ZDRAVLJE MISLI I EMOCIJA
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » LJUDSKO TELO I NJEGOVE POTREBE
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
jasna
Majstor

Pridružio: 26 Mar 2008

Poruka Poslao: 27 Mar, 2008 20:48 pm    Naslov: ZDRAVLJE MISLI I EMOCIJA
Odgovoriti sa citatom

Cjelokupan život, kao i stanje zdravlja/bolesti našeg organizma ovisi prioritetno od naših misli i emocija koje gajimo u sebi. Stoga, umjesto da idemo izvana, brinući naoko o ishrani i tjelesnim vježbama, potrebno je da krenemo iznutra: vršeći inventar vlastitih misli i emocija. Misli su te koje pobuđuju emocije u nama, a emocije su pogonsko gorivo našeg zdravlja ili bolesti.

Postoje zdrave i "bolesne" misli, kao što većina od vas već zna. Stoga, pazite šta mislite.

Postoje zdrave i "bolesne" emocije: zato, pazite šta osjećate!

I napose, postoje zdrava i "bolesna" djelovanja: zato, pazite na svoja djelovanja u životu.

Tek kad shvatimo šta to ustvari mislimo o sebi,o drugima i o svijetu u kome živimo, tada ćemo znati da li su naši stavovi oni koji nas vode ka većem zdravlju ili nas vode u bolest. Kada uz to još napravimo popis svojih emocija -. prvo onih usmjerenih ka sebi, pa onda i ka drugima, tada ćemo znati na čemu smo. Gajimo li zdrave ili bolesne emocije - i pogađate opet, od toga će ovisti stanje našeg zdravlja.

Tek kad smo napravili inventar svega što stoji u nama iznutra, možemo krenuti sa onim izvana: paziti šta i kako jedemo, pijemo, kakve vježbe radimo i gdje se krećemo...

Dakle, šta mislite: jesu li vaše misli i vaše emocije u većini zdrave ili im treba neki popravak?
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Ana
Gost

Poruka Poslao: 28 Mar, 2008 15:15 pm    Naslov: prvo unutrasni inventar
Odgovoriti sa citatom

Pozdrav Jasna i od mene,....slazem se sa tobom povodom konstatacije da je neophodno da se hranimo prije svega pozitivnim mislima i emocijama....naravno da je bitno i to sta jedemo i pijemo....no pokazalo se da to i nije bas presudno. Vjerovatno ste culi za ovakav neki komentar tipa....moj komsija iz zgrade br.3 pusi ko turcin,pije po pet kafa dnevno,jede skoro uvjek masno i meso....a komsija iz zgrade br.5 svaki drugi dan joging,vegetarijanac,iskljucivo spava prije 12h.....a ono puf...komsija iz zgrade br.5 dobije srcani udar. Ovo pisem jer sam to zaista i dozivela u svojoj neposrednoj okolini. Daleko od toga da to sad ne znaci da ne treba da vodimo racuna o ''spoljnoj''higijeni tipa zdrave ishrane i ciste vode....no osvrnite se oko sebe i vidjecete da teorija iz knjiga veoma rijetko funkcionise u praksi. Moje licno iskustvo pokazuje da mi nista ne vrijede zdrave navike u ishrani ako sam iznutra u disbalansu! Takodje valja se priznati jos jedna cinjenica....preterivanje u fizickom vjezbanju donosi i povrede i umor....dok vjezbanje iz cistog zadovoljstva i bez prevelikih ocekivanja tipa ''super zdravo i kondicionirano i zgodno tjelo'' daje vece rezultate ....ovo takodje govorim iz licnog iskustva. Potrebe u ishrani i fizick.vjezbanju takodje ne mogu se generalizovati kao ni vecina drugih stvari u zivotu. Zato upravo i sada zelim da upoznam neke ljude koji se razumeju u ayruveda sistem ljecenja i ishrane...ima mnogo toga sto me interesuje na tu temu. I ja bi voljela da ispitamo to podrucje .... takodje me interesuje i aspekt ljepote i podmladjivanja....radila sam neke tretmane sama sebi i prijateljicama i stvarno djeluju kako na metabolizam,tako i na ljepotu....lice blista,oci sijaju a struk se suzava Very Happy ....u svakom slucaju znam da vecinu zena interesuje ova tematika,pogotovo zdrava prehrana. Draga Jaco ako se jos necega setim napisacu ili eventualno ako pronadjem neki interesantan tekst stavicu na forum. Vjerujem da ima ljudi koji nesto znaju o ovome ja ih ovim putem zamoljavam da napisu svoje iskustvo ili neki primjer iz neke knjige ili tudjeg iskustva. Smatram da je jako bitno da se covjek oseca fizickim zdravim i jakim da bi se mogao posvetiti duhu....valja tjelo ojacati i odrzavati na tom putu istine. Pozdrav svima na forumu Smile
 Nazad na vrh »
jasna
Majstor

Poruka Poslao: 28 Mar, 2008 15:32 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pozdravčić, Ana!

Ajde, pucaj odmah sa tim tehnikama za podmlađivanje - pa, znaš, sestro mila, da ženama tih tema nikad nije dosta. Dakle, čekam da čujem bar jednu od njih. ja doduše još nikad dosad nisam posvećivala pažnju tom segmentu
ali godinice idu i neće biti zgoreg ako imam u rezervi takvu neku tehniku...pa kad budem imala vremena da je probam.

Što se tiče nastavka priče o mislima i emocijama, pošto se godinama bavim iscjeljivanjem sebe i drugih ljudi, imala sam priliku u praksi i to na više stotina ljudi uvjeriti se da je uzrok svih njihovih bolesti u osnovi - u njihovoj glavi, kako bi to naš narod rekao. Dakle, mukotrpan rad sa pacijentom na
ispravljanju njegovih životnih - mentalnih stavova prvo o sebi pa onda i o drugima traje mjesecima, ali kad se TAJ segment liječenja obavi, tada možemo biti sigurni da se bolest više neće vraćati. S druge strane, ne vjerujem nijednom iscjelitelju bilo koje vrste koji kaže da za 3 tretmana trajno vraća zdravlje oboljelog organa u tijelu osobe. To naprosto nije tačno. A zašto nije tačno, mislim da je sada jasno...ispraviti negativne misli stavove i emocije je put kojim se rijeđe ide, i zahtjeva puno i aktivno učešće samog bolesnika a ne samo terapeuta.

Zato, uvijek ljudima ponavljam - a to važi Ana i za nas žene - onako kako se osjećate iznutra tako ćete i izgledati svana (najčešće). Naravno, postoje i tu izuzeci - neko zahvaljujući genetici teže stari i uvijek izgleda mladoliko
mada u glavi ne mora imati baš pozitivne misli i u srcu baš pozitivna osjećanja. Dakle, ne možemo u potpunosti generalizirati sve ovo, ali neke osnovne smjernice se mogu primjetiti u odnosima između unutrašnjeg i vanjskog izgleda te stanja zdravlja organizma.

I da više ne gnjavim, mislim da je za sada dosta.

Pozdrav svima.
 Nazad na vrh »
Vakan Tanka
Hodočasnik

Pridružio: 21 Jan 2008

Poruka Poslao: 28 Mar, 2008 15:40 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ono cemo biti u sta verujemo-onoliko biti koliko verujemo....i zato mi Andjeli koji smo za zivota postali sveci ne starimo...Forever young je himna koju poje Joan Baez-nas sestra...
Zasto bi vi dopustile sebe da starite kada ste Vecni Izvor Duha i Ljubavi....?
Wink
Gde je nesloga da donosim Jedinstvo!
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
jasna
Majstor

Poruka Poslao: 28 Mar, 2008 15:47 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sve dok u potpunosti i do kraja ne osvijestimo u sebi da smo zaista sami Izvor Ljubavi i Duha, dotle ćemo još morati da upotrebljavamo neke tehnike. Samo prosvjetljena bića mogu po volji mijenjati svoj izgled i načiniti ga mladim onoliko koliko žele.
No, i starije tijelo ima svojih prednosti i ne treba ga se sramiti. Ono smo što jesmo i svoje godine i starenje trebamo zdravo prihvatati. Ne trebamo se truditi da izgledamo 10-20 godina mlađi, ako to nismo...No, ako iz nas progovori ona Univerzalna Ljubav i ako dopustimo Duhu da se konačno i u potpunosti naseli u naše tijelo, onda će biti moguće i da mlađe izgledamo, ako nam je to uopšte cilj.
Moj cilj je uvijek i oduvijek bila jedno - samo-spoznaja, a izgled me nije previše zanimao, tek onoliko koliko je potrebno da ne iskačem iz uobičajenih normi. I, zato, rađe bih u svojoj blizini i životu nekog ko je paralisan i u kolicima ako mu je Duh ogroman i svijest visoka nego nekog ko izgleda mladoliko a ima rupu u glavi i srcu...

toliko, pozdravčić i tebi, "Lepi"
 Nazad na vrh »
Ana
Gost

Poruka Poslao: 29 Mar, 2008 13:01 pm    Naslov: svi smo savrseni
Odgovoriti sa citatom

Jasna,Vakan Tanka.....pusa...a i ostalima sa foruma. Ovaj moj naslov dosta toga kaze....svi smo mi savrseni. Jasno je da je um taj koji ponekad mrsi konce....no nisam na to mislila kad sam govorila o ljepoti i podmladjivanju....nekome je i to potrebno da bi ispunjavao svoju misiju....kao sto znate postoje razlike u misiji svakog od nas....mislim na nijanse,posto je jasno da je ista sustina nasih zadataka....zato kazem nijanse. Jasna sestro,ima nacina ali mi je to tesko objasniti preko foruma,to bi bilo vise kao jedan proces kroz koji ja sad sebi samoj radim a i nekim mojim bliznjim....nije grijeh sebe uljepsati ili podmladiti ako je to unutarnji osjecaj onoga sto zaista i jesmo ili na neki nacin zelimo to da ispoljimo i u materiji....naravno to je nesto tako jednostavno i neusiljeno...pokazati zapravo pravo unutrasnje stanje i na vanjstinu,mislim na fizicki izgled,lice,tjelo,zdravlje,kondicija.....naravno ako se uopste i ima potreba za tim.....jednostavno neko osjeca potrebu da ispolji tu unutarnju ljepotu i zdravlje i na taj nacin .... mislim kroz ljepotu lica,tijela itd....a neko ne ....i to je sasvim OK.zato sto nismo svi na istom nivou svjesti a i puta.....zato opet kazem ne vrijedi generalizovati....i ja sam svjesna da ne znam mnogo toga i da vazda nesto spoznajem i ucim ali me to ne sprecava da uzivam,radujem se i ispoljvam ljepotu. U mom slucaju bezveze se osjecam kad sam neuredna .... jednostavno volim biti lijepa i sebi i drugima....ali i ja ponekad sam rascupana i danima bez sminke u rastegnutim ili iznosenim trenerkama(ali koje ne znam ni ja zasto volim da nosim Laughing ) valjda jer su od cistog pamuka......i to naravno znaci da me nije stid kad sam takva jer se tako osjecam i takvom se i prikazujem....sto naravno ne znaci opet da se osjecam ruznom ....ne ...jednostavno ponasam se i oblacim u skladu sa unutrasnjim osjecajem. A naravno da je kljuc prije svega nas mentalni sadrzaj i nasa vjerovanja....da ne pricamo o tome da li je karma ociscenja ili je prepuna tovara....ali cini mi se da je najbitnije da emitujemo pravo stanje naseg unutarnjeg osjecaja pa cak i po cjenu da je to totalno razlicito od drugih...bitno je samo znati da li je to sto osjecamo pravo sustina i istina naseg bica .Zelim samo reci da su zdravlje i ljepota narocito ona unutarnja veoma bitni faktori za neke od nas ..... opet kazem zavisi od ''puta'' svakog od nas....nekom mozda je put u ovom zivotu da se razboli i dobije teski oblik raka .... i da tek onda zasvjetli Bozanskom svjetloscu i istinom i konacno otkrije svoju Bozansku Ljepotu i samom sebi i drugima. Nekad davno sam pisala na temu Ljepote u skoli ..... a znam da sam sokirala moje vrsnjake.... Napisala sam da je Ljepota Neuslovljena Istina Nase Bozanske Prirode ....imala sam tad 16 ili 17 god. .....naravno da me vecina nije razumjela....ali moja profesorica je....i dala mi je 5+ i taj rad je procitan u cjeloj skoli! Prije toga sam se pitala da li da to napisem iskreno ili da uvijam u konvencionalne forme......isto kao i ovaj forum....smatram da svako moze da iznese svoje vidjenje ....sasvim spontano i neuslovljeno i krajnje iskreno....bez pronalazenja ''nekih formi'' koje je tamo neka ili neki davno ili skoro prije nas spoznao ili napisao ili dobio kroz meditaciju.....naravno da i to treba uvaziti i procitati i da je vrlo moguce i da se pronadjemo u tome....no ne mora bas svaki put! Tako i ja smatram da je vecini nas zdravo tjelo a zasto i ne lijepota potrebna za izvrsavanje naseg duhovnog zadatka.....zivjela Istina,Radost,Zdravlje,Ljepota!!!!!
Ako se setim nesto jos da napisem ili saznam vrlo rado cu da podjelim sa vama! Ako dodjem do nekih nazovimo to uslovno receno ''vecih spoznaja'' u ovoj temi napisaci o tome.....za sada i ja radim na tome i vidim da se rezultati polako naziru...kad uoblicim odredjenu formu nacina na koji sve to funkcionise javljam i pisem....ovo je neki moj licni nacin,....i ne nadjoh u drugim knjigama ili iskustvima! I da dodam jos da se slazem sa Jasnom da je tesko postici isceljenje za tri tretmana mozda opet to zavisi od tezine oboljenja ,ali takodje smatram da je to proces promjene ne samo na fizickom nivou ,osoba koja se isceljuje vjerovatno osjeca ili ne osjeca promjene na mentalnom,emocionalnom ili duhovnom nivou....zapravo sustina je da se osoba koja je bolesna samu sebe isceljuje ....isceljitelj je samo kanal korz koji se vrsi uticaj na preobrazaj obolele osobe tj duse! Toliko za sad.....Blagoslovljene da ste sve drage duse mile! Very Happy
 Nazad na vrh »
Ana
Gost

Poruka Poslao: 01 Apr, 2008 13:50 pm    Naslov: još da dodam
Odgovoriti sa citatom

Samo da dodam da bas ovih dana čitam fantastičnu knjigu koja može dati neke odgovore (ako ne i sve)na ovu temu...a to je knjiga od Louise L. Hay - Kako iscjeliti duh i tijelo....mene ja samo podsjetila na nešto što sam oduvijek i sama znala. No,naravno ja sam to itekako zaboravila,ustvari prešla sam preko nekih jako bitnih činjenica....i zato mi je pomoglo da se ponovo vratim i sagledam srž samog problema. Recimo za žene koje skupljaju tečnost u tijelu je karakterističan odredjen mentalno-emocionalni sklop...a to je tendencija da se ne otpušta prošlost tj. razne sitiuacije,misli,iskustva,stavovi....zatim slicna osnova ovog sklopa sadrži se i u slučaju nadimanja i pojave hemoroida. U knjizi je do detalja objašnjeno kako koja emocija i misli utču na pojavu odredjenog oboljenja ili poremećaja. Ona takodje objašnjava kako većina bolesti sadrži isti korijen....a to je ''Nisam dovoljno dobar ili ja ne volim ili ne prihvaćam samog sebe''....to je opet neko svjesno ili nesvjesno vjerovanje koje nažalost se oslanja i egzistira samo u postojanju straha....koji je kod većine ljudi i te kako preuzeo maha nad mislima i emocijama. Strah je glavni krivac za sve .... iz njega potiču mnogi ''belaji''ovog svijeta!
Preporučujem od srca ovu knjigu mislim da može svakom pomoći,da napravi inventar sopstvenih misli a takodje i da poradi na svom zdravlju ukoliko je nestabilno. No naravno preporučujem i onima koji su potpuno zdravi da prepoznaju mehanizme koje eventualno mogu dovesti do oboljenja i dibalansa organizma! Sagledajmo koji je emotivno-mentalni sklop zastupljen u svakom od nas....to je veoma bitno. Za svako isceljenje treba vremena tako da je dobro biti fleksibilan i ne očekivati rezultate ''preko noći''! Pozdrav Smile
 Nazad na vrh »
jasna
Majstor

Poruka Poslao: 01 Apr, 2008 13:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ta knjiga je za neke biblija zdravlja za novo doba a meni je jako puno pomogla takođe. Preporučujem je toplo svima.

I potpisujem ovo što si rekla Ana.
 Nazad na vrh »
Vakan Tanka
Hodočasnik

Pridružio: 21 Jan 2008

Poruka Poslao: 08 Apr, 2008 22:40 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

PREDGOVOR
Kada bih trebao samo jednu knjigu ponijeti sa sobom na pusti otok, najvjerovatnije bih odabrao knjigu Louise L. Hay "Kako iscijeliti duh i tijelo". Ona nije samo veliki učitelj, već snažna i velika dama.
U ovoj prekrasnoj knjizi Louise dijeli s nama neka od svojih iskustava. Osjećam divljenje i suosjećanje s njenom životnom pričom, ovdje ukratko iznesenu, iako bi to možda ipak mogla biti druga knjiga.
U ovoj je knjizi sadržano sve što trebate znati o životu, u njoj su temeljne poduke kako raditi na sebi. Također je prikazan i Louisin vodič kroz vjerojatne mentalne uzroke određenih zdrastvenih problema, što je, prema mom iskustvu, vrlo značajno i jedinstveno. Osoba koja bi pronašla ovaj tekst na pustom otoku mogla bi naučiti sve što joj je potrebno da život učini onakvim kakav bi trebao biti. Ako ste vi, slučajno, pronašli svoj put do Louise Hay, bilo to na pustom otoku ili negdje drugdje, na dobrom ste putu. Louisina knjiga, njene izuzetne vrpce liječenja i radionice koje nadahnjuju prekrasan su dar ovome svijetu problema. Prilikom rada s osobama oboljelim od AIDS-a upoznao sam se s Luisinim radom i koristio se njenim idejama pri liječenju. Svaka osoba s kojom sam radio i koja je slušala Louisine vrpce "Pozitivan pristup AIDS-u" primila je Louisinu poruku već pri prvom slušanju - i većina ih koristi kao dio svog dnevnog rituala iscjeljivanja. Moj pacijent Andrew rekao mi je: "Idem u krevet s Louise i ustajem s njom svaki dan." Moje poštovanje i ljubav za Louise porasli su kada sam primjetio da su osobe oboljele od AIDS-a ubrzale svoje pozitivne promjene i uz Louise pronašle više ljubavi i opraštanja za sebe. Zato vas i pozivam da i vi ovu knjigu napravite dijelom svojeg života. Vi ste to zaslužili i to je vrijedno vašeg truda.
Dave Braun , istraživač iz Dana Point, Kalifornija, rujan 1984.
Prijedlozi mojim čitateljima
Napisala sam ovu knjigu, dragi čitatelji, da bih s vama podijelila sve što znam i što podučavam u svojim ordinacijama. Moja plava knjižica "Kako iscijeliti svoje tijelo" postala je općenito prihvaćena kao mjerodavna za mentalne uzroke koji stvaraju bolesti u tijelu. Dobivam tisuće pisama od čitatelja koji žele još više informacija od mene. Napisala sam ovu knjigu kao da vas vodim kroz pravu psihijatrijsku seansu, baš kao što bih učinila kada biste došli k meni, u jednu od mojih ordinacija kao privatni pacijent. Ako budete vježbali postupno, kao što je pokazano u knjizi, kada dovršite čitanje - vaš će se život početi mijenjati.
Predlažem vam da knjigu jednom pročitate bez zadržavanja. Onda je ponovo polako čitajte, istovremeno radeći svaku vježbu. Uzmite si vremena od poglavlja do poglavlja. Ako možete, vježbajte s prijateljem ili s nekim članom svoje obitelji. Svako poglavlje počinje životnim uvjerenjem. Svako se od njih koristi kada radite na određenom području svog života. Na svakom se poglavlju zadržite bar dva ili tri dana. Stalno ponavljajte i zapisujte mišljenja koja se nalaze na početku svakog poglavlja. Poglavlja završavaju postupkom. To su pozitivne ideje koje imaju cilj promijeniti svijest. Čitajte te postupke nekoliko puta dnevno.
Na kraju ove knjige ispričala sam svoju vlastitu priču. Znam da će vam ona pokazati da nema toga što je jače od nas, da, bez obzira koliko smo nisko pali, potpuno možemo promijeniti svoje živote nabolje.
Dok budete radili na ovim idejama, moja je potpora s vama.
Neke točke moje filozofije
Mi smo sto posto odgovorni za sva svoja iskustva.
Svaka misao koju mislimo, kreira našu budućnost.
Polazište svega jest uvijek u sadašnjem trenutku.
Svatko ponekad pati od grižnje savjesti, čak i mržnje prema samom sebi. Najgori je stav: "Ja nisam dovoljno dobar."
To je samo misao, a misao se može mijenjati.
Za čovjekovo je zdravlje najopasnija ogorčenost, kriticizam i grižnja savjesti.Opraštanje svojih i tuđih grešaka put je u ozdravljenje, čak i u slučaju raka. Kada stvarno volimo sebe, sve nam u životu bolje ide. Moramo naučiti voljeti sebe.
Ključ pozitivnih promjena jest u prihvaćanju i poštivanju samoga sebe. Stanje našega duha odgovorno je za bolesti u našem tijelu.

PRVI DIO
Uvod
Poglavlje I.
U ŠTO VJERUJEM
"Nikada nije kasno krenuti putevima mudrosti i znanja."
Život je, zapravo, vrlo jednostavan: koliko dajemo, toliko i dobivamo
Što mislimo o sebi, postaje istina za nas. Vjerujem da je svatko, uključujući i mene, sto posto odgovoran za sve što mu se u životu događa - dobro ili loše. Svaka naša misao kreira našu budućnost. Svojim načinom razmišljanja i osjećajima stvaramo svoja iskustva. Misli i riječi koje danas izgovaramo, kreiraju naša buduća iskustva.Mi kreiramo što će nam se dogoditi, a onda, da bi nam bilo lakše, okrivljujemo druge za svoje frustracije. Niti jedna osoba, niti mjesto ili stvar nema nikakvu moć nad nama jer smo mi jedini koji koristimo svoj um. Mi kreiramo svoja iskustva, svoju stvarnost i određujemo odnose drugih prema sebi. Ako stvorimo mir i harmoniju u svojim mislima, pronaći ćemo ih i u svojim životima.
Koja od slijedećih izjava zvuči kao vaša izjava?
"Svi me napadaju."
"Svi mi uvijek pomažu."
Svaka ova izjava stvorit će sasvim različita iskustva. Što vjerujemo o sebi i o životu, postaje istina za nas.
Svemir potpuno podržava svaku našu misao koju odaberemo i u koju vjerujemo.
Drugim riječima, naša podsvijest prihvatit će sve u što mi sami vjerujemo. Svatko ima svoju životnu istinu, a izbor je u
tom smislu beskrajno širok. Ako to znamo, mnogo je bolje izabrati stav " Svi mi uvijek pomažu", nego " Svi me napadaju." Svemirska nas sila nikad ne procjenjuje ili kritizira.
Ona nas samo prihvaća po našim vlastitim vjerovanjima, koje odražava na naše živote. Ako želim vjerovati da sam osamljena i da me nitko ne voli, tako će i biti.
Međutim, ako sam spremna riješiti se tog uvjerenja i sebe uvjeriti da "ljubavi ima posvuda, da sam voljena i da mogu voljeti", i ako taj novi stav često ponavljam, to će postati istina za mene. Ljudi koju su sposobni voljeti, ući će u moj život, a ljudi koji su već uz mene, više će me voljeti. U takvim okolnostima i sama ću lakše iskazivati svoje osjećaje prema drugima.
Mnogi od nas imaju glupe predrasude
o tome tko su i imaju brojna stroga pravila života
To nije za osudu jer u ovom trenutku svatko od nas čini što je najbolje moguće. Gradili biste drukčije kad biste znali bolje i kad biste imali više razumijevanja i svjesnosti. Molim vas, ne osuđujte se zbog pozicije u kojoj se sada nalazite. Sama činjenica da ste uzeli ovu knjigu za čitanje i da ste mene pronašli, dokaz je da ste spremni za pozitivne promjene u svom životu. Budite zbog toga zadovoljni. "Muškarci ne plaču!" ili "Žene ne znaju s novcem" predrasude su s kojima mnogi žive.
Dok smo maleni, naučimo doživljavati sebe i život oko sebe prema reakcijama odraslih koji nas okružuju
Prema tome, ako ste živjeli s ljudima koji su bili nesretni, uplašeni, uvijek ljutiti na sebe i druge, s onima koje razdire grižnja savjesti, naučili ste mnogo negativnog o sebi i o svom svijetu. " Nikada mi ništa ne polazi za rukom", ili" Za sve sam ja kriv", ili" Ako se svađam, loš sam čovjek". Predrasude poput ovih stvaraju život prepun frustracija.
Kada odrastemo, nesvjesno u svojem domu kreiramo emocionalnu atmosferu u kakvoj smo kao djeca živjeli
Ovo razmišljanje ne poznaje što je dobro, a što loše, pogrešno ili pravo; za nas je način života ono što smo ponijeli iz svojeg doma. Također smo skloni da u svoje emocionalne odnose prenosimo odnose kakve smo imali s majkom ili ocem, ili ono što je vladalo između njih. Razmislite koliko ste puta imali ljubavnika ili šefa koji je bio baš kao vaš otac ili majka. Također se i odnosimo prema sebi kao što su se naši roditelji odnosili prema nama. Grdimo i kažnjavamo sebe na jednak način. Gotovo možete čuti riječi kojima su vas oni prekoravali. Ma jednak način volimo i ohrabrujemo sebe ako smo bili voljeni i ohrabrivani kao djeca. " Ništa nikada ne učiniš kako valja." " Sve je tvoja krivica." Koliko ste puta ovo čuli u djetinjstvu i koliko puta i sada to govorite sebi? " Ti si prekrasna."" Ja te volim." A koliko puta ovo govorite sebi?
Međutim, ne krivite roditelje
Mi smo svi žrtve žrtava. Naši nas roditelji nisu mogli naučiti ničemu što sami nisu znali. Ako vaša majka ili vaš otac nisu znali kako bi voljeli sami sebe, bilo je nemoguće da vas oni nauče kako da vi volite sami sebe. Naučili su vas najbolje što su mogli, sputani onim što su naučili kao djeca. Ako želite bolje razumjeti svoje roditelje, potaknite ih da pričaju o svom djetinjstvu. Slušate li pažljivo, otkrit ćete otkuda dolaze njihovi strahovi i stroge životne sheme. Ti ljudi, koji su vas toliko izmučili, bili su jednako tako izmučeni i uplašeni.
vjerujem da mi biramo svoje roditelje
Svatko od nas odlučuje da se inkarnira na ovaj planet u određenom trenutku i na određenom mjestu. Odabrali smo doći ovamo da bismo naučili određenu lekciju koja će unaprijediti naš duhovni i evolucijski razvoj. Mi smo odabrali naš spol, boju kože, zemlju i onda tražimo određeni par roditelja koji će na najbolji način ostvariti svoju ulogu neophodnu u ovom trenutku svoje reinkarnacije. A onda, kada odrastemo, najčešće upiremo prst u roditelje i cvilimo: " Vi ste mi to učinili, vi ste krivi za to!" Ali, istina je da smo ih mi
odabrali jer su savršeno odgovarali za naše sadašnje iskustvo. Kao sasvim maleni, mi steknemo uvjerenja i onda idemo kroz život kreirajući iskustva u koja se ta naša uvjerenja uklapaju. Pogledajte unazad i razmislite: zar vam se u životu ne ponavljaju uvijek jednaka iskustva? Prema tome, ja vjerujem da ih vi sami ponovo kreirate, jer ona odslikavaju ono što vi mislite
o sebi. To vrijedi za svaki problem, bio malen ili velik, bez obzira na to koliko nas dugo muči i ugrožava li nam sam život.
Snaga je uvijek u sadašnjem trenutku
Sve što ste dosad doživjeli, odredili ste svojim mislima i uvjerenjima iz prošlosti. Odredili ste ih mislima i riječima koje ste imali jučer, prošli tjedan, prošli mjesec, prošle godine, prije 10, 20, 30, 40 ili više godina, ovisno o tome koliko ste stari. Međutim, to je vaša prošlost. To je gotovo, i to zauvijek. Jedino što je važno jest ovaj trenutak i ono što ste sada odabrali da mislite i vjerujete. Jer, ovo sada odredit će vašu budućnost. Vaša je snaga uvijek u sadašnjem trenutku. Na tome se temelju stvara vaše sutra, idući tjedan, idući mjesec, iduća godina itd. Budite svjesni ovoga što mislite u ovom trenutku. Jesu li vaše misli negativne ili pozitivne? Želite li da te misli odrede vašu budućnost? Razmislite o tome i budite svjesni toga.
U biti svega jest misao, a misao se može mijenjati
Bez obzira na to kakav je naš problem, sva naša iskustva vanjske su posljedice naših unutarnjih misli. I mržnja prema sebi znači da ne volimo ono što mislimo da jesmo. Na primjer, ako mislite: "Ja sam loša osoba" stvorit ćete osjećaj manje vrijednosti i tonut ćete u njega. Međutim, ako nema te misli, nema ni osjećaja manje vrijednosti. A, misli se mogu mijenjati. Promijenite misli i nestat će osjećaj. Prošlost nema nikakve moći nad nama. Nije važno koliko traje naš negativan period. Promjena je u sadašnjem trenutku. Kako je to prekrasno! Možemo se početi oslobađati svega što nas pritišće, i to odmah .
Vjerovali ili ne, mi možemo mijenjati svoje misli
Možda smo već navikli na određeni način razmišljanja, pa i ne primjećujemo da je to naš izbor. Ali, u biti, sami smo odabrali svoj način razmišljanja. Mi možemo odbiti razmišljati na određeni način. Razmislite koliko ste puta odbili razmišljati o sebi pozitivno. Isto tako, možete odbiti razmišljati negativno. Čini mi se da nema osobe na ovom svijetu koja nije ponekad mrzila samu sebe ili osjećala grižnju savjesti u većoj ili manjoj mjeri. Što više mrzimo sebe i što više osjećamo grižnju savjesti, to nam u životu ide gore. I obratno, što su manji ti osjećaji, imaćemo više uspjeha na svim životnim razinama.
Najintimnije vjerovanje svih ljudi s kojima sam radila uvijek je: "Ja nisam dovoljno dobar."
Često tome dodajemo: "Me činim dovoljno" ili "Ne zaslužujem ništa bolje." Je li ovo slično vama? Često kažete, ili natuknete, ili osjećate da niste dovoljno dobri. Ali, za koga? 1, prema čijim standardima vi to tvrdite? Ako ste duboko obuzeti takvim vjerovanjem, kako onda možete stvoriti život pun ljubavi, radosti, uspjeha i zdravlja? Vaše podsvijesno vjerovanje uvijek će se protiviti svemu lijepom što vam se događa. I, nikada nećete biti sretni jer ćete uvijek vidjeti samo ono što je u vašem životu loše, a toga uvijek ima.
Ogorčenost, kriticizam, grižnja savjesti i strah uzrok su svih naših problema
Ovakva osjećanja uzrokuju glavne probleme u našim tijelima i životima, a stvaraju se zato što druge okrivljujemo za ono što nam se događa i zato što ne preuzimamo odgovornost za svoja vlastita iskustva. Ako smo mi sto posto odgovorni za sve u svojim životima, ne možemo tražiti krivca u nekom drugom. Sve što se događa tamo "vani" odraz je našeg unutarnjeg stanja. Ne tvrdim da nema ljudi koji se loše ponašaju prema nama i da im treba oprostiti, već samo da naša vjerovanja privlače takvu vrstu ljudi, koji nas, jer su takvi, loše tretiraju. Ako uhvatite sebe da često ovako razmišljate: " Mene svi kritiziraju, uvijek mi čine to i to, nema ih kad ih trebam, koriste me kao otirač i zloupotrebljavaju me", onda je to vaša životna shema. Postoji nešto u vama što privlači takve ljude. Kada prestanete razmišljati na taj način o sebi, takvi će ljudi otići nekamo drugamo i maltretirati nekoga drugoga. Vi ih
više nećete privlačiti. Sada ću vam pokazati kako se određena mentalna stanja manifestiraju na fizičkoj razini. Npr., ogorčenost koju dugo držimo u sebi može "pojesti" naše tijelo i stvoriti bolest kao što je rak. Kritiziranje kao stalan oblik razmišljanja često donosi artritis. Osjećaj krivice traži kaznu, a kazna donosi bol. (Kada mi dođe pacijent s bolovima, znam da osjeća grižnju savijesti.) Strah i psihičke napetosti mogu stvoriti ćelavost, čireve i " bolne " noge. Uvjerila sam se da osoba koja se oslobodi ogorčenosti i zaboravi kako su je drugi povrijedili, može sebe izliječiti čak i od raka. Možda će vam ovo zvučati previše pojednostavljeno, ali je sam u praksi imala više takvih iskustava, a i sama sam doživjela nešto slično.
Možemo promijeniti svoj stav prema prošlosti
Prošlost je prošlost, i nju treba zaboraviti. Mi je više ne možemo promijeniti. Ali možemo promijeniti svoje shvaćanje onoga što nam se dogodilo u prošlosti. Kako je ludo kažnjavati sebe u ovom trenutku zbog toga što nas je netko davno povrijedio! Često ljudima koji su prepuni ogorčenja kažem: " Molim vas, počnite se oslobađati ogorčenja sada, dok je to još relativno lako. Nemojte čekati da dođe do situacije kada je nužan kirurški zahvat ili kada ste na samrtnoj postelji. Tada ćete biti u panici i zaboravljanje prošlosti biti će puno teže. Kada smo u panici, vrlo je teško usmjeriti svoj um na izlaz iz krize. Prvo, se moramo osloboditi strahova. Ako izaberemo ulogu bespomoćne žrtve i ako se uvjerimo da je sve beznadno, Svemir će nas podržati u tom vjerovanju i tada ćemo ići samo nizbrdo. Od životne je važnosti oslobodit se tih suludih, nadiđenih, negativnih ideja i vjerovanja koja nas ne podržavaju i koja nas vuku dolje. Čak i naša koncepcija Boga mora biti takva da radi za nas, a ne protiv nas.
Da bi smo se oslobodili prošlosti, moramo biti spremni oprostiti
Trebamo odabrati da se oslobodimo prošlosti i da oprostimo svakome, pa i sebi, ako želimo promijeniti svoj život nabolje. Možda i ne znamo kako se prašta, možda i ne želimo oprostiti, ali čim smo spremni oprostiti započinje proces iscjeljenja. Naše je iscjeljenje ovisno o imperativu da se
oslobodimo prošlosti i oprostimo svima. " Opraštam ti što nisi bio onakav kakav sam ja željela da budeš. Oslobađam te krivice i opraštam ti." Takve nas izjave oslobađaju.
Sve bolesti dolaze od nemogućnosti da se oprosti
Kada god smo bolesni, potražimo u sebi kome treba oprostiti.
U knjizi "Tečaj čuda" piše: "Sve bolesti dolaze od nemogućnosti da se oprosti" i "Kada god smo bolesni, trebamo razmisliti kome trebamo oprostiti." Ja mogu ovome dodati da treba oprostiti upravo onoj osobi za koju vam se čini da joj je najteže oprostiti. Oprostiti znači dignuti ruke i pustiti. Nema potrebe za raspravama. Treba, jednostavno, pustiti da cijela stvar ode. Mi ne trebamo znati kako oprostiti. Sve što trebamo jest želja da zaboravimo. O svemu ostalom pobrinut će se svemir.
Mi dobro razumijemo svoj vlastiti bol. Većini je teško shvatiti da i oni drugi, kojima trebamo oprostiti, također imaju svoje vlastite bolove. Trebamo prihvatiti da su učinili najbolje što su mogli u okviru svog tadašnjeg znanja, razumijevanja i osjećanja. Kada mi ljudi dođu s problemom, za mene nije važno kakvim - lošim zdravljem, besparicom, neostvarenim ljubavima ili promašajima na poslu - ja ih učim samo jednome: da vole sami sebe.
Ustanovila sam da, ako stvarno volimo sebe i ako se prihvaćamo tu gdje se nalazimo, sve nam polazi od ruke. Na svakom koraku događaju nam se mala čuda. Naše se zdravlje poboljšava, zaradimo više novca, imamo više sreće u ljubavi i iskazujemo sebe na kreativniji način. Sve nam se to događa bez mnogo napora. Ljubav prema sebi i prihvaćanje sebe, stvaranje osjećaja sigurnosti, povjerenja i zasluge privući će k nama više sreće - iskrenije ljubavi, novi posao, novo i bolje mjesto za življenje, čak će normalizirati i našu tjelesnu težinu. Ljudi koji vole sebe i svoja tijela nikada ne zloupotrebljavaju sebe ili druge. Samopoštovanje i sigurnost preduvjet su za pozitivne promjene i uspjeh u budućnosti. Da bismo voljeli sebe, prije svega, nikada se ne smijemo kritizirati. Kritiziranje nas drži u životnoj shemi koje se želimo osloboditi. Razumijevanje koje imamo prema sebi pomiče nas dalje. Razmislite: kritizirali ste sebe godinama i dokle ste stigli? Pokušajte suprotno: odobravajte sebe i gledajte što će se dogoditi.
DRUGI DIO Na Terapiji kod Louise
Poglavlje II.
U čemu je problem?
"Lako je pogledati u sebe"
Moje tijelo nije u redu
Osjećajem bolove, imam krvarenja, često se ozlijeđujem, znojim se, patim od uganuća, nadutosti i slabosti, starim, ne vidim i ne čujem dobro, svakog dana sve više propadam itd. Sve što vam može pasti na pamet, ja sam već čula.
Imam loše međuljudske odnose
Guše me, odsutni su, previše su zahtijevni, ne podržavaju me, uvijek me kritiziraju, ne vole me, nikada me ne ostavljaju na miru, stalno mi prigovaraju, tvrde da im dosađujem, napuštaju me, nikada me ne slušaju itd. 1 sve što možete smisliti. Da, sve sam već to čula.
Financijska mi je situacija loša
Nemam novca, rijetko ga imam, nikada dovoljno, uvijek mi Izmakne, brže ga potrošim nego što ga zaradim, sastavljam kraj s krajem, curi mi novac kroz prste itd. 1 sve ostalo što možete smisliti. Naravno, sve sam to već čula.
U životu mi ništa ne ide od ruke
Nikada ne dobijem što želim. Nikoga ne mogu zadovoljiti. Ne znam što želim. Nikada nemam vremena za sebe. Moje želje i potrebe uvijek su na zadnjem mjestu. Sve što radim, radim da bih zadovoljila druge. Ja sam samo otirač. Nikome nije stalo do onoga što ja želim. Nemam talenta i ništa ne napravim kako treba. Uvijek odgađam stvari. Nikada mi ništa
ne polazi za rukom. I još mnogo toga što bi ste mogli reći o sebi. Sve sam to čula, i mnogo više. Kada god upitam novog pacijenta što se događa s njegovim životom, obično dobijem jednu od gore navedenih fraza ili čak nekoliko istovremeno. Oni stvarno misle da znaju u čemu je problem. Ali ja znam da su te pritužbe samo vanjski efekti unutarnjih misli. Duboko u čovjeku nalazi se temelj za sve vanjske efekte.
Slušam što govore i postavljam neka temeljna pitanja:
Što se događa u vašem životu?
Kakvo je vaše zdravlje?
Čime se bavite?
Volite li svoj posao?
Kakve su vam financije?
Kako ljubav?
Kako je završila vaša posljednja ljubavna veza?
A kako su završile one prije nje?
Recite mi ukratko nešto o svome djetinjstvu.
Dok ih slušam, promatram njihove pokrete i izraze lica. Ali, uglavnom, slušam što govore. Misli i riječi stvaraju naša buduća iskustva. Dok govore, brzo otkrivam zbog čega imaju određene probleme. Riječi koje izgovaramo pokazatelj su naših unutarnjih misli. Ponekad riječi koje koriste ne odgovaraju iskustvima koje opisuju. Tada znam da ili nisu svjesni što im se stvarno događa ili lažu. Odatle treba početi.
Vježba: Ja trebam
Onda im dam komad papira i olovku i zamolim ih da na vrhu napišu: JA TREBAM
Tražim od njih da rečenicu završe na pet ili šest načina.
Nekim je ljudima teško početi, a neki imaju toliko toga da mi ih je teško zaustaviti. Onda ih zamolim da mi pročitaju što su napisali i da svaku rečenicu započnu sa "Ja trebam..." Nakon svake rečenice postavim pitanje: "Zašto?"
Odgovori su karakteristični i otkrivaju mnogo, kao:
Moja je majka govorila da to trebam učiniti.
Jer se bojim da to ne učinim.
Jer moram ispuniti očekivanja.
Pa, zato što svatko to mora učiniti.
Jer sam previše lijen, prenizak, previsok, predebeo, premršav, glup, preružan, bezvrijedan itd.
Ovi mi odgovori otkrivaju predrasude pacijenata i što sve smatraju svojim životnim ograničenjima. Ne komentiram odgovore. Kada završe popis, razgovaram s njima o glagolu trebati.
Vjerujem da je ovo jedan od najopasnijih glagola u našem jeziku. Svaki put kada izgovorimo "trebati", u našoj podsvijesti kao da odzvanja riječ "pogrešno". Ili griješimo, ili smo pogriješili ili ćemo pogriješiti. Mislim da ne treba više pogrešaka u životu nego što ih imamo. Treba nam veća mogućnost izbora. Željela bih zauvijek iz riječnika ukloniti riječ "trebati" i zamijeniti je s "mogao bih". Izraz "mogao bih" daje nam mogućnost izbora i ne podrazumijeva pogrešku.
Onda ih zamolim da ponovo sve ispišu, ali da ovaj put svaku rečenicu počnu sa " Da sam stvarno željela, mogla sam
." To svemu daje sasvim drugi smisao. Kada to učine, pažljivo ih upitam: "Zašto niste?" Onda dobijem različite odgovore:
Nisam željela.
Bojim se.
Ne znam kako.
Jer nisam dovoljno dobra.
Itd. Pokaže se da neki ljudi godinama sebe kinje zato što nisu
učinili nešto što u stvari i nisu željeli učiniti. Ili kritiziraju sebe zbog neobavljena posla koji i nije bio njihova ideja. Često je to bilo nešto što je netko drugi rekao da bi trebali napraviti. Kada to uvide, jedna je stvar manje na njihovoj listi "trebam ". To je veliko olakšanje. Pogledajte ljude koji su se godinama trudili ostvariti karijeru koju u stvari i nisu željeli, ali njihovi su roditelji rekli da trebaju biti zubari ili nastavnici. Koliko smo se često osjetili inferiorno samo zato što su nam rekli da trebamo biti pametniji, ili bogatiji, ili kreativniji kao neki naši rođaci!
Što možete s olakšanjem odbaciti sa svoje liste "trebam"? Čim se nečega s ove liste oslobode, moji pacijenti počinju život gledati drugim očima. Uočavaju da koješta što su mislili da trebaju učiniti, ustvari nikada nisu ni željeli, nego su samo pokušavali zadovoljiti druge ljude. Najčešće zato što su se bojali ili su osjećali da nisu dovoljno dobri ako ne zadovolje očekivanja drugih ljudi. Sada problem sagledavamo iz drugog ugla. Pokrenula sam proces oslobađanja osjećaja da s nama nešto nije u redu jer ne ispunjavamo standarde drugih. Onda im objasnim svoju filozofiju života kao što sam učinila u prvom poglavlju. Vjerujem da je život vrlo jednostavan. Što dajemo, to i dobijemo nazad. Svemir u potpunosti podržava svaku našu misao ili uvjerenje. Dok smo maleni, naučimo što osjećati prema sebi i prema životu iz reakcija odraslih oko sebe. Kakva god da su naša uvjerenja, ona će se ostvariti kada odrastemo. Međutim, to su samo misli, a snaga je u sadašnjem trenutku. Promjene mogu početi od danas.
Voljeti sebe
Bez obzira kakav je pacijentov problem, ono od čega počinjem u radu sa svakim jest: voljeti sebe. Ljubav je čudesan lijek. Ako volimo sebe, događaju nam se čuda u životu.
Pritom, ne mislim na sujetu, aroganciju, niti na uobraženost, jer to nije ljubav. To je samo strah. Ono o čemu ja govorim jest da sebe treba visoko cijeniti i biti zahvalan na čudu života.
Ljubav je, za mene, prihvaćanje sebe do tog stupnja da srce ispune i preplave osjećanja. Ljubav može ići u bilo kom pravcu. Možete osjećati ljubav prema:
samom procesu života,
radosti da živite, ljepoti koja vas okružuje,
drugoj osobi,
znanju, procesu razmišljanja,
svojim tijelima i načinu njihova funkcioniranja,
životinjama, pticama i ribama,
vegetaciji u svim njenim oblicima, svemiru i njegovim putevima,
Što vi možete dodati na ovu listu?
Pogledajmo neke od načina koji pokazuju da ne volimo sebe: Beskrajno se grdimo i kritiziramo. Maltretiramo svoja tijela lošom ishranom, alkoholom i drogama. Odabiremo vjerovati da nas nitko ne voli. Bojimo se naplatiti pravu cijenu za ono što radimo. Stvaramo bolesti i bol u našim tijelima. Odugovlačimo sa stvarima koje bi nam donijele dobro. Živimo u kaosu i neredu. Zadužujemo se i preuzimamo previše obveza. Privlačimo prijatelje i ljubavnike koji nas ponižavaju.
Što biste ovoj listi vi mogli dodati?
Ako na bilo koji način radimo protiv sebe, to je zato što sebe ne volimo dovoljno. Prisjećam se svoje pacijentice koja je nosila naočale. Jednog dana oslobodile smo je njezinog starog straha iz djetinjstva. Sljedećeg dana leće su je počele toliko smetati da ih nije mogla više nositi. Pogledala je oko sebe i otkrila da jako dobro vidi. Ali, u sebi je cijeli dan ponavljala: "Me vjerujem da je to moguće." Sljedeći je dan ponovo nosila leće.
Naša podsvijest nema smisla za humor. Nije mogla vjerovati da može bez naočala.
Nedostak samopouzdanja drugi je način nedostatka ljubavi prema sebi. Tom je bio dobar slikar i imao je dosta narudžbi od bogatih klijenata. Ali nikad nije imao dovoljno novca. I nikada nije naplaćivao svoj rad onoliko koliko je u njega ulagao. Svaki čovjek koji vjeruje u sebe i svoje djelo, treba naplatiti ono što prodaje. Bogati ljudi vole dosta platiti ono što dobivaju jer im to daje još više vrijednosti. Još nekoliko primjera:
Naš je partner umoran i mrzovoljan. Mi se odmah pitamo što smo učinili da je on takav. Izveo nas je jednom ili dva puta i nije više nikada nazvao. Mi odmah mislimo da nešto nije u redu s nama.
Naš je brak završio razvodom i sigurni smo da mi snosimo krivicu za neuspjeh.
Bojimo se pitati za povišicu.
Naše tijelo ne odgovara manekenskim standardima iz modnih časopisa kao što su Gentleman's Quarterly ili Vogue i zato se osjećamo inferiorno.
Nismo uspjeli nešto prodati ili dobiti i odmah smo uvjereni da nismo dovoljno dobri.
Bojimo se intimnosti i ne dopuštamo nikome da nam se
približi, pa živimo sami i imamo anonimni seks. Ne možemo donijeti odluke jer smo uvjereni da će biti pogrešne.
Kako vi izražavate svoj nedostatak samopouzdanja?
Savršene bebe
Kako ste savršeni bili kao beba! Bebe ne moraju ništa posebno činiti da bi bile savršene jer su već takve rođene i ponašaju se kao da to znaju. One znaju da su središte svemira. Ne boje se tražiti što žele. Slobodno izražavaju svoje osjećaje. Svi znaju kada su bebe ljutite - ne samo u obitelji, već i u cijelom susjedstvu. Ali, znate i kada su sretne jer tada njihov
osmijeh ozari cijelu sobu. Bebe su pune ljubavi. Sitne bi bebe umrle da ih nitko ne voli. Jednom, kada odrastemo, naučimo živjeti bez ljubavi, što bebe ne bi mogle podnijeti. Bebe vole svaki dio svojega tijela, čak i svoj izmet. One su nevjerojatno hrabre. I vi ste bili takvi. Svi smo mi bili takvi. A onda smo počeli slušati odrasle oko sebe koji su naučili da se svega boje, i odrekli smo se svoje vlastite veličanstvenosti. Nikada ne vjerujem pacijentima koji me pokušavaju uvjeriti da su grozni i da ih nitko ne voli. Moj je posao da ih vratim u stanje duha kada su znali kako voljeti sebe.
Vježba: Ogledalo
Zamolim pacijenta da uzme malo ogledalo, pogleda se u
oči, izgovori svoje ime i kaže: "Volim te i prihvaćam te
točno takvog kakav jesi."
Mnogima je to vrlo teško. Rijetko naiđem na mirnu reakciju, a još rjeđe da netko uživa u ovoj vježbi. Neki plaču ili su blizu suza, neki se razljute, neki omalovažavaju izgled svog lica ili karakterno svojstvo, a neki uporno tvrde da to ne mogu učiniti. Imala sam pacijenta koji je čak bacio ogledalo u drugi kraj sobe i pokušao pobjeći. Trebalo mu je nekoliko mjeseci da uspostavi vezu sa sobom u ogledalu. Ja sam se godinama gledala u ogledalo samo s kritikom na usnama prema onome što sam vidjela u njemu. Prisjećam se beskrajnih sati koje sam provela čupajući svoje obrve da bih izgledala prihvatljivije. Sada mi se to čini smiješnim. Sjećam se, također da sam se plašila pogledati sebi u oči. Ova jednostavna vježba s ogledalom i otkriva mi mnogo. Za manje od sat vremena mogu otkriti kakav je problem osobe koja koristi ogledalo.
Stvaranje problema tamo gdje ga nema
Bila je zaokupljena svojim izgledom, posebno svojim zubima. Išla je od zubara do zubara uvjerena da je svaki učinio da izgleda još lošije. Operirala je nos, ali ni ovaj put nije bila zadovoljna. U svakom profesionalcu tražila je potvrdu da je ružna. Njen problem nije bio u njenom izgledu, već u tome što je bila uvjerena da nešto nije u redu s njom.
Sjećam se jedne druge žene koja je imala strašan zadah iz
usta. Nije bilo ugodno u njezinoj blizini. Studirala je pravo. Njeno je vanjsko ponašanje bilo puno plemenitosti i uravnoteženosti. Ispod toga krio se bijes i ljubomora, što bi pokazivala istog trenutka kada bi joj se učinilo da netko ugrožava njenu karijeru. Njeni unutarnji problemi bili su izraženi zadahom. Čak i kada se trudila biti ljupka, bila je neugodna. Najveća opasnost svojoj karijeri bila je ona sama.
Imao je samo 15 godina kada ga je majka dovela k meni s dijagnozom Hodgkinove bolesti i prognozom za samo tri mjeseca života. Majka je, razumljivo, bila histerična i teško se s njom radilo, ali je zato dječak bio bistar, pametan i želio je živjeti. Bio je spreman učiniti sve što bih mu savjetovala, uključujući i promjenu načina razmišljanja i izražavanja. Njegovi razvedeni roditelji uvijek su se svađali i nikada nije imao sređen obiteljski život. Očajnički je želio postati glumac. Želja za slavom i novcem daleko je nadmašivala njegovu sposobnost da doživi radost. Mislio je da će biti prihvaćen i cijenjen samo ako bude slavan. Naučila sam ga da voli i poštuje samog sebe i bilo mu je puno bolje. Sada je odrastao čovjek i redovito se pojavljuje na kazališnim predstavama na Broadwayu. Kada je naučio dobro se osjećati u vlastitoj koži, dobio je kazališne uloge.
Prekomjerna težina drugi je dobar primjer kako možemo gubiti puno energije pokušavajući riješiti problem koji, u stvari, i nije pravi problem. Obično se ljudi godinama bore s debljinom i uvijek su predebeli. U svojoj debljini vide razlog za sve što im se ružno dogodi. A, prekomjerna težina samo je vanjski efekt dubljeg, unutarnjeg problema. Držim da se iza debljine uvijek krije strah i potreba za zaštitom. Kada se osjetimo uplašenima, ili nesigurnima, ili "nedovoljno dobrima", mnogi od nas dobit će višak kilograma - radi zaštite.
Provoditi vrijeme u omalovažavanju sebe zbog pretjerane težine, ili u osjećaju grižnje savjesti zbog svakog pojedenog zalogaja, ili u preziranju sebe zbog svakog dobivenog zalogaja gubitak je vremena. I nakon 20 godina bit ćemo u jednakoj situaciji ako se ne suočimo s pravim problemom. A, sve što mi radimo jest da postajemo još uplašeniji i nesigurniji, a onda trebamo još više kilograma radi zaštite.
Prema tome, odbijam usredotočenost na dijete. One ne daju nikakve rezultate. Jedina dijeta koja pokazuje nekakve efekte jest mentalna dijeta i izbjegavanje negativnih misli. Uvijek kažem pacijentima: "Ostavimo sada sa strane problem
debljine i pozabavimo se nečim drugim." Ali pacijenti mi često govore da ne mogu voljeti sebe dok su predebeli ili, kao što kaže jedna djevojka, "prezaobljeni". Objašnjavam im da su debeli, jer ne vole sebe. Kada počnemo voljeti i poštivati sebe, nevjerojatno je kako kilogrami jednostavno nestaju s našeg tijela.
Ponekad se pacijenti i naljute na mene dok im objašnjavam kako je jednostavno promijeniti život. Čini im se da ne razumijem njihove probleme. Jednom se jedna žena uzrujala i rekla mi: "Došla sam ovamo da mi pomognete oko moje disertacije, a ne da me naučite kako voljeti sebe." Bilo mi je očito da njen glavni problem dolazi od osjećaja mržnje prema sebi, što je određivalo svaki dio njenog života. Mije mogla uspjeti ni u čemu, pa ni i u pisanju disertacije, sve dok se osjećala tako bezvrijednom.
Nije me htjela slušati. Otišla je u suzama da bi se vratila godinu dana kasnije s istim problemom, umnoženim novim. Neki ljudi jednostavno nisu spremni, što nije za osudu. Svi se mi počinjemo mijenjati onda kada to sami odlučimo, tj. u onom trenutku i na onom mjestu koje je najpovoljnije za nas. Ja osobno nisam započela svoje promjene sve dok nisam prešla četrdesete.
Pravi problem
Vratimo se sada pacijentu koji se ogleda u bezopasnom ogledalcu i sav je uznemiren. Ja mu se nasmiješim i kažem: "Sada, kada gledamo u pravi problem, možemo početi uklanjati sve što nam stoji na putu." Tada im govorim o tome kako sebe treba voljeti i nikada se ne kritizirati ni zbog čega. Promatram njihova lica dok ih pitam kritiziraju li se ikada. Njihove mi reakcije mnogo otkrivaju:
Pa, naravno da kritiziram sebe.
Cijelo vrijeme.
Ne tako mnogo kao prije.
Zar ne kritiziraju svi sebe?
Na posljednje pitanje odgovaram: "Mi ovdje ne razgovaramo
o svima, već o vama. Zašto vi kritizirate sebe? Što nije u redu s vama?" Dok govore, ja zapisujem. Često se ono što govore
podudara s njihovom listom "ja trebam". Osjećaju se previsokima, preniskima, predebelima, premršavima, glupima, previše starima, previše mladima, ružnima. (Čak će to reći i oni najljepši ili zgodni). Ili ih muči što uvijek kasne, što dolaze prerano, ili su suviše lijeni i tako dalje. Jeste li zamijetili da je uvijek riječ o nečemu "pretjeranom"? Na kraju uvijek dođemo do rečenice: "Nisam dovoljno dobar."
Hura! Hura! Konačno smo pronašli glavni problem. Oni uvijek kritiziraju sebe jer su naučili vjerovati da nisu dovoljno dobri. Pacijenti su uvijek zapanjeni kako brzo dolazimo do ove točke. Tada više nemamo potrebe baviti se vanjskim efektima, kao što su tjelesni problemi, emocionalni problemi, problemi s novcem ili nedostatak kreativnosti. Možemo usmjeriti svu energiju na rješavanje uzroka svih svojih problema: nedostatak ljubavi prema sebi.
Poglavlje III.

Odakle problem dolazi?
"Prošlost nema nikakvu moć nad nama."
Pažljivim ispitivanjem onoga što smo mislili da je naš problem, došli smo do onog što ja smatram pravim problemom. Ako se osjećate nedovoljno dobrima, to je nedostatak samopouzdanja. S moga gledišta, takvi osjećaji uzrokuju sve vaše probleme. Zato pogledajmo odakle nam takva uvjerenja.
Kako smo od sićušne bebe, svjesne svoje savršenosti i savršenosti života, postali osoba s problemima, s osjećajem bezvrijednosti i bez ljubavi? Ljudi koji već vole sebe, mogu se naučiti još više voljeti.
Zamislite ružu dok je još pupoljak. Kada se rascvjeta, pa sve dok joj ne otpadne i zadnja latica, uvijek je lijepa, uvijek savršena, uvijek drukčija. Tako je i s nama. Uvijek smo savršeni, uvijek lijepi i uvijek drukčiji. Radimo najbolje što možemo u okviru svjesnosti, razumijevanja i znanja koje imamo. Kada spoznamo više, stvari ćemo činiti drukčije.
Veliko mentalno pospremanje
Istražimo svoju prošlost malo bolje, pogledajmo koja nas uvjerenja vode kroz život. Mekim je ljudima ovakav način pospremanja vrlo bolan, a ne bi trebao biti. Moramo pogledati u ono što je bilo da bismo to mogli pospremiti.
Ma primjer, ako vršite veliko spremanje sobe, pregledat ćete svaku stvar koja se nalazi u njoj. Ma neke ćete pogledati s ljubavlju, skinut ćete prašinu s njih i ispolirati ih da zasjaju novim sjajem. Uvidjet ćete da neke stvari treba završiti ili popraviti. Zabilježit ćete da to učinite. Meke vam stvari više neće moći poslužiti, pa ih se treba riješiti. Možete sasvim mirno
baciti stare časopise, novine i prljave papirnate tanjure. Nema razloga da se uzrujavate dok spremate sobu. Ista je stvar i s pospremanjem naše mentalne kuće. Nemojte se uzrujavati ako neka uvjerenja treba odbaciti. Odbacite ih tako lako kao što biste bacili hranu nakon obroka. Biste li stvarno kopali po jučerašnjem smeću da napravite večeru? Kopate li, isto tako, po starim mentalnim otpacima da biste stvarali nova iskustva? Ako vam misao ili uvjerenje nije poslužilo, odbacite ga. Ne postoji nikakvo pisano pravilo koje kaže da, ako ste jednom nešto vjerovali, to trebate uvijek vjerovati. Pogledajmo neka od tih uvjerenja koja nas ograničavaju i promotrimo odakle dolaze.
Ograničavajuće uvjerenje: "Nisam dovoljno dobar."
Odakle ono dolazi: otac mu je često govorio da je glup.
Rekao mi je da je želio uspjeti kako bi se njegov otac ponosio njime. Umjesto toga, bio je preplavljen grižnjom savjesti i ogorčenošću, te je doživljavao neuspjeh za neuspjehom. Otac ga je financirao, a on propadao sve dublje i dublje. Prisilio ga je da plaća. Naravno, najveći je gubitnik bio on, a ne njegov otac.
Ograničavajuće uvjerenje: nedostatak samopouzdanja. Odakle ono dolazi: od pokušavanja da zadobije očevu podršku. Posljednje što je željela bilo je da bude slična ocu. Nikada se nisu mogli složiti oko nečega i neprestano su se svađali. Tražila je njegovu podršku, a dobivala samo kritike. Njeno je tijelo bilo puno bolova, a i otac je slično patio. Nije shvaćala da su njezini bolovi uzrokovani potisnutim bijesom, kao što ni otac nije shvaćao da je bijes uzrok njegovu bolu.
Ograničavajuće uvjerenje: život je prepun opasnosti.
Odakle ono dolazi: od uplašenog oca.
Jedna druga pacijentica gledala je na život vrlo sumorno; za nju je sve bilo okrutno. Rijetko se smijala, a i kada se smijala, bojala se da će joj se nešto ružno dogoditi. Odrasla je s upozorenjem: " Nemoj se smijati jer bi te oni mogli kazniti."
Ograničavajuće uvjerenje:" Ja nisam dovoljno dobar." Odakle ono dolazi: od toga što ste se osjećali napušteni i zaboravljeni. Bilo mu je teško govoriti. Tišina je bila njegov način života.
Upravo se odvikao od droge i alkohola i bio je uvjeren da je grozan. Otkrila sam da mu je majka umrla dok je bio vrlo malen i da ga je odgojila tetka, koja je rijetko s njim razgovarala, osim kada bi izdavala naredbe, pa je odrastao u samoći. Čak je sam i jeo provodeći dane i dane u tišini svoje sobe. Imao je ljubavnika koji je također bio šutljiv čovjek. Obično su provodili vrijeme sami, u tišini. Ljubavnik je umro a on je ponovo ostao sam.
Vježba: Negativne poruke
Sada uzmite list papira i zapišite sve što su vam roditelji govorili dok su vas kritizirali. Što nije bilo u redu s vama? Dajte sebi dovoljno vremena da se prisjetite svega što možete. Obično je dovoljno pola sata.
Što su govorili za novac? Što su rekli za vaše tijelo? Što su govorili o ljubavi i vezama? Što su rekli o vašim sposobnostima? Kakve su vam ograničavajuće i negativne misli usadili?
Ako možete, razmislite objektivno o tome što ste zapisali i recite sebi: "Znači, odatle dolazi moje uvjerenje."
Sada uzmimo novi list papira i počnimo kopati još dublje. Koje ste druge negativne poruke dobili kao dijete?
Od rođaka
Od nastavnika
Od prijatelja Od ljudi koji su za vas bili autoriteti Od svoje crkve Polagano ih sve zapišite.
Budite svjesni misli koje vas preplavljuju. Sve što ste zapisali na ova dva komada papira jesu misli koje treba ukloniti iz svoje podsvijesti. Upravo zbog tih uvjerenja osjećate se nedovoljno dobri.
Zamislite sebe kao dijete
Zamislite da dijete od dvije ili tri godine stavimo nasred sobe pa onda zajedno počnemo vikati na njega: govoriti mu da je glupo, da ništa ne može napraviti kako treba, ili kako bi trebalo da učini ovo, a ne ono, da pogleda kakav je nered napravio, možda, da ga još udarimo koji put. Sve će završiti time što će se dijete preplašeno povući u kut ili će se razbjesnjeti i uništiti sve oko sebe. Dijete će reagirati na jedan od ovih dvaju načina, ali mi nikad nećemo saznati mogućnosti tog djeteta.
A, zamislite da uzmemo isto dijete i da mu govorimo koliko ga volimo, koliko nam je stalo do njega, da nam se sviđa kako ono izgleda, da je bistro i pametno, da nam se dopada kako ono rješava stvari i da je u redu da pravi pogreške dok uči, da ćemo mi uvijek biti uz njega. Tada će dijete lako iskazati svoje potencijale.
U svakom od nas krije se trogodišnje dijete i mi puno vremena provodimo vičući na to dijete. I onda se još pitamo zašto nam ništa ne ide u životu!
Ako imate prijatelja koji vas uvijek kritizira, želite li često biti u njegovoj blizini? Ako želite, onda su vas tako tretirali kao dijete. A to je vrlo tužno. Međutim, to je bilo jako davno i ako sada odabirete da vas tako tretiraju, onda je to još tužnije.
Sada ispred sebe imamo listu negativnih poruka koje smo čuli kao djeca. Ima li nekakve veze između ove liste i onog što nam se čini da nije u redu s nama? Je li to gotovo jednako? Najvjerojatnije jest. Naš se život zasniva na porukama dobivenim u djetinjstvu. Svi smo bili dobra mala djeca, koja su poslušno prihvatila što su im odrasli rekli da je istina. Najlakše je za sve okriviti roditelje i ostati žrtva do kraja života. Ali to nije nimalo zabavno, a pogotovo nas neće izvući iz životnog ćorsokaka.
Okrivljavanje porodice
Okrivljavanje nekog drugog najsigurniji je način da se ostane u problemu. Okrivljujući drugog, samo gubimo svoju energiju. Razumijevanje drugih omogućuje nam da se uzdignemo iznad problema i da preuzmemo kontrolu nad svojom budućnosti.
Prošlost se ne može promijeniti. Budućnost određuje naše
sadašnje razmišljanje. Veoma je važno, radi naše slobode, shvatiti da su naši roditelji učinili najbolje što su mogli s razumijevanjem, svjesnošcu i znanjem koje su imali. Kada god krivimo nekog drugog, prebacujemo odgovornost sa sebe.
Svi ti ljudi koji su nam učinili sve te grozne stvari, bili su jednako tako uplašeni kao i mi. Osjećali su se isto tako bespomoćno kao i mi. Jedino što su nas mogli naučiti jest ono što su i njih naučili.
Koliko znate o djetinjstvu svojih roditelja, posebno o vremenu prije njihove desete godine? Ako ga možete saznati, pitajte ih. Ako saznate nešto o njihovom djetinjstvu, lakše ćete razumjeti zašto su tako postupili. Razumijevanje će vam donijeti suosjećanje.
Ako ne možete saznati ili sami otkriti, pokušajte zamisliti kako je njihovo najranije djetinjstvo moglo izgledati. Kakvo djetinjstvo može stvoriti takve odrasle osobe kao što su oni?
Potrebno vam je to saznanje radi vaše slobode. Ne možete osloboditi sebe dok ne oslobodite njih. Ne možete oprostiti sebi dok ne oprostite njima. Ako tražite savršenstvo od njih, tražit ćete i od sebe, i biti ćete nesretni cijeli život.
Izbor roditelja
Slažem se s teorijom da mi biramo svoje roditelje. Lekcije koje smo naučili izgleda da savršeno odgovaraju slabostima naših roditelja. Vjerujem da smo svi mi na beskrajnom putovanju do vječnosti. Došli smo na ovaj planet da naučimo određene lekcije potrebne za svoj duhovni razvoj. Mi odabiremo svoj spol, boju kože, zemlju i onda tražimo savršeni par roditelja koji će odslikati kao u ogledalu sve sheme koje želimo imati na tom putu.
Naši su posjeti ovom planetu kao pohađanje škole. Ako želite postati kozmetičar, ići ćete u školu za kozmetičare. Ako želite postati mehaničar, ići ćete u školu za mehaničare. Ako želite postati pravnik, studirat ćete pravo. Roditelji koje ste odabrali savršeni su par za ono što očekujete naučiti na ovom planetu.
Kada odrastemo, imamo naviku optužujuće upirati prstom u svoje roditelje i govoriti: "Vi ste mi to učinili!" Ali, ja vjerujem da ih mi biramo.
Slušanje drugih
Dok smo maleni, naša su braća i sestre bogovi za nas. Ako su bili nesretni, vjerojatno su to prenosili na nas fizički ili verbalno. Možda su govorili ovakve stvari: "Tužit ću te da si " (Usadili su vam grižnju savjesti.)
"Još si malen i ne možeš to napraviti."
"Preglup si da bi se igrao s nama."
Na nas, također, znatno utječu nastavnici u školi. U petom razredu nastavnica mi je naglasila da ne mogu plesati balet jer sam previsoka. Povjerovala sam joj i odrekla se svojih plesačkih ambicija sve dok nije postalo prekasno za moju baletnu karijeru.
Zar niste razumjeli da su testovi i ocjene bili samo trenutno mjerenje našeg znanja? Ili ste vi bili od one djece koja su testovima mjerila svoju vrijednost? I naši prijatelji iz djetinjstva u mnogim su stvarima odredili naše shvaćanje života dijeleći s nama svoje pogrešne informacije o životu. Na primjer, djeca u školi mogu nam se podsmjehivati, a to nas može boljeti cijeli život. Kad sam ja bila dijete, zbog mog prezimena Lunney, djeca su me zvala "luđakinja".
Susjedi, također, mogu utjecati na nas, ne samo zbog svojih primjedbi o nama, već i zbog toga što se i mi sami unaprijed pitamo: "Što će susjedi reći?"
Razmislite i o osobama koje su vam bile autoritet, a snažno su utjecale na vas u djetinjstvu. Naravno, na vas su utjecale vrlo moćne i uvjerljive reklame iz novina i televizije. One su vas prisilile da se osjećate bezvrijedno ako ne koristite proizvode koji se reklamiraju.
* * *
Svi smo došli na ovaj planet da bismo nadvladali svoja ograničenja. Ovdje smo da bismo prepoznali svoju veličanstvenost i božanstvenost, bez obzira na to što su nam rekli. Trebamo zajedno svladati svoje negativne misli.
Poglavlje IV.

Je li to istina?
"Istina je sastavni dio mog života."
Pitanje "Je li to istina i realno?" ima dva odgovora: "Da" i "Ne." Istina je ako vi vjerujete da je istina. I, nije istina ako vi vjerujete da nije. Čaša je i polupuna i poluprazna - ovisno o tome kako vi gledate na to. Postoje, doslovno, milijarde misli koje možete odabrati da mislite.
Većina nas odabire jednake misli kakve su mislili naši roditelji. Ali, mi ne trebamo zauvijek tako misliti. Me postoji pisani zakon koji kaže da je to jedini način kako mišljenja.
Sve što odaberem misliti, postaje istina za mene. Sve što vi odaberte misliti, postaje istina za vas. Maše misli mogu biti različite. Prema tome, naši životi i iskustva mogu biti potpuno različiti.
Preispitajte svoje misli
Sve što vjerujemo, postaje istina za nas. Ako ste nenadano doživjeli financijski pad, onda na nekoj razini vjerujete da niste vrijedni imati novac ili vjerujete da je za vas posuđivanje i dugovanje. Ili vjerujete da dobro nikada ne traje dugo, da nevolje same dolaze ili, možda, kao što često čujem, vjerujete da ste gubitnik.
Ako vam se čini da nemate sreće u ljubavi, možda vjerujete
u: "Mene nitko ne voli" ili "Ja nisam rođena za ljubav." Možda se bojite da će netko vladati vama, kao što je vaš otac vladao vašom majkom, ili možda mislite: "Muškarci me samo povređuju." Ako imate loše zdravlje, možda vjerujete: "Bolest je nasljedna u mojoj obitelji." Ili ćete se izgovarati lošim vremenom, ili rečenicama: "Rođena sam da patim" i "Moj je život nevolja za nevoljom."
Ili ćete imati drukčija vjerovanja. A, možda niste ni svjesni svojih uvjerenja, kao većina ljudi. Oni samo vide da se njihov život ruši kao kula od karata. Sve dok im netko ne pokaže vezu između unutarnjih misli, tj. vjerovanja, i onoga što im se događa, ostat će žrtve svog života.
PROBLEM VJEROVANJE
Financijski pad Nisam vrijedan imati novca. Nedostatak prijatelja Nitko me ne voli. Problemi na poslu Nisam dovoljno dobar.
Neprestano ugađanje Nikada nije po mome.
drugima
Kakav god da je problem, on proizlazi iz načina mišljenja. A način mišljenja može se promijeniti. Možda osjećate da su istiniti ili vam se samo čini da su istiniti svi ti problemi s kojima se borite u životu. Međutim, bez obzira na to kakav je problem, on je samo vanjski rezultat ili efekt našeg načina razmišljanja.
Ako ne znate koje misli uzrokuju vaše probleme, sada ste na pravome mjestu, jer je ova knjiga zamišljena tako da vam ih pomogne otkriti. Razmislite o svojim životnim problemima. Zapitajte se: "Kakve su to misli koje mi stvaraju takve probleme?" Ako si dopustite sjesti u miru i postaviti si to pitanje, vaš će vam razum pokazati odgovor.
Sve su to uvjerenja koja ste stekli kao dijete
Neka uvjerenja su pozitivna i podržavajuća. Ona nam dobro služe cijeli život, kao na primjer, "Pogledaj na obje strane prije nego što prijeđeš ulicu." Neka su uvjerenja vrlo korisna na početku, ali kako odrastamo, više nam ne odgovaraju. "Ne razgovaraj sa strancima" dobar je savjet za malo dijete, ali ako se odrastao čovjek drži toga, stvorit će usamljenost i izoliranost.
Zašto se tako rijetko zapitam: "Je li to stvarno istina?" Na primjer, zašto još uvijek vjerujem u ovakve stvari kao: "Teško učim."Je li to sada istina za mene? Odakle mi to? Vjerujem li još u nešto što mi je neprestano ponavljao učitelj u osnovnoj školi? Zar se ne bismo bolje osjećali da odbacimo takvo
uvjerenje? Uvjerenja kao što su "Dječaci ne plaču" i "Djevojčice se ne penju na drveće" stvaraju muškarce koji sakrivaju svoje osjećaje i žene koje se boje svoje tjelesnosti. Ako su nas kao dijete naučili da je svijet zastrašujuće mjesto, sve što čujemo, a što odgovara takvom uvjerenju, prihvatit ćemo kao istinu za sebe. Slično je i s mislima: "Ne vjeruj strancima", "Ne izlazi noću" i "Ljudi te žele prevariti." S druge strane, ako su nas u djetinjstvu naučili da je svijet sigurno mjesto, imati ćemo drkčija uvjerenja. Tada ćemo lakše prihvatiti da se ljubav nalazi svuda oko nas, da su ljudi uvijek prijateljski raspoloženi prema nama i da uvijek imamo što trebamo.
Ali, ako su vas kao dijete naučili da ste za sve vi krivi, uvijek ćete imati osjećaj krivnje ma što se dogodilo. Takvo će vas uvjerenje pretvoriti u nekoga tko stalno govori: "Žao mi je." Ako ste kao dijete naučili da na vas nitko ne obraća pažnju, to će vas držati na kraju svakog događanja. Takvo je i moje iskustvo iz djetinjstva: kada dođem na red, za mene nema kolača. Ponekad imate osjećaj da ste nevidljivi jer vas drugi ne primjećuju. Je li vas djetinjstvo naučilo da vjerujete: "Nitko me ne voli?" Onda ste sigurno usamljeni. Čak i onda kada steknete prijatelja ili započnete ljubavnu vezu, to će kratko trajati. Jesu li vas u obitelji naučili da nikada nema dovoljno novca? Sigurna sam da ste onda uvijek u dugu i da često imate osjećaj da su vas dobre prilike mimoišle ili ih nije ni bilo za vas. Imala sam pacijenta koji je odrastao u obitelji u kojoj se vjerovalo da je sve loše u životu i da može postati još gore. Njegova je najveća radost bila igranje tenisa, ali onda je ozlijedio koljeno. Obišao je sve doktore, ali je s koljenom bilo sve gore i gore. Konačno više nije mogao igrati.
Drugi pacijent, koji je odrastao kao svećenikov sin, naučio je da svi dolaze prije njega. Svećenikova je obitelj uvijek bila zadnja. Danas je divan dok pomaže svojim pacijentima, ali je uvijek u dugovima. Njegovo uvjerenje još ga drži zadnjim u redu.
Ako vjerujete u nešto, to će se ostvariti
Koliko ste puta rekli: "Što mogu kada sam takav?" ili "Takav je život"? Ove specifične riječi pokazuju da je ono što vjerujemo za nas i istina. Ali, ono što vjerujemo obično je mišljenje nekog drugog, koje smo uključili u svoj sustav vjerovanja. Nema
sumnje da se to uklapa u ostala naša uvjerenja. Jeste li vi od onih ljudi koji ujutro ustanu i, ugledavši kišni dan, kažu: "Oh, kakav grozan dan!" To nije grozan, već samo kišni dan. Ako obučemo odgovarajuću odjeću i promijenimo svoj stav, možemo uživati u mnogim kišnim danima. Ako stvarno vjerujete da su kišni dani grozni, svaki ćete kišni dan doživjeti klonula duha. Radije ćemo se boriti protiv vremena, nego ga prihvatiti takvo kakvo je u ovom trenutku. Nema dobrog ili lošeg vremena, već samo dobrih ili loših naših reakcija na njega. Ako želimo život prepun radosti, moramo imati radosne misli. Ako želimo imati poslovne uspjehe, moramo ambiciozno razmišljati. Ako želimo život prepun ljubavi, moramo maštati o ljubavi. Sve što mislimo i izgovaramo, određuje naš život.
Svaki trenutak jest i novi početak
Ponavljam: naša je snaga u sadašnjem trenutku. Nemojte misliti da stojite na mrtvoj točki. Promjene počinju u ovom trenutku, iz našeg uma. Nije važno koliko ste se dugo držali negativne sheme, ili ste bili bolesni, ili niste imali sreće u ljubavi, ili vas je mučio nedostatak novca i osjećaj samoprezira. Sve to možemo početi mijenjati već danas.
Vaš problem ne mora više za vas biti istina. On može nestati kao što je nastao. Na vama je da to učinite. Zapamtite: vi ste jedina osoba koja određuje svoje misli. Vi ste pokretač i autoritet u svom svijetu!
Vaše misli i uvjerenja iz prošlosti odredili su ovaj trenutak u kojem sada živite, a i sve što vam se prethodno događalo. Sve što sada odabirete da vjerujete, mislite i govorite, odredit će vaš sljedeći trenutak, sljedeći dan, mjesec i godinu.
Da, to je tako, dragi moji! Ja vam, na temelju svog dugogodišnjeg iskustva, mogu dati najdivniji savjet koji vam može pomoći, a vi možete nastaviti razmišljati na isti način, možete odbiti da se promijenite i tako zadržati sve svoje misli.
Vi ste pokretač u ovome svome svijetu! Dobit ćete sve što odaberete misliti. U ovom trenutku počinje novi život. Svaki trenutak može biti i novi početak Zato, pustimo da ovaj trenutak odmah i ovdje bude početak za vas. Zar nije prekrasno kada to znamo! U ovom je trenutku početak! Od sada počinje promjena.
Je li istina?
Zaustavite se na trenutak i uhvatite svoju misao. Što razmišljate sada? Ako je istina da naše misli određuju naš život, biste li željeli da ovo što sada mislite postane vaša istina? Ako ste zabrinuti, ljutiti, povrijeđeni ili osjećate strah i potrebu da se osvetite, što mislite kako će vam se to vratiti i odrediti vaš život? Nije uvijek lako uhvatiti svoje misli jer one vrlo brzo prolaze kroz glavu. Međutim, mi možemo odmah početi zapažati i slušati što govorimo. Ako čujete sebe da izgovarate negativne riječi bilo koje vrste, zaustavite se na pola rečenice. Ili prepravite rečenicu, ili je zaboravite. Možete čak izgovoriti: "Dosta je s time!" Zamislite sebe da stojite u redu u kafiću ili možda u buffetu luksuznog hotela gdje se ne poslužuju posude s hranom, već posude s uvjerenjima. Možete odabrati misli koje god želite. Misli koje odaberete odrediti će vaša buduća iskustva. Ako to znate, glupo bi bilo odabrati misli koje stvaraju probleme i bol.
To je kao da uvijek birate hranu od koje se osjećate loše. Možete to činiti jednom ili dvaput ali čim shvatimo koja nam hrana ne prija, klonimo se je. Jednako je tako i s mislima. Držimo se što dalje od misli koje nam stvaraju probleme i bol. Moj profesor, dr. Raymond Charles Barker znao je ponavljati: "Kada netko ima problem, nije stvar u tome da se nešto učini, već da se nešto nauči."
Naše misli oblikuju našu budućnost. Kada postoji nešto nepoželjno u našem životu, moramo koristiti svoje misli da bismo to promijenili. A, s promjenom možemo početi ove sekunde.
Moja je najdublja želja da prvi predmet u školama bude "Kako vaše misli djeluju". Nikada nisam razumjela važnost toga da djeca pamte datume bitaka. To mi izgleda kao gubitak mentalne energije. Umjesto toga možemo ih učiti važnim stvarima, kao što su: "Kako radi naš um", "Kako upravljati financijama", "Kako uložiti novac radi financijske sigurnosti", "Kako biti dobar roditelj", "Kako stvoriti dobre ljubavne veze" i "Kako steći i zadržati samopoštovanje i samopouzdanje". Možete li zamisliti kako bi izgledala jedna generacija odraslih koju bi podučavali tim predmetima u školi? Zamislite kako bi se odrazila ta saznanja na njihove živote. Imali bismo sretne ljude, koji su zadovoljni sobom. Ljude koji imaju dobre financije i koji svojim pametnim ulaganjem novca koriste društvu u cjelini.
Oni bi imali dobre odnose sa svima, snalazili bi se u ulozi roditelja i stvarali bi novu generaciju djece, također zadovoljne sobom. O svemu tome svaka bi osoba izražavala svoju kreativnost.
Nemamo vremena za gubljenje. Nastavimo svoj rad.
Poglavlje V.

Što ćemo sada?
"Ja vidim u čemu je problem i želim se promijeniti."
Odluka za promjenom
Mnogi ljudi na promašaje u svom životu reagiraju tako da dignu ruke od svega, odustanu i prepuste se sudbini. Drugi se naljute na sebe ili na svijet oko sebe i također odustanu.
Pod odustajanjem ja smatram odluku: "Beznadno je i nemoguće bilo što promijeniti, pa zašto onda uopće nešto pokušavati?" Za tim obično slijedi: "Najbolje je da ostane ovako kako jest. Barem znam kako se nositi s ovim bolom. Ne sviđa mi se kako mi je, ali sam se navikao i nadam se da neće biti gore." Neprestano osjećanje bijesa za mene je kao sjedenje u kutu sa klaunovskom kapom na glavi. Zvuči li vam ovo poznato? Nešto se dogodi i vi se naljutite. Ponovo se nešto dogodi i vi se ponovo naljutite. Onda se još nešto drugo dogodi i vi ste ponovo ljutiti. Ali, nikada ne pokušate nešto promijeniti da nadmašite svoju ljutnju.
Čemu vam to koristi? Glupa je reakcija gubiti vrijeme izražavajući ljutnju. To je samo odbijanje da sagledate život na nov i drukčiji način. Mnogo bi korisnije bilo zapitati sebe kako vam se uopće događaju takve situacije koje vas ljute. Što vi mislite da uzrokuje sve te frustracije? Čime to zračite kada privlačite one koji vas ljute? Zašto mislite da ljutnjom možete nešto postići?
Sve što dajete drugima, vraća vam se. Što više ljutnje pokazujete, biti će sve više situacija koje će vas ljutiti. Osjećat ćete se kao da sjedite u uglu sa klaunovskom kapom i ne mičete se s mjesta. Je li vas ovaj odlomak razljutio? Odlično! Izgleda da sam pogodila metu. To je nešto što biste trebali promijeniti.
Donošenje odluke da smo spremni za promjene
Ako želite saznati koliko ste tvrdoglavi, samo se pozabavite idejom o potrebi da se promijenite. Svi želimo da nam se život promijeni nabolje, da nam bude lakše, a ne želimo sebe promijeniti. Radije bismo da se drugi promijene. Da bi se to dogodilo, mi se moramo početi mijenjati iznutra. Moramo promijeniti svoj način razmišljanja, govora i iskazivanja sebe. Tek će se tada dogoditi i vanjske promjene. To nam je sljedeći i odlučujući korak. Sada smo u potpunosti svjesni koji je naš problem i odakle dolazi.
U meni se uvijek nazirala crta tvrdoglavosti. Čak i danas kada odlučim nešto promijeniti u svom životu, izbije moja tvrdoglavost i pojavi se veliki otpor da promijenim svoj način razmišljanja. Tada, privremeno, postajem egocentrična, ljutita i povlačim se u sebe.
Da, sve mi se to događa i unatoč tolikom radu na tome. To je moje iskustvo. Međutim, kada se to sada dogodi, znam da sam na dohvat jednoj važnoj promjeni. Svaki puta kada odlučim nešto promijeniti i nečeg se osloboditi, povlačim se duboko u sebe. Svaka stara zabluda mora odstupiti da bi je zamijenio nov način mišljenja. Nešto ide lako, a nešto je tako teško kao podizanje kamena. Što se grčevitije držim nekog starog uvjerenja koje sam odlučila odbaciti, to mi je jasnije koliko je važno da ga se oslobodim. Sama sam to iskusila i zato mogu podučavati druge.
Moje je mišljenje da najbolji iscjelitelji ne dolaze iz sretnih obitelji, gdje je sve bilo lako. Dolaze iz kuća gdje je bilo puno boli i patnje, gdje su se sami oslobađali zabluda da bi danas pomagali drugima da se oslobode. Najbolji iscjelitelji neprestano rade na oslobađanju da bi uklonili najdublje zablude koje nas ograničavaju.
Najveća razlika između načina na koji sam se nekad oslobađala uvjerenja i načina na koji ih se danas oslobađam jest u tome da se ne moram ljutiti na sebe da bih započela promjenu. Ne vjerujem više da sam loša zato što se trebam mijenjati.
Veliko spremanje
Mentalno spremanje koje sada provodim slično je spremanju kuće. Prolazim kroz "mentalne sobe" u svojoj glavi i
ispitujem misli i uvjerenja koja se nalaze u njima. Neke s ljubavlju očistim i ispoliram, pa ih još više koristim. Zapazim da neke trebaju zamjenu i popravak pa se potrudim da to učinim. Neke su slične jučerašnjim novinama i starim časopisima ili odjeći koja mi više ne odgovara. Njih se riješim tako da ih ili poklonim ili bacim u smeće i zauvijek zaboravim. Nije mi više potrebno razljutiti se ili se osjećati kao loša osoba da bih počela "veliko spremanje".
Vježba: Spremna sam promijeniti se
Hajde, počnite sa izjavom, "Spremna sam promjeniti se." Ponavljajte to često. "Spremna sam promijeniti se. Spremna sam promijeniti se." Možete i dodirnuti grlo dok to izgovarate. Grlo je središte energije, gdje se promjene događaju. Dodirivanjem grla postajete svjesni da je proces promjena počeo.
Budite spremni prihvatiti promjene kada one iskrsnu u vašem životu. Budite svjesni da je ono što trebate mijenjati upravo tamo gdje se ne želite mijenjati. "Spremna sam promijeniti se." Svemir uvijek reagira na vaše misli i riječi. Stvari će se definitivno početi mijenjati dok ovo budete izgovarali.
Načini da se promijenite
Promjena nije moguća samo na temelju rada s mojim idejama. Postoje i druge metode koje vam mogu pomoći. Na kraju knjige uključila sam i listu drugih metoda kojima možete pripomoći svom procesu odrastanja. Razmislite o nekima. Postoji duhovni, mentalni i fizički pristup. Holističko liječenje obuhvaća tijelo, um i duh. Možete započeti bilo čime. Neki počinju mentalnim pristupom ili odlaze na psihijatrijske terapije ili u radionice za liječenje. Neki počinju duhovnim pristupom kao što je meditacija ili molitva.
Kada počnete spremanje svoje "mentalne kuće", nije važno odakle ćete početi. Počnite onim što najviše privlači vašu pažnju. Drugo će doći samo po sebi.
Ljudi koji se loše hrane, a počeli su duhovnim pristupom, otkrit će uskoro da ih privlači drukčija prehrana. Susret s
prijateljem, otkrivena knjiga ili pohađanje tečaja pomoći će im da shvate kako hrana koju unose u svoj organizam znatno utječe na to kako izgledaju i kako se osjećaju. Jedna promjena vodit će k drugoj ako postoji želja za razvojem i promjenom.
Ja dajem vrlo malo savjeta o prehrani jer sam otkrila da svi sustavi prehrane pomažu samo nekim ljudima. Ali poznajem dosta dobrih liječnika koji se bave holističkim područjem, pa pacijentima koji imaju potrebu saznati više o prehrani, preporučujem njih. To je područje u kojem morate pronaći svoj vlastiti način ili se obratiti specijalistu da vam pomogne.
Većinu knjiga o prehrani napisali su ljudi koji su bili vrlo bolesni i koji su pronašli svoj vlastiti sustav iscjeljivanja. Napisali su je da bi drugima izložili metodu koju su koristili. Međutim, nisu svi ljudi jednaki i ne koristi svakome jednak pristup.
Na primjer makrobiotička prehrana i dijeta s prirodnom i sirovom
Gde je nesloga da donosim Jedinstvo!
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
Ana
Gost

Poruka Poslao: 09 Apr, 2008 10:45 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Bravo brate Vakane....ova knjiga je stvarno od velike pomoći vezano za ovu tematiku. Od srca preporučujem svakom i ja je čitam baš ovih dana i raščišćavam neki nepotrebni tovar u sebi. Isto dodajem da to ide tako lako i bez ikakvog napora...vrlo je jednostavno kad se čovjek otvori za istinu i prihvatanje...onda se i transformacija misli,emocija i tijela mnogo brže odvija....i vrlo važno dajte sebi vremena. Ona takodje napominje koliko je bitno zavoljeti sebe i koliko je važno raskrstiti sa ''lažnim''autoritetima tj. ne dozvoliti da vam drugi ljudi ili situacije kroje život,a ti ''autoriteti''se nameću obično u ranoj mladosti i onda jako dugo egzistiraju u odraslom čovjeku sve dok se ne osvijesti. Takodje često pomislim na Lujzu ,kako je ona sve te prebrodila,s obzirom na to kakvo je teško djetinjstvo imala. Ona je dokazala da Ljubav mijenja sve! Pozdrav Very Happy
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 27 Apr, 2008 21:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

BRIGE, PESIMIZAM

"Ne brinite se, budite srećni", to je lepa misao, zar ne? Ali nekad smo u iskušenju da se brinemo. Mislimo: Ako se za nešto brinemo sedmicama ili mesecima, onda ćemo tu brigu lako rešiti. Ali, to nije rešenje. Samo ćemo ponovo da patimo.
Ako znate unapred da će vam se dogoditi nešto problematično, ne brinite ako vam se čini da ne možete ništa oko toga da učinite. Usmerite razmišljanje na rešenje, a ne na brigu. Napravite najbolji plan za rešenje te brige, a onda se oslobodite te brige. Ali, za nas je prirodno da se brinemo i da se žalimo.

Neki ljudi imaju jako negativan, destruktivan stav prema životu. Mi ne volimo da se družimo sa takvim osobama. Oni uvek imaju nesto loše da vam saopšte. Postoje i ljudi koji konstruktivno i pozitivno razmišljaju, i uvek imaju nesto dobro da vam kažu. Postoje, dakle, pesimisti i optimisti. Pesimisti kažu: "Ova čaša na stolu je poluprazna." Optimista gleda istu čašu i kaže: "Ne, ona je polu-puna!" Kako vama izgleda ta čaša, polu-puna ili polu-prazna? Nadam se da ćete za par dana reći da je polu-puna i da ćete nešto i doliti u nju, čak i da će se prelivati.

Mi se uznemirimo kad čaša počne da se preliva. To je uzbudljiv eksperiment. Prolijte ispred nekog čašu vode. Šta će se desiti ako sipate vodu u čašu i ona počne da se preliva? Sve ćete jako iznenaditi. A život je pun ovakvih iznenadjenja kao što je prelivanje čaše. Zato neka vaša čaša bude polu-puna i neka raste dok ne počne da se preliva.

Moj brat je jedan od ljudi koji negativno razmišljaju. Kada smo završili srednju školu, zaposlio se u firmi za uredjenje puteva. Svako veče dok smo večerali, pričao nam je o svim "idiotima" s kojima je tog dana imao posla, i o svim glupostima koje su radili. To me je jako zamaralo. Kada je jedne večeri opet počeo svoj veliki izveštaj o tome, rekao sam mu: "Čekaj Stiv. Pre nego što počneš da nam pričaš, postavio bih ti par pitanja." On je rekao: "Naravno, izvoli." "Jesi li imao dovoljno kiseonika danas da dišeš?" On me je pogledao začudjeno i rekao: "Molim?" "Da li si danas mogao da lepo gledaš svojim očima? Da li si sve video u boji?" Pogledao me je i pitao: "Šta?" Pogledao je naše roditelje i pitao: "Je li on lud?" "Stiv jesi li lepo ručao danas? Da li ti je hrana danas bila jako ukusna?" On je rekao: "Pa on je poludeo!" "Stiv, svako veče nam pričaš kako si imao užasan dan. Pa, sigurno je bar nešto bilo lepo danas u tvom životu. Zašto ne pokušaš da nam svako veče kažeš 3 stvari koje su bile dobre tog dana? Onda možeš da nam kažeš i 3 stvari koje nisu bile tako dobre. Nemoj nam reći 6 loših stvari, nego samo 3." To je za njega bio veliki izazov.

Ja bih i svakog od vas izazvao na isti način. Za svaki negativan komentar koji kažete prisilite se da kažete i nešto pozitivno, čak i ako to zvuči glupo. Ako ustanete ujutro i kažete: "Grozno, danas će padati kiša", odmah recite: "Cveće i trava će uživati u kiši." Vaša žena će vas onda jako čudno pogledati. Deca će možda reći: "Da li je to naš otac?" Ali pokušajte! Ako vozite kola i neko izleti pred vas, a vi naglo zakočite, pokušajte da ne kažete ništa negativno. Budite zah-valni što vam kočnice dobro rade. Nadjite nešto pozitivno u svakoj nezgodi. Teško je, ali vi ste sada jaka ličnost i vi to možete. Pokušajte i otkrićete da ćete imati blagoslov od toga, a i ljudi oko vas.

Svetski stručnjak za pitanje STRESA je Dr. Hans Salije iz Kanade. Mnogo knjiga je napisao o stresu. Mnoge knjige ni vi ni ja ne možemo citati jer su jako stručne. Ali napisao je i par knjiga za jednostavne ljude. On razmatra stres na jednostavan način. On nam kaže da je stres bilo šta što vrši neki PRITISAK na nas, bilo mentalno ili fizički.

Stres može biti i dobar i loš. To zavisi od naše reakcije na pritisak. Ako koristite svoj um i odvojite malo vremena, svaki stres se može pretvoriti u pozitivno iskustvo. Ali, ukoliko pokušate da odgovorite odmah, brzo, vi ćete samo još više da povećate taj stres. Dr Salije kaže da svako živo biće, i biljke i životinje, pate od stresa. Ljudi su i ovde specifični, jer mogu da kontrolišu situaciju umesto da okolnosti vladaju njima. Mi imamo logiku i sposobnost razmišljanja. Ne moramo samo da se prilagodjavamo okolini. Bila to situacija ili pojedinac, MI biramo kako ćemo reagovati.

Poznati crnački vodja u SAD pre mnogo godina je rekao: "Možete mi učiniti šta god hoćete, ali me nikad ne možete tako uniziti da vas zamrzim." Meni se svidja ovaj savet.
Ne dozvolite nikome da vas toliko unizi da ga mrzite. Mržnja je OTROV. I vama smeta isto koliko i onome koga mrzite. Ne dozvolite da vas iko tako degradira. Niko vas na to ne može naterati. Dr Salije je rekao da je najbolje rešenje za stres, ili za sreću, u jednoj reči: "ZAHVALNOST". Budite zahvalni. Uvek imajte nesto bolje u životu od drugih .

Jedan čovek je rekao: "Žalio sam se jednom što nisam imao cipele, sve dok nisam video čoveka koji nije imao stopala." Mi imamo dosta toga za šta možemo biti zahvalni, nešto što drugi nikad nisu imali, niti će ikada imati.

Da biste bili srećni, predlažem vam da se okupirate pomaganjem drugim ljudima. Uvek postoji nešto što možete učiniti za nekog ko je manje srećan od vas. Vi ste uvek mudriji ili jači ili bogatiji od nekoga. Možda u sebi imate više ljubavi ili razumevanja od drugih. Šta god da imate više od neke druge osobe, imaćete radost ako to podelite s njom. Budite spremni da date onome kome je to potrebno.

Solomon, najmudriji čovek, rekao je: "Podašna ruka biva bogatija, i ko napaja, sam će biti napojen." Kad god dajete, uvek ćete i primiti. Zato se kaže da je "blaženije davati nego primati". Možete doći u situaciju da pomažete ljudima kojima baš i ne biste želeli da pomognete.

Kad pomažete nekom, morate da odvojite svoje vreme, a mi smo sebična stvorenja i želimo da vreme potrošimo na nas ili na svoju porodicu. Ne volimo da trošimo vreme na druge. Ako imate vreme samo za sebe i svoju porodicu, onda živite u veoma malom svetu i umrećete kao veoma usamljena osoba. Vas svet treba da bude mnogo veći od vas i vaše porodice. Nikad nećete biti srećni služeći samo sebi. Vaša najveća sreća doći će ako pomažete drugima. To može biti izazov, jer je za to potrebno vreme, a vreme je DRAGOCENO.

Naš život se sastoji od vremena. Kada nekome pomažete, vi mu dajete DEO SVOG ŽIVOTA. Isto tako mi za druge možemo dati deo svog života - naše vreme, pomažući im. Bez obzira ko su i odakle su, mi im možemo pomagati.

Bio sam po zatvorima i ustanovama za bolesti zavisnosti. Pričao sam sa ljudima kojima je bio potreban deo mog života, moje vreme, i bio sam spreman da im to dam. Ljudima koji su u zatvoru, ili koriste drogu, nedostaje velika dragocenost - LJUBAV. Oni ne veruju da ih iko stvarno zaista voli. Zato pokušavaju da pronadju ljubav i sreću, a kriminal i droga čine se kao jedini način da do toga dodju. Zato kad im stvarno pokažemo šta je stvarna ljubav, uvek me zadivljuje način na koji oni odgovaraju.

Nije u redu to što se dogodilo mnogim ljudima, i mnoge stvari u našem životu NISU fer. Ali, mi možemo biti zahvalni i možemo pomagati drugima. Ne smemo usmeravati misli na loše stvari koje se dogadjaju u našem svetu. "Srce veselo pomaže kao lek, a duh žalostan suši kosti", kaže Solomon. Veselo srce je zaista izvrstan lek. Bez obzira u kakvoj ste situaciji, sigurno možete da pronadjete nešto veselo u svom životu.

Dobra vest! Da li znate neku dobru vest? Takvu vest treba s nekim podeliti, zar ne? Imate li ljubazne reči da ih s nekim podelite? Slatke su kao med, lek kostima i duši.

Nekad zaista upadamo u veliki stres i jako smo nervozni. Postoji jedna laka vežba koju možemo izvesti da bi nam bilo lakše. Ova vežba oslobadja POZITIVNI endorfin u mozgu. To je hemikalija koja čini da se dobro osećate. Ona se oslobadja u mozgu kad kažete: "Molim vas", "Hvala" i "Volim te".

Naš mozak može da luči i NEGATIVNI endorfin kada vičemo ili psujemo. To sprečava imuni sistem da radi kako treba, pa možemo postati jako bolesni.
Stručnjaci su uspeli da izoluju pozitivni endorfin i počeli su da ga daju ljudima koji su depresivni ili imaju želju za samoubistvom.
Ta injekcija je jako skupa, košta hiljade dolara, a ja ću vam pokazati kako da je dobijete besplatno.

POMAGANJE DRUGIMA

Jedna od najvažnijih stvari da bi pomogli sebi je, dakle, da misli sa sebe pomerimo na razmišljanje kako da pomognemo drugim ljudima. Ustanovio sam da kad god pomažem drugima i dajem im deo svog vremena, to je pomalo sebično, jer sam uvek ja taj koji dobija najviše blagoslova. Od tih blagoslova se uvek dobro osećam.

Svima je potrebna ljubav. Neka vas ništa što ljudi govore ili čine ne spreči da ih volite. To će u vašem životu doneti velike blagoslove. Mi često samo prolazimo po ovoj zemlji i ne razmišljamo o tome da li činimo dobro, i propuštamo naš život. Razlog nesreći mnogih ljudi u svetu je što ne znaju šta je zaista uspeh. Kada znamo šta je stvarni uspeh, ne moramo više da brinemo. Možemo biti srećni. Mnogi ljudi su zabrinuti za svoj uspeh. Nekada uspeh liči na leptira koga je teško uhvatiti. Ali ako znamo gde se leptir nalazi, onda ga možemo uhvatiti i uživati u njemu.

Zato ne mislimo na sebe i na naše probleme, nego budimo zahvalni za ono što imamo. Pomozimo drugima koji nemaju ono što mi imamo.

Postoji mnogo divnih stvari na ovom svetu. Kada pogledamo ružu koja raste, tačno je da na grmu ima više trnja nego cvetova, i zato je mnogo LAKŠE videti trnje, zar ne? Ali ako odaberete, vi možete gledati cvetove ruže. Možete uzivati u njenim bojama i izgledu. Možete da je mirišete. To sam ja izabrao.

Gledajte i vi na ruže. Počnite da ih mirišete. One su tu i čekaju vas. Samo odvojte dovoljno vremena da mozete uživati u njima. Nemojte se brinuti nego budite srećni!

http://www.svetlostistine.com/Knjige/NacelaZdravogZivotaVolk/5.htm
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Ana
Gost

Poruka Poslao: 28 Apr, 2008 11:17 am    Naslov: ....
Odgovoriti sa citatom

Jaco draga,ovaj tekst je veoma poučan i tako praktičan. Dodala bih da ovo i te kako funkcioniše. Različiti su načini na koji postižemo tu utreniranost misli,....kod mene je baš išlo jako teško,no ne mora da znači da će i drugima. Da nisam prošla inicijacije mislim da bi definitivno ''pukla''....ovako sam prošla mnogo bolje...tj.kao ''opravak zuba sa totalnom anestezijom''. Vidim da se u mojoj okolini dosta njih pati sa depresivnim mislima,opet ne mogu svakom i reći tek tako pozadinu cijele ove igrarije sa prošlošću ili karmom jer nisu spremni za to. Posmatrajući njih stekla sam dojam da im je duplo teže jer nisu inicijanti i nisu upućeni na učenje u duhu i samospoznaju. Većina ih pokušava nekim mehaničkim putem ugradjivanja mentalnih koncepata koje su negdje pročitali ili izmislili a da pri tom uopšte ne osjećaju to iznutra kao promjenu njihovog sopstva,već više spolja u fizičkoj stvarnosti....no i za ovaj način je potrebno vrijeme....možda silnim ponavljanjem se i desi neka promjena pa čak i kada osoba uopšte nema uvid ili usmjerenost u svoju ''unutrašnjost''...sve je moguće. Šta vi mislite o tome? Koliko zaista djeluje taj program usmjeravanja pozitivnih misli ..... meni tu čini mi se fali jedan djelić istine koje se vješto preskače u mnogim knjigama o samopomoći.....a to je onaj deo koji je dostupan samo posvećenim i inicijantima tj.svima koji su usmjereni ka samospoznaji??? Šta vi mislite ??? Pozdrav mojoj dragoj Jaci kao i ostalima Smile
 Nazad na vrh »
jasna
Majstor

Poruka Poslao: 28 Apr, 2008 11:56 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

"Dio koji nedostaje" u cijelom sistemu usmjeravanja na pozitivne misli i izgovaranje pozitivnih rečenica (afirmacija, kako to predlaže ne samo Lujza Hej već i brojni drugi) sastoji se iz više elemenata.
Prvi je taj što moraš tačno odrediti koju pozitivnu afirmaciju da izgovaraš. Npr, ako je neko upravo izgubio posao, neće odmah početi ponavljati: Ja sam odlično, Ja sam vrlo uspješan/na na poslovnom planu, itd...kad je osoba upravo u stanju depresivnosti i ojađenosti gubitkom posla. Dakle, "dio koji nedostaje" sastoji se u tome da shvatimo šta bi to naš svjesni dio uma mogao prihvatiti kao logičnu afirmaciju. Inače, ponavljanjem afirmacija mi djelujemo direktno na podsvjesni um, i on prima sve, ali svjesni dio uma je mjesto gdje leži problem.
Zato u slučaju gubitka posla, ponavljat ćemo nešto drugo, u smislu: "Ja sam sada spreman/spremna otvoriti se za promjenu u svom životu"...i još: "Ja sad odlučan/na da pronađem odličan novi posao, dobro plaćen i koji radim s radošću, u okruženju i s ljudima koji mi daju podršku." ove dvije afirmacije smislila sam "u letu" dok sam pisala, a svako može pronaći još puno bolju strukturu afirmacije za koju će osjećati da je istinita. Dakle, problem je u istinitosti: da li naš svjesni um prihvaća da je to moguće i logično! Neki kažu da je dobro ponavljati afirmacije koje su čak totalno suprotne od tvog trenutnog stanja, no, ja ipak mislim da to nije dobro...jer puno duže vremena treba za ostvarenje te afirmacije u našem konkretnom životu...
Nadalje, usmejravanje na pozitivne misli i emocije predstavlja dio stalnog rada na sebi u procesu samospoznaje i to ne može škoditi. Problem nastaje kada poslije par mjeseci stalnog umsjeravanja na ovaj način, vidimo da se dobar dio naših problema nije riješio. Zašto?
Postoje 2 razloga. Jedan je - ako se radi o nekoj dubljoj blokadi, mentalnoj ili emocionalnoj, njoj će i trebati više vremena da se izlječi, te stoga je potrebno možda ne par mjeseci već godina dana.
S druge strane, postoje neke stvari u našem životu koje, ma koliko mi željeli da nam se ostvare ili da nam se život usmjeri u željenom pravcu u cjelini, jednostavno ne mogu biti ostvarene ili ne mogu u tom periodu tvog života. Dakle, nije još stigao "Božanski tajming" za njih. odnosno,u onom prvom slučaju - ako nešto ne treba da ti se realizuej u životu, bez ozbira koliko mi usmejravali svoje pozitivne emocije i misli na to, ono nam neće doći, jer možda to ipak nije za naše "Najveće Dobro".
I treći element koji nisam mislila ovdje pominjati jeste naše staro genetsko programiranje, učinjeno tako da nam se smanje sve naše psihloške i parapsihološke, (kako ih neki zovu) sposobnosti /moći da upravo ta naša degeneracija onemogućava da u potpunosti postižemo maksimalno pozitivne rezultate u životu.
Izlaz za ovo sakaćenje naše genetike koje se desilo mnogo ranije nego smo i prvi put kročili na ovu planetu, jest opet rad na oslobođenju sebe
kao pojedinca i izlaz iz matrice jednom za sva vremena.

Upravo u gore pomenutom razlogu leži jedan od razloga zašto nam mnoge afirmacije i usmjeravanje na pozitivno ne uspijeva polučiti željene rezultate. No, sve što sam pobrojala UOPŠTE NIJE RAZLOG da ne nastavimo usmejravati se isključivo na pozitivno u svom životu.

O tome kako se ispravno umsjeravati, u drugom dijelu teksta. Ovaj je već postao predugačak.
Pusa i tebi Ana.
 Nazad na vrh »
Ana
Gost

Poruka Poslao: 01 Maj, 2008 20:19 pm    Naslov: ....
Odgovoriti sa citatom

Jaco tačno je sve što si napisala i slažem se....jer sam se lično u to uvjerila. Svjesni se um ne može prevariti a podsvijest prima sve....naravno razlika je u vremenu pospremanja i stabilnosti osobe koja se uputila u to. I ovaj primer sa poslom je ok. i tačno je tako.....sve te fnkcioniše na tačno odredjen način ali i u odredjen tajming!
Pusa Jaco Smile
 Nazad na vrh »
Dušan
Hodočasnik

Pridružio: 02 Feb 2008

Poruka Poslao: 06 Maj, 2008 19:18 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Very Happy

Jel zna neko gde se moze preuzeti prevod gore navedene knjige :

"Kako isceliti duh i telo" od Louise Hay

Ako neko ima, molim da objavi adresu ovde na forumu.

Very Happy
www.OBJAVE.com forum » LJUDSKO TELO I NJEGOVE POTREBE
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 1 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka NAJDELOTVORNIJE TEHNIKE KOJE KORISTITE... 188 Aleksandra-Caca 200525 18 Jul, 2011 22:36 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka NOVO NA SAJTU 69 adminfob 118372 27 Mar, 2011 09:52 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PUT SRCA... 89 Vakan Tanka 149807 23 Dec, 2010 05:49 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ZORAN IZ ZEMUNA - Čitaocima koje to zanima (2008.) 2294 Vesna 1702251 08 Nov, 2010 01:48 am
Nema novih poruka OSHO - citati 40 Akasha 98918 16 Nov, 2009 16:00 pm
Akasha Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - Sezona proleće/leto 2009. 2184 Starcy 1412745 08 Okt, 2009 02:46 am
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - 2009. 2462 Aleksandra-Caca 1634744 27 Mar, 2009 11:34 am
Vera Bojičić Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)