храном и то је тотална несвесност.

Што се тиче астрала могли би да се упитамо одкуд страх ако ум није присутан да тумачи оно што видимо,
Јер кад се у астралу уплашимо ми се плашимо као да имамо тело и да нам могу наудити.
А знамо да дух духу неможе наудиту јер душа је бесмртна.

Какву повреду може да нанесе души било каква сподоба коју тамо можемо видети.
Неможе да нас удари,да нас бије па да осетимо бол или да нас убије.
Јел неког опекла ватра у астралу. Али ми се плашимо као да имамо тело и да можемо да примамо ударце, да осетимо бол или опеклине од ватре.Што значи да је ум ту са нама и у астралу.

Neznam Rale, čini mi se da nisi to najbolje povezao- što se tiče astrala. Bar kako moja saznanja govore...

Mogu da pokušam da objasnim ali teško u jednoj poruci.

Astral je zapravo "polje"- svet osećanja.

Ono je uvek aktivno, sada dok smo u fizičkom telu ujedno smo i u astralnom telu, a to su naša osećanja.

Tu spada i strah i lepo osećanje... i sva ostala osećanja su jedan skup koji možemo nazvati astralnim nivoom nas samih.

Sa tim što je naš trenutni fokus na fizičom primarno, a ujedno i na astralnom.

Fizičko je samo kontejner za ostala "tela".

Ako znamo kako možemo fokus pažnje usmeriti i na astralno polje i tada videti svet iz te perspektive.

E sada, kako ja to vidim, duša opaža tamo gde je fokusirana pažnja.

Um postoji i u astralu samo što je sistem funkcionisanja drugačiji. Pogotovo kada se ode "malo dalje" to funkcionisanje potpuno gubi smisao sa ovog stanovišta- pa nisam siguran da li uopšte i postoji um ili se gasi.

Astral je podsup mentala- zapravo u mentalu je sadržano i fizičko i astralno. Ono obuhvata zapravo sve ovo, ustvari sve ovo i jeste mentalno! Samo što smo mi mentalno kreirali astralno kao izvedenicu i kasnije fizičko. Sve je mentalno.

Tek tamo stvari postaju komplikovane, kada se pažnje usmeri na tu percepciju. Tu čak ni nemogu rečima da objasnim. Sve funkcioniše na principu koncepata.

Morao bih da ti objasnim kako da sam iskusiš to da možemo da pričamo o tome, neznam kako drugačije.

Tu svoju pravu ulogu dobijaju uverenja, pažnja, posmatrač, memorija i sve dobija jedno novo objašnjenje...
 Nazad na vrh »
rale
Mistik

Poruka Poslao: 12 Jun, 2010 19:56 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ок Гибо ја своје виђење астрала заснивам на Талермановим астралним шетњама и мислио сам да су они изузетно стварни снови,ваљда их зову луцидни снови,излет у астрални свет.
Ти колко видим имаш дубље сагледавање астрала па се зато не разумемо.
rale
Mistik

Poruka Poslao: 12 Jun, 2010 20:21 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Стратко,незнам баш колико је то лоше што нам је систем образовања овакав.
Јер да би Њива дала род прво мора да се нађубри.
Ако нас , свест.посматрамо као биљку која расте из земље,нашег ума,свакако ће нам требати ђубрива за раст.
Исус Христ није џабе причао причу о сејачу.
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 17 Jun, 2010 22:01 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ако говоримо о „телима“ онда говоримо о ограниченим и материјалним (време-простор) стварима, јел тако?
Физичко у физичком свету, астрално у астралном пољу, али и оно има границе. Иначе Астрално тело је колико знам први измислио Парацелзус (16. век), а остали су ово потврђивали иако немају никакво опипљиво искуство у вези са тим.
Ментално тело које би требало након смрти да егзистира, не може да чини човека одвојено од осталих његових делова. Приликом вантелесне пројекције свести не можемо памтити ни осећати ако немамо везу са својим телом, како онда ум памти након смрти и чува податке из претходних живота? Не можемо ни улазити у туђе умове и туђа тела и душе, зар не? Све су то можда материјална тела, чак и оно духовно (ментално)?
Мислим да су ту јако велика нагађања. Данас ако питате неког Њуејџера набројаће вам још неколико додатних тела, ствар се непотребно компликује.

Моја питања су:
Колико је важно за спасење да знамо које „тело“ ваља спасити?
Да ли је човек - човек, ако нема своју целовитост: физичко тело + душа + дух?
Giba
Mesija

Poruka Poslao: 18 Jun, 2010 03:44 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

IIpotoMajctop ::
Ако говоримо о „телима“ онда говоримо о ограниченим и материјалним (време-простор) стварима, јел тако?
Физичко у физичком свету, астрално у астралном пољу, али и оно има границе. Иначе Астрално тело је колико знам први измислио Парацелзус (16. век), а остали су ово потврђивали иако немају никакво опипљиво искуство у вези са тим.
Ментално тело које би требало након смрти да егзистира, не може да чини човека одвојено од осталих његових делова. Приликом вантелесне пројекције свести не можемо памтити ни осећати ако немамо везу са својим телом, како онда ум памти након смрти и чува податке из претходних живота? Не можемо ни улазити у туђе умове и туђа тела и душе, зар не? Све су то можда материјална тела, чак и оно духовно (ментално)?
Мислим да су ту јако велика нагађања. Данас ако питате неког Њуејџера набројаће вам још неколико додатних тела, ствар се непотребно компликује.

Моја питања су:

Sve si izmešao- šta si uopšte želeo da kažeš?

"Telo" je samo izraz koji koristimo da bi mogli nekako da se objasnimo. To "telo" je samo jedan deo nas koji postoji sada, to je deo nas. Ali štos je u tome što su neki ukapirali kako da pomere svoju percepciju i da gledaju iz tog nekog drugog ugla. E kada tako gledaju iz jednog drugog ugla vide stvari kako se odvijaju na drugi način- i nazovu to astralni pogled, a kada pomere na neki treći način onda vide još sveobuhvatnije pa su to nazvali mentalni pogled i tako dalje.

Štos je da gledaš ovo nešto (ovo nešto?) samo iz druge perspektive.

Suštinsko pitanje, a ujedno i odgovor na tvoje pitanje, je šta to posmatra sve to?

E to valjda nazivamo duša.

I tu se nema šta spasiti- ali hajde već ako smo u toj terminologiji da kažemo da spasenje može značiti da se duša usmeri na odredjeno posmatranje.

I onda Isus kaže radi tako i tako i tvoja percepcija će biti Rajska. Što laici kasnije kažu odo u raj.

I drugo pitanje- pa kako čovek da bude čovek bez tela? Koja je uopšte poenta ovog pitanja?

Valjda si čovek do god ti je primarna percepcija kroz ovo telo koje trenutno imaš. Dakle, dok duša posmatra život kroz ovu percepciju, odnosno u ovim okvirima, " fizičkog tela".

A da, i duh. Pa duh je izveden iz radnje posmatranja duše.

Zapravo duša samo može da posmatra... ALI kada to što posmatra dobije neki značaj onda je to duh, ono što povezuje dušu sa posmatranim.
 Nazad na vrh »
Kublai Khan
Napredni tragalac

Pridružio: 12 Jan 2010

Poruka Poslao: 18 Jun, 2010 05:03 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Meni spasa nemaaaa... Crying or Very sad
Lutao sam lutaooo...i ovde zaglavioooo Smile Razz
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 18 Jun, 2010 08:03 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Gibo, interesantno si sve napisao,
ali mi se cini da treba jos malo bolje da pojasnis razliku izmedju duha i duse.
Ja mislim da je duh unutar duse, tako da se izrazim.
Protino vidjenje vise odgovara nacelima pravoslavne crkve.
Mislim da su pravoslavna i katolicka crkva pocele da potenciraju znacaj fizickog tela kao odgovor na bogumilsko i katarsko odbacivanje istog.
Ali, ako se prisetimo Svetog Avgustina, koji je uvazavan kao najveci medju crkvenim ocima, nema niti jednog gnostika koji bi mu prisao u odbacivanju fizickog tela.
rale
Mistik

Poruka Poslao: 18 Jun, 2010 21:48 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

IIpotoMajctop ::

Моја питања су:
Који чува душу своју, изгубиће је; а који изгуби душу своју мене ради, наћи ће је. Матеј 10.39
За оног ко је добар каже се да је човек па макар била жена,а за лошег да је нечовек.
Дакле не чини човека тело па то није ни услов за спасење.
rale
Mistik

Poruka Poslao: 18 Jun, 2010 22:09 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Што се тиче Духа,чини се да он истиче из наше воље.
Ако имамо вољу да се играмо из ње ће истећи Дух игре,из воље да чинимо добра дела ради доброте а не да би нас други хвалили као добре, истећи ће дух доброте.
Слично итиче и дух Мржње код несвесних будући да Ум(ђаво) влада њима и усмерава њихову вољу.
Што се тиче Душе ту би и мени требало мало објашњење јер никако да схватим шта је то.
Објашњење да је Душа астрално тело ми ништа не значи.
rade1969
Napredni tragalac

Pridružio: 13 Sep 2009

Poruka Poslao: 19 Jun, 2010 13:33 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

rale ::
Што се тиче Духа,чини се да он истиче из наше воље.
Ако имамо вољу да се играмо из ње ће истећи Дух игре,из воље да чинимо добра дела ради доброте а не да би нас други хвалили као добре, истећи ће дух доброте.
Слично итиче и дух Мржње код несвесних будући да Ум(ђаво) влада њима и усмерава њихову вољу.
Што се тиче Душе ту би и мени требало мало објашњење јер никако да схватим шта је то.

Možemo li termine "Duša" staviti u odnos jednakosti sa terminom "Svjest" a termin "Duh" sa terminom "Životna sila" ?
Ako na ovaj naćin posmatram ove termine je onda Dušu shvatam kao ono "ja" koje osjećam i koje je dio "Stvaraoca-Oca našega",dok "Duh" poimam kao "Životnu silu-energiju" koju nam udanjuje "Otac naš" rođenjem.
Tjelo+Duh=Vozilo-Kontejner (Kako je Giba predstavio) u kojem se nastanjuje "Duša=Svijest" iz kojeg percepcira ovaj materijalni terodimenzionalni svijet.
U izmjenjenim stanjima svijesti "Duša=Svijest" je u stanju napustiti tjelo+duh i spoznati sasvim dugačije egzistencije te se povezati sa univerzalnim "Bibliotekama-Znanja" iz koje su crpili znaje mnogi velikani iz svih oblasti ljuckog stvaralaštva.

Slažem se sa Gibinim viđenje da se "Duša=Svijest" nema od čega spašavati jer je ona neuništiva-besmrtna,obzirom da se radi o čistoj energiji.Dok u ovoj egzistenciji igra određenu ulogu "Duša=Svjest" stiće iskustva=emotivni energetski otisak koji se jednostavno kodira u samu "Dušu=Svijst",pa tako ponekad kažemo da su nečije oči prozor njegove duše,jer u tom pogledu i auričnom polju se nalazi mnogo informacija o njoj samoj a koje takođe osjećamo kao emociju.
Druga stvar je karmički-sudbinski teret koji "Duša=Svijest" unosi u ovu egzistenciju i kako se ona odnosi spram života u sadašnjisti,te od njenog poimanja slobodne volje.

"Duša-Svijest" i "Duh-Životna sila" u međusobnom odnosu stvaraju polje koje zovemo aurično plje.To polje je izgleda u konstantnoj inetrakciji sa astralnim nivoom egzistencije,neki su toga svjesni dok velika većina nema gotovo niakakvu predstavu o tome.
Znimljivo je tumačenja prof.dr.Dejana Rakovića da je svijest možda smještena u oblasti akupunkturne mreže tjela.Svijest je u stalnoj interakciji sa DNK stvarajući Psihosomatski
uticaj na tjelo,pa odatle imao i onu oca TADEJA "Onakvi ste kakve su vam misli",ako se nevaram.
Ovdje se može pročitati zaista mnogo dobrih teoretskih istraživanja ovih pojmova i oblasti.

http://www.dejanrakovic.com/prezentacije.html

Pozdrv.
Giba
Mesija

Poruka Poslao: 19 Jun, 2010 14:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Citat:

A gde si pročitao to objašnjenje??

Za mene je "duša" ovo "ja" koje doživljava sve ovo. Bilo da je to ovaj kompjuter i ja koji pišem, snovi, vantelesna percepcija, telesna percepcija, ovde, tamo... ovo ja koje doživljava sve to- to je za mene duša.
 Nazad na vrh »
rale
Mistik

Poruka Poslao: 19 Jun, 2010 15:00 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Па сад ако размишљамо на релацији душа=свест. Испада да душа и свест нису исто.
Јер Господ Исус Христ каже да се душа може изгубити.
Дакле ако ми као свест можемо бити без душе Онда душа дође нешто као наше тело без којег ми настављамо живот.
Говорећи о свадби јагњетовој(Исус Христ је представљен као невино јагње)Господ каже да ће свако ке не буде имао свадбено рухо бити избачен са свадбе.
Биће да је душа то свадбено рухо без којег нећемо моћи у царство небеско.
Е сад ово баш не открива много о каковоћи душе и шта она представља и како изгледа.
Нешто ми се шапуће да су можда врлине то духовно рухо али не успева ми да то заокружим.Можда Вера.Љубав и Нада.
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 19 Jun, 2010 15:39 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ПОлако са тим квалификацијама. Shocked

Гиба, како разумем говори о пољима, нивоима или паралелним световима у којима делују ментал и астрал. Талерман говори о телима-"бабушкама" (астралним, духовним итд).
У оба случаја реч је о појмовима ограниченим простором, то управо и ја кажем. Душа по неким научним истраживањима има масу (!?)
Ако човеку извадите део мозга он неће имати свест (памћење, размишљање, вољу итд), а човек без свести није човек и не може се спасити. Приликом вантелесних путовања, снова, или "клиничке смрти" ми смо обавезно везани за физичко тело. Све више сумњам да Ум, или Јаство делује самостално и невезано за материју и чула. Нисам чуо ни за једно такво искуство, озбиљно искуство.
Зато сам и поставио она питања.

Можемо се спасити само као целовити људи, а не као делови људи – душа, дух, ум, разум итд.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sledeci
Strana 5 od 15

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka SVA VAŠA PITANJA ZA ADMIN-a I UREDNIKE 899 Dušan 291049 03 Sep, 2011 15:36 pm
Starcy Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li je 1.maj samo praznik rada ? 1 rade1969 5792 02 Jun, 2011 00:33 am
oversoul Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Deset Božijih Zapovesti- PRVA ZAPOVEST 90 Vera Bojičić 35567 12 Apr, 2011 22:48 pm
Giba Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ZORAN IZ ZEMUNA - Čitaocima koje to zanima (2008.) 2294 Vesna 1708267 08 Nov, 2010 01:48 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PRAKSA III - Najzahtevnije vežbe - samo za veoma iskusne 423 talerman 99348 16 Feb, 2010 19:50 pm
valen Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sposobnost razlikovanja istine od lazi 36 MEDUZA 17543 14 Avg, 2009 08:18 am
spirit Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dijeta.....liječi li uzrok ili samo poslijedicu? 8 Ana 6137 23 Feb, 2009 19:26 pm
Ana Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)