GNOZA ( Znanje )
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Vera Bojičić
Mesija

Pridružio: 27 Okt 2008

Poruka Poslao: 14 Feb, 2009 20:44 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Citat:
Evo jedno pitanje Vera, za tebe:
Da li ti misliš da su ljudi , koji za sebe govore kako su 'pravi' vjernici, istinito dobri ili su 'dobri' zato što se boje odlaska u 'Pakao' jer im to njihova vjera govori?
a i da su svi ljudi njihova braća, pošto su imali takva direktna i Gnostici su dobri zato što APSOLUTNO ZNAJU da su JEDNO sa svim ljudima. Oni se ne boje, jer znaju da su besmrtni, a tijelo je samo trenutno ispoljenje Božanske, besmrtne iskre koja smo svi u suštini.
Prvo nema, moja tvoja, njihova vera. Vera je jedna .

Drugo. Da bih ti odgovorila na pitanje, moras mi reći: Da li su svi Gnostici prosvetljeni ili su prihvatili Znanja koja im govore Prosvetljeni ?

Ako nisu svi prosvetljeni, onda su i ti koji znaju tuđe znanje, vernici.
Citat:
Gnostici su dobri zato što APSOLUTNO ZNAJU da su JEDNO sa svim ljudima i da su svi ljudi njihova braća, pošto su imali takva direktna iskustva. Oni se ne boje, jer znaju da su besmrtni, a tijelo je samo trenutno ispoljenje Božanske, besmrtne iskre koja smo svi u suštini.

Ovo znanje potvrđujem, ali ne odnosi se ono samo na Gnostike.
I ja to znam.
.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
rale
Mistik

Pridružio: 09 Nov 2008

Poruka Poslao: 14 Feb, 2009 21:13 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

За себе бих могао да казем да верујем да смо сви Jедно.

Разумем ја да онај ко искрено верује да је Бог Један у Свему и да је Све у Једноме има утисак да зна Бога, Али то једноставно није истина, јер је Бог непојмљив, и стога је верник ближи Богу од гностика.
Јер Бог у исти време постоји и не постоји, може да буде и јесте и није, и да и не.
И шта онда гностик зна.
Верник ако верује да Бог није па се покаже да Бог јесте, он ће поверовати и да бог јесте и променити мишљење.
А како ће то урадити онај који зна.
Ево читао сам основе Херметизма, то је ваше штиво,па и тамо се говори о непојмљивости Бога.
Пoставља се питање шта то гностици знају, и није ли то заблуда.
Можда гноза и није тако лоша, колко је лоше објављујете.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Vera Bojičić
Mesija

Poruka Poslao: 14 Feb, 2009 21:22 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Prosvetljenje donosi Znanje Rale, to znam. Doživela sam ga.
I šta sam dobila. Znanje i uvid tolikih razmera da sada znam da Boga mozemo videti, ali da ga spoznamo u celosti, moramo proći put od pocetka do kraja. Sva znanja od pocetka do kraja su Suština Boga.
Naše je da živimo, da znanja osvajamo da se povežemo i budemo deo Carstva Bozijeg.
Donela sam sa sobom, na dar, mudrost Boga, toliko genijalnu da sa lakoćom mozemo videti i sebe i Njega. Ta mudrost svakoga može povesti ka prosvetljenu i spajanju sa Bogom.
Život koji smo dobili na dar, je istraživački put čoveka u Bogu.
 Nazad na vrh »
rale
Mistik

Poruka Poslao: 14 Feb, 2009 22:30 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

vera072 ::
Prosvetljenje donosi Znanje Rale, to znam. Doživela sam ga.
I šta sam dobila. Znanje i uvid tolikih razmera da sada znam da Boga mozemo videti, ali da ga spoznamo u celosti, moramo proći put od pocetka do kraja. Sva znanja od pocetka do kraja su Suština Boga.
Naše je da živimo, da znanja osvajamo da se povežemo i budemo deo Carstva Bozijeg.
Donela sam sa sobom, na dar, mudrost Boga, toliko genijalnu da sa lakoćom mozemo videti i sebe i Njega. Ta mudrost svakoga može povesti ka prosvetljenu i spajanju sa Bogom.
Život koji smo dobili na dar, je istraživački put čoveka u Bogu.

Разумем да просветљење доноси знање.
АЛи исто тако просветљен може то своје сазнање да гледа као само своју сулуду идеју, и да је одбаци. Јеси ли читала причу о сејачу? имА оних који приме реч, али разне ствари могу да утичу да се не донесе род. Само они који поверују и истрају у вери доносе род.
Имаш Људи који верују у еволуционистицки настанак човека, и то
је њихов Бог, Јер оно ушта неко верује то је његов Бог.
Бог је Све, Све је Бог. и Бог се верује јер из Вере исходи.

Ево и овако
Бог је савршенство
А савршенство нема граница
Као слобода,кад је ограничиш она више није слобода.
Тако и савршенство ако му поставиш границу и кажеш ово је савршенство. то што си ограничио више није савршенство.
Будући да нема граница, оно је бесконачно.
Да бисмо спознали Бога треба нам бесконачно времена тј. вечност.
Зато ми неможемо знати Бога него га вером доказујемо.
 Nazad na vrh »
Vera Bojičić
Mesija

Poruka Poslao: 14 Feb, 2009 22:38 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dobro. Ovo se sto si napisao slaze sa mojim uvidom.
Vera je primarna, jer vera danas sam o tome pisala, vodi ka Bogu. Proizvod znanja je da je od vere sve sazdano, vera nije misaona imenica.
mudrost, paralelni svetovi su tu. i uskoro ce te svi kroz znanje doziveti prosvetljene, a zatim sagledavati deo po deo kroz trajanje ili vecnost, koja takodje ima svoju velicinu i treci je clan jednacine vremena.
Danas me prati jako osecanje da vi sve pocinjete da shvatate, pa mi je Zen ceo dan u glavi.
 Nazad na vrh »
rale
Mistik

Poruka Poslao: 15 Feb, 2009 19:57 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dobro. Ovo se sto si napisao slaze sa mojim uvidom.
Vera je primarna, jer vera danas sam o tome pisala, vodi ka Bogu. Proizvod znanja je da je od vere sve sazdano, vera nije misaona imenica.
mudrost, paralelni svetovi su tu. i uskoro ce te svi kroz znanje doziveti prosvetljene, a zatim sagledavati deo po deo kroz trajanje ili vecnost, koja takodje ima svoju velicinu i treci je clan jednacine vremena.
Danas me prati jako osecanje da vi sve pocinjete da shvatate, pa mi je Zen ceo dan u glavi.

Јел се ово ВИ односи на мене или на све нас.
Пре пар дана сам почео да читам твоје књиге и полако све почиње да се слаже у слику.
Већ могу да назрем њену лепоту. И морам да признам да сам одушевљен.
Мене овакав приступ Богу кроз материјално( мада се ти вероватно нећеш сложити да је ово материјалистички приступ), Баш не привлачи превише јер нисам схватио како бисмо то сад могли да искористимо, у
будућности да, али сад не видим како.
Мислим да кроз духовно може да се изврши много већи утицај, па
сам на ту страну и окренут.
 Nazad na vrh »
Vera Bojičić
Mesija

Poruka Poslao: 15 Feb, 2009 21:10 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vi se odnosi na sve, posebno na one koji na neki nacin prate moje pisanje, jer, bez obzira da li veruju ili ne znanje daje rezultat. Duhovno i materijalno se moraju spojiti jer je duhovnost materija koju ne vidimo. Vidimo antimateriju koja nam govori dokle smo stigli u razvoju.
Drzi se duhovne komponente jer i ona je materija, a zatim pusti mozak, intelekt da to slozi u celini i videces.
 Nazad na vrh »
Androgin
Tragalac

Pridružio: 18 Sep 2008

Poruka Poslao: 16 Feb, 2009 10:29 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Citat:
Evo jedno pitanje Vera, za tebe:
Da li ti misliš da su ljudi , koji za sebe govore kako su 'pravi' vjernici, istinito dobri ili su 'dobri' zato što se boje odlaska u 'Pakao' jer im to njihova vjera govori?
a i da su svi ljudi njihova braća, pošto su imali takva direktna iGnostici su dobri zato što APSOLUTNO ZNAJU da su JEDNO sa svim ljudima. Oni se ne boje, jer znaju da su besmrtni, a tijelo je samo trenutno ispoljenje Božanske, besmrtne iskre koja smo svi u suštini.
Prvo nema, moja tvoja, njihova vera. Vera je jedna .

Drugo. Da bih ti odgovorila na pitanje moras mi reći. Da li su svi gnostici prosvetljeni ili su prihvatili Znanja koja im govore prosvetljeni ?

Ako nisu svi prosvetljeni, onda su i ti koji znaju tuđe znanje, vernici.
Citat:
Gnostici su dobri zato što APSOLUTNO ZNAJU da su JEDNO sa svim ljudima i da su svi ljudi njihova braća, pošto su imali takva direktna iskustva. Oni se ne boje, jer znaju da su besmrtni, a tijelo je samo trenutno ispoljenje Božanske, besmrtne iskre koja smo svi u suštini.

Ovo znanje potvrđujem, ali ne odnosi se ono samo na gnostike.
I ja to znam.

Odgovor na tvoje pitanje ( a ti nisi uopšte odgovorila na moje pitanje već klasično ‘jevrejski’ na pitanje odgovaraš pitanjem) moram nešto detaljnije obrazložiti.
Naime, trenutno na ovoj planeti imamo dva gnostička pravca ( ako bih to tako mogao nazvati)Jedan je starognostički, a drugi je novognostički. Starognostički daje naglasak na tradicionalnom piomanju Svijeta( Niži Bog Demijurg, Sofija i njen sin, Arhoni… ), a novognostički je više praktični i najbliži je budističko-taoističkom po krajnjem poimanju Suštine.(nema ,naravno, ‘božansku’ galeriju tih tradicija)
Ja sam, prema toj ‘podjeli’, novognostik.
I evo da ti odgovorim na pitanje (a i ti ćeš odgovoriti na moje,nadam se)
Prema mom gledanju, gnostik se postaje tek onda kada osoba doživi prosvjetljenje. Do tada osoba može prihvatati, osjećati i prepoznavati ‘Znanje’, ali to je samo UMNO znanje. To nije DIREKTNO Znanje. Da ne bude zabune, umno znanje može držati osobu čitav život. Ona može tokom svog života postići zavidna znanja, biti živa enciklopedija, nenadmašan intelektualac,biti ‘DOBRA’, ‘ MORALNA’, ali ta osoba nije gnostik.
I nekoliko riječi o prosvjetljenju.
Ogromne su zablude i neznanje vezane za tu riječ, a i za to stanje.
Od silnih čitanja opisa prosvjetljenja koje su, pokušavajući da običnim ljudima približe to stanje, pisali prosvjetljeni i oni manje prosvjetljeni, napravila se prilična zbrka u glavama onih koji to nisu lično doživjeli. Napravljene su velike idealizacije,a stvar je jako jednostavna.
Prosvjetljenje je JEDNOST SA SVIM. Ali najčešće je kratkotrajno (minut, sat, dan…) i nakon toga osoba se ‘vraća’ u ‘normalu. Potpuno prosvjetljenih osoba na ovoj planeti nema previše mada, po mom mišljenju, ih ima sve više i više i njihov broj neprestano raste.
Ali osoba koja se nakon kratkotrajnog prosvjetljenja vrati u ‘normalu’ VIŠE NIKADA NIJE ISTA. Zbog direktnog ZNANJA ko ona jeste, promjene u poimanju svijeta, smisla, života uopšte, su korjenite. Osnovna promjena jeste povećanje praga TOLERANCIJE i jasnoće znanja da SVE IMA SMISAO i da ništa nije slučajno.

E sad, Vera,
Napisala si da potvrđuješ gore moje napisano o znanju.
OK.
A kako onda ti spajaš u Direktno Znanje ( prosvjetljenje) priču o Atlantidi iznad Šabca?
Osim ako u svoju mikrostvarnost ne želiš privući još kreatora, ( a mi ljudska bića to jesmo) članova ovog foruma ( a možda to radiš i na nekim drugim forumima kako bi povećala kritičnu masu) pa da iskreirate ‘Atlantidu iznad Šabca’. Ali ona nije i ne može biti u ovoj realnosti. Može biti iskreirana samo u nekoj paralelnoj realnosti i to pod uslovom da je intencija mnogo kreatora u to žestoko uključena , u šta ja čisto sumnjam. Ne vjerujem da si TI u stanju animirati nekoliko stotina ljudi, dati im Znanje i da onda kreirate TVOJE 'gledanje' Atlantide iznad Šabca.
U tom kontekstu je tvoja priča o Šabačkoj Atlantidi i sav background oko nje samo ‘lupetanje’ i kod ozbiljnih tragalaca ( a i kod ljudi prizemljenih zdravorazumskom logikom) izaziva debelu sumnju u tvoje mentalno zdravlje. Da je tako vidjelo se prema dovoljnom broju komentara članova ovog foruma.
Za mene odavno ne postoji nemoguće, sve je moguće, ali.. sam morao napisati gornji komentar.
I još jednom:
1.Nisi ti toliko moćna da iskreiraš u ovoj realnosti to što pišeš po forumu ( Šabac Atlantida)
2.Tvoje ‘Srbovanje’ i potenciranje planetarne uloge Srba su klasične priče ispoljavanja kompleksa malih naroda koje, po prirodi stvari, kroz istoriju kreše ko stigne.Ali imaj na umu da i taj ‘seks’ ima svoj smisao, naravno, pošto ništa nije slučajno.
Kada čitam da neko na takav elitistički način piše i veliča ‘svoj narod’ jasno mi je da dotični sa duhovnošću nema nekih dubljih dodira, tako da je i moja sumnja u tvoje dostizanje visokih duhovnih obzora izuzetno velika
Uzeo sam za pravo da komentarišem tvoja pisanja pošto je ovo otvoreni forum.
Dozvoljavam da svaki član foruma komentariše moja pisanja i da ih ‘secira’ u skladu sa svojim uvjerenjima jer tako se razmjenjuju informacije ( najbolje je komunikaciju obavljati u živo, kao što je napisao Litlneks, ali ovo je forum na kome se PIŠE pa je nesavršeno, pisano komuniciranje jedini način)
Ja ću svoja pisanja vlastitim argumentima ‘braniti’ trudeći se da ne ‘povrijedim’ druge, ali u nekim situacijama to jednostavno nije moguće. Onda će na moderatoru biti da odluči da li će da briše takav moj post.
Neću se povlačiti sa foruma i nakon tako nediplomatski izrečenih vlastitih pisanija, jer za mene sve je samo razmjena informacija. Komunikacija. Nekada više, a nekada manje uspješna.

Ili kao što je Zockey napisao mnogo ranije: Samo opušteno
A ja bih rekao: U Božjoj bašti ima svega i svačega!
Ovo je konacna Istina

http://www.spiritual-net.net
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Vera Bojičić
Mesija

Poruka Poslao: 16 Feb, 2009 10:57 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pozdrav,
Odgovorila sam ti pitanjem zato sto ne znam sta je gnoza. Da bi mogli razgovarati moram znati o cemu pricamo.
U tvome stavu takodje se provlaci element neznanje, tj stavljanja svega u poznati kalup.

Sve ima svoj smisao i nista se ne desava bez razloga, tako da i moj boravak na ovome forumi je sa razlogom, tu me je cekala pomoc i jos pristizu ljudi koji ce mi pomagati, mnogi nisu toga svesni.

Kupola iznad Sabca, na mestu dolaznog tunela ne treba da se gradi jer je sagradjena, samo ju je trebalo podici, aktivirati.

Ne poznajes me pa stvaras prestave, da bih ovo pricala, pre toga sam se svega morala odreci, svake koristi.

Moj cilj je da prenesem znanje koje je meni dato da vidim i zato pisem. Da ulazim u diskusije na druge forume, ne mogu, jer moram dalje. Dovoljno je na jednom mestu pisati

Moli te da mojoj prici i imenu Srbi ne pridajes zemaljski znacaj jer to je kosmicka prica, kada to kazem mislim na ljude koje vodi srce. Srbija je mesto na Balkanu gde je tunel.

Kada budete razumeli paralelne svetove, tek tada cete me razumeti i shvatiti sta pricam, Znacete.
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 15 Mar, 2009 14:24 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...
VELIKI GNOSTIČKI UČITELJI

http://www.vegetarijanstvo.net/vegetarijanstvo/down/PDF/Veliki_gnosticki_ucitelji.pdf

JEVANĐELJE PISTIS SOFIJE

http://www.geocities.com/Athens/Troy/9892/pistis_sofija0.html

.

Poslednji izmenio Vesna dana 08 Jun, 2009 15:57 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 08 Jun, 2009 14:49 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

..
Pozdrav Tale,
Čitala sam ponovo Gnostičke mitove, pa me je ova priča o Eonima,
a naročito ova koju sam izdvojila, o Sofiji Pistis - Eonu Sofija,
podsetila na tvoju priču o ravni Ain Soph ( Eon Sofija ).

Vesna ::
...

Eon Sofija

Prateći sudbinu jednog drugog, a u nekim tekstovima istog, androginog Eona Sofije, vraćamo se na dugu etapu gnostičkog mita.
Naime, Eon Sofija poželeo je «...da iz sebe iznedri lik...».
Sofija je to učinila, ali «bez saglasnosti Duha, i bez znanja njenog družbenika»
(Apokrif Jovanov).

Slično kao starozavetni pali anđeo Danica ili Lucifer (onaj koji nosi svetlost), koji kaže:» Učiniću sebe jednakim svevišnjem» ( Is. 14,12), Sofija je posegnula za onim što joj po prirodi njenog bića ne pripada, bila je gorda i poželela da stvara, tačnije emanira, bez saglasnosti Oca i «Nevidljivog Duha» (Uočavamo sličnost s Evinim praroditeljskim grehom). Isto kao što i Otac stvara promišljanjem, tako je i Sofija pomislila «misao o sebi» i stvorila jedno nesavršeno nakazno delo, himeričnog Boga u obliku zmije i lava.

Taj Bog je verovatno starozavetni jevrejski Bog Jehova, koji se kod gnostika naziva Jaldabaot, Saklas ili Samael. On predstavlja prvog Arhonta i ujedno poglavara svih Arhonata, koje je stvorio, a zapravo emanirao, da mu služe,i upravljaju materijalnim svetom.

U Koptskom gnostičkom spisu 'Pistis Sofia', koji reflektuje 'gnozu' iz Valentinove škole, Isus Pobednik je izgovorio sledeće reči upućenje učenicima: »... Izveo sam Pistis Sofiju iz Haosa /u koji je pala/, dok je gazila Autadesovo stvorenje s zmijskom glavom. Nogama je zgazila i sedmoglavo stvorenje baziliska i snage s lavljom i zmajskom glavom.« (Pogl. 66)

talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 30 Okt, 2009 05:03 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Za Vesnu i ostale zainteresovane, predlažem da nastavimo dalje sa gnosticima, njihovim pravcima i učenjima. Učenje o Sofiji predstavlja svakako jedan od najvažnijih elemenata gnostika, a moguće da ga je najbolje razradio gnostik Valentin i njegovi učenici Valentinijanci. Evo nešto o njima...

Valentin (oko 100- oko 160), je tokom studija u Aleksandriji, stupio u krug učenika Theudas-a, koji je tvrdio da je bio učenik Svetog Pavla. Valentin je tvrdio da ga je Theudas podučio tajnim znanjem koje je Sveti Pavle prenosio samo najužem krugu svojih učenika. Pri kraju studija, Valentin je imao viziju raspeća deteta Hrista, nakon čega je započeo karijeru hrišćanskog učitelja u Aleksandriji, osnovavši ezoteričnu školu koja je stekla veliki broj pristalica u Egiptu i Siriji. Preselio se 136. godine u Rim gde je okupio veliki broj svojih sledbenika Valentinijanaca i gde se 143. godine kandidovao za biskupa. Valentinijanci su smatrali sebe naslednicima Svetog Pavla. Bilo koja osoba koja bi se priključila njihovim sastancima, dočekivana je sa dobrodošlicom jer su u njoj videli potencijalnog duhovnjaka. Malo što se zna o njegovom životu, proizlazi iz pera njegovih protivnika. Tertulian je za Valentina rekao da je “svu svoju moć namenio ka uništavanju istine…sa suptilnošću zmije”. Epidanije je napisao da je Valentin odustao od prave vere pošto je doživeo brodolom i poludeo. Čak se i danas u zvaničnoj Katoličkoj enciklopediji New Advent, može pročitati optužba kako je Valentin “kriv zbog pokušaja da ostvari jeretički sistem” i kako je “ ekskomuniciran zbog svojih grešaka”. Uprkos kritičarima, Valentin je bio do te mere popularan u Rimu da je praznik “Svetog Valentina” počeo da se slavi u potonjim vremenima u znak sećanja na njegova dela. Napisao je mnoge knjige, sačuvane u fragmentima, koje otkrivaju deo njegovog ezoteričnog učenja. Valentin je podučavao da postoje tri vrste ljudi: materijalni koji žive prema njihovim instinktima, racionalni i logični, koji ne mogu da se uzdignu iznad limitacija njihovog zemaljskog uma i najmanja od svih grupa ljudi koji žive u spiritulanom postojanju. Oni su se izdigli izmad limitacija zemaljskog postojanja. Oni se pridružuju anđelima i postoje u višim ravnima i dok su u ovom materijalnom telu. Jedino oni mogu da steknu gnosis i da se tako vrate u Božansku Pleromu.

Prema Valentinu, poreklo univerzuma je u procesu emanacije iz vrhovnog Boga - ODGOAD. Prva emanacija su Bythos (Dubina) kao muški najviši princip i Sige ili Ennoia (Tišina ili Ideja) kao ženski najviši princip. Odatle proishodi sledeća emanacija i Nous (Um) i Aletheia (Istina) koji predstavljaju muški i ženski princip Sina. Iz Sina dalje sledi emanacija 26 eona. Najviši eoni su Logos (Reč) kao muški princip i Zoe (Život) kao ženski. Iz njih proilaze ostalih 24 eona razvrstanih u muško-ženskim parovima, kao što su: Anthropos (Muškarac) i Ekklesia (Crkva); Bythios (Duboko) i Mixis (Izmešano); Ageratos (Nestariv/Nepropadajući) i Henosis (Jedinstvo); Autopheus (Samopostojeći) i Hedone (Uživanje); Akinetos (Nepomičan) i Synkrasis (Mešanje); Monogenes (Samorođen) i Makaria (Sreća); Parakletos (Pomagač) i Pistis (Vera); Patrikos (Očinski) i Elpis (Nada); Metrikos (Majčinski) i Agape (Ljubav); Ainos (Večni) i Synesis (Inteligencija/Razumevanje); Ekklesiastikos (Saborinik) i Makariotes (Sreća); Theletos (Voljen) i Sophia (Mudrost).

Eoni su postojali ispod Boga i nisu znali od koga su nastali, jer su bili od njega razdvojeni granicama. Osetili su da su nekompletni, te su zato čeznuli da saznaju za svoje poreklo. Najmlađi Eon Sophia je isto poželela da spozna svog Oca i svoje porekla. Rešila je da ga spozna tako što će o njemu razmišljati samostalno, odvojena od ostalih eona. To je rezultiralo njenim izdvajanjem od ostalih eona, padom i podelom na dva dela. Njen viši deo se vratio ostalim eonima, ali je njen niži deo ostao odvojen u sferi inferiornosti i patnje, to jest u materijalnoj ravni.

Putem meditacije o Sinu, eoni su stekli gnosis o Ocu i tako stekli mir. Svi eoni su se tako udružili u slavlju postajući komletno integrisani deo u liku Sina. Reintegrisan sin je tako postao Spasitelj. Niža Sofija je nastavila da pati u neznanju, uhvaćena u zamku iluzija, u nemogućnosti da raspozna šta je istina od laži. Zavapila je za pomoć. U tom trenutku, Spasitelj je sa svojim anđelima probio granicu o pohitao u pomoć. Stekla je gnosis i tako oslobođena iluzija i patnje. Ona je ostavila za sobom trag koji se nalazi u svakom hrišćaninu. Iz niže Sofije i kao rezultat njene potrage za Bogom, nastala su tri stanja bića. Prvo stanje je iluzija koju karakteriše neznanje i patnja. Oličenje ovog stanja je Đavo. Drugo stanje je između neznanja i znanja, čije oličenje je Zanatlija (Demijurg) koji je tvorac materijalnog sveta. Treće stanje je znanje (gnosis) čija je personifakacija sama niža Sofija. Iako niža Sofija više nije bila u neznanju, neznanje nije nestalo. Pošto duhovno seme još uvek nije sazrelo, postojala je potreba da se stvori materijalni svet. Niža Sofija i Spasitelj su zbog toga izvršili tajanstven uticaj na Zanatliju da stvori materijalni svet u liku Plerome. Zanatlija ne zna za postojanje svoje majke Sofije i veruje da radi samostalno, dok nesvesno upravlja svetom kao njen posrednik. Čovek kao najviše biće niskog sveta, ima obavezu da oslobodi svoje više ljudske odlike od nižih. U tome mu pomaže Hrist i Sveti Duh.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 30 Okt, 2009 05:25 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Markosiani su bili aktivni u Lijonu i južnoj Evropi od drugog do četvrtog veka, kao ogranak Valentijananca. Rodonačelnik ovog pokreta je bio Markus, Valentinov učenik. Negovo učenje se u osnovi podudara sa Valentinom. U Markusovom pokretu, žene su imale poseban status. Na njih se gledalo kao na proročice. Kritičari Markusa su ga optuživali da “zavodi nedužne”. Irinej je napisao da je cela sekta delo “jedne lude žene”. Markosiani su žadržali sistem od 30 eona, ali su ih nazivali “velikanima”, davajući im pri tom i numeričku vrednost, kroz usvajanje Pitagorine teorije o brojevima. Markus je u Svetim spisima i u Prirodi stalno pronalazio primere uzastopnog ponavljanja mističnih brojeva: 4, 6, 8, 10, 12 i 30.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 30 Okt, 2009 07:00 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vasilidejci potiču od Vasilida iz Aleksandrije (živeo početkom 2. veka), verovatno sirijskog porekla, za koga se smatra da je napisao 24 knjige jevanđelja promovišući dualizam inspirisan Zoroastrizmom.
Govorio je da je posedovao tajnu koju mu je preneo sveti Petar. Vasilid je zasnivao svoje učenje na postojanje dva principa: svetlosti i tame. Dugo vremena, su postojali jedan kraj drugog, neznajući jedan za drugog. Na čelu kraljevstva Svetlla stajao je “nestvoreni i neimenovani Bog”. Iz njega je božanski život proisticao u sukcesivnim stepenicama. Sedam prvih Božanskih bića, formiralo je prvi Ogdoad, odakle je proishodilo 365 duhovnih svetova koji čine mistično ime Abrasax, čija numerička vrednost odgovara brojevima neba i dana. Kada su se Svetlost i Mrak prvi put susreli, Svetlost je samo pogledala, pa se okrenula i otišla, dok je Mrak, zahvaćen čežnjom za svetlom, počeo da nasrće na Svetlost. Zemaljski život je samo momenat opšteg procesa purifikacije u kome se svet Svetlosti razdvaja od mraka. Postepeno zraci svetlosti pronalaze svoj put do kraljevstava minerala, biljaka i životinja. Po Vasilidu, Bog se može opisati samo kroz negaciju jer je odvojen od sveta mnoštvom duhovnih nivoa (nebesa) nastanjenim duhovnim bićima. Jevrejski bog (Yahve), koji je stvorio materijalni svet, pripada najnižem rangu duhovnih bića. Da bi iskupio ljudska bića, Vrhovni Bog je poslao svoj Um (Nous, Logos) u obliku Hrista. Da bi se spasao od materijalnog sveta i uzdigao do Vrhovnog Boga, čovek mora da sledi Isusa Hrista.
talerman
Glavni urednik

Poruka Poslao: 30 Okt, 2009 07:09 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Kainiti su poštovali Kaina kao prvu žrtvu Demijugra. Njihova grupa je imala malo pristalica. Spomenuli su ih u svojim antignostičkim delima Tertulian i Irinej. Postojali su u Istočnom delu Rimskog Carstva u drugom veku naše ere.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 4 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 90004 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA- OSNOVNI POJMOVI 50 Vesna 40605 16 Nov, 2010 14:55 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42386 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 30283 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zaboravljena Povest Zemlje 6 adminfob 35321 04 Jan, 2010 23:41 pm
majstor Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TRAGANJE ZA ISTINOM 32 plavizrak 29408 07 Sep, 2009 04:30 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42754 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)