GURĐIJEV, USPENSKI, MORAVLJEV
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » KNJIGE NA SAJTU I VAŠI KOMENTARI
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 14 Jun, 2008 21:05 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Brate Talermane,
evo sam ti upravo odgovorila na temu o Dvojnicima, pa sad videh da si me ovde pomenuo, i eto me i ovde... E, super da si se uključio u naš forum, sa sobom si doneo živost, i baš je forum OŽIVEO !
Do sada su svi većinom samo čitali tekstove, i iako je bilo puno članova, sve je odisalo nekim mirom i tišinom...
E, a sad da ti odgovorim.
U pravu si da je ovaj ZID ( granica između realiteta ) sve tanji i tanji.
Što više ljudi ulazi u proces BUĐENJA, sve više ih doživljava na momente stapanje realiteta, odnosno 3. i 4. denziteta. I sama sam imala više puta taj doživljaj.
Jeste da Bog mnogo obimnije nagrađuje one koji se iskreno posvete potrazi za ISTINOM, ali , s druge strane, desetostruko se pojačavaju napadi Tamne strane ( protivničkog tabora ), na sve kandidate za BUĐENJE, da bi ih se zaustavilo u tom procesu.
Nažalost, i to sam na svojoj koži dobro osetila. Taman kad sam se intenzivno posvetila svom duhovnom razvoju, za kratko vreme doživela sam 3 velika udarca sudbine - majka mi je umrla, otac operisao srce, i ostala sam bez posla.
Verovatno shvataš koliko mi je bilo teško u toj situaciji da ostanem JAKA i da nastavim sa duhovnim razvojem, a samim tim i BUĐENJEM.
Ali, kao što vidiš, ja osim sebe, pozivam na BUĐENJE i druge, koji su za to spremni.
Neka Kointelpro radi svoj posao, ja radim svoj...he,he

Pozz, Vesna.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 15 Jun, 2008 16:30 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vesna,
hvala ti na tome sto si me tako lepo docekala, to je za mene velika cast i sreca.
Da, mi istinski i jesmo braca i sestre, duhovno povezani, malo nas je, ali se, kako vreme prolazi, sve cesce i lakse prepoznajemo, i Bogu hvala na tome.
Jako mi je zao kroz sta si sve prosla, i divim se tvojoj crvstini i snazi.

Vidis,
tamne strane ce sigurno i dalje nasrtati na nas,
ali nama je bitno u ovom trenutku da shvatimo,
da vise nismo sami,
neka ovaj forum bude jedna od nasih oaza slicnomisljenika (to mi je lep i nedogmatican izraz),
gde cemo jedan drugog podstaci, ohrabriti, gde cemo jedan drugom izvidati rane zadobijene u svakodnevnim zemaljskim poslovima,
gde cemo se odmoriti, oraspoloziti,
i skupiti snagu
u daljim neminovnim borbama protiv tmine koje nam predstojete.

Ja sam, primera radi, preko dvadeset godina isao sam, lutao, odustajao, pokusavao da budem "normalan"
ali sam pre dve godine, konacno resio da posvetim ovaj zivot duhovnosti do kraja i bez kompromisa.

I vise ne zelim da idem sam.
Sile tame su brojnije,
ali nam zapravo ne mogu nista.
Kada sam sam, mnogo sam mali,
a ovako kada nas je vise,
mnogo smo jaki.

Puno bratskih pozdrava i hvala ti jos jednom.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Tatjana

Pridružio: 29 Jul 2008

Poruka Poslao: 31 Jul, 2008 09:17 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Kad ljudi kažu kako je ovo vreme teško, kako osećaju da deluju svuda sile tame, i kako čovečanstvo nigde ne ide, to je isključivo ono što oni osećaju u svom životu. Drugi koji se "dobro snalaze" će vam reći kako je dan lep, primetiće pozitivne stvari u svemu što se dešava. Sve se gleda iz sopstvene perspektive. Ipak niko ne može reći da je danas lošije nego sve gledano unazad. Pre pedesetak godina vladala je posleratna beda. desetak godina pre ljudi su se masovno ubijali, to su već katastrofalne okolnosti. Pre stotinu godina i dalje je bilo ubijanja i ratova mnogo više nego danas. Danas imamo izuzetnu demokratsku zemlju koja predvodi ovaj svet, i koja nam omogućava da imamo ratova i ubijanja taman dovoljno da ne zaboravimo da smo ljudi. Na svakih dve tri godine otprilike. I naša zemlja na primer napreduje krupnim koracima. Čim prodamo kompletno dušu ući ćemo u zajednicu sa moćnima tako da ćemo i mi moći da učestvujemo u tim velikim događajima i damo svoj doprinos. Moramo jer inače će nas ponovo da ubijaju.
Ali niko ne može reći da je situacija gora nego prethodni vekovi, gde su ljudi ubijani na trgovima na sveopštu radost onih koji su gledali.
Tako da kada ljudi komentarišu svet oni vide samo ono što oni osećaju i preživljavaju u svom životu.
 Nazad na vrh »
Tatjana

Pridružio: 29 Jul 2008

Poruka Poslao: 31 Jul, 2008 09:27 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sada jedna poznata priča je da ne postoji dobro niti loše. To su ljudske ideje. Ego je stvorio dobro i loše. Ako bi čovek živeo u lagodnosti ne bi nikada postao bolji nego što jeste. Samo su situacije koje smatra lošima prilika za promenu. Tako da one donose najveći blagoslov čoveku, mnogo veći nego lagodnosti. Zbog toga zen učitelji kažu da ne postoji dobro niti loše. Sve je dobro, i sve je sveto. To su samo različita lica Bude.
A to što neko kaže da se oseća mali prema svemu, i pod napadima sila tame, to je samo lični doživljaj. Sile tame ne postoje. Ljudi ih stvaraju u svojoj glavi. Kao i sopstvenu ideju da su slabi. Čovek je bog, samo treba toga da mu postane jasno. Posle toga jasno je da ne postoji ni dobro ni loše. Sve je jedno, i sve je savršeno.
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 12 Avg, 2008 17:48 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

PUT

Pojam – PUT – podrazumijeva skup radnji koje će, ukoliko se pravilno izvode prema načelima ezoteričke nauke, omogućiti čovjeku da evoluira.

Ezoterička nauka počinje iza područja koje se normalno proučava od strane tzv. pozitivnih nauka. Između ove dvije grane znanja nalazi se jedna zona ILUZIJE, koja se označava pojmom VOID. Taj void predstavlja jednu veliku prepreku koja se može prebroditi samo uz pomoć ogromnog truda. Međutim, on istovremeno djeluje i selektivno u smislu da će se jačina napora i količina uloženog truda u savladavanju ove prepreke razlikovati od čovjeka do čovjeka. To će ovisiti o prirodi i stepenu mentalne deformacije svakog vanjskog čovjeka, kao i njegove karmičke pozadine. Znači, ipak se radi o faktorima koji su individualni. Da bi se ovaj void prešao, od vanjskog čovjeka se zahtjeva da poduzme duboko teoretsko izučavanje, zajedno sa jednim planskim i praktičnim radom.

Vec prethodno smo uporedili čovjeka sa jednom ćelijom organskog života na zemlji i naglasili da se on, samim tim što pripada tom organizmu, nalazi pod kontrolom Generalnog Zakona a tek kada uspije da pobjegne od njega, on se moze izdići do jednog višeg nivoa gdje će biti pod uticajem Zakona Izuzetka.

Mi u suštini nismo svjesni stepena u kome smo podvrgnuti kontroli od strane Generalnog Zakona. Djelujući na nas isto kao i na naše ćelije, taj zakon nas stalno sputava težeći da nas vrati na naše mjesto. Njegovo dejstvo ostavlja nam veoma malo prostora za djelovanje i ograničava nas na različite načine.

Slobodno se može reći da ukoliko čovjek živi ‘kao i svi ostali’, tj. ukoliko ne silazi sa “utabane staze,” moguće je da on nikada ni ne primjeti dejstvo ovog zakona na samom sebi, jer će ga u tom slučaju taj zakon vjerovatno ignorisati. Međutim, ako čovjek počne poduzimati određene radnje koje nisu uobičajene, pogotovo ako se počne baviti ezoterikom, onda ova sila počinje da djeluje na njega tako što će ga izložiti svakoj vrsti poteskoća i prepreka, kao bi ga vratila na onu tačku na kojoj on, prema Generanom Zakonu, mora da bude. Mnogi od nas intuitivno znaju da ovaj zakon postoji i da on može biti obučen u različita odijela, čak iako ga nisu direktno upoznali.

Ukoliko ta konzervativna sila, koja je u službi Generalnog Zakona, ne može da nas zaustavi djelujući direktno na nas, onda će ona u mnogim slučajevima pokušati da djeluje na nas indirektno, preko ljudi koji se nalaze u našoj blizini. [ I neprijatelji čovjeku postaće domašnji njegovi – (Mateja X, 36). Nema proroka bez časti, osim na postojbini svojoj i u domu svojemu; (Mateja XIII 57, Marko VI 4, Luka IV 24, Jovan IV, 44)]

U ezoterici, sila koja nas drži u iluziji simbolično se predstavlja ZMIJOM. Zmija personifikuje ILUZIJU, tačnije – moć iluzije koja je implantirana u čovjekov organizam, kao i moć koju ona ima na raspolaganju. Bitno je napomenuti da ova sila koja nas često dovodi u opasnost, ima i jednu svoju pozitivnu stranu, a to je - stvaralačka mašta.

Tom silom iluzije moguće je ovladati i integralno je usmjeriti u pozitivnom pravcu, međutim, takvo jedno njeno preobraćanje mogu ostvariti samo oni koji se kreću prema ezoteričnom Putu ili se već nalaze na njemu. Kod vanjskog čovjeka ta sila izaziva negativne posljedice, koje su rezultat jedne serije iluzija koje ona proizvodi. U Tradiciji, ova sila se označava pojmom – mala zmija, zbog toga što, kada se ona probudi i uputi u konstruktivnom pravcu, samo njeno djelovanje čovjeku odaje utisak jednog valovitog kretanja.

Jedino stupanjem na ezoterički PUT, za čovjeka je moguće da se otrgne od iluzije i tako ispravi grešku koju su načinili naši zajednički pretci. Sve dok se njome ne ovlada, sila iluzije drzaće svakoga od nas na svom mjestu i tjerati nas da neprestano ponavljamo jednu te istu grešku, navodeći nas da često prihvatamo laži kao istinu. Tako čovjek uronjen u lažnoj realnosti umjesto da napreduje, čini jedan korak naprijed, pa dva nazad, dva naprijed, pa jedan nazad, i tako stalno. Na kraju ga obuzima jedna opšta isrpljenost, koja ga onda vodi u SMRT.
U ovom vjestaškom životu koji se nalazi pod direktnom upravom Iluzije, mi svakodnevno moramo sami sebi da potvrdujemo svoje vrijednosti, ukoliko ne želimo da upadnemo i u neku drugu zamku. Ponekad smo u stanju da vidimo kako ta iluzija djeluje na druge ali ne i kako ona djeluje na nas. Tako nastavljamo da iz dana u dan živimo na isti način, dok one sile koje označavamo pojmom đavola, trijumfuju. Kako god to da nazovemo, ono ostaje stalno prisutno. Mi živimo u jednom iluzornom svijetu. Sila iluzije koja nas drži okovane u njenim lancima, ispoljava svoje dejstvo na svakoga od nas na individualom, isto kao i na kolektivnom nivou. Svaki ljudski um je falsifikovan na jedan zaseban način.
Šta dobro može proisteći iz jedne ovakve situacije? Ako se tiho držimo svog mjesta, i podalje od voida, može se desiti da dobijemo priliku da napravimo nekakvu karijeru; da imamo sretan ili nesretan život; da proputujemo; stvorimo porodicu; možda se bavimo nekim istraživanjem; slikamo ili pišemo. Onda dolazi kraj.
Naše rezonovanje postaje mnogo racionalnije kada počnemo razmišljati o tom kraju. U životu nam se mnoge stvari mogu dogoditi ili ne dogoditi, možemo da ispunimo neke svoje težnje, ili da ih ne ispunimo, ali ono što je sigurno, to je – kraj, odnosno, smrt. Ovo je ujedno i činjenica od koje se mora početi, prilikom izučavanja ezoterike.

Sada, naravno, dolazimo i do onog čuvenog pitanja kojeg si ljudi od pamtivijeka postavljaju: da li je SMRT stvarno neminovna? Zar ne postoji neka druga alternativa? Kako možemo prihvatiti činjenicu da se uzalud rađamo, razvijamo, učimo, radimo…? Da li naše srce može prihvatiti jednu ovakvu sudbinu bez ikakve odbojnosti?

~***~

Ukoliko se vratimo na ono što je Pavle rekao: “Evo vam kazujem tajnu: jer svi nećemo pomrijeti, i svi ćemo se pretvoriti…” (Korinćanima XV 51), šta bi moglo da podrazumijeva ono “svi ćemo se pretvoriti…? Prije ili kasnije, svako od nas će napustiti svoje fizičko tijelo, tako da ćemo se svi mi “pretvoriti” (promijeniti).

Šta je on onda mislio pod onim: “svi nećemo pomrijeti…?” Za vanjskog čovjeka destrukcija fizičkog tijela koje predstavlja matericu za njegov astralni fetus, odnosno, Ličnost, podrazumjeva i uništenje ovog drugog. U jeziku Tradicije, raspad Personaliteta ili ličnog Ja, naziva se – druga Smrt.

Uz pomoć drugog Rođenja, kada se rodi astralno tijelo sa svojom kompletnom fuzijom i kada je ono integrisano sa Istinskim Ja, formirajući tako Individualnost, mi dosežemo nivo planetarnog života i tako izbjegavamo drugu Smrt. Do te druge Smrti će jednom ipak doći, ali ne nakon 40 dana od smrti fizičkog tijela, nego nakon 80 astralnih godina, što podrazumijeva 2 miliona i 400 hiljada zemaljskih godina. Za čovjeka br. 4, kada pređe prag unutrašnjeg ezotericizma, smrt fizičkog tijela biće istovijetna napuštanju jednog zastarjelog i izlizanog odijela. On će si onda uzeti drugo, ukoliko mu to bude potrebno. Tako da to onda ne predstavlja nikakvu katastrofu, a ovo je ujedno i istinsko značenje Pavlovih riječi.

www.galaksija.com
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 09 Okt, 2008 19:39 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

“TERTIUM ORGANUM”

( P.D.Uspenski )

SMISAO ŽIVOTA

SMISAO ŽIVOTA vječna je tema ljudskog razmišljanja.
Svi filozofijski pravci, sva vjerska učenja nastoje naći i dati ljudima odgovor na to pitanje. Za jedne je smisao života u služenju, u davanju sebe, samopožrtvovnosti, žrtvovanju svega, čak i života.
Drugi kažu da je smisao života u uživanju u njemu, »u čekanju konačnog užasa smrti». Neki nalaze smisao života u usavršavanju sebe I stvaranju bolje budućnosti onkraj groba ili u budućim životima, drugi smisao nalaze u približavanju ne-bitku. Trećima je smisao u usavršavanju rase, u »uređivanju života na zemlji«. Četvrti odriču svaku mogućnost traženja smisla i tako dalje.

Sva ta tumačenja imaju jedan nedostatak - sva nastoje naći smisao života izvan života - u budućnosti čovječanstva, u neizvjesnom zagrobnom životu ili u evoluciji Ja u dugim susljednim reinkarnacijama – uvijek u nečemu izvan sadašnjeg života čovjeka. No, kad bi ljudi, umjesto što razmišljaju, jednostavno svrnuli pogled u sebe, vidjeli bi da zapravo smisao života uopće nije tako nedokučiv.
SMISAO ŽIVOTA JE U SPOZNAJI.

Sav život, svim svojim činjenicama, događajima i slučajevima, nemirima i težnjama vodi nas spoznavanju nečega. Svo životno iskustvo jest spoznaja. Najjača ljudska emocija čežnja je za nepoznatim.

Čak i u Ijubavi, najjačoj strasti, kojoj se sve žrtvuje, to je težnja za nepoznatim, za novim. Na početku ove knjige priznali smo postojećim Unutrašnji život i Vanjski svijet. Ja i Ne-ja. Unutrašnji život može se definirati kao ostvarenje postojanja. Čovjek ostvaruje svoje postojanje i postojanje svijeta kojega je dio. Njegov odnos prema sebi I prema svijetu naziva se SPOZNAJOM.
Sve mentalne sposobnosti čovjeka, svi elementi njegova unutrašnjeg života - osjeti, predodžbe, pojmovi, ideje, sudovi, zaključci, osjećaji, emocije, čak i stvaralaštvo - sve su to naša ORUĐA SPOZNAJE.
Osjećaji - čak i najviši, poput estetskog, religioznog, moralnog - i stvaralaštvo, od stvaralaštva divljaka koji sebi izrađuje kamenu sjekiru do Beethovenova djela - sve su to ORUĐA SPOZNAJE. Samo se našem uskom ljudskom viđenju čini da oni služe drugim ciljevima: - čuvanju života, stvaranju nečega ili užitku. Zapravo, sve to služi SPOZNAJI.

Evolucionisti, Darwinovi sljedbenici, reći će da su borba za opstanak i odabir najsposobnijih stvorili razum i osjećaj modernog čovjeka, - da RAZUM I OSEĆAJ služe životu, čuvaju život pojedinca i vrste, a izvan toga, sami po sebi, oni nemaju smisla. To se može pobijati istim obrazloženjem koje smo upotrijebili protiv ideje o mehaničnosti svemira. Naime, ako inteligencija postoji, onda ne postoji ništa doli inteligencija. Ako borba za opstanak i odabir najsposobnijih doista imaju takvu ulogu u stvaranju života, onda oni nisu slučajnost, već proizvodi INTELIGENCIJE koju mi ne znamo.
Oni, kao i sve drugo, služe SPOZNAJI. No mi ne shvaćamo, ne vidimo prisutnost inteligencije u pojavama i prirodnim zakonima. To nam se događa stoga što ne proučavamo CELINU, već dio, ne vidimo cjelinu koju želimo proučiti. A proučavajući mali prst ne možemo vidjeti inteligenciju čovjeka. Isto je i s prirodom. Mi uvijek proučavamo samo mali prst prirode. Ako to shvatimo, i ako razumijemo da je svaki život očitovanje dijela neke CJELINE, tek tada će se otvoriti mogućnost za SPOZNAJU te cjeline. Da spoznamo inteligenciju određene cjeline moramo razumjeti njezinu narav i funkcije.
Čovjekova funkcija je SPOZNAJA I SAMOSPOZNAJA.
No, ako »čovjeka« ne shvatimo kao cjelinu, ne možemo razumjeti njegovu funkciju. Da shvatimo što je naš um, funkcija kojega je spoznaja, moramo razjasniti naš odnos prema životu.
ŠTA JE ŽIVOT ?
Na temelju sličnosti sa svijetom zamišljenih dvodimenzionalnih bića pokušali smo odrediti život kao gibanje u području višem u usporedbi s određenim područjem. S tog gledišta moglo bi se reći da je svaki zasebni život očitovanje u našem području dijela jedne od inteligencija drugog područja. Čini se da te inteligencije proviruju k nama ovim životima koje mi vidimo.
Kad umre čovjek, zatvori se jedno oko trenutak je života velikog BIĆA koje živi u nama.

Svaki zasebni život stabla trenutak je života bitka vrste ili roda. Inteligencije svih Viših bića ne postoje neovisno o nižim životima. To su dvije strane iste stvari. Svaki pojedinačni ljudski um u nekom drugom presjeku svijeta može proizvesti iluziju mnogih života.
To je vrlo teško ilustrirati primjerom. No, uzmemo li Hintonovu spiralu što prolazi kroz ravninu i točku koja kruži po ravnini i ako pretpostavimo da je spirala um, onda će gibljiva točka presjeka spirale s ravninom predstavljati život. Taj primjer ilustrira mogući odnos između uma i života. Život i um nama se čine međusobno različitima i odvojenima, jer mi ne znamo ni kako gledati, ni kako vidjeti. A to, pak, ovisi o činjenici da vrlo teško izlazimo iz okvira naših podjela. Mi vidimo život stabla, ovog stabla. Ako smo rekli da je život stabla očitovanje nekog uma, mi to razumijemo kao da je život ovog stabla Manifestacija uma tog stabla. To je, dakako, besmislica što potječe iz našeg »trodimenzionalnog mišljenja«, »Euklidskog razuma«. Život ovog stabla je Manifestacija uma vrste ili roda, ili, možda, inteligencije SVOG biljnog carstva.
Slično tome i NAŠI pojedinačni životi očitovanja su neke VIŠE INTELIGENCIJE. Dokaz za to nalazimo u činjenici da naši životi nemaju nikakva drugog smisla, osim u procesu stjecanja ZNANJA.

Čovjek koji misli prestaje bolno osjećati odsutnost smisla života tek kad to shvati i tada on počinje svjesno težiti onome čemu je ranije težio nesvjesno. Osim toga, to stjecanje spoznaje, koje je naša funkcija u svijetu, ne postiže se samo intelektom, već čitavim našim organizmom, čitavim tijelom, našim životom i životom ljudskog društva, njegovim organizacijama, ustanovama, svom kulturom i civilizacijom. Kad kažemo da je stjecanje znanja cilj intelektualne strane čovjeka, to neće izazvati nikakvu sumnju. Svi su sporazumni da je stjecanje znanja svrha ljudskog intelekta sa svim njemu podređenim funkcijama.
Međutim, što se tiče emocija: radost, tuga, srdžba, strah, ljubav, mržnja, ponos, sućut, ljubomora; što se tiče osjećaja za lijepo, za estetsko uživanje i umjetničko stvaralaštvo, moralnog osjećaja i svih religioznih emocija: vjera, nada, pijetet i sl., što se tiče svih ljudskih djelatnosti, to više nije tako jasno. Obično ne vidimo da sve emocije i sva ljudska djelatnost služe SPOZNAJI.
Na koji način strah, ljubav ili rad mogu služiti spoznaji ?
Nama se čini da emocijama osjećamo, radom stvaramo. Čini nam se da su osjećanje i stvaranje nešto različito od spoznaje. Što se tiče rada, stvaranja, izgrađivanja nečega skloniji smo misliti da zahtijevaju spoznaju i, ako mu služe, služe mu samo neizravno. Isto tako ne možemo razumjeti kako religiozne emocije mogu služiti spoznaji. Obično je emocionalno opreka intelektualnome; »SRCE« oprečno »RAZUMU«. Na jednoj strani je »hladni razum« ili intelekt, a na drugoj osjećaji, emocije, smisao za umjetnost; a zatim, opet posve odvojeno, moralni religiozni osjećaj, »duhovnost«. Nesporazum je u tumačenju riječi intelekt i emocija.

Između intelekta i emocije nema oštre razlike. Intelekt je, uzet u cjelini, također emocija. U »Psihologiji osjećaja« T. Ribot vrlo određeno govori o »intelektualnoj emociji«. U prvotnom obliku to je nezasitna, osobna znatiželja, koja služi osobnim ciljevima; postupno se pretvara u težnju za ZNANJEM, spočetka također osobnim, no koje postupno prelazi u žudnju za znanjem radi znanja, u čistu i nadosobnu intelektualnu emociju.
Sve emocije prolaze isti put. Sa svih pomalo otpadaju osobni elementi; postaju sve složenije i istančanije dok se ne pretvore u nadosobne, u one koje ne mogu postati nadosobne atrofiraju i umiru.
No, u običnom razgovornom jeziku i u »razgovornoj psihologiji« razum je opreka osjećaju; zatim dolazi VOLJA kao zasebna i neovisna sposobnost. Za moraliste je moralni osjećaj nešto posve odvojeno, a za religiozne ljude to su duhovnost ili vjera. Često se kaže: razum je pobijedio osjećaj; volja jesavladala želju; osjećaj dužnosti nadjačao je strast; duhovnost je nadvladala intelektualnost; vjera je pobijedila razum.
No sve su to pogrešni izrazi razgovorne psihologije, baš kao što su pogrešni i izrazi »izlaz« I »zalaz« sunca.
U ljudskoj duši nema ničeg osim emocija. Duševni život čovjeka, ili je borba ili skladno postojanje različitih emocija. To je vrlo jasno spoznao Spinoza kad je rekao da EMOCIJU MOŽE NADJAČATI SAMO DRUGA, JAČA EMOCIJA i ništa drugo.
Kad razum, volja, osjećaj dužnosti, vjera, duhovnost,nadvladavaju neku drugu emociju, oni je mogu nadvladati samo emocionalnim elementom sadržanim u njima. Asket, koji je ubio u sebi svaku želju i strast, ubio ih je zbog želje za spasenjem. Čovjek koji se odriče svih naslada svijeta, odriče ih se radi naslađivanja svojom žrtvom, svojim odricanjem. Vojnik koji umire na položaju zbog osjećaja dužnosti radi to stoga što je u njemu emocija odanosti ili vjernosti jača od svih drugih.
Čovjek kojega njegov moralni osjećaj napućuje da u sebi uguši strast, radi to zato što je moralni osjećaj (tj. emocija) u njemu jači od svih drugih osjećaja, svih drugih emocija.

Zapravo, sve je to vrlo jednostavno i jasno kao dan, a ljudi su zamrsili samo zato što su, nazivajući različitim imenima različite stupnjeve jedne i iste stvari, stali vidjeti temeljne razlike tamo gdje je razlika samo u stupnju.
VOLJA JE ISHOD ŽELJA. Čovjekom jake volje nazivamo onoga čija volja slijedi određenu crtu bez skretanja, a čovjekom slabe volje onoga kojega je crta volje vijugava, koja skreće sad u jednom, sad u drugom pravcu pod utjecajem svake nove želje. No to ne znači da su volja i želja dvije oprečne stvari. Naprotiv, to je jedno i isto, jer se volja stvara iz želja. Razum ne može nadvladati osjećaj, jer se osjećaj može nadvladati samo osjećajem. Razum može pribaviti samo misli i slike koje će izazvati osjećaje, a ti će osjećaji nadvladati osjećaj određenog trenutka. Duhovnost nije opreka »intelektualnosti« ili »emocionalnosti«. To je samo njihov viši let. Razum nema granica. Ograničen je samo ljudski »euklidski« um.

www.joschua.rs.ba

.
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 09 Okt, 2008 20:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...
USPENSKI O EMOCIJAMA

EMOCIJE nipošto nisu sredstvo osjećanja radi osjećanja.
EMOCIJE SU SREDSTVA SPOZNAJE. Svakom emocijom čovjek uči spoznati nešto što bez njezine pomoći ne bi mogao spoznati, nešto što ne može spoznati nikakvom drugom emocijom niti kakvim drugim naporom intelekta. Ako smatramo da je emocionalna narav čovjeka ograničena sobom, da služi životu, a ne spoznaji, nikada nećemo shvatiti njezin istinski sadržaj i značenje.
Emocije služe Spoznaji. Postoje stvari i odnosi koji se mogu spoznati samo emocionalno i samo uz pomoć određene emocije. Da se shvati psihologija igre valja osjetiti emocije igrača; da se shvati psihologija lova valja osjetiti emocije lovca; psihologija zaljubljena čovjeka neshvatljiva je ravnodušnom i hladnom čovjeku; stanje Arhimedova uma kad je skočio iz kade neshvatljivo je mirnome građaninu i on misli za njega da je lud; osjećaji putnika kad udiše morski zrak i zagleda se u morsku pučinu, nepojmljivi su čovjeku zadovoljnu svojim ustaljenim životom. Osjećaji vjernika neshvatljivi su nevjerniku, a osjećaji nevjernika neshvatljivi su vjerniku. Ljudi se tako slabo međusobno razumiju upravo zato što žive uvijek s različitim emocijama. A razumiju se tek kada istovremeno dožive iste emocije.
Narodna mudrost dobro poznaje tu činjenicu. Kaže se:

«Sit gladnome ne vjeruje»,
»Ko je lud ne budi mu drug«;
»Svaka ptica svome jatu leti«.

U tom uzajamnom razumijevanju, ili u iluziji uzajamnog razumijevanja pri poniranju u slične emocije, jedna je od glavnih čarolija LJUBAVI. To je vrlo dobro izrazio Guy de Maupassant u kratkoj priči »Osama«. U toj istoj iluziji tajna je i vlasti alkohola nad ljudskim dušama.

Ništa ne daje tako jasnu predodžbu o stvarima kao emocije, i ništa , toliko ne zavarava kao emocije. Svaka emocija ima svoj smisao postojanja, ali je spoznajna vrijednost emocija različita. Postoje emocije koje su neophodne, važne, nužne za život sadašnjosti; postoje emocije kojima se gradi budućnost i emocije koje se odnose na prošlost, a u sadašnjem trenutku gotovo su nepotrebne, više smetaju no što pomažu živjeti. A ima i emocija koje su potpuno zamrle u duši modernog kulturnog čovjeka i mogu se oživiti samo umjetno ili, ako izbiju same, predstavljaju nezdravu pojavu s osobnog ili društvenog gledišta.

Proučavajući emocije modernog čovjeka otkriva nam se ukupni razvoj ljudske DUŠE. Teorijski, sve emocije služe spoznaji, sve emocije nastaju kao posljedica spoznaje nečega. No, praktički, promjenama uvjeta života i razvojem drugih emocija neke emocije postaju suvišne i štetne, varljive.

Uzmimo neku od najosnovnijih emocija, - recimo emociju STRAHA. Nedvojbeno postoje odnosi koji se mogu spoznati samo strahom. Čovjek koji nikada nije doživio osjećaj straha neće shvatiti mnoge stvari u životu i u prirodi; neće razumjeti većinu glavnih pobuda života čovječanstva. Što drugo doli strah, glad hladnoća prisiljava većinu ljudi da radi? On neće shvatiti većinu odnosa u životinjskom carstvu. Na primjer, on nikada neće shvatiti bit odnosa sisavaca prema gmazovima. Svim sisavcima zmija izaziva osjećaj straha i odbojnosti. Kroz tu odbojnost i strah sisavac upoznaje narav zmije i odnos njezine naravi prema njegovoj. Ta je spoznaja točna, no strogo osobna, samo s njegova gledišta. Što je zmija u sebi, životinja emocijom straha nikada neće spoznati. Što je zmija u sebi, ne u filozofijskom značenju stvari u sebi, već jednostavno s gledišta zoologije (i ne s gledišta čovjeka ili životinje koju je zmija ugrizla ili može ugristi) - to je moguće spoznati samo intelektom.

Emocije rastu, napreduju. U čemu se nama iskazuje njihov rast? Kako možemo razlikovati emociju u rastu od umiruće emocije? Jer, osim emocija u rastu postoje i emocije koje umiru.
Znak rasta emocija njihovo je oslobađanje od osobnog elementa. Oslobođenje od osobnih elemenata pojačava spoznajnu moć emocija jer, što je više osobnih elemenata u emociji, to je ona sposobnija ZAVARATI. Osobna emocija uvijek je pristrana, uvijek nepravedna. Na taj način, spoznajna moć emocije razmjerno je veća što je u njoj manje elemenata sopstva.

Kad smo proučavali prostor i njegove zakone, vidjeli smo da se razvoj spoznaje sastoji u postupnom uzmicanju od sebe. To je vrlo dobro izrazio Hinton. On stalno govori da tek kad se udaljimo od sebe, to jest, od našeg osobnog gledišta, mi počinjemo shvaćati svijet kakav on jest.
Možda je razlika između dobrih i ostalih među nama samo je u tome što prvi ZNAJU ono što drugi ne znaju. Postoji nešto izvan njih što ih vuče prema tome, nešto što oni vide, a drugi ne vide.» Prema tome, problem točne emocionalne spoznaje jest osjećati u odnosu prema ljudima i svijetu sa stajališta koje nije osobno. Što je širi krug za koji određena osoba osjeća, to je dublja spoznaja što mu je pružaju njegove emocije.

No nisu sve emocije u stanju osloboditi se u istoj mjeri elemenata sopstva. Postoje emocije koje rastavljaju, razdvajaju, otuđuju, stvaraju u čovjeku osjećaj izdvojenosti, zasebnosti; to su mržnja, strah, ljubomora, oholost, zavist.
Postoje emocije koje povezuju, zbližuju, stvaraju u čovjeku osjećaj pripadnosti nekoj velikoj cjelini. To su ljubav, simpatija, prijateljstvo, sućut, rodoljublje, čovjekoljublje. Ove se emocije mnogo lakše oslobađaju elementa sopstva nego li emocije prvog reda. Doduše, ponos može biti posve neosoban - ponos na junački postupak drugog čovjeka. I zavist može biti neosobna kad zavidimo čovjeku koji je pobijedio sebe, pobijedio svoju osobnu želju za životom, žrtvovao sebe za ono što svi smatraju doličnim i pravednim, a što se ipak drugi ljudi ne usuđuju uraditi, štoviše, ne usuđuju se ni pomisliti na to zbog slabosti, zbog ljubavi za život. Mržnja može biti neosobna - mržnja prema nepravdi, nasilju, srdžba prema gluposti, tuposti; odvratnost prema prljavštini, licemjerju.

Ti osjećaji nedvojbeno uzdižu I pročišćavaju čovjekovu dušu i pomažu mu da vidi stvari koji inače ne bi vidio. Kada Hrist izgoni trgovce iz hrama ili govori o Farisejima, on uopće nije blag ni prijazan. Ima slučajeva kada blagost i mekoća nipošto nisu vrlina. Emocije ljubavi, simpatije, milosrđa vrlo se lako pretvaraju u sentimentalnost, u slabost. U takvom
obliku, dakako, one služe samo odsutnosti spoznaje.

Postoji podjela emocija na čiste i nečiste. Svi mi to znamo, svi upotrebljavamo te riječi, no vrlo slabo shvaćamo što to znači. Zapravo, što znači »čist« I »prljav« ili »nečist« kad je riječ o osjećaju? Uobičajeni moral a priori dijeli emocije na čiste I nečiste prema vanjskim značajkama, baš kao što je Noa podijelio životinje u svojoj arki. Pritom su sve »putene želje« prognane u kategoriju nečistih. Što se toga tiče, već sam ukazao na misao N. V. Rozanova da u asketizmu ideja prljavštine ide uz spolno izopačenje. Zapravo, »putene želje« čiste su kao što je sve u prirodi čisto. Usprkos tomu, emocije zaista mogu biti čiste i nečiste. Mi vrlo dobro osjećamo da u toj podjeli ima istine. Gdje je ona? Što ona znači?

Ključ za taj problem može dati samo ispitivanje emocija s gledišta SPOZNAJE. Nečista emocija je isto što i prljavo staklo, prljava vod ili nečisti zvuk, to jest, emocija koja nije čista, već ima primjese, tanki sloj ili odjek drugih emocija: nečista - mješovita.Nečista emocija daje nejasnu, ne čistu spoznaju, baš kao što prljavo staklo daje mutnu sliku. Čista emocija daje jasnu, čistu sliku spoznaje koju smjera prenijeti. To je jedino moguće rješenje problema.

Put do tog rješenja najviše ometa uobičajena moralistička podjela emocija na »moralne« i »nemoralne«. No, uznastojimo li osloboditi se na čas uobičajenih moralnih okvira, shvatit ćemo da je stvar mnogo jednostavnija, da nema po prirodi čistih i nečistih emocija, da svaka emocija može biti čista ili nečista, ovisno o tome ima li u njoj ili nema primjesa drugih emocija. Moguća je čista putenost, putenost »Pjesme nad pjesmama«, koja prelazi u osjećanje kozmičkog života i daje mogućnost da čujemo otkucavanje bila Prirode, no moguća je i nečista putenost, - nešto samo po sebi sramotno ili besramno, neukusno, nisko i ružno; nečisto stoga što je težnja ljepoti, neraskidivo vezana s putenošću, zalog razvoja same putenosti. (Emocija putenosti je «onečišćena» emocijom ljepote, moja opaska.). Simpatija može biti čista, a može biti i proračunata, pomiješana s očekivanjem, čak i nesvjesnim, da se za nju nešto dobije.Znatiželja može biti čista želja za znanjem radi znanja, no može biti i težnja za stjecanjem koristi ili dobitka od znanja.

Po vanjskim očitovanjima čiste i nečiste emocije mogu se vrlo malo razlikovati. Dva čovjeka mogu igrati šah I po vanjskom ponašanju izgledati posve isto, no jednoga može voditi slavoljublje, želja za pobjedom i on će biti ispunjen različitim neugodnim osjećajima prema svom protivniku - osjećat će strepnju, zavist na uspješnom potezu, jed, ljubomoru, neprijateljstvo, ili će predviđati dobitak; a drugi može jednostavno rješavati složeni matematički zadatak pred kojim se našao, uopće ne razmišljajući o svom protivniku.

Emocija prvog čovjeka bit će nečista već i po tome što je u njoj pomiješano mnogo osobnog i neosobnog. Emocija drugoga bit će čista i potpuno neosobna. Primjere slične podjele izvana sličnih emocija uvijek možemo vidjeti u umjetničkoj, književnoj, znanstvenoj, društvenoj, čak i u duhovnoj i religioznoj djelatnosti čovjeka.
Tek potpuna pobjeda nad elementom sopstva u svim područjima vodi čovjeka istinitoj spoznaji svijeta i sebe. Sve emocije obojene elementom sopstva nalik su na konveksna, konkavna ili iskrivljena zrcala koja nepravilno prelamaju svjetlost i iskrivljavaju sliku svijeta. Za istinitu spoznaju nužne su čiste emocije. Čistoća emocija u velikoj mjeri ovisi o tome koliko su one oslobođene od elementa sopstva, jer primjesa plitkog, osobnog, sebičnog osjećaja svaku emociju čini nečistom. Prema tome, zadatak emocionalne spoznaje sastoji se u odgovarajućoj pripremi emocija koje su SREDSTVA SPOZNAJE.

»Budite kao djeca . . .» »Blaženi čista srca» . . .

Te riječi iz Evanđelja govore upravo o očišćenju emocija. Nemoguća je istinita spoznaja s nečistim emocijama. Stoga u interesu istine spoznaje svijeta I sebe valja razvijati emocije. Njihov razvoj je očišćenje I uzdizanje i on može biti nesvjestan i svjestan. Ovo posljednje otkriva nam potpuno nov pogled na moralnost. Moral, kojega je svrha upravo uspostavljanje sustava ispravnog odnosa prema emocijama i podupiranje njihova očišćenja i uzvišenja, prestaje nam se činiti nekakvom dosadnom i u sebe mzatvorenom vježbom kreposti. Mi vidimo sve veliko značenje što ga moral može imati u našem životu; vidimo značenje što ga moral ima za spoznaju, jer postoje emocije uz pomoć kojih stječemo znanje i emocije koje nas zavode. Ako nam moral uistinu može pomoći da pravimo razliku među njima, onda je njegova vrijednost nepobitna upravo s gledišta spoznaje.
Neke emocije uvećavaju naše ZNANJE, a neke emocije uvećavaju NEZNANJE. Psihologiji našeg uobičajenog razgovornog jezika dobro je znano da pakost, mržnja, srdžba, ljubomora zasljepljuju čovjeka, pomračuju njegov razum; znano joj je da strah tjera u ludilo itd., itd. No mi znamo i to da svaka emocija može služiti spoznaji i odsutnosti spoznaje. Uzmimo neku emociju, korisnu i sposobnu za vrlo visoki razvoj kao što je zadovoljstvo u radu. Ta je emocija moćna pokretačka snaga u kulturi, ona unapređuje život i razvija više sposobnosti čovjeka. No, ista emocija uzrok je i beskrajnog niza pogrešaka što ih je počinilo čovječanstvo i koje će kasnije skupo platiti.

www.joschua.rs.ba

.
Grishka
Tragalac

Pridružio: 31 Avg 2009

Poruka Poslao: 12 Nov, 2009 20:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Draga sestro Vesna, molim te reci mi ima li gde ,šta o Kesđan telu o kom je govorio Gurđijev i gde ima da se skine film Susreti sa izuzetnim ljudima sa prevodom.
Hvala sestrice pozdrav
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 13 Nov, 2009 01:00 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Grishka ::
Draga sestro Vesna, molim te reci mi ima li gde , šta o Kesđan telu o kom je govorio Gurđijev, i gde ima da se skine film ,,Susreti sa izuzetnim ljudima'' sa prevodom.
Hvala sestrice, pozdrav

Brate Grishka, na ovom linku imaš prevod rada Ketlin Spit ,, Rad Gurđijeva''(on line),
u kom se govori i o Kesdjan body, što je drugi naziv za astralno telo -
http://www.scribd.com/doc/7505263/Ketlin-SpitRad-Gudjijeva

A za ovaj stari film Pitera Bruka iz 1979. nisam još ništa našla sa prevodom, samo na engleskom.
Možda se javi neko ko zna neki torent za njega.
Topli pozdrav !
segrt
Hodočasnik

Pridružio: 26 Jun 2008

Poruka Poslao: 13 Nov, 2009 08:20 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pomenuti film...

http://www.ivantic.net/Gurdjijev/torrentigurdjief.htm

pozdrav
 Nazad na vrh »
Grishka
Tragalac

Pridružio: 31 Avg 2009

Poruka Poslao: 13 Nov, 2009 10:24 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala brate segrte, pozdrav.
majstor
Mistik

Pridružio: 14 Mar 2009

Poruka Poslao: 29 Dec, 2009 21:12 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ima li neko ideju gde se mogu naci prevedene knjige od Borisa Moravljeva na nas jezik?

pozz

majstor
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
jadranka
Iskušenik

Pridružio: 21 Jul 2008

Poruka Poslao: 29 Dec, 2009 22:22 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

http://www.4shared.com/file/181003738/8400c6c8/Boris_Moravjev_-_Gnoza_II_-_PU.htm Ovo lsam nasla samo od Boris M.
majstor
Mistik

Pridružio: 14 Mar 2009

Poruka Poslao: 29 Dec, 2009 22:40 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala, ima i prvi deo, valjda ce im proraditi server, jos samo treci da izadje i super
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
jadranka
Iskušenik

Pridružio: 21 Jul 2008

Poruka Poslao: 30 Dec, 2009 22:15 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

http://www.4shared.com/file/179789839/505c76b5/Boris_Moravjev_-_Gnoza_I_-_Uni.html
evo i prvog dela

a treci deo nije preveden

http://www.4shared.com/file/107931701/ac62e0b3/Boris_Mouravieff_-_Gnosis_III_.html
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » KNJIGE NA SAJTU I VAŠI KOMENTARI
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3  Sledeci
Strana 2 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 90010 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 40606 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Suština vašeg sadašnjeg duhovnog stava, ubeđenja ? 22 plavizrak 29765 08 Nov, 2010 09:22 am
rale Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42386 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka FONTANA MLADOSTI - Tibetanske vežbe za podmlađivanje 19 adminfob 34108 25 Maj, 2010 09:17 am
filip Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 30283 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42754 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)