SPASENJE
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 01 Avg, 2010 07:16 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Пошто ме је Зосим на једној другој теми прозвао да држим главу забијену у Библију,ево да вам напишем како се правилно Користи Библија.
Нипошто се не треба трудити да се запамте подаци који су тамо написани тј.да се учи напамет.
Јер смо тада наш ум запослили,рецимо као радника који нам складишти угаљ за огрев.
Па кад заврши посао он оде и ми морамо сами да ложимо пећ да би се грејали.
То је и као кад тело складишти храњиве материје у сало а да само од тога нема користи.
Св, Писмо треба читати као лаку причу и пустити ум да издваја идеје из њега.Само треба веровати да ту има и добрих материја за наше тело,па одбацити прво оне лоше које се прве издвајају док ум вари храну који смо му пажљивим читањем дали.И сачекати оне хранљиве материје које ће доћи кад се храна свати.
као што мало дете које је навикло на млеко кад му се да јака храна поврати.
тако се и нама дешава да кад дођу прво лоше идеје из процеса варења Св.Писма као духовне хране,да повратимо и не сачекамо да се храна превари до краја па самим тим не сачекамо оне добре идеје.
Дакле Св.Писмо се неможе разумети јер и није написано да би разум могао да га схвати,већ је написано као храна за ум. Па да тек кроз процес варења хране који се обавља у уму буде дата разуму.
А кад читајући Библију,делимично упамтите делове стихова,онда постоји програм који се зове Претражибач Библије.
Па се лепо укуцају две-три речи које сте упамтили и он вам покаже све стихове где се те речи појављују.
Пошто наш форум и Ворд неће да прихвате копи-пасте из Претраживача,лепо отворимо нотепад или текст документ па ту урадимо копи-пасте па онда на форум.
Па сви мисле како знате целу Библију напамет.
rale
Mistik

Poruka Poslao: 21 Avg, 2010 20:32 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Знамо да је Човек мушко и женско у једноме.
Као тело ми смо или мушко или женско али као човек,духовно биће, ми у себи имамо и муши и женски начин мишљења.
Женски начин мишљења се обавља у делу нас који се зове ум и пошто жене имају моћ рађања нова мисао може да се роди само у уму.
Мушки део нас је оно што се зове разумом.у њему се не рађају нове мисли али он има власт да одучи коју ће мисао прихватити,као и да премишља о каквоћи мисли које долазе из женског дела тј.ума.
Ако неко не премишља о својим мислима и поступцима то значи да му је разум блокиран злом јер он који тежи добру неће да учествује у злу и окреће леђа свом женском делу.
Има људи који кажу да они морају да свакоме кажу истину тј.своје мишљење о другима.
То је зато што код њих разум не учествује и они не премишају о томе дали је то што они мисле истина,већ мисле да је то врхунска истина и да друга не може да постоји.
Они нису способни да схвате да њихова истина може неког да повреди и да нанесе бол.
Такви се људи не разликују од животиња,јер животињама није дато да просуђују о својим мислима већ раде по мисли која им дође.
Довођење у сумњу свог начина мишљења је услов да се разум покрене.
Али ако то што нам разум покаже да је стварно добро не спроведемо у дело,онда ће се он поново окренути од нас и у нама ће се појавити нешто као лажни разум,манипулација нашег ума тј жене у нама.другим речима мало ћемо да филозофирамо и изградимо још већу лаж од оне у којој смо били.
rale
Mistik

Poruka Poslao: 25 Avg, 2010 18:56 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Када сам сестри поставио питање,дали користи разум. Она ме је пажљиво погледала и опрезно одговорила.-Па не знам,ваљда га користим.
Прилично разуман одговор од неког ко незна шта је разум.Већина би одговорила у стилу-па нормално да га користим,разумно сам биће.
Истина је да сви имамо разум али га ретко ко користи.То је као кад неко има комјутер у кући а незна да га користи.
Разум чини човека различитим од животиње али ако га не користимо ништа се не разликујемо од животиње.Јер и животиње имају знање и мисле на основу њега,као и ми кад користимо ум.
Када бих поставио питање-Знате ли како се користи разум? Већина не би знала да одговори на то питање.А ипак себе сматрају разумнима.
Пишем вам ово зато што спасења нема за човека који не користи разум.Разум је услов за спасење и препород човека.Разум је Господ који живи у нама и ако га не познајемо то је зато што нам је он окренуо леђа услед нашег зла.
Већина сматра да су разумни зато што се разумно понашају.Они поштују грађанске норме друштва у којем живе,прихваћени су у друштву и зато мисле да су разумни.Ако тако гледамо и животиње су разумне.И оне се умиљавају ономе ко их храни,пси чувају кућу,а да чак и немају разум.
Ум је женски део нас и као такав има моћ да роди нову мисао(идеју).Разум има моћ да сагледа ту идеју и да донесе суд о њој.Познато је да проблем неможе да реши иста свест која га је изазвала.Зато ум неможе да испита каквоћу идеје која се у њему родила.Већ мисли да је она у реду.Тако људи који не користе разум мисле да је свака њихова мисао на месту,што је лудост.Не може да полуди човек који преиспитије своје мисли већ само онај ко им слепо верује.Усуђујем се да кажем да је свако ко не користи разум је луд на свој начин,али пошто не угрожава друге људе није у лудници.Међу нама је много више лудака него што мислимо.А што је најгоре ти лудаци излазе на гласање и бирају оне који ће да нам уређују живот.Па сад видите у каквој лудници живимо.
Пошто су ум и разум једно тело,живе у браку мушко и женско.Када женски део почне да одбацује сугестије свог мужа.овај окрене леђа својој жени и каже-баш ме брига ради како хоћеш,нећу више ништа да ти причам.И жена почиње да ради по својим мислима без могућности да се преиспита дали добро ради.Из потреба да оправда своја дела она ствара нешто као лажни разум и то се зове заблуда.Девојке са форума би хтеле равноправност не схватајући да је материјални свет уређен по слици нас као духовног биће и да кад би жене по својој панети водиле свет то би тек била пропаст.
Свет је и дошао довде због уплива женске памети у владање државама и недостатка разума.
Да би се стање у свету поправило,сви који се владамо по уму(женским делом себе)треба да се окренемо према свом мужу(Исусу Христу који живи у нама,А можемо да га препознамо као разум који сви имамо.)
Да би смо покренули разум треба да покушамо да испитујемо своје мисли и поступке.Ако у себи поставимо питање-Дали је ово што мислим у реду,дали сам исправно поступио у тој ситуацију?
Ово ће бити довољно да покренете ваш разум.И када први се пут у вашем уму буде родила мисао која оспорава вашу предходно мишљење или нуди могућност на која вам није била ни на крај памети,знајте да вам је ваш муж опростио и да је поново рад да живи са вама у браку.И немојте више дозволити да останете без њега јер вам без њега нема спасења,Пакао вам не гине.
Да се још мало вратим на животиње.Кад мачету забијете нос у каку,и добије мало батина,њему вуше ни на крај памети неће пасти да сере по кући.Могао би се човек преварити да и животиње имају разум.Али поступци и мисли које настају на основу знања и искуства нису од разума већ од интелигенције коју им користи па сам себи изгледа као да је разуман.
Друго разум не жели да му жена буде покорна из страха или неке невоље.Он тражи да му ми приступимо својом вољом из слободе.Господин у нама не жели да му брачни друг буде роб.
Пошто уму идеје које долазе од разума делују као глупост,па је то разлог и зашто се ми одричемо разума,он тражи да му се верује иако то нама изгледа као глупост.
Пошто је вера без дела мртва,он очекује од нас да ми и поступимо по његовом савету да би смо могли да видимо да то функционише и да би се на тај начин утврдили у поверењу у њега.
Дакле ако нема вере и дела он ће на крају опет одступити од нас а онда је за нас боље да га нисмо ни упознали.
rale
Mistik

Poruka Poslao: 31 Avg, 2010 19:17 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Увелико се прича о програмирању ума,и то је реалност.Прво програмирање ума уради разум у нама из љубави према родитељима који траже од нас да живимо по светским нормама.
У почетку stvori Bog nebo i zemlju.

A zemlja bješe bez obličja i pusta, i bješe tama nad bezdanom; i duh Božji dizaše se nad vodom.
1.Мојсијева 1.1и2
Небо је разум а земља ум.Пошто је ум чист од сваког знања и искуства на рођењу,каже се да је земља била пуста и без обличја.
Главно у шестодневу Библија нам показује развој нашег ума до седме године.
Седми дан је Бог ушао у свој покој.
Седме године ре разум повлачи јер је обавио свој посао и препушта уму да даље сам напредује.
То је прво програмирање које допушта да се на наш ум утиче споља.Па ми онда бивамо програмирани прво од својих родитеља,па од друштва кроз образовни систем.У пубертету откријемо шта је то срамота.Тада смо већ окусили од плодова са дрвета познања добра и зла које нам је понудио наш ум тј,жена у нама.
И тад долазимо до времена када морамо да урадимо репрограмирање ума због грешака које су се појавиле у одсуству рарума.
е ту је сад потребна вера да би ум прихватио препоруке господина у нама јер све што он понуди као решење нашем уму изгледа као глупост,лудост и детињарија.
Ово репрограмирање ума мора доћи изнутра од господа у нама.
Ако наш ум настави да програмира сам себе и гледа у свету шта је добро а шта зло не ослањајућу се на разум могућа су свакаква програмирања споља.Разумом се може чврсто држати ум за време репрограмирања али пошто господ у нама не подноси алкохол дроге итд. он пуста ум у таквим стањима је лако програмирати нечији ум споља.
Пошто они који желе да програмирају ваш ум знају како то треба да ураде,немојте ни сумљати у могућност програмирање вашег ума споља,нарочито ако се не ослањате на разум или користите опијате.
rale
Mistik

Poruka Poslao: 16 Okt, 2010 18:06 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Пошто нас је Плави Зрак понукао да се манемо геј параде и да пишемо о нашим новим открићима на пољу духовности ево да се одазовем.
Наиме мислио сам до престанка рада форума да смо бића са две свести.Отац и Син или разумом и умом.
Нисам увиђао да је дух којим живимо заправо још једна свест у нама.
Рецимо,ако нас засврби неки део тела и ми обратимо пажњу на то,дух ће померити руку и почешати то место.
Међутим он ће то урадити и кад ми на то не обратимо пажњу.
Он покреће тело да вари храну,дише и остале ствари без наше свести о томе.
Што ће рећи да дух који нам је од Бога дат се понаша као посебна врста свести.
Он на неки чидан начин обраћа пажњу и на Оца и на Сина и захваљујући томе ми стичемо утисак како ми радимо оно што Дух ради.
Све је то још јако нејасно у мојој глави,али ко буде повезао те три свести да раде као једно, постао је Бог.
rale
Mistik

Poruka Poslao: 18 Okt, 2010 21:12 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Isto reče o D u h u : »Duh Istine kojeg svijet ne može p r i m i t i
jer ga ne v i d i n i t i poznaje. Vi ga poznajete jer boravi s vama«
(Iv 14, 17). Tjelesni čovjek kome duh nije izvježban u razmatranju,
već je čitav zakopan u tjelesne m i s l i kao u blato, ne
može pogled v i n u t i prema duhovnom svjetlu Istine. Stoga s v i jet,
to jest život zasužnjen t j e l e s n im strastima, ne p r i m a milost
Duha kao ni bolesno oko svjetlosti sunčane zrake. Gospodin
pak udjeljuje s v o j im učenicima, za koje svjedoči da im je po
njegovu nauku život čist, sposobnost da već sada mogu razmat
r a t i i gledati Duha.

Св. Василије Белики спис Дух Свети
MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 21 Okt, 2010 17:45 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

I Isus im reče, \"Zaista vam kažem, oni koji uzimaju udjela u dobiti
koja dolazi od pogrešnog tretiranja Božijih stvorenja, ne mogu biti
pravedni; niti mogu dodirivati svete stvari, ili učiti o tajnama kraljevstva, oni čije su ruke zaprljane krvlju, ili čija su usta zagađena mesom.\"

[3] \"Bog je za hranu dao žitarice i plodove Zemlje; i za pravednog čovjeka ne postoji nikakva druga zakonita ishrana za tijelo.\"

[4] \"Razbojnik koji provali u kuću napravljenu od strane čovjeka je kriv, a oni koji provale u kuću napravljenu... od Boga, čak i najmanji od ovih su veliki grešnici. Zbog toga govorim svima koji žele biti moji sljedbenici, držite ruke dalje od krvoprolića i ne dozvolite da meso uđe u vaša usta, jer Bog je pošten i darežljiv, koji je naložio da ljudi žive samo od plodova i sjemena Zemlje.\"

[5] \"Ali ako neka životinja mnogo pati, i ako im njihov život izaziva muku, ili je opasna po vas, otpustite je od njenog života brzo, i sa što manje bola možete. Pošaljite je tako u ljubavi i milosti, ali je ne mučite, I Bog Otac-Majka će pokazati milost prema vama, kao što ste vi pokazali milost prema onima koji su predati u vaše ruke.\"

[6] \"I šta god vi učinite najmanjem od ove moje djece, vi činite i meni. Jer ja sam u njima i oni su u meni. Da, ja sam u svim stvorenjima i sva stvorenja su u meni. U njihovoj radosti ja se radujem, u njihovoj žalosti ja sam žalostan. Tako da vam kažem; budite dobri jedni prema drugima, i svim Božijim stvorenjima.\"
Evandjelje po svetoj dvanaestorici, lekcija 38
MarkoJakšić

Poruka Poslao: 21 Okt, 2010 17:57 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

\"i meso ubijenih zveri u njegovom telu ce postati njegov grob. Jer govorim vam istinito, onaj koji ubija, ubija sebe, i ko tako jede meso ubijenih zveri, jede telo smrti.\"

~ Isus, Evandjelje mira

\"Mam sa Khadatiti mamsah\".. \"Ja ubijam ovu zivotinju; ja je jedem; i u mom sledecem zivotu ona ce me ubiti i pojesti.\" Vedski stih

Sveta knjiga koju je Isus procitao.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
MarkoJakšić

Poruka Poslao: 21 Okt, 2010 18:11 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Preobrazenje na gori i davanje zakona:

[10] \"NE SMIJETE UZETI ŽIVOT BILO KOG STVORENJA ZA SVOJE ZADOVOLJSTVO, NITI ZA SVOJU KORIST, NITI IH MUČITI.\"

[11] \"NE SMIJETE UKRASTI DOBRA OD BILO KOGA, NITI SAKUPLJATI ZEMLJU I BOGATSTVA ZA SEBE, PREK...O SVOJE POTREBE I KORIŠTENJA.\"

[12] \"NE SMIJETE JESTI TIJELO, NITI PITI KRV BILO KOJEG UBIJENOG STVORENJA, NITI BILO ŠTA DRUGO ŠTO DONOSI SMETNJU VAŠEM ZDRAVLJU ILI ČULIMA.\"

[13] \"NE SMIJETE SKLAPATI NEČISTE BRAKOVE, GDJE NEMA LJUBAVI I ZDRAVLJA, NITI ONEČISTITI SEBE, ILI BILO KOJE STVORENJE STVORENO ČISTO I SVETO.\"

[14] \"NE SMIJETE KRIVO SVJEDOČITI PROTIV BILO KOGA, NITI SVJESNO OBMANUTI LAŽIMA DA IH POVRIJEDITE.\"

[15] \"NE SMIJETE ČINITI DRUGIMA, ONO ŠTO NE ŽELITE DA DRUGI ČINE VAMA.\"

[16] \"OBOŽAVAJTE JEDNOG VJEČNOG, OCA-MAJKU NA NEBESIMA, OD ČEGA SU SVE STVARI, I POŠTUJTE SVETO IME.\"

[17] \"POŠTUJTE SVOJE OČEVE I MAJKE NA ZEMLJI, KOJI SE BRINU ZA VAS, I SVE UČITELJE PRAVEDNOSTI.\"

[18] \"NJEGUJTE I ZAŠTITITE SLABE, I ONE KOJI SU POTLAČENI, I SVA STVORENJA KOJA PATE ZBOG NEPRAVDE.\"

[19] \"RADITE SA SVOJIM RUKAMA STVARI KOJE SU DOBRE I PRISTOJNE; ISTO TAKO JEDITE PLODOVE ZEMLJE, DA BI POŽIVILI DUGO NA ZEMLJI.\"

[20] \"TREBATE SVAKODNEVNO SE ČISTITI I ODMARATI SE SEDMOG DANA OD POSLA, ČUVAJUĆI SVETIM SABATE I PRAZNIKE VAŠEG BOGA.\"

[21] \"ČINITE DRUGIMA ONO, ŠTO HOĆETE DA I DRUGI VAMA ČINE.\"

dovoljno receno.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
rale
Mistik

Poruka Poslao: 24 Okt, 2010 17:02 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Св. Јован Златоусти
БЕСЈЕДА НА НОВУ ГОДИНУ (НА КАЛЕНДЕ)

Изговорена против оних који прате новомјесечја и устројавају бучне забаве у граду, а такође и на ријечи апостола Павла: Све на славу Божију чините (1. Кор. 10; 31).

Ријеч „каланде” или „календе” потиче од латинске именице calendae и означава први дан римских мјесеци. Народ је тих дана празновао и прослављао. Како се са великом вјероватноћом може закључити из њеног садржаја, Св. Јован Златоуст је ову бесједу изговорио у Антиохији, 1. јануара 387. године по Рождеству Христовом. Њен пун назив гласи: „ Бесједа на Календе, у одсуству епископа антиохијског Флавијана, изговорена против оних који прослављају нову годину и праве бучна весеља по граду, као и на ријечи апостола: Све на славу Божију чините (1. Кор. 10; 31)”

1. Као што је хору неопходан хоровођа, а посади морепловаца кормилар, тако и ово данашње сабирање свештеника тражи свог заједничког оца, свог архијереја. Често се догађа да одсуство руководитеља и у хору и на броду узрокује велику пометњу и несигурност. Овдје се, међутим, није тако догодило. Премда(епископ) није овдје присутан тијелом, присутан је духом; он је и сада овдје и стоји међу нама, иако је код куће, исто као што смо и ми с њим, иако се налазимо овдје. Сила љубави је таква да она сабира и сједињује оне који се налазе на великом растојању један од другог. Онога, кога волимо, ми замишљамо свакога дана, чак и ако живи у туђој земљи и ако је од нас одвојен бескрајним морима. Исто тако и онога, од којега се одвраћамо, често као да уопште не видимо, чак и кад би стајао у нашој близини. Гдје постоји љубав, тамо просторно растојање ништа не значи; а гдје ње нема, тамо ни близина ничему не користи.

Када сам недавно бесједио у похвалу блаженом Павлу, били сте толико радосни као да сте га видјели да је ту, међу нама, иако његово тијело лежи у царском граду Риму, а душа му је у рукама Божијим – душе праведника у руци су Божијој, и патња их се дотаћи неће(Прем. Сол.3,1). Међутим, сила љубави поставила га је испред ваших очију. И данас бих хтјео да се бавим овом темом, али устремљеност моје бесједе привлаче друге ствари, привлачи је сагрешење које данас извршава читав град. Нека они који желе да слушају похвале Павлу најприје почну да ревнују на његовим врлинама и нека се удостоје да слушају о њима. Иако, дакле наш духовни отац није са нама, започећу да вас поучавам крепећи се његовим молитвама. Иако се тјелом није налазио уз (израиљске) борце, Мојсеј је доприњео њиховој побједи, и то не мање од бораца, него и више од њих, јер је у вис подизао руке, храбрећи своје и силно застрашујући непријатеље (в. 2. Мојс. 17). Као што силу љубави не може да спријечи просторно растојање, тако је и са дејствовањем молитве: као што љубав сједињује оне који су раздвојени, тако и молитва може да донесе велику корист онима који су далеко један од другог. Смјело, дакле, ступимо у борбу, јер и нама сад предстоји бој, али не са Амалићанима као што је било онда, нити пак са неким другим варварима који насрћу, него са демонима који свечано пролазе тргом.

Ова ђаволска славља, каква се данас дешавају, раскалашност, исмијавања, поруге, окупљања која трају по читаву ноћ и разуздано комедијашење поробили су наш град страшније од било ког непријатеља. Сада би пак сви требало да буду уздржани, да плачу и да се притаје, како они који су сагријешили, тако и они који нису, једни због својих грешака, а други гледајући на недоличност своје браће. Наш град се, међутим, разуздано весели, блиста и украшава; као нека жена која воли раскош и уљепшавање, и трг се данас брижљиво украшава, облачећи се у злато и раскошне одежде, обућу и друго томе слично. Сваки занатлија, износећи своје производе, труди се да надмаши све оне који се баве истим послом као и он. Премда такво надметање указује на дјетињаст ум и на душу која не помишља ни на шта велико и узвишено, оно није претјерано штетно: то је тек нека неразмна усрдност, која изазива подсмијех према онима који се у томе надмећу. Ако пак желиш да украшаваш, онда не украшавај своју радионицу, него душу; не украшавај трг, него свој ум, да би се дивили ангели, да би ти архангели били благонаклони и да би те Господар ангела наградио Својим даровима. Напротив, истицање(разметање) какво сада постоји подстиче на смијех и завист – на смијех оне што помишљају на нешто узвишеније, а на љубомору и завист оне што страдају од исте болести.

2. Овако надметање, као што сам рекао, не заслужује одлучну осуду. Данас су најжалосније од свега надметања која се одвијају по крчмама, препуним раскалашности и безбожништва. Кажем безбожништва због тога што они који се тиме баве прате(надзиру, означавају) дане, гатају и мисле да ће им, ако први дан овога мјесеца проведу у наслади и здаовољству, таква бити цијела година, и кажем: раскалашност, због зога што се и жене и мушкарци, напунивши бокале и чаше вином, све до зоре неумјерно опијају. То не доликује нашем мудрољубљу, без обзира чините ли ово сами, или допуштате другима – рођацима , пријатељима или сусједима. Зар нисте чули ријечи апостола Павла: Гледате на дане и мјесеце, и времена и године! Бојим се за вас, да се нисам узалуд трудио за вас (Гал.4; 10-11)?
Крајње је неразумно ако због једног дана, проведеног у добром расположењу, очекујете да ће вам цијела година бити таква. Такво мишљење не само да је неразумно, него је и посљедица ђавољег утицаја према којем, тобоже, у стварима нашег живота не би требало да се ослањамо на сопствену ревност и склоности, него на временске периоде. Неће ти цијела година бити срећна ако се првога дана у њој будеш опијао, него ако и првог и сваког другог дана будеш творијо вољу Божију. Дан не бива лош или добар по својој природи – јер се дан од дана ни у чему не разликује – него услијед наше усрдности или немара. Ако си творио правду, дан ти је добар; ако си сагријешио, онда је лош и обремењен казном. Ако будеш тако расуђивао и тиме се руководио, свакога дана творећи молитве и дајући милостиње, онда ће ти цијела година бити срећна. Ако пак не будеш марио за врлине и ако будеш очекивао радост за своју душу у зависности од првог дана мјесеца и од рачунања дана, бићеш лишен свакога добра.
Будући свјестан тога и настојећи да нас одвоји од труда на врлини и да угуши ревност наше душе, ђаво је научио људе да срећу или несрећу повезују са данима. Ко вјерује да су неки дани срећни а неки несрећни, тај се у несрећни дан неће бринути о добрим дјелима, мислећи да ће сав његов труд остати узалудан и бескористан усљед (кобне природе) дана. И опет, он се оваквих дјела неће прихватати ни током срећних дана, мислећи да му услијед добре природе самог дана његова љеност никако неће нашкодити. Он ће тако и у једном и у другом случају изгубити своје спасење, и, сматрајући свој труд час бескорисним а час сувишним, живот ће проводити у љености и пороцима.
Знајући за то, требало би да избјегавамо ђавоље замке, да избацимо такве мисли из својих умова и да не пазимо на дане тј. да неки дан ненавидимо, а неки дан да волимо. Лукави демон не насрће на нас овако само зато да би нас гурнуо у љеност, него да би истовремено и оклеветао творевину Божију, и да би душу погрузио у безбрижност и безбожност. Ми тога морамо да се клонимо, и да јасно знамо да ништа није зло осим гријеха, а да ништа није добро осим врлине и угађања Богу. Радост не долази од пијанства, него од духовне молитве, она не долази од вина, него од поучне бесједе. Вино узрокује буру, а ријеч тишину; вино прави буку, а ријеч зауставља метеж; вино помрачује ум, а ријеч га просвјетљује и када је помрачен; вино уноси очајање (тјескобу, потиштеност) и тамо гдје није постојало, а ријеч га прогони и оданде гдје је постојало. Ништа тако не води у срећу и радост, као истине вјере( досл. Догмати философије): презир према садашњем, ишчекивање будућег, и то , да ништа људско не сматрамо за постојано – ни богатство, ни власт, ни почасти, ни поштовање. Ако си научен тој мудрости, онда те неће мучити завист кад видиш богатог, нити ће те, ако паднеш у сиромаштво, то сиромаштво понизити. На тај начин ћеш увјек моћи да празнујеш. Хришћанину не приличи да празнује одређене мјесеце, нити први дан мјесеца, нити пак само недељом, него читав свој живот треба да проводи у празновању какво му доликује. Какво је то празновање? О томе послушајте Павла који каже:Зато да празнујемо не у квасцу старом, ни у квасцу злоће неваљалства, него у бесквасним хљебовима искрености и истине( 1. Кор. 5.)

Према томе, ако ти је савјест чиста, ти онда непрестано празнујеш, јер се храниш добирим надама и радујеш ишчекивањем будућих добара. Ако пак имаш грижу савјест и ако си крив за многе гријехе, онда ти ни хиљаду празника и прослава неће помоћи да се осјећаш боље од оних што плачу. Каква ми је корист од сунчаног дана, кад је моја душа помрачена пријекорима савјести? Према томе, ако желиш да имаш користи од почетака нових мјесеци, онда поступај овако: када видиш да се навршила година, заблагодари Господу што те провео кроз тај годишњи период. Буди скрушен у срцу, одмјери вријеме свога живота и сам себи реци: дани јуре и пролазе, вријеме се навршава, велики дио свога пута већ смо прешли, а шта смо урадили? Зар ћемо одавде отићи празни и лишени сваког доброг дијела? Суд је пред вратима, а живот незадрживо хрли ка старости.

3. Тако размишљај на почетку нових мјесеци; овога се сјећај кад се смијењују године; помислимо на будући дан (Суда), да и за нас не би неко рекао оно што је пророк рекао за Јудејце:Изчезоше у сујети дани њихови, и године њихове са хитањем (Пс. 77; 33). Онај празник, о којем сам говорио, постојан је и не ишчекује годишње периоде, и није ограничен на одређене дане. Њега подједнако може да празнује и богаташ и сиромах, јер ту није важан новац, ни богатство, већ само врлина. Немаш новца? Постоји стах Божији, највриједније од свих блага, јер се оно не може ни уништити, ни измјенити, ни потрошити. Погледај на небо и на небо небеса, на зељу, море, ваздух, разнородне животиње, различито биље и на читав људски род; сјети се ангела, архангела и вишњих сила. Имај на уму да је све то богатство твога Господара. Не може бити да је слуга тако богатог Господара сиромашан, ако је његов Господар милостив према њему. Гледање на дане не приличи хришћанској философији и припада јелинској(незнабожачкој, паганској) прелести.

Ти си уписан у вишњи град и ти си његов житељ, ангели обитавају уз тебе. Тамо нема свјетолости која се претвара у таму, нити дана који окончава ноћ, него је увјек дан и увјек свјетлост. На њега ћемо стално да мотримо. Тражите оно што је горе, каже апостол, гдје Христос сједи с десне стране Бога( Кол. 3; 1). Ти немаш ништа заједничко са земљом, гдје постоји кретање сунца, његови периоди(циклуси) и дани. Ако пак живиш праведно, онда ће и ноћ за тебе постати дан, исто као што ће се за оне који живот проводе разуздано, у пијанству и неуздржању, дан претворити у ноћну таму, не зато што се сунце угасило, него зато што је њихов ум помрачен пијанством. Придавати толики значај неким данима, очекивати од њих посебно задовољство, палити свјетиљке по трговима и плести вјенце – све је то знак дјетиње узнемирености. Ти си се већ ослободио ове слабости, достигао си зрео узраст и уписан си међу грађане(житеље) неба. Не освјетљавау тргове вјештаственим огњем, него свој ум просвјетли духовном свјетлошћу, тако да се свјетли свјетлост ваша пред људима, да виде ваша добра дијела и прославе Оца вашега Који је на небесима, рекао је Господ (Мт. 5; 16).
Оваква свијетлост дониј
rale
Mistik

Poruka Poslao: 24 Okt, 2010 17:29 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sveti Ignjatije Brjančaninov
O posljednjim vremenima

Plotski ljudi, privezani svom dusom za zemni zivot, upoznati sa Zakonom Bozijim povrsno, po slovu, po pukom skolskom izucavanju njegovom, daleki Zakonu Bozijem po duhu, po srcu, po delima svojim - recju, fariseji, upitali su jednom Gospoda: „Kada ce doci Carstvo Bozije?“ (Luk. 17,20).
Pitanje je, razume se, bilo postavljeno ne iz iskrenosti srca, ne sa dobrom namjerom: postavljeno je lakomisleno, iz radoznalosti kakav ce odgovor uslediti! Kovarni i zlobni fariseji nadali su se da ce im Gospod pruziti povod da Ga lako optuze...
Izgradivsi svoje shvatanje Mesije kao velicanstvenog cara i osvajaca, a videci Gospoda Mesiju, tj. Hrista, u liku ubogog bezdomnika, koji nema gde glavu skloniti, fariseji su postavili pitanje, prikrivajuci njime svoj podsmeh i izrazili su u njemu svoje plotsko mudrovanje, tudje i neprijateljsko razumu Bozijem (Rim. 8:7)
Gospod je, pak, dao odgovor koji prilici svim plotskim ljudima bez izuzetka - onima privezanim za svet, koji provode grehovni zivot usred neprekidnih zitgejskih briga i vestastvenih naslada. Bogocovek je odgovorio farisejima: „Carstvo Bozije nece doci na nacin primjetan za oci culne, niti ce reci ovdje je i ondje: Jer Carstvo je Bozije unutra u vama“ (Luk. 17,20,21).
To znaci, potrebno je ostaviti plotski i grehovni zivot, i potom posredstvom pokajanja i zivljenja po jevandjelskim zapovestima ocistiti i ukrasiti hram dusevni, posle cega ce ga oseniti Sveti Duh a izvrsiti konacno, ociscenje i ukrasenje. U takav hram nizlazi Bog i ustanovljuje u njemu Svoje duhovno, nevidljivo, ali ujedno i sasvim opipljivo i poznavano Carstvo.
Ko je primio u sebe Carstvo Bozije taj moze imati jasnu predstavu o Drugom dolasku Bogocovekovom, i moze poznati i izbeci Antihrista ili mu se suprotstaviti.
Ko, pak, u sebe nije primio Carstvo Bozije, taj Antihrista poznati nece: on ce odmah, na za sebe neshvativ nacin, postati njegovim sledbenikom, i nece prepoznati svrsetak sveta koji se priblizava i nastupajuci Drugi, strasni Dolazak Hristov - taj dolazak ce ga zateci nespremnog! Nikakvo ljudsko ucenje, nikakvo ucenje recju i ljudskim recima nije dovoljno za poucenje onome kome je potrebno poucenje u kleti duse njegove, poucenje od Samoga Boga. Stekavsi unutra u sebi Carstvo Bozije covek ima za rukovoditelja Duha Svetoga, Koji ga uci \"svakoj istini\" (Jov 16, 13), i ne dopusta mu da bude obmanut lazju, koja se radi lakse prevare zaodeva u prizrake istane.
Sasvim tacno je neki blazeni inok govoreci o Antihristu, rekao: „Mnogi ce poverovati u Antihrista i pocece da ga slave kao boga silnoga. Oni koji Boga imaju svagda u sebi n prosvetljeni srcem, sagledace istinu cistom verom i poznace ga.
“Svi koji imaju bogovidjenje i razum Boziji pojmice dolazak Mucitelja. Onima pak koji um drze vazda u stvarima ovoga zivota i koji vole zemaljsko, to ce biti nerazumivo, jer su prikovani za stvari zitejske. Ako i cuju rijec, nece imati vere, pa ce omrznuti onoga ko je govori“ (Georgije Zatvornik Zadonski, 1, str.62, izdanje 1850.). Smatrace ga sislim sa uma, dostojnim samo prezrenja i sazaljenja.
Omraceno svojim plotskim mudrovanjem covecanstvo uopaste nece verovati u Drugi Dolazak Hristov: \"U posljednje dane doci ce rugaci koji ce zivjeti po svojim sopstvenim zeljama i govorice: „sta je sa obecanjem Dolaska Njegova. Jer otkako se oci upokojise sve stoji tako od pocetka stvaranja“

ZNAK KRAJA: LjUDI CE ZABORAVITI BOGA

Kada su fariseji odstupili od Gospoda, On je tada rekao ucenicima svojim da ce znak kraja sveta i blizine Drugog Dolaska biti neuobicajeni materijalni napredak: ljudi ce zaboraviti Boga, zaboravice Nebo, zaborazice vecnost i, u zavedenosti svojoj, umisljajuci da su vecni na zemlji, svu ce paznju svoju ustremiti na zemlju, na pribavljenje sebi na zemlji najviseg i neizmjenivog blagostanja. Sta moze biti bezumnije od takve usmjerenosti?
Ne svedoci li smrt, koja je postigla i stalno postize sve ljude, da smo stvoreni za vecnost, a da smo na zemlji samo malovecni stranci, da zbog toga nase brige za vecnost treba da budu nase glavne i najvece brige, a brige za zemlju treba da budu veoma umerene? Bez obzira na svu nerasudnost jednog onakvog nastrojenja, ono ce se javiti na zemlji, radi neizbeznog ispunjenja Bozijeg predskazanja. A ako se ono javilo, buduci neprijateljsko prema Slovu Bozijem, to nam sluzi kao jedan od najjasnijih dokaza istine Slova Bozijeg. “Kao sto je bilo u dane Nojeve“, oglasio je Gospod, „tako ce biti i u dane Sina Covjecijeg“.
Danima Sina Covjecijeg nazvano je \"ono doba\" koje ce prethoditi Dolasku Njegovu i koje ce se zavrsiti Njegovim Dolaskom - pocetkom Bezvecernjeg Dana, krajem vremena i svih vremena. Vrijeme ce se okoncati sa okoncanjem onih pojava kojima je obiljezeno: vremena vise nece biti, kada i dan i noc i jutro i vece i nedelje n mjeseci i godine i stolece budu zamenjeni Vecnim Danom.
„Kao sto je bilo u dane Nojeve, tako ce biti i u dane Ssa Covjecijeg: jedjahu, pijahu, zenjahu se, udavahu, do onoga dana kad Noje udje u kovceg i dodje potop i pogubi sve. Slicno kao sto bijase i u dane Lotove: jedjahu, pijahu, kupovahu, prodavahu, sadjahu, zidjahu, a u dan kad izidje Lot iz Sodoma, udari oganj i sumpor sa neba i pogubi sve“ {Luk. 17, 26-2Cool.
Sveto Pismo kazuje da su se savremenici Nojevi i sugradjani Lotovi odali bezmernom razvratu. Razvrat se radja od odstupanja od Boga, od posvemasnje okrenutosti zemaljskim bavljenjima i materijalnom napretku. Kako da misli o Bogu, kako da gradi svoje spasenje covjek, koji je stalno i iskljucivo obuzet zemaljskim poslovima, materijalnim napretkom?
Ali, svaki covek koji zanemari poznanje Boga i staranje o sopstvenom spasenju i oda se svecelo ustrojavanju svog prolaznog polozaja po ploti a radi ploti, na nacin neshvativ i neprimetan i za njega samoga, razvija svoju palu prirodu, svoju nevestastvenu dusu cini takoreci vestastvenom, pomracuje se, otudjuje od Boga, sav postaje - greh, sav - plot, biva ostavljen od Boga, jer je u sebi potpuno unistio cilj sa kojim je od Tvorca pozvan u bitie iz nebica. „Nece ostati Duh moj u ljudima ovim u vijeke, jer su plot!“, rekao je Gospod za savremenike Nojeve (Plot. 6,3).
Sveopsti razvrat zajedno sa izuzetno bujnim materijalnim napretkom, bice znamenje kraja veka ovoga i Strasnoga Suda Hristovog koji se priblizava. Nece samo sladostrasce tada gospodariti. Razvrat u sirokom smislu te reci postace nasledje covecanstva u poslednja vremena prebivanja ljudskoga roda na zemlji.
“Jer bice ljudi“, kaze Sveti Apostol Pavle, „samoljubivi, srebroljubivi, hvalisavi, gordeljivi, hulnici, neposlusni roditeljima, neblagodarni, nepobozni, bezosecajni, nepomirljivi, klevetnici, neuzdrzni, surovi, nedobroljubivi, izdajnici, naprasiti, nadmeni, vise slastoljubivi nego bogoljubivi, koji imaju izgled blagocasca (poboznosti) a sile su se njezine odrekli“ (2 Tim. 3,2-5).
Greh ce dostici svoj puni razvoj i bice utoliko strasniji utolnko ce njegova vladavina biti jaca, sto ce licina (maska) blagocasca postojati. Ko ce shvatazi (izgled) da je u toj spolja cvetajucoj poboznosti unistena sva njegova sustina, i sva sila? One su isto tako bile unistene u religiji Judeja u vremena Hristova, sto nikako nije mogao da shvati narod, sto takodje nisu umeli da shvate ni knjizevnici ni leviti ni prvosvestenici judejski, nakljukani svojom ucenoscu i znanjem.
Ali ta ucenost i to znanje sastojali su se samo u izucavanju Zakona Bozijeg po slovu koje ubija, i isli su uz zivot koji je suprotan Zapovestima Bozijim: takav zivot cini veru mrtvom,
Covecanstvo nece videti svoj nesrecni polozaj u moralnom i duhovnom pogledu, buduci zaslepljeno uspesima materijalnog napretka za vremenost i zemlju, a odbacivsi napredovanje (preuspevanje) hriscansko za duh, za vecnost, za Boga. Kada svet bude svecano objavljivao i preuznosio svoj uspeh - zavodjenje najvise srece, nenaarusivog mira i sigurnosti:
„Tada ce na njih naici iznenadna pogibija (kao bol na trudnu zenu i nece pobjeci)“ (1Sol. 5,3). Tada ce iznenada nastupiti kraj sveta, koje on u pomracenju svome, u opijenosgi zemaljskim uspesima, nikako nece ocekivati. Zbog slepila sveta \"Dan Gospodnji doci ce kao lopov u noci\" (1 Sol. 5.2).

KADA SE PRONESE GLAS...

Zbog cega bi u namerenjima Bozljim svet imao dalje da postoji, ako bi on tj. covecanstvo, potpuno odbacio cilj radi kojega mu je Bogom dopusteno stranstvovanje na zemlji, ako bi izabrao za to stranstvovanje cilj, po slobodnom nahodjenju, cilj lisen smisla? Cilj se taj vec izabire! Pritom se malovjecni zemaljski zivot uzima za vecnost, i sve snage duse i tela trose ne na pripremu za vecnost, nego na neostvariva, ruzna mastanja, trose se na gradjenje vise plotske srece i blazenstva u gostionici zemnoj, u tamnici nasoj, kao u najtrajnijem stanistu.
Zestoko obmanjuje mastanje lazno svoje sledbenike: ono postupa sa njima kao necovecni tiranin, kao opaki demon. Ono jeste - demon! Nista ne moze biti opakije od njega, nista kovarnije i lazljivije.
Mastanje je - ruganje palih duhova ljudima. Vara pogubna masta ljude na svim putevima zemaljskog zivota: izdaje ih na kraju zivota, predaje ih stvarnosti, ostavlja praznih ruku - ni sa cim. Oni stupaju u vecnost nimalo se za nju ne prigotovivsi, nimalo sa njom neupoznati. Malo je to reci: oni u vecnost stupaju, usvojivsi nastrojenje potpuno neprijateljsko prema njenim duhovnim dobrima, prema sopstvenom blagostanju u njoj.
Gde ima mesta iza granica vremena za takav kukolj? Nema i ne moze biti za njih drugoga mesta u vaseljeni, nego u bezdanu adskom: tamo oni treba da budu skriveni od ociju vaseljene.
Monasi Solovjeckog manastira prepricavaju odgovor prepodobnog Zosime, koji je Starac ucenicima, koji su ga bili upitali kako prepoznati Antihrista kada dodje. Prepodobni je rekao: „Kada cujete da je na zemlju dosao ili se na zemlji javio Hristos - znajte da je to Antihrist!“
Najtacniji odgovor! Svet ili covecanstvo nece prepoznati Antihrista: ono ce ga priznati za Hrista, proglasice ga za Hrista, tj. Mesiju. Sledstveno: kada se pronese rasiri i pojaca glas, o toboznjem dolasku Hristovome, to ce vjernima posluziti kao znak da se javio Antihrist i da je poceo da vrsi unapred mu odredjenu i dopustenu sluzbu.
Odgovor prepodobnog Zosime zasniva se na recima Spasiteljevim. Spasitelj sveta, upoznajuci ucenike Svoje sa znacima koji nagovestavaju Njegov skori Drugi dolazak, rekao je: „Tada ako vam neko kaze: ovdje je Hristos ili ondje, ne vjerujte... I reci ce vam: evo ga ovdje ili eno ga ondje, ali ne odlazite niti tamo jurite. Jer kao sto munja sine s neba, i obasja sve sto je pod nebom, tako ce biti i Sin Covjeciji u Dan Svoj!“ (Mat. 24, 23-27; Luk. 17, 23-24).
Nece biti potrebno i bice nemoguce ljudima da jedan drugome prenose vest o Dolasku Sina Bozijega. On ce se javiti iznenada. Javice se po Svemogucstvu Svome, svim ljudima i citavoj zemlji istovremeno. Prigovoru ucenih glava da je Sinu Bozijem nemoguce da se javi istovremeno citavom covecanstvu s obzirom na prirodno, saroliko ustrojstvo zemlje, nema nimalo mesta.
Ako je Svemoguci Bog izvukao i zemlju i citav svet iz nistavila Svojom Svemogucom i Svepremudrom Zapovescu, ne buduci prinudjen da se prethodno savetuje sa ucenjacima, zar nece moci iz istog razloga, po neogranicenom mogucstvu i premudrosti Svojoj, da se javi covecanstvu u isto vreme, ma koliko nam nacin izvodjenja toga nedostupan bio, kakav on i treba da bude za sve ucenjake na zemlji!
„Doci ce Gospod“ rekao je sveti Jovan Damaskin, „sa Nebesa na onaj nacin na koji su Ga Sveti Apostoli videli da uzlazi na nebo“ (Tacno izlozenje pravoslavne vjere, knj. IV, 26) „Doci ce savrseni Bog i savrseni covek, sa Slavom i Silom. Niko neka ga ne ocekuje sa zemlje, nego svak neka ga ocekuje s neba, kako je On Sam potvrdio“.
Gospod je zakljucio nauku o kraju sveta i o Svom. Drugom dolasku sledecom poukom i zavestanjem: „Pazite na sebe da ne otezaju srca vasa mnogim jedenjem i pijanstvoi i brigama ovoga svijeta i da ne naidje na vas Dan taj. Jer ce on doci na sve koji zive na zemlji“.
Ovim recima Gospodnjim, ovim savetom, ovom zapovescu Njegovom zabranjuje se plotski zivot i preterivanje u zemnim bavljenjima sto sve zajedno pretvara coveka od duhovnog u plotskog i vestastvenog, nagoni da zaboravlja vecnost i Boga, vuce u padanje u sve grehe. U srce koje nije ogradjeno i nije zapecaceno secanjem na Boga i strahom Bozijim, lako ulaze sve strasti, u njega prodire duhovni mrak, nepoznavanje Boga.
Za ljude koji provode plotski, grehovni zivot, opijene i obastrte njegovim maglustinama, nastupice Dolazak Gospodnji kao mreza lovacka. Ta mreza obuhvatice citavo covecanstvo. Pobeci, iskobeljati se iz nje nece biti moguce nikome. Znajuci to, prebivajmo u postojanom trezvenju.
Pribegavajuci Bogu ucestalim, i neprestanim umilenjem i placem ispunjenim molitvama, i tekuci i odrzavajuci u sebi Carstvo Bozije zivljenjem po Volji Bozijoj, uzmoci cemo da se izbavimo iz lanaca i zamki greha i kneza ovoga sveta, Bozijom Blagodacu i Silom.
Uzmoci cemo, sa dobrom nadom i duhovnom izvjesnoscu u pomilovanje i spasenje stati pred Sudiju Nepristrasnoga, koji ce nam izreci presudu, sto ce odluciti sudbinu nasu za vecnost.
Amin
rale
Mistik

Poruka Poslao: 15 Nov, 2010 21:01 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Konkretnu potporu ovakvom shvatanju lečenja lekari koji primenjuju homeopatiju nalaze u poznatom fizikalnom zakonu rezonanci, koji tvrdi da svako telo može apsorbovati one frekvencije koje je sposobno i da emituje. Ovaj zakon se smatra opštevažećim u svim oblastima fizike: od mehanike, preko elelektrodinamike, do atomske i kvantno-talasne fizike. Pored toga, isti zakon važi i kod drugih pojava, koje se proučavaju u okviru raznih prirodnih nauka. Delovanje zakona rezonancija uočava se i u ekonomskim, kao i raznim drugim kretanjima u ljudskom društvu, pa se otud može smatrati jednim od opštevažećih zakona u našem Svetu.
Oвај део сам исчупао из једног текста јер ми се чини као одличан увод за ово што хоћу да кажем.
Неко ме је једном питао зашто су дела битна за напредак у љубави и духовности.
Поента је у томе да неможемо да упијемо Љубав ако нисмо у стању да је дамо.
Учећи се даваљу љубави ми почињемо да учимо да је примамо.
rade1969
Napredni tragalac

Pridružio: 13 Sep 2009

Poruka Poslao: 16 Nov, 2010 11:36 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Citat:
Неко ме је једном питао зашто су дела битна за напредак у љубави и духовности.
Поента је у томе да неможемо да упијемо Љубав ако нисмо у стању да је дамо.
Учећи се даваљу љубави ми почињемо да учимо да је примамо.

Само се љубљв множи дјељењем !
rale
Mistik

Poruka Poslao: 07 Jan, 2011 22:51 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Просветљење!
Постоји ли такво нешто?
Рекло би се да није наша природна особина живот у Светлости Божјој па кад нам се тако нешто деси ми се онда хвалимо да смо доживели просветљење.
Изгледа да нам је природно својство да живимо у светлости свога знања а не у светлости познања божјег.
Јер да би се доживело просветљење неопходно је да се отмемо из канџи знања и интелигенције која нас у њему држи.
Јер шта је просветљење? ја обожавам медаљу,која сликовито даје увид о Божја три лица у једном бићу.
Погледајмо како то изгледа посматрано из перспективе медаље.
једна страна медаље представља Оца а друга Сина тј.нас.
Посматрајући страну која представља Сина можемо видети да Син може видети Оца само ако се окрене и погледа у себе у противном он гледа у таму.
Дакле тренуци које називамо просветљењем су тренуци када смо окренути ка Богу Оцу који живи у нама.
Пошто је Бог светлост ми живимо у светлости његовог знања док смо окренути према њему а кад смо окренути од њега ми живимо у светлости свога знања тј. у тами.
Погледајмо сада ону страну која представља Оца и замислимо како од ње извире светлост и видећемо да Син својим телом прави сенку.Такође можемо видети да кад је Син окренут леђима Оцу он је окренут ка својој сенци и да заправо живи у Божјој сенци и да му је светлост сопствено знање као што месец ноћу обасјава земљу.
Претпостављам да су се многи питали од куд тама кад је Бог светлост и прожима сав видљив и невидљив свет.
Погледајмо таму у матерјијалном свету,она није ништа друго него земљина сенка,мрак почиње са уласком у земљину сенку.
Дакле услов за појаву таме је у трочланости Божанског бића,где је једном од три Божанска лица дата могућност да окрене леђа целини или суштини.
Испада да ћемо почети да живимо као Божанско биће оног тренутка када окренемо леђа сопственом знању и окренемо се познању божјем.Тог тренутка три Божја лица гледају се очи у очи и све постаје могуће.
rale
Mistik

Poruka Poslao: 01 Maj, 2011 21:14 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ми нисмо сами

Једна од основних порука хришћанства, као и осталих религијских учења је да ми нисмо тело већ да смо духовно биће које живи у телу.
Ствар која се не помиње је да ми док себе видимо као ум који мисли, ми нисмо свесни да тело делимо са још два бића. Богом Оцем и Духом који нам је дат.
Та два лица деле с нама ово тело иако их ми не можемо видети.Ствар је да ми можемо постати свесни њиховог присуства само ако поверујемо да су они ту,па кроз праћење дешавања у нашим животима, ми можемо уочити њихово присуство као део јединственог бића од кога смо ми само трећи део.
Када једном поверујемо да смо нас три дела једног бића које управља овим телом и кроз судбину комплетним животом који живимо, ми ћемо почети да обраћамо пажњу на то које биће, којим далом нашег живота управља. Јер иако свако од ова три наша лица може да преузме у одређеној мери део посла који припада другим лицима, ипак оно не може тај део посла урадити тако добро као што би то урадило лице коме је тај посао намењен.
Уметност Живљења се састоји у томе, да ми живећи живот научимо да не преузимамо на себе посао и одговорнист за оно што није наш делокруг,већ да имамо поверења да ће друга два лица свој део посла обавити баш онако како је најбоље за биће коме сва три лица припадају.
Ако пођемо од тога да Божанско биће чине Бог Отац, Бог Син и Свети Дух, а да смо ми створени по Обличју Божјем, можемо извести закључак да онда, као што Бог има три лица тако и наше биће чине три лица.
Ево рецимо како ми можемо препознати дејство Духа у нашем бићу.Можемо видети да радом поједих органа нашег тела не управљамo ми, јер ми као ум немамо свест о томе шта који орган ради, а опет цело тело складно ради.Складан рад нашег организма не може бити производ случајности, једноставно мора постојати неко ко раду тела даје смисао. Е, тај неко је Дух који нам је од Бога дат. Рецимо да нас засврби глава, а да смо ми као ум замишљени око нечег па не примећујемо да нас сврби, Дух ће ипак покренути руку и почешати то место, а ми ћемо тога постати свесни тек ако нам неко каже.-Шта се чешкаш?Дакле врло лако можемо уочити да постоји неко ко брине о томе, без да ми имамо уопште свест о томе.
За Дух који успева да усклади рад милијарди и милијарди ћелија нашег организма, а да саме ћелије при томе немају свест да раде за заједницу, ни у ком сличају не можемо рећи да је несвесно биће. А још мање можемо рећи да је све то само производ случајности.Имајмо при том на уму да је свака ћелија нашег тела посебан организам који ако има хране може да живи сам за себе.Дакле свака ћелија је посебно живо биће које има неку врсту сопствене свести, а опет све оне прате наш мисаони ток и гледају како да остваре наше идеје, тј. идеје нас као ума који живи у том организму. Истина је да оне и не прате наш мисаони ток, већ то ради Дух који нам је од Бога дат. Он је задужен да усклади наш мисаони ток и наша осећања са идејама Бога Оца, и још што-шта друго у нешто што ми кратко зовемо Живот.
Многи су приметили да се Дух понаша по неким законитостима од којих не одступа ни лево ни десно, што јако подсећа на компјутерски програм.На гнев одговара гневом а на љубав љубављу итд. Заборављамо да Дух има чак две свести на које се ослања: Бога Оца и Бога Сина тј. Разум и ум.
Разум је друго име за Бога оца који живи у нама. Иако га сви ми имамо ретко ко се ослања на њега.Има оних који га и користе али нису препознали да је то Бог отац који живи у нама.
Бога оца или разум можемо чути када поставимо неко питање самима себи.Ми нећемо поставити питање самоме себи ако на то питање знамо одговор већ увек кад је наш ум немоћан да да одговор. Наш ум може покушати да избегне неугодно питање тако што ће објекат нашег интересовања прогласити за глупост,јерес,срамоту. Међутим ако ми не будемо задовољни таквим избегавањем одговора од стране ума,ми ћемо наставити са тражењем одговора и разум ће се на крају ипак појавити да да одговор.Бог отац (разум) живи у вечности и зна све одговоре на сва питања,само је питање можемо ли схватити одговор и хоћемо ли га прихватити ако га схватимо.Зато је потребна вера да би смо прихватили одговор какав нисмо очекивали.
Бога оца можемо чути и кроз Савест. Савест можемо препознати као мисли које нас наговарају да не учинимо зло које се спремамо да учинимо.Знате оно кад нам неко стане на жуљ па се спремамо да му дамо шта је заслужио а у нама се појаве мисли које бране починиоца,говорећи нам нешто у стилу. –Можда није намерно, или –ко зна каква га је мука натерала,пусти га нек иде с миром, и слично.Савест такође можемо чути и као мисли које нас наговарају да учинимо неко добро дело.
Једно од наша три лица која чине нас као Божанско биће, Бог Отац живи у вечности и зна све наше мисли од почетка до краја и на основу њих нам је одредио судбину тј. шта ћемо све преживети док смо у телу.
Дух спроводи судбину у дело стварајући свет у коме живимо и он живи и у вечности и у времену.
А Син је несавршено лице Божје које живи у времену.Дакле Син је лице савршеног Бога којим он живи несавршен живот у времену.Син је ум Божји.
Кроз Исуса Христа сви смо ми Синови Божји,то јест умови Божји.
Јер ко позна ум Господњи да га поучи? А ми ум Христов имамо.
Прва Коринћанима глава 2. стих 16.
Вероватно ће пажљивији читалац приметити да у претходном тексту помињем да ми можемо да посматрамо свој ум. Логичан закључак који се намеће је да ако ми можемо да посматрамо свој ум онда ми нисмо ум. Како смо онда умови Божји ако сами нисмо ум чим можемо да се дистанцирамо од њега? Међутим, ако прихватимо да смо сви умови Божји онда следи закључак да је Ум Божји састављен од безброј малих умова које ми представљамо тако да божанско биће може да направи дистанцу између себе и свих тих умова. Ако следимо логику да смо створени по обличју Божјем онда је и наш ум састављен од одређеног броја умова, а ми те умове препознајемо као своје мисли. Такође можемо приметити да смо ми Бог нашим мислима и да у нашем уму могу да живе само мисли којима посвећујемо пажњу.Зато се мисли у нашем уму боре за нашу пажњу и воде рачуна како да је придобију јер је наша пажња за њих живот. Дакле наше мисли (та бића нашег ума) воде рачуна о томе шта ми волимо тј.чему је наша љубав окренута па се и оне окрећу према томе да би живеле. Дакле ако ми имамо љубав према злу и наше мисли ће ићи према злу јер ће тако добити нашу пажњу (читај: љубав) а са њом и живот.
Ако мало боље осмотримо наше мисли видећемо да са мислима долазе и осећања. Са лепим мислима долазе лепи осећаји(радост,љубав итд.) а са лошим мислима долазе лоши осећаји(гнев,љутња,мржња итд.). Свако ко је експериментисао са мислима могао је да примети да кад промени лоше мисли у добре да се са њима мења и његово расположење. Тако мудар човек, бирајући мисли којима ће да посвети своју пажњу, утиче на своју срећу јер он своју пажњу дарује само добрим мислима.Такође можемо приметити да осећања која са собом доносе мисли утичу и на здравље нашег тела.Узмимо рецимо нервозу,може ли да буде нервозан неко ко слуша песму славуја и у себи мисли –Како ова птица лепо пева. Не, већ ће бити нервозан онај кога мисли пожурују а ситуација изгледа тако као да он касни. Ни притисак никад неће скочити некоме ко размишља о лепим стварима или ужива у природи око себе, већ увек ономе ко се бави мислима које својим осећањима утичу на притисак.
Будући да су осећања својствена живим бићима а мисли у себи носе осећања онда нетреба бити много паметан па схватити да су наше мисли жива бића која живе у нашем уму, као што смо ми жива бића која живе у Божјем уму.Због тога што лоша осећања која доносе мисли са собом чине да се Исус Христ лоше осећа он је сишао на земљу где живе његове мисли да им каже да морају да се промене ка добру и да он неће вечно трпети нашу склоност ка злу и да ће доћи време када ће злима ускратити пажњу(своју љубав).
Јер као у једном телу што имамо многе уде а уди сви немају један посао,
Тако смо многи једно тело у Христу, а по себи смо уди један другом. Римљанима 12: 4 и 5
И као што су ћелије нашег тела свака за себе посебно живо биће, тако смо ми ћелије Христовог тела.Замислите шта би се десило кад би се ћелије нашег тела отимале око хране и скупљале залихе да би показале како су оне вредније од осталих. Кад би било зависти међу њима. Па тело би престало да функционише и све би помрле. А ми како се понашамо, нисмо ли Рак у Божјем телу? Ми немамо свест да живимо у заједници будући де себе видимо одвојене једне од других. А не желимо да верујемо да смо сви део једног тела јер друштвени живот не може да функционише без моралних норми, а то су десет божјих заповести.Погледајмо пчеле, поред њих не треба да стоји управник да гледа дали ће добро да обаве посао. Оне знају да њихов живот зависи од заједнице и морал се намеће сам по себи. Љуби ближњег свога као самога себе. А шта се дешава кад оставиш човека без контроле на неком послу. Или ће нешто да украде,или да спава,или да нешто упропасти. Ми смо имали Социјализам, дивно друштвено уређење. Али будући да нисмо имали свест о друштвеном животу, ми смо покрали све што је било наше да би смо имали сваки своје.Сви знамо како се радило у друштвеним фирмама и који је то јавашлук био. Једноставно, осветио нам се недостатак морала.А ако погледамо ко су перјанице неморала у друштву видећемо да су то интелектуалци,уметници,књижевници, политичари итд. Шта је то у теорији еволуције тако добро да су је интелектуалци тако радо прихватили, када за њу правих доказа нема.Одговор је да нема потребе да се живи морално,јачи преживљава, ето то је оно што је теорији еволуције дало живот. Нема друштвеног живота,нема морала, побеђује јачи. Држава је само ту да обезбеди фер услове у арени.
Једном је неко рекео –Да Бога нема, требало би га измислити.
Само свест да смо ћелије једног тела може нас довести до тога да будемо морални и пуни љубави једни за друге.Јер десет Божјих заповести нису ништа друго до морални закон љубави. Ако незнамо каква је права љубав погледајмо десет божјих заповести и схватићемо.
Погледајмо шта кажу уметници. –Да би уметност дошла до изражаја неопходна је слобода. И при том се мисли да је морал граница слободе па је уметнику дозвољено да буде неморалан зарад уметности. Замислимо да мени дође да сликам унакажено тело неког од вас, па лепо закољем и унаказим објекат на којем желим уметнички да се изразим. Тако уметници неморалом убијају друштво водећи га у смрт, јер неморал је смрт друштвеног живота.
Када се слобода користи у служби добра,онда смо слуге (робови) добра. А када се користи у служби зла онда смо слуге (робови) зла. Дакле били слободни у добру или злу ми смо робови своје слободе, само што слепци мисле да су када робују злу слободнији од оних који робују добру.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sledeci
Strana 7 od 15

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka SVA VAŠA PITANJA ZA ADMIN-a I UREDNIKE 899 Dušan 350404 03 Sep, 2011 15:36 pm
Starcy Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li je 1.maj samo praznik rada ? 1 rade1969 6549 02 Jun, 2011 00:33 am
oversoul Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Deset Božijih Zapovesti- PRVA ZAPOVEST 90 Vera Bojičić 42903 12 Apr, 2011 22:48 pm
Giba Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ZORAN IZ ZEMUNA - Čitaocima koje to zanima (2008.) 2294 Vesna 1843084 08 Nov, 2010 01:48 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PRAKSA III - Najzahtevnije vežbe - samo za veoma iskusne 423 talerman 124617 16 Feb, 2010 19:50 pm
valen Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sposobnost razlikovanja istine od lazi 36 MEDUZA 21004 14 Avg, 2009 08:18 am
spirit Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dijeta.....liječi li uzrok ili samo poslijedicu? 8 Ana 7208 23 Feb, 2009 19:26 pm
Ana Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)