ISUS, ŽENA I BACAČI KAMENJA...
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 05 Apr, 2010 23:49 pm    Naslov: ISUS, ŽENA I BACAČI KAMENJA...
Odgovoriti sa citatom

.

ISUS, ŽENA I BACAČI KAMENJA...

Postoji jedna priča u Bibliji o ženi koja je doživjela životni brodolom i o ljudima koji su zaboravili da trebaju biti u poslu spasavanja brodolomac
To je takodje priča o nekome ko je svoj život dao da bi spasio brodolomce.

“A Isus ode na Maslinsku goru. A ujutro dodje opet u hram, i sav je narod dolazio k njemu, i on sjede i učaše ih. Tada književnici i fariseji dovedoše jednu ženu, uhvaćenu u preljubi, pa je postaviše u sredinu i rekoše mu: učitelju, ova je žena uhvaćena baš kad je činila preljubu. A Mojsije nam je u zakonu naredio da takve žene kamenjem ubijamo: šta ti kažeš na to? Ovo pak rekoše kušajući ga, da bi imali zašta da ga optuže. No Isus se saže dole i pisaše prstom po zemlji. Ali kako su ga i dalje pitali, ispravi se i reče im: ko je od vas bezgrešan – neka prvi baci kamen na nju. i opet se saže te pisaše po zemlji. A oni čuvši to izlažahu jedan po jedan, počevši od najstarijih do poslednjih; tako osta sam Isus i žena stojeći na sredini. Isus se tada ispravi i reče joj: ženo, gdje su? Ni jedan te ne osudi? Ona reče: niko Gospode. Na to joj Isus reče: Ne osudjujem te ni ja; idi i od sada više ne griješi.“”
(Jovan 8:1-1)

A sad, ista priča iz malo drugačijeg ugla ...

Ona je bila mlada i mastala je o bračnom zivotu. Mastala je o muzu koji je voli, o djeci koju podize i o porodici. Ali stvari u njenom zivotu nisu isle putem koji je ona planirala. Bila je razocarana u svoj brak. Mozda je to bila krivica njenog muza, mozda njena, ali vjerovatno, kao sto to obicno biva, krivica je bila obostrana.

Jednog dana ova zena je srela drugog muskarca. On ju je primjetio. Cinilo joj se kao da je on spreman da je saslusa, i to je prijalo njenom ranjenom srcu. Izgledalo je kao da on brine. U pocetku sve je bilo nevino. Ali jednog dana oni su presli liniju. Mozda je to bio dodir koji je trajao predugo. Mozda je to bio pogled koji je obecavao nesto vise. Mozda je to bio razgovor koji je postao suvise intiman.

Tog dana ona je presla liniju. Mozda to nije ni primjetila u tom trenutku. Djavo se obicno trudi da ucini takve momente mracnim i maglovitim tako da smo mi skoro potpuno nesvjesni onog sto izabiramo.
Ali ona je izabrala.

A onda je pocela da prelazi i druge linije, sve dok ovo nije postala prava ljubavna afera. Odjedanput ona je pocela da zivi dva zivota u dva svijeta. Kad je bila u jednom svijetu, pretvarala se da drugi ne postoji. Nije zeljela da razmislja kako bi ovo moglo da utice na djecu. Nije zeljela da razmislja kako ovo unistava njenu dusu.
Jedan grijeh vodio je drugom.

Nekada je govorila samo istinu. Kad je prvi put slagala svom muzu gdje ide, da bi mogla da bude sa ovim covjekom, njeno srce je lupalo, pocrvenila je, i bila je sigurna da njen muza zna da ona ne govori istinu.
Ali sada, ona je postala strucnjak u laganju muzu i djeci. Iako to ne primjecuje ona je postala lazov.

Kad je prvi put otisla u crkvu i cula propovjed, nakon sto je spavala sa drugim covjekom, bila je sigurna da svako moze da vidi krivicu na njenom licu. Mislila je da ce svi saznati. Mislila je da ce je Bog ubiti gromom sa neba. Obecala je Bogu da vise nikad u zivotu nece vidjeti tog covjeka.
Ali niko nije saznao. Nije bilo groma. Bog nije nista uradio.

Sada, ona je u stanju da ide u crkvu i da uopste ne misli o svom grijehu. Ona ne misli puno o Bogu takodje. Trudi se da misli o drugim stvarima za vrijeme molitve.
Postala je licemjer.
Sve dok je to tajna, ona ne zeli da se opterecuje time. Ponekad se probudi u sred noci sa hladnim znojem na celu, ali to obicno prodje.
Ona ne primjecuje sta joj se desava.

Ali onda dolazi ta noc. Ona je sa covjekom s kojim je bila toliko puta prije toga. Ali obog puta se dogodilo. Vrata su se otvorila. Nekoliko muskaraca su stajali vani cekajuci i gledajuci, ali sada oni ulaze unutra i hvataju je. Ona vristi, place i moli za milost.

Dala bi sve sto ima da moze da se vrati nazad tamo gdje je prvi put presla liniju. Ali ne moze. Ti se nikada ne mozes vratiti nazad.
Ovaj nerealni lavirint u kome je zivjela tako dugo je srusen. i kao nakon prvobitnog pada u grijeh, njene oči su se otvorile.
Ona vidi da je gola, i postiđjena je. Zeli da se sakrij, ali nema gdje.

Iznenada ona shvata zasto je ovdje. Ona je to izabrala. Ona je izabrala ovaj zivot.
Ona je napravila 1000 izbora koji su neizbjezno vodili ovom trenutku.

Ubila bi se odmah kad bi joj dopustili, ali joj ne dopustaju. Umotali su je u plahte i odveli.

Poput paralizovanog covjeka, grupa ljudi su je odnijeli Isusu koji je poučavao narod. Ali ovog puta ona nije odnesena na odru vec je umotana u plahte. Ljudi koji su je donijeli Isusu nisu njeni prijatelji vec neprijatelji. Ona je dovedena, ne da bude izliječena, već ubijena.

Ovaj incident se dogodio u dvoristu hrama, gdje je Isus poučavao. Grupa fariseja i ucitelja zakona ga je prekinula vukuci ovu ženu uhvacenu u preljubi. Prema obicaju, bila je skinuta do pojasa. Uplasena, bespomocna, javno ponižena, ova zena drhti pred Isusom, rukama pokrivajuci sovje nago tijelo.

Preljubu čine dvoje, ali zena stoji sama pred Isusom, iako je zakon kaze da oboje moraju biti kamenovani.
Mozda je njen ljubavnik bio upravo jedan od fariseja.

Jovan nam jasno kaze da su fariseji željeli da uhvate Isusa u zamku.

“Učitelju, ova žena je uhvaćena u preljubi. Zakon kaže da je treba kamenovati. Sta ti kažeš?” i oni misle u sebi: Sad je nas. Ako joj pokaze milost, optuzicemo ga da ne postuje Mojsijev zakon. Ako kaze “Kamenujte je” bice u problemu sa Rimljanima, koji su zabranili Jevrejima da pogube bilo koga.

Tu je žena – koja drhti od straha i krivice; koja je izgubila svaku nadu; koja vjeruje da ce uskoro umrijeti. Ali njeni tuzioci je cak ni ne vide.
Sve o cemu razmisljaju: “Sad smo ga uhvatili.” Oni stoje sa kamenom u svojoj ruci, i samo cekaju na Isusovu rijec.

Ali prije nego sto idemo dalje, prije nego sto ih prebrzo osudis, hajde da te zapitam:
Jesi li ikada držao kamen u svojoj ruci?

Biblija dijeli grijehe u dve kategorije:

“Grijesi tijela” i “Grijesi duha”

Grijesi tijela obicno uključuju nase apetite koji odu van naše kontrole: preljuba, proždrljivost, pijanstvo. Ovo su vidljivi grijesi.

S druge strane, grijesi duha, nisu tako vidljivi. Oni se zovu ponos, oholost, sebicnost, samo-pravednost, kritizerstvo. Ovi grijesi generalno nisu tako šareni i upadljivi kao grijesi tijela. Oni ne izazivaju mnogo trača, mozda zato sto je trač takodje jedan od grijeha duha. Skoro nikad nisam cuo da je drustvo sankcionisalo nekog zbog ovih grijeha. Ljudi u nase vrijeme ne pridaju mnogo paznje grijesima kao sto su ponos i oholost.

Ali Isus jeste. Novi Zavjet nam daje iznenadjujuce puno prica koje ukljucuju tri osobe: gresnika tijela, gresnika duha i Isusa. Tako imamo pricu o fariseju, gresnoj zeni koja je pomazala Isusove noge; zatim pricu o fariseju i skupljacu poreza; o izgubljenom sinu i starijem bratu i da, religijskim vodjama nasuprot zene uhvacene u preljubi.

U svakoj od ovih prica, ljudi koji su bili krivi zbog grijeha tijela, su shavtili da su u velikom problemu. Dosli su Isusu i bili promijenjeni.

S druge strane, ljudi koji su bili krivi zbog grijeha duha, ponosa i oholosti, su slijepi. Oni ne vide svoje stanje. Oni misle da je moguce voljeti Boga i prezirati ljude. Oni su ustvari mislili da su uzori duhovne zrelosti zato sto su izbjegavali grijehe tijela. Nisu bili svjesni da je njihov grijeh mnogo opasniji jer je unistio njihovu sposobnost da vole. i zbog toga su grijesi duha najopasni i najdestruktivniji grijesi od svih.

Mi smo skandalizovani grijesima tijela. Isus je bio skandalizovan grijesima duha.

“Grijesi tijela su loši, ali oni su najmanje lošI od svih grijeha. Sva najgora zadovoljstva su duhovna: zadovoljstvo da ubijedim druge da sam u pravu, da šefujem, da dominiram… zadovoljstvo moći ili mržnje. Jer u meni postoje dvije stvari, koje se nadmeću sa ljudskim bićem koje želim da postanem. To su Zivotinjsko biće, i Djavolsko biće. Djavolsko biće je gore. Zbog toga, hladni, samo-pravedni cjepidlaka koji redovno ide u crkvu moze da bude mnogo blizi paklu od prostitutke.” C.S. Lewis

Ja pretpostavljam da su ovi ucitelji zakona, na pocetku svog zivota imali ljubav prema Bogu i bliznjima. Ali vremenom nesto se dogodilo. Svo njihovo ucenje o Bibliji ih je ispunilo ponosom. Svi njihovi pokusaji poslusnosti su ih ispunili omalovazavanjem za one koji su manje posveceni. Sva njihova duhovna moc ih je ispunila prezirom za slabe.

Ono sto je podmuklo u grijesima duha je da oni koji ih imaju apsolutno nisu toga svjesni.
Sa grijesima tijela ti makar znas da si zabrljao. Sa grijesima duha, nemas pojma.

Hodas kroz život sa kamenom u ruci:

1. osudjivačke misli

2. osjećanje superiornosti

3. netrpeljivost

4. ozlojedjenost

5. malo mjesta za ljubav

Ljudi stoje oko tebe- drhteci u slomljenosti, krivici,, strahu, izgubljenosti – a ti si toliko obuzet tvojom vlastitiom pravednoscu, da ih uopste ne primjećujes. Ili sto je jos gore, ti ih vidis ali se ne pomjeras.

Crkva bacača kamenja

Ja često mislim o ovome - Zašto crkve stvaraju tako mnogo bacača kamenja?

Zasto je tako velik broj religioznih ljudi hladan. Oni se ne smiju, ne umiju da se raduju.
Ali ima jedna stvar u kojoj uživaju: Osuđjivati one koji su duhovno inferiorni.

* Necije dijete je malo nestasnije – ljudi podižu kamen
* Neciji brak ne funkcionise – drugi kamen
* Neko misli drugačije – jos vise kamenja

Neko je prekoračio liniju, prekršio pravilo. Ljudi podižu kamenje. I sto je najgore, iako to nece nikad priznati, kamenje ih čini srećnim.
Oni se raduju svakom kamenu.

To se nikad ne radi otvoreno. Obicno se to ovako desava:
Žena je uhvaćena u preljubi. Druge žene u crkvi pričaju o tome: “Jesi čula? Kakva sramota? Kako je samo mogla? Vrte glavu i cvokoću jezikom.

A u sebi, misle ono sto ne žele da izgovore:
Nikad je nisam ni voljela. Uvijek sam bila ljubomorna na nju.
Ona je ljepša od mene – i uvijek sam se osjećala obicno i neprivlacno kad sam bila blizu nje.

Kamenje može da bude izglačano, ali ono ubija svejedno.

I tako oni stoje.
Žena koja želi da umre, njeni osuđivači sa kamenjem u rukama i ON, Isus.
Bacaci kamenja ga pitaju: Šta ti kažes?

Isus radi nesto neobicno. On se savija i pocinje da pise u pijesku. To je jedini put koji je zabiljezen u Bibliji, da Isus pise, i tog puta on ne pise na papiru, vec na pijesku , gdje ce rijeci biti vrlo brzo izgubljene. Mi ne znamo sta je pisao, ali tradicija nam kaze da je Isus pisao grijehe onih koji su držali kamenje. Na primjer: “Stajao pored prozora i posmatrao preljubu mnogo duže nego što je to bilo neophodno.”

I on im kaže: Hej samo naprijed. Baci tvoj kamen ako želis, osudi je, kamenuj je, ali prije toga razmisli jesli li ti sam bez grijeha
Zapamti da grešni ljudi nisu u poziciji da bacaju kamenje. Kada grešni ljudi osuđuju druge, oni automatski osuđuju sebe.
I Isus nastavlja da piše njihove grijehe. Ali on ih piše na pijesku, gdje će ubrzo biti izbrisani.

A onda se nesto nevjerovatno dešava.
Neko je spustio svoj kamen. Zatim neko drugi, treći. Odjednom svo kamenje je spušteno.
Zato sto u Isusovoj crkvi, u njegovom zajednistvu nema mjesta za bacanje kamenja. Svi smo grešni.

Spusti svoj kamen

Da li ti u svom zivotu imas kamen koji treba da spustis?
Osuda je tako duboko ukorijenjena u nama, da mi ne znamo kako da živimo bez nje.
Mi moramo da kazemo ljudima kakvi su, pogotovo onima koje ne volimo.
I naravno, mi smo bogato nagrađjeni osjećanjem superiornosti.

Da li ti imas kamenje koje treba da spustis?
Možda usmjereno na tvog oca ili majku, na muža, na šefa ili kolegu, na nekog ko te je povrijedio, ili na nekog kome zavidiš.
Mozda nosis taj kamen toliko dugo, da se ne sjecas kako je zivot izgledao bez njega.
Spusti svoj kamen.

Isus se okreće ženi i kaze joj:
Nema puno razlike između tebe i ovih ljudi. Ti si slomeljeni grešnik. Oni su slomljeni grešnici takođe. Svi ste u istom camcu
Zar nije ostao neki bezgrešni bacač kamenja da te osudi?

„Ni jedan.“ - odgovorila je žena.

Onda te ni ja ne osuđujem. Nema više osude.
Idi i ne griješi više.

Ali Isus se ne zaustavlja ovdje. On ima jos samo jednu stvar da joj kaže. A onda Isus govori rijeci koje dopiru do srca i vracaju je nazad u zivot. Njegove rijeci je ispunjavaju bolom zato jer joj govore da on zna sve o njenoj prošlosti. Ali one je ispunjavaju i nadom jer joj govore da postoji neko ko vjeruje u nju. Ove riječi će ostati u njoj do groba. Isus kaže : IDI i NE GREŠI VISE.

Ja želim da i ovo zapamtimo. Prihvatiti nekog ne znaci tolerisati sve ono sto ta osoba radi. Ti ne mozes da bez rijeci sjedis i gledas kako tvoj prijatelj upropaštava svoj život. Prihvatanje ne znaci odbijanje da upozorim i ukazem na gresku. Takvo odbijanje moze biti podjednako tragično kao i osudjivanje.

Isus je prihvatio ženu uhvaćenu u preljubi. On joj je oprostio njen grijeh. Ali Isus joj takodje kaze : Idi i ne grijesi vise.

Zapamti Isusov redoslijed : Prihvati, Oprosti, KaŽi : « NE GREŠI VIŠE »

Osuda nikada neće promijeniti ljudski život. Jedini način da promijeniš nekoga jeste da ga prihvatis.
To je Isusov način.

U svom romanu „Jadnici“, Viktor Igo opisuje čovjeka po imenu Žan Valžan, koji je proveo 20 godina na robiji jer je ukrao veknu hljeba. U toku tih godina, zatvor je u njega usadio najgore ljudske osobine. Po izlasku iz zatvora, Žan Valžan je došao u jedno selo ali mu niko nije želio dati prenoćište. Konačno ga je primio seoski sveštenik. Dao mu je najbolju večeru kao da se radi o nekom ministru a ne robijašu i svoj krevet da u njemu prespava. Medjutim, u toku noći je u Žan Valžanu proradio njegov robijaški instinkt. Ustao je i iz kuhinje sveštenika ukrao srebrni escajg i pobjegao. Ujutro su ga uhvatili žandarmi i doveli nazad do sveštenika. Žan Valžan je znao da ga čeka omča oko vrata. Kada su žandarmi upitali sveštenika da li je to njegov escajg, on im je odgovorio da je sve to poklonio Žan Valžanu. Još je dodao: „Žan Valžan, zašto nisi uzeo i veliki srebrni svijećnjak, koji sam ti takodje poklonio“? Začudjeno je posmatrao sveštenika koji mu je prišao i šapnuo: „Žan Valžan, s ovim srebrom sam otkupio tvoju dušu. Više ne pripadaš zlu.“ Žan Valžan se okrenuo i otišao kao potpuno novi čovjek. Cijeli svoj život je pomagao siromašnim ljudima. Osnovao je industriju od koje se hranila čitava pokrajina. Uvijek je bio spreman da se žrtvuje za druge. Jedan akt oproštenja je promijenio njegov život.

Pokusaj da zamislis sta bi se dogodilo u tvom i mom svijetu kada bismo prihvatili Isusov način?
Šta bi se dogodilo kad ne bi bilo nikog da podigne kamen i kad bi svi postali aktivni u poslu spasavanja života?

(Izvor: www.traganja.com)
MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 06 Apr, 2010 08:58 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sve ovo je jako jednostavno.. samo se treba razvijati samilost.
Kada sam bio pre koju nedelju s Vladanom na putovanju do Lazarevog kanjona videli msmo tako mnogo manastira u kojima su monasi veoma uctivi i ljubazni.
Nude posetiocima prenociste, hranu i pice.. bezuslovno.
Ima tako mnogo prilika za svakoga ko zaista je iskren i zeli sluziti Svevisnjeg..
Mozete otici lepo u neki manastir ili hramic i uraditi neku sluzbu, ima tako mnogo prilika a ta sluzba za Gospodina koja se radi s ljubavlju je ono sto ZAUVEK ostaje.. nije podlozno vremenu.

Ima znaci smestaj na duhovnom mestu s duhovnim osobama u prirodi po planinama, sumama sansa za sluzenje..

Jedino sto osobu moze sputati jeste pohlepa, zelja za sluzenjem sopstvenih cula umesto Gospodinovih.

Eto ovo vam pisem i potpuno je u skladu i sa svesnoscu Krishne, medjunarodnom pokretu u kojem se nalazim i cije standarde se trudim da pratim koliko mogu.

Kada smo bili stigli u Lazarev kanjon i tamo bili u jednoj pecini 10 dana, svracali smo ponekad do obliznjeg sela Zlot i tu smo za vreme jedne nedeljne sluzbe oko crkve ocistili svo djubre kojeg je bilo puno.
Malo su nas zacudjeno gledali popovi, verovatno nisu navikli da "turisti" skupljaju djubre u njihovom selu oko crkve..

I ovo je bila lepa sluzba. :)
Eto toliko od mene za sada na ovoj temi, puno zdravlja i Bozije milosti
Almsivi
Majstor

Pridružio: 30 Jan 2008

Poruka Poslao: 07 Apr, 2010 18:30 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Citat:
* Necije dijete je malo nestasnije – ljudi podižu kamen
* Neciji brak ne funkcionise – drugi kamen
* Neko misli drugačije – jos vise kamenja

Cool

Ova prica ima vise pouka.

Alaemyrus, lepo. Smile
Zosim
Majstor

Pridružio: 16 Sep 2008

Poruka Poslao: 05 Dec, 2010 01:36 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Linkovao sam ovu priču na temu OGLEDALCE...
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 12 Avg, 2011 18:09 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Шта, један камен!
Ја носим читаву хрпу, коју ако ускоро не спустим могла би да ме сломи! pogledaj
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 12 Avg, 2011 19:53 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

rale ::
Шта, један камен!
Ја носим читаву хрпу, коју ако ускоро не спустим могла би да ме сломи! pogledaj

Uh, Rale brate, nije ti lako! Very Happy
Ali jak si ti, izdržaćeš, ne sumnjam u tebe.
Pozdrav !
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Obaveštenje: Pravilnik foruma OBJAVE.COM 0 adminfob 31277 07 Jan, 2008 07:29 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Suština vašeg sadašnjeg duhovnog stava, ubeđenja ? 22 plavizrak 33337 08 Nov, 2010 09:22 am
rale Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 44300 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 31969 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 44492 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PARABOLE ISUSA IZ NAZARETA 1 adminfob 5666 26 Feb, 2008 02:53 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 26892 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)