DEPRESIJA kroz pojmove HRIŠĆANSTVA, i oslobađanje od nje...
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 19 Jan, 2011 21:42 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Mystic_Storm ::

rale ::
Св.Оци су користили мало другачије називе па је потребно да се уложи мало напора да се разуме о чему пишу.Израз депресија није ни постојао уњихово време.
Примећујете да зле мисли називају демонима и злим духовима.

Meni se ipak više sviđa kada kažu demon i duh jer deluje mudrije, ako bi pričali misao onda ne bih shvatio tako ozbiljno i ne bi tako delovalo. Ljudi u ovom svetu sve zamišljaju kroz oblike i siguran sam da lakše shvataju poentu ako kažu da je to u pitanju demon ili duh nego misao.

Tako da u opšte ne smeta što je tako, dobija veću dimenziju važnosti a i jeste važno.
Океј је што се мене тиче,ја сам већ писао о томе да су наше мисли заправо жива бића.Змија која је преварила Еву је се појавила у њеном уму као мисао.
Ми Анђеле доживљавамо као своје мисли.Само треба мало да се извештимо у разликовању тих бића нашег ума.
Као што смо ми бића Хритовог ума па доживљавамо себе као да живимо на планети земљи,тако и бића нашег ума доживљавају себе да живе на планети земљи.
Само што су у питању паралелни светови како лепо објашњава Вера.
Плодове са Дрвета мудрости и Дрвета познања добра и зла,ми у себи доживљавамо као нове идеје у нашем уму.
Па сад види где се налази Рај или Царство небеско.
Mystic_Storm
Hodočasnik

Pridružio: 01 Jun 2009

Poruka Poslao: 21 Jan, 2011 11:54 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ЗНАК ХРИСТОВЕ ЉУБАВИ

Христос као да је рекао: Носио сам крст за спасење рода људског. Када некога желим себи
да призовем, прво га обасипам жалостима и његово срце најпре пробадам стрелама
натопљеним пеленом туге. То чиним да би тај човек био мртав за екстремне заносе и
пролазна задовољства. Значи, невоља је израз моје љубави.

старац Макарије Оптински (+ 1860)
Писма духовног руковођења

ДУГИ ПЕРИОДИ ТАМЕ И ПАТЊЕ

Могуће је да је неописива меланхолија која те тишти и спречава сваку добродетељ, само
искушење, које би требало да докаже чврстину твоје одлуке и чистоту твоје љубави према Богу. Наша љубав према Богу се не пројављује само као духовна радост. Штавише,
постојана храброст, непоколебљиво одржавана кроз дуге периоде таме и патње, још више
сведоче о тој љубави.

ДУША ТУГУЈЕ БЕЗ БОГА

Куд год да се човекова душа окрене, осим према Теби, она бива прикована за жалости,
макар да се задржи и на лепим стварима.

Блажени Августин (+ 430)
Исповести

НЕ ЗАБОРАВЉАЈ СМИСАО ЖИВОТА

Живот нам је дарован да би он нама служио, а не ми њему. Идолатризовањем живота,
човек, пре или касније, престаје да схвата његов смисао, те запада у стање депресивне
збуњености. Он, попут коња, наставља да вуче то бреме очајања, да би га на крају
изненада заробила сама неосетљивост. Уколико жели да буде слободан, човек не сме да
заборави смисао живота.

старац Нектарије Оптински (+ 1928)

ОЧИНСКА КАЗНА

Када се чамотиња укорени у нама, душа мора да поведе велику битку. Овај окрутни,
деспотски дух, јавља се заједно са духом туге или му следи, а посебно напада отшелнике.
Када страховити насртаји ове страсти уђу у човеково срце, он не може ни да помисли да
ће их се икад ослободити. Тада му непријатељ убацује помисли да ће се патња, у случају
да је издржи, наредних дана увећавати, јер га је Бог напустио и не чује његове вапаје. Или
пак, човек почне да верује да то проживљава упркос Промисли Божијој, те да само он тако
пати.
Међутим, то није баш тако. Господ не кара само нас грешне, већ и саме светитеље, који
Му угодише. Он то чини попут брижнога Оца, Који кара своју децу како би она задобила
што више врлина.

свети Нил Сорски (+ 1508)
Скитско правило, шеста страст
Ризница руске духовности

ТЕЖАК ЖИВОТ ЈЕ СПАСОНОСАН

Увек имај на уму: Ако је твој живот тежак и пун жалости, онда си на правом путу. Али,
ако живиш у раскоши, богатству, почастима и телесним задовољствима, на путу си
пропасти. Заиста, немогуће је задобити смирен ум без дугогодишњег подношења многих
жалости и мука.
Ми не волимо жалости, упркос томе што нам оне доносе корист, а страшно нас привлаче
раскош и задовољства, која нас духовно и телесно уништавају.

о. исповедник Илиан Светогорац
У потрази за истинском мудрошћу
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 21 Jan, 2011 12:07 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

СЕЋАЊЕ НА ДЕПРЕСИЈУ НАС ПАРАЛИШЕ

Чим човек позавиди ближњему или га лиши нечег материјалног (хране или новца), његово
срце одмах доживљава духовни удар, који поробљава и притиска душу. Затим, када се
човек касније сети свих који су били гладни, он занеми, а његов ум бива поробљен и
помрачен. Такво стање је у ствари последица одлуке његовога срца, будући да је оно
извор човекових помисли. Тада крв почиње убрзано да струји и слива се у главу, те
васцели човек запада у веома тешко и неприродно стање. Тако Господ шаље праведну
казну због немарности према ближњем.

свети Јован Кронштатски (+ 1908)
Мој живот у Христу

ПЛОДОВИ ЖАЛОСТИ

Неизмерна туга којом, макар и ненамерно, пробадаш срце ближњега ће ти се вратити.
Каквом мјером мјерите, онаквом ће вам се мјерити (Мт. 7,2).

свети Јован Кронштадски (+ 1908.)
Мој живот у Христу

БОГООСТАВЉЕНОСТ

После тога се чудимо, зашто нас је Бог напустио? Како то да смо постали предмет
непријатељског изругивања? Како то да су нас надвладали сви народи и да нас нападају да
би нас немилосрдно опљачкали? Требали би се, међутим, чудити преобиљу милосрђа
Божијег. Како то да на нас није послао огањ са небеса, као што се десило Кореју и онима
са њим? Како то да нас није живе послао у ад, растворивши због нас земљу и откривши
бездан и провалију, као што се десило Датану и Авирону и читавом оном скупу? Како то
да нас није у потпуности предао свеопштој погибељи, као што се дешавало
незнабожачким народима? Ми смо, заиста, били незнатно кажњавани за наше грехе.

свети Григорије Палама (+ 1360)
Господе, просвети таму моју!

ШТЕТА ОД СЕЋАЊА НА ПОЧИЊЕНЕ ГРЕХЕ

Живо сећање на почињене грехе, повређује добру наду. Јер, ако се они, праћени тугом,
поново узбуркају у души, удаљавају нас од наде. С друге стране, ако слике пријашњих
грехова нису пропраћене покајањем, онда поново уносе стару прљавштину.

свети Марко Пустињак (+ 4. век)
О онима који мисле да се оправдају делима

ДЕМОН НЕЗАДОВОЉСТВА

Ко избегава овоземаљска задовољства сличан је тврђави, недоступној демону туге. Јер,
туга наступа онда када је човек лишен задовољства, било тренутног или очекиваног. Од
таквог непријатеља се не можемо избавити све док смо привезани за било шта земаљско,
јер Он своје мреже за побуђивање туге, шири на оно за шта види да смо највише везани.

ава Евагрије (+ 399)
Поглавља о делатном животу

УСАВРШАВАЊЕ ДОЛАЗИ ОД БОРБЕ

Речено је да Бог демонима допушта да нас нападају из пет разлога. Први је да, кроз нападе
и одбране, научимо да разликујемо врлину од греха. Други разлог је да бисмо врлину, коју
смо задобили борбом и трудом одржали чврстом и непроменљивом. Трећи разлог је да не
бисмо напредовањем у врлини мислимо високо о себи, већ да бисмо се учимо кротости.
Четврти је да, искусивши сву подлост греха, савршено га замрзимо. Коначно, пети и
најважнији разлог је да, ослободивши се од страсти, не заборавимо на сопствену немоћ и
силу нашег Помоћника.

свети Максим Исповедник (+ 662)
Четристо глава о љубави

УМ ПОМРАЧЕН ОЧАЈАЊЕМ

Када је душа смућена, узнемирена гњевом или дубоким очајањем, ум, без обзира на труд,
не може да одржи сећање на Бога. У потпуности помрачен насртајима страсти, човек губи
сваки облик њему својствене перцепције. Стога и не може да се пројави непрекидно
сећање на Бога, јер је та способност ума опхрвана страстима. С друге стране, када се душа
ослободи ових страсти, онда чак иако је ум тренутно заборавио на објекат своје чежње, он
се одмах враћа на првобитно добро дело сећања на Бога.

свети Дијадох Фотички (+ 486)
О духовном познању

ГОРДОСТ ЈЕ КОРЕН ТУГЕ

Кажеш да те општа морална слабост, сопствена неспособност да се одупреш искушењима
и одбациш страсти неописиво жалосте, што само сведочи о томе да рачунаш да се спасеш
само сопственим снагама.
Међутим, саветоваћу ти следеће: Када си већ доспео у такво стање, требало би да се
ослободиш сваког греха који те тишти, али само по цену уништавања корена свих грехова.
Мисао о том греху те вероватно никада није жалостила, јер никада ниси ни сумњао да је
он присутан. Тај грех је твоја гордост.
Али, ако смо кротки, Бог нам помаже да се боримо против греха. Ако смо горди, Он то не
чини. А како можемо постати кротки ако себе не видимо онаквим каквим уистину јесмо
најгори од свих грешника? Или, ако не клечимо у покајању?

ЛУКАВОСТ ПАЛИХ ДУХОВА

Наша патња је на први поглед толико безначајна, да ју је немогуће сматрати патњом
уопште. Међутим, то је само лукавост нашег искусног непријатеља, коју је стекао кроз
дугу борбу са бедним човеком. Пали дух види да окрутна, груба и директна искушења у
људима побуђују ватрену ревност и постојаност. Он је то увидео, па је променио тактику.
Променио је своја сурова искушења у слаба, али подмукла, чије је дејство изузетно
снажно. Она у нашем срцу не побуђују ревност и борбу, већ га држе у стању колебања, а
ум испуњавају сумњом. Таква искушења раслабљују и постепено исцрпљују човекове
душевне силе, бацају га у тугу и лењост, и тако га, због његових слабости, уништавају и
чине стаништем страсти. Наравно, Богу је у потпуности позната ова сатанина вештина и
начин његове борбе против данашњих монаха. Бог данашње подвижнике награђује исто
као и оне древне, иако је борба првих мање очигледна од других.
Не смемо се предавати немарности, тузи и лењости, већ, супротно томе, сву пажњу и
енергију усмеримо на испуњавање јеванђелских заповести. Кроз такву послушност ћемо
открити безбројне обмане непријатеља и његове лукаве замке. Тако ћемо моћи да
схватимо да су, наизглед безначајни, проблеми и искушења данашњице, исто као и
некадашњи велики проблеми, усмерени ка томе да удаље човека од Христа и униште
истинско хришћанство на земљи, остављајући при томе само спољашњу форму, која
обмањује човека. Тада ћемо познати да су мала искушења, испланирана и изведена са адском охолошћу, у сатаниним очима, успешнија од озбиљних, очигледних и директних
напада.

свети Игњатије Брјанчанинов (+ 1867)
Арена

САМОПОУЗДАЊЕ

А ја, бедни, имајући више поверења у властито мишљење, него у здраво расуђивање мога
старца Василиска, нисам више ишао са њим да сакупљам бобице, већ сам остајао у својој
келији, предајући се строжијем посту, дужим молитвама и читању. Какав, дакле, беше
исход мог отпора и неслагања са мојим старцем? Потпуна немарност за молитву и свако
богоугодно дело, расејаност, униније, осуђивање, нека врста отуђења од старца и савест
која је грцала под овим тешким бременом. Убрзо, нашавши се у оваквом стању, почео сам
да очајавам. Да милосрђем Божијим и старчевим молитвама нисам увидео своју грешку,
пао бих у стање потпуне прелести и духовне смрти. Почео сам да се оштро прекоревам,
схвативши како је погубно, живећи у послушности старцу, одвојити се од његовог начина
размишљања. Када је старац касније дошао у моју келију, пао сам ничице пред њега и са
покајничким сузама затражио опроштај. Загрлио ме је прерадостан онако како је некада
отац загрлио свога блуднога сина, и са пуно љубави ми опростио. Како је изговорио речи
опроштаја, одједном сам се променио. Сви мучни насртаји непријатеља распршише се
попут дима и одмах осетих да сам се вратио у некадашње душевно стање: мир, радост,
љубав и послушност свом духовном оцу.

старац Зосима (+ 1833)
Старац Зосима
 Nazad na vrh »
Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 22 Jan, 2011 11:59 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

НЕУМЕРЕНОСТ И ВЕЗАНОСТ ЗА ОВОЗЕМАЉСКО
Насртаји страсти, узбуркујући и прљајући море мира и тишине, потапају душу. Такво
море се може прећи само у светлом и празном броду потпуног самосавладавања и
нестицања. Јер, неумереност и везаност за овај свет узбуркују страсти које преплављују
срце и за собом остављају само муљ и прљавштину помисли. Тако, након смућења ума,
помрачује се срце, које за собом повлачи и тело. Затим се у срцу и у души пројављују
немарност, тама и смрт, те срце и душа бивају лишени, њима својствених, осећања и
способности.

свети Григорије Синаита (+ 1346)
Излагања о заповестима и догматима

ОЧАЈАЊЕ КАО ГОРДОСТ
Човек на једном истом месту може и да се спасе и да пропадне. Сатана је био најлепши
анђео, који је увек стајао пред Богом, па је због гордости пао. Јуда Искариотски је био
један од Дванаесторице апостола, па је због среброљубља издао Господа, а затим из
очајања извршио самоубиство. И многи други су нестали на сличан начин.
С друге стране, грешни цариник се оправдао једном кратком молитвом. Добри разбојник,
већ распет, такође је био спасен једном кратком молитвом и ушао је у Рај заједно са
Самим Господом. Наш Господ је гордим и среброљубивим књижевницима и фарисејима
рекао да ће цариници и блуднице ући у Царство Божије пре њих, јер су се покајали након
проповеди светог Јована Крститеља, док горди учитељи то нису учинили.

о. Васијан Псковски
У потрази за истинском мудрошћу

ГДЕ ЈЕ ГОСПОД МОЈ?
- Порекло Где си Господе, Светлости моја? Зашто си сакрио од мене Лице Своје? Душа Те
моја дуго није видела и зато тугује за Тобом и са сузама Те тражи. Где је Господ мој?
Зашто Га не видим у души својој? Шта му смета да живи у мени? Значи да у мени нема
смирења Христовог и љубави према непријатељима.

свети Силуан Атонски (+ 1938)
Поуке

ДРЖИ СВОЈ УМ ЧИСТИМ

Не прљај свој ум задржавањем гневних и похотљивих помисли у себи, да не би, отпавши
од чисте молитве, потонуо у дух туговања.

свети Максим Исповедник (+ 662)
Четристо глава о љубави

ДУХОВНА РАВНОТЕЖА

Постоји духовни закон промене нашег расположења. Када те обузме жалост, немој јој се
много предавати. Сети се да ће после туге доћи радост. А када си срећан, немој допустити
ни да те то расположење понесе, јер ће жалост сигурно поново доћи. Као што се после
сунца надвију тамни облаци и падне киша, тако бива и са нашом духовном равнотежом, а
уравнотежен човек у свему почиње да види Промисао Божију.

праведни архиепископ Аверкије Џорданвилски (+ 1976)
у обраћању богословима

ПОКАЈАЊЕ

Када се Господ повуче да би искушао душу, Он се враћа чим Га призовемо. Међутим, када
се Он повлачи ради казне, онда се не враћа брзо - све док душа не схвати да је починила
грех, док не почне да се каје и оплакује своје грехе.

свети Теофан Затворник (+ 1894)
Уметност молитве

НЕ СМЕМО ДОПУСТИТИ СЕБИ ДА СЕ РАСЛАБИМО

Кажеш да те је целог обузела туробна неосетљивост и да си постао као бесловесан - без
мисли или осећања. Такве речи понекад долазе као казна, након што смо у мислима или
осећањима нагињали злу. Понекад, пак, оне долазе као поука да би нас научиле кротости и
навикле да од својих моћи ништа не очекујемо, већ да само Бога чекамо. Таква искуства
подривају поверење у себе, јер када се ослободимо тежине, знамо одакле помоћ стиже, и
схватамо на Кога у свему треба да се ослонимо. То је стање потиштености, али се оно
мора издржати са мишљу да не заслужујемо ништа боље. Не постоји лек против таквог
стања, а ослобађање од њега зависи од воље Божије. Све што можемо јесте да вапимо
Господу: Нека буде воља Твоја! Помилуј ме! Помози ми! Себи никако не смемо допустити
да раслабимо, будући да је то штетно и разорно.
Свети Оци такво стање описују као хлађење или сувост, и сматрају га неизбежним за
свакога ко се труди да живи у складу са Божијом вољом, јер без тога убрзо постајемо
дрски.

Уметност молитве

ЛЕК: ВРАЋАЊЕ У БЛАГОДАТНО СТАЊЕ
У време сушног периода душе, требало би да проверимо да ли се у души јавило какво
осећање сујете или уображености. Уочивши га, треба да се покајемо пред Господом и
одлучимо да убудуће будемо опрезнији... Лек против туге је повратак благодати. Будући
да благодат долази по вољи Божијој, све што можемо чинити јесте да се молимо да нас Он
ослободи од те суше и камене неосетљивости.

Уметност молитве

БЕЗ САМОВОЉЕ ИЛИ САМОСАЖАЉЕЊА

Кажеш да стално падаш. Па, тако ће и бити, све док у теби владају самовоља и
самосажаљење. То показује да је у твоме срцу најважније "Ја", а не Господ. То је грех
самољубља који живи у нама, који је узрок свакога греха, и човека чини грешним, од
главе до пете, све докле му допуштамо да обитава у нашој души. А када је цели човек
грешан, како се благодат може настанити у њему? Она неће доћи, као што ни пчела не иде
тамо где има дима. Човекову одлуку да служи Господу чине два веома важна елемента:
прво, човек се мора одрећи себе, друго, мора ићи за Христом (Мк. 8, 34). Први елеменат захтева напуштање егоизма или самољубља, а, следствено томе, и неприхватање било
какве самовоље или самосажаљења, било у великоме или маломе.

Уметност молитве

НЕ ПЛАШИ СЕ БОРБЕ

Не плаши се борбе и немој бежати од ње. Тамо где нема борбе, нема ни врлине. Тамо где
вера и љубав нису искушани, немогуће је бити сигуран да ли оне уопште постоје. Вера и
љубав се огледају и откривају у недаћама, то јест, у тешким и озбиљним околностима,
како у спољашњим, тако и унутрашњим (за време болести, туге или лишавања).

Духовне поуке
 Nazad na vrh »
Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 23 Jan, 2011 11:57 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

СА ОЧАЈАЊЕМ СЕ БОРИ СВЕДОЧАНСТВОМ ПИСМА ГОСПОДЊЕГ

Често се дешава да сатана лукаво општи са тобом у срцу и каже: "Сети се зла које си
починио. Душа ти се испуни безакоњем, оборише те многи страшни греси." Не допусти му
да те обмане овим речима и баци у очајање, под погрешним изговором да је у питању
покајање.
Будући падом прихваћен, грех има такву моћ да стално разговара са душом, као
човек са човеком, предлажући јој тако грешно дело. Ти му тада одговори: "У Писму
Господњем имам сведочанство: није ми мило да умре безбожник, него да се врати
безбожник са свога пута и буде жив (Јез. 33, 11). Смисао Његовог силаска на земљу беше
да спасе грешнике, да просвети оне који се налазе у тами и да мртвима дарује живот."

свети Макарије Египатски (+ 390)
Добротољубље, трећи део

ОТВОРИМО СВОЈЕ СРЦЕ БОГУ

Када западнемо у невољу, очајање или безнадежност, требало би да чинимо оно што је и
Давид чинио: да изливамо своја срца Богу и да невољу своју пред Њим казујемо (Пс. 141,
3). Тако се исповедамо Богу, Који може премудро све да уреди: да нам олакша невољу,
ако нам је то на корист, и сачува нас од разорне и погубне туге.

свети Исихије, презвитер јерусалимски
О будности и светости

НЕ ТРЕБА ДА ОЧАЈАВАМО, ЧАК ИАКО ВИШЕ ПУТА ГРЕШИМО

Чак иако ниси онакав какав би требало да будеш, не смеш да очајаваш. Већ је довољно
лоше што си грешио. Зашто би се још огрешио и о Њега, сматрајући Га, у свом незнању,
немоћним? Да ли Он, Који је ради тебе све премудро створио, не може да спасе твоју
душу? Уколико ова чињеница, као и Његово оваплоћење, само погоршава твоју осуду,
онда се покај. Он ће примити твоје покајање, као што је примио и покајање блуднога сина
(Лк. 15, 20) и блуднице (Лк. 7, 37-50). Међутим, ако не можеш да се покајеш, те грешиш из
навике, чак и онда када то не желиш, покажи цариникову кротост (Лк. 18, 13). То је
довољно да осигура твоје спасење. Јер, онај ко греши, и не каје се, али не очајава, самим
тим себе сматра најбеднијим и неће се дрзнути да осуди било кога. Пре ће се дивити
милосрђу Божијем и благодарити своме Добротвору, а може примити и многе друге
благослове. Чак иако је такав човек, због својих грехова, потчињен демону, он ипак, из
страха Божијег, неће послушати непријатеља, који ће покушати да га баци у очајање. Због
тога он има удела у вршењу богоугодног дела. Такав човек је благодаран, трпељив, има
страха Божијега, не суди, па му се неће ни судити. Све су то значајне врлине. О истоме
говори и свети Јован Златоусти, када говори о аду. Он сматра да нам је ад чак од веће
користи него Царство Небеско, јер се многи, из страха од ада, удостојавају Царства Небеског. Ад нас испуњава страхом, Царство нас закриљује љубављу, а у оба случаја нас
спасава Христова благодат.
Ако они на које су насрнула многа душевна и телесна страдања, претрпе до краја, не
предају се немарности и очајању, спасиће се.

свети Петар Дамаскин (+ 12. век)
Ризница божанског знања

НАДА УВЕК ПОСТОЈИ

Свакоме кога тишти осећање безнадежности и немогућности да достигне светост,
поручујемо следеће: ако достигне бестрашће, видеће Христа, не само у будућем веку, већ
овде и сада са силом и славом великом (Мт. 24, 30). Иако његова душа, као код Саре, већ
дуго не доноси никаква плода, још увек, насупрот сваком очекивању, он може донети
свети плод, те, попут ње, може рећи: Бог ми учини смијех (Пост. 21, 6). То значи да ми је
Бог, после многих година жалости и страдања, подарио велику радост, показао Своју
благу љубав, која ће се обновити као у орла младост твоја (Пс. 102, 5). Најпре остарих у
гресима и срамним страстима, али се сада поново родих у свежој и крепкој младости.
Телесне жеље и греси ме огрубеше и отежаше, али сам сада омекшао. Бог, по милости
Својој, исцели мој ум, те повративши природну једноставност, сада јасно могу посматрати
овоземаљске ствари. Моје тело, попут тела Немана сиријског, постаде попут детета, јер се
опрах у Јордану духовног знања (2. Цар 5, 14). Сада сам се, благодаћу Божијом, сабрао и
ослободио змијиног лукавства и разноврсних злих помисли, које стекох на неприродан
начин.

БОГ НАМ ШАЉЕ ТУГУ РАДИ НАШЕГА СПАСЕЊА

Замисли да ти Господ говори: "На неко време те лиших благодатног дара у којем си
очекивао да твој ум нађе испуњење и тако пронађе мир. Да би то постигао, дао сам ти
неки други дар. Међутим, ти још увек мислиш на оно што је одузето, не запажајући шта
ти је уместо тога дато. Зато си тужан, болестан и падаш у униније.
Ипак, драго ми је што
сам допустио да те нападне дух туге. Учиних то за твоје добро. Мој циљ није да те
уништим, већ да те спасем, јер си ти Мој син."

свети Јован Карпатски
Списи намењени монасима Индије

свети Јован Карпатски
Списи намењени монасима Индије
 Nazad na vrh »
Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 23 Jan, 2011 12:01 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ОКРЕНИМО СЕ БОГУ!

Чак су и светитељи Божији понекад бивали опхрвани демонским очајањем и тугом. Шта
тек, ми грешни, да очекујемо? Непријатељ нас, авај, често повређује гневом и понижењем,
а и срце често бива обузето тешким очајањем! Непрекидно се морамо окретати Богу и
сваког тренутка бити са Њим, да нас не би обузели грех и непријатељска туга.
Поред тога,
постоје и други начини удаљавања од њих - широки пут овога света. Ако се предаш
овоземаљским уживањима, туга ће те напустити за кратко време, макар док трају
задовољства. Међутим, задовољства ће ти, након што те поробе, постати неопходна, јер ћеш само у њима проналазити утеху и радост. Али, нека би Господ сачувао сваког
хришћанина од таквог бекства од демонске туге! Боље је ићи уским путем, стрпљиво
подносити тугу и тражити честу помоћ и избављење од Господа Исуса Христа, Који се
увек радује онима који се Њега ради труде око свога спасења, него ићи широким и
проходним путем овога света и телесним уживањима задобијати слободу која долази од
духа туге. Духом туге, непријатељ је многе скренуо са уског пута спасења на широки, који
води уништењу.

Мој живот у Христу
 Nazad na vrh »
Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 25 Jan, 2011 12:38 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ОДГОВОР МОНАХУ КОГА МУЧИ ДУХ ТУГЕ

Из твога писма видим да те је поробио дух туге. То је озбиљна страст, против које се
хришћани који желе да се спасу, морају жестоко борити. Она напада чак и оне који имају
све што им је потребно и утешавају се на разне начине. Колико ли тек онда напада оне
који живе у самоћи? Препоручујем ти следећи начин борбе:

1. Присиљавај се на молитву и свако добро дело, без обзира што оно можда није у складу
са твојим склоностима. Као што човек лењог коња бичем тера да хода и каска, тако и ми
треба да приморавамо себе на добра дела и молитву. Бог, видећи твој труд и дела,
разгореће твоју ревност. Сама навика подстиче ревност и привлачи нас молитви и добрим
делима. Стекни ову навику, и она ће те привести молитви и добрим делима.

2. Ревност се стиче различитим занимањима, то јесте, мењањем послушања. Најпре се
моли, затим се бави рукодељем, читањем, размишљај о своме духовном стању, о вечном
спасењу, итд. Ако те савлада туга, изађи из собе и, шетајући, размишљај о Христу,
уздигни ум Богу и моли се. Тако ћете туга напустити.
3. Сећање на смрт, које ти изненада прође кроз ум, мисао на суђење Христу, о вечним
мукама и вечној светлости, одагнавају тугу. Размишљај о томе.
4. Моли се и уздиши, молећи Самога Бога да ти дарује ревност, јер без Њега ништа не
можемо учинити. Ако се придржаваш ових упутстава, веруј ми, мало по мало, стећи ћеш
ревност. Бог од нас тражи труд и добра дела. Потруди се, јер је Он обећао помоћ онима
који се труде. Он помаже онима који ревнују, а не онима који се одмарају и спавају. Сатана само чека нашу пропаст. Не треба ни да спавамо, већ да стојимо усправно и
боримо се против тако страшног непријатеља. То се постиже молитвом, читањем и сваким
добрим делом, тако да, кад нас непријатељ посети, не може пронаћи своје место.
Не прихватај ђавола и он ће отићи од тебе. Ниједног човека демон не напада тако лако као
онога који живи у немарности и лењости. Такав човек је више него плодно тле за демона.

Непрекидно имај то на уму и моли се и за мене грешног. Тражи спасење у Христу.

свети Тихон Задонски (+ 1783)
Писма свети Тихона Задонског
 Nazad na vrh »
rale
Mistik

Poruka Poslao: 25 Jan, 2011 20:23 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Пошто зле духове доживљавамо као мисли које се врте у нашем уму наносећи нам бол,јад ,патњу.бригу,страх,најбољи начин да их уклонимо је да наш ум посветимо нечем другом,
Ја кад ме спопадну користим Исусову молитву.Господе Исусе Христе Сине Божји помилуј ме грешног.
Пушто у уму не могу да опстану две мисли у исто време.то значи да молитву треба обављати при пуној концетрацији не дозволивши уму да одлута ка мислима које нас узнемиравају.Дакле молитву треба понављати под пуном концетрацијом док лоше мисли не престану да нападају.У почетку дуже а касније већ после пола минута напади престају.

Леост или недостатак воље или ревности,се лечи тако што се унесе мало живости у посао кији се ради.Нећете веровати како у послу може да се ужива кад се ради с вољом.
само неко време треба обраћати пажњу на те ствари и стећи ће се навика да се на то пази. и ви сте здрав човек.
Још једна ствар. Ум се понаша као желудац за идеје и храни се нашом пажњом.
Наша слобопдна воља се огледа у томе да можемо да обратимо пажњу тамо где ми хоћемо а не где ум тражи.
Ако то схватимо како функционише и научимо како се усмерава пажња на оно што ће донети добре мисли,завршили смо посао.
Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 25 Jan, 2011 21:40 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala Rale, puno mi znači da čujem i druga iskustva ljudi.
Hvala i za molitvu.

Voleo bih da i drugi kaži njihovo iskustvo sa depresijom...
Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 12:15 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

СКРУШЕНО СРЦЕ

Ако би ме упитао за разлог туге и сличних стања која су сами предукус пакла, одговорио
бих ти да си то управо ти, јер се ниси потрудио да пронађеш лек против њих. Постоји само
један лек и само у њему човек може пронаћи непосредну утеху својој души. Сигурно се
питаш који је то лек. Па, лек је скрушено срце. Без њега нико не може уништити препреку
зла, већ само видети како оно тријумфује над њим.

свети Исаак Сирин (+ 7. век)
Подвижничка слова

ТРПЉЕЊЕ

Стрпљиво подношење невоља уништава очајање, које разара душу. Оно учи душу да
треба да се утеши, а не да постане жалосна пред многим биткама и страдањима.
свети Петар Дамаскин (+ 12 век)
Двадесет четири поглавља о духовном животу

СЕЋАЊЕ НА БОГА

Ако се човек стално сећа Бога, он ће се радовати. И псалмопојац Давид каже: сетих се
Бога, и обрадовах се (Пс. 76, 4). Јер, када се ум узвесели сећањем на Бога, он заборавља на
муке овога света, полаже наду на Њега и више није ни забринут, нити узнемирен.

свети Петар Дамаскин (+ 12. век)
Двадесет четири поглавља о духовном животу

ДУШЕВНИ МИР

Човек, поготово ради душевног мира, мора да избегава тугу и да се труди да буде
радосног, а не тужног духа. Како премудри Сирах каже: Туга је многе погубила, и у њој
нема ничега доброг (30, 25).

свети Серафим Саровски (+ 1833)
Духовна биографија

БЕСПОТРЕБНО ЈЕ ОЧАЈАВАТИ
Ударивши ногом о под, свети Старац је гласно рекао: "Нема потребе да очајавамо! Јер,
Христос је све победио, подигао Адама, ослободио Еву и уништио смрт!"

Духовна биографија

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 01 Feb, 2011 12:25 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ГОСПОД ЈЕ ТУ

Драге сестре, кротко подносите сва унутрашња и спољашња искушења, имајући на уму да
је Господ ту. Он ходи морем и убрзо ће се указати близу чамца и помоћи вам. Он увек
помаже оне који Му отворе своја срца и труде се да извршавају Његове заповести. Ако
понекад одгоди Свој долазак, то је из разлога што време за то још није дошло. У четврти
час ноћу, у час предодређен, Он ће доћи. Зато, не губећи наду, стално Му уздижи руке и
моли Га да дође и умири вале твога живота.

Божанска искра

БОГ ГЛЕДА НА НАШЕ ТРПЉЕЊЕ

Свакога дана Он гледа на наше трпљење и, по нашој доброј и слободној вољи, шаље Своју
помоћ, дајући је свима којима је потребна. Уколико се човек труди, он пати и страда све
док га благодат не посети. Тада се мисли очишћују, а страсти се стишавају и ишчезавају.

свети Пајсије Величковски (+ 1794)
Мала руска филокалија

ОБЛАЦИ НЕ ОСТАЈУ ЗА СВАГДА

Не тугуј када се адски облаци, све тамнији од тамнијега, надвију над твоју душу и када се
адска злоба, завист, сумња, тврдоглавост и други пороци пројаве у твојој души. Знај да је
скупљање ових тамних облака на твом умном хоризонту неизбежно. Али, знај и то, да они
нису увек ту, и неће дуго ни остати. Попут тамних облака на небеском своду, они се крећу
и нестају, након чега и умна атмосфера постаје поново чиста. Исто као и у природи, облаци се морају надвити, а дневна светлост помрачити. Међутим, облаци нису стални,
већ убрзо нестају и сунчева светлост затим поново сија обновљеном силом.

Духовне поуке

БЛАГО СРЦЕ: ЛЕК ЗА ТУГУ

Исак Сирин каже да када је Богу угодно да гурне човека у већа страдања, Он му допушта
да падне у руке малодушности. Она, затим, у њему проузрокује снажну потиштеност, те
човек осећа велику душевну тескобу - прави предукус пакла. Као последица тога, човек се
смућује, из чега произилазе на хиљаде искушења: немир, гнев, хула, роптање на сопствену
судбину, зле помисли, одлазак са једног места на друго, и слично. Ако би ме упитао за
разлог таквог стања, рекао бих ти да се ради о твојој немарности, против које се ниси
борио. За то постоји лек, помоћу којег човек убрзо проналази утеху својој души. Какав је
то лек? Благо срце.
Нема другог начина, до овога, којим човек може да разори утврђења ових порока. У
супротном, они ће га надјачати (свети Исаак Сирин). Свети Оци тугу понекад називају
лењошћу, немарношћу или равнодушношћу.

Мала руска филокалија, први том

НЕ ПРЕПУШТАЈ СЕ ОЧАЈАЊУ

Апостол Јуда, издајник, беше малодушан и неискусан у борби, те га је непријатељ,
видевши његов очај, напао и наговорио да се обеси. Насупрот њему, апостол Петар,
необорива стена, будући искусан борац, није очајавао, нити је био обесхрабрен, када је
пао у грех. Он је пролио горке сузе из топлога срца, те је непријатељ, видевши сузе и његове огњене очи, побегао главом без обзира, болно цвилећи. Тако нас, драга браћо, учи
свети Антиох да се не препуштамо очајању кад нас оно нападне, већ да, ојачани и
заштићени светлошћу вере, храбро кажемо злом духу: "Ко си ти, богоотпадниче,
изгнаниче са неба и зли слуго? Не можеш нам ништа. Господ наш Исус Христос, Син
Божији, влада свим. Сагрешисмо пред Њим и пред Њим ћемо се оправдати. А ти,
уништитељу, одлази од нас. Оснажени Његовим часним Крстом, ногама смо сакрушили
твоју змијску главу."

Мала руска филокалија, први том

ТУГУ ПОДНОСИТИ СА СВАКОМ БЛАГОДАРНОШЋУ

Под навалом туге не гледајмо са самопрекоревањем на нашу раслабљеност и недовољну
осетљивост, већ с мудрошћу благодарно прихватимо и подносимо тугу. И запамти: нас
уистину не оптерећује бреме ове или оне туге, већ је насртај жалости својствен само
несмиреном срцу. Зато најпре тежи васпостављању унутрашњег мира.

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 08 Feb, 2011 11:28 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

СИЂИ У ДОЛИНУ КРОТОСТИ

Поново си запао у меланхолију и очајање. Ниси ли можда заборавио да ти рука која те
кара, даје и највеће дарове? Увече ће се настанити плач, и ујутро радовање (Пс. 29, 6).
Када смо у могућности да се успињемо ка врховима врлине, све што треба да учинимо
јесте да сиђемо у долину кротости. Кротост је наш најсигурнији заступник пред Лицем
Господњим. Кротошћу и покајањем, последњи ће постати први. Стога, буди храбар.

КОНАЧНА БОРБА

Ево је утеха за тебе, Тајсија. Они који сеју са сузама, када дође време, жњеће са радошћу.
Како често Господ шаље утеху онима који Му верују. Увек имај на уму да су подвизи и
жалости у славу Његову оно најузвишеније!
На јутрењу је прочитано Јеванђеље о јављању Господа Марији Магдалини. Када је
завршено са читањем, баћушка се окренуо и рекао ми:
Да ли си чула, матушка, како је Господ утешио Марију Магдалину: Жено што плачеш?
Кога тражиш? (Јн. 20, 15). И теби Он каже: Тајсија, зашто плачеш? Кога тражиш? Тражи,
тражи Исуса и јавиће ти се. Нема броја утехама за онога који верује. Колико пута, на
пример, за време свети Литургије човек прими утехе! Душа му се просветли! Колико му
се тајни открије! (...)
Једном приликом сам рекла о. Јовану да ме понекад обузме, речима неописиво, снажно
духовно искушење. То је нека врста туге, која се скоро изједначава са очајањем. Тада, као
да ми се над главу надвије црни облак из кога нема излаза. Све је тако црно, тако тешко на
души, да ово искушење називам "пакленим". Да дуже траје, довео би ме до лудила или до
смрти.
Отац Јован је одговорио: "Ово искушење, по Божијем допуштењу, напада људе снажнијег
карактера и људе искусније у духовној борби. Непријатељ се надвија над тобом, јер види
да се твоји трудови ближе крају, да се на небесима за тебе спрема награда и он жели да
насрне на тебе, да те порази моћним потресом и тако лиши заслуженог венца. Многе је
туга уништила. Буди јака и мужествена. Бори се против сплетки непријатеља и никад се
немој предати. Кротко и трпељиво понеси и овај крст. Имај на уму да ти је он дат како би
те учинио кротком и Господ ће ти помоћи. Онога, чија душа почива на Камену, не могу
уздрмати никакви ветрови непријатељских искушења, никакве олује, јер је темељ јак. Али,
душевну кућу, која почива на песку, односно душу која није Христова, лако уништи чак и
поветарац. Само се ти успињи на духовној лествици и не окрећи се! Узвиси се духовно и
умно, јер си призвана да водиш мало стадо девственица, које Господ удостоји монашког
живота. Не сматрај овај задатак неважним или мањим од врлина и аскетских подвига које
би упражњавала у самоћи, спасавајући само своју душу. Сада немаш мира, јер служиш
ближњем. Зато су те обузеле бриге и жалости које трпе мученици. Ти се распињеш за
васцели свет, зарад љубави Божије и љубави ближњега. Постоји ли нешто узвишеније од
тога?"
Следећег јутра, о. Јован и ја смо отишли у цркву, где је часна трпеза била направљена од
мермера. Баћушка ме је изненада упитао: "Од чега је направљена ова Трпеза?" Погледала
сам га и одговорила: "Од мермера." Он је наставио: "Значи, направљена је од камена. Нека
и твоје срце буде као ова стена. Буди мужествена. Буди храбра."
Игуманија Тајсија, Аутобиографија

ДА ТИ ТУГА НЕ ОБУЗМЕ СРЦЕ

Не желим да те саветујем да не прихваташ тугу, будући да то није у нашој моћи. Оно што
мислим јесте да се трудиш да туга не обузме твоје срце и да га не узнемири. Важно је да је
не примаш у срце, које треба да омекшаш и обуздаш, тако да ти туга не би помутила
исправно расуђивање и правично делање.

свети Никодим Агиорит (+ 1809)
Невидљива борба

ЧОВЕК ТРЕБА ДА СЕ ТРУДИ ДА БУДЕ РАДОСНА ДУХА
Кажу, по сваку цену треба да сачувамо унутрашњи мир и да будемо увек радосног духа.
Увек. По сваку цену да будемо увек радосни, увек расположени. Али, ето, и отац Јован
Кронштатски, каже: Ми смо исто као време, час наилази бура, ветрови, громови, а, после
сунце сија, и добро нам је. Тако и ми. Па после опет наиђе олуја, па опет сунце, И тако. Па
каже он даље, пошто ми носимо и тело, на нас и на ово физичко тело утичу и атмосферске
прилике. Кад су добре прилике и кад није велики атмосферски притисак, онда је лепо
време и ми смо све весели и расположени. А кад је тмурно и ми смо онда некако кисели.
Јесте. И зато треба да сачувамо духовну равнотежу и баш онда кад је тмурно време да
будемо духовно мирни.
Треба човек да се труди, да по сваку цену увек буде расположен, да увек буде радосна
духа. Зато што духови под небом гледају стално да будемо тужни.

с. Тадеј Витовнички (+ 2003)
Мир и радост у Духу Светом

rale
Mistik

Poruka Poslao: 08 Feb, 2011 18:54 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Пре неку годину наиђе период кад нисам имао посао.Данима нисам ништа радио,паре се троше,и мене ухватила нека мука,радио би нешто а незнам шта.
И тако пролазе н ми дани а мени некако тешко у души,нема радости.
Једам дан дође ми мисао: -Шта је теби рале,Бог ти дао да уживаш, да одмараш а ти патиш и мучиш се.
И одлучим да се више не мучим премишљајући шта ћу и куд ћу,већ да уживам кад ми већ Бог дао.
После десетак дана кад ми се већ допао такав начин живота,а и научио сам да уживам,долази ми другар и зове ме да радимо,има погођен посао.
После тога сам месецима имао муку да добијем слободан дан кад ми нешто треба.
Хтео бих да скренем пажњу да кад човек зна да од његових мисли зависи како ће да се осећа.
А при том зна да над мислима има моћ јер може да одабере којима ће да посвети пажњу.
Тада зна да је у његовим рукама лек против депресије,туге,бриге,страха.
Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 09 Feb, 2011 11:23 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ПРИБЕГАВАЈ БОГУ С ДУБОКИМ УЗДАХОМ

Има људи који се никада не окрећу Богу, који се не моле, али изненада постану
меланхолични и забринути. Срце им отежа и осете да им ниједно друго људско биће не
може помоћи да се извуку из тако бедног стања. Неко их можда може саслушати, али не и
разумети њихов очај. И тада они с дубоким уздахом прибегавају Богу: "Господе помилуј!"
Довољно је само једанпут изговорити молитву: "Господе помилуј!" Међутим, ми је у
цркви изговарамо три, дванаест, четрдесет пута. Другим речима, изговарамо је за све оне
напаћене душе, које не могу прозборити ни: "Господе помилуј!" Уместо њих, то чини
Црква. Господ то чује, те најпре, попут пламичка свеће, долази мало благодати, а душа
затим све више и више осећа олакшање.

старац Нектарије Оптински (+ 1928)
Православна реч, бр. 129

ОДМОР КОЈИ ОКРЕПЉУЈЕ

Често се дешава да, кад нам је срце испуњено тугом, такве помисли можемо одагнати
напуштањем келије и започињањем безазленог и мирног разговора са неким искусним и
врлинским човеком. Затим, ојачани и окрепљени, можемо се са већом ревношћу вратити
нашим богоугодним борбама.

свети Василије Велики (+ 379)
Скитско правило светог Нила Сорског, шеста страст
Ризница руске духовности

СПОКОЈНО РЕШЕЊЕ - КРОТОСТ

Рећи ћу ти коју реч из властитог искуства. У време искушења или унинија постоји један
сигуран излаз и мирно решење - кротост. Једино тим путем душа долази до Истине, која
све решава, благотворно делује и даје истинску слободу. У супротном, у твојој души ће се
развити тама и немир. Твој ум ће доносити погрешне претпоставке, што је погубно,
будући да грешан ум све приказује у погрешном светлу. У том случају се све животне
ситуације чине горким и безнадежним, и ти у њима не видиш величанствено присуство
спасоносног Промисла Божијег.
игуманија Арсенија (+ око 1901)
Житије игуманије Арсеније Медведске

"СЛАВА БОГУ ЗА СВЕ"

Често је у време малодушне потиштености, исто као и у време радости, неопходно
понављати речи благодарности Богу. Изговарајмо их често, као и Исусову молитву.
Рецимо: "Слава Богу за све!" Ова молитва, из срца изречена, одагнава сваку тугу и
смутњу, и у срце се настањују мир и радост... Господ је Светлост Која одагнава сваку
врсту пометености и узнемирености. Само је потребно да Му се душа вером приближи.

свети Игњатије Брјанчанинов (+ 1867)

ДУШЕВНА СЛОБОДА

Душа мора да зна да је у Богу њен мир и крај сваког трагања. Стога, да би била са Богом,
она мора бити савршено слободна, не само од страсти, већ и од властитих осећања и свега
временског. Таква слобода подразумева потпуну незлобивост. У таквој слободи, душа
воли све људско, али ништа не влада њоме. Она воли цео свет, ништа не презире, не
омаловажава, ништа не издваја из целокупног живота као нешто зло и негативно. Душа
тада није везана, нити заробљена, већ као да је умрла за властити живот.
Она је изашла из себе и сјединила се са вечним Богом. Душа тада живи за Христа и
прибегава Њему, Који је пуноћа њеног срца, Управитељ њеног ума. Такво стање ослобађа
од свега што је људско.
схимонахиња Ардалиона

Mystic_Storm
Hodočasnik

Poruka Poslao: 22 Feb, 2011 17:42 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ПОКАЈАЊЕ КАО ОДГОВОР

У време олује и узбуркавања страсти, труди се да не паднеш у униније и очајање, већ
прибегни само-прекоревању, кротости и покајању. Богу је дражи скрушени грешник који
се каје, од непокајаног и гордог праведника, који мисли да се оправда праведношћу.

Православни аскетизам и руска књижевност

СИЛА ТРПЉЕЊА

Трпи и истрпи све! Сваку тугу, свако бреме, увреду, клевету, а највише се плаши очајања.
То је најтежи грех.
Постоје два пута. Један је пут самопрекоревања и кротости. Други, самооправдања и
жалости. Први је истински пут духовне жалости и покајања, који води спасењу и
кротости. Други је пут гордости и самооправдавања. У том случају ти нико не може
помоћи - ни моје молитве, ни анђели небески - већ само милост Господња. А, и да то није
Господа ради, водило би у пропаст!
Без обзира на искушење или човеков пад, мора се устати, не туговати и почети изнова.
Неопходан је труд за трудом. Потребна је невидљива борба. Само мужествена борба бива
овенчана. Мора постојати рат, жалост са искреним покајањем и чврстом надом.
Наоружај се, започни рат и Господ ће ти дати све остало.
Један брат је пао у грех блуда након чега је горко плакао и, из свег срца, се покајао. То се
поновило седам пута. Он се кајао, борио, није допуштао себи да падне у очајање, и грех
му је био опроштен. Његовом старцу је откривено да је због покајања и борбе овај брат
овенчан небеским венцима.
Стога, изнад свега чувај мир у срцу. Све предај Господу, у потпуности се предај Њему. Он
је све и све је Њега ради.
јеросхимонах Михаило Други Валаамски (+ 1962)
Унутрашње тиховање

СТРАЖИ НАД СОБОМ

Када говоримо о слави Божијој, Његовој вољи и закону, тада у потпуности морамо
заборавити на властиту славу и у целости бити погружени у созерцање славе Божије или
Његове изобилне милости и премудрости. Тада не би требало да мислимо о властитим
несавршеностима и осећањима, које демон ставља у наш ум, да би нас унизио у
сопственим очима и гурнуо нас у тугу и очајање. Не смемо заборавити да савршенство не
постоји ни у чему земаљском, нити у било каквој земаљској слави: Јер дјелимично знамо,
и дјелимично пророкујемо (1. Кор. 13, 9). Онај ко се стиди и црвени због својих
несавршености, у ствари се стиди умишљене слике, која се јавља у његовој машти и
поносан је на своја имагинарна савршенства.

Мој живот у Христу

НАЈБРЖИ НАЧИН ОДАГНАВАЊА ЧАМОТИЊЕ

Не задржавај и не сабирај гнев у срцу на ближњега.

свети Варнава из гетсиманског скита у Москви (+ 1908)
Житије свете Варнаве, архимандрит Георгије из Лавре светог Сергија

УСТАНИТЕ, ВИ КОЈИ СТЕ ПАЛИ!
Устаните, ви који сте пали, отворите очи ваше душе, примате хлеб живота, који је Реч
Божија и вино из чаше Божије Премудрости. Ако те обузме туга, онда, имајући добру
вољу и велику љубав, испитај оно што је записано и веруј да ћеш, милошћу Божијом,
пронаћи утеху. Увери се да сваки Божански спис који нас води путем спасења, поучава,
исправља и снажи човекову веру да његов пут увек треба да је Богу угодан.

игуман Назарије Валаамски (+ 1809)
Мала руска филокалија

ПУТ САМООДРИЦАЊА
Вероватно те мучи подмукли дух туге, који те је твојом вољом некако привукао. Ако
престанеш да сам себе усмераваш, и настојиш да све чиниш са благословом Божијим, онда
ћеш са тим благословом достићи душевни мир и уживати друге плодове Светога Духа.
Ако се у потпуности одрекнеш своје воље, никада нећеш осетити тешку таму очајања. У
том случају ће страшни насртаји страсти уступити место чистоти ума, мирним мислима,
благости и ненарушивом миру, који ће те осенити и настанити се у твојој души. Ако
будеш непрекидно стражио над собом и задржао трезвеност, постаћеш сличан мудрим
девојкама и ући ћеш у брачну одају бесмртнога Женика. Женик долази у поноћ, а ти пази
да тугом не оптеретиш своје срце. Прослави Господа пре заласка сунца. Уколико истински
желиш да се спасеш, у име Господње, ступи на пут самоодрицања.
Очајање мучи свакога. Оно разара лековите плодове трезвеноумља, чак и у најдуховнијим
људима. Међутим, очајање не налази места у једноставном искушенику. Због чега би
очајавао онај који се, уздајући се у Бога, одрекао себе? Јер непријатељу нестаде мачева на
крају (Пс. 9, 6).

старац Леонид Оптински (+ 1841)
Старац Леонид Оптински

Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3  Sledeci
Strana 2 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka NAJDELOTVORNIJE TEHNIKE KOJE KORISTITE... 188 Aleksandra-Caca 200591 18 Jul, 2011 22:36 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka NOVO NA SAJTU 69 adminfob 118390 27 Mar, 2011 09:52 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PUT SRCA... 89 Vakan Tanka 149822 23 Dec, 2010 05:49 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ZORAN IZ ZEMUNA - Čitaocima koje to zanima (2008.) 2294 Vesna 1702580 08 Nov, 2010 01:48 am
Nema novih poruka OSHO - citati 40 Akasha 98931 16 Nov, 2009 16:00 pm
Akasha Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - Sezona proleće/leto 2009. 2184 Starcy 1413030 08 Okt, 2009 02:46 am
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - 2009. 2462 Aleksandra-Caca 1635485 27 Mar, 2009 11:34 am
Vera Bojičić Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)