Zoran iz Zemuna - Čitaocima koje to zanima (2011.)
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ZORAN IZ ZEMUNA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
alex radovic
Mistik

Pridružio: 12 Okt 2009

Poruka Poslao: 22 Jan, 2011 19:56 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

a kakva je razlika izmedju ove meditacije, i meditacije na Budu?
Da li je Buda dostigao bivstvo?
i ako jeste, zar nije lakse prikljuciti se na nesto sto vec postoji,
nego se prikljuciti grupi i tako doci do razmene energija
sa Budom,
ili sa grupom?

meni je mnogo lakse ovo sa Budom.
a i osecam, verujem, da Buda zna kome i kako da prosledi - dalje.
sigurnije mi je, nekako.
da li i gde gresim?

pozz
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
Zoran iz Zemuna
Hodočasnik

Pridružio: 28 Jul 2008

Poruka Poslao: 22 Jan, 2011 20:23 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ne grešiš nigde, radi ono što ti je sigurnije i lakše.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Aleksandra-Caca
Mesija

Pridružio: 23 Sep 2008

Poruka Poslao: 22 Jan, 2011 20:37 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Prilikom praktikovanja raznih meditacija, praktikanti najčešće ne izlaze iz polja uma.

Ova meditacija dovodi baš do izlaženja iz polja uma, i ulaska u polje čiste svesti.
Na nekom višem nivou svi smo mi već povezani u tom polju, samo što sada tu povezanost sa svime što postoji doživljavamo svesno.
Izlaženje iz polja uma je izvesna projekcija svesti u okolni univerzum, i sve što postoji. Osećaj je sličan stanju koje nazivaju "Ja jesam Prisutnošću".

Preko polja svesti priključeni smo na "polje potencijala" - kako ga nazivaju moderni kvantni fizičari.
kosmička_beba
Mistik

Pridružio: 11 Okt 2010

Poruka Poslao: 22 Jan, 2011 22:07 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Veliki pozdrav Zorane.

Od kako si se oglasio,

znaci Arhangela Mihajla ispoljili su se preko troje ljudi sa kojima sam komunicirala ,
potpuno spontano.

herc
 Nazad na vrh »
alex radovic
Mistik

Poruka Poslao: 22 Jan, 2011 23:48 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

alex radovic

Citat:
a kakva je razlika izmedju ove meditacije, i meditacije na Budu?

pozz

zna li neko, i da li hoce, da mi odgovori na postavljeno pitanje.

sve ostale odgoore nisam trazio, a i znam ih.

pozz

Laughing
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
Zoran iz Zemuna
Hodočasnik

Pridružio: 28 Jul 2008

Poruka Poslao: 23 Jan, 2011 09:45 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Već si odgovorio sam sebi, tako da je odgovor suvišan.
1. Pozivati ljude u hrišćanskim zemljama na Budu, Muhameda ili Horonzona u najmanju ruku nije primereno.
-"zar nije lakse prikljuciti se na nesto sto vec postoji"
2.Postoji i polje svesti na koje se fokusiramo.
3. Da li je i Buda meditirao na Budu? Verovatno. A možda i nije.
4. Inicijativa za ovo potiče od arh. Mihajla, kako god to ludo zvučalo.
Da, Bebo, znaci se javljaju već duže vreme. Srećan rad
5. Cilj je pročišćenje kolektivne svesti, ne prosvetljenje ili nirvana. Možda je to glavna razlika. Dakle u cilju.
 Nazad na vrh »
alex radovic
Mistik

Poruka Poslao: 23 Jan, 2011 18:22 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dragi Zorane,
Pa – gde si ti? Otisao, bio. Nema te vec dugo vremena, ovde, sa nama, u grupnoj meditaciji zvanoj – objave.
Drago mi je da sam te upoznao, cuo sam puno lepih prica o tebi.
I, sigurno ce biti drago, mnogima, ovde, sto se kacis na objave i pocinjemo diskusije na razlicite teme.
Ovo se vidi da si potpuno otvoren za razlicte diskusije, prosto se to – namece, iz tvojih odgovora na jednostavno pitanje. Iako se ove razlicite teme razradjuju uveliko, na raznim potforumima, posto ne pratis, vec duze vreme, skroz je ok da diskutujemo samo na ovoj temi, Zoran iz Zemuna. Kako bi tebi bilo lakse, da pratis.
Sigurno je da ce diskusija, sa tobom, da bude jako kreativna i inspirativna, za mnoge citaoce. A zadrzaces i svoju odvojenost, licnim forumom.
Nadam se, samo, da ti nisi Veliki brat Plavog zraka i Cace, s obzirom na dosta slicnosti u komunikaciji, ali o tom potom. Bice sigurno i razlike, licne prirode.
Ono sto je glavno, kod nas, sada, je preispitivanje svakog navodjenja!
Da saznamo sta to radi, zasto, cemu ili kome, i sta je u pozadini. Mnoge su razlicite teme jako razradjene, u medjuvremenu, pa se nemoj zbuniti, ako deluju kako deluju, dok si ti bio – tamo negde.

Mi se ne poznajemo, i prvi put ragovaramo.
Mozda ja imam neku prednost, jer tebe, na neki nacin, poznajem. Ipak si ti jako poznat, u mnogim sferama.
Ali, svejedno, moram da te priupitam:
Zasto ovakakv odgovor na moje pitanje o razlici izmedju ove meditacije i meditacije na Budu?
 Nazad na vrh »
alex radovic
Mistik

Poruka Poslao: 23 Jan, 2011 18:28 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Zoran:
Citat:

1. Pozivati ljude u hrišćanskim zemljama na Budu, Muhameda ili Horonzona u najmanju ruku nije primereno.
-"zar nije lakse prikljuciti se na nesto sto vec postoji"

nije mi bas najjasnije zasto si odlucio da na ovakav nacin komuniciras sa mnom?
Na dva kratka pitanja mi nudis sve i svasta, a pitanja, uopste, su za dobrobit svih – pa i tebe i ove ideje: da se sazna, ako moze, o cemu se radi, kao sto je, valjda, normalno?
Posto mi / nama nudis mnogo veci raspon tema, o kojimavec pisemo na raznim potforumima, napisacu i ja tebi opsirniji odgovor, mnogo siri od tvojih odgovora, pa cemo imati o cemu da diskutujemo. Ovako grupno, ovde, kad si se vc vratio.
U vezi sa gornjom OSUDOM, kao prvo: u novije vreme, od kada nisi bio na forumu, mi se trudimo, neki barem, da zaobidjemo, koliko god mozemo – OSUDE I OSUDJIVANJA. ( sta je primereno ili ne, naravno).. Ptanja i iznosenja svojih misljenja su razlicita od osudjivanja drugih i zadrzavanja samo svog prava na APSOLUTNU I APSOLUTISTICKU – ISTINU! Nadam se da razumes.
Sa druge strane, mozda nisam dobro razumeo nacin vaseg delovanja, PA ZATO SE I RASPITUJEM U DETALJE, ali je meni izgledao – IMPERSONALAN. To znaci da iza toga ne stoji neka osoba, Bog ili andjeo, nego – NIKO, t.j. svi kao samo stojimo iza kolektivne odgovornosti. To mi je licilo na Budu, pa sam ga zato naveo.
S obzirom na tvoje osude, potpuno bi bilo PRIMERENO, DA IZA TOGA STOJI – ISUS HRIST, ako sam te, sada, dobro razumeo. Ne bi bilo primereno, PO TVOM SUDU, da se u hriscanskim zemljama meditira na same sebe, nego na Hrista. Ili opet negde GRESIM? T.j. ne gresim, nego je ovo – neprimereno, t.j. Hrist je neprimeren za ove meditacije u hrisc. Zemljama? Jel to hoces da kazes?
t.j. da li i moglo, onda, da se meditira na Hrista? U pozadini. Ili ne? i ako je – da, a zasto to nije pomenjeno u dva – tri odgovora? Sa kojim skrivenim ciljem, ne znanja, neinformisanosti?
Zar nije lakse prikljuciti se na nesto sto vec postoji, rasireno, u hriscanskim zemljama?
Dakle, STA O OVOJ MEDITACIJI KAZU – HRISCANI, po tvom sudu – NAJMERODAVNIJI?
Zasto ne meditacija na Hrista, nego NA SEBE?
Citat:

2.Postoji i polje svesti na koje se fokusiramo.

a zar postoji i polje nesvesti na koje se fokusiramo?
Citat:

3. Da li je i Buda meditirao na Budu? Verovatno. A možda i nije.

ne razumem pitanje. Jel mozes da nam objasnis svoj stav?
I DA LI SI TI – BUDA? Ili zelis da budes Buda?
Imas li iskustva Bude, ili samo teoriju, razmisljanje?
Citat:

4. Inicijativa za ovo potiče od arh. Mihajla, kako god to ludo zvučalo.

Ne zvuci ludo, a sto bi? Samo je pitanje, iz poznatih razloga, da li je ta osoba SIGURNO A. Mihajlo, ili preruseni demon?
Nadam se da se niko ne ljuti AKO PITAMO, DA SAZNAMO. Mi imamo ovde i Talermana i Plavog i jos neke astralne i vise putnike, pa sve moze da se – PROVERI I RASPITA, zar ne?
Sta mislis o tome? Kako si siguran u navedeno, na osnovu cega?
Citat:

5. Cilj je pročišćenje kolektivne svesti, ne prosvetljenje ili nirvana. Možda je to glavna razlika. Dakle u cilju.

Dakle ti imas iskustva kako je biti Buda i da cilj Bude NIJE – PROCISCENJE KOLEKTIVNE SVESTI?
Ili to znas iz teorije?
Zar tebi ne deluje ovo malo – NADMENO, NAD – MOCNO, EUFORICNO, IZDIZANJE – IZNAD CIKA BUDE? Da je TVOJA MEDITACIJA = CISCENJE KOLEKTIVNE SVESTII, A BUDINA = NIJE?
Zato sto Buda uci da = PUT I CILJ SU – JEDNO?
Znaci TI NUDIS MIR, UNUTRASNJI, A BUDA I ISUS – NE?
I dodatno pitanje: A odakle si toliko siguran da je cilj ove meditacije okretanjem ka sebi = ciscenje kolektivne svesti?
Ciscenje = OD CEGA?
I – GDE TO SVE POSLE – ODLAZI?
SA JEDNOG – NA DRUGOG, mislis?
Moja iskustva Bude su sasvim drugacija. A ima jos clanova foruma koji se bave razlicitim stvarima i iskustvima, pa mozemo da diskutujemo svi zajedno.
 Nazad na vrh »
alex radovic
Mistik

Poruka Poslao: 23 Jan, 2011 18:38 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ne grešiš nigde, radi ono što ti je sigurnije i lakše.

///

Zasto ovakav odgovor i ostali odgovori, na moje pitanje o razlici izmedju ove meditacije i meditacije na Budu?
Prvo, prvi deo odgovora je, moram priznati – andjeoski:
Ne gresis nigde.
Mada ima onih hriscana, kad si vec prizvao i ovu temu, koji nece da se sloze sa ovim, smatrajuci da mi jesmo gresnici, pod nekim okolnostima, pa tako je ovo pogresna konstatacija, gotovo – jeres.
Ali, drugi deo je – zabrinjavajuci:
Radi ono sto je sigurnije i lakse.
Dakle, covek koji ima svest o ovome ili barem se bavi psihologijom, amaterski, bi zakljucio da ti meni dajes naredbu, tom recenicom, cak i sta da radim. Bez mog prava na slobodu – volje i izbora. Kao nekakav general vojske, ili barem nadredjeni po cinu.
To se zove – manipulacija navodjenjem, sledjenjem, u smislu – poslusnosti. A poslusnost i izdavanje naredbi se ne smatraju za ravnopravan odnos sa drugom osobom, nego izdizanje iznad nje, sa premisom – MOCI i NAD MOCI.. To je jednostavno opisao jos Bern u knizi: sta KAZES POSLE ZDRAVO. Jel si je citao? ( u smislu – Zdravo, Alex – RADI TO I TO).
Tako da pocinjem da sumnjam da se ovde radi o prikrivenom manipulisanju, sa energijama naredbodavac i poslusnih, t.j. da nema ni govora o nekom izlasku iz umova ili dvostranosti, sto je PREDUSLOV ZA NAVEDENU kolektivnu meditaciju. Kao kada detetu naredis: BUDI MIRAN! Jel to ovo sto se vezba? Pitanje moci, dakle.
I kome ona odlazi – ce da sluzi, iza, u pozadini cele price?
Arhandjelu Mihaelu, koga teskom mukom naznacujes, ali to je potpuno nova tema – STA AKO JE TVOJ a. Mihajlo = PRIKRIVENI DEMON? Jel tu pomaze ona for a sa narandzastom bojom koja SIGURNO GARANTUJE DA JE TO BAS ON? A, KAO STO SAM VEC NAVEO, a. MiHAEL JE NAPUSTIO podrucje Zemlje i svoju ulogu pre vise godina, da li znas za tu cinjenicu?
Obe recenice, cak i prividno andjeoska, su – apsolutisticke. Kao diktatura, hahaha. Dozvoli mi svoje misljenje, sa rezervom da nisam u pravu. Jer je ovo diskusija na teme koje si sam potegao, i koje i jesu jako interesantne za OPSTU diskusiju na forumu. Pa su moja pitanja, konstatacije, za razmatranje i sire.
A sta ce tek nas Plavi zrak da pronadje u ovom tvom odgovoru, a pazi, on se bavi istresanjem iz gaca svih laznih gurua i iscelitelja na Balkanu.
A ovo ako nije deo duhovni, reklamira se kao isceliteljski.

nadam se da razumes, sta se sve desava na ovom forumu, od kada si ti otisao. Koje sve vezbe ovde radimo. Suocavanja. Od 3. –eg do 39- og levela. Nema ni malo ljubavi, pogotovo prema vodjama, a jos manje kad neko hoce da preuzme ceo forum, prizivajuci sve clanove, u borbu za nesto ili nekoga. Da bi, posle par meseci doslo do okretanja situacije, pa saznamo o spijuniranju i otkricima – a zasta se sve koristila ta energija.
Nevinih i nepoznatih ljudi, a mozda, sada aktuelno pitanje, i neduzne dece.
Kako ce neki roditelj moci uopste da posumnja sta mu se dogadja sa detetom, a i dete, koje se zakacilo na lepu reklamu za meditacijom i rajem u miru svoje svesti, itd?
Pa ni astralna policija nece moci da uhvati prestupnika, jer ko ce da dokaze ko je kriv. Kada nema svedoka, sve je – nevidljivo, sto i sami kazete u reklami – da nece nista da se vidi, nista da se oseca, misli, itd niti iko vidi. Znaci sve na crno, nevidljivo, iza zavese.
A sta ako se poveze, sa vama, neki manijak?
Mi pricamo o maloletnoj deci, pa cak, zamisli i od 5 godina. Neko dete se prikacilo na net i hoce da meditira, sa vama.
Boze, da li ikome pada na pamet u kakvim je sve moguce varijantama ovo iskoristiti? Ili je to vec poznato? Da, ja sam svestan toga! I imam i licna iskustva sa seansi regresoterapija. Kako se jure demoni i duhovi, preko neta. I, naravno, kako su i dosli – preko neta, i zakacili se nekome. Mozda nisi citao moje seanse . Ili ne znas da oni mogu da koriste iste kanale grupnog povezivanja i da skacu sa jendog na drugog? Bas lepo grupno povezivanja, aha. DA LI SAM DOVOLJNO RAZUMLJIV?DOVOLJNO JE DA SAMO JEDNA OSOBA IMA ZAKACENOG DEMONA MOCI I NADMOCI, PA DA SE UDRUZI, PA DA SE SVE JOS MULTIPLICIRA U JEDNOG DEMONA MOCI, KOJI JE SASTAVLJEN OD SVIH MANJIH POJEDINACNIH, I DA ONDA RAZBUCA NEKOG, KO JE SLABIJI.
DA LI SI BAS SIGURAN, ZAJEDNO SA CACOM, DA MOZETE DA SE NOSITE, PO PITANJU MOCI, SA NEKIM GRUPNIM DEMONOM? AKO VAS PRERASTE, STA CETE ONDA?
ZAR NISTE IMALI, OBOJE, SLICNE LEKCIJE, VEC?
DA VAS PUSTI, GODINAMA DA RADITE, USPESNO, I DA PRIKUPLJATE SVE VISE KANDIDATA, A SA DRUGE STRANE…
I JOS JE OCIGLEDNA I IGRA VELICINE I BROJKI.
Ako se ne razumemo, tu sam da nadjemo razumevanje. I ujasnimo detalje.
Grupno povezivanje, bez licne karte, nevidljivi, pa kao grupni sex, sto ionako reklamira Caca.
Dakle, jedini uslov je – grupni sex.
Citat:
Aleksandra-Caca
Citat:
Lele, kakva zabava je ovde! Razz

Razz Hajde svi na žurku ovamo. Uslov je da se pravite ludi ili zbunjeni, pa svi zajedno na grupnjak Poljubac... da yebe lud zbunjenog love10, ahahahahahah Smesno :arrow Razz

Da li mislis da nikome to nije ostalo u podsvesti?
I da linija izmedju foldera koji se zove druga tema, isecak, itd, je tanusna, i na dubljoj meditaciji je i nema. Koje reci su privlacne Caci?
I alexu, dakakao. E sad zamisli da jedan alex, koji previse pominje sex, a ko zna je li sex. Manijak, se prikljuci ovoj grupnoj terapiji. Sa navedenim idejama, a mozda i jos gorim, koje nekome mogu da padnu na pamet sa manipulacijom drugih astralnim projekcijama.
Ko ce da preuzme ODGOVORNOST, ZA POSLEDICE – SVESNO?
I DA ODGOVARA AKO SE NESTO NEPRDVIDJENO DESI.
Prizivate nepoznate osobe, preko neta, na neki privatni PARTY!
Ili pravite novu sektu, barem da znamo. Ili se to igrate u pesku, pa sta bude bice?

P.S. NADAM SE DA SE NE LJUTIS I DA RAZUMES I SALU, ALI I TO DA JA RADIM SEANSE REGRESOTERAPIJE i NECU VISE DA PRIMAM OSOBE KOJE MI DODJU SA TVOG KURSA, KAO I CACINIH, hahaha.
Ja volim da radim seanse sa samim sobom i da udjem u razlicite likove, i onda izmastam neke extreme, koji mi deluju zanimljivo. I onda ulazim u ta tela, kao i u suprotna. Tako se zbavljam, i nesto ucim.
Nadam se da tako i razumes ceo ovaj moj post. VEZBA JEDNA, ko i svaka druga vezba. Za postizanje – e sada, videcemo sta se sve postize, tek je u experimentalnoj fazi. Znaci ja ne znm sta se postize ovim. PIZNAJEM.
Nadam se da se ne ljutis sto sam ja sada tebi dao mnogo opsirniji odgovor nego sto si trazio, svojim pitanjima, ali razumeo sam da postoji potreba za komunikacijom i malo ili vise - sira. Sa uvlacenjem i drugih vaznih tema. Sto, svakako, moze da doprinese svim citaocima. Ti imas puno znanja i iskustava. Pa ce to svima da nam dobro dodje. Kad vec to volis.
Ja tebi verujem, kada si rekao da – nigde ne gresim. Nadam se da to vazi.

Dobro nam dosao – na objave i jos bolje te nasli.

Pozdrav

Laughing
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 23 Jan, 2011 19:39 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ne sećam se da Anđeoska hijerarhija podpada niti pod sektaštvo, niti pod ortodoksne pravce, a takođe ni pod jeres.

Molim te da mi objasniš odakle ti to???(Alekse)
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 23 Jan, 2011 19:41 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Niko nema tapiju na ...., o Bože učinio si da umalo zazvučim bizarno.

A ja vidim da je tebi potreban kontinuirani sukob sa nekim.

Izvini, morala sam da primetim.
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 23 Jan, 2011 19:57 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Takođe vidim dobronamernost i ništa više.

Ako se dobro sećam , i ti ''radiš'' sa Anđelima.

Takođe moram tebe da pitam,

gde si pročitao da nas neko tera bičem da meditiramo,

i još nešto,

a šta je za tvoj sistem ubeđenja jeres?
 Nazad na vrh »
kosmička_beba
Mistik

Poruka Poslao: 23 Jan, 2011 19:57 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Jesam li ja jeretik ako jedan put dnevno ne pomislim na Buddhu???
 Nazad na vrh »
alex radovic
Mistik

Poruka Poslao: 23 Jan, 2011 20:04 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

kosmička_beba
Citat:
Ne sećam se da Anđeoska hijerarhija podpada niti pod sektaštvo, niti pod ortodoksne pravce, a takođe ni pod jeres.

Molim te da mi objasniš odakle ti to???(Alekse)

napisi citat gde sam ja tako napisao, pa da mogu da te razumem,
kao i za ostala pitanja.
jer se ne secam da sam tako nesto napisao, niti mislim tako.
dakle, slazem se sa tobom, ali se ne slazem sa Alexom, AKO je to bas tako rekao.

pozz

dakle, ODAKLE TEBI -TO?
sve navedeno
 Nazad na vrh »
Zosim
Majstor

Pridružio: 16 Sep 2008

Poruka Poslao: 23 Jan, 2011 21:11 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

JERETIK

Prema definiciji u Leksikonu stranih reči i izraza Milana Vujaklije, jeretik je „onaj koji odstupa od pravog učenja (naročito verskog), krivoverac, otpadnik“. Međutim, ova definicija je pod velikim znakom sumnje.

Jeres od grčkog χαιρησις („zauzeti se za sebe“, „izbor“, „sekta“). U crkvenim tradicijama Zapada ovaj termin znači negaciju otkrivenih svetih istina. Priroda takvih istina ne mora biti evidentna, pa je održan niz sabora da bi se odredila crkvena pozicija prema brojnim pitanjima. Broj gledišta koja su okarakterisana kao jeretička bio je popriličan. Džeremi Tejlor je smatrao da jeres nije greška intelekta već volje.

Avgustin je rekao: „Ne verujte da nekoliko malih, slučajno zalutalih duša mogu da stvore jeres. Samo veliki ljudi stvorili su jeres.“
Još jedna njegova maksima glasi: „Kad ne bi bilo jeretika, crkva bi zaspala na Svetom pismu kao na jastuku: jeresi je prisiljavaju da se probudi.“

Sveti Apostol Pavle iz njegove I poslanice Korinćanima (11, 19): „Jer treba i podvajanja (raznomislija) da budu među vama, da se pokažu koji su postojani među vama.“
Kada je reč o odnosima razumevanja između pravoslavnih i monofizita, već se odavno postavilo opravdano pitanje da li su i u kojoj su meri monofiziti (veoma religiozni Kopti među ostalim monofizitima) jeretici. Kada su se 536. i 561. godine odvajale Koptska i Sirijsko-antiohijska crkva, nisu li to bili prvi nacionalni borci za nezavisnost od Vizantije? A šta reći o jednom od najvećih hrišćanskih mislilaca i svetitelja, o svetom Maksimu Ispovedniku, kome su u VII veku, u saglasnosti vizantijskog cara Konstantina III i patrijarha, odsekli i jezik i ruku, jer je zastupao ispravan hrišćanski stav u borbi protiv monotelita!

Vekovima je jeretik svim sredstvima klevetan kod ljudi. On je od početka beskrupulozan čovek koji ne zaokuplja mnogo misli hrišćanina. Uvek se o jereticima širila zastrašujuća, odbojna predstava. Već se i sama optužba za jeres u istoriji crkve pokazala kao užasno oružje, kojim je svaki neugodan protivnik odmah mogao da bude uništen. Iz tih predrasuda proizašla je ona pogrešna slika o jeretiku kao čoveku sa duhovnom leprom, nagovaraču na zlo, vuku u jagnjećoj koži, čijom su dušom ovladali demoni. Smatralo se da je jeretik sposoban za svakojako svetogrđe i da ne postoji tako teška presuda koja se ne bi mogla primeniti na njega. Jeretik je unapred ozloglašen u svakom pogledu da ne bi postao opasan. To pogrešno shvatanje o jereticima održalo se sve do naših dana. Čak i u dvadesetom veku se u svetovnim istorijskim delima može pročitati definicija: „Jeretici su bili pojedinci koji su hteli da više znaju.“
Tvrdnja da je jeres onečišćenje hrišćanstva grčkom filozofijom sadrži u sebi neosporan element istine kada se imaju u vidu jeretički pokreti stare crkve, ali se za srednji vek to ne može reći.

U ta polja filozofija ulazi kao element upitanosti, argumentacije, objašnjenja i razumevanja. Po tome je ona za teologiju nezaobilazna, iako sasvim „spoljašnja“ i potencijalno neprijateljska. Tertulijan je to precizno odredio: filozofi su patrijarsi jeretika. Ovaj stav o filozofima kao „patrijarsima jeretika“ bio je kroz istoriju široko prihvaćen. I u našem vremenu se ovo shvatanje održava među teolozima. Tako J. Majendorf dokazuje da su, po ocenama prvih sabora, „klasični filozofi bili jeresiarsi“, odnosno da su sve glavne hrišćanske jeresi rezultat njihovog uticaja. (Vizantijsko bogoslovlje, 77.)
Kako je Hristovo učenje odstupalo od zvaničnog toka jevrejske religije, on je bio doživljen kao reformator i, konačno, kao jeretik. Za svoje sledbenike on je ubrzo počeo da označava „reč božju“ i ostvarenje smisla starih jevrejskih verskih i socijalnih ideja i ideala, a pre svega ideje spasitelja (mesija).
Crkva je uvek odgovorna za pojavu jeresi u svojoj sredini, koja je gotovo uvek nastajala zato što je crkva zanemarivala istinu.
Svetac je čovek za koga poštovanje crkve znači stvar koju nikada neće staviti na kocku, što ga podstiče da se naposletku uvek povinuje zahtevima crkve. On je trpeljiv čovek, a smerni poklon je jedno od najistinitijih obeležja sveca. Jeretik, međutim, zauzima drukčiji stav. Kao borben čovek, jeretik ne može da prihvati to potčinjavanje. Ono je nespojivo sa karakterom njegovog bića. Jeretici kao veliki borci u domu hrišćanstva znaju samo za otvoreno suprotstavljanje crkvenom autoritetu, u čemu se ispoljava najdublja razlika u odnosu na svece. Jeretik istrajava u svom uverenju, on se pre okreće protiv crkvene zajednice nego što će se odreći vlastitog stava i time kreće ništa manje trnovitim putem otvorene pobune. Ta pobuna gotovo uvek pretvara život jeretika u tragediju, u kojoj se dramatični čvor naposletku zlokobno vezuje.

Zbog smelog i često junačkog zalaganja za drukčije shvatanje hrišćanstva, jeretike treba ubrojati u velike preteče novih ideja. Doduše, ne mogu se svi jeretici nazvati pionirima novog. Među njima je bilo i predstavnika onih koji su otelotvoravali pravo tradicije i zalagali se za konzervativni element, protiveći se tokovima koji su bili u modi. Ali brojni jeretici bili su preteče onoga što dolazi. Mnogi od tih ljudi koji su u javnosti oklevetani kao sotonska čudovišta i okoreli grešnici u stvari su one ličnosti koje su hrišćanski duhovni život stalno gonile napred sačuvavši ga od okamenjivanja. Oni su svojim dinamičnim podsticajima katkada išli daleko ispred svog vremena, prodrli u nove, u prvom trenutku zastrašujuće oblasti i otkrili potpuno nepoznate religiozne vrednosti. Ta neimarska delatnost jedna je od najveličanstvenijih strana jeresi, koja zaslužuje da bude obelodanjena.
Jeretik nije bezbožno čudovište, kakvim su ga dugo predstavljali, već kao prvo ima sličnosti sa prorokom, sa svecem, jep kao religiozno neokoštali čovek žrtvuje sve i ispunjen je hrišćanskom dinamikom. On je najjači antipod religiozno ravnodušnom, diplomatski i crkvenopolitički orijentisanom čoveku. U svojoj hrišćanskoj odlučnosti, jeretik se ozbiljno suočava sa ozbiljnim, on ne hramlje na obema stranama niti iz mudrog opreza izbegava da zauzme stav. Jeretik odlučno prihvata posledice svog načina delanja na sebe, iz njegove spremnosti može se naučiti šta znači biti veran istini. Ova unutrašnja životnost pretpostavlja postojanje izuzetno snažnog religioznog interesovanja, koje je kod jeretika natprosečno.

Veliki jeretici
Velike jeretike treba shvatiti kao istinski religiozne stvaraoce, koji su stvorili novo i neprolazno, i hrišćanstvo se njih više ne može odreći, uprkos svom početnom sablažnjavanju koje je neminovno povezano sa tim. Njihova stvaralačka težnja imala je nesagledivo dejstvo.
• Simon Gatar (I vek)
• Origen (185-254)
• Markijan (85-?)
• Irinej (140-202)
• Car Julijan Apostata (331-363)
• Arije (280-336)
• Pelagije (360-420)
• Monah Gotšalk
• Johan Skot Eriugena (oko 810 - oko 877)
• Pjer Abelar (1079-1142)
• Majstor Ekhart (oko 1260-1327)
• Arnold iz Breše (kraj XI veka - 1155)
• Džon Viklif (oko 1324-1384)
• Jan Hus (1370-1415)
• Martin Luter (1483-1546)
• Tomas Mincer (oko 1490-1525)
• Hans Denk (?—1553)
• Migel Serveto (1511-1553)
• Sebastijan Kastelo
• Sebastijan Frank (1499-1542)
• Gotfrid Arnold (?—1714)
• Đordano Bruno (1548-1600)
• Baruh Spinoza (1632-1677)
• Blez Paskal (1623-1662)
• Gothold Efraim Lesing (1729-1781)
• Lav Nikolajevič Tolstoj (1828-1910)
Very Happy
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ZORAN IZ ZEMUNA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeci
Strana 3 od 12

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE KRITIKE 42 adminfob 34015 01 Maj, 2011 08:43 am
Nosferatu Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 91780 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 41606 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pra-Stvaratelj na Putu 3 adminfob 22852 13 Feb, 2010 11:11 am
plavizrak Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zaboravljena Povest Zemlje 6 adminfob 35627 04 Jan, 2010 23:41 pm
majstor Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Galaktički Plimni Val Svjetlosti 2 adminfob 16026 28 Jan, 2008 02:24 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ŽENA TELE BELOG BUFALA 1 adminfob 25798 13 Jan, 2008 00:10 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)