Nadimak kao deo identiteta
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » REČI LETE - SPISI OSTAJU
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Starcy
Duhovni učitelj

Pridružio: 09 Avg 2008

Poruka Poslao: 01 Avg, 2010 16:33 pm    Naslov: Nadimak kao deo identiteta
Odgovoriti sa citatom

Prebirajući po svojim tekstovima, setih se da sam na Objavama napisala jedan lep tekst, ali ga nisam prekopirala sebi u računar. Pa pošto ga nadjoh, ostavljam ga na još jedno mesto. Možda mi posluži za neku novu temu.

Starcy ::
Veoma zanimljiv i poučan tekst, a meni je doneo vredan uvid nečega što sam intuitivno shvatila odavno, ali to razumevanje nije bilo verbalno-misaone prirode, tako da tek sada shvatam šta sam uradila onda - odrekla sam se svog nadimka jer sam odlučila da živim potpuno novi život, različit od prethodnog.

Ali prvo Zoranov citat:

Citat:
Ajnštajn je rekao: "Problem ne može da reši ista vrsta svesti koja ga je kreirala". Zapravo je još gora činjenica da je uzrok problema deo našeg identiteta i nema nade da ćemo ga se tako lako odreći, jer se time odričemo dela svoga Ja – ljudi se prečesto identifikuju sa svojom patnjom.

Citat:
Znate i sami da nam naša imena nisu slučajno data i da itekako odgovaraju našim energijama, pa ih stoga ne treba menjati ili koristiti nadimke.

Nadimak biramo sami, usvajajući ime koje nam nadene okolina, najčešće u ranom detinjstvu, kada ličnost tek počinje da se formira. U veoma retkim slučajevima dete samo sebi smisli nadimak, najčešće prihvatimo jedan od nadimaka koji nam deca daju, izabaremo praktično jedan od mnoštva i počnemo tako da se predstavljamo okolini. Uskoro niko i ne zna za naše pravo ime, svi nas znaju po nadimku.

Detinjstvo je vreme kada "pravimo kolekciju" trauma, kada smo preosetlivi i preprijemčivi za razne uticaje, naročito bolna iskustva, a svi ti uticaji čine gradivni materijal naše Sekundarne (spoljašnje) ličnosti - one koju prezentujemo drugima. Odrastanjem samo još malo "izbrusimo i doteramo" tu Sekundarnu ličnost, dopunimo je veštačkim osmehom i ugladenim ponašanjem, ili robusnom odbrambenom varijantom, a nadimak dodje kao etiketa te novostvorene ličnosti.

Odricanjem od nadimka mi se odričemo tog veštačkog identiteta koji je "zidan" godinama i čitava struktura Sekundarne ličnosti se ruši kao kula od karata.

Ono što čovek jeste, ono prirodno unutrašnje, ono sa čime se radja, je Primarna ličnost. Primarnom ličnošću komuniciramo sa malom decom, kad se zaljubimo i sa prijateljima. Tačnije u svim onim kontaktima u kojima se osećamo bezbedno i gde se prepuštamo i otvaramo sa poverenjem. Sekundarna ličnost se stvara kao odbrana, neka vrsta bedema oko Primarne ličnosti i služi da je zaštiti. Primarna ličnost se može definisati kao osećaj Sopstva, Sekundarna ličnost kao osećaj Identiteta.

Gubljenje identiteta je vrlo opasno po svest, ako se identitet totalno sruši. To se dešava u nekim ekstremno traumatičnim situacijama i tada imamo ludilo kao rezultat. No, identitet može da se zameni drugim identitetom, čime se menja samo Sekundarna ličnost, ona Primarna ostaje i dalje netaknuta. Da bi se identitet "zamenio" novim ispoljenjem za svakodnevni kontakt sa ljudima treba da postoji jak motiv za to i treba prekinuti sa svim prethodnim vezama, odnosno ljudima, koji su činili deo tog identiteta. Zamena je vrlo laka, ukoliko postoji JAKA VOLJA. Kao kad obuvate nove cipele. U početku malo žuljaju, ali pošto vam se jako dopadaju brzo se naviknete na njih.

Da ne teoretišem previše, sve ovo što sam rekla može da bude veoma zabavno za razmišljanje, ali pravo razumevanje dolazi tek kad mu dodamo kap životnosti.

Do svoje trideset druge godine živela sam prilično boemski: kafane i noćni izlasci, Astrologija i Tarot, poezija i filozofija. No, previše sam bila hedonista da bih se zadovoljila mrvicama udobnosti koje sam mogla sebi da priuštim. Ništa značajno nisam želela, skuplji parfem, kvalitetnija cigareta, opušten izlazak u kafanu bez prebiranja po novčaniku imam li novca za još jedno piće. U to vreme mi se pružila prilika da počnem da se bavim knjigovodstvom, a to je za mene bio novi izazov. No, iako sam fanatično upijala znanje profesije, ljudi mi nisu verovali!

Jednog 1. januara probudila me je rečenica: "Ne treba ljevati novo vino u mjehove stare, jer mjehovi se prodru i vino se prolije. Već treba novo vino ljevati u nove mjehove, tako se sačuvaju i mjehovi i vino".

Skratila sam kosu, ofarbala se u crno, promenila okvir naočara i odrekla se nadimka.

Odrekla sam se starog identiteta.

Moj život je krenuo novim tokom. Jedini ustupak koji sam napravila bila je strogo odvojena podela izmedju poslovnog i privatnog. Privatno sam se i dalje bavila Astrologijom i Tarotom, ali uz manje priče o tome. Redje sam izlazila u kafane, jer nisam mogla da izdržim tempo. A okolina je polako počela da stiče poverenje u ono što profesionalno govorim.

Zoki, hvala ti na ovom uvidu koji si mi dao.

valen
Majstor

Pridružio: 11 Nov 2009

Poruka Poslao: 01 Avg, 2010 17:53 pm    Naslov: Re: Nadimak kao deo identiteta
Odgovoriti sa citatom

Lep uvid i lepa promena Starcy.

Moram da "pobijem" teoriju o nadimku jer meni licno je kum nadenuo i primarnu i sekundarnu licnost kada je rekao kako da se zovem i kako da me zovu. Smile
Naravno da i dan danas mislimo da je bio zaljubljen u neku devojku istog imena i nadimka. Smile

Ne znam koliko ova kratka pricica koja sledi ima veze sa identitetom ali sigurno ima sa visim ja.Naime,slusala sam izlaganje jednog hipnotickog psihoterapeuta koji je pravio sou od ljudi,u cilju zabave,govoreci im u hipnozi da rade stvari tipa sviranje gitare na metli Smile i oni su to mahom radili ali kada bi im,u cilju saznanja i prakse,govorio da rade stvari koje bi po njihovo fizicko bitisanje bile opasne,oni su to odbijali i budili se.Tako da je shvatio da postoji ta neka sila u nama koja je uvek budna i koja zna...

Kada bi samo malo cesce slusali tu silu u sebi...

Identitet je,uzimajuci u obzir tu silu, malo diskutabilna stvar.Identitet gradimo na osnovu gena roditelja,kasnije iskustava iz detinjstva,pa onda na osnovu blize okoline,tinejdz doba kada bi hteli da smo kul,na osnovu muzike koja nam se plasira,mode odevanja,ocekivanja okoline kada "treba" da zavrsimo fakultet,okolnosti,srecnih i manje srecnih.

Sta je onda to sto mi nazivamo identitetom,proizvod okolnosti?
Koliko god to zvucalo porazavajuce,a nije, mislim da je tako.

Namece se da je samo ona primarna priroda nase licnosti nas stvarni identitet a preko nje mnostvo naslaga ili kako u tom kontekstu rece David Bowie - "Osecam se kao neki nabudzeni lambordzini".. Razz

Identitet je takodje promenjiva kategorija,kao i sve.
Zato je jedini koji se vrednuje onaj koji se gradi srcem,tu nema greske.A to onda skoro da i nije identitet...

Interesuje me kada je prenapumpana ova rec identitet i u koje svrhe?Cini mi se da od nas ljudi stvara egomanijake koji propustaju lepe prilike jer veoma vrednuju fizicki identitet (on je u ovoj nasoj realnosti velikim delom fizicki).Ne nalazimo se sa drugima na sredini jer nas identitet uci strahu u grcevitoj borbi da ga odrzimo i onda nam je percepcija zamagljena.A onda,"kad po starom vise ne ide",imamo potrebu da ga menjamo i to i radimo...Ponovo gradimo "novi",koji cemo opet pozeleti da menjamo jer zivot je promena.

Da,identitet nije toliko biitan.
Mnogo buke ni oko cega.
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 02 Avg, 2010 21:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dok god funkcioniramo u društvu, bitan je i taj neki identitet. Ime je most između nas i društva, koje označava dio tog identiteta (induciranog iznutra ili izvana). Ime je brand. Ili nadimak.

Ja mrzim svoj nadimak. Tamko su me prozvali u srednjoj školi i bilo mi je super pet šest godina nakon srednje jer me više nitko nije zvao po nadimku; dok nisam počela radit i u firmi srela masu ljudi iz tog perioda klubova, koncerata, škole...Tako da me sad i na poslu zovu nadimkom a pop...kad i tzv. poslovni partneri da bi dokazali da smo "si dobri" ostave poruku za mene pod nadimkom ili me u razgovoru oslove nadimkom.

Ja ga jednostavno ne podnosim jer me podsjeća na krug ljudi u kojem je prilično dmonirala blaziranost i forsiranje lažne vrijednosti.
I zanimljivo, opet se akativirao u okruženju u kojem se forisraju iskrivljene slike.

Za pop.....

U svakom slučaju, moj andimak jest dio mog identiteta ali onog njegovog negativnog dijela.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Sara
Hodočasnik

Pridružio: 05 Mar 2009

Poruka Poslao: 03 Avg, 2010 06:57 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Kazi mi kako se zoves pa cu ti reci kakav si !
Otprilike ovako bih mogla da prevedem ono sto je S.Vlajic govorio u knjizi" Svetlosna formula ".Po njemu ,svaka rec ,ima odgovarajucu vibraciju. Kako je nas ime rec koju najcesce cujemo ,to vremenom pocinjemo da vibriramo u skladu sa njim .I ja verujem da imena nisu slucajna .Ali ,iz svog iskustva znam ,da sam jako daleko od vibracije koju u sebi nosi moje ime .Doduse ,ja sam postala svesna svog imena tek posto sam pocela da radim .Mogu da kazem ,da sam se jako dobro osecala i u svojim nadimcima ,mozda i bolje nego sada a to tumacim promenom prezimena pri udaji .
Takodje mislim,da sa promenom prezimena mi gubimo svoj identit ,postajemo neko drugi .

Ne znam sta vi o tome mislite ?
Very Happy
 Nazad na vrh »
BelaGalaktickaDamo
Gost

Poruka Poslao: 03 Avg, 2010 11:02 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

U društvu i u životu,nadimak je bitna stvar kao i ime,takoreći brend za raspoznavaanje Very Happy Ja volim nadimke posebno kreativne,inače jedno vreme sam bila manekenka,pa medena,pa munja pa sve zavisno od transformacija koje sam prolazila,meni su bili simpa,,,a sa svojim prijateljima imamo neke sa samo nama poznatim značenjima Very Happy
Smatram Saro da promenom prezimena uzimamo nove vibracije novog značenja Smile
Identitet ne možemo izgubiti jer ga suštinski ni nemamo,jer imamo samo niz iskustava i namera, koja nas iz dana u dan usmeravaju da igramo kroz beskonačno polje manifestacije istih.
Pa uživajte u Igri.
Ole
love3
 Nazad na vrh »
valen
Majstor

Pridružio: 11 Nov 2009

Poruka Poslao: 03 Avg, 2010 11:21 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

BelaGalaktickaDamo ::

Identitet ne možemo izgubiti jer ga suštinski ni nemamo,jer imamo samo niz iskustava i namera, koja nas iz dana u dan usmeravaju da igramo kroz beskonačno polje manifestacije istih.
Pa uživajte u Igri.
Ole
love3

Ciao
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 03 Avg, 2010 18:06 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Moj nadimak je izvedenica, umanjenica i skraćenica iz mog prezimena za koje mi je jedna moja prijateljica davno, kad sam kupovala auto, napravila numerološku kartu, premda je nisam pitala, pa uz sugestije koji broj da uzmem na tablici ( s time da 8 ne smijem nikako, prema navodnom savjetu njezina numerologa!!!) usput mi je izbajala svašta: pa tako i da moje prezime meni daje čvrstinu, originalnost, snagu, postojanost itd i da ga ne bih trebala mijenjat, dok mi je ime kao "slabo" (u odnosu na prezime).

Iz čega sam ja izvukla zaključak glasno da je onda najbolje da moj dečko uzme moje prezime kad se budemo vjenčavali a ja njegovo ime, pa ćemo se zvat - jednako, što nosi i uštedu jer bi će nam bit dovoljan jedan set dokumenata.

Ova se onda naljutila. A ja uzela brojeve koje mi je ona sugerirala i koji su mi bezveze, ne rezoniraju sa mnom.
Za razliku od mog nadimka, sa svojim imenom se osjećam baš dobro, ko u svojoj koži.

I onda sam čitala tumačenja od BGdame o numerologiji i ustanovila da zbroj mog imena i prezimena odgovara mom datumu rođenja!

Kao što je datum prijavljivanja na ovaj forum jednak je mom individualnom broju: 112.
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » REČI LETE - SPISI OSTAJU
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Izaslanici iz jednog drugog vremena 4 adminfob 12542 15 Jul, 2011 09:39 am
Nosferatu Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 90876 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 41078 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42510 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pra-Stvaratelj na Putu 3 adminfob 22727 13 Feb, 2010 11:11 am
plavizrak Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 30400 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zaboravljena Povest Zemlje 6 adminfob 35445 04 Jan, 2010 23:41 pm
majstor Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)