KOSOVO
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 19 Feb, 2008 14:26 pm    Naslov: KOSOVO
Odgovoriti sa citatom

.
KOSOVO

Despot Stefan je uklesao na kosovskoj tabli da je kosovski boj bio 6897. godine
(po novom kalendaru 1389.godine)

Despot Stefan Lazarević - Zapis o Kosovskom boju
OVE REČI NAPISANE BIŠE NA MRAMORNOM STUBU NA KOSOVU

Čoveče koji srpskom zemljom stupaš,
bilo da si došljak ili ovdašnji,
ma ko da si i ma šta da si,
kada dođeš na polje ovo,
koje se zove Kosovo,
po svemu ćeš ugledati puno kostiju mrtvih,
te sa njima i kamenu prirodu,
mene krstoznačnog kao steg,
videćeš kako posred polja upravno stojim.
Da ne promineš i da ne previdiš
kao nešto zaludno i ništavno,
no molim te, priđi i približi se meni, o ljubimi,
i razmotri reči koje ti prenosim,
i iz toga ćeš razumeti zbog kog uzroka
i kako i zašto ja stojim ovde,
jer istinu ti govorim,
ništa manje od živoga,
da ću vam izneti u suštini sve što se zbilo.
Ovde negda bejaše veliki samodržac,
čudo zemaljsko i riga srpski,
zvani Lazar, knez veliki,
pobožnosti nepokolebimi stub,
dobrorazumlja pučina i mudrosti dubina,
ognjeni um i zaštitnik stranaca,
hranitelj gladnih i milovanje ništih,
skrbnih milovanje i utešitelj,
koji voli sve što hoće Hristos,
kome ide sam po svojoj volji
i sa svima svojim bezbrojnim mnoštvom,
koliko je pod rukom njegovom.
Muževi dobri, muževi hrabri,
muževi, vaistinu, u reči i u delu
koji se blistaju kao zvezde svetle,
kao zemlja cvetovima šarenim,
odeveni zlatom i kamenjem dragim ukrašeni,
mnogi konji izabrani i zlatosedlani,
svedivni i krasni konjanici njihovi.
Sveplemenitih i slavnih
kao kakav dobri pastir i zaštitnik,
mudro privodi duhovne jaganjce
da u Hristu dobro skončaju
i prime mučenja venac
i višnje slave učesnici budu.
I tako složno veliko bezbrojno mnoštvo
skupa s dobrim i velikim gospodinom,
dobrom dušom i verom najtvrđom,
kao na krasnu dvoranu i mnogomirisanu hranu
na neprijatelja se ustremiše
i pravu zmiju zgaziše
i umrtviše divlju zver i velikog protivnika
i nesitoga ada svejadca,
velim Amurata i sina njegova,
aspidin i gujin porod,
štene lavovo i vasilskovo,
pa sa njima i ne malo drugih.
O čudesa Božijih sudbina,
uhvaćen bi hrabri stradalac
bezakonim agarenskim rukama
i kraj stradanju dobro sam prima
i mučenik Hristov postaje
veliki knez Lazar.
Ne poseče ga niko drugi, o ljubimi,
do sama ruka toga ubice, sina Amuratova,
I sve ovo rečeno svrši se
leta 6897, indikta 12, meseca 15, u dan utorak,
a čas je bio šesti ili sedmi,
ne znam, Bog zna.

Ове речи су биле исписане на стубу мраморном на Косову који је поставио деспот Стефан Лазаревић своме оцу и погинулим српским ратницима у Косовском боју, 15 година после битке тј. 1404 године. Овај једини препис текста са мраморног стуба сачуван је до данас у Патријаршијској библиотеци бр. 167.
Овде је интересантно обратити пажњу на датум "лета 6897" са мраморне плоче.

http://www.rastko.org.yu/knjizevnost/umetnicka/poezija/desp_stefan-reci_sa_stuba.html

KOSOVO POLJE
(Matija Bećković)

Kradu mi pamćenje,
Skraćuju mi prošlost,
Otimaju vekove,
Džamijaju crkve,
Araju azbuku,
Čekićaju grobove,
Izdiru temelj,
Razmeću kolevku.

Kuda da čergam s Visokim Dečanima?
Gde da predignem Patrijaršiju?

Uzimaju mi ono
Što nikome nisam uzeo,
Moje lavre i prestonice,
Ne znam šta je moje,
Ni gde mi je granica,
Narod mi je u najmu i rasejanju,
Pale mi tapije
I zatiru postojanstvo.

Zar da opet zatrapim Svete Arhangele?
Da mi pomunare ponovo Ljevišku?

Očni živac su mi odavno rasturili,
Sad mi i beli štap otimaju,
Žrtveno polje sa krvavom travom
Ne smem da kažem da je moje.
Ne daju mi da uđem u kuću
Kažu da sam je prodao,
Zemlju koju sam do neba kupio
Neko im je obećao.
Ko im je obećao
Taj ih je slagao,
Što im ne obeća
Ono što je njegovo?
Zato jurišaju na mene udruženi
Kivni što sam ih poznao.

Preuzeto sa http://www.kosovo.net/glavna.html

Poslednji put izmenio Vesna dana 14 Jan, 2011 17:12 pm, izmenio ukupno 5 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 19 Feb, 2008 14:57 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

.
GRAČANICA

Desanka Maksimović- Kosovu

GRAČANICA

Gračanice, kad bar ne bi bila od kamenja,
kad bi se mogla na nebesa vazneti,
ko bogorodice Mileševa i Sopoćana,
da tuđa ruka kraj tebe travu ne plevi,
da ti vrane ne hodaju po paperti.

Ili tvoja zvona da bar ne tuku
kao srce predaka,Gračanice
da bar svetitelji s tvog ikonostasa
nemaju naših neimara ruku
ni anđeli Simonidino lice.

Da bar nisi toliko duboko
ukopana u tu zemlju i nas same,
da se nismo privikli u tebe kleti.
Gračanice, kad bar ne bi bila od kamenja,
kad bi se mogla u visine uzneti!

Gračanice, da si nam bar jabuka
da te možemo staviti u nedra
i zagrejati studenu od starosti,
da nam bar poljima oko tebe nisu
predaka davnih rasejane kosti.

Da te bar možemo podići na Taru,
u kalenićku portu te preneti,
zaboraviti likove po tvom oltaru,
Gračanice,kad bar ner bi bila od kamenja,
kad bi se mogla na nebesa vazneti!
.

Poslednji izmenio Vesna dana 01 Jul, 2009 03:08 am, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
jagoda

Pridružio: 07 Jan 2008

Poruka Poslao: 19 Feb, 2008 23:06 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Draga Vesna.
Osećam te tužnu. Moj jedini komentar je:
Neka se sve odigra u najveće moguće dobro svih ljudi svih nacija i svih nacionalnosti. Najveća mi je želja, da svi živimo u MIRU I LJUBAVI, jer samo to je neprocenljivo BOGASTVO. Bog neka blagoslovi sve ljude.
Pozdrav Jagoda
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku AIM Adresa MSN Messenger
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 20 Feb, 2008 00:35 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala Jagoda !
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 04 Mar, 2008 03:07 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

KOSOVO
- NAJSKUPLJA SRPSKA REČ

Pre šest vekova ništa se na globusu nije dogodilo značajnije od boja na Kosovu Polju.

I danas, posle šest stotina Vidovdana, za sudbinu srpskog naroda ništa nije presudnije od bitke koja traje na Kosovu i za Kosovo.

Ishod Kosovskog boja još se ne zna, kako onog negdašnjeg, tako ni ovog današnjeg.

Od početka pretrajavaju dve stvarnosti i dve istine. I ne ustupaju jedna drugoj. Što vreme više odmiče, sve se manje zna hoće li nas onebesati ili progutati kosovska rana.

Kosovo osvanjuje svakog jutra. Svaki dan je jedna godišnjica i jedna zadušnica. I danas se tamo kao i na Vidovdan 1389. vidi "ko je vera, a ko je nevera".

Kao da srpski narod vodi samo jednu bitku, gine u istom boju i na istom polju, proširuje kosovsku kosturnicu, "ridanje na ridanje pridodaje", nove mučenike pribraja kosovskim mučenicima.

Kosovo je odavno stiglo do Jadovna - i pravo je čudo da ime Kosovo nije dobila sva srpska zemlja.

Kosovo je najskuplja srpska reč. Plaćena je krvlju celog naroda. Po cenu te krvi je ustoličena na prestolu srpskog jezika. Bez krvi se nije mogla kupiti, bez krvi se ne može ni prodati.

Narodi se najteže odriču onog za šta su dali krv. Ono što je plaćeno nevinom krvlju, ne može se ni izgubiti, ni zaboraviti. Tamo gde narod ostane bez glave, pogine listom, ili ga ubiju po spisku, nastaju najveća zaveštanja i amaneti budućim naraštajima.

Najveće među nevinim žrtvama su one zbog svoga imena i zločina rođenja.

Blago narodu koga znaju po žrtvama, a ne po zločinima.

Matija Bećković

Poslednji izmenio Vesna dana 04 Mar, 2008 03:29 am, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 04 Mar, 2008 03:15 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ŠESTO GODINA SAMOĆE

Ono što se u naše dane događalo na ovom polju ne beleže ni najudaljenije istorije. Možda je takvih zločina još negde bilo, ali da se pravni poredak jedne zemlje trudio da ih sakrije, toga sigurno nije.

U još nenapisanom romanu ŠESTO GODINA SAMOĆE, ključne epizode će zauzeti prizori iz naših dana: štala ozidana od nadgrobnih spomenika, nužnik od razorene crkve, bik iz Mušutišta koga su oslepeli, jer je svojina srpskog manastira. Nisu se smilili da ga ubiju, monahinje nisu pristale da ga prodaju, tako je ostao da traje kao spomenik ostruganih očiju kao Simonida.

Ta povest neće moći ni bez onih domaćina koji su se okućili na srpskim grobljima i ne daju Srbima da se u groblju sahranjuju. Jedan se ipak smilovao Srbinu kome je umrlo dete, rasuđujući da će ozleda na zemlji biti mala, da će brzo zarasti i uskoro se neće ništa poznavati, pa će na vreme moći da poore i pokosi.

Mapa velike Albanije objavljena je u našoj i stranoj štampi više puta, a duhovna mapa Kosova nije gotovo nigde. A samo je još nebo načičkano zvezdama, kao što je Kosovo ozvezdano srpskim kulturnim spomenicima, manastirima i crkvama, svetištima i grobištima.

Kad bismo to Kosovo izgubili, samo bismo dokazali da smo potomci onih koji su tamo izdali još 1389. godine. I još gore: izgubiti na Kosovu nije isto što i izgubiti Kosovo.

Po našem narodnom verovanju, zemlja na kojoj je grob se ne prodaje. Domaćini bez naslednika ili oni koji su se pribojavali da bi njihovi potomci mogli prodati imanje, osiguravali su se od ove mogućnosti tako što su se umesto na groblju sahranjivali na svojoj okutnici.

Pred grobom bi ustuknuo i onaj ko je sklon da proda i onaj koji bi želeo da kupi.

Na kosovskoj okutnici je sahranjen ceo srpski narod. Zato tom zemljom Srbi ne mogu trgovati.

Kosovska legenda je došla iz najvećih daljina i u najveću daljinu je upućena. Izvađena je iz nečeg dubljeg od ljudi, večnog i neprolaznog, nedostupnog ljudskom razumu. Ona brine da na Kosovu ne bude ništa mrtvo, jer čim je mrtvo - nije Kosovo. Nama je ostavila
pitanja kojima se ona ne bavi:
da li nas je Kosovo daleko odvelo? Da li smo mali za ovoliku poruku?

Matija Bećković 1989.g.

Poslednji put izmenio Vesna dana 10 Jun, 2008 00:28 am, izmenio ukupno 2 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 04 Mar, 2008 03:39 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Desanka Maksimović - (1898-1993)
RAZGOVOR SA KOSOVOM

Niko, Kosovo, ne oplaka
tvoja poniženja i nevolje,
niko te ne uze u zaštitu,
niko ne jauknu do oblaka.
Niko van tvojih brda i ravnica,
neka ti je patnja laka,
niko te, Kosovo, ne oplaka
van tvojih brda i tvojih reka.
van tvojih planina i oblaka.
Neka ti je sudbina laka.
Niko te, Kosovo, ne oplaka
sem potomaka
tvojih planina i tvojih reka
i tvojih oblaka.
Neka ti je sudbina laka.
(1976.g.)

Poslednji izmenio Vesna dana 01 Jul, 2009 03:38 am, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 19 Maj, 2008 21:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

KOSOVO I NOVI SVETSKI POREDAK
- ČETVRTI RAJH -

ИНТЕРВЈУ
Милан Видојевић

Над Ко­со­вом цр­но сун­це

• По­што­ва­ни го­спо­ди­не Ви­до­је­ви­ћу, шта ће се да­ље де­ша­ва­ти?

– Овај про­цес био је ја­сан од по­чет­ка, од ра­та 1999. го­ди­не циљ је био от­це­пље­ње Ко­со­ва и Ме­то­хи­је од Ср­би­је. Не да би шип­та­ри до­би­ли др­жа­ву, већ да би се рас­пар­ча­ва­ње Ју­го­сла­ви­је до­вр­ши­ло и цео Бал­кан “кан­то­ни­зо­вао”, ка­ко би и САД и не­ке зе­мље Евро­пе има­ле сво­је зо­не ути­ца­ја на Бал­ка­ну. Тех­ни­ка тог ду­го при­пре­ма­ног пла­на би­ла је иста као и у на­ци­стич­кој Не­мач­кој, ка­да је ова спре­ма­ла раз­би­ја­ње СССР-а, да се иза­зо­ву уну­тра­шњи не­ми­ри и не­ста­бил­ност пре­ко му­сли­ман­ског, ет­нич­ког, фак­то­ра.

Ро­зен­бер­гов по­ли­тич­ки план је у Дру­гом свет­ском ра­ту имао де­ли­мич­ног успе­ха. Због са­рад­ње с Нем­ци­ма, Та­та­ри су с Кри­ма би­ли прог­на­ни у Си­бир и тек у мо­дер­ној Ру­си­ји, де­ве­де­се­тих го­ди­на, до­би­ли су пра­во да се вра­те на сво­ја ог­њи­шта. Оно што ни­је ус­пе­ло у то­ку Дру­гог свет­ског ра­та ура­ђе­но је де­ве­де­се­тих го­ди­на це­па­њем СССР-а, по ет­нич­ким и вер­ским гра­ни­ца­ма. Не­за­ви­сност су до­би­ле бал­тич­ке ре­пу­бли­ке и Укра­ји­на на за­па­ду, с до­ми­нант­ним ути­ца­јем ка­то­лич­ке цр­кве и агре­сив­ном по­ли­ти­ком Ва­ти­ка­на и па­пе По­ља­ка, екс­трем­ног кон­зер­ва­тив­ца и ан­ти­ко­му­ни­сте. Не­за­ви­сност су до­би­ле и му­сли­ман­ске ре­пу­бли­ке у Ази­ји, ко­је су по­ста­ле део пла­ни­ра­ног окру­же­ња Ру­си­је, ко­је је у осно­ви “не­при­ја­тељ­ски на­стро­је­но”, по­го­то­во у Че­че­ни­ји, а део су и ши­рег пла­на ства­ра­ња не­ста­бил­но­сти у све­ту, овог пу­та по­тен­ци­ра­њем ислам­ског фак­то­ра. У два­де­се­том ве­ку ба­ук је био ко­му­ни­зам, у два­де­сет и пр­вом ве­ку ба­ук ће би­ти ислам­ски екс­тре­ми­зам.

У том кон­тек­сту тре­ба по­сма­тра­ти и “труд” свет­ских цен­та­ра мо­ћи око суд­би­не Ко­со­ва, ко­је је, у схе­ма­ти­зо­ва­ној цр­но-бе­лој сли­ци аме­рич­ке спољ­не по­ли­ти­ке, у ло­шем по­ло­жа­ју у окви­ру Ср­би­је ко­ја де­це­ни­ја­ма “тла­чи” шип­та­ре, па их са­да тре­ба осло­бо­ди­ти те сте­ге и по­ну­ди­ти им не­за­ви­сност, ство­ри­ти им но­ву др­жа­ву, у ко­јој ће би­ти срећ­ни, у де­мо­кра­ти­ји атлант­ског ти­па. Опа­сна лаж, де­струк­тив­но по­на­ша­ње ко­је ру­ши ио­на­ко крх­ку струк­ту­ру ма­ђу­на­род­них од­но­са у све­ту. Уо­ста­лом, по­гле­дај­те ка­ко из­гле­да уво­ђе­ње “пар­ла­мен­тар­не де­мо­кра­ти­је” у Ира­ку.

• Хо­ће­те да ка­же­те да су ко­сов­ски шип­та­ри пре­ва­ре­ни, ка­ко би би­ли уву­че­ни у игру раз­би­ја­ња Ју­го­сла­ви­је, од­но­сно Ср­би­је?

– На­рав­но. То је јед­на од нај­ве­ћих пре­ва­ра у мо­дер­ном до­бу, али из­ве­де­на на плат­фор­ми ко­ја је по­ста­вље­на пре ско­ро јед­ног ве­ка. Се­ти­те се да је др­жа­ву Ал­ба­ни­ју ство­ри­ла Не­мач­ка и Ау­стро­у­гар­ска по­сле Бал­кан­ских ра­то­ва, с јед­ним је­ди­ним ци­љем: да Ср­би­ја не иза­ђе на Ја­дран­ско мо­ре. Од тог тре­нут­ка по­чи­ње “ма­му­за­ње” шип­та­ра про­тив Ср­ба као ве­ли­ког не­при­ја­те­ља, ко­ји сто­ји на пу­ту ка сре­ћи. Од тог тре­нут­ка, тра­гич­но зву­чи али је та­ко, Ал­бан­ци по­ста­ју маљ у ру­ка­ма ве­ли­ких си­ла и слу­же за мла­ће­ње оних ко­ји сме­та­ју тим си­ла­ма, а опа­сно­сти за Ал­бан­це не би ни би­ло да ни­је оних ко­ји из мра­ка ву­ку кон­це. Уо­ста­лом, сво­ју кви­слин­шку при­вр­же­ност не­мач­ким ин­те­ре­си­ма Ал­бан­ци у Ал­ба­ни­ји и шип­та­ри на Ко­со­ву по­твр­ди­ли су и у Дру­гом свет­ском ра­ту ка­да су у ве­ли­ком бро­ју при­сту­пи­ли је­ди­ни­ца­ма Вер­мах­та и ис­та­кли се у ра­ту зло­чи­ни­ма и те­ро­ри­са­њем срп­ског ста­нов­ни­штва. Је­дан део тих кви­слин­га са Ко­со­ва и из Сан­xа­ка ус­пео је да се спа­се бек­ством у Тур­ску, где су не­ки од њих би­ли осни­ва­чи пр­ве ислам­ске те­ро­ри­стич­ке ор­га­ни­за­ци­је у Евро­пи, “Си­вих ву­ко­ва”, ко­ја је сво­је те­ро­ри­стич­ке ак­тив­но­сти у Тур­ској фи­нан­си­ра­ла швер­цом дро­ге у Евро­пу.

• Ве­ћи­на при­ча ра­зних ор­га­ни­за­ци­ја, ко­је се бо­ре за не­ке по­ли­тич­ке ци­ље­ве, за­поч­не ти­ме а за­вр­ши при­чом о дро­ги?

– То је за­то што ни­је реч о ау­тен­тич­ним по­ли­тич­ким по­кре­ти­ма већ је реч о ор­га­ни­за­ци­ја­ма екс­тре­ми­стич­ког по­ли­тич­ког опре­де­ле­ња ко­је ства­ра­ју оба­ве­штај­не слу­жбе ве­ли­ких зе­ма­ља. За де­ло­ва­ње тај­них ор­га­ни­за­ци­ја по­тре­бан је огро­ман но­вац. По­што осни­ва­чи не же­ле да их фи­нан­си­ра­ју нов­цем из бу­xе­та сво­јих зе­ма­ља, је­ди­ни на­чин је да се то­ле­ри­шу кри­ми­нал­не ак­тив­но­сти та­квих ор­га­ни­за­ци­ја, ка­ко би се са­мо­фи­нан­си­ра­ле а мо­жда оства­ри­ле и “ви­шак у бу­xе­ту” ко­ји се мо­же пре­ли­ва­ти у дру­ге об­ли­ке кри­ми­на­ла, ко­руп­ци­ју, про­па­ганд­не ак­тив­но­сти. Се­ти­те се, ам­ба­са­дор Ју­го­сла­ви­је у Шпа­ни­ји, Ре­џеп Су­рои, по­ре­клом шип­тар с Ко­со­ва, по­ги­нуо је у са­о­бра­ћај­ној не­сре­ћи у Шпа­ни­ји у то­ку сум­њи­вих ак­тив­но­сти са швер­цом дро­ге у ко­ју су би­ли уме­ша­ни шип­та­ри с Ко­со­ва, ко­ји су швер­цом хе­ро­и­на у Шпа­ни­ју и ка­сни­јим из­но­ше­њем пр­ља­вог нов­ца на Ко­со­во фи­нан­си­ра­ли ку­по­ви­ну срп­ских има­ња по ап­сурд­но ви­со­ким це­на­ма. Био је то дуг, пер­фи­дан про­цес ко­ји је тра­јао де­це­ни­ја­ма, ка­ко би се до­шло у са­да­шњу фа­зу, тра­же­ња по­ли­тич­ких ус­ту­па­ка и на­гра­да за ду­го­го­ди­шње вер­но кви­слин­шко и кри­ми­нал­но слу­же­ње.

• Из Ва­шег из­ла­га­ња ја­сно је да ми­сли­те да Не­мач­ка и да­ље сто­ји иза шип­та­ра и под­у­пи­ре њи­хо­ве зах­те­ве за не­за­ви­сно­шћу?

– Не са­мо Не­мач­ка, али она је одав­но стра­сно за­љу­бље­на у иде­ју из­ла­ска на Сре­до­зе­мље и овла­да­ва­ње Бал­ка­ном. Та љу­бав им ни­је уз­вра­ће­на, сем у слу­ча­ју Ал­ба­на­ца, ко­ји са­ми ни­су ни­ка­кви “ор­ло­ви”, већ су сво­ју за­ста­ву укра­си­ли цр­ним не­мач­ким ор­лом у знак за­хвал­но­сти за до­би­ја­ње др­жа­ве, пре сто го­ди­на. Та не­мач­ка стра­сна же­ља има и сво­је пер­верз­не об­ли­ке, што је по­сле­ди­ца ду­гог уз­др­жа­ва­ња, а то се нај­бо­ље ви­ди у ис­ту­пи­ма не­мач­ког ам­ба­са­до­ра у Ср­би­ји, ко­ји се отво­ре­но за­ла­же за оно што би тре­ба­ло да бу­де, још увек, тај­но стре­мље­ње ње­го­ве зе­мље. На­рав­но ни­је реч о слу­чај­ном ис­тр­ча­ва­њу јед­ног ди­пло­ма­те, реч је о бла­гој прет­њи вла­ди Ср­би­је, опи­па­ва­њу по­ли­тич­ког пул­са и рас­по­ло­же­ња на­ро­да у Ср­би­ји у овом тре­нут­ку, а тек на кра­ју мо­же­мо го­во­ри­ти о ди­пло­мат­ској тра­па­во­сти ло­шег ди­пло­ма­те ко­ји до­зво­ља­ва да га ђа­во ву­че за је­зик.

• Иа­ко сте о то­ме пи­са­ли и го­во­ри­ли ви­ше пу­та, од­го­во­ри­те још јед­ном, че­му тре­ба да по­слу­жи не­за­ви­сно Ко­со­во? За­што се то­ли­ко ин­си­сти­ра на по­ли­тич­ком и др­жав­ном уни­ште­њу Ср­би­је?

– Док сам био млад и ма­ње ис­ку­сан, ми­слио сам да је Би­змар­ко­во за­ла­га­ње за ства­ра­ње срп­ске др­жа­ве де­лом би­ло по­сле­ди­ца ро­ман­тич­ног се­ћа­ња да му је ба­ка би­ла Лу­жич­ка Срп­ки­ња. Био је то је­ди­ни не­мач­ки др­жав­ник ко­ји је во­лео Ср­би­ју, од вре­ме­на кад је Фри­дрих Бар­ба­ро­са про­шао с кр­ста­шком вој­ском кроз Ср­би­ју! Раз­ло­зи су де­лом из сфе­ре по­ли­ти­ке а де­лом из ме­та­фи­зич­ке сфе­ре ко­ја је углав­ном не­ви­дљи­ва, али за­то не ма­ње бит­на. Ако бих сад го­во­рио о тој ме­та­фи­зич­кој ди­мен­зи­ји он­да бих по­но­вио оно што сам ре­као у про­шлом ин­тер­вјуу, да ми­слим да је на­ци­зам као иде­о­ло­ги­ја по­бе­дио у Дру­гом свет­ском ра­ту, да је да­на­шњи “сло­бо­дан свет” за­пра­во илу­ми­нат­ска свет­ска дик­та­ту­ра на­ци­стич­ког ти­па, и да је свет по­ро­бљен а да то­га углав­ном ни­је све­стан. Ци­ље­ви илу­ми­на­та ко­ји ни­су спро­ве­де­ни Дру­гим свет­ским ра­том, спро­ве­де­ни су по­сле ње­га, до да­на­шњег да­на, а од­ви­ја­ју се и да­ље. У том кон­тек­сту ћу го­во­ри­ти о овом фе­но­ме­ну, где се ко­ри­сте исто­риј­ске ла­жи ка­ко би се ди­фа­ми­рао срп­ски на­род или про­мо­ви­са­ла не­ка дру­га исто­риј­ска лаж.

Да би про­шла ве­ли­ка лаж, по­треб­но је ви­ше ма­њих ла­жи, по мо­гућ­но­сти за­ма­ски­ра­них у ма­гла­ма про­шло­сти, ка­ко би те­шко би­ла про­ве­ри­ва. Јед­на од пр­вих ве­ли­ких исто­риј­ских ла­жи гер­ман­ске исто­риј­ске шко­ле је­сте да су Ал­бан­ци по­ре­клом Или­ри, што би им да­ло “исто­риј­ско пра­во” да на те­ри­то­ри­ји ју­го­за­пад­ног Бал­ка­на фор­ми­ра­ју још јед­ну др­жа­ву, јер су ту од дав­ни­на, а пре “Сло­ве­на” (ко­ји су та­ко­ђе из­ми­шљо­ти­на ка­ко би се по­ни­шти­ло по­сто­ја­ње Ср­ба пре њих), ко­ји су, јел’те, до­шли као но­ма­ди у VII ве­ку, и ка­сни­је, из “пу­ста­ра Ази­је”, па са­мим тим има­ју ма­ње “исто­риј­ских пра­ва” на овај про­стор Бал­ка­на.

Сре­ћа је што ове ла­жи мо­гу да се де­ман­ту­ју, ако се има до­бра во­ља да се за­шти­ти исто­ри­ја соп­стве­ног на­ро­да и ако се ис­тра­же исто­риј­ски из­во­ри и ар­хив­ска гра­ђа. Оста­је отво­ре­но пи­та­ње за­што се Срп­ска пра­во­слав­на цр­ква др­жи сво­јих за­блу­да о Ћи­ри­лу и Ме­то­ди­ју на ште­ту срп­ског на­ро­да, и за­што срп­ска вла­да рав­но­ду­шно гле­да ка­ко се сви про­јек­ти о ис­тра­жи­ва­њу срп­ске исто­ри­је и кул­ту­ре, у Ака­де­ми­ји на­у­ка и дру­где, са­бо­ти­ра­ју и мар­ги­на­ли­зу­ју, опет на ште­ту срп­ск­ог на­ро­да. По­што не при­па­дам ни­јед­ној од спо­ме­ну­тих ин­сти­ту­ци­ја, би­ћу сло­бо­дан да од­го­во­рим на сва­ко ва­ше пи­та­ње.

• Ре­ци­те нам пр­во не­што о оно­ме што сте ма­ло­пре спо­ме­ну­ли, о илир­ском по­ре­клу Ал­ба­на­ца.

– Да су Ал­бан­ци по­том­ци Или­ра ја бих био вр­ло сре­ћан, јер би то зна­чи­ло да су по­ре­клом Ср­би. Илир­ска кра­љи­ца Те­у­та, на ко­ју се Ал­бан­ци че­сто по­зи­ва­ју као да је она не­ки ве­ли­ки до­каз, за­пра­во је сво­је лич­но име до­би­ла по вр­хов­ном келт­ском бо­гу ко­ји се звао Те­ут. Да сад не отва­рам ову озбиљ­ну те­му за не­до­бро­на­мер­не ла­и­ке, ре­ћи­ћу са­мо да је келт­ска ди­во­ни­ја у ства­ри сер­би­ска (срп­ска) и да се о про­вин­ци­ји Или­рик мо­же мно­го то­га про­чи­та­ти у рим­ским из­во­ри­ма. Сто го­ди­на су Ри­мља­ни ра­то­ва­ли на Бал­ка­ну, по­ко­ра­ва­ју­ћи јед­но по јед­но илир­ско пле­ме, а би­ло их пре­ко че­тр­де­сет, да би на кра­ју ство­ри­ли нај­зна­чај­ни­ју про­вин­ци­ју сво­је им­пе­ри­је.

Ар­ба­на­си су на про­стор Бал­ка­на до­ве­де­ни као пла­ће­нич­ка вој­ска с Кав­ка­за у XII ве­ку и уче­ство­ва­ли су у гра­ђан­ском ра­ту за ви­зан­тиј­ски пре­сто на стра­ни Ђор­ђа Ма­ни­ја­ка. Ина­че, пре то­га су од X ве­ка за ара­бљан­ске гу­са­ре пљач­ка­ли Си­ци­ли­ју и ју­жну Ита­ли­ју, где и да­нас жи­ве у ве­ли­ком бро­ју. По­сле по­ра­за Ма­ни­ја­ка, као рас­пу­ште­на вој­ска ко­ја ни­је има­ла где да се вра­ти, пе­њу се и жи­ве у пла­ни­на­ма ко­је су да­нас у Ал­ба­ни­ји и на Ко­со­ву. Ба­ве се сто­чар­ством, пла­ћа­ју по­рез ца­ру Ду­ша­ну, пре то­га ту­луч­ким гро­фо­ви­ма (од ко­јих во­де по­ре­кло и Бал­ши­ћи), ко­ји Драч и окол­ну зе­мљу до­би­ја­ју као на­гра­ду за вој­ну слу­жбу у Ита­ли­ји, и углав­ном су ка­то­ли­ци, што ни­је пре­те­ра­но скри­ва­но, све до ка­сног сред­њег ве­ка, кад по­чи­ње ја­ча­ње и пре­о­вла­да­ва­ње ислам­ског вер­ског фак­то­ра. Уо­ста­лом, зар ни­је Ибра­хим Ру­го­ва на са­мрт­ној по­сте­љи при­знао да је ка­то­лик, и тра­жио по­след­њу при­чест. Ма­ла ди­гре­си­ја, да ли сте при­ме­ти­ли да су сви ак­те­ри рас­па­да Ју­го­сла­ви­је умр­ли од ра­ка, или има­ју рак: Изет­бе­го­вић, Туђ­ман, Ру­го­ва, Др­нов­шек, Ра­чан, осим Ми­ло­ше­ви­ћа ко­ји је уби­јен.

Да се вра­ти­мо Ал­бан­ци­ма. Сад вам је ја­сно да је дру­ги ве­ли­ки играч на Ко­со­ву за­пра­во Ва­ти­кан. Иза зах­те­ва да им се “вра­те цр­кве”, не сто­је шип­та­ри-му­сли­ма­ни, већ шип­та­ри-ка­то­ли­ци, ко­је под­пи­ру­је Ва­ти­кан. Ми­сли­те ли да је слу­чај то да ита­ли­јан­ски вој­ни­ци чу­ва­ју Пећ­ку па­три­јар­ши­ју и дру­ге пра­во­слав­не хра­мо­ве? Шта ако их не чу­ва­ју за Срп­ску пра­во­слав­ну цр­кву већ за не­ку дру­гу?

- nastavak sledi -

Poslednji put izmenio Vesna dana 01 Jul, 2009 03:45 am, izmenio ukupno 5 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 19 Maj, 2008 21:31 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Тре­ћи ве­ли­ки и нај­ја­чи играч у овом, ипак, ама­тер­ском по­ли­тич­ком игро­ка­зу је Аме­ри­ка. По оби­ча­ју, Аме­ри­ка има ка­та­стро­фал­ну спољ­ну по­ли­ти­ку. Пр­во се упе­тља­ју у не­што што не раз­у­ме­ју, про­у­зро­ку­ју ве­ли­ку ште­ту и на кра­ју из све­га не уме­ју да иза­ђу, а да не на­пра­ве још ве­ћу ште­ту. Раз­ло­зи за упе­тља­ва­ње САД-а у ову при­чу су мно­го­стру­ки и мо­гли би да бу­ду пред­мет по­себ­ног раз­го­во­ра -TAJHO.

• А Ру­си? Пр­во су иза­шли из игре, да упо­тре­бим Ваш тер­мин, а са­да же­ле да се вра­те. Да ли је та про­ме­на ста­ва Ру­си­је ва­жна за нас?

– Ми­слим да је­сте. Ру­си ни­су иза­шли из игре, не­го су из­ба­че­ни. Ко­ли­ко сам ја оба­ве­штен, по­сле пот­пи­си­ва­ња Ку­ма­нов­ског спо­ра­зу­ма Аме­ри­кан­ци су из­и­гра­ли Ру­се, па је спа­ша­ва­ње об­ра­за ре­зул­ти­ра­ло оним ју­ри­шем ру­ске вој­ске на ае­ро­дром у При­шти­ни. По­сле то­га је усле­ди­ло по­ли­тич­ко по­вла­че­ње и че­ка­ње пра­ве при­ли­ке да се вра­те у игру на на­чин ка­ко то иза­бе­ре пред­сед­ник Пу­тин и ру­ска вла­да. Ово је тре­ну­так ко­ји је до­бро иза­бран и ми­слим да Ру­си има­ју ја­сну сли­ку ка­ко ће не­што из­ве­сти. Тај од­лу­чан став Ру­си­је пра­ви про­бле­ме Аме­ри­ци, ко­ја не зна ка­ко да се ис­пе­тља из Ира­ка, а отва­ра­ње но­вог по­ли­тич­ког про­бле­ма с Ко­со­вом, ко­је је би­ло “го­то­ва ствар” је нај­ма­ње по­жељ­на ва­ри­јан­та рас­пле­та, па са­да оче­ку­јем по­ста­вља­ње но­ве аме­рич­ке плат­фор­ме, што ће ре­зул­ти­ра­ти от­по­чи­ња­њем су­штин­ских пре­го­во­ра.
• За­што се то­ли­ко жу­ри да Ко­со­во по­ста­не не­за­ви­сно до ле­та?
– За­то што је ова го­ди­на пред­зад­ња го­ди­на сло­бод­ног Бу­шо­вог пред­сед­ни­ко­ва­ња. Ка­ко се бу­ду бли­жи­ли пред­сед­нич­ки из­бо­ри у Аме­ри­ци то ће аме­рич­ки пред­сед­ник мо­ра­ти да ра­ди на свом де­мо­крат­ском ими­xу ка­ко би сво­јој стран­ци ство­рио ка­кве та­кве по­е­не за из­бор но­вог пред­сед­ни­ка, што ће би­ти те­шко. Аме­ри­ка као но­ви РAJX, о че­му смо раз­го­ва­ра­ли у ин­тер­вјуу про­шле го­ди­не, отво­ре­но кр­ши нор­ме ме­ђу­на­род­ног пра­ва, по­ве­љу Ује­ди­ње­них на­ци­ја, Са­вет без­бед­но­сти по­ку­ша­ва да ко­ри­сти као из­вр­шно те­ло сво­је ме­ђу­на­род­не по­ли­ти­ке. Све то оста­вља ру­жну сли­ку о зе­мљи ко­ја сво­ју де­мо­крат­ску ре­то­ри­ку пре­че­сто за­ме­њу­је не­ким бру­тал­ним бу­здо­ва­ном ко­јим же­ли да на­лу­па не­ис­то­ми­шље­ни­ке и про­тив­ни­ке.

• Да ли ми­сли­те да би по­сле про­гла­ше­ња над­зи­ра­не или услов­не не­за­ви­сно­сти Ко­со­ва до­шло до не­ке по­зи­тив­не про­ме­не на Ко­со­ву и за Ср­би­ју, или да ка­жем по­јед­но­ста­вље­но, за ста­нов­ни­ке Ко­со­ва, шип­та­ре, Ср­бе, прог­на­не, оста­ле?

– Ни у јед­ном слу­ча­ју. Ка­ко мо­же да по­сто­ји “кон­тро­ли­са­ни ха­ос”? Или “услов­на про­паст”, јер то је оно што се тре­нут­но де­ша­ва на Ко­со­ву. По мо­јим са­зна­њи­ма, си­ту­а­ци­ја на Ко­со­ву је ка­та­стро­фал­на. Оно ма­ло при­вре­де што је функ­ци­о­ни­са­ло са­да сто­ји, ги­ган­ти по­пут Треп­че го­ди­на­ма не ра­де, тех­но­ло­шки су за­пу­ште­ни и пре­ва­зи­ђе­ни, са за­пе­тља­ним имо­вин­ским од­но­си­ма ко­је ће раз­ре­ша­ва­ти ме­ђу­на­род­ни су­до­ви. Овај из­ми­шље­ни др­жав­ни ен­ти­тет не­ма ни­ка­кву пер­спек­ти­ву, а нај­ма­ње европ­ску. Без­на­де­жно је за­о­стао, не­ма тех­нич­ку ни­ти на­уч­ну ба­зу за раз­вој, не­ма об­ра­зо­ва­ну и струч­ну рад­ну сна­гу, што је по­сле­ди­ца лу­дач­ких по­ли­тич­ких екс­пе­ри­ме­на­та ко­је су са­ми се­би на­мет­ну­ли. Се­ћа­те се “уни­вер­зи­те­та у по­дру­му”, ко­ји је, по њи­хо­вом ми­шље­њу, био од­ли­чан по­ли­тич­ки и на­ци­о­нал­ни по­тез бој­ко­то­ва­ња срп­ских др­жав­них ин­сти­ту­ци­ја, из­ме­ђу оста­лог и школ­ства. Тад су се мо­жда сме­ја­ли а да­нас ће мо­жда да пла­чу. Он­да­шње “по­друм­ске ди­пло­ме” ће да при­ме­не где и ка­ко? Ни Евро­пи ви­ше не тре­ба­ју “услов­ни рад­ни­ци”, ве­шти с ло­па­том и се­кир­че­том.

Шта је сли­ка Ко­со­ва да­нас?

Без­на­ђе. Рас­пад тра­ди­ци­о­нал­ног по­ро­дич­ног мо­ра­ла, на ко­ји су то­ли­ко би­ли по­но­сни, да­нас је из­вор не­срећ­них ла­мен­та­ци­ја ко­сов­ских шип­та­ра. Про­сти­ту­ци­ја, нар­ко­ма­ни­ја, при­вре­да за­сно­ва­на на швер­цу и кри­ми­на­лу, си­гур­но ни­је за раз­вој у Евро­пи, ма шта то зна­чи­ло. О ста­њу људ­ских пра­ва, суд­би­ни Ср­ба, дру­гих на­ро­да и ма­њи­на, њи­хо­вом жи­во­ту и пер­спек­ти­ва­ма, глу­по је и рас­пра­вља­ти, то­ли­ко је без­на­де­жно. Ко ће у та­кву тво­ре­ви­ну да ин­ве­сти­ра из Евро­пе или Аме­ри­ке ко ће свој ка­пи­тал да по­ве­ри Та­чи­ју или Ха­ра­ди­на­ју, “по­ли­тич­ким струк­ту­ра­ма” Ко­со­ва, осим ако не ми­сли да сво­јим вој­ни­ци­ма веч­но одр­жа­ва ред и шти­ти сво­је ин­те­ре­се и имо­ви­ну? При­ча о не­за­ви­сном Ко­со­ву је, нај­бла­же ре­че­но, ап­сурд­на.

Очи­глед­на је нер­во­за и ше­гр­та у Стејт де­парт­мен­ту ко­ји по­чи­њу да по­ви­су­ју тон, у бе­су што ства­ри не иду глат­ко, ка­ко се оче­ки­ва­ло. Очи­глед­но је да лек­ци­је из про­шло­сти ни­су би­ле до­вољ­не.
Не­ко ми­сли да би Ср­би, срп­ска др­жа­ва и њен на­род, по­но­во тре­ба­ли да по­пи­ју гор­ку исто­риј­ску пи­лу­лу на сво­ју ште­ту, ка­ко би мо­жда не­ко дру­ги био сре­ћан. Ни­ти то мо­же да се де­си без те­шких по­ли­тич­ких и дру­гих по­сле­ди­ца по Евро­пу и свет, ни­ти је срп­ски на­род спре­ман да по­но­во пи­је “ту­ђе ле­ко­ве”.
То вла­да и оста­ли др­жав­ни ор­га­ни Ср­би­је тре­ба да зна­ју. Во­ди­ти на­род је ве­ли­ка умет­ност. Ку­ка­вич­ка вла­да је ре­пре­зент ку­ка­вич­ког на­ро­да, из ње­га до­ла­зи, зар не? У том ма­ни­ру не мо­гу се бра­ни­ти ин­те­ре­си на­ро­да и др­жа­ве. Не­го у ма­ни­ру хра­бро­сти, прав­де и за­шти­те ду­го­роч­них ин­те­ре­са на­ро­да и др­жа­ве. Ту он­да ни­ка­кви при­ти­сци, прет­ње и уце­не не мо­гу на­не­ти ште­ту др­жа­ви и на­ро­ду, по­го­то­во не у дра­стич­ном об­ли­ку оти­ма­ња де­ла др­жав­не те­ри­то­ри­је.

• На кра­ју, опет смо до­шли на ме­та­фи­зич­ки при­ступ,
HA KOCOBY CY BPATA 3A II dimenziju, 3ATO JE 3AY3ETO.

A све за­ви­си од нас?

– На­рав­но. Увек све за­ви­си од нас или од ме­не, по­је­ди­нач­но узев. Ка­ко мо­ја суд­би­на мо­же да за­ви­си од дру­гих а не од ме­не? Кад упра­вља­те сво­јом суд­би­ном он­да сте ја­ки. Кад дру­ги упра­вља­ју ва­ма, он­да сте лут­ка ко­ју ба­ца­ју та­мо где им се прох­те.
Већ не­ко­ли­ко го­ди­на пи­шем о то­ме да је пра­ва сли­ка ствар­но­сти, ко­ју ве­ћи­на љу­ди не же­ли да ви­ди, ужа­сна, то­та­ли­тар­на, по­ро­бљи­вач­ка, цр­на ру­па све­ми­ра, у ко­ју не­ко гу­ра чо­ве­чан­ство, јер же­ли да вла­да мра­ком и из мра­ка.

За ме­не је ениг­ма за­што љу­ди же­ле да жи­ве у ла­жи а не у исти­ни. За­што при­хва­та­ју лаж за кон­вен­ци­ју у ко­јој им је без­бед­но, пра­ве се да је свет рај­ска ба­шта у ко­јој им је све по­та­ман, а не­ће да ви­де да је та рај­ска ба­шта пре­тво­ре­на у ко­тао из па­кла под ко­ји су ђа­во­ли већ за­ло­жи­ли ва­тру?

По­лу­дим кад ме мо­ји “чи­та­о­ци” пи­та­ју ода­кле ми по­да­ци да Хи­тлер ни­је из­вр­шио са­мо­у­би­ство, да је по­бе­гао из Бер­ли­на, и слич­но. Где им је ло­ги­ка, за­што не ана­ли­зи­ра­ју “исто­риј­ске исти­не” и “чи­ње­ни­це”? За­што би Хи­тлер из­вр­шио са­мо­у­би­ство? Због гри­же са­ве­сти? Гро­теск­на по­ли­тич­ка лут­ка је био, али ни­је био глуп, ни­ти илу­ми­на­ти сво­је ше­гр­те оста­вља­ју на це­ди­лу. Шта је до­каз да се Хи­тлер убио? Књи­га бри­тан­ског оба­ве­штај­ца Хју Тре­вор-Ро­пе­ра “По­след­њи Хи­тле­ро­ви да­ни”, за­сно­ва­на на ре­кла-ка­за­ла “до­ка­зи­ма”? Це­ла Не­мач­ка је би­ла ис­пре­пле­та­на под­зем­ним гра­до­ви­ма, ба­за­ма, фа­бри­ка­ма, скло­ни­шти­ма, са­мо је Хи­тлер ис­ко­пао бун­кер у Бер­ли­ну ко­ји има са­мо је­дан улаз а не­ма спо­ред­ни из­лаз, ка­ко би се на­мер­но на­шао у ми­шо­лов­ци? То је ло­ги­ка? То је ка­ко из­ма­ни­пу­ли­са­ни свет ви­ди на­ци­зам и до­жи­вља­ва Хи­тле­ра као хи­сте­рич­ног лу­да­ка, ка­ко се то и да­нас по­тен­ци­ра сним­ци­ма ње­го­вих го­во­ра на ми­тин­зи­ма, где је сто­ти­не хи­ља­да љу­ди па­да­ло у транс.

За­што се на су­ђе­њу у Нир­мбер­гу ни­је го­во­ри­ло о езо­те­ри­ји на­ци­зма? За­што ни­ко на су­ђе­њу ни­је јав­но ана­ли­зи­рао рад цр­но­ма­гиј­ских и езо­те­риј­ских дру­шта­ва у Не­мач­кој у ко­ји­ма је ни­као на­ци­зам и ма­гиј­ски об­у­ча­ван Хи­тлер, да као ле­ви­ја­тан­ска си­ла по­ву­че људ­ски род у то­тал­ну про­паст. За­што ни­је ни­ка­да јав­но спо­ме­ну­то “Врил дру­штво” или “Лу­ми­но­зна ло­жа”, ка­ко су је још зва­ли.
За­што се и да­нас са сне­би­ва­њем пи­ше и го­во­ри о “Цр­ном Сун­цу”, озна­че­ном ру­на­ма “СС”, па зар ни­смо по­бе­ди­ли на­ци­зам? Или је мо­жда на­ци­зам по­бе­дио, са­мо нам то ни­ко ни­је ре­као? А за­што да нам ка­жу кад се не усу­ђу­је­мо да то пи­та­мо?
Да ли зна­те да је у Не­мач­кој и да­нас за­бра­ње­но јав­но ис­ти­ца­ти сим­бол “Ври­ла”? За­што? Да мо­жда Врил дру­штво не по­сто­ји и да­нас, па не во­ли да се на ње­га скре­ће па­жња?

Ка­да сам пре не­ко­ли­ко го­ди­на на­пи­сао у књи­зи “До­си­је Оме­га” да Хи­тлер ни­је из­вр­шио са­мо­у­би­ство у Бер­ли­ну, да је док­тор Мен­ге­ле знао све о за­мр­за­ва­њу спер­ме, ве­штач­кој оплод­њи и кло­ни­ра­њу, мно­ги су се сме­ја­ли и тре­ти­ра­ли ме као сим­па­тич­ног екс­цен­три­ка и пи­сца фан­та­стич­них књи­га. Са­мо за­то што ни­су спрем­ни да се су­о­че са соп­стве­ним за­блу­да­ма, стра­хо­ви­ма и не­зна­њем.

Да, иде­о­ло­ги­ја на­ци­зма је по­бе­ди­ла, на­ци­сти и њи­хо­ви кло­ни­ра­ни по­том­ци да­нас вла­да­ју све­том, и да, и да­нас су на ви­со­ким по­ли­тич­ким функ­ци­ја­ма у Евро­пи и Аме­ри­ци, не­ка­да­шња де­ца из на­ци­стич­ког про­гра­ма Ле­бен­сборн. Они упра­вља­ју све­том и на­шим суд­би­на­ма, а ми се иш­чу­ђа­ва­мо ка­кав је свет у ко­ме жи­ви­мо, не схва­та­ју­ћи ни оно што нам се сер­ви­ра, ни оно што тре­ба да пла­ти­мо, као оно ма­ло пи­ле Ка­ли­ме­ро, ко­је је­ди­но уме да пи­ју­че “Не­прав­да, не­прав­да”, не схва­та­ју­ћи да га са­мо Бог спа­ша­ва по­сле­ди­ца ње­го­ве лу­до­сти и пра­зног мо­зга.

• При­лич­но де­пре­сив­на сли­ка и за­кљу­чак на кра­ју на­шег раз­го­во­ра.

– Де­пре­сив­на или не, она је ствар­на. Сла­би­ћи не­ка се пра­ве да не зна­ју о че­му го­во­рим, а ја се њи­ма и не об­ра­ћам. Об­ра­ћам се они­ма ко­ји још има­ју сна­ге да се за­бри­ну, про­бу­де и за­пи­та­ју: за­што ово и до­кле?

На њи­хо­ва вра­та ку­цам, ви­чем им у уво: Про­бу­ди се!
Са та­кви­ма, ко­ји се про­бу­де, же­лим да бра­ним оно што нам је Бог дао, и у по­ли­ти­ци и у ме­та­фи­зи­ци. Јер је од­бра­њи­во.

С. Ве­се­ли­но­вић
www.srpskoogledalo.co.yu
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 10 Jun, 2008 00:33 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

OTAC TADEJ O KOSOVU

OTAC TADEJ O KOSOVU

Свети српски пророк и велики боговидац, испосник и утешитељ народа српскога, страц Тадеј Витовнички, који се упокојио 2004 године, оставио је за собом многа пророчанства о Србима, о Црној Гори, о Косову, о Босни и Херцеговини, о многим људима и догађајима који ће се ускоро збити.

За Косово је рекао још пре 8 година: "Шиптари ће прогласити независност. Али, то ће бити противправно и битно је само да српски политичари никада то не потпишу. Једног дана, после великих страдања у које ће упасти Србија и читав српски народ, због богоодступништва српских властодржаца али и једног дела народа, ипак ће доћи до уједињења највећег дела Срба. Србија ће се ослободити и ДОС владара. (чију политику старац Тадеј није симпатисао). И Америка и Запад ће Србе поновно гонити. Ипак, после великих српских страдања (ово је говорио после 1999), изненада, Америка и Запад ће доживети страховити пораз, па ће се сва њихова војска повући са Косова. Тада ће Срби, за веома кратко време ослободити своју духовну колевку. И Шиптара више никада тамо неће бити. Ни једнога."

Тако је говорио и да ће Косово постати противправно независно, али да то није толико важно, колко је важно да ми никада не потпишемо ту независност и да се покајемо за неке старе српске грехе које и сада понављамо.

Говорио је да су ти греси пре свега, нецрквеност, чедоморства, псовке, спиритизам, сујеверја, разврат, прељубе, неверства супружника једно другоме, не држање постова, не држање молитве, содомија, погрешно васпитавање деце, непослушност и пркос деце према родитељима, ...

Говорио је и да ће Америка ускоро пући као балон, и да ће тек после краха Америке, Запада и НАТО, Срби да ослободе Косово, јер ће се НАТО повући са Косова пре тога, и Шиптари ће бити страховито брзо поражени, тако да више неће бити ни једног Шиптара на Косову.

Што је трагично, рекао је да ће Срби да се врате Богу тек после жестоког страдања, и да ће Запад поново и војно ратовати против Србије.

Био је отворено против политике ДОС по многим питањима, и говорио је да су многи у ДОС отворени антисрби и несрби, који уништавају Србију.

Говорио је да ће и Војводина да крене путем сепаратизма, уз помоћ Запада, и да ће у Војводини и Београду бити најтеже, а најсигурније у Централној Србији.

Што се тиче Срба у Републици Српској старац је рекао да ћр се и они на крају, после ослобођења Косова, Црне Горе и Војводине, придружити уједињеној српској држави.

www.pogledi.co.yu

Poslednji izmenio Vesna dana 01 Jul, 2009 04:04 am, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
pan
Tragalac

Pridružio: 15 Okt 2008

Poruka Poslao: 19 Okt, 2008 12:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Bolje da ljudi ne znaju kakvi krljuštari sada dole igaju kolo....
-"--"-
 Nazad na vrh »
segrt
Hodočasnik

Pridružio: 26 Jun 2008

Poruka Poslao: 19 Okt, 2008 16:25 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Slažem se da je mnogo nepravde učinjeno tim ljudima na Kosovu i tom području uopšte,
a Matija Bećković....hmm
Iskustvo opominje, pa ću samo reći ili citirati:
"čuvajte se onih kojima je patriotizam zanat“
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 19 Okt, 2008 20:23 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

U pravu si Šegrte,
nisam ja obožavalac Matije Bećkovića,
nego je pesma Kosovo Polje veoma lepa...
Pozz

.
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 28 Jan, 2009 13:09 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Htjela sam vam ispricati jednu pricu koju sam cula prije par godina...

Navodno je u selu Mušutištu jedna pravoslavna crkva, Bogorodičina čini mi se. Koliko je stara precizno ne znam, ali otprilike datira iz 14 st, kaze mi rodjakinja.

Za vrijeme rata na Kosovu, kad je bilo najgore, ljudi bjezali, ubijalo se, dakle pusteni zli duhovi da mahnitaju, tada su i tu crkvu odredjeni vojnici krenuli demolirati.
No,kad su dosli do oltara nesto se dogodilo.

Sad, prica dalje ide ovako:
( sto je istina a sto dodano, ne znamo).

Sumnja se da su nesto vidjeli, culi, nekakva manifestacija je bila. Oltar nisu do kraja razbili, stali su.
Ali spavali su te noci da li u crkvi ili u kuci pored, ne znam, no usred noci ta 4 vojnika nesto je prenulo, uplasilo...
Kazu da su skrenuli s uma, placuci su bjezali i molili...

Navodno je netko iz vlasiti poslije toga naredio da se crkva ne dira i ona je onda jos dodatno i obnovljena.

Zna li netko nesto o prici u Mušutištu?
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 30 Jan, 2009 03:50 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...
Pozdrav Zvončice,
ne znam ništa o toj priči, ali evo malo priče o Mušutištu...

Mušutište je u Suvoj Reci, u Metohiji. Pedesetih godina je to bilo selo pola srpsko, pola šiptarsko. Ove godine se moglo izbrojati sto osamdeset srpskih domova, ništa više nego pre gotovo pola veka, čak mnogo manje, a broj onih drugih, prešao je osamsto. U celoj opštini Suva Reka je Srba bilo malo, jedva dva odsto, a ta retka zrna su se najviše grupisala u Mušutištu.

Selo je imalo pet živih crkava, sa dugom istorijom, priznatom tradicijom, i vidljive temelje četiri davno srušene. Devet pravoslavnih bogomolja na tom malom prostoru, na obroncima Šar-planine, dovoljno govori. Sad, izgleda, više nije ostala nijedna.

U publikaciji "Raspeto Kosovo", nedavno izdanje Raško-prizrenske eparhije, tekstom se navodi, slikama dokazuje koje su crkve uništene na Kosmetu.

Prvo zdanje koje se opisuje kao uništeno na Kosmetu jeste manastir Svete trojice. Potiče iz četrnaestog veka, nalazi se na brdu Rusinica iznad sela. Bio je jedan od najvažnijih pravoslavnih i hrišćanskih centara u ovom području. Poznat je po svojoj vrednoj biblioteci srednjovekovnih knjiga i rukopisa, još iz vremena otomanske okupacije. U publikaciji stoji da su u drugoj polovini juna 1999. godine, posle dolaska nemačkih snaga Kfora, Šiptari demolirali i opljačkali dragocenosti, a između 10. i 17. juna su eksplozivom potpuno srušili manastirsku crkvu i do temelja spalili konake. Vredna biblioteka i ikone su nestali u vatri. Očigledno su to uradili profesionalno i vojno obučeni mineri.

Na sledećoj stranici su fotografije još jedne uništene crkve u Mušutištu - Presvete Bogorodice. Podignuta je 1315. godine. Natpis nad ulazom, koji spominje ktitora Dragoslava, dvorskog upravnika državnih dobara, smatra se za jedan od najstarijih i najlepših srpskih epigrafskih spomenika. Freske u njemu su slikane kasnije, za vreme kralja Milutina.

Nema podataka o preostale tri crkve u Mušutištu, može samo da se nasluti njihova sudbina. Kao što može da se nasluti šta se desilo sa većinom od 1.400 crkava i crkvišta rasejanih po Kosovu i Metohiji.
NIGDE NA SVETU nema toliko pravoslavnih bogomolja na tako malom području. Postaju sad istorija, pepelom zasuta ...

.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ПРАВОСЛАВЉЕ
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 1 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 89976 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 40571 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42380 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pra-Stvaratelj na Putu 3 adminfob 22633 13 Feb, 2010 11:11 am
plavizrak Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zaboravljena Povest Zemlje 6 adminfob 35315 04 Jan, 2010 23:41 pm
majstor Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42751 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Galaktički Plimni Val Svjetlosti 2 adminfob 15878 28 Jan, 2008 02:24 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)