Psihologija - uopšteno
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » PSIHOLOGIJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Alphilda
Napredni tragalac

Pridružio: 08 Avg 2010

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 00:20 am    Naslov: Psihologija - uopšteno
Odgovoriti sa citatom

PSIHOLOGIJA

Reč psihologija potiče od grčkih reči logos i psiha.

Značenje reči logos široko je poznato. Danas se najčešće prevodi kao nauka.

Psiha je bila prvobitno reč koja se vezivala za pojam lepote i ljubavi. Psiha je bila ćerka boga ljubavi - Amora. Kasnije ova reč dobija značenje duše.

Od ove dve reči dobijamo ime današnje - psihologije

Treba pri tome napomenuti da se psihologiji status nauke dosledno daje i oduzima, u zavisnosti od toga ko i u kojoj situaciji govori o njoj.

I danas, uprkos brojnim otkricima, ona se posmatra kao granična skupina disciplina koja povezuje nauku sa filozofijom i ezoterijom

I sama činjenica da se završavanjem studija psihologije mogu steći dva različita zvanja Master of Science (nauke) ili Master of Art (umetnosti) govori nam o tome da i unutar psihologije postoje zaoštrene struje u pogledu pristupa ljudskoj duši.

Takođe, i u okviru krugova koji psihologiji pridaju status nauke, postoje neslaganja u pogledu toga da li je ona društvena ili prirodna nauka.

Iako može izgledati da ove taksonomije same po sebi nemaju veliki značaj, one su te koje stvaraju razdor među nosiocima zvanja 'psiholog', i što je za nas još značajnije, unose velike zbrke u terminologiji. Tako ćemo čitajući literaturu lako nailaziti na to da autori koji se različito deklarišu koriste različite termine za istovetne procese.

U okviru ove, prve teme, pokušaću da pored opisa opštih ideja nastalih tokom razvoja psihologije, razjašnjavam ovu terminološku zbrku - u skladu sa današnjim trendom integracije različitih teorija.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Alphilda
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 00:42 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Za mnoge koje psihologija interesuje sa stanovišta psihoanalize ili psihoterpaije možda će biti poražavajuća činjenica da se zvaničnim datumom začetka psihologije kao nauke uzima 1879, kada je "otac" psihologije Viljem Vunt osnovao prvu psihološku eksperimentalnu laboratoriju.

Ono što se pod tim razmeva je osnivanje laboratorije koja se u dokazivanju psiholoških procesa u čoveku služi isključivo metodama prirodnih nauka, težeći egzaktnosti, doslednosti i mogućnostima uopštavanja dobijenih nalaza.

Za psihologiju je to značilo veliki korak - bila je po prvi put uvrštena među nauke.

Ovaj ulazak imao je svoju cenu - pa tako i danas u akademskim krugovima preovladava težnja ka traženju opštih obrazaca, univerzalnih u svim kulturama, što prema mišljenju praktičara koji svakodnevno rade sa ljudima, stvara čitav niz prepreka u pronalaženju i izučavanju onog suštinskog individualnog, originalnog u svakoj osobi.

I danas se psihologija bori sa ovim problemom - ako se ide ka dokazivanju univerzalnosti osobina - podiže se ugled psihologije među naukama. Međutim, time se udaljava od osnovne teme - ljudske duše sa svim njenim aspektima, obdarene određenim potencijalima, sa određenim dominantnim stanjima u okruženju određenih osobina.
 Nazad na vrh »
Alphilda
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 00:51 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Iako su počeci afirmacije psihologije bili vezani za eksperimentalnu psihologiju, sa radovima predratnih psihijatara, na čelu sa Frojdom konačno počinje pravo izučavanje individualnosti i specifičnosti svake osobe, uz paralelne napore da se dobijeni nalazi iskoriste u pravcu ostvarivanja ljudkse dobrobiti.

Tako počinje razvoj psihoterpaije.

Možda je iznenađujući podatak da danas postoji preko 500 akreditovanih (priznatih) pravaca psihotrapije.

Sve one mogu se podeliti u nekoliko osnovnih grupa - psihodinamske (koje prve priznaju procese i snagu nesvesnog), kognitivno-bihejvioralne (koje i danas odbacuju znanje o nesvesnom), humanističko - egzistencijalističke (poput poznatog Geštalta), savremene konstruktivističke (koje polaze od filozofskog stanovišta - 'sve je relativno'), integrativne (koje predstavljaju manje ili više uspešne pokušaje integracije ostalih)

U okviru psihodinamskih teorija razvija se najveći broj podgrupa - od transakcione, preko ego psihologije, pa do telesne psihoterpaije čuvenih Rajha i Lovena.

Pisaću u ovoj temi osnovne postavke iz svih - a o onima koje su interesantne mogu se otvarati i posebne teme...
 Nazad na vrh »
alex radovic
Mistik

Pridružio: 12 Okt 2009

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 01:52 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Bravo Alfida,
svaka cast.

evo, kao novi urednik ovog foruma ti odajem priznanje, za ovako divno zapocetu temu.
I drago mi je, da kao skolovan, edukovan psiholog, sa puno zivotnog iskustva, bas ti vodis ovu temu.
Mozda sam ja slucajno upao u ovo, mozda je ovo tema koju dobro poznaje Petar iz Podgorice, pa se nadam da ce biti jos puno
jako dobrih i jako korisnih postova.
Psihologija je, sta god da je, veoma KORISNA U SVAKODNEVNOM ZIVOTU, pa je svaka spoznaja i saznanje - DOBRODOSLO.
Ovde sam, za Alfidu, potpuni amater, pa cu rado da citam ove textove i da se- naucim.
a kad prodje malo vremena, onda cu nesto da napisem, t.j. da kopiram, hahaha.
kao bajagi da sam to znao i ja, jos pre rodjenja.
a - NISAM, da se zna!

pozdrav Alfidi, drzim ti palceve. Wink
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 02:10 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.
Kolegama Alphildi i Alexu želim uspešnu saradnju !

Pogledaću i malo po forumu da li ima još negde tema vezanih za psihologiju,
pa ću ih prebaciti ovde.

Svako dobro ! Srce si!
Alphilda
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 07:40 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala na divnim rečima Smile

Slobodno me opominjite ako preteram Smile

Ako ćemo pričati više o radu na sebi...i teorijama psihologijie, moramo krenuti od osnovne - psihoanalize.

Ovde ćemo samo osnovno, pošto se sve te stvari tiču dotiču mnogih stvari, pa ćemo imati prilike sa svime detaljnije....

PSIHOANALIZA

Početkom 19. veka Frojd uvodi pojam psihoanalize, onakvog kakvog ga danas znamo - da bi jadnom rečju imenovao ono što je sa pacijentima radio.
Dakle, sam je mnog puta rekao - psihoanaliza je skup tehnika koje se koriste u radu sa ljudima, da bi se došlo do razumevanja psihe, a razumevanjem će doći do izlečenja.

Dakle, prvi postulat na kome se zasniva celokupna psihoanaliza je:

Istina je lekovita.

Ako je čovek iskren doista prema sebi - biće zdrav. Ako mu pri tome smetaju neki mehnizmi koje je sam stvorio u nekom trenutku - treba mu pomoći da ih raskrinka - i biće izlečen.

Ako nešto krijemo od sebe, onda nam nije u svesti i ne možemo o tome razmišljati, niti prihvatiti istinu o tome. I tada nastaje bolest.

Otuda nesvesno.

Frojd nije bio prvi koji je pomenuo nesvesno (pominjali su ga i filozofi ranije) - ali bio je prvi koji ga je definisao na ovaj način, prvi koji je ukazao na njegov značaj, i prvi koji je ovaj pojam uveo u svet medicinskih nauka. Pre toga, ideja nesvesnog posmatrana je kao filozofska spekulacije, polje stvari koje ljudi zaboravljaju, ali koje samo retko, u nastanku bolesti utiču na čoveka.
Time je napravio jedan od svojih ključnih doprinosa psihologiji.

Drugi značajan doprinos je uvođenje, po prvi put, pojma energije u medicinske nauke.
On je govorio o dve sile. Libidu i Tanatosu.

Libido je životna sila, snaga koja tera čoveka da živi, razvija se i reprodukuje.
Tanatos je suprotna sila koja vuče ka samouništenju i smrti. Ono što danas olako nazivamo agresijom.

Radeći sa ljudima, došao je do toga da se u svim slučajevima koje je obrađivao ponavlja ista situacija.

Kada bi se jedan sloj nesvesnog skinuo - dolazilo je do priče o seksualnosti. Ne o volji za životom, ne o radosti u rastu i razvoju, kao što bi trebalo kada bi Libido bio ono kako ga je prvobitno odredio (kao životnu energiju), već do seksualnih poriva, fantazija...

Da li zbog konzervativnosti tadašnjeg germanskog društva, ili zbog toga što je to bio period strogih moralnih načela, koji su zabranjivali sublimaciju ovog nagona na gotovo bilo koji način (setite se samo kako se igra valcer!), pa je on među prvima izbivao na površinu, a on - bez stvarnog iskustva verovao da je to ključno i nije išao dalje - tek, nikada nije uspeo da nađe potvrdu da u Libidu postoji nešto više od seksualnog nagona.

U klasičnoj medicinskoj težnji da se stvari ne definišu šire nego što se mogu dokazati (poznatoj kao redukcionizam), on u izmenjenoj verziji svoje teorije definiše Libido kao seksualnu energiju.

U prvim izlaganjima, on se i sam brani, tvrdeći da postoji nešto više od toga, da bi kasnije rekao 'ja ga nisam našao'.

Generalno, glavna zamerka današnjih psihoanalitičara Frojdu je da nije išao dovoljno duboko i daleko u analizi. Danas se to mnogo drugačije radi.
Ali tada, za Frojda, odraslog u društvu u kome se o svemu moglo slobodnije govoriti nego o seksualnosti - bilo je logično da ne treba tražiti dalje od nje - kada čovek o tome progovori - znači da je došao do najdubljih slojeva ličnosti.

Gledano iz ovog ugla, skoro pola vekla nakon seksualne revolucije - sve to izgleda naivno.
Ali, nije li bilo naivno i verovanje da je zemlja ravna ploča? Ili da zemljom vladaju bogovi kmešteni na vrhu Olimpa? Koja nauka ili filozofija nije naivna u početku?
 Nazad na vrh »
Alphilda
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 08:14 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Govoreći o Frojdovim doprinosima nemoguće je ne spomenuti najpoznatiji.

Priču o strukturi ličnosti.

Po Frojdu, osnovu ličnosti čine isprepletane osnovne sile ili energije - Libido i Tanatos.

One čine skup nagone, instiktivnih, bioloških potreba koje teže da se ispolje i zadovolje.

Postoje od samog rođenja, imaju životinjski karakter, i osobinu nepoznavanja realnosti.

Jednim imenom, on ovaj splet sila naziva ID.

One su suštinski energetske i misaone prirode. Kada govorimo o misli, ne govorimo o intelektu na ovom niovu - govorimo o fantaziji.

Na primer, ako je dete gladno, sile u njemu veruju da ako pred sobom imaju fantaziju hrane, da se ispred njega hrana stvarno i nalazi.
Ovim silama, fantazija je dovoljna za smirivanje.
Sile ne prave razliku između fantazije i realnosti.

Međutim, u relanom svetu, beba ima i fizičko telo. Čak i ako izfantazira hranu, ona neće biti sita, i i dalje će imati potrebu. Zato će svoju prirodom datu energiju morati da iskoristi kako bi formirala neku strukturu koja će se oslanjati na njene potrebe, ali koja će biti i u kontaktu sa realnošću - moći će u realnom svetu da nađe način da bude nahranjena.

Svi koji su imali kontakta sa bebama tokom prvih meseci razvoja znaju kako to izgleda - prvih dana beba plače ako joj bilo šta nedostaje. To je fizička reakcija na grčenje stomaka. Ali u tom trenutku, bebe ne znaju da to može da znači "daj hranu". Tek nakon višestrukog ponavljanja procesa "ja plačem - neko mi da hranu", ona ta dva povezuje.

Tako se formira kontakt sa realnošću.

Kroz izgradnju nove strukutre - čuvenog EGA.

Ego je i danas sama suština psihologije.
To je najvažnija struktura, u čijem razvoju ne sme biti ozbiljnijih grešaka (iako ih u praksi, uvek ima - malih)

Njime se formira i održava kontakt sa realnošću.

Tek nakon razvoja, nakon izgradnje ove strukture, sa njom se može raditi. Zato je psihoanalitički rad sa decom visoko rizičan i mnogi odlučuju da se nikada ne upuste u njega.

Analizirati nešto što nije razvijeno, i što čini samu suštinu čovekove svesti, kontakta između unutrašnjeg i spoljašnjeg, ili ako hoćete, energije i fizičkog sveta, a pri tome nije do kraja razvijeno - krto je i lomljivo - znači preuzimanje rizika da se neki delovi uruše i stvore trajne posledice.

Kroz analizu radova nekih Frojdovih sledbenika - Ane Frojd, Melani Klajn i drugih - moguće je videti rezultate neadekvatnog rada sa decom (setimo se da je sin Melani Klajn izvršio samoubistvo, kao i dva dečaka sa kojima je Ana radila...)

Dečija psihologija i psihoanaliza je posebna tema, i o njoj možemo pisati odvojeno.
Da se vratimo još malo Frojdu.

Ego se razvija vrlo brzo po rođenju. I sama majka podstiče to, svojim nagađanjem šta detetu treba, zbog čega plače, učenjem da prepozna sitne signale kojih dete polako kroz tu komunikaciju postaje svesno.
(treba reći da danas postoji posebna škola ego-psihologija po kojoj ego postoji od samog rođenja, samo se razvija i nadopunjuje tokom ovog perioda).

Kada takvo jedno dete, dođe do uzrasta od 4-5 godina, ono evidentno ima kontakt sa realnošču.
Zna da traži da jede, zna da pazi da se ne udari...gotovo kao odrasla osoba. Sama, ona će se snaći da preživi.

Međutim, ostaje da se izgradi još jedna struktura ličnosti - ona koja se gradi u kontaktu sa drugim ljudima - super ego.

Super ego počnje sa razvojem još ranije. Svaki put kada roditelj pokaže strogost, i dete je korak bliže tome da bude strogo prema sebi.
Ponekad sve to bude preterano, pa dobijemo osobu koja sama sebe sputava u svemu. Ponekad bude nedovoljno, pa dobijemo osobu koja je krajnje nekritična prema sebi.
Ali najčešće su ljudi negde između.

To je jedan deo super - ega - policajac koji nam daje strogost prema samima sebi.

Frojd o njemu nije govorio, ali danas je to toliko priznata stvar u svim pravcima, da mi se čni da treba to navesti ovde, u sonovama teorija.

Drugi deo super ega nastaje kroz čuveni edipalni kompleks.

On je posledica straha i osećanja krivice.

Dakle, super -ego - instanca ličnosti koja kontroliše delanje ljudi u spoljašnjem svetu, i odnos prema samom sebi (ono što mi zapravo mislimo o svom egu), određena je stepenom prisustva odnosno odsustva tri stvari - strogosti, straha i osećanja krivice.
 Nazad na vrh »
Alphilda
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 09:22 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Edipalni kompleks

Priča o edipalnom kompleksu je jedna od nekada najkontraverznijih Frojdovih ideja. Ako ima interesovanja, možemo više pisati o njemu, ali u ovom trenutku htela bih samo da ga postavim tamo gde danas stoji u psihoanalizi.

A danas preovlađujuće stanovište je - nije važno toliko da li nastaje baš onako kako je Frojd opisao - važno je da postoji, da može biti uzrok problema, i da se na njemu može raditi.

Mit o Edipu je poznat. Muškarac koji je imao seksualne odnose sa majkom, pre toga ubivši oca.
Suština je u dečaku koji se sa ocem bori za majčinu pažnju.
I o devojčici koja se sa majkom bori za očevu (pa tada govorimo o Elektrinom kompleksu).

U tom uzrastu pažnja se odnosi pre svega na telesni kontakt i osećanje bliskosti.
Ako prihvatimo Frojdov nalaz da je libido svodiv na seksualni nagon, jasno je koja vrsta pažnje je po njemu u pitanju. Ako ne prihvatimo, jasno je da to može biti najrazličitija vrsta pažnje.

Ali, vezana je za suprotni pol, po pravilu.

Pri tome se razvija osećaj krivice kod deteta, jer svesno (ili polu-svesno) teži da roditelj istog pola ostane isključen iz ove dijade.

Da li kod dečaka nastaje strah od kastracije -ili ne?
Da li kod žena nastaje čuvena zavist za penisom?

O tome je teško diskutovati. Ja nisam verovala dok nisam videla (a da nisam tražila). Dok mi neko sam nije rekao. Sada verujem da postoje ova osećanja, ali ne znam da li kod svih.

Činjenica je da pored osećanja krivice koje nastaje kod dece kada teže da ostvare specifičan odnos sa roditelejm suprotnog pola, pored osećanja krivice zbog odbacivanja onog koji je isti pol, i na neki način "zauzimanja njegovog prostora", uporedo nastaje i strah. Strah od ljutnje onog izopštenog roditelja.

Toliko naivno cela priča deluje, jasno mi je. Ali ako se setimo koliko naivnim očima dete posmatra svet u ovom uzrastu 3-5 godina - možda ćemo shvatiti.

Važno je da taj strah ne preraste u veliki strah. I da osećanje lrivice ne preraste u veliko osećanje krivice. Toliko znam da kažem.

U tim slučajevima nastaje konflikt - potreba koja postoji teži da se zadovolji, a strah i osećanje krivice (uz dodatak one strogosti koja je preslikana sa roditeljskog odnosa prema detetu) je blokiraju.

I nastaje sputanost, koja tek kasnije u pubertetu postaje razrešiva, ali ni tada ne uvek.

Generalno, psihollozi se slažu oko tih osnovnih stvari - težnje ka privlačenju pažnje i ostvarivanju bliskosti sa roditeljem suprotnog pola (čiju seksualnost neki osporavaju), i posledičnim negativnim osećanjima prema samima sebi (strah, osećanje krivice, strogost u smislu potrebe za samokažnjavanjem).

Posmatrajući većinu dece, mogu se videti samo naznake ovih oisećanja - za pronalaženje ostaka treba istraživati, pažljivije posmatrati, eksperimantisati.

Iz ovog, prvog formiranja osećanja prema sebi ("ja sam loš", "kriv sam" ili "mogli bi me kazniti"), nastaje instanca ličnosti - Super ego.

Poseban deo Super ega čine ideje deteta, kasnije osobe, o tome kakva treba biti, tzv. Idealni super ego. Ona se razvija pod direktnim uticajem roditelja ("dobar si ako...", on je dobar zato što...", "volimo kada ti...")

I ta dva dela Super- ega čine najvišu instancu ličnosti po Frojdu - jedno je strogi deo, koji ograničava ponašanje, a drugi je onaj koji ukazuje kakav treba biti, u idealnom slučaju - ka čemu treba stremiti.

Super ego je zbog toga nisilac morala, ideala, vere koju osoba ima.
 Nazad na vrh »
Alphilda
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 10:23 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Poznati deo Frojdove teorije je i deo o razvojnim stadijumima.
Mnogo je polemike vođeno čuvenim oralnim, analnim, genitalnom i falusnom stadijumu.
Pokazalo se da je priča ipak drugačija od one o kojoj je on govorio, i danas se njegova teorija više koristi kao ilustracija u udzbenicima i deo istorije psihologije.

Deo koji je svakako i pored brojnih provera izdržao i odoleo vremenu je priča o konfliktima i neurozama.

Da se razumemo - svi ljudi imaju neuroze. Svi imaju neke sitne bubice koje prorade u određenim situacijama. Svi su osetljivi više nego što je neophodno na nešto.
Neko dobije pravi telesni simptom - pa onda govorimo u izbijnanju neuroze, kod nekih ona izbija kroz neke sitne psihološke probleme (koliko ljudi znate da se plaše zmija, a nisu ih videli godinama? - to je fobija, ali vrlo zgodna, za razliku od nekih drugih).

Frojd je smatrao da neuroza nastaje kada eskalira neki konflikt unutar osobe, ukoliko je konflikt nesvesan. Ukoliko je svestan, onda ga osoba razrešava. Ali ako je vezan za stvari koje je i samoj osobi teško da prihvati, onda ga potiskuje, i ostaju samo osećanja koja jeteško vezati za neki sadržaj.

Ukoliko osoba uspe da veže osećanja za konkretni sadržaj (npr konflikt izmedju osećanje krivice i želje sa time da je nekada želelo jednog orditelja samo za sebe)...njegov ego će moći da shvati iracionalnost takvog konflikta, i da ga razreši.

Ako se to ne desi nastaje neuroza.

Posebni poblik neuroze je histerija.

Za histeriju se smatralo da je imaju samo žene, odatle i naziv (Hysterus- materica - verovalo se da se materica kod žena "otkači" i luta telom, praveći haos).
Frojd je prvi rekao da i kod muškaraca postoji histerija.
Histerija se ispoljava jasnim telesnim simptomom koji nema medicinsku osnovu.

Pitanje je, svakako, koliko se u to vreme moglo znati o psihosomatici i energetskoj mapi tela....pa da se preko njih objašnjavaju problemi histeričnih ljudi - ali Frojd nije bio jedan od onih koji su to mogli da znaju, a i njegove težnje su bile naučne.

Tipične pojave histerije su:
osoba prestane da čuje na jedno uvo, bez medicinskih razloga - pa Frojd dođe analizom do konflikta između težnje za prisluškivanjem i osećanja krivice.
Oduzetost ruke, nekog drugog dela tela, mucanje, stomačne tegobe....
 Nazad na vrh »
Alphilda
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 02 Feb, 2011 10:30 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

MEHANIZMI ODBRANE

Sa željom da privodim priču o osnovi psihoanalize i Frojdovoj teoriji kraju, da ovo ne bi postala tema samo o njoj, reći ću još par reči o mehanizmima odbrane.

Frojd jeste govorio prvi o njima. Pre svega o potiskivanju, koje je za njega bilo najočiglednije. I jeste govorio da su oni uzroci bolesti.

Vođeni time njegovi sledbenici su mislili kao i on da je, u skladu sa osnovnim postulatom psihoanalize "istina je lekovita", uvek korsno za ljude da svoje mehanizme odbrane uklone.

Međutim, Frojd nije radio sa decom, a oni koji jesu kasnije, pokazali su nedvosmisleno da je opasno mešati se u mehanizme odbrane deteta, jer njegov razvoj nije završen. Ego nije formiran.

Da krenemo redom.

Mehanizmi odbrane su tvorevine ega. Nastaju u kontaktu unutrašnjih nagona, potreba, sila i realnosti, razvijajuci se zajedno sa egom. Sa jedne strane, ego njih razvija, a sa druge, oni podržavaju ego, kako se ne bi urušio pred navalom zahteva sa unutrašnje strane (nagona) i onih sa spoljašnje (realnosti).

Svrha postojanja ega je, rekli smo - kontakt sa realnošču. To je osnova za život u njoj.

Nisu svi mehanizmi isti. Neki su primitivniji, razvijaju se ranije, služe kao potpora dok se ego ne razvije do određenog stepena, a zatim se transformišu polako (ukoliko razvoj ide kako treba) u sve savršenije i korisnije za osobu - i tako sve do najsavršenojeg - sublimacije.

U ranom detinjstvu, nemoguće je govoriti o potiskivanju. Ako ego nije izgrađen, gde potisnuti sadržaje? Nigde. Nemoguće je.

Reći ću par reči o većini mehanizama odbrane, a možemo otvoriti i posebnu temu o tome za više diskusije.

Početni mehanizmi odbrane su vrlo primitivni.
Tu su:
čuveni spliting (cepanje) - kada ego i dalje nije u stanju da neke delove sveta oko sebe i mrzi i voli istovremeno, odnosno da prihvati da je sve i dobro i loše, i da sve u nama može izazvati i dobre i loše emocije - u tom slučaju, odnos prema određenoj stvari se "cepa" - recimo jednu počinjemo da volimo do iznemoglosti, idealizujemo je, dok neku drugu podjednako tako mrzimo. U odraslom dobu moguće je pronaći gotovo kod svakog neki takav primer. Kod dece to su najčešće naizmenične promene - malo obožavam mamu, a tata je užasan, a malo obožavam tatu, a mama je nepodnošljiva.

Postoji i druga vrsta splitinga ili cepanja. Kada ličnost, ne prihvatajući neko svoj deo zbog teških emocija koje nosi, jednostavno ga "otcepi" od ostatka svoje ličnosti i ega. Više nije u kontaktu sa njim. Ova vrsta splitinga je jako značajna, i predstavlja jednu od osnova za ličnost sociopata.

Projekcija je takođe jedan od prvih mehanizama odbrane koji se razvijaju. On je takođe i jedan od najpoznatijih. Postoje različite vrste projekcije, jer kako se ego razvija, one postaju sve savršenije. Prve projekcije su od velikog značaja za razvoj bebe u prvim nedeljama života, i nose poseban naziv "projektivna identifikacija".

Poricanje i srodni mehnizmi često se pominju u literaturi. Oni su takođe vrlo primitivni, i govore o relativnoj slabosti ega. U praksi se retko sreću, izuzev nakon traumatskih događaja, kada ličnost značajno regredira na određen period vremena, kako bi se odbranila od nekog saznanja i zadržala sbagu ega. Sreću se naravno i kod psihoza.

Regresija je jedan od zanimljivijih mehanizama odbrane. On podrazumeva vraćanje na raniji stadijum razvoja. Frojd je smatrao da je uvek negativan kao i zaostale mehanizme. Međutim, danas se zna da je u kriznim periodima u razvoju ličnosti, ili nakon trauma ili stresnih perioda vrlo krosino nazadovanje ličnosti, vraćanje na prethodni stadijum razvoja, kako bi se učvrstila struktura i krenulo u novu fazu razvoja. Nravno, to se u mnogo većoj meri odnosi na odrasle ljude - kod dece važe posebna pravila.
Interesantno je da je neznajući, i sam Frojd potencirao regresiju. Ljudi na terapiji kod njega zauzimali su ležeći položaj (po čemu je psihoanaliza drugačija od svih psihoterapijskih metoda), dolazili uvek u isto okruženje, vraćali se na neki način u osećanje sigurnosti i zbrinutosti tokom tih 45 minuta rada svakog dana - čime su imali optimalne uslove za regresiju. Regresija, naročito kada postoje problemi koji datiraju iz ranijih životnih perioda (a uvek postoje) je ključna - kroz nju dolazi se do ranijih stadijuma razvoja, i moguće je ispravljati greške u njima.
Danas se ta vrsta regresije u kriznim situacijama smatra važnom za prevazilaženje teškoća, i naziva se "regresija u službi ega".

Potiskivanje, kao mehanizam odbrane - već smo rekli - dolazi kasnije. Obično se prvi put razvija oko 3-4 godine, kada je ego već formiran, i kada kreće formiranje super-ega. Potiskivanje je vrlo iscrpljujući mehanizam, i po pravilu troši više energije nego ostali. Njega ne može da proizvede nerazvijeni ego. Dakle - ono što ego teži da potisne je uvek sadržaj skopčan sa jakom emocijom. Ego pokušava da potisne oba - i sadržaj i emociju. Međutim, tolika energija je potrebna za potiskivanje emocije, da nikada ne uspe u potpunosti, pa onda imamo različite ishode:
- moguće je da se sadržaj potisne, pa osoba više ne može da opiše neki događaj, ali emocija ostaje, pa osoba recimo, kada prođe pored nekog mesta, oseti neki miris i slično, odjednom oseti veliku tugu, ili bes...neko neobjašnjivo osećanje. Pravilo je da emociju ne može povezati sa onim što je prvobitno izazvalo.
- moguće je da, nekim slučajem i deo emocije bude potisnut, ali onda on izbija na druge načine - na primer, kroz projekciju na druge ljude. Recimo, ako je neko užasno ljut na sebe zato što je izneverio prijatelja, može to stalno ispoljavati kroz netrpeljivost prema svim ljudima koji izneveruju prijatelje. Primećujete li sličnost sa mehanizmom projekcije? Da, u osnovi projekcije (zrele projekcije, koja se razvija u kasnijem dobu) uvek stoji potiskivanje.
- moguće je i da potisnuta energija ode u drugu stranu - u telo. Tada nastaju psihosomatski problemi, histerija, neobjašnjivi simptomi.

Kod potiskivanja treba pomenuti još jednu stvar.
Čovek lako pogreši u vezi njega.

Kada se potiskivanje razrešava, kada se sadržaji oslobađaju, vezuju za emocije i konflikti rešavaju - čovek po pravilu oseća da je lakši, oslobođen - kao da lebdi umesto da hoda. To je rezultat oslobađanja energije koja je do tada bila zauzeta nastojanjima da nešto drži dalje od svesti.

Međutim iste stvari i isti znaci se ponavljaju kada se potisnuta energija preusmeri - ode na drugu stranu - na projekciju, i posebno, na telesni simptom.
Dolazi do istog osećanja slobode, nevezanosti, lakoće. To je rezultat toga što se opet oslobađa energija koja se koristila u cilju držanja emocije potisnutom - manje nje je potrebno sada, kada emocija ide u drugom pravcu.

Tada, osoba koja se zbog dužeg potiskivanja osećala sputanom, slabom, odjednom oseti lakoću. Ali to traje određeni period - ponekad svega nekoliko dana - dok se ne pojave telesni simptomi. Jer telo trpi.
I onda imamo klasičnu dinamiku - od osećanja sputanosti i težine zbog napora oko velikog potiskivanja - preko osećanja lakoće i slobode - to telesnih simptoma.
 Nazad na vrh »
kamilica
Hodočasnik

Pridružio: 29 Dec 2008

Poruka Poslao: 02 Feb, 2011 20:37 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Možda te ja sad prekidam, a možda ne, ali htela sam da te zamolim da pišeš o Roršahovom testu. Interesantan mi je zato što ga vidim kao jedan prodor apstrakcije u nauku.
Ako te skrećem sa teme, onda nastavi samo pa ćemo o tome drugom prilikom...
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Alphilda
Napredni tragalac

Poruka Poslao: 02 Feb, 2011 20:54 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ne mozes me prekinuti, jer ne pisem za sebe Smile

Slobodno...ako nekoga zanima neka sibne...a ako mislim da je tema za negde drugo - prebacicu je.

O Rosarhu?

Pa, nema puno da se kaze.

Ne verujem da vas zanima kako je nastajao zato sto je devojkama iz visokog drustva bilo dosadno pa su igrale takve igre...i kako se kroz njih na fini nacin flertovalo sa mladicima iz istog tog visokog drustva...

Da pisem o razvoju? standardizaciji?
Ne deulje mi mnogo zanimljivo...tu se sve svodi na brojke...

O nacinu tumacenja ne smem da pisem, vise nikada ne biste mogli da budete ispitani njime...

Ima li tu jos neceg sto bi moglo da se opisuje?

Mozda ono na cemu se zasniva? Toriji projekcije?
 Nazad na vrh »
kamilica
Hodočasnik

Poruka Poslao: 04 Feb, 2011 12:22 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Alphilda ::

Drugi značajan doprinos je uvođenje, po prvi put, pojma energije u medicinske nauke.
On je govorio o dve sile. Libidu i Tanatosu.

Ovo je veoma interesantno. Nama koji se ne bavimo psihologijom, teško je da shvatimo Frojda i uvek ga gledamo kao nekog mračnjaka.
Jednom sam negde pročitala (ne pitaj me kad i gde), da je Frojd radeći sa bolesnicima bio veoma razočaran odnosom svojih kolega prema njima. Mislio je da ne pokazuju dovoljo interesovanja za pacijente, da se zadovoljavaju postavljanjem dijagnoza i uživaju posle čestitajući jaden drugome na tome, bez istinskog kontakta sa pacijentom. Prilično hladno i grubo, čini mi se. Zato me interesuje, ako možeš da opišeš malo bolje ovo stanje pre Frojda, možda bi ga u tom svetlu bilo lakše razumeti.
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 04 Feb, 2011 12:36 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ali, onda ulazimo u sfere psihijatrije, sto dodje kao neki ogranak psihologije...
Alphilda, da li mozes da nam kazes na koje se sve oblasti deli psihologija?
Mislim da bi bilo dobro kada bismo ovaj podforum podelili na tih nekoliko najvaznijih pravaca u psihologiji, pa da o njima diskutujemo.
kamilica
Hodočasnik

Poruka Poslao: 04 Feb, 2011 13:41 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Alphilda ::

Pitanje je, svakako, koliko se u to vreme moglo znati o psihosomatici i energetskoj mapi tela....pa da se preko njih objašnjavaju problemi histeričnih ljudi - ali Frojd nije bio jedan od onih koji su to mogli da znaju, a i njegove težnje su bile naučne.

Evo još jedno pitanje, pre nego što se podeli tema...
Koliko se danas zna o tome?
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » PSIHOLOGIJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Obaveštenje: BESEDE I BOG GOVORI SU PONOVO DOSTUPNE NA OBJAVAMA 0 adminfob 8258 11 Jan, 2010 21:27 pm
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka NAJDELOTVORNIJE TEHNIKE KOJE KORISTITE... 188 Aleksandra-Caca 200634 18 Jul, 2011 22:36 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka NOVO NA SAJTU 69 adminfob 118406 27 Mar, 2011 09:52 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PUT SRCA... 89 Vakan Tanka 149847 23 Dec, 2010 05:49 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ZORAN IZ ZEMUNA - Čitaocima koje to zanima (2008.) 2294 Vesna 1702939 08 Nov, 2010 01:48 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vreme naše danas !... 6 biblijski-hriscanin 10708 03 Jun, 2010 20:03 pm
TATA SINANA Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - 2009. 2462 Aleksandra-Caca 1636075 27 Mar, 2009 11:34 am
Vera Bojičić Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)