Pitanja, odgovori, razgovori, nagovori
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Miodrag

Pridružio: 01 Jun 2009

Poruka Poslao: 13 Jan, 2011 00:38 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Protomajstor : \"Црква је ексклузивна чуварка Истине кроз сва времена.

.
Ovu boldovanu recenicu ponavljaju i prepricavaju umovi i samo umovi !!!Gde je BUDNO SRCE KOJE JESTE CUVAR ISTINE ILI KOJE JESTE ISTINA .
Na daleki put , put religijskog ringispila si zaveden Ti koji uvek jesi ali spavas i sanjas svestenicke snove , bradate i u crnom odevene , drugi put u bordo , narandzasto ...........

Zar je odbrana religijskog ubedjenja i vestina skrivanja iza memorisanih citata sve sto ti Hrist daje da das.
.....................ili mozda poredjenje na prave torove i one koji nisu pravi , na sabore i zalutale individue , ti daje snagu do jos vise istrajes u kolebljivoj borbi aveti tvojih religijskih imaginacija .

Opasno je koristiti pojmove bez njihovog pravog iskusavanja i nadasve zivljenja .

Jer takav covek se onda naziva raznim preciznim pojmovima kao:neautentican ,lazan ,sludjen,zaveden ,nezreo i td.
Svaka neiskrenost i neautenticnost ima cenu , makar bio i Srbin Pravoslavne vere ili Englez Protestant ,Musliman Budista ili Arapski Gnostik , koja se mora platiti patnjom (razgradnjom laznog ) i na kraju spoznajom istinitog .

Drugim recima sanjaj sta god ali nek ti je Srce uvek budno i patnje ce biti manje .
Jer , nesto se uvek mora sanjati , a srce je jedno zar ne !

Ili mozda nije ?

A Istina , istinu treba moci shvatiti ........

sad ili nikad .
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 13 Jan, 2011 01:19 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

IIpotoMajctop ::

Јудаизам је јеврејска вера, а хришћанство је прешло националне границе када је постало разумљиво осталим нацијама. Грци су први помирили претходну духовност (Платон и Аристотел) са Божијим објавама и проширили нову веру по целом Царству. Подсећам да је духовни језик Царства био грчки, а не латински који је био језик законодавства (Римско право). Данас је енглески, језик и економије и науке и културе и налазимо се под потпуном англо-саксонском доминацијом.
Стога хришћанство није било јеврејско већ и грчко. Међутим постоји и словенска рецепција хришћанства, ништа мање чиста.
Зашто би нешто било чисто и изворно хришћански ако је везано за човека Исуса из тог времена и простора.
Како ти замишљаш други Христов долазак, на том и том магарцу, у сукну те и те боје и са тих неколико обрезаних следбеника?

.

Izvorno je hrišćanstvo jevrejska vera. Isus je Jevrejin. Marija Magdalena je Jevrejka. Pavle je Jevrejin. Petar je Jevrejin. Svi oko Isusa su bili Jevreji. Isusov brat je bio Jevrejin. Prvi hriscani su bili Jevreji. Hriscanstvo se sirilo po jevrejskim verskim zajednicama. Prve hriscanske crkve su zapravo bile sinagoge.
Grcki pagani su prihvatali hriscanstvo lagano i postepeno. Pavle je u tom smislu, cini se, izvrsio najveci uticaj, ali ja bih, da imam sada vremena i time da se bavim, stavio pod lupu i njegov misionarski rad. Zapravo, Pavle nije drugo nego neka vrsta hriscanskog Odiseja. Avanturista, pustolov, koji neumorno plovi Sredozemljem, iz jedne luke u drugu i sa ogromnim uspehom siri hriscanstvo...kao supermen...doduse i Pavle je bio gnostik, govorio je da je bio na Trecem nebu. Petar nije bio gnostik, on je povukao natrag sa neba Simona Maga kada je ovaj poleteo i slomio mu kicmu. Simonov pad je Petrova pobeda. To simbolise pobedu pravoverja nad gnozom. Mislim da je od tada proslo nekih 2000 godina i vreme je da se pomire Simon i Petar, ali odgovornost je na Petru, na snaznijem, mocnijem i organizovanijem. Dakle, na tebi je Protomajstore red da utices tako sto ces navoditi Crkvu da se miri sa jereticima i gnosticima. Ja sam predstavnik porazenog Simona Maga. Moja ruka je stalno isturena prema pomirenju...
Slovenska recepcija hriscanstva i grcka recepcija hriscanstva... Slabo je to Proto. Hriscanstvo stoji ipak samo na jednoj jedinoj nozi - na jevrejskom Starom zavetu. Bilo je pokusaja u renesansi da se hriscanstvo postavi na dve noge - pri cemu bi jedna bila jevrejski Stari zavet, a druga Corpus Hermeticum. Hriscanstvo bi, da je uspeo taj pokusaj, stalo na dve noge - jedna bi bila egipatsko paganska, a druga egipatsko jevrejska. U sebi bi hriscanstvo pomirilio sve protivrecnosti starog Egipta...Ali, nije uspelo. Dobe ideje propadaju. Ljudi vise vole da se biju.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 13 Jan, 2011 01:38 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Бог православља је и даље жив, личностан (није безличан) и уплетен је у творевину. Он има план развоја човечанства и природе. Свети Дух се налази у Цркви (=верници+свештенство) која је Живо тело и није конзервирана у 1. веку наше ере.
За Цркву и догмате постоје авиони и васионски бродови, постоји и Екрем Јевић, Земља је округла и хелиоцентрична, али је све то не угрожаваја, јер она није од овог света, већ од будућег.
Данашња Христова заједница броји милијарде верника и налазимо се у 21. веку.
Црква је ексклузивна чуварка Истине кроз сва времена.
Не верујем да је икад посезала за истребљењем неистомишљеника. Ако је била угрожена држава и мир, онда су то чинили власт, војска, разуларена гомила, а никако калуђери.

U Boga, kako ga vidi pravoslavna Crkva, ne usudjujem se da dam bilo kakav komentar. Bog je Bog.
Crkva ako misli da je ekskluzivna cuvarka istine kroz sva vremena, to je njena stvar, svaka joj cast i blago njoj. Sta drugo da kazem?
Jovan Zlatousti je, na primer, pokrenuo hriscanski pohod na Maloazijske pagane, to je sve rezultiralo jednim opstim krvoprolicem, a tom prilikom je srusen i Artemidin hram od cijeg je materijala podignuta Sveta Sofija u Carigradu. Petar Citac, egipatski kaludjer, procuo se po nedelima u Aleksandriji. Ima brojnih primera iz krstaskih ratova, katarskog rata, kada su kaludjeri ujedno bili i vitezovi, i tako dalje...svasta je bilo...pa i srpski kaludjeri su se borili protiv Turaka...Ne znam sta da kazem, postoji ratnicka tradicija u nekim kaludjerskim redovima...
alex radovic
Mistik

Pridružio: 12 Okt 2009

Poruka Poslao: 13 Jan, 2011 01:41 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

IIpotoMajctop  
Citat:

У Њу Ејџ „духовности“ свој живот увек можеш поновити у другом телу и времену и све је у реду – нова реинкарнација,

i ja se pitam koja New Age duhovnost, ako razumem engleski, radi se o novo vremenskom.
hajde sada opet malo istorijskog istrazivanja.
Neki izvori pricaju o reinkarnaciji vise od par hiljada godina, t.j. vise od 2.000 godina.
ali ima ideja i o samo jedmoj pojavi, inkarnaciji, pa sve karte na jednu boju, crveno ili crno.
neki kazu da ova napetost, frka, sa vremenom, a vidi se i danas, kod nekih, da izaziva i veliki strah, pogotovo kada je povezano sa - ILI - ILI.
ILI si krsten i spasen, ili si puko ko zvecka i ides u vecni pakao?
ili - sta ima trece?
jel ima i nesto trece, cetvrto...?
Citat:

идемо даље. Све се може поновити и постоји безброј путева и сви воде ка богу.
=
Нема разлога за аскезу, самоконтролу, духовну борбу, молитву

Odakle Proto ovaj znak jednakosti?
ili po mome, sve crveno, ili sve - crno?
pa zar u reinkarnaciji nema SVEGA, pa i askeze, samokontrole,... i svega ostalog sto se ne stigne za jedan zivot, i sa nekoliko ljudi?
kakve veze uopste ima pitanje reinkarnacije sa - babama i zabama?
ako igde postoji bilo sta, na svetu, onda je to proizvod - inkarnacije i reinkarnacije.
a ako i nije, daje se mogucnost svima - da bude i to, zar ne? ili ne?
na stranu pitanje drugo - napetosti i frke sa ogranicenjem vremena.
tu vec vidim razliku, dakle samo vremensku i nista drugo.
vera da ces nesto uraditi na vreme, postici, sad ili nikad, i vera da imas jos neki ispitni ili drugi - rok.
Kvaka i pitanje / mogucnost u ovim razlicitim verama ima sasvim drugu pricu, koja se zasniva na vremenu, a ne na osobunama.
Neko bi se odmah ubio, koliko mu je zivot tezak i koliko trpi, kada bi verovao da je reinkarnacija - neminovna i mozda cak i beskonacna, zar ne? jer um te osobe vidi saamo patnju i besmisao zivota. pa mu ostaje samo nada i vera da ce ta patnja nekako da prestane, za vjeki vjekova.
To je i pitanje boli i tuge.
pitanje radosti je vec drugacije.
Da li se ti osecas, sada, ispunjen, radostan, bezbrizan?
a pitanje slobode izbora, beskonacne inteligencije i kokreacije ( koja je validna samo kada se u nju i udje), zelja, dvostranosti,
itd...?
zamisli da si postigao bas sve sto smatras vrednim, spasenje, vecni zivot sa Bogom, raj, itd...
i vidis da neke duse se koprcaju u materiji, i dalje. Pate.
sta ces da uradis?
jel ces da se re- inkarniras i pomognes im, inspirises, ili - bas te briga za njih, kao, sami ce, jednog dana da postignu to tvoje?
ili neka im, zasluzili su? barem da su hteli da se krste. A nisu ni to. Nisu cak ni culi za Hrista, jer zive 2000 godina pre Hrista.
sta bi ti izabrao?

pozz
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 13 Jan, 2011 01:46 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

С друге стране ти исти критизери верују неким "никадчуоекспертима" или својим сопственим духовним (не)искуствима у којима утваре из њихових кошмара постају Арханђели лично.

Dakle, mogao bih sada i da zakljucim jer mi se cini da sam se osvrnuo na 90 posto Protinog teksta. Bilo mi je Proto zadovoljstvo. Zao mi je na pocetnom nastupu, ali mi je doslo da lupim sakom o sto.

Dakle, moj zakljucak je da nije Crkvi toliko smetalo to sto su gnostici smatrali da je ovaj svet delo inferiornog Demijurga, vec je pravovernim pre svega smetalo to sto su gnostici imali vizije. Onaj ko ima vizije, njemu nije potreban pop. Onaj kome se direktno obracaju andjeli, nema potrebe da mu bude posrednik Crkva. Jedan mladi gnostik ce radije otici ucitelju gnostiku, nego svesteniku u crkvu. Crkva se osetila ugrozenom. Kada si rekao "којима утваре из њихових кошмара постају Арханђели лично", posluzio si se bas istom frazeologijom kojim su se i pravoverni obracali gnosticima u cilju da ih obezvrede. U tome se nista nije promenilo u poslednjih 2000 godina.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 13 Jan, 2011 01:55 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

rale ::
Добар ти овај аватар.
Верно те одсликава.

Slazem se.
Al i lobanja je od Boga.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 13 Jan, 2011 08:43 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ти уопште не схваташ шта ја причам.
Тераш своје и то је то.
Ти си један од тих пагана што су као хришћани.
Свака твоја реч говори у прилог томе.

I tu si u pravu, ja jesam vuk u ovcjoj kozi Mad

Vrlo sam opasan zato sto stojim iza svega sto kazem i zato sto sam vec sve izgubio, svega sam se odrekao, nisam niciji, ne pripadam nikom...
Dakle, ne zavisim vise ni od koga. I imam vrlo malo jos toga da izgubim. Vrlo sam slobodan.
Pa, mogu da osinem po bilo kome ako mi se tako prohte.
A znam kako da osinem zato sto me ne moze niko savladiti verbalno jer prepoznajem istinu, a umem da se sluzim recima, prilicno sam skolovan i iskusio sam tmusta i tma u zivotu, a pored toga makar sam hiljadu puta umirao i ponovo se vracao u zivot u ovom zivotu.
Dakle, svi su manje vise u mojoj milosti,
a da li cu da kritikujem ili necu, da li cu da osinem po njima ili necu, zavisi samo od moje dobre volje. A da se gluposti valjaju u mojoj okolini, to necu sigurno dozvoliti. Ha, kako je ovo gordo sto sam napisao, ali dobro odjekuje i makar meni deluje.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 13 Jan, 2011 13:17 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Braćo pravoslavci,

nemojte prethodni post uzeti za ozbiljno,
samo mi je lego nekako da ga tako napišem i to je sve.

Važnije je da smo se pomakli od monologa,
makar sam ja dugo vodio monologe, a ovako je interesantnije.

Ja bih vam predložio da se založite kod Pravoslavne crkve da napravi parastos za sve stradale pagane i jeretike i pravovernike.

Pa da dođe konačno do jednog opšteg pomirenja i na Nebu i na Zemlji.

Mislim da bi to bila jako lepa zamisao.

Ne znam šta mislite o tome?
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 13 Jan, 2011 14:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

talerman ::

Ти уопште не схваташ шта ја причам.
Тераш своје и то је то.
Ти си један од тих пагана што су као хришћани.
Свака твоја реч говори у прилог томе.

I tu si u pravu, ja jesam vuk u ovcjoj kozi Mad

Vrlo sam opasan zato sto stojim iza svega sto kazem i zato sto sam vec sve izgubio, svega sam se odrekao, nisam niciji, ne pripadam nikom...
Dakle, ne zavisim vise ni od koga. I imam vrlo malo jos toga da izgubim. Vrlo sam slobodan.
Pa, mogu da osinem po bilo kome ako mi se tako prohte.
A znam kako da osinem zato sto me ne moze niko savladiti verbalno jer prepoznajem istinu, a umem da se sluzim recima, prilicno sam skolovan i iskusio sam tmusta i tma u zivotu, a pored toga makar sam hiljadu puta umirao i ponovo se vracao u zivot u ovom zivotu.
Dakle, svi su manje vise u mojoj milosti,
a da li cu da kritikujem ili necu, da li cu da osinem po njima ili necu, zavisi samo od moje dobre volje. A da se gluposti valjaju u mojoj okolini, to necu sigurno dozvoliti. Ha, kako je ovo gordo sto sam napisao, ali dobro odjekuje i makar meni deluje.

Да би био слободан,треба да будеш господар своје слободе а не слуга.
Човек своју слободу даје у сложбу љубави а нечовек у службу мржњи.
Јесте да ниси хришћанин па немаш учитеља у себи и мораш да га тражиш по другим световима. Али чувај се своје слободе.
Има још једна ствар,толико се хвалишеш да је мучно слушати те.
SrbinPravoslavac
Iskušenik

Pridružio: 15 Mar 2010

Poruka Poslao: 13 Jan, 2011 16:10 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Рале, ти си цар Very Happy
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 15 Jan, 2011 03:00 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Saborna crkva je odbacila ovakve vizije, bas kao sto ih i Prota odbacuje, u cemu nema nikakvih promena u poslednjih 2000 godina...U pitanju je, dakle, izmisljotina, halucinacija i tako redom...Umesto vizija, ponudjena je organizovana crkva sa hijerarhijom svestenika koja ce da govori o istinama. Vizija je pala, a sa njom i ceo zapadni svet.

Пре 1900 година Јован Богослов је писао своју Апокалипсу - виђење Неба.
Пре 1700 година Цар Константин је имао визију светлећег крста, што је био Васељенски важан догађај.
Пре 1500 година Дионисије псеудо-Ареопагит је имао своју визију, после које је Црква усагласила структуру Небеске хијерахије Анђела.
Пре 650 година Григорије Палама успева теолошки да одбрани виђење беле светлости православних мистика.
Пре 200 година Серафим Саровски је дефинитивно пробио све границе кад су визуелне представе у питању.
Данас је безброј сличних примера, али у питању су аскете који живе литургијским животом, што значи да редовно посте, исповедају се и причешћују, што их држи на правом путу.

Међутим, сведоци смо да душевно лабилне и болесне особе често имају слушне и визуелне халуцинације и да се баш оне највише уплићу у духовне ствари.
Колико сам чуо, такве особе не сањају јер имају и на јави проблеме.
Здраве особе сањају, али током дана често сањаре, а тек кад се предају вођеним медитацијама, ту тек свашта буде. Shocked

Мислим да то уопште није тачно мерило духовности иако смо се више пута сложили да од степена духовности зависи и степен виђења, међутим ти степени се не достижу виђењима већ на друге начине.
Дакле виђења дођу као успутна појава, али не морају ни да дођу.

Citat:
Neki gnostici su mislili da ima 13 eona, drugi su mislili da ima 30 eona, dok su treci mislili da ih ima 365.
...
Za saborne hriscane ovo je bilo previse zamrseno, pa su potpuno iskljucili pricu o eonima.
Из твог примера се види да је и гностицима било превише замршено... Laughing
Прецизна нека гноза (од 13 до 365), ма није важно само нек ради биоскоп. Smile

Citat:
Najnizi eon je najmanje savrsen, a naziva se Sofija. Ta Sofija se deli na dva dela. Iz njenog nizeg dela rodio se Demijurg koji je stvorio konacno i ovaj fizicki svet. Znaci fizicki svet je Demijurgova zamisao.
Нисам знао за овај најнесавршенији еон – занимљиво!?
О овоме је изгледа и Соловјев писао,али нисам сасвим разумео о чему се ради, он је чак имао неколико виђења Софије. Чак је и св. Јустин Поповић имао софијанске идеје под утицајем ове Руске филозофије свејединства.
О Соловјеву, Берђајеву, Булгакову, Флоренском и осталима ће бити више речи на посебној теми на овом подфоруму.

Citat:
Zapravo, Pavle nije drugo nego neka vrsta hriscanskog Odiseja. Avanturista, pustolov, koji neumorno plovi Sredozemljem, iz jedne luke u drugu i sa ogromnim uspehom siri hriscanstvo...kao supermen... doduse i Pavle je bio gnostik, govorio je da je bio na Trecem nebu.
Апостоли су били мисионари што и значи та реч на грчком.
Исусов буразер Јаков није био апостол већ први епископ (управник) Јерусалимске Цркве.
Првомученик Стефан је био ђакон који је вршио вероучитељску улогу, дакле улоге су биле подељене. Апостоли су сигурно били супермени, али Павле је био посебан. Он је био апостол иако га Христос није лично послао у Мисију, али он је тврдио да је са Исусом имао парапсихолошку коресподенцију.

Citat:
Slovenska recepcija hriscanstva i grcka recepcija hriscanstva... Slabo je to Proto. Hriscanstvo stoji ipak samo na jednoj jedinoj nozi - na jevrejskom Starom zavetu. Bilo je pokusaja u renesansi da se hriscanstvo postavi na dve noge - pri cemu bi jedna bila jevrejski Stari zavet, a druga Corpus Hermeticum. Hriscanstvo bi, da je uspeo taj pokusaj, stalo na dve noge - jedna bi bila egipatsko paganska, a druga egipatsko jevrejska. U sebi bi hriscanstvo pomirilio sve protivrecnosti starog Egipta...Ali, nije uspelo. Dobe ideje propadaju. Ljudi vise vole da se biju.
Ја тврдим да је хришћанство у себе упило све најбоље из људске духовне прошлости и будућности, и филозофију и мистику - ништа му не мањка. Не само да је упило најбоље идеје, већ и најбоље људе. Као религија Љубави упила је све, али је као религија Истине одбацила све лажно, ако није - шта није?

Citat:
Jovan Zlatousti je, na primer, pokrenuo hriscanski pohod na Maloazijske pagane, to je sve rezultiralo jednim opstim krvoprolicem, a tom prilikom je srusen i Artemidin hram od cijeg je materijala podignuta Sveta Sofija u Carigradu. Petar Citac, egipatski kaludjer, procuo se po nedelima u Aleksandriji. Ima brojnih primera iz krstaskih ratova, katarskog rata, kada su kaludjeri ujedno bili i vitezovi, i tako dalje...svasta je bilo...pa i srpski kaludjeri su se borili protiv Turaka...Ne znam sta da kazem, postoji ratnicka tradicija u nekim kaludjerskim redovima...
Први пут чујем ово за Јована Златоустог, чак и не верујем у извор који си користио. Shocked
Појединачни случајеви калуђера нису тако релевантни, а познато је да свештено лице које окрвави руке не може више да савршава Литургију.
На Западу је било неких рупа у закону кад је „свети“ рат против муслимана у питању, али није сигурно у питању традиција која је заживела.
Ипак све то није хришћанство, нити Црква, то су појединачни случајеви. То нема смисла.
Нарочито су протестанти склони да оптужују РКЦ због погрома и инквизиције, а заправо њихове међусобне размирице су увек биле економски мотивисане док су верска питања само била параван.
Тако је и данас са бригом за људске слобаде по целом свету, које су највише угрожене баш тамо где има највише нафте, или бар угља. Rolling Eyes
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 15 Jan, 2011 03:03 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Miodrag ::
Protomajstor : \"Црква је ексклузивна чуварка Истине кроз сва времена.
Ovu boldovanu recenicu ponavljaju i prepricavaju umovi i samo umovi !!!Gde je BUDNO SRCE KOJE JESTE CUVAR ISTINE ILI KOJE JESTE ISTINA .

Јел твоје срце будно и зна истину? Како се може пробудити срце (и ум) без ичије помоћи?
Да ли су моје срце, ум и живот само моји? Ја мислим да нису, зато је моја истина у заједници и та истина је за све иста.
Ти имаш своју истину, која за мене не представа ништа, али и сваки твој истомишљеник има своју истину која за тебе не представља ништа. Дакле и твоја истина не занима никога, а да ли је то онда истина? За тебе ваљда јесте, не знам - тешко ми је то да схватим.

Такође ме занима, да ли је иједно будно срце у историји човечанства спознало другачију истину од оне коју Црква држи за догму?

Citat:
Na daleki put , put religijskog ringispila si zaveden Ti koji uvek jesi ali spavas i sanjas svestenicke snove , bradate i u crnom odevene , drugi put u bordo , narandzasto ...........
Чекај, ти си увек свестан свог бивства и сопства?
Црква нису само свештеници, већ је то цела религијска заједница којој припадам ја, твоја покојна баба, моја деца, Свети Сава итд.
У Цркви су и грешници, а нас је преко 99%, али то Цркву не чини мање Светом, јер јој је (следи меморисани цитат Smile ) глава Христос, а душа Свети Дух.

Citat:
Zar je odbrana religijskog ubedjenja i vestina skrivanja iza memorisanih citata sve sto ti Hrist daje da das.
Не.

(Са осталим деловима поруке се слажем.)
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 15 Jan, 2011 03:04 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ne znam na koji Nju Ejdz tačno misliš Proto?

[quote="alex radovic"]i ja se pitam koja New Age duhovnost, ako razumem engleski, radi se o novo vremenskom.[quote]
Ма ја критикујем Њу Ејџ духовност ружичастих наочара.
Када говорим о реинкарнацији, мислим на еволуцију ове идеје по којој нема више враћања у тело комарца, или у тело белог лука. Не, сада тога више нема, сад је све као напредовало у неке више нивое – шио ми га Ђура. Rolling Eyes
Нова глобална религија толико подилази људским слабостима да се озбиљан човек на то мора исповраћати колико је та подвала гнусна. Shocked
Пази мајку му, нема више ни казни ни догмата – чинимо по својој вољи и природи, променимо угао гледања и све ће бити у реду.
Па би ли дете од године дана у то поверовало? (што би рекао чувени духовник Љиљане Чолић)

Тако је и са аскезом, која је увек била најважније духовно средство.
Епикур који је вреди најхедонисту човечанства је говорио: „Умножавати своје жеље, значи умножавати изворе свога бола“. Чак је и он ценио аскезу, а данас је све лако и опуштено.
Напор нужно значи да си на погрешном путу, а заправо привидне слободе нас лишавају било какве одговорности. Самим тим, од духовног напретка нема ништа, сем можда на форуму Објаве... Laughing
kosmička_beba
Mistik

Pridružio: 11 Okt 2010

Poruka Poslao: 15 Jan, 2011 04:22 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nemoj tako, mislim,kako misliš sad , posle ovih tvojih reči da se igramo u pesku i klikera.

Šalim se,naravno.

Mislim da su mnogi došli do zamena teza,

jer se ne kaže :''bezazlen kao zmija, a mudar kao jagnje''

mislim da ipak ide onako kako je to Tesla shvatio:

''mudar kao zmija, a bezazlen kao jagnje''.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 15 Jan, 2011 06:52 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Пре 1900 година Јован Богослов је писао своју Апокалипсу - виђење Неба.
Пре 1700 година Цар Константин је имао визију светлећег крста, што је био Васељенски важан догађај.
Пре 1500 година Дионисије псеудо-Ареопагит је имао своју визију, после које је Црква усагласила структуру Небеске хијерахије Анђела.
Пре 650 година Григорије Палама успева теолошки да одбрани виђење беле светлости православних мистика.
Пре 200 година Серафим Саровски је дефинитивно пробио све границе кад су визуелне представе у питању.
Данас је безброј сличних примера, али у питању су аскете који живе литургијским животом, што значи да редовно посте, исповедају се и причешћују, што их држи на правом путу.

Међутим, сведоци смо да душевно лабилне и болесне особе често имају слушне и визуелне халуцинације и да се баш оне највише уплићу у духовне ствари.
Колико сам чуо, такве особе не сањају јер имају и на јави проблеме.
Здраве особе сањају, али током дана често сањаре, а тек кад се предају вођеним медитацијама, ту тек свашта буде. Shocked

Apokrifna jevandjelja su odbacivana upravo zbog toga sto su sadrzala vizije. Jovan Bogoslov je izuzetak i pravo je cudo sto njegova apokalipsa nije odbacena od strane Crkve, premda je u crkvenim krugovima uvek bilo i onih koji su osecali nelagodnost pred njom.
Dionisije pseudo-Areopagit nije jedini koji imao vizije sa nebeskim hijerarhijama andjela - ali je Crkva prihvatila samo njegovo vidjene.
Jedva je Grigorije Palama uspeo da odbrani vidjenje bele svetlosti; sasvim je malo falilo da ne uspe u tome, a da nije uspeo, isihijasti bi bili odbaceni kao jeretici i usledio bi pokolj nad njima po pravoslavnim manastirima. Subina bi im licila na bogumilsku.

Ko daje pravo Crkvi da sudi o tome da li ko ima ispravne vizije ili nema?
Ko Crvki daje za pravo da ocenjuje nekoga dusevno labilnim i da kaze da on ima halucinacije?
Samo onaj ko je pokoran i veran Crkvi, njegove vizije su ispravne, dok onaj ko nije on ima halucinacije?
Odkuda Crkva zna sta je pravi put?
Crkva vredja svakog coveka koji zeli da se samorazvija bez nje i sputava ga time sto ga proglasava neurotikom sa halucinacijama ili mozda gresim?

Za mene je Darkgitarist sa svojim vizijama podjednako vredan kao Jovan Bogoslov!

Poslednji izmenio talerman dana 15 Jan, 2011 07:44 am, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Strana 4 od 6

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Najlepše Ljubavne Pesme i Priče 250 BelaGalaktickaDamo 101481 26 Avg, 2011 10:12 am
Sara Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati OBJAVLJIVANJE SE NASTAVLJA... 1551 vasudeva 927475 30 Apr, 2011 14:49 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka LEK PROTIV RAKA 91 Vesna 69681 06 Apr, 2011 14:37 pm
Mystic_Storm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka REKONEKCIJA 641 TATA SINANA 246537 09 Mar, 2011 09:20 am
Sagitarius Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Objavljujem da sam Živ...Vakan Tanka 9 Vakan Tanka 11905 20 Jan, 2010 18:48 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA kao sam zavrsetak Spiritualne Staze… 30 Vijaya 20827 22 Dec, 2009 10:48 am
Vijaya Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Došao sam donjet mač i knjigu 10 Ramzes13 10914 03 Nov, 2009 16:33 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)