Značenje Mačeva u tarotu
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » TAROT
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 12 Okt, 2010 05:36 am    Naslov: Značenje Mačeva u tarotu
Odgovoriti sa citatom

.
Značenje Mačeva u tarotu

Mogao bih da zapocnem ovu temu na jedan uobicajan nacin. Mogao bih da prepisem iz brojnih knjiga o tarotu sta to znace macevi. Mogao bih na primer da napisem:
Mač je simbol intelekta i misli. Povezan je sa pravdom, istinom i moralnim principima i u vezi je sa elementom vazduha. Mogao bih, ali necu. Kada sam se vec drznuo da pisem o macu, onda to znaci da sam se i sam latio maca i tako postao ukrotitelj stihije, jahac nenadjasivog, okretac neokretljivog, trkac nenadtrcivog. Od mene se u tom trenutku makar toliko trazi da budem originalan, a ne da prepisujem. A kako cu kao prepisivac, uopste moci da pridobijem nekoga da se zainteresuje za sveto znanje tarota?

Zato ce moj pristup ovoj temi biti drugaciji. Mac prvenstveno ima funkciju da osine. Mac je sveto oruzje. Bog je sledecim andjelima poverio Mac:

Azijel, Arel, Taanijel, Tafel, Jofijel, Metatron, Jadijel, Raasijel, Hanijel, Asrael, Jisriel, Asael, Amahuel...

Ovi andjeli poveravaju Mac ljudima koji su ga dostojni, kao sto su kralj Artur i kao sto su to bili brojni srednjovekovni vitezovi...Poznat po svom macu je i arhandjeo Mihailo.

On stalno nosi mac sa sobom kada krece u boj...i poverava mac onom ko je toga dostojan.

Ali, navedeni andjeli kojima je Bog dodelio mac, nisu ni u kom slucaju jedini. Pomenucemo jos i sledece andjele: Gamorin, Debabim, Kardijel, Magijoal, Pancija, Region SKT, Kacfijel, Avnijel, Arajekael, Apragsin, Totrisi, Hugron Kunja...

Po nekima, glavni andjeo maca je Soked Hezi,
dok je glavni glasnik Bozjeg maca Asi Asisih....

Toliko za pocetak. Toliko za one koji misle da se maca ne treba nikada latiti. Mac je Bozje oruzje. I kao takvo ono ima svoju namenu.

Samo treba pazljivo rukovati sa njim. I treba osetiti momenat kada ga treba upotrebiti...

Mac je jedno od cetiri glavna magijska oruzja kojim upravlja Mag.

Ovde govorim o pravim magovima, istinskim posvecenicima, najvisim medju adeptima...

Mag podize svoj mac nevoljno, samo onda kada mora.

Mag voli da koristi stap, pehar i pentakl, ali svoj mac on drzi u sefu. Cuva ga daleko od ociju javnosti. Cuva ga daleko i od samog sebe. Mag ce pokazati svoj mac samo drugom magu i to onom prosvetljenom koji ce umeti da razume znacaj jednog takvog gesta.

Mac ima dve ostrice, te se zato mag odnosi prema njemu sa strahopostovanjem.

Mag nece isukati mac kada na njega prvi put nasrne demon.

On ce najpre proveriti o kakvom se demonu radi. Jer jedan mag tacno zna da svako bice u univerzumu ima svoje ime, pa tako i taj demon koji ga je napao. Ukoliko ga licno ne poznaje, mag ce lako putem korespodencije, doci do zakljucka o kom se to demonu radi,
pa ce na osnovu toga, adekvatno upotrebiti neko od svojih magijskih oruzja...a poslednje oruzje kojeg ce se latiti bice mac.
ravi mag ce svom macu dati ime.
Roland je svom macu dao ime Zoajez, a Vantren svome macu Mizagin...

Mag zna tacno kolika je strahotna njegova snaga i bez maca.

Kada koristi pentakl, on ne stiti samo sebe od demona, vec i demona stiti od sebe. On ce radije ponuditi demonu pehar, nego li na njega isukati mac.

Kada su andjeli kerubimi proterali Adama i Evu iz Edena svojim ognjenim macevima, to samo znaci da je dogorelo do noktiju, da su Adam i Eva, prekrdasili do te mere, da vise nije bilo drugog izlaza i da su se andjeli morali posluziti poslednjim sredstvom...

Ipak, u jednom trenutku, mac se mora izvuci iz korica...A to su upravo pokazali andjeli kerubimi.

Mnogi magovi su radije prihvatali da ih ignorantni salju na lomacu, nego sto bi na njih isukali svoje maceve!

Jer za razliku od neposvecenih budala i idiota kojima je prepusteno da vladaju svetom, magovi vrlo dobro poznaju zakone karme...I mnogi od njih su radiji bili da umru, nego da ubiju, ukoliko bi doslo do takvog nesrecnog izbora...

Kako bi sprecili da do takvog izbora dodje, magovi su cuvali svoja znanja daleko od ociju neposvecene javnosti...

Ali, poput andjela kerubima,
onda kada bi dogorelo do nokata...
magovi su izlazili na povrsinu kako bi neposvecenoj gomili, pokazali ostricu svoga maca.

Najbolji istorijski primer za to su bili KATARI!!!

Svako najbolje po sebi zna kada mu je vreme da upotrebi mac.

Ja koristim svoj mac samo u trenucima kada neko pocne grubo da vredja i kleveta sveta znanja.

Sto se mene tice, ja prihvatam da prolazim kroz ponizenja, neka me pljuju, neka rade sa mnom sta hoce, neka potiru forumske coskove sa mojim imenom, neka Talerman bude jedna obicna krpa... ne smeta mi... to je dobro za ego...

Ali, ako se neko trzne da klevece sveta znanja, osetice moj mac.

To se desilo, kao sto neki znaju, na Objavama, sa Istinom, Mirkom i nekim drugima... Dopustao sam da me ponizavaju, blokiraju, spamuju teme, upropascuju vezbe, podmecu klipove...trpeo sam njihove upadice i smicalice i nudio im pehar... sve do trenutka kada su se okomili na sveta znanja... kada su svetu kabalu povezali sa satanizmom...Onda sam morao da reagujem...isukao sam mac...
Zavrsilo se tako sto je sa foruma najpre otisao Mirko, pa onda Istina....
Vrlo slicna prica se nedavno ponovila i na forumu Spiritual.net.

Niko ne moze da vredja sveta znanja u mom prisustvu.

Jer tada cu isukati mac. A kada isucem mac, zalim sto to moram da naglasim, ja sam zaista nepobediv - u virtualnom svetu foruma, to znaci da me tada apsolutno niko ne moze nadmasiti u diskusiji...
i da po komentarima...nema toga ko bi mi u tim trenucima mogao biti ravan... osim nekog drugog maga koji bi istovetno isukao svoj mac...

Ali jedan mag nece isukati svoj mac na drugog maga...

Kada bi se to desilo, to bi bio dvoboj od koga bi se zatresao ceo univerzum, dvoboj koji bi zastrasio i same bogove...

A da li je mac delotvoran na onoga ko oseti njegovu ostricu?

Jeste.

Ali, o tome u nastavku...

.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 13 Okt, 2010 05:56 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Kada se mac koristi sa vagom, to je onda simbol pravednosti. Pravda nosi mac u jednoj ruci, a u drugoj vagu. Tarot karta velike arkane Pravda je jedina u kojoj glavni lik nosi u ruci mac. U tom smislu, Pravda predstavlja glavnu zastitnicu i inspiraciju svih maceva male arkane i maceva dvorskih karata. Mag podize stap, ali je njegov mac na stolu. Djavo se ne usudjuje da uzme mac u svoje ruke. Cak i andjeo smrti radije u svojoj ruci drzi zastavu nego mac. Svaki od glavnih likova velike arkane drzi nesto u svojim rukama, ali jedino Pravda drzi u jednoj ruci mac, ali joj je zato u drugoj ruci vaga. Ona predstavlja ideal svakom ko podize mac. U tarotu, kralj maceva, ukoliko izgubi iz vida vagu, postaje hladnokrvni tiranin, dok je kraljica maceva, bez vage, zastrasujuce cinican, hladni i strogi aspekt majke.

Svako ko se lati maca, trebalo bi da se ugleda na Pravdu, te da u drugoj ruci drzi vagu. No, retki su ti heroji koji su podizali ustanke sa macem u jednoj, a vagom u drugoj ruci. Mac je simbol ustanka. Podignut mac je simbol revolucionara. Sa podignutim macem oslikani su, na primer, Karadjordje i Milos Obrenovic. Medjutim, dok im je desna ruka bila zauzeta macem, njihova leva ruka je zaboravila da uzme vagu. U tome i jeste nesreca skoro svih revolucija, pa i svih srpskih koje smo imali u istoriji. Podignut mac, bez vage, izmice se kontroli. Nema nista lose u podizanju ustanka, ali je lose to sto ih prati ubijanje, krvoprolice, brojne druge nedace, cemu je sve razlog to sto ne postoji vaga, sto je retko koji revolucionar uopste imao neke predstave o uzrocno-posledicnim zakonima karme u trenucima podizanja maca. Ni Aleksandar Makedonski nije u drugoj ruci drzao vagu, kada je svojim macem presicao Gordijev cvor. Na kraju on jeste osvojio Aziju, ali uz strahovitu cenu.

Srbi se pozivaju na Boga Pravde u svojoj himni. Milioni Srba su generacijama pevajuci svoju himnu, prizivali Boga Pravde i time se kolektivno i nesvesno bavili magijskom praksom invokacije jednog Boga, a da pri tom uopste nisu znali o kom je to Bogu rec.

Po jednoj prici je jedan induski jogi posle deset godina meditacije sedeci na jednom kamenu, zamolio Boga da mu dodeli pravdu. Bog je jogija pokusao da ubedi da potrazi od njiga bilo sta drugo, samo ne pravdu, ali posto je jogi insistirao, Bog mu je rekao: \\\\\\\"Ako hoces pravdu, dobices je, sada ce ti stajati na glavi u narednih 10 godina ovaj isti kamen na kome si ti sedeo\\\\\\\"

Najpre se treba moliti milosti, a tek na kraju prizivati pravdu ukoliko za to postoji istinski razlog i ukoliko za to ne postoje nikakve karmicke smetnje. Upravo je tako i sa macem. Najpre treba nuditi pehar, i tek na samom kraju uzeti mac.

U magijskim ritualnim obredima, ne postoji nista opasnije od toga kada se nesto radi, a ne zna se sta je to, ko se priziva i sta se uopste zeli dobiti prizivanjem. A himne nisu nista drugo nego magijski ritualni postupak kome se bavi ne jedan pojedinac, vec citava jedna nacija. Kada nesto lose krene u magiji, onda imamo problema, a u nasem slucaju dvadesetog veka, to su bili ratovi 1912, 1913, 1914-1918, 1941-1945, 1991-1995 i 1999. Sveukupno 18 ratnih godina u dvadesetom veku, u cemu smo rokerderi u Evropi, ukoliko izuzmemo Ruse. Da smo samo u jednoj ruci drzali vagu, dok smo u drugoj potezali za macem, nas magijski postupak bi bio ispravan, a mi zadovoljili Boga pravde koga vise izludjujemo svojim obracanjem i potrazivanjima, a da ga nikada nismo cestito ni pitali: \"Ko si? Odakle si? Kako izgledas? Zasto te prizivamo? Sta mi to trazimo od tebe? Kakve ti veze imas sa pravoslavnim hriscanstvom? Da li se i pod kojim se imenom pojavljujes u Bibliji? Da nisi ti mozda jedan od 72 sveta kabalisticka Bozja imena? Da se u tebi mozda ne krije neki od ranije proteranih paganskih bogova? Da mi u stvari ne prizivamo Veliku Arkanu Pravdu? Da li mi uopste znamo sta je pravda i sta prizivamo kada je trazimo? Ko nas je uopste nasankao da pevamo himnu i koristimo reci u njoj o cijem znacenju pojma nemamo?\"
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 13 Okt, 2010 07:10 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

I tako himnu Boze pravde, pevaju ucitelji, djaci, rudari, radnici, predsednik Tadic, navijaci, pravoslavni svestenici, sportisti, navijaci, politicari, rukovodioci, vojnici, opozicionari, komunisti, ateisti, oficiri, postena inteligencija i seljaci. Ja naravno izuzetno postujem srpsku himnu i stajacu mirno u znak strahopostovanja kada god je budem cuo, ali necu vise smeti da je pevam. Hvata me nelagodnost pri pomisli da je ta ista himna bila na snazi kada smo izgubili trecinu stanovnistva tokom prvog svetskog rata i u modifikovanom obliku 1941. godine koja predstavlja konacan slom srpske nacije od koje se ona, to je sada sasvim jasno, vise nikada nece oporaviti. Jednostavno, u njoj ima mnogo toga sto ja ne razumem, a potpuno sam svestan njenog strahovitog snaznog magijskog znacenja, jer mi kao nacija, njom prizivamo Boga, a ne znamo kog, a ne pominji zalud Bozje ime kaze se u Bibljiji. I na kraju krajeva, nisam bas toliki monarhista, da bi u toj pesmi molio Boga da od svih ljudi, hrani bas kralja.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 14 Okt, 2010 03:32 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Jedan posvećenik treba da ima svoj mač. Ako ga nema, treba da ga nabavi. Pošto ga nabavi, treba da razgovara sa njim. Potrebno je da kontemplira o maču. Treba da ga stavi kraj sebe i da usredsredi na njega svoju punu pažnju. Kontemplacija o maču, može da bude nevođena ili vođena. Ako je nevođena, dok posmatra mač, on može sebi da dozvoli da mu misli lutaju, ali će i u tom slučaju ipak primetiti da većina tih njegovih lutajućih misli, ipak stiže do svega onoga što predstavlja i šta se nalazi u simbolici mača. Ukoliko se, pak, odluči na vođenu (usmerenu) kontemplaciju, posvećenik će samo u svom fokusu držati mač, te će nastojati da isključi bilo koje druge misli. Posvećenikov cilj će biti da uđe u najdublju suštinu mača i da dopre do božanskog u njemu. Posle toga, posvećenik treba da meditira o maču. Ako zasluži, arhandjeo Mihailo ili neko od drugih andjela kojima je Bog poverio mač, darivaće ga mačem. Posvećenik će tada imati uz svoj fizički i jedan astralni mač. On će spojiti ta dva mača u jedan i tako postati nepobediv. Sa druge strane, može se dogoditi da mu anđeli darivaju mač iako on to od njih nije tražio. Moglo bi mu se dogoditi da dobije astralni mač, a da nema fizički u svojoj kolekciji. Ukoliko bi se to desilo, posvećenik će posle par nedelja ili meseci, pronaći način da dođe i do fizičkog mača, tako što će ga iznenada videti u nekoj radnji ili tako što će ga od nekog dobiti na poklon. Ideja je da astralni mač dobije svoj pandam u fizičkoj realnosti. Ideje sa višig nivoa treba da se manifestuju na Zemlji, jer je upravo u tome jedno od najvećih umeća magije.

Kada jedan posvećenik spoji u jedan svoj astralni i fizički mač, onda on može, ako poželi, da se poveže sa duhom mača, a to će učiniti na sledeći način-izgovoriće sledeće reči na latinskom (prema uputstvu Grigorium Verum):

\\\"Te Gladi, Vos Gladias, trea Nomine Sancto, Albrot, Abracadabra, Jehova elico. Estote meum castellumque praesidium contra omnium hostes, conspicuusque nonconspicuus, in quisque magiceum opum. Nomeno Sancto Saday, Qui est in imperium magnum, et his alio nomine: Cados, Cados, Cados, Adonai, Elohi, Zena, Oth, Ochimanuel, primoque ultimo, Sapientia, Via, Vita, Virto, Principio, Oso, Oratie, Splendoro, Luce, Sol, Fono, Gloria, Mono, Porta, Vite, Lape, Scipio, Sacredo, Pravo, Messiah, Gladi in omnium meum negotia regnas et in illos res quem me resistunt, vincite. Amen\\\"

Na srpskom bi prevod glasio:

\\\"Zaklinjem te Maču nad Mačevima, svetim imenom Albrot, Abrakadabra i Jehova. Budi tvrđava koja će me u svakom magijskom poslu štiti od svih vidljivih i nevidljivih neprijatelja. Posredstvom svetog imena Sadaj, čija je moć ogromna, i imena Kados, Kados, Kados, Adonaj, Elohi, Zena, Ot, Ohimanuel, Prvog i Poslednjeg, Mudrosti, Puta, Života, Vrline, Starešine, Usta, Govora, Sjaja, Svetlosti, Sunca, Izvora, Slave, Planine, Kapije, Loze, Kamena, Palice, Sveštenika, Besmrtnog Mesije; Maču, usmeri me u svim pregnućima mojim i potisni sve što mi se suprostavlja. Amin.\\\"
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 14 Okt, 2010 04:34 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Posvećenik u sveto znanje Tarota neće propustiti priliku da uvrsti i karte mačeva u ceremoniju obraćanja Maču.
Pre nego što izgovori basmu na latinskom ili srpskom, isukaće iz korica svoj mač i poređaće po stolu sve karte mačeva male arkane i mačeva dvorskih karata.
Zapaliće zutu sveću i tamjan. Okrenuće se prema Istoku, tamo gde je arhanđeo Rafailo i gde su ostali anđeli vazduha i istoka.
Prizvaće duh Mača, poljubiti Mač i vratiti ga u korice.

Ko pristupa Maču s velikim poštovanjem, a gore sam za to naveo nekoliko različitih primera, moćiće s pravom da se nada da će uspeti da uđe i u srž mačeva tarota i da će početi pravilno da ih tumači. Tarotolog koji radi sa mačevima, tri puta će razmisliti da li je dovoljno vredan čitanja Tarota. Njemu će odmah biti jasno da tarot predstavlja Božju knjigu, a da njegove ruke, možda još uvek nisu dovoljno prosvetljenje. On sa nedoumicom i sa velikim preispitivanjem pruža ruke prema tarotu. I uzima ih tek kada je apsolutno siguran da je spreman. Kada on uzme tarot u svoje ruke, često ga obuzima osećaj kao da je dotakao Boga. Uz veliko strahopoštovanje, kao da dodiruje najsvetiju moguću tajnu univerzuma, on počinje da meša karte...i kada izvuče jednu od njih, on tačno zna da je upravo tim svojim potezom naveo zvezde da zaneme od strahopoštovanja i čuda...

Jedan posvećenik u majstorstvo tarota, biće zato zapanjen, zgrožen, užasnut, činjenicom da toliko puno lažnih ljudi čitaju tarot, obmanjujući druge ljude, uzimaju pare i na druge strašne načine skrnave ovo sveto znanje. Njemu će odmah biti jasno da takvi hohštapleri i šarlantani nisu ništa različiti od razbojnika koji se olako hvataju mača i tako skrnave ovo sveto oružje.

Ako oseti da nije dostojan Tarotu, pravi posvećenik će odložiti čitanje za drugi dan i uz veliko strahopoštavanje, odložiti ovu svetu knjigu tamo gde je čuva. Sledećeg dana će provesti u molitvi i postu i tek kada mu se ponovo za to ukaže prilika, usudiće se da svojim uzbuđenim srcem i uzdrhtalom rukom uzme tarot karte, potpuno svestan kosmičkog značenja jednog takvog postupka.

I ukoliko mu se dogodi da iz celog štiha izvuče baš Kraljicu mačeva, ne samo što će razumeti da je nije dobio slučajno, već će mu biti jasno da je tu kartu njemu, preko Duha Tarota, otkrio sam Gospod Bog.

No, da vidimo onda kakvo je značenje Kraljice mačeva, kada smo baš nju spomenuli....
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 14 Okt, 2010 07:57 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

KRALJICA MAČEVA

Jedan posvećenik će najpre proučiti šta su o Kraljica mačeva pisali neki njegovi prethodnici. On na svom primeru tačno zna kroz šta su sve oni morali da prođu u njihovim nastojanjima da proniknu u tajne Tarota, te će tako izuzetno ceniti njihov trud i diviti se njihovoj smelossti. U knjizi Slikovni ključ za tarot koju je Artura Edvarda Vajt napisao 1911. godine, stoji da Kraljica mačeva predstavlja pojam za udovicu, žensku tugu i sramotu, odsutnost, sterilnost, žalost, oskudicu i razdvojenost. Posvećenika će uznemiriti ovakvo tumačenje. On će znati da A.E. Vajt ovo nije napisao slučajno. Njemu je poznato da A.E.Vajta mnogi uvažavaju za \\\\\\\\\\\\\\\"prvog savremenog autora koji je kritički pristupio tarotu\\\\\\\\\\\\\\\". Ali, zašto je Kraljica mačeva, u njegovom delu, predstavljena na tako žalostan i sramotan način? Sledeća knjiga koja se može uzeti u obzir je Opšta knjiga o Tarotu koju je 1930. godine napisao holandski astrolog A.E.Thierens. U njoj piše da Kraljica mačeva predstavlja: Patnju, ožalošćenu ženu, udovicu, razvednu ili raspuštenu ili ženu nižeg karaktera koja može da mrzi i prezire. A.E. Thierens upozorava da samo snažni karakteri mogu da podnesu ovu kartu. Za slabe karaktere ova karta donosi žalost i neuspeh pred težinom života. Po Thierensu, ova karta upozorava na zli uticaj koji dolazi od neke žene.

Posvećeniku će se s pravom učiniti da je tumačenje Thierensa na linijama A.E.Vajta, te da ni jedan ni drugi nisu baš imali lepo mišljenje o Kraljici mačeva. Posvećenik će morati da potraži druge autore jer će mu intuicija govoriti da postoje velike nedorečenosti u ovoj karti i da još uvek ni izbliza ne zna kako da je da protumači. Doći će tako i do knjige koju je 1949. godine napisao Pol Foster Kejs pod naslovom Tarot, ključ znanja vekova. Kejs je poput svojih prethodnika opisao Kraljicu maceva kao udovicu i žalost, ali je ovog puta uneo i neke nove elemente: \\\\\\\\\\\\\\\"Ushićena, brza, intenzivno perceptivna i suptilna žena. Obično voli da igra.\\\\\\\\\\\\\\\"

Konačno sam tako naišao na objašnjenje koje mi se dopalo. Naročito mi se dopala ideja plesačice. Kad god bih od tada video u nekom noćnom klubu igračicu, povezao bih je sa Kraljicom mačeva. Nema sumnje, kada god bi se susreo sa nekom ženom koja samouvereno iznosi svoja mišljenja, čija su zapažanja oštroumna i lucidna, za mene ne bi više bilo nikakve sumnje da sam se našao u društvu Kraljice mačeva. Nije baš uvek lagodno biti u društvu jedne takve žene.

Posvećenik će pre svega zapaziti kako se vremenom menjao stav muškaraca prema ovim opasnim ženama sa mačevimam u svojim rukama. Muškarac s početka 20. veka, poput Edvarda Vajta, teže je mogao da prihvati prisustvo jedne Kraljice mačeva u odnosu na muškarca iz sredine 20.veka, poput P. Fostera Kejsa. Tamo gde je Vajt video sramotu i sterilnost, Kejs je video igračicu. Očigledno se umeđuvremenu puno toga promenilo u muško-ženskim odnosima. Muški pol je sredinom 20. veka već mogao lakše da prihvati činjenicu da žene nisu baš u svakom pogledu slabiji pol. Ako ništa drugo, ono se makar Kraljica mačeva izborila za punu ravnopravnost, pa i na nadmoć nad muškarcima. Videli smo kako je jos Thierens upozoravao da samo jaki karakteri mogu da podnesu Kraljicu mačeva.

Došavši do prvihih zaključaka u pogledu ove karte, posvećenik će nastaviti sa svojim istraživanjima. Potražiće šta je o njoj pisao Alister Krouli, jer bi se makar za jednog takvog bestidnika moglo očekivati da je umeo da izađe na kraj sa Kraljicama mačeva.

Krouli napominje da Kraljica da Kraljica maceva predstavlja vodeni deo Vazduha, elastičnost tog elementa i njegovu snagu transmisije. Ona je krunisana nad oblacima. Ona predstavlja čistu i svesnu percepciju ideje. Ona je oslobodilac uma. Ona predstavlja pažljivog posmatrača, suptilnog tumača, intenzivnu individuu, brzih i tačnih ideja, u akciji je sigurna, a u duhu ispravna. Njeni pokreti su graciozni. I Krouli se slaže sa P. V. Kejsom da je ona izuzetna plesačica. Ne iznenadjuje to što je ona u Kroulijevom tarotu prikazana obnaženih grudi. Ali kakav je njen odnos prema muškarcima? Šta slabašan muški karakter može da očekuje od očekuje ukoliko mu se put ukrsti sa njom. Prikaz Kroulijeve karte je više nego eksplicitan. U desnoj ruci ona drži mač, a u levoj odrubljenu glavu jednog bradatog muškarca. Sjajni savremeni tarotolog i kabalista Robert Vang je primetio da ne postoji tarot karta sa okrutnije prikazanom slikom od ove.

Do sada se posvećenik mogao upoznati kako sa vrlinam tako i sa manama Kraljice mačeva. Ukoliko je dobro postavljenja, Kraljica mačeva će predstavljati ženu izuzetne inteligencije, elokvencije, prvoklasnog individualca, jednu krajnje pronicljivu i oštroumnu osobu. Ukoliko je loše postavljena, te sve njene osobine će se otrgnuti kontroli, te će ona postati neiskrena i toliko opaka i opasna da se neće libiti nedoraslom muškarcu odrubiti glavu.

Ne treba se iznenaditi da je Kraljica mačeva, kako se bližimo našem dobu, dobijala sve pitomiji oblik. U prvi plan su počele da se ističu njene vrline. Odrubljena glava bradatog muškarca kao da je zaturena ispod trona na kome ona tako ponosno sedi. Još manje treba da iznenadi da su o Kraljici mačeva naročito biranim rečima počele da pišu žene. Na kraju krajeva, muškarac posvećenik će se morati pomiriti sa tim da će ženski posvećenik uvek bolje razumeti žene od njega. Blažen bio onaj među muškim posvećenicima ko će do kraja uspeti da razme žene.

Elem, savremeni tarotolog i vestica Kris Valdher kaze za Kraljicu maceva da zna kako da se svojim macem probije kroz mocvaru konfuzije. Ona ima snaznu volju i potpuno je poistovecena sa svojim namerama. Ako zna kuda se uputila, ona se nece obazirati na misljenja drugih koji bi je od toga hteli odvratiti. Kraljica maceva je jednostavno nezaustavljiva – a mnogi je obozavaju zbog snage njenog fokusa. Druge autorke kažu da je ona živa enciklopedija, da ume da razgovara o nauci sa naučnicima, a istoriju sa istoričarima. Ona obožava poštenje. Ona će ti uvek reći istinu. Ona je ceo svoj život posvetila istini. Nju ne zanimaju laži, poluistine i trikovi. Ona razume ljudsku glupost, ali je ne osuđuje. Pregršt lepih osobina i gotovo nadljudskih odluka. Ona ožalošćena udovica o kojoj je pisao dobri stari Artur Vejt kao da je nestala bez traga....[s]

Poslednji izmenio talerman dana 16 Okt, 2010 01:57 am, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 14 Okt, 2010 09:48 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Posvećenik bi trebalo da izvlači dnevne karte. Kada se dogodi da izvuče Kraljicu mačeva, on će odmah znati da će toga dana imati posla sa njom ili da će morati usvojiti neke njene kvalitete kako bi uspešno obavio predstojeći zadatak. Danas nije toliko teško naići na Kraljicu mačeva jer su se žene izborile za ravnopravnost, u čemu su, u nekim slučajevima, otišle predaleko. Kada su feministkinje formirale svoje ideje i pravile svoje programe, kao da su pred sobom imali sliku Kraljice mačeva: odlučna, hrabra, rečita, brza, oštroumna, aktivna, pametna, sveznajuća. Mnoge šefice današnjih firmi kao da su kod Kraljice mačeva prošle nadobuku. U mom slučaju, skoro svaka šefica kojoj sam bio podređen, bila je Kraljica mačeva. Na žalost, većina njih su imale tendenciju da se lako probrate u tamnu stranu Kraljice mačeva, pa su postajale proračunato hladnokrvne, nepremostivo udaljene, njihove odluke nisu uzimale u obzir osećanja podređenih, dok bi njihova sposobnost da rešavaju probleme nailazile na blokadu. Ponekad mi se događalo da u njihovoj jednoj ruci vidim mač, a u drugoj odrubljenu mušku glavu i to moju. Svaki oženjeni muškarac ima u svojoj kući ženu koja u pojedinim trenucima može da se preobrati u Kraljicu mačeva, kako u pozitivnom, tako i u negativnom značenju. Naše majke su često Kraljice mačeva, pa kada dobijem ovu kartu, to se mora znati da se ona može odnositi i na njih. Poput većine muškaraca i ja zebem od ove karte. Ona unosi u mene nemir. U mom slučaju, ova karta je, na žalost, češće ukazivala na to da ću imati argumente sa ženom, nego što ću se zabaviti sa nekom plesačicom u noćnom klubu.

Jedan posvećenik se neće pomiriti sa tim da bude inferioran pred Kraljicom mačeva. Naravno, on neće težiti da sa njom polemiše, jer će mu odmah biti jasno da je to nemoguć zadatak. Umesto toga, on će svim silama nastojati da razume prirodu Kraljice mačeva. Ako bi to bila njegova žena, on će posvetiti makar pola sata dnevno intenzivno kontemplirajući o njoj ili će posvetiti pola sata u nastojanjima da u meditaciji iznadje neko rešenje tog problema. Svaka meditacija podrazumeva prethodno opuštanje, pa će se posvećenik vrlo brzo uveriti da je opuštanje, ako je predmet meditacije Kraljica mačeva, skoro neizvodljivo. Ali, posvećenik ne bi bio posvećenik kada se ne bi stoički suočio i sa nemogućim zadacima.

Posvećenici kabale, prepoznaće u Kraljici mačeva predstavnicu Gebure i razumeće da će ona biti sjajna i blagorodna sve dotle dok svoj mač drži pod kontrolom uma. Neumerena Gebura ima tendenciju da se pretvori u klipot. Kraljica mačeva Kroulija koja u ruci drži odsečenu mušku glavu je pobesnela. Njen mač se otrgao kontroli. Ona je svojim briljantnim umom potpuno uništila nedoraslog muškarca. Brojni ženski andjeli svete sefire Gebure imaju najlepše karakteristike Kraljice mačeva. Brojni ženski demoni mračne klipe Gebure imaju najstrašnije karakteristike ove neumoljive kraljice. Posvećenik u kabalu, neće propustiti priliku da upozna nekog predivnog ženskog andjela Gebure, ali ako mu se dogodi da u klipi ugleda demona, neće mu preostati ništa drugo nego da iz svojih korica izvuče svoj sveti Mač.

Istinski tarotolog će potražiti Kraljicu mačeva i među boginjama. Na kraju će doći tako i do Atene. Ovo je svakako dobra prilka da se napomene kako se različiti putevi svetih znanja moraju kad tad ukrstiti. Kabalista će neminovno pronaći Kraljicu mačeva u Geburi. Dok će enohijanski mag, posvećenik u sistem etira, na najvišem astralnom nivou etira koji se zove NIA imati prilike da se upozna i sa samom boginjom Atenom.

Atena je, kao sto je poznato, boginja mudrosti, njeno ime najverovatnije znači \"Božji um\", a znak joj je sova, takođe simbol mudrosti. Ona je omiljena Zevsova kćerka. Jednom, kada ga je glava zabolela, Zevs je pozvao bogove da mu pomognu. Kada su rastvorili sekirom Zevsovu lobanju iz nje je izišla Atena, što Homer ovako opisuje: \"Strah obuze sve besmrtnike dok to gledaše; no ona iskoči iz besmrtnikove glave i stade ispred štitonoše Zevsa, tresući oštrim kopljem; i veliki Olimp zastenjaše grozno; i more se pomače uzburkano mračnim valovima\".

Atena se svakako često spominje u mitovima, ali ona nije mitološki lik, u šta može da se uveri onaj posvećenik koji je uspeo da prodre do etira NIA gde Atena, pored Venere i nekih drugih boginja, služi kao duhovni vodič. Pružajući nam srdačnu dobrodošlicu, u Ateni prepoznajemo blisku osobu. Bila mi je odnekud poznata i to iz nekih davnina koje je jako teško odredidi ljudskim poimanjem vekova. Kada sam ušao u NIA, našao sam se u ambijentu antičkih zidina koje su podsećale na ruševine Akropolja. Kraj sebe video sam veliki broj majstora kako obrađuju kamen i vajaju skulpture antičkih bogova i boginja. Najednom suknuo je požar, pa sam se našao okružen plamenom. Srećom, nisam sam se uplašio, već sam u mislima samo imao Atenu. Obuzeo me je osećaj kako je u opasnosti i kako moram da joj pomognem. Upitao sam majstore gde je Atena. Pokazali su rukom gde se nalazi i ja sam zatim uleteo u vatru i odlučno nastavio da trčim prema njoj. Zatekao sam je za jednim velikim mermernim stolom u grupi grčkih vojskovođa. Imala je antičku lepotu kakvu je danas teško videti i pojmiti. Iskazala je zadivljenost mojom hrabrošću i nagradila me je zagrljajem. Nazvavši me svojim horejom, pozvala me je u šetnju. Ja sam nestrpljivo počeo da joj postavljam pitanja, interesujući se da mi kaže nešto o mojoj karmi. Zanimali su me tad najviše prošli životi.

Ako postoji idealna Kraljica mačeva, onda je to Atina. Ukoliko neka žena u sebi prepozna pregršt osobina Kraljice mačeva, bilo bi poželjno da se ugleda na Atenu. Ženski posvećenik sa karakteristikama Kraljice mačeca sigurno se neće ni malo pokajati, ukoliko bi nastojala što intenzivnije da se druži sa boginjom Atenom.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 14 Okt, 2010 13:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Izići na kraj sa Kraljicom mačeva deluje kao izuzetno složen zadatak. Da bi smo ga uspešno razrešili, videli se da smo morali da se poslužimo različitim mundaninim i duhovnim sredstvima. Iako nas je traganje za rešenjem dovelo sve do same boginje Atene, ne samo da ne možemo očekivati da ćemo za ovaj zadatak dobiti visoku ocenu, već slutimo i to da ga možda nikada nećemo ni završiti. A opet, Koliko god ona bila značajna, ovo je, ipak, samo jedna karta. Preostalo ih je još 77.
sneguljica
Hodočasnik

Pridružio: 25 Okt 2009

Poruka Poslao: 14 Okt, 2010 15:25 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Najzad proradio nas forum i evo citam postove ...ciatm o Kraljici maceva - interesantno tumacenje, prilagodjeno nasem vremenu i pitam se koliko je to veliko po cemu sam ja tek zagrebala.
Bravo Tale, ti si ziva enciklopedija sa puno puno sopstvenih iskustva, pravi posvecenik.

Puno pozdrava, zao mi je sto narednih desetak dana necu biti u mogucnosti da posecujem i citam zanimlive teme na nasem forumu koji je najzad, nadam se stvarano zaziveo.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 15 Okt, 2010 00:56 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hvala ti Sneguljice, tvoje reči su za mene prava uteha.
Jutros kada sam se probudio, izvukao sam kartu Kralja mačeva. Posle Kraljice mačeva, nastupa Kralj mačeva: pa, dame i gospodo, hajde da ga pozdravimo.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 15 Okt, 2010 13:51 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

KRALJ MAČEVA

Kralj mačeva je teška karta za tumačenje. Dvorske karte su inače teške, što se posebno odnosi na Kralja mačeva, te treba videti šta su o njemu rekli naši prethodnici. A. E. Vejt smatra da Kralj mačeva predstvljava sve što nastaje iz ideje presudjivanja, te pojašnjava da u to spada pravosudje, kamandovanje, autoritetet, vojna inteligencija, zakon, dvorska služba i sl. Obrnuti aspekti ove karte, po Vejtu, predstavljaju: surovost, perverziju, varvarstvo, perfidnost i zlu nameru. Vejt je dao neke smernice potonjim tumačima tarota, a većina njih je, poput njega, videla u Kralju mačeva jednog pravičnog sudiju. Dvadesetak godina posle Vejta, A.E. Thierens je pokušao da istakne vojničku ulogu Kralja mačeva, te je napisao da taj kralj ima marsovsku i saturnijansku prirodu i da je tako, po prirodi stvari, kralj svega onoga što se tiče rata. Thierens podvlači da je Kralj mačeva komandant armije i izražava čuđenje što na tu njegovu karakteristiku nisu raniji autori obratili pažnju, već su ga mahom dovodili u vezu sa zakonom, pravdom ili advokaturom.

Ipak, ideja o Kralju mačeva kao komandantu oružanih snaga nije nikada bila opšte prihvaćena, a od sredine veka, izbledela je i njegova pravosudna komponentna. Na Kralja mačeva se počelo gledati nezavisno od njegove mogućne i prigodne profesije. Tako na primer, Alister Krouli nije uopšte spomenuo njegovo zanimanje, već je umesto toga pažnju usredsredio na njegove karakteristike kao što su: aktivnost, veština, suptilnost, pamet i hrabrost. Rekao je da je Kralj mačeva vatreni i nasilni deo vazduha, što se odražava u vetru i oluji. I u svom tarotu ga je prikazao nasilno, premda nešto blaže od Kraljice mačeva - sa mačem u desnoj i kami u levoj ruci. Pol Foster Kejs kaže za njega da je pun ideja, mišljenja i dizajna, ali upozorava da ume da bude nepoverljiv.

Kako se primičemo našem vremenu, Kralj mačeva sve više postaje jedan vrhunski intelektualac. Kaže se da je njegovo oružje intelekt i znanje. Njegov koficijent inteligencije je izuzetan. Njegov intelekt može da apsorbuje informacije bilo koje vrste. On je majstor racija i logike. Sa lakoćom rešava sve probleme. Na najlucidniji način pomaže i drugima u rešavanju njihovih problema. On je uvek istinoljubiv i može bilo koju situaciju da reši na pravičan i pošten način. To je čovek sa izuzetno visokim idealima i moralnim vrednostima. U porodici, on može biti dobar otac i muž, ali pred svoju porodicu postavlja izuzetno visoke standarde. On očekuje i od drugih da slede njegove moralne vrednosti i standarde i nema razumevanja prema onima koji ne mogu da ga isprate.

Kralj mačeva spada u red onih karata koje još uvek čekaju da budu protumačene na ubedljiviji način. Mnogi tarotolozi im u knjigama ne posvećuju više od par rečenica. Na forumima tarota, to je jedna od onih karata koje se najmanje pominju. Kralj mačeva se nekako preskače u čitanju. Čini se, kao da bi bilo najzgodnije da se uopšte nije pojavio.
Teško je izaći na kraj sa jednom Kraljicom mačeva. Ali, ako prema njoj moramo imati obzira zato što je dama, zašto bi morali da imamo obzira i prema Kralju mačeva. Jedna kraljica tog tipa je dovoljno naporna. Žena sa mačem može da bude uzbudljiva i ume da zagolica mušku maštu. Bilo da je feministkinja ili amazonka i koliko god delovala hladno i frigidno, ona je ipak jedan romantičan lik jer ona nekdanju bajku o ženskoj nadmoći u odnosu na muškarca pretvara u realnost. Pred njom Kralj mačeva ispada nedorečen lik.

Ipak, Kralj mačeva, ako se uzmu u obzir samo njegove vrline, predstavlja ideal u carstvu intelekta. Ko ne bi poželeo da za prijatelja ima pametnog, inteligentnog, poštenog, iskrenog, istinitog, pravdoljubivog intelektualca i to najviših moralnih vrednosti koji podiže svoj mač u odbranu tih ideala?
Kralj mačeva ni malo nije kriv što takvih ljudi danas gotovo da nema. Kada nam tarot ukaže na Kralja mačeva, to samo znači da ćemo imati prilike da sretnemo neku osoba koja će imati približno takve kvalitete ili da ćemo sami morati da radimo na sebi da ih ostvarimo, ukoliko bismo želeli da rešimo neki životni problem.
Pošto u našem slučaju, čovek čita tarot čoveku, a ne anđeo anđelu, onda je jasno da, kada dobijemo ovu kartu, mi u njoj češće viđamo njene negativne strane, pa tako Kralj mačeva prerasta u hladnog intelektualca, bezobzirnog idealistu, bezličnog moralistu i hladnokrvnog vojskovođu. Ali, na neki način, moderno društvo, upravo to traži od muškaraca kada im nalaže da budu uspešni rukovodioci, lideri i menadžeri.

Tarotolozi putem analogije najčešće povezuju Kralja mačeva sa Odisejem. U antička vremena, kada su profesori predavali studentima Ilijadu, nosili su crveni štap, dok su žuti nosili kada su predavali Odiseju. Crvena je boja vatre, a žuta vazduha. Mač i vazduh se povezuju sa intelektom. Posvećenik ko želi bolje da upozna Kralja mačeva moraće ponovo da prostudira Odisejevu ličnost. Ukoliko želi da spozna Odisejeve negativne karakteristike, potražiće to kod rimskih autora, jer su Rimljani mrzeli Odiseja, smatrajući da je on bio glavni krivac za pad Troje za koju su smatrali da predstavlja njihovu prapostojbinu. Ako želimo da se usredsredimo na pozitivne odlike Kralja mača, treba da čitamo o Odiseju od grčkih autora, a ako hoćemo da se upoznamo sa negativnim odlikama Kralja mača, treba potražiti šta su o Odiseju pisali Rimljani.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 16 Okt, 2010 00:44 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Tarot uvek govori istinu, a na nama je da je protumačimo. Uzmimo kao primer jednog studenta istorije koji treba da položi ispit iz starog veka. Uzmimo i to da je taj student tarotolog. Pred ispit, on otvara tarot i kao krajnji ishod on dobije Kralja mačeva. Na prvi pogled, ovakav ishod ne ostavlja sumnje u to da će student položiti ispit. Sa druge strane,
ovakva pozicija Kralja mačeva, može da ukaže i na to da će se student suočiti sa mačem jednog hladnokrvnog i nemilosrdnog profesora koji pred studente postavlja previše visoke standarde. Moglo bi da znači da će se ispitno pitanje odnositi na neku istorijsku ličnost koja će imati u sebi karakteristike Kralja mačeva. Možda će se student upravo naći u prilici da na ispitu govori o Odiseju kao pozitivnom aspektu Kralja mačeva ili Kaliguli kao jednom od najgorih aspekata ove karte. Možda će u toku trajanja ispita, studentu postati sasvim jasno, da on sam mora da u sebe unese sve najpozitivnije karakteristike Kralja mačeva, ukoliko želi da položi taj ispit. U stvari, krajnji ishod karte, mora se uvek sagledavati u okviru otvaranja svih ostalih karata. Ukoliko se i ostale karte uzmu u obzir, krajnji rezultat ispita će biti mnogo jasniji. U pojedinim otvaranjima, postoji polje \"Savet tarota\". Ukoliko bi se na tom polju otvorio Kralj mačeva, to bi svakako značilo da bi student, pre polaganja ispita, trebalo da se potrudi da kroz meditaciju, usvoji sve pozitivne karakteristike ove karte, kako bi se naoružao neophodnim intelektualnim mačem. Alternativno, u zavisnosti od situacije, to bi opet moglo da znači da će studentu biti neophodno da pronadje način kako bi izašao na kraj sa profesorom Kraljem mačeva. Morao bi da zna, koja karta u tarotu bi mogla da nadvlada jednog negativno nastrojenog Kralja mačeva. Možda bi mu u tom trenutku pao na pamet Mag. Jer uzdignut mač jednog Maga, može da primora Kralja mačeva da spusti svoj mač na zemlju. Ukoliko je Kralj mačeva blokada, to će neminovno značiti da će glavna prepreka studentu istorije predstavljati upravo profesor. Ali, ukoliko je student istorije i tarotolog, pronaći će već načina kako da ga razoruža i pridobije. Teško da će moći to da učini peharom. Poljubci i slatkorečivost ne mogu da razoružaju Kralja mačeva. Teško da to može da bude pentakl - jer jedan Kralj mačeva je nepotkupljiv - ne mislim sada da bi studentu palo na pamet da bukvalno pokuša da potkupi profesora - mislim na to da ga potkupi poluznanjem ili šarmom. Kralj mačeva najbolje razume govor mača.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 16 Okt, 2010 01:52 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Uzmimo za primer da je studentu istorije sada već potpuno jasno da jedina prepreka u njegovim nastojanjima da položi ispit predstavlja hladnokrvni, staloženi, inteligentni, prepametni profesor Kralj mačeva koji pred svakim studentom postavlja izuzetno visoke standarde. Studentu će biti sasvim jasno da istorija starog veka predstavlja apsolutno najteži ispit na istoriji i da je neka vrsta čistilišta, u tom smislu što generacijama unazad, polovina studenata zbog tog ispita odustaje od daljih studija. Poznavao sam studente koji su godinama pokušavali bez uspeha da polože ovaj ispit, dok nisu konačno odustali od istorije. U principu, profesori na toj katedri su mahom svi oduvek imali veliki broj karakteristika Kralja mačeva u svom pristupu predmetu i prema studentima. Dešavalo se dobrim studentima da jednostavno ne mogu da se izbore sa oštricom mača ovih profesora. Često su se žalili da im se čini teška nepravda. U pojedinim slučajevima, bili su sasvim u pravu, ali nisu znali kako da se izbore sa nepravdom. Da su istovremeno bili posvećenici u Tarot, oni bi se pred ispit u tom slučaju sigurno naoružali velikom arkanom Pravde. Jer, kao što smo rekli, Pravda je uzor i ideal svim mačevima tarota. Jedan ostrašćeni Kralj mačeva mora da položi svoj mač kada se sretne sa licem Pravde. U zavisnosti od situacije, ukoliko student tačno zna da nije u pitanju nepravda, već da se radi o njegovom nedovoljnom poznavanju materije, on onda neće tražiti pomoć od velike arkane Pravde, već od velike arkane Snage ili Točka sreća. Biće mu potpuno jasno da ispit može da položi samo uz pomoć dodatne snage ili sreće, ali da se na pravdu ne može pozivati.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 16 Okt, 2010 04:37 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

VITEZ MAČEVA

Vitezovi su mladi ljudi. U tarot kartama su prikazani kao konjanici. Među njima, ipak, postoje velike razlike. Konj Viteza pentakla stoji u mestu, konj Viteza pehara je u kasu, dok konj Viteza štapova galopira. Konj Viteza mačeva je najbži- kako on trči to se ne može nazvati galopom, on prosto leti nekoliko santimetara iznad zemlje, dok se drveće savija pred njegovom brzinom. Vitez mačeva odlučno istura mač ispred sebe jurišajući smelo prema nekom cilju. Na njegovom licu ne postoji nikakva neduomica u ispravnost njegove namere, ne postoji ni trunka nesigurnosti, neodlučnosti ili straha. Jurišaće sve dok ne osvoji cilj. No njegov konj je u takvom jednom ludačkom naletu, da je veliko pitanje da li će uopšte stati i pošto se završi zadatak. Vitezovi su najekstremniji elementi svoga znaka. Vitez mačeva je najekstremniji predstavnik mačeva. On je mladić. Ako je u zrelim godinama, on postupa kao tinejdžer. Jedan kralj Mačeva, ukoliko je vojskovođa, samo će u najzahtevnijim trenucima uzeti učešće u ratnim okršajima, dok će taj posao ostaviti vitezovima mačeva. Jedan profesor Kralj mačeva, neće obarati studente, već će dopustiti svojim asistentima vitezovima mačeva da to rade umesto njega. Ambasador kralj Mačeva neće sebi dozvoliti da se upušta u razgovore sa stranim zvaničnicima ako oni nisu njegov nivo, već će takve poslove prepustiti svojim mlađim diplomatama vitezovima mačeva. Trener Kralj mačeva neće igrati fudbal, već će igru prepustiti svojim fudbalerima. Vitez mača će poslušno i verno služiti svog Kralja mača sve dok su jedan i drugi na linijama uzvišenih ideala ovog znaka. Ukoliko bi kod Kralja preovladala tiranija, pravdoljubivi vitez bi mu na kraju morao otkazati poslušnost. Ukoliko bi pak vitez u svom silovitom naletu počinio kakvo nedelo, istinoljubivi Kralj mačeva bi ga morao kazniti ili oterati iz službe. Ovakvo jedno odstupanje od kosmičkih zakona je nezamislivo na mentalnom nivou gde se nalazi istinsko stanište Kralja i viteza mača. Ali, njihova prizmeljena i manifestovana energija, kada se spusti u fizičku realnost, znamo to vrlo dobro, ima tendenciju degenaracije.

Vitez mačeva je vazduh vazduha. Kralj mačeva je vatra vazduha. Vitez mačeva je princ silfi, dok je Kralj mačeva njihov kralj. Početkom dvadesetog veka, viteza mačeva su tarotolozi obično povezivali sa vojnom službom. Predstavljen je kao prototipski heroj romantičnog viteza. Njegov mač je brz i siguran jer je njegovo srce čisto. On je hrabar, suptilan, pametan i vešt, ali ga lako može obuzeti bes i tada postaje nasilan i sklon destrukciji.

U naše vreme, fokus se premešta sa vojničkog poziva na ostale moguće delatnosti kojima bi Vitez mačeva, po prirodi stvari, mogao da se bavi. Ukoliko je ranije jurišao uzdignuta koplja na neprijatelja, sada sedi za kompjuterom i neumorno istovremeno četuje, piše po forumima, daunlouduje programe i sluša muziku. Ukoliko je student, neprestano će zamarati svog profesora različitim pitanjima. Izigravaće đavoljeg advokata, pa će da se raspravlja sa prijateljima i članovima porodice, rasprave radi. Ukoliko je menadžer, on se neće smiriti dok ne obavi povereni mu zadatak. No, kakav god bio njegov poziv, njegov cilj je da što brže prikupi informacije. Njemu nije bitno da li su te informacije duboke. On je za slobodu govora. SLobodni protok informacija je njegov ideal. On ne podnosi cenzuru bilo kakve vrste. On nije analitičar, već praktičar. On traga za znanjem, ali još uvek ne i za mudrošću. Inteligentan je i oštrouman. Lepo priča i odgovara autoritativno na postavljena pitanja. Siguran je u svoj sud, pri čemu se ne povodi za emocijama. Drugi ljudi uvažavaju njegove analize problema. Kao negativna strana, ističe se nedostatak diplomatičnosti. On može da bude grub i netaktičan. Ubeđen je u sopstvenu usperiornost i nema tolerancije za gluposti drugih ljudi. Očekuje da se drugi slože sa njegovim mišljenjem. On ima oštar um, ali i oštar jezik.

Obično kada se pojavi ova karta u otvaranju, ona podrazumeva da će se naš životni put ukrstiti sa jednom takvom osobom ili da ćemo sami morati da preuzmemo njegove kvalitete u rešavanju kakvog životnog pitanja. Ova karta može da podrazumeva i to da nastupaju jako brzi događaji. Neke stvari će se odigrati silovitom brzinom. Ako devojka postavlja pitanje kada ću se udati, ova karta će joj odgovoriti -vrlo brzo i to pre nego što uopšte možeš da zamisliš.

Ukoliko se neke stvari previše sporo odvijaju u životu tarotologa, a potpuno siguran u to da se one moraju ubrzati, može se za pomoć obratiti Vitezu mačeva. Vitez mačeva je najbrža dvorska karta. On će pohitati u pomoć posvećeniku i za tren oka će se strmoglaviti sa svojih mentalnih sfera u naš svet. Više puta mi je bio od velike pomoći kada sam morao da presećem neki problem koji je imao tendenciju da se odugovlači u nedogled. Sve tarot karte jedva čekaju da nam pomognu jer to je jedna od njihovih funkcija i zbog toga su i dodeljene ljudskim bićima. Ipak, posvećenik mora da zna zašto i šta tačno traži od njih. VItez mačeva će nam pomoći da brzo presečemo neki problem, otputujemo odmah u inostranstvo, u momentu otplatimo dug koji nas dugo pritiska, odmah damo otkaz na poslu koji nas opterećuje, u deliću sekunde damo pristanak na novu romansu, jednom za uvek raskinemo vezu sa ljudima koji nas muče, pohitamo kod zubara i za tren rešimo zahtevan matematički problem. Naravno, u pitanju je magija, ali istinski mag nikada neće preduzeti ni jedan magijski postupak, ako tačno ne zna šta radi. U slučaju Viteza mačeva, posvećenik mora uzimati u obzir i negativne strane njegovog karaktera. Ukoliko, na primer, njegov odlazak u inostranstvo, predstavlja nesreću za njegove bližnje, on će imati u vidu i onu moguću destruktivnu stranu Viteza mačeva, pa će u tom smislu, zatražiti od njega pomoć tek ako je potpuno siguran da će njegov put biti na sreću, a ne na žalost njegovih bližnjih.

Kada se priziva u pomoć Vitez mačeva treba imati na umu i to da je on mladić, tinejdžer,da je njegov um brz, ali da mu je potrebno usmerenje, potreban mu je šef, potreban je neko ko će da navodi njegove kapriciozne i često brzoplete misli. I definitivno ga ne treba prizivati, ako posumnjamo da je naš um spreman da upravlja brzinom dogadjaja koje će on neminovno izazvati.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 16 Okt, 2010 06:28 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Mnogi duhovni tragaoci bi, ipak, mogli da potraže uzor u Vitezu mačeva. Njegova sfera delovanja je u elementu vazduha. On nas navodi da maštamo i da letimo i inspiriše nas na duhovne zahvate koji neposvećenicima deluju vratolomno. On svojim mačem rasteruje oblake sumnje koji tako često umeju da pomrače um. On nam glasno i jasno kaže da svaki čovek zna i da ima pravo da leti. Ekstatična putovanja poput astralnih i mentalnih projekcija ne bi bila moguća da mladalačke vizije Viteza mača nisu pre toga uticale na naš um. Bez mladalackog zanosa nema napretka. Jedan Kralj mačeva bi nas od toga odrvaćao, govoreći da još uvek nismo spremni, dok bi nam negativno nastrojena Kraljica mačeva možda na to uputila ciničan osmeh. Ali, ne i Vitez mačeva. On će nam uvek reći: ako hoćeš da letiš, onda leti!

Vitez mačeva je, dakle, prvoklasan as u letenju. Avioni ne bi postojali bez njegove inspiracije. On je inspirisao prvu pticu da poleti. Vitez mačeva će pomoći svakom da se razmahne svojim krilima ako to želi. Odgovarajuća mitološku figura je Ikar. Kao najistinskiji predstavnik Viteza mačeva, Ikar se se nije, poput svog oca Dedala, zadovoljio sigurnim letom, već je pohitao prema Suncu. Uzleteo je do takvih visina da mu je Sunce rastopilo vosak kojim je bilo zalepljeno perje njegovih krila. Negov pad ostao je u čovečanstvu upamćen kao simbol tragične sudbine čoveka koji se osmelio da postigne ono o čemu su drugi samo sanjali. Da nije bilo Ikara, ne bi se pojavio ni Gagarin. U duhovnosti ima puno tragača koji idu na sigurno, što im se ne može, naravno, zameriti. Ali, sve je više Dedala, a sve je manje Ikara. Kako zameriti Ikaru što je hteo da dotakne Sunce? Dedal je oplakao svoga sina, ali mu to nikada nije zamerio.

Priča o Ikaru ima još jedno dublje značenje. Leteći kroz element vazduha, Ikar je ugledao iznad sebe elemenat vatre. Privučen silinom vatre, Ikar je odmah odlučno bez ikakve dileme pohitao prema njoj jer je bio spreman za preobražaj. Večina bi pomislila da je on to poleteo u susret sigurnoj smrti, ali bi hermetista u Ikaru prepoznao alhemistu koji zbacuje sa sebe mentalno telo kako bi u čistom duhu nastavio put povratka Bogu.

Ikara možemo razumeti bolje ako kroz meditaciju ostvarujemo kontakt sa Vitezom mačeva. Pravi posvećenik neće samo tražiti od tarot karata usluge, već će se prema svakoj od njih odnositi s brigom i pažnjom, pa će tako u jednom trenutku zapitati Viteza mačeva o tome kakve su njegove brige i aspiracije.
Upitaće ga: - Viteže mačeva, pomozi mi da te bolje razumem! Ja hoću da znam više o tebi? Ja bih tako voleo da ti pomognem kada bi mogao!

Vitez mačeva će u jednom trenutku početi da otkriva svoje tajne. Pojasniće da se on, kao stalni predstavnik elementa vazduha, ne može menjati i da će zauvek obavljati tu funkciju zato što je na to pristao kada ga je Bog stvorio. Ali, dodaće, da će pomagati ljudima koji u svom duhovnom razvoju dosegnu njegove kvalitete i visine.
Kazaće da u njegovom vazdušnom carstvu ima puno vitezova mačeva koji su poput njega, a koji su ljudskog porekla. Kada ti vitezovi mačeva, budu bili sasvim spremni, on će ih u odlučnom trenutku isnspirisati da okrenu svog ata u pravcu vatre i jurnu bez oklevanja prema njoj kako bi kroz vatru napravili odlučujući iskorak prema Bogu. To čeka sve nas, pa i one opreznije duhovne tragaoce poput Kralja i Kraljice mačeva. Ali, oni neće jurišati prema vatri. Oni na kraju krajeva nisu vitezovi, od njih se to ne očekuje, baš kao što se ni od Dedala nije očekivalo da bude Ikar.

Ali, da bi se vitez mačeva mogao bolje razumeti, posvećenik će morati da posveti dužnu pažnju silfima.
Dakle, silfi...
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » TAROT
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Obaveštenje: Pravilnik foruma OBJAVE.COM 0 adminfob 30323 07 Jan, 2008 07:29 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 90651 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Suština vašeg sadašnjeg duhovnog stava, ubeđenja ? 22 plavizrak 29970 08 Nov, 2010 09:22 am
rale Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42476 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka FONTANA MLADOSTI - Tibetanske vežbe za podmlađivanje 19 adminfob 34305 25 Maj, 2010 09:17 am
filip Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TRAGANJE ZA ISTINOM 32 plavizrak 29661 07 Sep, 2009 04:30 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42834 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)