HCA,PAH,HGE-Štetnost kuhane hrane
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » NAUČNA ISTRAŽIVANJA I SLUŽBENA MEDICINA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
nardo
Tragalac

Pridružio: 25 Maj 2009

Poruka Poslao: 22 Jul, 2010 11:10 am    Naslov: HCA,PAH,HGE-Štetnost kuhane hrane
Odgovoriti sa citatom

Pozdrav,

Kada pogledam po forumima u vezi zdravlja većinom se nalaze razne tehnike i dodaci prehrani i najnovija dostignuća u liječenju.Svi mi najčešće vrlo malo razmišljamo o osnovama našeg zdravlja, o najosnovnijim zakonima zdravlja.Tek kada narušimo zdravlje, tada tražimo i odgovore, jer je patnja pojava koju najradije izbjegavamo....

''Zakoni prirode su zakoni zdravlja'' kažu mudraci.A mi jako kršimo taj zakon već u samom startu, naručito kada je u pitanju ishrana.Čovječanstvo je već sa starta izgleda pogriješilo kada je počelo kuhati svoju hranu(pitanje je kao i zašto).

Zna se, da jedino čovjek kuha svoju hranu.I kao što već znate, ubija život u hrani,tj. enzime i svi organski djelovi hrane postaju anorganski.Organski vitamini postaju anorganski,organski minerali postaju anorganski i kao takve organizam ih propoznaje kao opasnost i zato stvara leukocitozu tj. šalje leukocite u crijeva da bi se zaštitio.

To radi svaki put kada jedemo kuhano.To je gubitak energije i vitalnosti nako dužeg perioda.
Eksperimenti sa miševima itd....su pokazali koliko je opasno podgrijavati hranu.....svi miševi koji su hranjeni podgrijanom hranom su krepali ,oni iz druge grupe koji su hranjeni djelimično podgrijanom hranom su oboljeli od degerativnih bolesti, a iz treće grupe koji su hranjeni sirovom hranom su ostali živi i zdravi.U zadnje vrijeme uočio sam da vrle prezaposlene domaćice,ili zaposlene žene rado kuhaju za više dana i takvu hranu pohranjuju u zamrzivače da bi ih podgrijali nakon stresnog dana u poduzeću ili zbog kroničnog nedostatka vremena.To je već brza cesta za ozbiljne bolesti i smrt.

Razmislite o ovome svaki put kada budete jeli kuhanu i podgrijanu hranu ......i bit će vam jasno zašto dodajemo i začine da bi hrana bila ukusnija.....mi jedemo mrtvu hranu....a život stvara život.... lako je zaključiti što stvara mrtva hrana....

Znamo da zdravlje ovisi o mnogim faktorima, uglavnom o svim fakorima zajedno,kršenje zakona prirode neminovno vodi do degeneracije, zato đabe skupi lijekovi i pijenje čajeva,mms,koloidnog srebra itd,,,,sve je to samo krpanje simptoma dok su pravi uzroci bili i ostali u kršenju prirodni zakona, u koje spadaju naravno i misli,karma ,energije...itd...
Mislim da bi za početak bilo najbolji da se počnemo zagledavati duboko u sebe i vidjeti gdje najgrublje kršimo prirodne(Božje) zakone i da od toga krenemo.Ishrana je sigurno jedan od najškakljivijih područja u povjesti čovjeka.Dok ne postignemo potrebnu zrelost za praničnu ,ili fotonsku prehranu razmislimo malo o ovome dolje napisanom.A to je samo jedan dio.

iz knjige:

U medicinskim časopisima i na internetu sada se mogu naći brojne znanstvene studije u kojima se dokazuje škodljivost kuhane hrane, osobito ako se namirnice pripremaju na visokim temperaturama. Odabrala sam nekoliko zaključaka iz različitih znanstvenih studija provedenih na uglednim sveučilištima. «Laboratorijskom analizom sastojaka kuhanog ili industrijski obrađenog mesa i ribe ... nedvojbeno je dokazano da su heterociklični amini (HCA) i policiklični aromatični ugljikohidrati (PAH) koji nastaju termičkom obradom mutageni i karcinogeni «Do stvaranja akrilamida dolazi kad se namirnice bogate škrobom izlože visokim temperaturama, dok se u nekuhanoj hrani njegova nazočnost ne može otkriti. Akrilamid je 'ljudski karcinogen ... Analize su pokazale da je akrilamid prisutan u zabrinjavajuće velikom broju živežnih namirnica, od kojih se mnoge smatraju osnovnom hranom kao što su, primjerice, čips, pomfrit, pečeni krumpir, keksi, kruh i mješavine žitnih pahuljica. Akrilamid u hrani globalni je problem koji zahtjeva međunarodnu akciju.»

«Od jedanaest znanstvenih studija o sirovom i kuhanom povrću njih devet pokazuju statistički značajan, obrnuto proporcionalan odnos obolijevanja od (raznih vrsta) raka i zastupljenosti sirovog povrća u prehrani... Mogući mehanizmi kojima termička
obrada utječe na taj odnos unosa povrća i rizika od raka uključuju i sprječavanje asimilacije nekih hranjivih tvari, uništenje enzima probave kao i promjene u strukturi i probavljivosti
same hrane.»

«Zagrijavanjem, kod masti dolazi do mjerljivih promjena njihovih
kemijskih i fizičkih svojstava. Visoke temperature koriste se u industrijskoj preradi hrane, kao što je slučaj pri hidrogenizaciji ulja ih prženju kod pripreme gotovih obroka. Kod laboratorijskih životinja ... davanje koncentrata iz termički oksidiranih masti uzrokovalo je oštećenje stanica srca, jetara i bubrega6. «Izlaganje mesa visokim temperaturama i na duže vrijeme uzrokuje pojavu heterocikličnih amina i drugih mutagena. Za te se mutagene spojeve pretpostavlja da povećavaju rizik od raka debelog crijeva. Redovito unošenje mutagena iz mesa pripremljena na visokim temperaturama moglo bi se povezati s visokim
rizikom od distalnog adenoma debelog crijeva.«

«U pregledu znanstvene literature o odnosu između konzumiranja povrća i voća i rizika od raka, sažeti su rezultati 206 znanstvenih istraživanja s područja humane i s područja animalne epidemiologije. Dokazi o preventivnom djelovanju voća i povrća, koje se postiže njihovom redovnom konzumacijom, podudaraju se na oba područja kada je riječ o raku želuca, jednjaka, pluća, usne šupljine i grla, stjenke maternice, gušterače i debelog crijeva.
ntosteroli, inozitol-heksafosfat, vitamin C, D-limonen, lutein, folna kiselina, beta-karoten, likopen, selen, vitamin E, flavonoidi, dijetna vlakna. Raspravlja se i o unosu voća i povrća
koji se u Sjedinjenim Državama svodi u prosjeku na 3,4 obroka dnevno, kao i o mogućem učinku povećana dnevnog unos voća i povrća na prevenciju kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, moždanog udara, pretilosti, hernija i očne mrene. Dijetetičarima se
savjetuje da osobama koje traže njihovu pomoć svakako preporuče povećan dnevni unos voća i povrća.»

«Ankete o prehrambenim navikama, provedene u Sjedinjenim Državama, pokazuju da manje od 12% Amerikanaca, kako djece tako i odraslih, dostižu preporučenu dnevnu dozu vitamina C.
Ispostavilo se da je takav način prehrane jedan od važnih suuzročnika zakrečenja pluća ... i astme ... (Nova) istraživanja trebala bi biti usmjerena na podjednako izazovna strateška pitanja, odnosno, na pronalaženje djelotvornih metoda kojima bi se ljude uvjerilo da povećaju udio svježeg voća i povrća u svojoj prehrani

«Skupina znanstvenika provela je istraživanje na 3718 ispitanika starijih od 65 godina u sklopu projekta 'Zdravlje i starenje' (Chicago Health and Ageing Project), provedenog u Chicagu. Mjerenjem mentalnih sposobnosti na kraju šestogodišnjeg praćenja ispostavilo se da su stariji ljudi, koji su dnevno jeli više od dva obroka povrća, oko pet godina mentalno mlađi od svojih vršnjaka koji su jeli malo povrća, ili ga uopće nisu jeli. Pri čemu se zeljasto povrće poput špinata, kelja i raštike pokazalo najdjelotvornijim

Osim akrilamida, HCA, PHA i drugih mutagena i karcinogena, znanstvenici su u svakodnevnoj hrani otkrili još jednu veliku skupinu posebno štetnih tvari koje nastaju pri zagrijavanja. U
procesu kuhanja glukoza se veže uz proteine, pri čemu se stvaraju neprirodno zgusnuti kompleksi, poznati kao krajnji produkti uznapredovale glikoksidacije ih AGE {Advanced Glycoxidation End Products). Ti su kemijski procesi poznati i kao Mallardove
reakcije. AGE ima patološku strukturu u kojoj su šećeri i aminokiseline međusobno čvrsto povezani u nerazgradiv spoj. Drži se da nijedna druga molekula nema tako pokretljivu strukturu i tako veliku sposobnost toksičnog djelovanje na proteine kao AGE. Novija istraživanja na ljudima potvrdila su da se oko 10% od AGE-a, koji se unesu hranom, u organizmu apsorbira.

Zbog AGE dolazi do kemijske reakcije poprečnog povezivanja lanaca atoma u krvnim žilama, srčanom mišiću i u očnim lećama, što dovodi do progresivnog gubitka elastičnosti tkiva. Svi mišići u tijelu, uključujući i srčani, gube svoju elastičnost. Stvaranje AGE i poprečnih atomskih veza uzrokovanih AGE-om ne-enzimski su procesi i nisu reverzibilni, jer na njih enzimi, koji su sposobni razbiti druge proteinske veze, ne djeluju. Molekule AGE-a razaraju normalnu proteinsku strukturu, koče fiziološku funkciju proteina i uzrokuju ireverzibilna oštećenja vitalnih organa. AGE izaziva upalne procese, osobito kod dijabetesa ili kod neurodegenerativnih i kardiovaskularnih oboljenja, a uzrokuje i otkazivanje
bubrega.

Kardiovaskularne smetnje izazvane AGE-om uključuju arteriosklerozu, visoki tlak, moždani i srčani udar, te smanjenu elastičnost tetiva i ligamenata. Kod dijabetičara uočena je znatno veća
količina AGE-a, koji se u organizmu stvaraju zahvaljujući visokoj razini šećera u krvi. To je razlog što se arterioskleroza, visoki tlak, moždani udar i srčani zastoj često pojavljuju kao komplikacije kod dijabetesa. Za dijabetes kažu i da je, zapravo, samo oblik ubrzanog
procesa starenja. Možda ćete se iznenaditi ako vam kažem kako se većina nas s
AGE-om susreće svakodnevno. AGE je odgovoran za boju, okus i strukturu kuhane hrane; od njega hrana postaje tvrđa i gubi svoju prirodnu boju; od njega, primjerice, pečena purica postaje
zlatnosmeđa, a preprženi kruh potamni. AGE se, kao žutosmeđi pigment pojavljuje u očnoj leći kod nekih ljudi. Zahvaljujući nakupljanju AGE-a, kristalići u očnoj leći postupno dobivaju žutosmeđu boju. Znatnija aloimulacija AGE-a može se pojaviti i u vidu jetrenih, odnosno staračkih pjega, koje se uglavnom javljaju na dijelovima kože što su izloženi suncu, a povezuju se s procesom starenja.

Postoji izravna povezanost između unosa AGE-a putem hrane i ubrzanog procesa starenja. Što više AGE-a apsorbiramo iz hrane to ćemo više naškoditi svom zdravlju. Na Odjelu za eksperimentalni dijabetes i starenje pri Katedri za gerontologiju na Medicinskom fakultetu Mount Sinai u New Yorku analizirano je preko 250 raznih namirnica s namjerom da se utvrdi njihov sadržaj AGE-a. Utvrđeno je tako da je količina AGE-a prisutna u svim kategorijama namirnica izravno povezana s temperaturom kuhanja, dužinom kuhanja i prisutnošću vlage. Pri pečenju na žaru i prženju utvrđen je najveći porast razine AGE-a, dok je pri kuhanju ta razina bila najniža. Kao što ćete vidjeti u Tabeli 1, količina AGE-a u većini svježih namirnica relativno je mala. Goleme količine AGE-a stvaraju se pri visokim temperaturama.
Rezultati ovih ispitivanja pokazuju da kuhana jela mogu biti značajan izvor AGE-a koji za nas predstavljaju stalan faktor rizika budući da mogu izazvati kardiovaskularne smetnje, oštećenje bubrega i druga oboljenja. Izvorni dokument s rezultatima istraživanja veoma je opširan i sadrži podatke o svojstvima 250 različitih namirnica, pripremljenih na nekoliko raznih načina. Ovdje sam, ilustracije radi, izabrala po nekoliko namirnica iz svake skupine:

Naziv namirnice Porcija (g/ml) --- AGE/porcija(kU/po porciji}*

Jabuka, sirova 100 - 13
Jabuka, pečena 100 - 45
Banana 100 - 9
Cantaloupe 100 - 20
Rajčica, sirova 100 - 23
Sok od naranče, svježe iscijeđen 250 - 1
Sok od naranče, u tetrapaku 250 - 14
Avokado 30 - 473
Maslac 5 - 1324
Mazivi sir, Philadelphia 30 - 3265
Maslac od kikirikija, rafiniran 30 - 2255
Majoneza 5 - 470
Hrenovka goveda, kuhana 7 min 90 - 6736
Hrenovka goveda, na roštilju 5 min. 90 - 10243
Pileća prsa bez kože, sirova 90 - 692
Pileća prsa bez kože, kuhana 1 sat 90 - 1011
Pileća prsa bez kože, pržena 8 min. 90 - 6651
Pastrva, sirova 90 - 705
Pastrva, pržena 25 min. 90 - 1924
Sir Parmezan, nariban 15 - 2535
Tom, sirov 90 - 709
Tofu, pirjan 90 - 3447
Pšenično slatko vrhnje, instant 175 - 189
Tijesto, kuhano 8 min. 100 - 112
Tijesto, kuhano 12 min. 100 - 245
Tijesto sa sirom, zapečeno 100 - 4047
Krumpir, bijeli kuhan 25 min. 100 - 17
Krumpir, bijeli pržen kod kuće 100 - 694
Krumpir,bijeli pržen u restoranu brze hrane 100 - 1522
Chips, industrijske proizvodnje 30 - 865
Čokoladni kolačići, industrijski 30 - 505
Ječmeni kolačić s grožđicama 30 - 411
Krekeri sa sirom 30 - 549
Napitak od kakaa, tetrapak 250 - 656
Mlijeko, punomasno 250 - 12
Milijeko, nemasno 250 - 1
Mlijeko, nemasno, mikrovalka 1 min.250 - 5
Mlijeko, nemasno, mikrovalka 2 min. 250 - 19
Mlijeko, nemasno, mikrovalka 3 min. 250 - 86
Zamjena za majčino mlijeko, dojenčad 30 - 146
Majčino mlijeko, svježe 30 - 2
Pizza, tanko tijesto 100 - 6825
Topli sendvič sa sirom 100 - 4333

Ova vrijedna znanstvena studija pokazuje razornu moć kuhanja, osobito na visokim temperaturama, te kako ona, sa svakom dodatnom minutom zagrijavanja, drastično raste. Kuhanjem na visokim temperaturama u našoj se hrani stvara značajna količina AGE-a, štetnih tvari koje ubrzavaju starenje i od kojih se možemo razboljeti.

Znanstvenici koji proučavaju AGE u svojim studijama navode da je stvaranje AGE-a i poprečnih atomskih veza uzrokovanih AGE-om u normalnim uvjetima ireverzibilan proces. Međutim, na temelju vlastitih iskustava i promatranja, ja vjerujem da se AGE i poprečni spojevi atoma nastali njegovim djelovanjem ipak dadu - barem djelomice - razgraditi, tako da se u prehrani poveća omjer svježeg voća i povrća i istodobno smanji unos masti. Osobno poznajem ljude kojima su se jetrene pjege znatno smanjile nakon što su nekoliko mjeseci jeli pretežito sirovu hranu. Jedno drugo istraživanje pokazalo je da se, skratimo li vrijeme i snizimo temperaturu kuhanja hrane koju pacijenti uzimaju, može znatno smanjiti količina AGE u krvi i tako usporiti napredovanje arterioskleroze, dijabetesa i bubrežnih bolesti.

Pretpostavljam da će za mnoge moje čitateljice i čitatelje sve ove izričito negativne činjenice o posljedicama kuhanja hrane biti pravo iznenađenje, možda čak i šok. Doista, kako je moguće da
jedna tako općeprihvaćena navika kao što je kuhanje hrane bude toliko škodljiva? Što se u stvari događa s našom hranom kada je kuhamo, parimo ili pečemo?

Važno je shvatiti da proces pripreme hrane, bilo da pečemo finu pitu od jabuka ili da samo nekoliko minuta kuhamo jaje, uključuje izlaganje namirnica temperaturi. Iz kemije znamo da pri djelovanju topline na materiju dolazi do endotermičkih kemijskih reakcija. Sve kemijske reakcije uključuju stvaranje ili razbijanje atomskih veza. To znači da u procesu kuhanja molekule u 'namirnici dobivaju ili gube atome i time poprimaju posve druga svojstva, postaju druge molekule. Primjerice, svježi yam bogat je vitaminima A, C, E, K i B/6/, kao i kalcijem, fosforom, natrijem, magnezijem, te proteinima i ugljikohidratima.

Ti su hranjivi sastojci neobično korisni za ljudski organizam. Kako kuhanje utječe na hranjive sastojke u yamu7. Prema dr. Gabrielu Cousensu18, 50% proteina kuhanjem postaje neiskoristivo, kuhanjem se uništava 60-70% vitamina te dramatično smanjuje količina ostalih, za zdravlje korisnih, hranjivih sastojaka. Na mjestu uništenih hranjivih sastojaka najčešće ćemo naći akrilamid, AGE i druge sastojke koji mogu uzrokovati različita degenerativna
oboljenja.

Znanstvenike diljem svijeta zabrinula su ova najnovija otkrića o kuhanju namirnica. Godine 2003. prof. Vincenzo Fogliano iz Italije predložio je da se na europskoj razini pokrene istraživanje o utjecaju što ga kuhanje namirnica može imati na ljudsko zdravlje.Dvadeset sedam europskih zemalja potpisalo je taj sporazum pod radnim naslovom: «Termički obrađena hrana: moguće posljedice po zdravlje.» Zemlje sudionice uplatile su trideset milijuna eura u zakladu za ovo istraživanje, koje se sada paralelno provodi na brojnim europskim sveučilištima.''

Još bi dodao da oni koji vladaju će sigurno pokušati usporiti ovo istraživanje na svim razinama....znamo i zašto...

izvor...Victoria Boutenko 12 koraka do sirove hrane....

Poslednji izmenio nardo dana 22 Jul, 2010 12:05 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
nardo
Tragalac

Poruka Poslao: 22 Jul, 2010 11:39 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Možda bi trebali još jednom razmisliti o jedenju sirove hrane ili bar o velikom povećanju zastupljenosti sirovog u našoj prehrani.
Što vi mislite dragi forumaši, i kakva su vaša iskustva?
 Nazad na vrh »
nardo
Tragalac

Poruka Poslao: 22 Jul, 2010 12:45 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Evo iz iste knjige još podataka za razmišljanje.

ŠTO JE TO ŽIVOT?
«Gdje ima ljubavi ima i života.»
- Mahatma Gandhi

Koji je najvažniji sastojak ljudske prehrane? Jesu li to proteini? Ugljikohidrati? Masti? Vitamini? Minerali? Sve su ove komponente bitne, ah ja smatram kako je najvažniji sastojak ljudske prehrane život Unosimo li kuhanjem namirnica više života u svoju obroke? Nažalost, upravo suprotno: kuhanjem nepovratno uništavamo život u našoj hrani.

Za ilustraciju ćemo uzeti dvije sjemenke badema. Jedna je sjemenka sirova, druga prepržena. Na prvi pogled one se ne razlikuju i mnogi će nutricionisti tvrditi kako sadrže jednaku količinu
hranjivih sastojaka. Ipak, hajdemo te dvije sjemenke staviti u plodnu zemlju i pričekajmo neko vrijeme. Ona prepržena ubrzo će istrunuti, ah sirova bademova sjemenka neće. Mudra, mala sirova koštica uspjet će ostati netaknuta do proljeća. Kad voda iz otopljena snijega otkoči inhibitore, ona će se raspuknuti i bademova će sjemenka početi rasti i izrast će u veliko, lijepo drvo koje će svake godine rađati tisućama novih badema. Iz prepržene bademove
sjemenke nikada ništa neće izrasti. Očigledno, između sirovog i preprženog badema postoji golema razlika. Ta razlika jednako je bitna kao i razlika između života i smrti. Zamislite da negdje u svom organizmu trebate jedan točno određen hranjivi sastojak. Biste li željeli taj hranjivi sastojak dobiti iz badema u kojemu nema života ih iz onoga Čija je svaka
stanica ispunjena životom?

Svatko od nas je živ. Svi mislimo da o životu znamo sve. Ipak, znamo li mi stoje život zapravo? Ovo je pitanje više nego složeno – na njega, u stvari, nema odgovora. Upravo tako, do dana današnjega, univerzalna definicija «živdta» nije postavljena. Većina znanstvenika uglavnom prihvaća da je «život karakteristično stanje organizama koji pokazuju sljedeća zajednička svojstva:
- građeni su od stanica;
- glavni su im sastojci ugljik i voda, u složenim spojevima;
- imaju metabolizam;
- imaju sposobnost rasta;
- reagiraju na podražaje;
- razmnožavaju se;
- imaju sposobnost prilagodbe kroz prirodnu selekciju.

Svaka jedinka s gore navedenim svojstvima smatra se živom.» Uvjerena sam da je ova definicija, sa znanstvenoga gledišta, točna. Za mene je, međutim, život nešto mnogo uzbudljivije od jedinke koja reagira na podražaje i ima sposobnost rasta. Evo kakvo je moje
osobno poimanje značenja riječi «život». Kako znam da sam živa? Ne po tome što se krećem, jer i automobili se kreću, premda nisu živi. Ne po tome što dišem, jer i usisavač za prašinu također «diše». Ne po tome što se smiješim, u svakoj prodavaonici igračaka naći ćete igračke koje se smiješe. Smatram da pitanje «Što je tb život?» pripada u područje mistike i da život ne
podliježe nikakvim znanstvenim mjerilima.

Ja svoju «živost» spoznajem kroz osjećaje koji dolaze iznutra. Vlastitu prisutnost osjećam u svome tijelu. Ja osjećam da jesam život u svome tijelu. Meni je do toga života stalo više nego do samoga moga tijela, jer neće me biti briga za moje tijelo nakon što moj život
završi. Ja svoje tijelo cijenim samo dode dok je u njemu moj život.
Sljedeće «jednostavno» pitanje jest: «Gdje se u mojem tijelu nalazi život?» Je li on samo u mojoj glavi, u mojem srcu, u mojim prstima ili samo u onim dijelovima tijela koji se kreću? Osjećam da je život posvuda u mojem tijelu, u svakoj od 75 bilijuna mojih sićušnih
stanica. Ja vidim život kako izbija iz ljudskog pogleda. Kaže se da su «oči prozori duše». Zašto se, doknekoga gledamo u oči, uvijek osjećamo pomalo nelagodno? Ja, recimo, lutku mogu gledati u oči bez imalo nelagode. Ali kad čovjeku pogledam u oči, u meni će se nedvojbeno
pokrenuti neki osjećaj, ponekad čak i veoma snažan. Znam da očima mogu mnogo toga osjetiti. Mogu, primjerice, uvijek osjetiti gleda li me neka osoba iz velike udaljenosti, možda s druge strane nogometnog igrališta, ih ne gleda. Mnogo sam se puta pitala kako je to moguće? Ta, zjenica ljudskoga oka sićušna je poput slova u knjizi. I premda ne mogu čitati knjigu s druge strane nogometnog igrališta, s apsolutnom sigurnošću mogu reći gleda U me neki prijatelj s te udaljenosti, zato što ću pri susretu naših pogleda osjetiti povezanost s tom osobom. Svijest da u sebi nosim tako veličanstvenu moć koja se zove «život» ispunja me radošću i zahvalnošću.
Život je u svakoj pojedinoj stanici našega tijela, a možda čak i izvan njega. Jedanput smo moj suprug i ja sudjelovah na nekom specijaliziranom sajmu zdravlja u Kanadi. Ubrzo nakon dolaska otkrili smo štand za «naprednu fotografiju« gdje ste mogli dobiti fotografiju
elektromagnetskog polja cijeloga tijela snimljenu posebnom kamerom.
I Igor i ja dah smo si načiniti te snimke. Bili smo zapanjeni otkrićem da je na fotografijama naša energija zauzimala mnogo više prostora od naših fizičkih tijela, a izgledala je poput pravilno oblikovana, ovalna oblaka. Nakon što smo proveli dva duga, naporna dana na izložbi, otišli smo da nas ponovno snime. Ovaj smo put bih razočarani jer je nas energetski oblak bio mnogo manji i više nije bio pravilna oblika. Iz tog sam zaključila da se naša životna energija, ovisno o onome što radimo i kako živimo, neprekidno mijenja.
Iz biologije znamo da sićušne organele unutar biljnih stanica, zvane «mitohondriji», razbijaju molekule ugljikohidrata i šećera kako ih pretvaraju u energiju. Te su organele žive i neprekidno
zaposlene, ah samo dok je i biljka živa, nipošto nakon što je skuhamo.
Zato je hrana, koja u sebi sadrži život, za ljude od neprocjenjive koristi. Od mnogih sam čula daje prva promjena koju su kod sebe osjetili, kad su prestali jesti kuhanu hranu, bio dramatičan
porast energije. Divlje životinje nagonski se priklanjaju svježijoj hrani, hrani sa
više života. Koze, zečevi i konji uvijek će, ukoliko mogu birati, između sijena i svježe trave, izabrati travu. U prirodi možemo naći bezbroj stvorenja koja žive isključivo od žive hrane. Primjerice,gusjenica sa otoka Maui hrani se isključivo živim puževima.

Većina paukova jede isključivo žive muhe i sitne kukce i nikada ne bi pojela uginulog insekta. Ako ste ikada imali za kućnog ljubimca guštera, znate da bi gušteri prije uginuli od gladi nego pojeli mrtvog kukca, čak ni ako je upravo ulovljen. Gepard se hrani isključivo svježim mesom, pojede taman toliko da utaži glad.
Naravno, postoje i životinje kao što su lešinari, muhe i drugi strvinari koji se hrane trulom hranom, uključujući i meso. Međutim,čak ni te životinje svoju hranu ne kuhaju. One također dobivaju život iz te hrane, ali na drugi način - u obliku mikroorganizama.
Njihov je organizam prilagođen probavljanju hrane koja trune.
Ta stvorenja obično imaju izuzetno visoku koncentraciju želučane kiseline koja im služi za ubijanje patogenih bakterija. Divlja stvorenja koja jedu svoju prirodnu hranu rijetko obolijevaju
od degenerativnih bolesti. Za razliku od pripitomljenih životinja kod kojih gotovo da možete očekivati da će oboljeti od raka,dijabetesa, artritisa i drugih bolesti tipičnih za ljude na standardnoj američkoj prehrani. Sve veći broj veterinara tvrdi kako je danas gotova hrana za kućne ljubimce glavni uzrok obolijevanja i prerane smrti kod pasa i mačaka. U prosincu 1995. godine u britanskom je veterinarskom časopisu objavljena znanstvena studija
u kojoj se tvrdi da gotova hrana za kućne ljubimce slabi imunitet i oštećuje jetra, bubrege, srce i ostale organe. Ovo istraživanje, koje je prvi proveo dr. Tom Lonsdale, ponovilo je i Australsko veterinarsko društvo i došlo do istih rezultata.

Dr. Gyorgy Kollath iz Karlove bolnice u Stockholmu predvodio je jedno slično istraživanje na životinjama. Kad su rnladim životinjama davali kuhanu i industrijski obrađenu hranu one su isprva izgledale zdravo. Međutim, kad su iste životinje odrasle, počele su starjeti mnogo brže nego što je prirodno, a pokazivale su i simptome kroničnih degenerativnih bolesti. Životinje u kontrolnoj skupini, koje su odrasle na sirovoj hrani, starjele su mnogo sporije i kod njih nisu otkrivene degenerativne promjene. U prirodi vidimo da divlje životinje jedu isključivo sirovu hranu bogatu enzimima i nisu podložne degenerativnim oboljenjima od kojih pate ljudi.

Vjerujem kako je došlo vrijeme da napokon prepoznamo najvažniji sastojak naše prehrane - život - tu nevidljivu, ali neprocjenjivu vrednotu, i njegovu važnost za naše zdravlje.

VAŠE TIJELO NIKADA NE GRIJEŠI
«Naše fizičko tijelo posjeduje mudrost koja nama, što ga nastanjujemo,
nedostaje. Mi mu dajemo posve besmislene naredbe.
»-Henry Miller
 Nazad na vrh »
nardo
Tragalac

Poruka Poslao: 22 Jul, 2010 12:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Evo malo i zanimljivosti u vezi hrane,tj, kako nam priroda govori što i kada jesti
......

Mrkva narezana na kolutiće nalikuje ljudskom oku. Uz to je i znanstveno dokazno da mrkva pojačava protok krvi, kao i funkciju oka.

Rajčica ima četiri komore crvene i bijele boje. Ljudsko srce, također, ima četiri komore i crvene je boje. Istraživanja pokazuju da je rajčica prava hrana za srce i krvotok.

Bobice grožđa koje vise u grozdu često imaju oblik srca. Svaka bobica nalik je krvnoj stanici. Istraživanja pokazuju da je grožđe također dobro za srce i vitalna je hrana za krv.

Orah nalikuje malom mozgu, poglavito njegove brazde i utori. Poznato je da orah pomaže u razvoju više od tri tisuće neurotransmitera kako bi mozak mogao funkcionirati.

Grah
liječi i pomaže u očuvanju funkcije bubrega, i uistinu svojim oblikom jako nalikuje na bubreg.

Celer i rabarbara nalikuju kostima, pa posebno pogoduju njihovoj snazi. Kosti sadrže 23 posto natrija, upravo kao i te namirnice. One nadoknađuju tijelu natrij.

Patlidžan, avokado i kruške
pogoduju zdravlju maternice, a i sličnog su oblika. Istraživanja pokazuju da ako žena jednom tjedno pojede avokado, to uravnotežuje hormone, djeluje na težinu i sprječava rak grlića maternice.

Smokve su pune sjemenki i rastu u paru. Povećavaju pokretljivost spermija, a vrlo su dobre i kod prevladavanja steriliteta.

Slatki krumpir ili batat izgleda kao gušterača i usklađuje razinu šećera kod dijabetičara.

Masline pomažu kod zdravlja i funkcije jajnika.

Grejp, naranča i drugo citrično voće nalikuju žlijezdama koje se nalaze u dojkama. To voće pomaže zdravlju grudi i protoku limfe.

Luk nalikuje stanicama tijela. Istraživanja pokazuju da pomaže u čišćenju otpadnog materijala iz tjelesnih stanica.
 Nazad na vrh »
whitesnake
Iskušenik

Pridružio: 22 Jun 2010

Poruka Poslao: 22 Jul, 2010 13:04 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

U pravu si Nardo. Isto tako mislim da veliki broj ljudi zna dosta toga ali i dalje kuva. Sto zbog nemanja vremena, sto zbog ekonomije.
Naravno, i ja kuvam. Doduse, ne kuvam za vise dana. Ali, ono sto je jako bitno je da je salata OBAVEZA u nasim obrocima. I generalno, kada jedemo salatu brze se zasitimo i manje mesta za ostale kuvane namrnice. Nazalost, moji muski su mesozderi i ako nema mesa to ne spada u obrok.
Ono sto mene vise zanima je trenutno stanje namirnica. Zemlja je dosta iscrpljena i umesto da porade na tome, uvedena je hemija! Pa jagode mozes da kupis u decembru! A o ukusu i da ne pricam. Izgubile su ukus i u leto! Sve je vestacko.
Kad su poplave, onda je to katstrofa, onda poljoprivrednici kunu i psuju. A nisu ni svesni koliko su bas poplave dobra stvar, jer voda nanosi mulj itd tako da obogacuje zemlju...

Odlicna tema!
 Nazad na vrh »
nardo
Tragalac

Poruka Poslao: 22 Jul, 2010 13:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala Whitesnake,

Zato smo i stvorili vrijeme,da bi mogli postupno mijenjati sebe.Za promjenu je potreban prvo uvid tj.osvještenje problema,a onda ide rad na uklanjanju navike i ovisnosti .... recimo kuhanje hrane.

Danas u dobi interneta niko se više ne može vaditi na neznanje. I što ćemo učiniti sad kad znamo....vjerovatno ništa... Laughing Laughing i nastavit ćemo kuhati svoje obroke, i tražiti spasonosne tehnike i lijekove da promjenimo posljedice. Do dana, dok nas ne stignu degeneracije uzrokovane keršenjem prirodnih zakona i tad ćemo licemjerno optuživati vlade,korporacije koje truju zdravlje i zemlju a zbog ''nojevog stava'' oni nam to i rade.

Uglavnom da skratim.Treba ići postepeno,naoružati se literaturom jer je za sve potrebno vrijeme???Možda!!! ...ali bar za većinu je tako.Kao što reče Whitesnake---- salata kod nas je OBAVEZA....pa ako se toj salati s vremenom doda još sirovog.....možda je započelo putovanje ka popravku poremećenog hranjenja kuhanim....
DA bi mi mogli uopće probaviti sirovo treba mijenjati crijevne bakterije što po Malahovu traje oko 3 god.....znači ima vremena za prilagodbu s tim da bi putovanje trebalo započeti odmah....

Pozdrav...
 Nazad na vrh »
whitesnake
Iskušenik

Pridružio: 22 Jun 2010

Poruka Poslao: 22 Jul, 2010 13:37 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pre par meseci sam dobila jedan interesantan mail pa bih da ga podelim sa vama:

Pred Vama je jedan interesantan materijal vezano za dodatke ishrane, koji verujem, otklanja nedoumice.
Ovo je skraćeno izlaganje osobe, koji je bio veterinar pa humani doktor.
Vršio je obdukciju velikog broja životinja i ljudi, usled čeka je stekao ogromno znanje.
Osim toga izučavao način života i ishrane dugovečnih ljudi u svim krajevima sveta.
Pročitajte pažljivo, verovatno ćete i sami uvideti važnost dopune ishrane.

Dr. Wallach o zdravlju

Dr. Wallach je veoma popularan Američki lekar, 1991. g. je bio nominovan za Nobelovu nagradu.
(U ovom tekstu zabeleženi su delovi njegovog izlaganja u Moskvi u nj. originalnom stilu.)

Odrastao sam na farmi u zapadnom delu St. Louis-a. Pedesetih godina počeli smo odgajati goveda. Ako poznajete tu problematiku, znate da je jedini profitabilan način, ako sami proizvodite i kukuruz, soju, slamu za stoku. U mlinu smo samleli sve to i dodavali ogromne količine vitamina i mineralnih materija, tako se pripremala stočna hrana.Nakon 6 meseci mogli smo stoku izneti na tržište.
Interesantno je da iako smo tako pažljivo pripremali hranu za stoku, zamislite da mi sami nikada nismo uzimali nikakve vitamine i minerale. Mada, bili smo mladi i želeli smo makar 100 godina živeti bez bola i bolesti!
To je mene posebno zanimalo, pa sam pitao oca: „Reci oče, zašto nama ne pripremaš na isti način hranu, kao što to radiš za krave?“ Otac mi je odgovorio:“ Ćuti sine, budi sretan što svakodnevno dobiješ svežu hranu sa farme!“ Kasnije sam upisao poljoprivrednu školu i stekao naučni stepen obrazovanja, i postao sam stručnjak za stočarstvo, proizvodnju žitarica i izučavanje zemljišta.

Posle toga sam 2 godine proveo u Africi. Ostvario sam san iz detinjstva, mogao sam raditi uz Maur Parkinsona. Bio je veliki čovek, mnogi ga pamte po njegovim knjigama. Nakon dve godine dobio sam telegram. Zološki vrt u St. Louis-u ponudio mi je posao. Nacionalni institut za zdravlje je obezbedio 78 miliona dolara pomoći zološkom vrtu, a potreban im je bio veterinar koji bi se bavio patofiziologijom životinja koji umiru u vrtu.
Složio sam se s ponudom i otišao sam tamo da radim. Ali sam osim za taj vrt u St. Luisu, vršio obdukciju i za zološke vrtove u Brookwaldsu, Chicagu, New Yorku, Los Angelesu i dr.
Potrebno je bilo da pratim jedinke super osetljive na promene životne sredine. U 60-im godinama još niko nije bio načisto sa ekološkim problemima i katastrofama. Dakle, obavio sam 17 500 obdukcija radi utvrđivanja uzroka smrti i došao sam do zaključka: Svaka jedinka, životinja i čovek, koji umire prirodnom smrću, umire zbog nedostatka hranljivih materija.
Hemijske i biohemijske analize su tačno ukazivale da je smrt nastao usled neadekvatne ishrane. To me je toliko iznenadio da sam se vratio uzhranjivanju krava.
Napisao sam 75 naučnih radova, 8 učbenika u koautorstvu i jednu samostalno. Ovu knjigu su studenti medicine kupovali za 140 dolara. Objavljivali su članke koje sam pisao u 1700 novina i govorio sam u tv emisijama i mnogim dr. mestima. Ali, tada u 60-tim godinama bilo je relativno mali broj onih koji su se interesovali za moj rad vezan za ishranu. Šta sam mogao da učinim? Morao sam se vratiti u školsku klupu da steknem lekarsko obrazovanje, što mi je omogućilo da koristim znanje koje sam stekao još na veterinarskom fakultetu.

Makoliko je to iznenađujuće, tako je to funkcionisalo. Radio sam 15 godina u Arizoni kao običan lekar. Danas bi želeo da sa vama podelim saznanja i zaključke koje sam stekao tokom rada. I ako zapamtite samo 10% od toga što ćete tu danas čuti, možete sebe poštedeti dosta neprijatnih muka i gomilu novaca sebi uštedeti, i sa dosta godina sebi produžiti život.
Ali te godine nećete dobiti tek tako, već cenom određenih napora.
Sad bi voleo da kažem ono najvažnije.

Čovekov genetski potencijal je 120-140 godine zdravog života.

Danas postoji svega 5 takvih grupa ljudske zajednice, čiji predstavnici žive 120-140godina.
Ovi žive na Istoku, u Tibetu i Zapadnoj Kini. Ove zajednice su opisane u knjizi James Hiltona „Izgubljeni horizont“, koju je pisao još 1964.godine.
PREma podacima knjige, najstariji čovek bio je doktor Li, rođen u Tibetu.
Kada je napunio 150 godina života dobio uverenje od carske uprave, kojim je potvrđeno da zaista ima 150 godina, tj.rođen 1677.g. Kada je navršio 200., dobio ponovo uverenje. Dokumenti su dokaz da je živeo 256 godina.
Kada je 1933.g. preminuo pisali su o njemu u NY Timesu i u Londonskom Timesu, gde su i dokumentovali ono što je napisano.
Možda je imao samo 200, a ne 256....?!
U Istočnom Pakistanu je živela jedna grupa ljudi koji su sebe zvali Bogazima. I oni su bili poznati po dugovečnosti. Živeli su 120-140 godina.
Gruzi vole kisele mlečne proizvode i žive 120 godina.
Jermeni i abhazijanci, Azerbajdžani su u dobroj kondiciji i sa 120-140 godina.
U januarskom broju Nacionalne Geografije iz 1973.g. objavljen je poseban članak o ljudima koji su živeli duže od 100 godina. Bilo je puno fotografija, od kojih 3 su mi ostala u sećanju.
NA jednoj je bila žena koja je imala 136 godina. Sedela je u fotelji, ispijala votku i pušila kubanski duvan. Izgledala je dobro, nije bila vezana za krevet u socijalnoj ustanovi gde bi trebalo platiti za njen smeštaj 2000$. Uživala je u svom životu sa 136 godina.
NA drugoj fotografiji bila su dva bračna para, koji su upravo slavili svoje godišnjice braka od 100 i 115 godina.
NA trećoj slici je bio jedan muškarac, koji je brao čaj u Jermenskim planinama i slušao radio.
Prema matičnim zapisima on je tog trenutka bio najstariji građanin Planete.
Na Zapadnoj polulopti po dugovečnosti su najpoznatiji Indijani Anda koji žive u Ekuadoru i na jugoistoku Perua.
Najstariji članovi plemena Titicaca žive i 120 godina.
Margaret Pitch, najstariji Amerikanac iz Virdžinije, koja se vodi i u Guiness –ovoj knjizi, živela je 115 godina. Umrla je usled pada. Ko će da pogodi od čega je umrla? Od razređenja kostiju. Ona nije imala slabo srce, rak ili šećernu bolest, ali je 3 nedelje nakon pada preminula, jer u svom organizmu nije imala dovoljno kalcijuma.
Interesantno, kćerka njena je izjavila da je ona pre smrti jako volela slatkiše. To je poznata bolest koja se naziva Pike-bolešću. Kasnije ćemo o tome.
Obično, ako jako volimo čokoladu i dr. slatkiše, to znači da u organizmu imamo nedostatak hroma i vanadijuma.

Vođa Nigerijskog plemena Bau preminuo je sa 126 godina. Na sahrani se jedna od njegovih supruga hvalila da je on imao sve svoje zube, što znači da su i njegovi unutrašnji organi bili dobro opskrbljeni.

U Sibiru je jedan čovek 1933.godine preminuo u svojoj 133.-oj godini. U Guinness-ovu knjigu je dospeo ne zato što je doživeo 133.-ću godinu, čak ne ni zbog toga, što se ženio 4 puta do svoje 80. godine, već zato što je posle svoje 80-te godine postao još 9 puta otac! Ako saberemo da je svako dete 9 meseci u majčinoj utrobi i najmanje godinu dana sisa i još je po jedna godina između dece, onda to znači da je on i posle svoje 100-te postao otac. Zato je ušao u Guinness-ovu knjigu.

Tako da, ne gubite nadu Gospodo, ima još nade!

Sad malo o nauci:
U Arizoni su izvršili interesantan eksperiment u novembru 1993.g. Tri mlada para su totalno izolovali. Živeli su na zdravoj hrani koju su sami gajili, disali čist vazduh i pili čistu vodu.
Nakon isteka 3 godine otišli su na kalifornijski fakultet i ispitivali su ih gerontolozi. Svi njihovi fizioloski parametri su stavljeni u računar, koji je dao prognozu da ako bi nastavili tako da žive, živeli bi do 165.godine. To opet potvrđuje da je 120-140 godina života sasvim realna.

U današnje vreme prosečan vek čoveka je 75,5 godina, a lekara 58 godina.
Postoje dve osnovne stvari za koje se moramo vezati ako želimo biti dugovečni.

Ako želite živeti 120-140 godina:
Prvo: izbegavajte opasne situacije. Izbegavajte nepotrebne, nerazumne opasnosti.Ako igramo ruski rulet, trčkaramo usred saobraćajne gužve, pijemo, pušimo..ne verujem da ćemo dočekati 120-tu. Ovo zvuči smešno, ali godišnje hiljade ljudi umiru iz istih razloga.Voleo bi da štitite sebe u zavisnosti od vaših mogućnosti. Ako imate mogućnosti da predupredite neke bolesti, naročito neizlečive, onda tu priliku ugrabite.

Drugo: samo to činite što je korisno.

Potrebno nam je 90 hranljivih supstanci, od kojih 60 minerala, 16 vitamina, 12 osnovnih aminokiselina i 3 esencijalne masne kiseline. Ukupno 90 suplemenata za našu svakodnevnu ishranu, čiji nedostatak može uzrokovati razne bolesti.
O tome u današnje vreme se piše u novinama, govori se na radiju i tv, i sve više se govori.
Svi znaju o tome jer ljude interesuje zdravlje, produžetak životnog veka, dopunjivači ishrane, pa i lekari stalno nam o tome govore.NE zbog toga što im je to lekarska obaveza. NE mislite da lekari mole novinare da o tome pišu! Ne! Ovakve informacije uvećavaju tiražu i prođu novina.
Moj omiljeni članak je obljavljen 1992.g. 6.aprila u TIME-u. Ako niste čitali, predlažem vam, nabavite ga, napravite kopiju i zalepite na frižider.
TO je jedan sveobuhvatan članak, koji govori kako vitamini mogu savladati rak, srčane i kardiovaskularne bolesti, razarajuća dejstva starenja. Članak je na 6 stranica i sadrži samo jednu negativnu misao i to od jednog lekara, kome je pisac teksta postavio sledeće pitanje: „Šta mislite o vitaminima i mineralima kao dopunjivačima ishrane?“
Šta mislite šta je odgovorio?
„Uzimanje vitamina ne donosi nikakvu korist“ – misli Viktor Hubbin, profesor jednog New York-škog univerziteta. „ Svaki vitamin, kao dopunjivač samo našu mokraću čini skupljom.“

Ako ovo pokušamo prevesti, znači da piškimo dolare kada uzimamo vitamine i minerale, tj. Uzalud trošimo svoj novac na vitamine i minerale. TO je hteo da kaže.
Dužnost mi je da vam saopštim, nakon što sam izvršio 14500 životinjskih i 3000 ljudskih obdukcija na različitim tačkama sveta, i uvek sam želeo biti zdrav i imati zdravu decu i unuke, da je moje mišljenje da ako ne ulažemo u sebe u vidu vitamina i minerala, onda ulažemo u dobrobit lekara. Čvrto verujem, da upravo mi doprinosimo dobrobiti lekara.

U periodu između 1776.g. i drugog svetskog rata američka vlada je oko 8,5 miliona $ potrošio na medicinska istraživanja i za zdravstvo. Sada na isto to godišnje troše 1,2 milijarde $, i to nije dovoljno.
Ja tvrdim, da ako bi u poljoprivredi uveli sistem zdravstva kao što je za ljude, onda bi pola kg mesa koštalo 275$. Međutim, ako bi primenili sistem zdravstvene zaštite u poljoprivredi i za ljude, onda bi zdravstvena zaštita petočlane porodice koštalo 10 $ mesečno.Može se birati.

Čvrsto mi je ubeđenje da ako mi činimo da lekari budu bogati u vidu osiguranja i državne potpore, onda nam i oni duguju s nečim. Dužni su makar da nam pošalju najnovije informacije o rezultatima najnovijih lekarskim istraživanja. Da li je neko dobio bar nekad takvu informaciju od svog lekara? NE? Interesantno, ne!? Ali ja imam veliku količinu informacija u mom „rezervoaru“. Što bi mogao podeliti s vama.

Prvi: čir na želucu.
Verovatno ste već čuli, da stres izaziva čir na želucu. Veterinari već 50 godina znaju da jedna bakterija je uzrok čira kod svinja. Mi ne možemo da dozvolimo skupu operaciju na želucu svinje. Ako bi dozvolili, šnicla bi nas koštala 275$.
Postoji jedan mineral koji se zove bizmar, s kojim bez operacije se može lečiti čir na želucu kod svinja. To i činimo. Pored bizmara koristimo tetraciklin.
Zdravstvene ustanove su tek 1994.g. saopštili da čir na želucu nije uzrokovan stresom, već bakterijom i izlečiv je. Mada u većini slučajeva istraživači daju ovakve izjave:“...pokazuju rezultate koji daju nade i mogu imati pozitivan uticaj....“. A ovde su jasno rekli da je izlečiv. Piše: „čir na želucu je izlečiv sa kombinacijom Biznara i tetraciklina“. Ko ne zna šta je bizmar, može otići u apoteku i za 2 $-ra može kupiti roza tečnost. Ime mu je peptobizmar.
Dnevno jedna kafena kašika, i čir je izlečiv. Može se izlečiti za 5$ ili otići na operaciju. Može se birati.
Koji je drugi najčešči uzrok smrti kod Amerikanaca?

Drugi: tako je, to je jedna užasna bolest, zove se rak.
NA Onkološkom institutu u Bostonu su u septmbru 1993.g. izjavili da su uspeli izraditi jednu dijetu protiv raka. Istraživanja su se odvijala u Kini, iz jednostavnog razloga, što je u Kineskoj provinciji Hinaj registrovan najviši stepen obolevanja od raka.
Tokom 5 godina 29 000 ljudi su ispitivali. Pacijenti du dobijali dva puta veće doze vitamina i minerala no što je preporučena doza u Americi. Tj. Ako je preporučena dnevna doza 60 mg vitamina C, oni su dobijali 120 mg.

Alan Paul, jedan poznati Američki lekar rekao je da ako želimo da izbegnemo obolevanje od raka, potrebno je dnevno 10 000 mg C-vitamina uzimati.
Rezultat je bio, da su lekari, koji su se vatreno raspravljali sa Alan Paul, već davno napustili ovaj svet (mir sa njima), dok je Alan Paul živ, zdrav i ima 94 godine, radi 14 sati dnevno, 7 dana u nedelji i živi na jednoj farmi u Kaliforniji, predaje na Univerzitetu u San Francisco.
Samo od nas zavisi da li ćemo se držati saveta preminulih lekara ili ćemo podržati mišljenje dr. Paul-a. Dakle, sasvim je normalno da uzmemo duplu dozu vitamina C i A, i nikakvih komplikacija zbog toga nećemo imati. Pored toga trebaće nam i cinka, riboflavina, molibdena, i dr.

Postoji još jedna posebno važna grupa materija: vitamin E, Beta karoten i Selen.
U grupi pacijenata koji su tokom 5 godina uzimali E vitamina, beta karotina i selena, stopa smrtnosti je za 99% smanjena, tj. Od 100 otpisanih 99 je preživelo. U provinciji Hinaj najčešće bolesti su rak želuca i rak grkljana, njih 20% je preživelo. U ovakvim slučajevima bi trebalo da lekar prenese informaciju. Već ako nije želeo preuzeti odgovornost, mogao je makar omogućiti izbor. Zbog ovakvih stvari ja ne odobravam njihov pristup pacijentima. S druge strane i ovo je samo još jedan dokaz indiferentnosti lekara. Idemo dalje.

Treće: upala zglobova.
Od septembra 1993.g. u bolnicama Naučnoistraživačkih Instituta Univerziteta Harvard i Boston pacijente koji su imali otečene zglobove usled upale, tretirali su proteinima iz pileće hrskavice. Odabrali su takve pacijente, čije stanje nisu mogli popraviti terapijom lekovima. Oni su dobijali aspirin, mezotrixid, prednizolon, kortizon injekcije i razne fizikalne terapije. Ostao im je još samo operativna metoda zamene zglobova.
Tada sam rekao:„Slušajte, ovi ljudi su već toliko patili da su možda još spremni da pate eventualno 90 dana dok ću ja napraviti jednu probu“. I njih 29 je bio spremno za taj eksperiment. Ovi ljudi su dobili sledeću terapiju: svako jutro punu kašiku usitnjene pileće hrskavice u soku od pomorandže. Nakon 10 dana ostali su bez ikakvih bolova i upala, nakon 30 dana mogli su polako da koriste svoje zglobove ponovo, nakon 3 meseca njihovi zglobovi su se povratili u potpuno normalno stanje i funkciju.

Sad ću da vas razvedrim.
Smešni momenat je da je lekar koji i vršio eksperiment u bolnici na Harvardu, izjavio da je pileća hrskavica lek. Ako je sposoban da izleči bolest, onda se mora tretirati kao lek, i mora se prepisati na recept. Odmah smo videli kako mu se vrti mozak i računa „…300 $ jedna kapsula, 25 bolesnika... .“
Ali ako ne želimo da se bakćemo sa time, dovoljno je ući u apoteku i kupiti sredstvo pod imenom noxigelon. Žene dobro poznaju, jer ga koriste za jačanje kose i noktiju. Glavni sastojak je goveđa hrskavica, koja će ojačati vašu hrskavicu i vaše kosti. Ako svakodnevno stavite jednu kašičicu u sok od pomorandže i pored toga uzimate i koloidne minerale na svakih 100 funti 1 unciju, sledeći put kad vas posetim dotrčaćete do mene i izljubićete me, ako ćete se uopšte sećati još da ste ikad imali problem s upalom zglobova.

Četvrto: da li ste možda čuli o Alzheimer-ovoj bolesti?
Sad svi znaju za to. A kad sam ja bio dečak, ta bolest uopšte nije postojala. A sad je jedna od najrasprostranjenij ih, koja svakog drugog čoveka iznad 70. godine napada. Zastrašujući podatak. Kako se može ustanoviti ova bolest u ranom stadijumu i izlečiti kod životinja? Da li možete zamisliti koliki bi bio gubitak farmera ako bi svinje zaboravile zašto bi trebalo doći do valova? Zato su veterinari još pre 50 godina počeli ispitivati ovu bolest i počeli lečiti. Pokušali smo sa velikim dozama vitamina E. Vaš kućni lekar je trebao da vam napiše pismo još jula 1992.godine, kada je medicinska katedra Kalifornijskog Univerziteta u San Diego objavila da E-vitamin usporava gubitak memorije u Alzheimerovoj bolesti. Samo su 50 godina zaostali za veterinom.
Možda baš zbog toga bilo bi bezbednije obraćati se veterinaru.

Peto: Kamen u bubregu.
Ko je već imao „sreću“ sa kamenom u bubregu? I koju hranu vam je zabranio lekar da konzumirate najpre? Kalcijum. Ništa mlečnih proizvoda ni supe ni namirnica koji sadrže kalcijum.
Zapravo bubrežni kamen se stvara od sopstvenih kostiju. Kada imamo nedostatak kalcijuma, tada se javljaju i bubrežni kamenci. Već hiljadu godina ljudi znaju, da bi izbegli bubrežni kamenac kod životinja, treba dodavati više kalcijuma, magnezijuma i bora njihovoj hrani. Jer anatomija životinja je takva da oni umiru kada dobiju kamen u bubregu. Kada čovek dobije bubrežni kamenac, samo žali što ne može da umre, jer su to toliko veliki bolovi.
Mi znamo kako možemo preduprediti ovu bolest. Još 1993. godine trebali ste dobiti pismo od svog kućnog lekara o tome da kalcijum može da smanji rizik pojavljivanja bubrežnog kamenca.
Više od 40 000 pacijenata su ispitali i svrstali ih u 5 kategorija. U toj grupi gde je bila najveća doza kalcijuma, niko nije imao bubrežni kamenac.
Sećate se, rekao sam vam da lekari žive 58 godina, a mi 75. No, to je grupa profesionalaca koji će nam reći kako da živimo, dokazuju nam štetnost soli, kofeina, putera, umesto toga treba da jedemo margarin - i umru sa 58 godina. Dotle, oni koji žive 120-140 godina, u svoju šolju čaja stave i komadić soli. A oni popiju dnevno i do 40 šolja čaja. Kuvaju sa puterom i žive 120 godina.
Onda sad, kome da verujemo?! Onima koji žive 120 godina, ili 58.? Na vama je da odlučite.

Šesto: aneurizma
Ima lekara koje ja posebno cenim. Među njima je i dr Stuart Cartred, kućni lekar koji ima 38 godina.
Aneurizma je njegova stručna oblast. To je takva bolest kada tkivo izgubi elastičnost, usled čega se rašire nežne arterije. Još 1957.g. smo saznali da je razlog aneurizme nedostatak bakra u organizmu. TADA SMO RADILI NA JEDNOM PROJEKTU kada smo posmatrali 200.000 ćurana. Dobijali su specijalan dodatak u koji je sadržao 90 različitih hranljivih materija. U prvih 13 nedelja polovina njih je uginulo. Kod seciranja se saznalo da kod svakog je razlog bila aneurizma. Kada su farmeri duplirali dozu bakra, odgajali su sve ćurke bez ijednog smrtnog slučaja od anaurizme.
Ovaj eksperiment smo uradili i sa miševima,mačkama, kerovima, svinjama, kravama..itd. . i došli do zaključka da ovu bolest uzrokuje nedostatak bakra.
Sede vlasi koji se pojavljulju rano su prvi znaci nedostatka bakra. Koža se smežura, nabora, jer se gubi elasticitet tkiva. Stvaraju se podočnjaci, čovek postaje nalik suvoj šljivi.
Pa postoji i u obliku bolesti vena, izraženih vena. Razlog je u neelastičnosti tkiva.Celo telo postaje mlitavo, visi stomak, lice, grudi i trčimo kod estetskog hirurga. Mada je jeftinije, praktičnije i bezbednije uzimati koloidne minerale.
Sada ću vam predstaviti jednog drugog lekara dr Martin Cartera, preminuo je sa 77 godina. Na Harvardu je diplomirao medicinu, a na Yale-u doktorirao. Prilikom obdukcije ustanovili su kod njega aorta-aneurizmu. Taj lekar je umro zbog nedostatka bakra.Njegova mokraća je bila jeftina...
Jedan drugi primer. Dosta poznat pravnik iz Detroita, Helen Joyce Walter preminula je u 44. Posećivala je jednu od najpoznatijih sportskih klubova. Znate današnje žene vole snažne kosti sa malo ulaganja. I ona je preminula od aneurizme. Kod obdukcije simptomi su ukazivali na neku vrstu paralize i unutrašnjih krvarenja. I tome je bio uzrok nedostatak bakra. I njena mokraća nije bila skupa.

Sedmo: kardiomiopatia
Da li ste već čuli o Stuart Burkeru? On je pisac 5 knjiga koje su imale veliki odjek. Knjige su o zdravlju, dieti, ishrani. Diplomu lekara je dobio na jednom od najboljih univerziteta u Bostonu. U knjigama je reč o mršavljenju. Pisao je 20-togodišnjacima, a on je umro sa 40.
Da li biste sledili njegovu dijetu, primer? Sa 40 godina je umro od kardiomiopatije, čiji uzrok je nedostatak selena. Farmeri jednostavno uđu u stočnu apoteku i kupe selen u injekcijama ili tableti i preduhitre ovu bolest. Dr. Stuart Burker, ko je napisao 5 knjiga o ishrani, preminuo je sa 40 g. usled nedostatka selena. Ni njegova mokraća nije bila skupa.Verujte, kardiomiopatiju možete prevenirati sa 10 centi dnevno. I ako se to nekome ne sviđa onda je glup. Drugačije ne mogu da se izrazim, ako niste spremni 10 centi dnevno potrošiti na selen, da bi spasili sopstveni život.
Gale Clark sa 47 godina bio je glavni kardiolog u Saint Louisu. Pogodine od čega je umro? Od kardiomiopatskog napada. Sigurno ste već videli kako krave koje gube puno kalcijuma sa mlekom, grickaju svakojake koske i kamenčiće. Dobar farmer tada misli o tome da doda više minerala njihovoj hrani, jer će inače pojesti i štalu. I kod ljudi često možete tako nešto primetiti. Kao što znamo trudnice stalno priželjkuju nešto, stalno bi nešto neobično jele, pa bockaju muža:“Ej, donesi mi sladoled sa kiselim krastavcima!“ TO je zbog toga, što plod koji se razvija oduzima iz njenog organizma potrebne minerale.

I ostali:
Malo saveta: proučite svoje ruke i lice. Ako nađete roze fleke to su rani znaci nedostatka selena. Ako ste našli takve fleke koristite 6 meseci koloidni oblik selena. Sve će nestati. ZA pola godine taj proces možete preokrenuti. Ako fleke spolja nestanu, to znači da su i unutra nestali sa unutrašnjih organa, s mozga, srca, jetre, bubrega.

Ko ima nizak šećer u krvi? Dobro, znači otprilike 10%? Sigurno ste već videli hiperaktivnu decu, koji navale na šećer.
Hrom i vanadium ako su u nedostatku dovode do niskog nivoa šećera u krvi.
I ako to ne uzmemo u obzir, onda će se razviti šećerna bolest.

Nedostatak kalaja pojavljuje se u veoma rasprostranjenom obliku kod muškaraca, u vidu ćelavosti. Kao što je očito, mnogi pate od nedostatka kalaja. I ako ne stanemo nakraj tome što hitnije, razviće se i gluvoća, vrlo brzo.

Sledeće je nedostatak bora.
Žene moraju znati i poštovati bor. Pomaže zadržavanje kalcijuma u kostima. Štiti od razređenja kostiju. Pomaže u proizvodnji estrogena, kod muškaraca, testosterona. Ako ne obezbedimo dovoljno bora, drage dame, jako ćete patiti u prelazno doba. Kod muškaraca je još gore. Može ih zadesiti impotencija.

Nedostatak cinka pokazuje svoje prve simptome kada smo izgubili osećaj mirisa i ukusa. Eksperimenti sa životinjama su dokazali da postoji oko 7 minerala, koji mogu da nam udvostruče životni vek.
Setite se da sam vam rekao da čoveku je neophodno 90 hranljivih materija: 60 minerala, 16 vitamina, 12 aminokiselina i 3 masne kiseline.
Veoma smo sretni, što nam biljke mogu proizvesti potrebne aminokiseline, vitamine i masne kiseline.
Mi samo treba dnevno da unesemo 15-20 biljnih sastojaka u dobroj kombinaciji, i dobijemo potrebne hranljive sastojke. Teoretski je to moguće, ali većina ljudi to ipak ne čini. Prosečan npr. Amerikanac misli da ako je pojeo nešto krompira u obliku čipsa onda je zadovoljio svoje dnevne potrebe za povrćem. Teoretski bilo bi moguće uneti potrebne količine vitamina, minerala i aminokiselina u potrebnim odnosima, ali to učini veoma mali procenat ljudi.
Zato, ako je i vama stalo do vašeg života, kao meni do mog, moje dece i unučadi, praunučadi, onda sami morate se pobrinuti da obezbedite dovoljne količine hranljivih sastojaka, jer inače garantujem da nećete doživeti 120.g.

Jedna druga priča o mineralima.
TO je jedna tragična priča, jer biljke ne sadrže ni u kakvom obliku minerale. One nedostaju u tlu, pa ih nema ni u biljkama.
Napravio sam kopiju o Senatskom zasedanju Sjedinjenih Država. 74. Kongres, 2. zasedanje 2.64. dokumenat. Stoji u njemu sledeće: sadržaj minerala tla je u potpunosti smanjena pa zbog toga ni žitarice, povrće i voće ne sadrže minerale. Ljudi koji se hrane ovim namirnicama razbolevaju zbog nedostatka minerala. Jedini način predupređivanja i lečenja toga je uzimanje dodataka ishrani. Ovo stoji u dokumentu koji su potpisali 1936.g. u Kongresu.
Da li je od tada postala situacija bolja? NE. Nije. Naprotiv, nažalost, postala je još gora. Razlog tome je da farmeri poboljšavaju zemljište natrijumom, fosforom i kalijumom. Sa tri komponenta u raznim kombinacijama, i niko ne može naterati farmera da još 60 elemenata doda tlu, jer od toga ne zavisi prinos.Zato svaki plod maksimalno iscrpi iz zemlje sve moguće minerale. I ako umesto 60, nadomeštamo samo 3 vrste minerala, onda to izgleda, kao kad bi mesečno ulagali 3$-ra na svoj račun a svakog meseca sa tog računa podizali 60$. Možete zamisliti šta će se desiti sa našim računom? Ugasiće se.

Reći ću vam, da je naše zdravlje na rubu katastrofe, jer u tlu više nema minerala, i mi smo i zajednički i pojedinačno odgovorni za svoje zdravlje, i svesno nadomeštanje minerala.

Često me pitaju: „Šta su ljudi radili pre 1000 godina, kada nije bilo ni veštačkog đubriva, a mnogi su doživeli dugovečnost. Šta misliš o Egipćanima, Indijcima i Kinezima?
Oni su živeli pored ogromnih reka: Nil, Ganges, Žuta reka, koje su se godišnje izlivale iz svojih korita. Pogodite šta se dešavalo tim prilikama? Voda je za sobom ostavljala mulj i donosio planinski pesak na hiljadu milja. Ljudi su se molili Bogu, i zahvaljivali se za poplave. Mi se molimo da ne bude poplava. Iako poplave doprinose obogaćivanju tla plodonosnim muljem, mineralima i to obogaćuje mineralima i plodove.

Kralj Filippos, otac Aleksandra Velikog, oženio se sa 12 –to godišnjom devojčicom, Kleopatrom, princezom Egipta. Devojčica nimalo nije ličila na ženu u otrov-skupim toaletama i šminkom, poput Elizabeth Taylor. Bila je ravnih grudi, mršava devojčica.Zašto ju je ipak oženio kralj? Jer je u Egiptu bila najbolje žito. Svi su znali to, a Makedonska vojska je upravo spremala pohod na ceo svet. Potrebna je bila najkvalitetnija hrana za vojsku, da bi nakon 20-to satnog marširanja mogli još 6 sati da se bore i pobede. Ako bi se hranili žitaricom proizvedenim na iscrpljenom zemljištu nakon 20 minuta bi vikali „Majko, vodi me kući!“ Filippos je znao da je Egipat mesto gde se najbolje žito može nabaviti. Poplave su snabdele zemlju odličnim mineralima. Svaka kultura bogata umetnostima i tehnologijom, potiče sa takvih predela. Ljudi koji žive na takvim mestima raspolažu sa najboljim mentalnim sposobnostima jer im je ishrana bogata mineralima.

A sada ću učiniti sledeće:
Uzeću za primer nekoliko minerala, da bi smo imali pojma koliko su oni važni.
Samo ću napomenuti par njih, ali to važi za sve. Nejpre pogledajmo najrasprostranjenij i mineral, kalcijum. Svi ga poznaju. Nedostatak kalciuma je razlog blizu 147 različitih bolesti. Neke bolesti nose ljudska imena, kao što je Bell’s Palsy, kada se izobliči jedna strana lica. To još nije paraliza, samo pareza nerva lica. Uzrokuje nedostatak kalcijuma.

Razređenje kostiju: ova bolest zauzima 10. mesto među uzrocima smrti odraslog stanovništva. TO je veoma skupa bolest. Proteza i operacija kukova košta 35 000 dolara. Ali ako nedajbože treba 2 proteze, onda treba 70 000 dolara. Ako imamo osiguranje, onda smo sretni jer će nam uraditi besplatno.
Mrs. Pitch, iz Virdžinije, koja je preminula sa 115 godina, ako se sećate usled pada. Koliko ja znam kod životinja nema razređenja kostiju. Naprimer imate stado od 100 krava i ove godine nije se rodilo nijedno tele od čije prodaje bi se mogli pokriti troškovi. Mada treba da se plati stočna hrana, veterinar, da se može održavati pašnjak i farma, opraviti ograda, itd. Nazovete veterinara i pitate ga:“Šta se desilo? Ne bi trebalo prodati ove krave?“ Veterinar dođe, pogelda krave i kaže da kravama ništa ne fali. Pregleda i bika i kAže:„Tu je problem, bik ima osteoporozu i sa takvim zglogovima u kuku imaće težak posao. Da bismo predupredili tu bolest, treba nam samo10 centi dnevno za kalcijum“.

Radi preventive upale desni stomatolozi predlažu pranje zuba i korišćenje zubnog konca posle svakog obroka. Kao veterinar sretao sam stotine hiljada životinja, uključujući i miševe, pacove, zeke, kuce, ovce, svinje, konje, lavove, tigrove i medvede. Oni nemaju problema s bolestima desni, mada ne koriste ni svileni konac za zube! Istina, njihov dah ne podseća na miris cveća, ali imaju zdrave desni. Razlog što životinje nemaju problema s desnima, jeste: nemaju nedostatak kalcijuma.
Idemo dalje, da uzmemo problem upale zglobova. Već smo spominjali pileću hrskavicu i želatin. 85% upale zglobova potiče od razređenja vrhova kostiju. Postoji obična upala zglobova (artrítis), osteoartrítis, lumbágó, reuma, i sve je posledica razređenja kostiju.
Dalje, visok krvni pritisak. Prvo, što će lekar predložiti je: smanjiiti upotrebu soli u ishrani.
To svi znaju, jer nam to odavno tuve u glavu.Ali, setimo se krava! Prvo što će farmer staviti u stočnu hranu, je komad soli. Nijedan farmer neće biti konkurentan ako ne daje so stoci. Jednostavno će umreti od visine veterinarskih računa. A nama predlažu da ne jedemo so! Ne da nije poželjan, već da je štetan! Dovoljna je količina koja se nalazi u hlebu i salati. Ne verujte im. Zamislite da lekar, koji govori „ne jedite so, ne jedite puter“, živi 58 godina, a oni koji koriste i so i puter, žive 120 godina. Birajte po svojoj volji!

Formirao sam eksperimentalnu grupu od 5000 osoba, koji su imali visok krvni pritisak, i davao sam im duplu dozu kalcijuma. Nakon nekoliko nedelja, prekinuo sam eksperiment jer se kod 65% pacijenata krvni pritisak normalizovao. Kada su se ovi pacijenti pojavili kod svog lekara, oni su ih zapitali:“kako vam je dobar pritisak, šta ste uzimali!?“ Odgovor pacijenata je glasio“učestvovao sam u eksperimentu, dobijao sam duplu dozu kalcijuma.“

Sledeći problem je grč mišića. Probudite se ujutro i ne možete pomeriti nogu – svi smo već to osetili. Obično je to znak nedostatka kalcijuma.

Postmenstrualni sindrom, to je duševno-fizičko stanje. NA Univerzitetu San Diego predlažu duplu dnevnu dozu kalcijuma i 85% i duševnih i psihičkih i fizičkih simptoma je nestao.

Poslednji problem je bol u krstima. 85% Amerikanaca pati od tih tegoba, bez obzira da li sede pred kompjuterom ili tovare kamione, voze autobuse..TO je jedna Američka tragedija. Zapravo je bol u krstima znak razređenje kostiju kičmenih pršljenova, bez obzira na to da li ima problema sa hrskavim međupršljenskim diskovima ili ne.Diskovi nemaju u čega da se kače, pršljenovi se istanje, naročito ako je prisutan i nedostatak bakra.

Da kažemo nešto i o dijabetesu. Ovaj problem svi poznaju, u SAD ovo je 3. po redu najsmrtonosnija bolest. Ide sa takvim komplikacijama i nuzpojavama kao što je slepilo, bubrežna insuficijencija, problemi sa srcem i krvnim sudovima. Ako imate šećernu bolest živećete kraće no što biste živeli bez nje.
1957. su veterinari saznali da se šećerna bolest može preduprediti i lečiti određenim mineralima. Ovo je i zvanično objavljeno u zvaničnim nacionalnim stručnim medicinskim časopisima: „šećerna bolest je izlečiv i može se preduprediti sa hromom i vanadijumom.“

Vanadijum već i sam može da zameni inzulin kod odraslih dijabetičara, izjavili su to na Medicinskom Institutu British Columbia Univerziteta u Vancouveru. Naravno, ne mogu odmah prekinuti doziranje inzulina. Mnogima je potrebno 4-6 meseci postepenog procesa odvajanja, dok se paralelno uzima određena količina hroma i vanadijuma. Svojim očima sam video kako to dobro funkcioniše kod stotine pacijenata.

Dobro bi bilo da uspem da vas uverim da je jako važno dodatno uzmati minerale, ne treba očekivati da će oni ući u vaš organizam ishranom. Naročito ne iz onih namirnica koji su upakovani u kutije, kese, tegle..

Tri vrste minerala ima na koje treba da obratimo posebnu pažnju.

Prvi su: minerali tipa metala: Ove prvenstveno dobijaju iz oblika kamena. Resorpcija je njihova 8-12%. Kada stignemo do 25-40 godina života, to se svodi na 3-5%.
Jako je loše, ako jedemo nešto poput kalciumlaktata, što je običan metal-mineral. Pretpostavimo da se nalazi u tabletama od 1000mg. Oni koji uzimaju dnevno 2 tablete, kažu: „Doktore, ja uzimam jako mnogo kalcijuma. U radiju sam slušao emisiju o upali zglobova, i uzimao sam dnevno 2000 mg kalcijuma, ali to mi nije pomoglo, naprotiv, lošije se osećam.
Pitao sam: „Tačno kakav preparat kalcijuma ste uzimali?“ Odgovor je glasio:“ Kalciumlaktat.”
PA, tu je greška, jer u toj količini je samo 250 mg metal-mineral, ostalih 750 mg je laktoza, mlečni šećer. Ako uzmemo u obzir da od toga možemo iskoristiti samo 10%,to je od 250 mg samo 25 mg. Ako uzmemo 2 tablete, to nije 2000 mg kalcijuma, samo 50 mg. PA od takve tablete, da bi zadovoljili dnevnu potrebu za kalcijumom, potrebno je uneti 90 komada.

I ne zaboravimo na ostale minerale, njih 59.

U 60-tim godinama su u poljoprivredi počeli primenjivati tzv. „Cal added” (s dodatkom kalcijuma) minerale.
Ovi su takvi metal-minerali kojima je atom metala obavijen aminokiselinom, proteinima i enzimima. Ova forma povećava iskoristljivost na 40%. Baš zbog toga je to prihvatila industrija hrane.

Treća grupa su koloidni minerali.
Oni raspolažu sa najvećim absorpcionim mogućnostima. A nas to i najviše zanima.
Koloidni minerali se absorbiraju do 98%, što je 2,5 puta više od „Cal added”, i 10 puta više od metal-minerala. Koloidni minerali postoje samo u tečnom obliku, u veoma malim česticama, koje su za 7000 puta manji od crvenih krvnih zrnaca.
Svaka čestica nosi negativno punjenje, a zid tankog creva pozitivno, stvara se elektromagnetno polje, što privlači metalne čestice zidu creva. TO čini da je iskoristljivost, absorbcija 98%-na.

Biljke imaju jako interesantnu ulogu u stvaranju koloidnih minerala. U svojim tkivima pretvaraju metal-minerale u koloidne minerale. Kada unosimo biljke, minerali se nakupe u našem organizmu i mi to možemo iskoristiti.
Ali, pošto u tlu više nemamo metal-minerale, plodovi ne sadrže dovoljno minerala.
Svi, koji su živeli 120-140 godina imaju jednu zajedničku karakteristiku. Svi su živeli u selima visokih planima, iznad 2500-4000 m nadmorske visine. Gde godišnje pada manje od 5 cm padavina, ako uopšte ima. Obično su veoma suve regije. Odakle crpe pijaću vodu? Iz snega.
Voda, koja curi ispod večnog snežnog pokrivača, nije toliko providna i čista. U čaši je to žuto-bela ili plavo-bela tečnost. Sadrži 60-72 minerala.
Kod jezera Titicaca ili na Tibetu ovakvu vodu nazivaju lednim mlečom, i ne samo što piju, već polivaju sa tim svoja polja iz godine u godinu, iz generacije u generaciju već 2,5-5 hiljada godina. Kod njih nema šećerne bolesti, srčane insuficijencije, visok krvni pritisak, upala zglobova, razređenje kostiju, rak, ni zatvori, porezi, lekari, i žive 120-140 godina bez bolesti. Da li mislite da su potrebni koloidni minerali?
I svaki dan, kada niste uzeli svoje minerale, skratili ste svoj život za par sati ili dana.
Razmislite o tome i budite zdravi!
 Nazad na vrh »
nardo
Tragalac

Poruka Poslao: 22 Jul, 2010 15:07 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ovo je bila super nadopuna Whitesnake.
Kada zbrojimo obadva posta zaključak je sljedeći: Non stop jedemo a umiremo gladni Laughing Laughing
 Nazad na vrh »
5.element

Pridružio: 06 Feb 2009

Poruka Poslao: 25 Jul, 2010 16:16 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Izvrsna i vrlo korisna tema. LJudima treba dati informaciju i opciju. Vlastitim izborom kao i uvijek kreiramo vlastiti život..iako smo skloniji da za to okrivljujemo druge i ostale vanjske utjecaje.
Molim Vas da nastavite .. Very Happy herc
( 5.element )
 Nazad na vrh »
nardo
Tragalac

Poruka Poslao: 22 Avg, 2010 10:08 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

u nastavku ove teme dajem prepisku sa foruma galaksija, gdje ima puno više zainteresiranih za zdravo hranjenje, sirovo itd....

Ovdje je moj odgovor jednom forumašu (zove se Baki)koji ima izrazito zdravu logiku ali mislim još nedovoljno shvaćanje tematike Ishrane.

Bakijev quote
Citat:
Što se tiče studija, svi ti alternativci se pozivaju na vrlo sumnjive studije, preliminarne, nagoveštavajuće i sl... koje bi na kraju lako mogle da se ispostave kao revolucionarna ideja još jednog pametnjakovića, ali ideja o tome kako da sebe obogati, po principu, pusti "buvu", zaplaši raju, učini ih nezadovoljnima i nesigurnima, a zatim im ponudi neki svoj proizvod, ili slično koji će im vratiti mir, sigurnost i samopouzdanje - osećaj da rade pravu stvar i žive pravo...
Nikad se ne zna...
No, zvanične studije, poput one o hipokaloričnoj ishrani, jesu više puta proveravane i gotovo se rezultati mogu uzeti sa sigurnošću, a one govore da se mladost i vitalnost, kao i dugovečnost mogu povećati drastičnom redukcijom dnevnog unosa kalorija, taman tolikim koliko je potrebno bazalnom metabolizmu. Ako bih bio primoran da donesem zaključak, radije bih se oslonio na ovu studiju, i čak, uslovno, njome objasnio i zašto presna hrana daje iste rezultate (jer je vrlo teško presnom hranom uneti više kalorija), ali i zašto neki ljudi jedu "nezdravu" hranu, tešku i naizgled obilnu, a takođe su dugovečni i vitalni...
Sve to uslovno rečeno...
Osim toga, jesi li pogledao dokument na koji sam postavio link u predprošlom postu... i presna hrana može biti opasna, naročito ako uzmemo u obzir činjenicu da naši preci divljaci, nisu jeli mnoge od namirnica koje mi danas jedemo, i da su one jedino kao termički obrađene jestive ili netoksične (npr bazga, boranija, pasulj....), ili činjenicu da većina termički ili drugačije obrađenih namirnica (npr dimljenje) duže može da se očuva, što je za naše pretke bilo od neprocenjive važnosti...

Reci mi, imaš li odgovore na moje nedoumice i pitanja, i koji su tvoji predlozi, kako popraviti stvari uopšteno, kako povratiti sklad s prirodom, kako dobiti zdravu, organsku hranu? Misliš da je to moguće a da se zadrže sve udobnosti koje trenutno uživaš, a ako si u gradu, misliš da je to moguće a da se i dalje živi u gradovima?

ovo je moj odgovor:

Da, volio bi da imam odgovore na tvoja pitanja jer bi to bili i odgovori na moja pitanja.

Odakle da krenem.....hm.....Moje skromno mišljenje je da hrana ima svoju fizičku i vibracijsku(energetsku) razinu.
U početku je bitno da se hraniš sirovo , ali poslije nekog vremena moraš početi uzimati u obzir i vibracijsko-energetsku razinu kao što su rekli mudraci,ali i stručnjaci kao npr.Malahov.Znači Doše,Yin yang itd....
Vidim, da se ovdje citiraju uglavnom ljudi koji su stručnjaci i posvetili su godine života proučavajući svoju materiju tj. ishranu.
Ali oni su svi više manje naučnici - i kao takvi rade na empirijskim dokazima,istraživanjima, eksperimentima.Oni rade kao i većina naučnika.Ja mislim da to nije dovoljno.Postoje i druge razine što su već otkrili kvantni fizičari, a prije njih mudraci....

Naše misli kreiraju naše tijelo,čak i ako se hranimo super ispravno,opet to nije dovoljno, jer ako smo u kataboličkom procesu zbog stresa, đaba je jesti sirovo i zdravo.

Mi ne možemo govoriti samo o ishrani,hrani jer je to nepotpuno.
Danas već ima dokaza da ljudi ne moraju uopće jesti.Mogu živjeti na prani ili na fotonskoj energiji direktno a ne preko hrane.Zašto je sirovo najbolja hrana---zato jer ima najviše sunca u sebi, iliti prane.

Moja preporuka je da se treba hraniti prirodno, a sad što je prirodno to ćemo morati otkriti, ali ne moramo puno lutati, jer su to već otkrili mudraci širom svijeta.Pošto vi ovdje čitate Malahova,Walkera i ostale ...predlažem da pročitate i Prosvjetljene majstore kao npr ....Martinusovu knjigu idealna hrana...tu ima dosta odgovora, i materijala za razmišljanje.

Npr.....Što je čovjek na višem razvoju to njemu treba suptilnija hrana dok jedan skitnica koji je recimo na nižem stupnju razvoja(ali i ne mora biti)...može jesti iz kante za smeće pljesnivi sir i neće mu ništa biti, dok ako ga mi pojedemo(naravno ako smo na suptilnijim razinama razvoja) završit ćemo na hitnoj....

Tijelo je najgrublji vid uma, i na to tijelo djeluju mnogi zakoni prirode i duha a naručito djeluje naša podsvjest.Tako, da bi svi koji namjeravju preći na sirovu hranu trebali bi ne samo očistiti tijelo, već i podsvjesne razine.Njih ima četri kao npr.osnovnu,genetičku,povjesnu i nivo duše.Jer u tim razinama postoje programi koji su naštimani na hranu kojom su se hranile generacije ispred nas i to je upisano u našim genima kao što je i starenje....itd...

Zato bi moj odgovor na tvoje Baki pitanje bio traži i naći ćeš...ali treba tražiti svuda uokolo, a ne fokusirati se samo na jedan dio stvarnosti.Vjerovatno i tražite.....
Ja također tražim i kako ide život dalje sve više sastavljam mozaik života, najčešće kao i svi na principu pogreška-pogodak....

Mi tražimo konkretne odgovore ali priroda(čitaj Bog) nam je to malo sakrila, tako da igra bude zanimljivija ,jer kada bi nam sve otkrila odmah, bilo bi prejednostavno, a kako nas ona smatra inteligentnim vjerovatno joj je zabavno promatrati nas kako se koprcamo.

Mislim da je sirova prehrana zakon prirode, ali opet sam pročitao da i kuhano povrće je živo.Prije nekoliko godina otkriven je elemenat ''auxone'' koji je vitalan dio bilo koje vrste.Ovaj elemenat se gubi u samo dvama stanjima;kada ono što ga sadrži trune(trulo povrće) i kad je izloženo temperaturi od dvjestopedeset stupnjeva celzijusa.

Možda je ovo odgovor za tvoje pase i sve one koji jedu kuhano.Međutim vrijedi razmisliti kako temperatura mijenja atomske i molekularne veze unutar namirnica .Sigurno da naše tijelo ima problema to sastaviti jer enzima nema,jer su sjebani kuhanjem... a oni upravljaju sa vitaminima i mineralima i oni su šifra da se te hranjive supstance šalju gdje je najpotrebnije.U sirovoj hrani je sve tu,e nzimi kao upravljači i ostali sastojci.
Enzimi su nevjerovatno važni jer oni u stanicama obavljaju sve....Zar je mudro ubiti ih kuhanjem i onda troštiti svoje enzime koji su probavni enzimi, gušterača se umara a i ti enzimi nisu najpodesniji jer enzima ima dvije vrste kao što ste već pročitali....
Sigurno ima jo toga za otkriti jer bi inače svi što jedu kuhanu hranu bili već sahranjeni.Sigurno tijelo ima još asova u rukavu.Samo, jesu li svi što su doživjeli 90-te i više doživili svoju pravu dužinu života ili su je skratili na pola......Ko zna koliki je naš vijek života.....Kako saznati ako skoro svi skraćuju život pogrešnom filozofijom života,jer smo tako odgojeni.....kako usporediti....jedino tražiti pojedince....ali tu redovito se lažiraju godine ili nema pravih dokaza, jer su ovi metuzalemi...

Npr...Znate li da čovjek od hrane uzima samo 20 % energije.
To tvrdi onaj Poljak što je na prani već tri godine.Vjerovatno ćete reći to nije dokazano,znastveno ...itd........ ako je to točno,(jer još nije dokazano)....eto odgovora na mnoga pitanja.No vrijeme će pokazati je li u čovik u pravu....ako niste pročitali- pročitajte čovjek je napisao knjigu(ne za zaradu) ima je besplatno skinuti.

Ako Baki misliš da je sirova hrana otrov, ona će to i postati za tebe.....tjelo zna što je za njega najbolje.Ono zna bolje od nas....ali naš um može otrovati stvar kao što i većinom truje...(znam da ne misliš-pročitao sam tvoje sve postvove,ali misliš, da tijelo misli da je otrovno.Mislim da tijelo ima upisano što je prirodno i dobro za njega, ali stoji to, da nagle promjene znaju biti potresne za tijelo jer je navika zajebana stvar)
A što se tiče istraživanja o štetnosti kuhane hrane ....trebalo bi uzeti ozbiljno u razmatranje...jer hrana kuhana je oštećena, a podgrijana je još oštećenija...pa ko voli nek izvoli....
Nadam se da sam ti odgovorio na neka pitanja....e sad da li će te zadovoljiti odgovori.....

Dok ne postignemo zrelost za praničnu ili fotonsku prehranu....igrajmo se i istražujmo...i uživajmo što više u sirovoj hrani......pozdrav.

[color=Font Color]Tu je on meni ukazivao na mnoge nedorečenosti i svoja razmišljanja o mom prethodnom postu (ovo sve možete pročitati ako vas zanima na forumu galaksija
http://galaksija.info/forum/viewtopic.php?f=6&t=2409&start=380

[/color]

slijedi moj odgovor....

Pozdrav svima,

Mnogi odgovori čekaju da se otkriju i čovječanstvo je mnoge odgovore već pronašlo, i ja vjerujem da će u budućnosti biti mnogo toga otkriveno.

Mudraci kažu:''Brod je siguran u luci,ali to nije svrha njegovog postojanja.''

Lako je ići putem koji je utaban kroz mnoštvo generacija.On možda vodi u propast, ali tako je lakše nego ići trnovitim novim putevima i krčiti nepoznato..Moramo se boriti i ispitivati stare vrijednosti.A to sigurno nije lako,a naročito kada odgovori nas ne zadovoljavaju.Nije lako biti sam protiv većine.

Današnji kolektivni um sve sumnjiči, i ponekad ide u krajnost toliku da i kada mu se dokaže on opet izmišlja sumnjičavost.To je priroda samoga uma.....s druge strane u svom uravnoteženom obliku zdrava sumnja nas sprečava da ne odemo u fanatike i sljedbenike iluzija..

Baki ti imaš zdravu sumnjičavost koja je potrebna da se otkrivaju novi vidici...jer da neko nije posumnjao u dogme stari vremena još bi vjerovali da je zemlja ravna ploča.
mi se moramo otisnuti u nepoznato kao i mnogi istraživači prije nas.Niko nam ništa ne garantira, imamo samo vjeru u sebe i u svoju vjeru da ćemo tamo negdje naći kopno.
Naravno da nas očekuje mnogo izazova...možda se zbog njih i upućujemo u nepoznato.
Mnogo toga nam ne ide u prilog.MI nemamo puno znanja, ne poznajemo svoj um, nismo svjesni već spavamo ...itd...ima toga ...ili očekujemo rezultate i ako ih nema ili nisu odgovarajući pojavljuje se saboter um(čitaj đavo....prije nego zdrav razum...ha,ha...ko još ima zdrav razum......) koji nam uvaljuje crv sumnje.....ko zna jesi li na pravom putu....zašto se odričeš ukusne kuhane hrane i specijaliteta raznih...šta ako si u krivu i potratićeš zdravlje i mladost na sumnjivi put...itd...itd....nije lako to izdržati ...a uz to te i najbliža okolina gleda kao zombia...i fanatika....ali....

Ispričaću vam priču koju sam pročitao nekad davno od Richard Bacha ....

''Živjela su na dnu rijeke bića koji su vodili svoj tako da su bili uhvaćeni za kamenje sa dna potoka i tako su se držali i jeli bi hranu što im je život donosio tj. struja potoka.Dok su provodili svoje dane i godine ,jedan od njih je razmišljao dugo vremena i pitao se što bi se desilo kada bi pustio kamenje za koju se cijeli život držao, i prepustio da ga rijeka odnese.
To ga je sve više zaokupljivalo iz dana u dan i nije mu davalo mira,i kada više nije mogao izdržati odluči da se povjeri najbližima i da im kaže što namjerava.

Kada su ostali čuli , svi su se uplašili,zaprepastili i govorli su mu da je lud, i da će sigurno umrijeti jer je struja prejaka i da će ga izrazbijati udarajući ga od stijene,i da će od toga sigurno poginuti.Govorili su mu da se oni oduvjek tako drže i žive.... i da je tako najsigurnije i da im je tako određeno i da ih majka struja hrani i donosi im sve što im je potrebno....a i zašto bi joj iskazali takvu uvredu i nepovjerenje.....to je svetograđe učiniti tako nešto...iznjeli su sve argumente ali nisu mogli da ga odgovore.
On ih je mirno saslušao,i rekao da više ne može tako živjeti , da će se pustiti pa nek bude što bude.... rekao im je da on vjeruje da će biti sve dobro i da se ne brine, i da ima povjerenja u višu silu......

To reče i pusti se on na užas ostalih.Kako mu i rekoše struja ga je počela udarati od kamenje,.... jako ga je boljelo ali je stisnuo zube i nije se htio opet uhvatiti za kamenje.Rekao je sa velikom vjerom.... ja vjerujem u struju koja me je sve godine hranila,održavala na životu, da mi neće nauditi....tada se potpuno prepustio struji.

Kako se opustio, postao je dosta lakši jer više nije bio zgrčen i struja ga je još malo lupala, ali nakon nekog vremena ga je podigla u više slojeve vode gdje je sve bilo puno mirnije .Tada je u čudu gledao svijet koji je pod njim prolazio i divio se ljepoti svega što nikada prije njega niko od njegove vrste nije vidio.Poželio je da se vrati svojima i da im sve to pokaže i da im kaže da se i oni prepuste ...ali nije mogao,struja ga je i dalje nosila.....Ali je mogao drugim bićima govoriti uz put, prepustite se , da ih majka matica neće ubiti, da je život nešto više od patnje i grčevitog držanja za ono što imaju u svojim rukama i oko sebe.

Međutim ,đabe,sva ta bića ga nisu shvaćala, nisu se ni mogli odlučiti jer je sve prebrzo teklo,i još su se čvršće držali za kamenje.Svi su govorili,gle eno biće, isto kao mi, ali leti, prekrasno je,sigurno je to neko više biće.Sigurno je to naš spasitelj.On im je govorio da je on kao i oni i da samo trebaju da vjeruju i da se puste matici .....nisu mogli da mu vjeruju..... ne ti si više biće tebe je poslao Bog ...kako je dalje prolazio i niko mu nije vjerovao, i niko ga nije shvaćao....uhvati ga tuga... bilo mu je žao svi te braće.....Oni koji su ga vidjeli prepričavali su priče svojoj djeci i oni svojoj djeci, o spasitelju koji je letio i prošao kroz njihov život i da će se sigurno vratiti i spasiti ih jednog dana.Tako je ostala legenda o Spasitelju....''

Naravno, da mi nemamo pojma o ishrani.Vjerovatno ,niko danas sa sigurnošću ne zna što bi trebalo jesti.Naše tijelo i njegovi procesi su još uvijek uglavnom tajna.Nauka je tek zagrebala po površini......,naš Duh ili duša i njeni procesi su još veća nepoznanica jer je teren istraživanja pomaknut van materijalnog...što je još teže dokazati empirijskim tj.materijalnim dokazima.Što nam preostaje?

Da se držimo za sigurni oslonac koja nam osigurava kakav takav život, ali, ipak život ili ćemo se prepustiti struji života i krenuti u nepoznato pa što bude.

Neki su rođeni da istražuju, i da budu predvodnici .Mnogi su naravno griješili...a i debelo zeznuli stvar...ali su bar pokušali.Ako i nisu uspjeli, imali su bar hrabrosti i ludosti da izazivaju postojeće dogme.

JA osjećam i vidim da ova civilizacija nije u redu...mnoge stvari ne štimaju....pa i ova naša tema ISHRANA.....Oćemo li pokušati mijenjati dogme....ili ćemo pustiti druge u prve redove i čekati na sigurnom da se otkrije kako da živimo,i što da jedemo......ALi što ako svi mi imamo svoje svjetove...ako niko drugi nam ne može predati ključeve grada....već sami moramo naći ključeve.Da li ćemo čekati Spasitelja da on otključa naša vrata i prozore i otvori nam kapije RAJA.Možda će tada već biti kasno ......

Mislim da će svako morati dati svoj odgovor...vjerujem da će on ovisiti samo o tome koliko nam je dopizdilo živjeti ovako kako nam je servirano.......na lijepom pladnju sa srebrenim i zlatnim posuđem i kuhanom, mrtvom hranom.... koja je još ukrašena sa lijepom pečenom svinjskom glavom..... ta jadna svinja nam posmrtno govori što da jedemo.... jer u mrtvim pečenim ustima drži SVJEŽU JABUKU.

Pozdrav....

Da još dopunim s nekoliko razmišljanja.

Ja mislim da dužina i zdravlje našeg života ovisi o onome čime se hranimo.Ali nije samo kruta i tekuća hrana naša hrana.Hrana je sve što unosimo u sebe preko svih tijela i čula.Tako je važno kakvim se mislima hranimo,kakvim se osjećajima hranimo, kakve nam slike ulaze u nas,kakva glazba ili buka ulazi u nas,kakvim se energijama hranimo...itd ......sve je to hrana koju mora naše tijelo,duša ili naši unutarnji sistemi probaviti.

Ako su naše misli uzvišene i plemenite.... isto takvi, i naši osjećaji,ponašanje je odraz toga,karakter je odraz toga...i zdravlje i starenje je odraz toga-sve je to naša hrana....sve što probavljamo na razne načine.
Sama fizička hrana je tada samo jedan dio,svakako važan, , ali ne i najvažniji faktor.Sve mora biti savršeno, da bi mi postali savršeni.To je čista logika,zar ne?

Eto, zato nije dovoljno samo se zdravo hraniti.Shvaćate li, koliko je to kompleksno ali je i vrlo jednostavno.Mi jedemo sve ono što svjesno i nesvjesno absorbiramo, a da li to sve možemo probaviti...

Zato, ovaj ili onaj sokovnik....kakav sokovnik da koristimo za naše misli...koje su također hrana!!!

Ovo naše putovanje možda kod nekog započinje sa fizičkom hranom..kuhano nekuhano,voće,povrće,meso,mlijeko...ali se tu ne zaustavlja....zato lipi moji pazite ŠTO,KADA I KAKO JEDETE!!! Laughing Laughing
[color=Font Color] [/color][color=Font Color] [/color]

Ovo sam prebacio, da ne moram ponovo pisati ovdje, a vjerujem da bi moglo pomoći da se ova tema razjasni.Što vi mislite dragi forumaši o ovoj temi ISHRANE?

pozdrav.....
 Nazad na vrh »
MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 22 Avg, 2010 12:30 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sve ode kada se skuva povrce.. meni je zao da ista kuvam osim krompira kojeg retko kada jedem (ako me mrzi da naberem nesto samoniklog jestivog bilja)
Pa onda mora da se zacinjuje i dodaje svasta da bi ta smesa uopste imala neki ukus..

Meni je omiljena ziva hrana i prana. Medju zivom hranom najbolje je samoniklo jestivo bilje.. povrce je zaostalo u razvoju "retardirano" u odnosu na samoniklo jestivo bilje.
a za mleko..

Link

neka hvala..
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 22 Avg, 2010 12:32 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ovo gore sam tako napisao da se retko kome zivom ovo moglo dopasti..
Panter mi danas rece.. "zelja u srcu bira koje reci ulaze koje ne u um. Moramo pazljivo pogledati srce jer ponekad rastu zelje koje nismo namerno sadili, ali upale i pustile koren"
nardo
Tragalac

Poruka Poslao: 28 Avg, 2010 09:09 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Evo još malo materijala za razmišljanje:

''Jestivi divlji ( frenetičan ) elektron

Svijetlost je osnovni sastojak iz kojeg potiče sav život, razvija se i ispunjava se energijom.
Svijetlost i zdravlje su nerazdvojivi.
Osobnim ponašanjem uspjeli smo se odvojiti od izvora svijetlosti koristeći fluorescentnu rasvjetu, životom u zatvorenom prostoru, naočalama, kontaktnim lećama, sunčanim naočalama, losionima za tamnjenje kože, jedući meso, hraneći se prerađenom hranom i kuhanim povrćem, mnogi od nas pate od kroničnog nedostatka svjetlosti. Kao i neuhranjenost nedostatak svjetlosti nam uskraćuje potrebni nivo hranidbenih tvari i ritmičko stimuliranje bitno za život potpuno zdravog bića.

Nobelovac Laureate Dr.Szent-Gyorgi opisao je osnovni životni proces kao mali strujni tok poslat nam od sunčeve svjetlosti. Bez svjetlosti nema zdravlja. Ovaj iskaz je ključ u razumijevanju značaja svježe biljne hrane i drugih načina za unošenje svijetla u naš organizam. Mi smo ljudske fotoćelije sa sunčevom svijetlosti kao osnovnom biološkom hranjivom tvari.

Dr.Szent-Gyorgi govoreći o toku sunčeve svijetlosti koje Sunce isijava prema nama, zapravo govori o visoko nabijenim elektronima koji sudjeluju u prenošenju sunčeve energije u našu submolekularni uzorak bez mijenjanja naše molekularne strukture. Model kvantne fizike počinje prihvaćati (ozakoniti) naš više intuitivan model vegetarijanske hrane kao kondenzirane sunčeve svjetlosti koju unosimo u naš ljudski organizam jedući biljnu hranu. Kada je energija zemaljske vegetacije indirektno unesena u naš organizam konzumiranjem mesne hrane, veći dio bio-elktričnih vibracije energetskog uzorka je uništeno. Energija sunčeve svjetlosti je također uništena u vegetarijanskoj hrani koju kuhamo ili prerađujemo.

Uzbuđujući proboj za mene bila je konceptualna sinteza kako hranom unosimo energiju fotona sunčeve svjetlosti u naše tijelo i kako ga ono koristi. Aludirao sam na taj koncept kada sam govorio o istraživanju dr. Hans Eppinger koji je pronašao da su sve stanice u osnovi baterije koje su pune kada je čovjek zdrav. Kada je čovjek bolestan, baterije se isprazne i jedva funkcioniraju. Značajno otkriće je da samo nekuhana hrana ima mogućnost povećati naboj stanice kao baterije.

Slijedeći korak u razumijevanju metabolizma stanice kao baterije

Pozitivan naboj se energetski hrani kisikom. Negativni naboj se hrani energijom elektrona i fotona ispunjenih sunčevom svjetlošću i skupljeni u vegetarijanskoj hrani. Ova elektronima ispunjena hrana otpušta energiju elektrona kroz Cytochrome oxidddase sistem.Cytochrome oxidant sistem djeluje kao transformator koji energiju elektrona pretvara u ATP. ATP je osnovno energetsko spremište molekule bioloških sistema. Biokemijsko otpuštanje energije ATP je gorivo za sve energetski zahtjevne procese na molekularnom nivou u našem biološkom sistemu.

Elektroni su u biti provučeni kisikom kroz cytochrome oxidant sistem na pozitivan pol stanične baterije. Više kisika u sistemu stvara jače privlačenje. Vježbe disanja, konzumiranje hrane bogate kisikom i život u nezagađenom okruženju bogatog kisikom povećava ispunjavanje naše potrebe za kisikom. Ključ razumijevanja je cytochrome oxidant sistem postoji u svakoj stanici i zahtjeva energiju elektrona da bi funkcionirao. Ta energija elektrona dolazi od biljne hrane koju konzumiramo svježu. Kada je hrana prokuhana osnovna harmonična rezonancija uzorka žive energije elektrona u svježoj hrani djelomično je uništena. Kada jednom razumijemo ovu naučno dokazanu činjenicu logičan slijed je da ćemo konzumirati hranu bogatu elektronima kao voće, povrće, orašaste plodove i sjemenke te proklijala ili namočena zrna.

Dr Johanna Budwig

Dr Johanna Budwig iz Njemačke nosioca diplome iz fizike, farmacije, biokemije i medicine i jedan je od prvih istraživača koje je kombinirao dubinu znanja kvantne mehanike i fizike sa sveobuhvatnim znanjem ljudske biokemije i fiziologije. Ona je zaključila, ne samo da živa hrana bogata elektronima djeluje kao donator snažnih elektrona nego elektronima bogata hrana djeluje kao sunčano rezonantno polje u tijelu koje privlači, sprema i povezuje sunčevu energiju u našem tijelu. Ona tvrdi da su fotoni sunčeve svjetlosti privučeni vibracijom suncu sličnim elektronima u našem biološkom sistemu, osobitu u duplo povezanom elektronskom oblaku pronađenom u našim lipidima. Ti suncu slični elektroni poznati su pod nazivom pi-elektroni. Taj pi-elektronski sistem unutar molekularne strukture ima sposobnost privlačenja i aktiviranja sunčanih fotona.

Ona misli da energija dovedena tim sunčevim fotonima djeluje kao "nati-entropy faktor". Prevedeno terminologijom biologije, entropy znači starenje. Anti-entropy je identično sa obrnutim procesom starenja. Iz točke gledanja kvantne fizike fotoni nikada ne stare; oni imaju brzinu vremena. Sunčani fotoni pronose visoki nivo naloga (anti-entropy energija) u pi-elektrone našeg biološkog sistema.
Što više svjetlosti skupljamo u našem sistemu, to više obnavljamo zdravlje i unosimo energiju koja zaustavlja starenje našeg ljudskog organizma.

Zbog toga, ljudi koji jedu rafiniranu, kuhanu i visoko prerađenu hranu smanjuju količinu sunčanih elektrona koji energiziraju sistem i količinu visoko sunčanih elektrona koji stvaraju visoko elektronsko solarno rezonantno polje. Zahvaljujući Dr. Budwig, obrađena hrana može čak djelovati kao izolator zdravom pritjecanju elektriciteta. Što smo više sposobni apsorbirati sunčeve elektrone, više smo sposobni reagirati, privlačiti i upijati sunčeve elektrone u direktnoj rezonanciji sa suncem, drugim sunčevim sistemima i čak drugim galaksijama. Što smo više u mogućnosti upijati sunčeve elektrone u dublje nivoe kože, manje su mogućnosti za dobivanje sunčanih opeklina i teoretski manje karcinoma kože.

Možda dvije namirnice najbogatije sunčevim elektronima i namirnice koje imaju sposobnost apsorpcije sučevih elektrona su mikroalge spirulina, i AFA dodaje dr. Peter Naydenov, i laneno sjeme u različitim oblicima, uključujući i laneno ulje. Dr. Budwig je izvijestio o slučajevima općeg ozdravljenja i čak karcinoma koji se povukao nakon upotrebe velike količine lanenog ulja koje je povećalo količinu energije elektrona u sistemu i time stvorilo dovoljno raspoložive energije za izlječenje sistema.

Kako spirulina i AFA rastu na visokim nadmorskim visinama i toplim predjelima, imaju povećan beta-karoten i druge karotenoide, sisteme enzima i drugih bioloških sastojaka za bolje apsorbiranje pojačane sunčane i kozmičke radijacije. Otkrio sam da uzimajući spirulinu i trljajući se proizvodom Phycotene Cream (proizveden od Dr. Christopher Hills iz Light Force) ja i moji suradnici i dobrovoljci nismo imali problema sa sunčanim opeklinama radeći duge sate pod užarenim nebom u Tree of Life Rejuvenation Center u Patagoniji, Arizona.

Druga su istraživanja pokazala da su spirulina i Phycotene Cream bili uspješni u obnavljanju stanica squamous karcinoma kože i rješavanju pre-cancer squamous cell carcinoma. Druga su istraživanja pokazala da su tri četvrtine ljudi hipersenzitivnih na sunčanu svjetlost (pate od erythropoetic protoporphinaria) bili u mogućnosti povećati vrijeme izlaganja suncu. Tri četvrtine onih koji su poboljšali svoju prilagodbu mogli su se izložiti suncu četiri puta duže. Za one koji razumiju da smo mi ljudske fotoćelije koje često pate od nedostatka svjetlosti, ovo je izuzetno uzbudljiv pronalazak.

Dr. Budwig je također pronašla da kada kombiniramo laneno ulje sa visoko vrijednim bjelančevinama, tri duplo obmotani elektronski oblaci prisutni u svježem lanenom ulji i proteinima, stvaraju bi polarnu mrežu kondenzatora koji čak bolje apsorbiraju, spremaju i prenose razmjenu sunčevih elektrona i pojačavaju sunčevu rezonanciju. Ona često upotrebljava neke vrste ovčjeg sira kao visoko proteinsku hranu za kombinaciju sa lanenim uljem. Kao vegetarijanac koji ne koristi mliječne proizvode, otkrio sam da je pčelinji polen i spirulina savršena visoko proteinska koncentrirana hrana za kombinaciju sa lanenim uljem.

Prema saznanjima moderne fizike i kvantne biologije, po Dr. Budwig, ne postoji druga živa stvar u prirodi koja više akumulira sunčeve elektrone od ljudskog bića. Izgleda da su ljudi osobito povezani sa sunčanom svjetlosti. Sa istom rezonancijom sunčanih elektrona, naša povezanost sa zvijezdama je povećana našom sposobnošću da prihvatimo poklon njihove svjetlosne energije i biokemijski ju preradimo.
Svjetlost je naša pupčana vrpca sa svemirom.

Naša sposobnost da se ispunimo sunčevom kozmičkom energijom ovisi o jedenju hrane koja sadrži visokosunčane elektrone koji su u rezonanciji i privlače sunčeve i kozmičke zrake.
Naše zdravlje i svjesnost ovise o našoj sposobnosti da privlačimo, spremamo i dovodimo energiju elektrona koja je bitna za energiziranje i reguliranje svih životnih sila.
Što je veće spremište svjetlosne energije to je veća snaga našeg ukupnog elektromagnetskog polja, i posljedično više je energije slobodno za liječenje i održavanje optimalnog zdravlja.

Snažno sunčevo rezonantno polje najavljuje evoluciju čovječanstva u dosezanju punog kapaciteta kao ljudskog "sunčanog bića". Svjetlost podržava evoluciju, a nedostatak fotona u našem tijelu sprečava je. Svjetlost i svjesnost su međusobno povezani.
Vraćajući se u nazad do prošlog stoljeća, Rudolf Steiner, osnivač Waldorf Schools, Antropozofske medicine i biodinamičkog vrtlarstva mislio je da dozvoljavajući vanjskom svijetlu da uđe u naš sistem oslobađamo jednaku količinu našeg vlastitog unutarnjeg svijetla. Što više povećavamo sposobnost apsorpcije i asimilacije svijetlosti to više svjesni postajemo. Što se više mijenjamo povećanjem naše apsorpcije svijetlosti to više sami postajemo svjetlost. Ovo je profinjena tajna "svjesne ishrane".

dr. Gabriel Cousens
Sa engleskog prevele Dubravka Trupeljak i Dijana Mihok, Zagreb 2005. godine
Članak pripremila Eli, prosinac 2007.

Ovaj članak ste možda već pročitali, ali neka ga, fino nadopunjuje temu.....
 Nazad na vrh »
nardo
Tragalac

Poruka Poslao: 28 Avg, 2010 09:13 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Također bi stavio interviju Poljaka na prani.On govori koliko je važno naše programiranje već u maternici.,o tome što ćemo jesti kad se rodimo.....
Ja vjerujem da čak i duša djeteta bira roditelje jedače ili nejedače...
Znači ovisi puno toga o našoj podsvjesti i programaima u njoj, pa o karmi itd....

''NEJEDENJE - ISTINSKA BUDUĆNOST ZDRAVOG I PROSVJETLJENOG ČOVJEČANSTVA

POLJAK JOACHIM M. WERDIN NEKOLIKO JE GODINA ŽIVIO BEZ UZIMANJA BILO KAKVE HRANE. PO NJEGOVOJ TVRDNJI DANAS NA SVIJETU PREKO TRI TISUĆE LJUDI ŽIVOTNU ENERGIJU USPJEŠNO OBNAVLJA SAMO DISANJEM, ODNOSNO NE UZIMAJU NIKAKVU MATERIJALNU HRANU. ONI SU DOKLAZ DA JE NEJEDENJE ISTINSKA BUDUĆNOST ZDRAVOG I PROSVJETLJENOG ČOVJEČANSTVA.

Na početku, Poljak Joachim M. Werdin, bio je običan duhovni tragatelj. Kao mladić čitao je svu dostupnu ezoterijsku literaturu i tražio duhovni put i duhovnog učitelja koji mu odgovara. Na kraju, sve što je tražio pronašao je u sebi. Sam ovako opisuje trenutak duhovne preobrazbe, klčjučnog trenutka koji ga je pripremio za život bez hrane:
Počevši od 1989. putovao sam više od tri godine po azijskim zemljama kao učitelj i promotor međunarodnog jezika esperanta. U to sam vrijeme bio u prilici pronaći mnogo više literature o ezoterijskim temama. Kad god bi se ukazala prigoda, čitao sam i vježbao ono što sam naučio. Isto tako, svaki put kad bi mi bilo zgodno, posjećivao sam pojedine centre za duhovni razvoj. Ali unatoč tome što sam čitao vrijedne knjige, razgovarao sa prosvjetljenim ljudima, posjećivao centre duhovnih praksi nisam pronašao, što iz današnje perspektive vidim, ono što sam tražio.

Danas znam da je to u meni, i da sam ja njen izvor.. Što sam dublje ulazio u sebe, sve sam više uviđao da je svo znanje koje mi je potrebno, sve što sam tražio pa i mnogo više već ondje, u meni, da je oduvijek bilo u meni. Sve što sam trebao učiniti bilo je dopustiti sebi da se to u meni manifestira. Svi veliki ugledni duhovni učitelji zajedno nisu mi u stanju pružiti ono što sam oduvijek posjedovao.. Sve što oni, kao izvor informacija, mogu učiniti jest usmjeriti moju pozornost u tom smjeru. I od tada sam ja postao neka vrsta duhovnog učitelja. Ili barem čovjeka s misijom jer putuje, predaje, i piše knjige o životu bez uzimanja metarijalne hrane.

Tekst koji slijedi je izbor najzanimljivijih pitanja na koja Joachim odgovara širom svijeta, te naš izbor najvažnijih dijelova njegovih knjiga.

Gospodine Werdin, kada, kako i nadasve zašto ste se odlučili na život bez hrane?

Werdin: Od 1979. kad mi je bilo 16 godina poduzimao sam korake i na sebi provodio eksperimente na putu prema svjesnom duhovnom razvoju. Moja odluka da počnem živjeti bez hrane predstavljala je jedan od tih koraka i eksperimenata. U srpnju 2001. s obitelji sam otišao od kuće na pet tjedana radi odmora. Radio sam svakodnevno kao i inače, u svom uredu. Svakog sam dana kontemplirao više nego obično kako bih prilagodio tijelo promjenama u njegovom funkcioniranju. Tijelo sam planirao prilagoditi promjenama unutar tri do pet tjedana, ali trebalo mi je više vremena. Promjene koje su se dogodile većim djelom za mene nisu bile ništa novo, budući da sam od svoje 16. godine postio barem jednom godišnje radi čišćenja tijela i zdravlja.

Odlučivši živjeti bez hrane, jednostavno sam hranu ostavio po strani. Međutim kasnije sam shvatio da je za večinu ljudi, po njihovu vjerovanju, praktićno nemoguće jednostavno ostaviti hranu. To je razlog zašto sam odlučio najprije istražiti a zatim i opisati metode prilagođavanja ljudskog organizma na život bez hrane. Razmislivši o svemu, došao sam do zaključka da će mi eksperimentalni put pružiti najbolje podatke i iskustva. Kao logičan razvoj ove ideje, moj sljedeći korak bio je da se vratim na normalno mentalno hranjenje tijela i ponovno tijelo učinim ovisnim o hrani. tako sada mogu reći da, zahvaljujući znanju koje sam na taj način stekao, zainteresiranima mogu pružiti više informacija.

Osim nejedenjem, jedno ste se vrijeme bavili prejedanjem. Objasnite nam svrhu tog neobičnog eksperimenta?

Werdin: U to vrijeme, u ožujku 2003. planirao sam tijekom idućih godinu dana učiniti sljedeće: udebljati se do maksimuma od 130kg. Nikada nisam bio toliko debeo, zbog čega nisam bio u stanju u potpunosti razumjeti sve s tim povezane fizičke i psihološke procese. Oboljeti od bolesti za koje se vjeruje da su neizlječive, poput raka, dijabetisa, povišenog tlaka, srčanih bolesti i sl. Zatim se u potpunosti izliječiti. U ožujku 2004. odlučio sam okončati gore opisani eksperiment. Dovoljno sam naučio i nisam se želio primoravati na daljnje patnje. Osječao sam se gore nego sam mogao i zamisliti prije početka eksperimenta.
Ujedno sam osječao da je novo vrijeme da krenem dalje s mojim planom. 1.Ožujka 2004. započeo sam sljedeći eksperiment s nejedenjem. Toga sam dana ponovno maknuo hranu. Budući da sam imao 30 kilograma previše, osjetio sam bitne razlike između dvaju početaka načina života bez hrane.
Iz eksperimenta s debljinom, iako sam stigao samo do 100kg, naučio sam mnogo o tome kako se osjeća pretila osoba što se ne tiče samo svakodnevnih aktivnosti. Npr. kretanje, ovisnički apetit, osjećaj hipertenzije...Sada mogu razumjeti zašto je pretilim ljudima, onima kojima je to najpotrebnije, toliko teško prolaziti kroz post. Pretila je osoba ovisnija o hrani. Bit će joj od koristi da ima veću snagu volje kako bi uspješno prošla kroz tretman koji je sličan tretmanu ovisnika o drogi, jer takva osoba pati više. Otkrio sam i doživio mnoge druge aspekte u vezi s pretilošću. Sve mi je to pružilo nove spoznaje o čovjeku. Da bi ih sve opisao bila bi potrebna još jedna knjiga. Znam da je vrijedilo eksperimentirati na takav način. Molim vas, međutim, da imate na umu da je ovo moje iskustvo. Želim reći da ono što sam ja osjećao ne mora biti isto onome što drugi osječaju. Osobno, sve te eksperimente provodim kako bih znao više, radi igre, i kako bih bio u stanju pružiti ljudima informaciju ako me pitaju.

nastavak intervjua...

Koliko je na početku pokušaja odvikavanja od hrane važan utjecaj okoline, odnosno društvena sugestija?

Werdin: Jednom, na početku svog prvog eksperimenta s nejedenjem, moja mi je supruga rekla: To što radiš je protiv prirode. Prije nego što sam joj odgovorio iznenada sam shvatio da je u njenoj tvrdnji bilo mnogo istine. Zašto? Prije nego što odgovorim, molim vas da razmislite o sljedeća tri slučaja.

1. Kada se beba rodi u društvu koji jedu, ona zahtjeva hranu od trenutka svog rođenja.
Bebu se mora hraniti, jer ako njeno tijelo predugo ne prima nikakvu hranu, prestat će vršiti funkcije, umrijet će. Ne davati bebi nikakvu hranu bilo bi djelovanje protiv prirode.

2. kada se beba rodi u društvu ljudi koji jedu, ali su njezini roditelji ne-jedači, beba će tražiti hranu u manjim količinama od one iz predhodnog primjera.

3. Kad se beba rodi u društvu nejedača, odbijat će jesti od početka života. U tom slučaju beba nebi trebala dobivati nikakvu hranu. Davanje hrane bebi bilo bi djelovanje protiv njene prirode.

Znate li već što uzrokuje te razlike? Možete nagađati da se radi o programima u instinktu bebe, programima koji su odgovorni za odnos između čovjeka i materije zvane hrana. Od trenutka začeća svako je ljudsko biće pod utjecajem sugestija društva. Dok je u maternici, majka ima najveći utjecaj na instinkte djeteta, sljedeći su otac i drugi članovi obitelji, a potom osobe s kojima majka provodi najviše vremena. Ako su svi oni ljudi koji jedu normalno, ne treba očekivati da će programi instinkta bebe u meternici biti drukčiji od onih koji prevladavaju u društvu. Stoga će također i biološka priroda rođenog djeteta biti slična, kao rezultata utjecaja koji se na tu osobu vrši tijekom njenog cijelog razvoja u maternici. Prehrambene navike čovjeka stvaraju se već u maternici. Slični procesi odvijaju se tijekom cijelog vremena poslije rođenja. ok beba ne postane odrastao čovjek njena prehrana ovisi o društvu u kojem živi. Novorođenče ima instinkte koji su dovoljno programirani tako da omogučavaju njegovom tijelu i umu da pravilno funkcioniraju. Sklop tih programa tvori njegovu prirodu. Djelovanje protiv te prirode uzrokuje poremečaje ili, u ekstremnim slučajevima, čak i smrt.

Sugestija društva nije ograničena samo na utjecaj roditelja i ljudi s kojima je osoba u kontaktu. na osobu također imaju utjecaj obrazovanje, okoliš, boje, zvukovi, temperatura, hrana koju jede igre i tako dalje. Sve to pa i više neprestano programira ljudski instinkt. vjerojatno pogađate koliko znanje o sugestiji društva može biti korisno sredstvo za manipulatore.

Uz razumijevanje mehanizma reakcije (programiranih odgovora) na specifične stimulacije u određenom društvu ljudima je lako manipulirati (pogotovo njihovim emocijama) tako da njihovo razmišljanje, govor i djelovanje budu u skladu s očekivanjima manipulatora. Strah, želja da se osjeća ljubav, želja da se kažnjava i drugi čimbenici koji uzrokuju emocijonalne reakcije koriste se na pažljivo planiran način, tako da ljudi po vlastitoj volji rade upravo ono što manipulatori očekuju. Instinkt su programi, a manipulator je programer koji zna kako programirati osobu na način da ona to ne može primjetiti, a rezultat je da je osoba često zahvalna na manipulatorovom radu. Glasači su često dobar primjer. Također pogledajte oglase, pakiranja proizvoda, uređenje prodavaonica ili ureda, izjave političara i novinara, i tako dalje.

Slušajte i pokušajte osjetiti što oni pobuđuju u vama, koje emocije. Mislite li da se to događa slučajno? Što više mislite za sebe, to svjesnije nešto radite, i što više obračate pažnju na sugestiju društva, više otkrivate skrivenu sugestiju i više razumijete koliko ona ima jak utjecaj na razmišljanje, govor i ponašanje ljudi. Tako možete reći da mislite svojom glavom a ne prema obrascima ugrađenim u vaše instinkte. Tada sve više djelujete nezavisno, postajete sve nezavisniji. Osim toga, tada emocijonalna stanja koja se u vama javljaju postaju onakvi kakvima ih vi odlučujete imati, a ne onakvi kakvima ih je vaš instinkt bio programiran proizvesti kako reakciju na određene situacije. Vodite računa o tome da čovjek koji ne razumije i ne kontrolira svoj instinkt u vezi s programima koji upravljaju materijom zvanom hrana nije u stanju postati nejedač.
Takva je osoba još uvijek rob programa svojih instinkta.

Zašto onda imamo probavni sustav?

Werdin: Odgovor je očigledan, kako bismo prerađivali i izlučivali sve što se ubaci u tijelo. Ljudsko je tijelo stroj koji uglavnom kontroliraju instinkti i podliježe takozvanim zakonima prirode. Ljudsko biće ima slobodnu volju koja se manifestira kreativnošću intelekta, tako da ono može doživljavati život onako kako odluči naša nadsvijest koju ja zovem JA SAM. Instinkt, koji stvara i održava tijelo, pada pod utjecaj društvene sugestije, stoga su mnogi produkti koje stvara um određene osobe jednaki onima koji stvaraju umovi drugih. Ako se tijelo rodi u društvu ljudi koji jedu, ima sustave i organe koji su odgovarajuće prilagođeni probavljanju i izlučivanju. Ako se tijelo rodi u društvu nejedača, ti su im sustavi neaktivni ili ih nema. Programski sklop društva u kojem je osoba rođena odlučuje o njezinom tijelu. Ljudsko je tijelo vrlo fleksibilno u prilagodbi zadanim životnim uvjetima kako bi moglo široko doživljavati materiju. Ono je samokontrolirani, najsfisticiraniji stroj poznat u prirodi. Sva njegova osjetila i organi potrebni su kako bi čovjek mogao doživljavati život. Sva ona imaju široku sposobnost prilagodbe specifičnim zahtjevima.
Probavni sustav i sustav za izlučivanje sredstva su koja vam omogućuju da doživljavate programski skup koji se zove materijalna hrana. Sve dok čovjek ostaje u doživljavanju materije u obliku hrane (okus, temperatura, boleti uzrokavane jedenjem, opijenost alkoholom i štošta drugo) ti su mu sustavi nužni. Kad se to iskustvo završi, probavni sustav tijelu postaje beskoristan i zato nestaje, kao što pokazuju istraživanja provedena na nejedačima, ili se preobrazi u nešto drugo. Drugim riječima, sve dok čovjek ostaje u sferi doživljavanja materije u njenim umetanjem u tijelo, njegovo će tijelo imati, razvijati i preobražavati sustave koje to iskustvo čine mogućim. Kada čovjek završi s tim iskustvom, njegovo će tijelo biti prilagođeno novim okolnostima, a probavni će trak biti uklonjen, preobražen ili zamjenjen drugim sustavom.

Što trebam učiniti da bih postao nejedač? Mogu li ja živjeti bez hrane?

Werdin: Ne postoji univerzalan metod prikladan za svakoga, jer svatko ima svoj vlastiti način, svaka je osoba drugi svijet. Postoji onoliko puteva koji vode do ne jedenja koliko ima nejedača. Ako ste sigurni da je način života bez hrane za vas, već idete pravim putem. Vjerojatno ste si zacrtali poduzimati aktivnosti usmjerene ka širenju sfere svoje svijesti. Upitate li nekoga jeste li u stanju živjeti bez hrane, odgovor će glasiti, ne, niste. No, sve dok to neznate niste to u stanju činiti, ijako posjedujete potencijal. Sama informacija nije dovoljna, ali čim u sebi poćnete osječati znanje i moć povezane s njom, stajat će te na vratima mogučnosti izbora ovoga načina života . Tada čete znati što i kako učiniti. Ako već osječate da je način života bez hrane za vas, već idete u smjeru gdje nejedenje postoji. Pred vama su mnoge mogućnosti, pa ih možete ostvariti prema svom planu. Što napraviti? Radite ono što osječate da je za vas najbolje. Prije svega, nemojte hranu smatrati nečim lošim, i ne žurite. Život nikada ne završava i nije utrka, pa uvijek imate vremena. Ono što niste u stanju učiniti sada, bit ćete u stanju učiniti kasnije.

Odakle nejedači dobivaju energiju za život?

Werdin: Kad čovjek razmišlja o ne jedenju najčešće najprije pomisli na stvaranje energije. Predpostavlja da energija potrebna za život potječe izvana. Znanstvenici koji istražuju materijalno i energetsko funkcioniranje tijela u vezi s tim uvjerenjem su pristrani u proučavanju na koji način tijelo crpi energiju za funkcioniranje i kakav je utjecaj određenih tvari, ugljikogidrata, bjelančevina, minerala itd. na tjelesne funkcije. Znanstvenici najprije pokušaju otkriti na koji način funkcionira ljudsko tijelo, zatim formuliraju hipotezu i stvaraju teorije. Drugi pak prihvaćaju te teorije kao jedinu istinu. Bez da duboko ulaze u to pitanje. Činjenica je da ljudsko biće živi od onoga za što vjerujemo da mu daje energiju. Vjeruje li netko da kruh, krumpir, i jabuke njegovom tijelu daju energiju, tada se to i stvarno događa. Ako osoba vjeruje da je Sunce izvor energije za njegove tjelesne funkcije, to je zaista tako. Slično tome kad čovjek vjeruje da su duh, prana ili svjetlost izvor energije potrebne njegovom tijelu da funkcionira to se i događa. Čovjek živi od onoga za što vjeruje da ga pokreče. To također vrijedi i u slučaju nejedača. Jedan nejedač može živjeti na energiji koju dobiva od sunca, a drugi će nejedač pokretat svoje tijelo pranom ili zrakom koji udiše. Dakle, kada ste svijesni da ste vi sami izvor života vašeg tijela/uma, onda se to i događa. Međutim, ako samo vjerujete to neče biti dovoljno. Znanje i živo osječanje toga, neophodni su.

U tom slučaju nije vam potrebno ništa izvana. JA SAM, kao predstavnik svijesti, stvara sve. To je moto mojih knjiga: JA SAM svijest, a sve drugo moja je kreacija. Stoga znam, JA SAM je izvor mog života. To je to, manje više jednostavno, u mjeri u kojoj sam u stanju to intelektualno objasniti. Ali intelekt ne osjeća, u stanju je samo misliti, pa ne može razumjeti izneseno objašnjenje. Tek kad čovjek to sam iskusi, tek kad to spozna na temelju dubokog iskustva, njegov će intelekt biti u stanju razumjeti kako ljudsko biće može živjeti potpuno lišeno hrane, pića pa i bez disanja. Dok se to ne dogodi, intelekt neće znati i vjerojatno će poricati. Ovisno o tome koliko intelekt određenog pojedinca već zna, koliko je iskustva dotični pojedinac već stekao i koliko je velka svera svijesti u kojoj osoba živi. Fizičari pokušavaju otkriti materijalan svijet i objasniti ga na razini prihvatljivih načina. To ih potiće da stvaraju hipoteze koje su fantastičnije od znanstveno fantastičnih priča napisanih prije svega nekoliko desetljeća. Zanima li vas moderna fizika i njena objašnjenja elementarnih čestica, valova, energije, kvantova i informacija, vjerojatno ćete pronaći intelektualno objašnjenje tih pitanja. Ali kako to da čovjek može živjeti bez hrane, pića, disanja te bez obzira na temperaturu okoline?''

Pozdrav...
 Nazad na vrh »
daya
Tragalac

Pridružio: 14 Dec 2009

Poruka Poslao: 28 Avg, 2010 20:54 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Interesantno je i da puno dece ne vole kuvano povrce ili voce,dok sirovo rado jedu.
Da li je za nas organizam,enzime, u redu mesati kuvano i nekuvano u jednom obroku?
Da li je eticki jesti klice,proklijala zrna,posto je njihov zivot tek na samom pocetku ?
Dr.Nened Roso je takodje zagovornik ishrane sirovom hranom,koja je jedna od njemu neminovnih uslova izlecenja fizickog tela od( teskih )bolesti, a koje on uspesno leci

http://drroso.wordpress.com/naslovna-2/
http://vimeo.com/14239931
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » NAUČNA ISTRAŽIVANJA I SLUŽBENA MEDICINA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 89983 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 40571 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka FONTANA MLADOSTI - Tibetanske vežbe za podmlađivanje 19 adminfob 34094 25 Maj, 2010 09:17 am
filip Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TRAGANJE ZA ISTINOM 32 plavizrak 29396 07 Sep, 2009 04:30 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42751 11 Maj, 2008 23:06 pm
Nema novih poruka Uticaj Fotonskog Pojasa na ljudsko telo 2 adminfob 11260 11 Apr, 2008 02:22 am
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 25599 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)