OSHO - Ljubav, seks i ostalo...
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » KNJIGE NA SAJTU I VAŠI KOMENTARI
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Analeta
Duhovni učitelj

Pridružio: 21 Okt 2008

Poruka Poslao: 30 Okt, 2008 13:59 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Jel se sad ovde Osho dopisuje sa Oshom?

Ili je poenta da ubacujemo Oshove citate?
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 30 Okt, 2008 14:39 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hej Osho kud si posho?
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 30 Okt, 2008 19:35 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...
Pozdrav Analeta,
ovoj temi pripada, naravno, sve što ima veze sa Oshom.
Možeš da citiraš nešto njegovo što ti se dopada ( ili ne dopada ),
a možeš da napišeš nešto i svojim rečima...

.
jadranka
Iskušenik

Pridružio: 21 Jul 2008

Poruka Poslao: 13 Nov, 2008 17:24 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.....Pomoću spisa ne možeš da dosegneš Istinu. Ali ako dosegneš Istinu,
razumećeš spise. Spisi nisu ništa drugo do svedočanstva, oni podu*iru
svedoka. Ti iz njih ne možeš da naučiš Istinu, ali kada jednom znaš Istinu,
one će podupreti svedoka. Svi spisi sveta će reći, ‘Da, dostigao si.’ To je
ono što je Istina. Spisi potiču od osoba koje su ostvarile. Bez obzira kakav
je njihov jezik i simboli, kakve su njihove metafore, kada ostvariš ti
prodireš u sve metafore, simbole, sve jezike.
Ja govorim samo o jednom. Ja ne
govorim o različitim stvarima. Heraklit ili Tilopa ili Buda ili Isus, za mene
nema razlike. Ja samo govorim. Oni su samo izgovori - jer kad jednom
ostvariš, ti ispunjavaš sve spise sveta. Tada više nema hindu spisa,
jevrejskih, hrišćanskih; tada iznenada postaješ kulminacija svih tih spisa.
Ja sam hrišćanin, hindus, jevrejin, muhamedanac, jer ja nisam nijedan
od njih. A Istina, jednom spoznata, je iza svih spisa. Svi spisi ukazuju na
nju, spisi nisu ništa drugo do prst uprt u mesec; prstiju može biti milion -
mesec je jedan jedini. Kad jednom znaš, ti znaš sve.
Pomoću spisa ti postaješ sektaš: bićeš hrišćanin jer si se zakačio za
Bibliju; bićeš muhamedanac jer si se zakačio za k*ran; bićeš hindu jer si se
zakačio za Gitu - ali nećeš biti religiozan. Religioznost se dogodi samo kad
ti se dogodi Istina. Tada se ni za šta ne kačiš, a svi spisi se kače za te*e.
Tada ne slediš nikoga, a svi spisi slede te*e, oni postaju tvoja senka. I svi
spisi su isti, jer govore o istoj stvari. Njihove metafore su, naravno,
različite, ali iskustvo je isto.
Buda kaže, ‘Okusi okean na bilo kom mestu, svugde ćeš osetiti da je
slan.’ Okusi ga u k*ranu ili Bibliji, ili u Tori ili Talmudu, ukus je svuda
isti. Spisi te ne mogu voditi. U stvari, oni su bez te*e mrtvi. Kada dostigneš
Istinu, život odjednom prodire u sve spise. Preko te*e oni ponovo ožive,
preko te*e oni se ponovo rode.....

Knjga Tajni 2
jadranka
Iskušenik

Poruka Poslao: 13 Nov, 2008 17:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Knjiga o Egu

Ego je najveća laž koju ste prihvatili kao istinu. Ali svi vaši osobni interesi odobravaju mu jer kad bi svatko postao svjestan stanja bez ega, sva ova olimpijada koja se održava na cijelom svijetu, jednostavno bi se zaustavila. Nitko se ne bi želio popeti na Everest, svi bi uživali i veselili se ondje gdje jesu.
Ego vas prisiljava da čekate. Veselit ćete se sutra kad uspijete. Danas, naravno, morate patiti, morate se žrtvovati. Želite li uspjeti sutra, danas se morate žrtvovati. Morate zaslužiti uspjeh i zbog toga radite sve vrste gimnastike. A u pitanju je samo malo vremena u kojem treba trpjeti, a tada nastaje veselje
Ali to sutra nikako da dođe. Ono nikad nije ni došlo.
Sutra jednostavno znači ono što nikad ne dolazi. Sutra je prekrasna strategija koja vas održava u patnji.
Ego se ne može veseliti u sadašnjosti. On ne može postojati u sadašnjosti, već postoji samo u budućnosti i u prošlosti - u onom što više ne postoji, ili što još ne postoji. Prošlosti više nema, budućnosti još nema, ni jedna ni druga ne postoje. Ego može postojati samo s onim što ne postoji jer on je sam nepostojeći.
U sadašnjosti, u jednom čistom trenutku, nećete pronaći ego u se*i, već samo tihu radost, tiho i čisto ništa.
A vi imate mnoge maske, jednu na drugoj, slično slojevima luka. Ako maknete jednu masku, evo druge, ako i tu maknete, postoji još jedna. I možete nastaviti istraživati i istraživati, bit ćete iznenađeni kako mnogo lica imate. Kako mnogo lica! Životima ste ih skupljali. I sva su ona korisna jer morate se mijenjati mnogo puta.
Kad razgovarate sa svojim slugom, ne možete imati isto lice, kao kad razgovarate sa svojim pretpostavljenim. A možda su obojica prisutna u istoj sobi. Kad pogledate slugu, morate koristiti jednu masku, a kad gledate svoga pretpostavljenog, koristite drugu masku. Vi se neprestano mijenjate. To je postalo gotovo automatski - ne morate se vi mijenjati, promjena se događa sama od se*e. Vi gledate pretpostavljenog i smiješite se. A tada pogledate slugu i smiješka nestaje, a vi postajete kruti, tako kruti kao što je vaš pretpostavljeni prema vama. Kad on gleda svoga pretpostavljenog, i on se smješka.
U jednom jedinom trenutku vi mnogo puta mijenjate svoje lice. Čovjek mora biti vrlo budan da zna koliko lica ima. Bezbroj! Ne mogu se ni izbrojiti.
To je vaše prvo ja, ono je lažno. Nazovimo ga egom. Dalo vam ga je društvo, ono je dar društva, dar političara i svećenika, dar od roditelja i pedagoga. Oni su vam dali mnoga lica, samo zato da vam život protječe mirno. Oduzeli su vam istinu, umjesto toga dali su vam zamjenu. I zbog tih zamjenskih lica vi ne znate tko ste. Ne možete ni znati, jer se lica mijenjaju tako brzo i ima ih tako mnogo da više ne vjerujete se*i. Ne znate točno koje je lice vaše. Zapravo, nijedno nije vaše.

Svi su roditelji nasilni i svi su odgojni sistemi nasilni jer se ne obaziru na vas. Oni imaju apriori ideje, oni znaju što je ispravno. I oni svojataju pravo nad vama. Vi se meškoljite, vi vrištite u se*i, ali bespomoćni ste. Dijete je tako bespomoćno i nježno, možete ga formirati na sve moguće načine. To je ono što društvo čini. Prije nego što dijete postane dovoljno jako, već je onesposobljeno na tisuću i jedan način. Paralizirano je, o trovano je.
Onog dana kad želite postati religiozni, morat ćete napustiti sve religije. Onog dana kad zaželite uspostaviti odnos s Bogom, morat ćete odbaciti sve ideologije o Bogu. Onog dana kad poželite saznati tko ste, morat ćete odbaciti sve odgovore koje su vam dali. Sve što je posuđeno, mora biti spaljeno
jadranka
Iskušenik

Poruka Poslao: 15 Nov, 2008 22:48 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ako nešto postoji, tome je potrebna potpora, to zahteva oslonac. Ali
ovde nema ničega, prazno je, pa nikakav oslonac nije potreban. I to je
dublja spoznaja od svih znanja: da je tvoje postojanje ne-postojanje. Reći
da je to postojanje je pogrešno zato što to nije nešto, to nije ničemu slično.
To je kao ništa: beskrajna praznina bez ikakvih granica oko sebe. To je
anatma, ne-sebe, to nije biće unutar tebe.
Svi osećaji sebe su lažni. Sve identifikacije tipa ‘ja sam ovo ili ono’ su
netačne.
Kad postigneš Vrhovno, kada doñeš do svoje najdublje suštine,
odjednom uviñaš da ti nisi ovo ili ono - ti nisi niko. Ti nisi ego, ti si samo
beskrajna praznina. I, ponekad, dok sediš, zatvori oči i samo oseti ko si ti,
gde si ti? Ako ideš dublje možeš da se uplašiš, jer što dublje ideš, dublje
ćeš osećati da nisi niko, da si ništavilo. Zato se ljudi toliko plaše meditacije:
ona je smrt, ona je smrt ega - a ego je samo lažan utisak.
Sada su i fizičari kroz svoje naučno traganje, kroz carstvo materije,
došli do istine. Ono što su Buda, Tilopa, Bodidarma pronašli pomoću svoje
pronicljivosti, otkrila je i nauka u spoljašnjem svetu. Oni sada kažu da
materija ne postoji - a materija je paralelna ideji bića.
Kamen postoji, osećaš da je on veoma materijalan. Možeš nečiju
glavu njime da pogodiš i može da potekne krv, i neko čak može i da
pogine; to je veoma materijalno. Ali, pitaj fizičare, oni će reći da je to nematerija,
da u kamenu nema ničega. Oni kažu da je to samo energetskifenomen; mnoštvo unakrsnih strujanja u kamenu pruža ti osećaj materije.
To je kao kad na papiru nacrtaš više unakrsnih linija: tamo gde se linije
presecaju pojavljuje se tačka. Tačke tamo nije bilo; dve se linije preseku, i
tačka se pojavi. Kada se ukrsti više linija, pojavi se velika tačka. Tačke nije
bilo sve dok se linije nisu ukrstile, i tako je stvorile. Da li tačka zaista
postoji? Ili samo unakrsne linije stvaraju iluziju o njenom postojanju?

Dopusti besu da bude tu, neka se dogodi, ali pažljivo prati šta se
dešava. Ostani opušten, prirodan, svestan, posmatraj šta se dogaña.
Vremenom ćeš videti da će mnoge stvari jednostavno da nestanu, neće se
više nikad dogoditi - a da ti nisi učinio nikakav napor. Ti se ni malo nećeš
truditi da ih uništiš, a one će jednostavno nestati.
16
Ako si svestan, bes će nestati. Jednostavno će izgledati glupo - ne
loše, zapamti, jer loše je teška ocena. On će naprosto izgledati glupo! Bes
nije loš, i ne posmatraj ga tako, on je jednostavno glup: on nije greh, već
jednostavno glupost. Pohlepa nestaje, ona je glupost. Ljubomora nestaje,
ona je glupost.
Zapamti ovo ocenjivanje. U moralnosti postoji nešto dobro i nešto
loše. U prirodi postoji nešto mudro i nešto glupo. Prirodan čovek je mudar,a ne dobar. A neprirodan čovek je glup, a ne loš. Tu nema ničeg lošeg niti
dobrog, samo mudrih i glupih stvari. Ako si budala, povređivaćeš sebe i
druge, ako si mudar, nećeš povređivati nikoga - ni druge, ni sebe.

Ne postoji ništa nalik grehu
i ništa nalik vrlini -
sve je MUDROST.
Ako želiš da je nazoveš vrlinom, zovi je vrlina.
I postoji NEZNANJE -
Ako želiš da ga nazoveš grehom,
TO JE JEDINI GREH.

Pa, kako da transformišemo svoje neznanje u mudrost? To je jedina
transformacija - a ti ne možeš da je iznudiš: ona se dešava kada si opušten i
prirodan.
…ostajući opušten i prirodan,
možeš slomiti jaram -
i tako postići Oslobođenje.
I tako ćeš jednom postati potpuno slobodan. Na početku će to biti
teško, jer će te stare navike neprekidno prinuđivati da nešto činiš: želeo bi
da budeš besan - a stara navika ti se smeje u lice. Postoje ljudi za koje si
siguran da su besni, iako se smeju. Svojim specifičnim smehom oni
izražavaju bes. Nešto ružno osećaju, a lažan osmeh obasjava njihovo lice.
To su LICEMERI.
Licemeri su neprirodni ljudi: ako su besni, oni će se smejati; ako mrze,
oni će pokazivati ljubav; ako bi te rado ubili, pretvaraće se da su saosećajni.
Licemeri su savršeni moralisti - potpuno izveštačeni, plastično cveće, ružni,
beskorisni; to nije cvet, to je IMITACIJA.
Tantra je prirodan put: budi opušten i prirodan. Biće teško, jer stare
navike moraju da se razbiju. Biće teško, jer ćeš morati da živiš u društvu
licemera. Biće teško, jer ćeš svugde dolaziti u sukob sa licemerima - ali ćeš
morati kroz to da proñeš. Biće teško, jer je mnogo uloženo u lažno, u
imitacije. Možda ćeš ostati potpuno sam, ali to će biti samo prolazna faza.
Uskoro će drugi početi da osećaju tvoju autentičnost.
Zapamti da je autentičan bes bolji od lažnog osmeha, on je bar
autentičan. A čovek koji ne može da bude autentično besan, ne može
uopšte da bude autentičan. U suštini, ako je autentičan, on je istinit, istinit
prema svom biću. Što god da se dogaña, možeš biti siguran da je istinit.

Ovo je i moje gledište: da je iskren bes lep, a lažan osmeh ružan; da
iskrena mržnja ima svoju sopstvenu lepotu, kao i iskrena ljubav - jer lepota
je od Istine. Ona nije u vezi ni sa mržnjom, ni sa ljubavlju - lepota je od
istine. Istina je lepota bez obzira u kom se obliku javlja. Stvarno mrtav
čovek je mnogo lepši nego lažno živ, jer je istina, osnovni kvalitet bića, tu.

Ali, zapamti: lepota potiče od istine, autentičnosti. Postani autentičniji,
i procvetaćeš. I što autentičniji postaneš, postepeno će mnoge stvari da
otpadnu same od sebe. Nećeš morati da činiš nikakav napor, one će same
od sebe da nestanu. A kada se naučiš toj veštini, bićeš sve opušteniji i sveprirodniji, autentičniji.

Osho - Tantra vrhunsko razumevanje
.
easy
Majstor

Pridružio: 27 Jan 2008

Poruka Poslao: 16 Nov, 2008 00:52 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

Poslednji izmenio easy dana 19 Jul, 2009 23:33 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
jadranka
Iskušenik

Poruka Poslao: 16 Nov, 2008 15:33 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Život je multidimenzionalan. Nemoguće je da postignete nešto na svim poljima, da budete prvi na svim poljima. To je čista nemogućnost, postojanje se ne razvija na takav način. Ego je čovjekova bolest.Osobni interesi žele da ostanete bolesni. Oni ne žele da budete zdravi i cjeloviti, jer je to opasno za njih. Zato nitko ne želi biti jednostavan, nitko ne želi biti nitko. A ja jedino želim da budete u miru sa sobom, da prihvatite svoje biće.
Postati nešto znak je bolesti, biti nitko znak je zdravlja. Ali vi niste okusili što znači biti jednostavan, zdrav i blažen. Vaše društvo nije vam dopustilo da se ni jedan trenutak posvetite sebi, zato poznajete samo jedan put, put ega.
Rekli su vam da postanete Isus Krist. Ima društava koja teže da svi postanu Bog. Taj bolesni svijet! Morate izići iz svih tih programa. Želite li uživati, opustiti se, osjećati mir i ljepotu postojanja, morat ćete se okaniti toga lažnog ega.
Ja ne želim ništa drugo uzeti od vas. Želim vam samo oduzeti ego, koji je u svakom slučaju tek fantazija. On nije stvarnost, zato vam zapravo ništa niti ne oduzimam. A želim vam dati vaše biće. Naravno, ne moram vam ga dati, jer vi ga već imate. Mora vas samo nešto prodrmati i probuditi za ljepotu prostodušnosti.
Ništa nije bez rizika. A vi trčite za sjenama koje nikad nećete moći uhvatiti, zaboravljajući sva blaga koja ste donijeli sa sobom na svijet. Prije nego što vam se ispune sve želje ega, smrt će vas dokrajčiti. Život je prekratak. On ne bi smio biti uništen u tako ludim igrama kao što je igra ega.
A sve je samo pitanje shvaćanja.

U VAMA SE NALAZE TRI OSOBE

Tri su osobe u vama. Vi, to jest ja je osobnost. Riječ osobnost dolazi od grčkog korijena persona. U grčkoj drami glumci su koristili maske, njihov bi glas dolazio iz maske. Sona znači glas, zvuk, a per znači kroz masku. Pravo lice koje govori niste niti upoznali, niti ste znali tko je pravi glumac. Postojala je maska i kroz nju je dolazio glas. Činilo se kao da glas dolazi zaista iz maske, a vi ne poznajete pravu osobu. Riječ osobnost (personality) je prekrasna, ona ima korijen u grčkoj drami.
I to se dogodilo. U grčkoj drami glumac je imao samojednu masku. A vi imate mnoge maske, jednu na drugoj, slično slojevima luka. Ako maknete jednu masku, evo druge, ako i tu maknete, postoji još jedna. I možete nastaviti istraživati i istraživati, bit ćete iznenađeni kako mnogo lica imate. Kako mnogo lica! Životima ste ih skupljali. I sva su ona korisna jer morate se mijenjati mnogo puta.
Kad razgovarate sa svojim slugom, ne možete imati isto lice, kao kad razgovarate sa svojim pretpostavljenim. A možda su obojica prisutna u istoj sobi. Kad pogledate slugu, morate koristiti jednu masku, a kad gledate svoga pretpostavljenog, koristite drugu masku. Vi se neprestano mijenjate. To je postalo gotovo automatski - ne morate se vi mijenjati, promjena se događa sama od sebe. Vi gledate pretpostavljenog i smiješite se. A tada pogledate slugu i smiješka nestaje, a vi postajete kruti, tako kruti kao što je vaš pretpostavljeni prema vama. Kad on gleda svoga pretpostavljenog, i on se smješka.
U jednom jedinom trenutku vi mnogo puta mijenjate svoje lice. Čovjek mora biti vrlo BUDAN da zna koliko lica ima. BEZBROJ! Ne mogu se ni izbrojiti.

To je vaše PRVO JA, ono je LAŽNO. Nazovimo ga EGO. Dalo vam ga je društvo, ono je dar društva, dar političara i svećenika, dar od roditelja i pedagoga. Oni su vam dali mnoga lica, samo zato da vam život protječe mirno. Oduzeli su vam istinu, umjesto toga dali su vam zamjenu. I zbog tih zamjenskih lica vi ne znate tko ste. Ne možete ni znati, jer se lica mijenjaju tako brzo i ima ih tako mnogo da više ne vjerujete sebi. Ne znate točno koje je lice vaše. Zapravo, nijedno nije vaše.A ljudi u Zenu kažu: "Dok ne saznaš koje je tvoje originalno lice, nećeš saznati tko je Buddha." Jer Buddha je vaše originalno lice.
Rođeni ste kao mudrac - Buddha, a živite lažno. Ovaj dar koji vam je dalo društvo, morate napustiti. To je značenje inicijacije - samnyasa. Vi ste hrišćanin, hinduist ili musliman. To morate napustiti, to nije vaše pravo lice, to su vam dali drugi ljudi, bili ste odgajani tako. A nisu vas ni pitali, nisu to ni tražili od vas. To vam je nametnuto na silu.

DRUGI JA je daleko vredniji. Zbog toga sam protiv svećenika, jer oni prianjaju uz prvi ja, onaj najpovršniji. Okrenite se k svom drugom ja. No ni taj drugi ja nije kraj - tu Freud zaostaje. A tu i humanistička filozofija zaostaje. Ona ide malo dublje od Freuda, ali još ne dovoljno duboko da pronađe treće ja.

Postoji i TREĆE JA, to ste PRAVI VI, duhovni aspekt koji je iznad prvoga i drugoga ja. Transcendentno ja, prosvijetljenost. To je nedjeljiva čista Svijest.
Vaše prvo jaje dakle društveno, drugo je prirodno, a treće božansko. I zapamtite, ne tvrdim da prvo nije korisno. Ako treće ja postoji, tada se prvo može prekrasno iskoristiti. Ako treće postoji, drugo se mora vrlo lijepo iskoristiti. Ali samo onda ako treće ja postoji. Ako centar dobro funkcionira, i periferija je u redu. Ali bez centra, sama obodnica je jedna vrsta smrti.
To se dogodilo čovjeku. Zato na Zapadu tako mnogo mislitelja misli da život nema smisla. Ali to nije tako. To je samo zato jer ste vi izgubili dodir sa svojim izvorom iz kojega nastaje smisao.
To je kao da drvo izgubi dodir s vlastitim korijenom. Tada nema cvijeća, a lišće počne otpadati. Lišće padne, a novo
ne nikne. Sokovi prestaju protjecati, više ne postoji životna snaga. Drvo umire, ono postaje mrtvo.

Osho_-_Knjiga_o_egu
jasna
Majstor

Pridružio: 26 Mar 2008

Poruka Poslao: 16 Nov, 2008 23:03 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Neka mi oproste Easy i Jadranka,ali ja sam ovu temu o Osho-u shvatila tako da ćemo MI da iznosimo SVOJA mišljenja i svoja iskustva o ovom velikom učitelju, a ne da zatrpavamo forum i trošimo ogroman prostor ovog web sajta samo da bismo plasirali dijelove njegovih knjiga.

Mnogi su zaista čitali Osho-a i ne vidim svrhu daljnjeg nefunkcionalnog trošenja prostora na ovom forumu. Bolje bi bilo da se povede diskusija o tome šta je Osho rekao ili učinio, a ne da po ko zna koji put iščitavamo knjige koje smo već pročitali...
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
jasna
Majstor

Poruka Poslao: 17 Nov, 2008 00:03 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Veoma tolerantno, nema šta, Easy i prepuno razumijevanja za druge i drugačije stavove...
 Nazad na vrh »
TATA SINANA
Duhovni učitelj

Pridružio: 24 Jun 2008

Poruka Poslao: 17 Nov, 2008 00:27 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Juce je bio svetski dan tolerancije, vidis da je covek lepo saceko ponoc, pa ti onda odgovorio...
Prosao je 16.11.2008.

Do sledece godine ---
I TOLERANCIJE...

jadranka
Iskušenik

Poruka Poslao: 17 Nov, 2008 07:31 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Soryy Jasna ali Nisi dovoljno dobro razumela Oshoa ,svako ima svoju slobodnu volju da iznese ono sta hoce i nimalo da mu ne bude zao zbog toga a ja mislim da su ovi forumi i za to i kao sto je rekao Easy tvoja ocekivanja nisu i moja jer da volis Oshoa ne mozes da ga komentiras on dopire do srca i govori samo istinu procitaj i razmisli dali vredi da se objasnjava neka njegova dela?
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 17 Nov, 2008 08:47 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sumnja nas je ovde i dovela, njojzi hvala. Pa sumnjao sam i u sebe, pa sto onda ne bi sumnjao u Osho-a?
easy
Majstor

Pridružio: 27 Jan 2008

Poruka Poslao: 17 Nov, 2008 11:26 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

Poslednji izmenio easy dana 19 Jul, 2009 23:34 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
jasna
Majstor

Poruka Poslao: 17 Nov, 2008 13:59 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

jadranka ::
Soryy Jasna ali Nisi dovoljno dobro razumela Oshoa ,svako ima svoju slobodnu volju da iznese ono sta hoce i nimalo da mu ne bude zao zbog toga a ja mislim da su ovi forumi i za to i kao sto je rekao Easy tvoja ocekivanja nisu i moja jer da volis Oshoa ne mozes da ga komentiras on dopire do srca i govori samo istinu procitaj i razmisli dali vredi da se objasnjava neka njegova dela?

Draga Jadranka, lijep pozdrav!

Kao što već rekoh - sva djela Osho-a, tačnije zapise njegovih učenika pročitala sam jako davno. I davno sam se oduševljavala Oshom, baš kao ti danas.Volim ga i dan danas, zbog tako jednostavnog načina na koji ti ukazuje na krajnje istine, zbog britkog sječiva koje upotrebljava kad razobličava sve postojeće sisteme, od finansijskih do političkih, te njegovog nepresušnog humora zbog koga mi je bio još draži. Čini mi se da ne postoji tragalac na duhovnoj stazi koji se ne bi oduševio njegovim načinom i manirom prezentiranja uvijek jedne i vječne Istine.

Ono što ti nisi razumjela jest sljedeće i to ću ponoviti: ne smatram da je na samom forumu potrebno čitava poglavlja Osho-vih bisera samo copy-paste prebacivati ovdje. Za to postoji naslovna stranica Objava gdje se mogu objaviti njegove knjige u elektronskom izdanju pa ko bude privučen njima, taj će ih i skinuti i pročitati. Ako se mi oduševljavamo nekim autorom, makar bio i prosvjetljeni učitelj, to ne znači da će on leći i nekom drugom.
Zato sam i rekla da sam ja razumjela kad je Vakan Tanka postavljao ovu temu - da ćemo razgovarati upravo o ovom gore izrečenom - o NAŠIM uvidima nakon čitanja Oshovih knjiga, o NAŠIM stavovima i reakcijama koje je u nama izazvao Osho. Mislim da je njegova krajnja poruka baš u tome - da nakon uvida u Oshovu mudrost, SAMI proživimo ono što smo pročitali, iznesemo svoje vlastito iskustvo. Jer, ono je najdragocjenije što možemo" iznijeti" bilo gdje, pa i na ovom forumu.

Dakle, sve što sam napisala, nema veze sa "očekivanjima" već sa zdravim razumom i logikom. Toliko zasad.
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » KNJIGE NA SAJTU I VAŠI KOMENTARI
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4  Sledeci
Strana 2 od 4

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 40571 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42380 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 30278 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zaboravljena Povest Zemlje 6 adminfob 35315 04 Jan, 2010 23:41 pm
majstor Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42751 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Uticaj Fotonskog Pojasa na ljudsko telo 2 adminfob 11260 11 Apr, 2008 02:22 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 25599 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)