Da li dobro i zlo OBJEKTIVNO postoje na ovom svetu?
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
easy
Majstor

Pridružio: 27 Jan 2008

Poruka Poslao: 23 Okt, 2008 09:34 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

Poslednji izmenio easy dana 19 Jul, 2009 20:02 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 23 Okt, 2008 13:33 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Otkuda onda ljudima subjektivna ideja o zlu, ako zlo objektivno ne postoji?

Kako umeju ljudi onda da ga vrednuju?

Ako se skupi vise subjektivnih opazanja koja potvrdjuju nesto, onda se to proglasi za objektivno.

I uostalom, mene jako interesuje, na koga se to tacno nadovezujete kada kazete da objektivno zlo ne postoji?

Ko je o tome pre vas pisao?

Posto vidim da medj' postovanim diskutantima ima onih koji veoma cvrsto veruju i brane tu tezu o nepostojanju objektivnog zla,
interesuje me odakle su oni za to dobili inspiraciju?
Hanuman
Iskušenik

Pridružio: 03 Okt 2008

Poruka Poslao: 23 Okt, 2008 14:11 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Talermane, hajde malo da uđemo u Izijevu paradigmu o objektivnom nepostojanju dobra, odnosno zla. Mišljenja sam da Easy drži da nije moguće da postoji esencija dobra odnosno zla u čistom stanju u bilo kom svetu jer svet podrazumeva objektivno, odnosno otelotvoreno postojanje. To je u maloj koliziji sa gledištem koje na strukturu sveta (odnosno svetova) gleda čisto energetski, odnosno da je svet sačinjen od raznih energija različitih svojstava. Kao kada bi rekli da bogovi NE POSTOJE, što bi moglo biti tačno, ali isto tako moramo priznati da su mnogi od tih objektivno ne-postojećih bogova imali mnoštvo objektivno postojećih predstavnika na zemlji. Bilo da je reč o ljudima ili predmetima koje je impregnirala ljudska namera. U tom smislu subjektivitet ljudskih bića projektuje objektivnost objektivno nepostojećih entiteta. Zlo može biti da objektivno ne postoji ali to ne znači da ljudska bića objektivno ne mogu biti žrtve njegovog delovanja (posredstvom drugih ljudi, bića ili predmeta).
 Nazad na vrh »
IIpotoMajctop
Urednik

Pridružio: 30 Avg 2008

Poruka Poslao: 23 Okt, 2008 16:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Čudno je i nije lako za razumevanje vaše tvrđenje da đavoli i demoni ne postoje, a da ih možemo sresti?!

Mića Jovanović: Nije lako za razumevanje...
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
Starcy
Duhovni učitelj

Pridružio: 09 Avg 2008

Poruka Poslao: 23 Okt, 2008 20:07 pm    Naslov: KLACKALICA ZLA
Odgovoriti sa citatom

Evo jednog eseja koji sam pisala pre par godina, mislim da se uklapa u temu.

KLACKALICA ZLA

Svaki pokušaj sagledavanja sveta trudi se da na prvom mestu pronadje neutralnu tačku posmatranja, odakle će proizaći i objektivno vidjenje stvarnosti koja nas okružuje. Ukoliko pri posmatranju sveta na prvom mestu posmatramo sve stvoreno, neminovno ćemo se spotaći o problem zla, koje je univerzalna, sveprisutna kategorija.

Zlo je staro koliko i ljudski rod, neuništivo koliko i ljudska svest, a od kako je svet postao čovek sebi postavlja pitanje: otkuda zlo i kako ga iskoreniti. Mitologije su atribute zla pripisivale raznim demonima, kao nosiocima njegove manifestacije, dok se hrišćanstvo skromno zadovoljilo jednim jedinim njegovim predstavnikom, koji ljude navodi na razna zlodela.

Pošavši od pretpostavke da je jedan vrhovni bog, svestvoritelj, neminovno se nameće zaključak da je taj kreator stvorio i zlo, kao neophodnu manifestaciju života. Neki ga naživaju Demijurgom, drugi tvrde da je sam Jehova oličenje svetskog zla, treći zlo radije pripisuju Satani, tvrdeći da je bog oličenje ljubavi i dobrote. A zlo i dalje postoji, neprekidno se manifestuje kroz život kao sam njegov protok, razarajuci i ono što je do juče bilo sasvim prihvatljivo i zadovoljavajuće.

Tragajući za korenom i uzrokom zla doći ćemo do zaključka da je zlo jednostrana kategorija, uvek samo jedan učesnik procesa manifestacije zla može tvrditi da se zlo dešava, druga strana će ista ta dešavanja proglasiti za pozitivne životne promene, bilo da su u pitanju dva čoveka, kao predstavnika pojedinačnih svesti ili je procena od strane dveju kolektivnih svesti, timova ili nacija, svejedno. Ukoliko u dogadjaju obe strane stradaju, onda će obe imati isto mišljenje: oni drugi su krivi za sve. Uzmimo rat kao odličan primer: svaki učesnik sukoba naroda tvrdi da se bori za pravu stvar, a da je onaj drugi zlotvor. Pa čak i sopstvena zlodela proglasiće za osvetu, jer druga strana je prva započela sukob, a osveta je tada pravedna stvar, jer i u Bibliji je zapisano: "Oko za oko, zub za zub".

Ako se sa ovog, ekstremnog, kraja skale ispoljavanja zla vratimo ipak običnom svakodnevnom življenju, u kome se sitna zla dogadjaju iz sekunda u sekundu, susrešćemo se sa povredjenim sujetama, zavišću, ljubomorom i čitavom skalom običnih ljudskih stanja, koja čoveka proganjaju neprestano, ne dozvoljavajući mu da slobodno udiše život koji ga okružuje. Jedan čovek može biti zao po svojoj prirodi, ali ne zato što se takav rodio već zato što je takvim postao. Zla priroda je okoštali način odbrane od drugih ljudi, koji su nekada davno zlostavljali nežnu dušu u razvoju, pa se ona na kraju i sama pretvorila u kopiju svojih mučitelja koji su je, ne znajući, naučili da i sama tako reaguje na druge ljude, naročito na one slabije od sebe. I uvek je u pitanju zlostavljanje slabijeg od strane onog jačeg, najčešće tako što se manipuliše njegovim emocijama, u pokušaju da se slomi samo dostojanstvo, koje svaki čovek nosi u sebi. "Jači" će taj sistematski pokušaj loma nazvati "prevaspitavanjem" a "slabiji" će takvo ponašanje proglasiti jednostavno za delovanje zlog čoveka, mada su često potrebne godine trpljenja da bi se konačno takva osoba i proglasila zlom osobom, a nametnuti jaram isto tako sporo skinuo sa sopstvene duše.

Ono sto karakteriše sitno ljudsko zlo, koje se svakodnevno ispoljava, je da su uvek potrebna dva učesnika procesa da bi se on uopšte manifestovao. Za svadju je uvek potrebno dvoje, za ispoljavanje zla takodje. Manifestacija moći je onaj osnovni činilac koji dovodi do ispoljavanja zla, što znači da zlo, generalno gledano, nastaje kao posledica neravnoteže sila. Kad god snaga pokaže sebe, tada će se kao suprotnost pojaviti slabost. Ukoliko dozvolimo snazi da se pojačava do beskraja, slabost će se smanjivati do samouništenja. Medjutim, takav proces dovodi do jačanja slabijeg, stvarajući izdržljivost koja daje novu snagu za životom, pa makar se slabiji jednog momenta i sam pretvorio u tlačitelja. To daje novi momenat snage i dovodi do preokreta, ali suština procesa i dalje ostaje ista: zlo nastaje kao posledica neravnoteže. Što je neravnoteža veća, to je i zlo veće, ali samo kao doživljaj jednog učesnika procesa, koji je slabiji. Drugi učesnik osetiće samo pojačavanje sopstvene moci, a to će mu doneti izuzetno zadovoljstvo.

Susret dve snage, podjednake jačine, uzrokovaće samo diskretno odmeravanje, a ukoliko su one zaista i jednake, do sukoba, kao manifestacije zla, svakako neće doći, mada se obe strane mogu nalaziti u opreznom strahu od trenutnog popuštanja sopstvene pažnje, što bi značilo i popuštanja snage, a onda bi ravnotežna tačka prevagnula na jednu stranu.

Ipak, svaka snaga u sebi sadrži istu količinu slabosti, ponovo radi uspostavljanja samo-ravnoteže, jer da nije osećaja slabog ne bi bilo ni potrebe za jakim, koji će tu slabost zaštititi od neke druge, spoljašnje snage koja bi je mogla ugroziti.

Jedina snaga koja je svesna sopstvenosti, te stoga nema potrebu za vladanjem, jedina snaga koja je sačinjena od sopstvene slabosti, te stoga nema potrebu za pokoravanjem, je ljubav. Ljubav, oličena kroz prihvatanje svega postojećeg, kao izrazom savršenstva, koja nema potrebu za posedovanjem niti pokoravanjem, sebe ili bilo kog drugog, ljubav koja prihvata sve onako kako jeste, predstavlja jedinu snagu koja je apsolutno uravnotežena i koja samim tim predstavlja protiv težu zlu. Samo ljubav je snaga, oličena kroz svesnost - Volim te zato što jesi, bez pokušaja da budeš ono što nisi. Samo snaga ljubavi donosi harmoniju i slobodu svima onima koji su dovoljno jaki i dovoljno slabi da mogu da je iskuse.
Starcy
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 23 Okt, 2008 20:10 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Protomajstor ::
Čudno je i nije lako za razumevanje vaše tvrđenje da đavoli i demoni ne postoje, a da ih možemo sresti?!

Mića Jovanović: Nije lako za razumevanje...

Govoriš li iz ličnog iskustva ili jednostavno veruješ tuđim rečima?
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 23 Okt, 2008 20:15 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Starcy ::
Nisam rekao ni reč.
Samo sam čitao...
Zapravo nije mi ništa jasno. Rolling Eyes
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 23 Okt, 2008 20:23 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nisam rekao ni reč.
Samo sam čitao...

Ha,ha,ha... kakav lik !
Proto, ti si genije...
Pozz Laughing

.
Starcy
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 23 Okt, 2008 21:02 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Starcy ::
Nisam rekao ni reč.
Samo sam čitao...

Čitanje onog što su drugi pisalli, kao opis ličnog iskustva ili ličnog mišljenja je voma korisno, jer donosi nam mogućnost proširenja sopstvene percepcije, izvesno profinjenje vibracija sopstvene svesti, čime možemo da "uđemo" u neke druge frekvencije svesti. No, ne treba sve uzimati zdravo za gotovo, o svemu treba dobro promisliti. Ono što je moj put je - skepticizam i provera.

Ulazak u neke druge vibracije, druge energetske uticaje, može da deluje zaista zastrašujuće za svest, koja je navikla na vibraciju Zemlje, tako da će neki tragaoci to proglasiti za susret sa demonima, odnosno sa dejstvom demonskih sila. Opet se vraćamo na to da je sve subjektivan doživljaj.

Neki drugi će jednostavno poverovati u realnost sopstvenih vizija, pozivajući se pri tome na druge - za koje veruju da su autoriteti (jer su napisali i objavili knjige o tome), pa će svoju sposobnost intenzivne vizualizacije proglasiti za visoke duhovne domete i vrlo uverljivo pisati o svojim susretima sa demonima. Demoni postoje - ali samo u vizijama onih koji veruju u njihovo postojanje.

Da skratim, jedino je lično iskustvo merodavno. A jedni pravi savet je: nemoj da veruješ pre nego što ne proveriš. Ti si jedini koji ZNA da li je nešto istinito ili ne. Neguj svoj unutrašnji osećaj koji će ti nepogrešivo reći šta je šta i šta je istinito a šta lažno.

A čitanje neka ti bude samo putokaz, gde treba da usmeriš svoju pažnju, o čemu treba da razmišljaš i šta treba da iskusiš

Cmok
TATA SINANA
Duhovni učitelj

Pridružio: 24 Jun 2008

Poruka Poslao: 23 Okt, 2008 22:59 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Proto-specijalno za tebe...

Djavoli i demoni ne postoje.
Ali ako ima bar jedna osoba koja veruje da postoje-ona ih kreira tim svojim mislima...

Dakle-djavoli i demoni -NE POSTOJE !

TIME IH MISAONO urusavamo....
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 23 Okt, 2008 23:08 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Starcy,

Hvala! Srce si!

Evo par reči iz mog posta koji baš pišem na duhovnom delu jednog svetovnog foruma. Čini mi se da ima dodirnih tačaka sa tvojim razmišljanjem.
...
1. Oko za oko, zub za zub je pravilo Starog Zaveta. Tu kraja (namirenja dugova) nema i potrebna je arbitraža sa strane, da bi se ustanovilo da li je naneto zlo uravnoteženo. Niko tu neće biti zadovoljen i strah je presudno oružje u ovoj zabludi. Po ovom principu funkcionišu i moderna društva, ali i mnoge religije.
2. A ja vam kažem da se ne protivite zlu, nego ako te ko udari po desnom obrazu tvom, okreni mu i drugi. Hristovo pravilo opraštanja je trenutno zaustavljanje toka zla i bazira se na slobodnoj volji i ljubavi. Takođe provocira i pokajanje kod nasrtnika.
...

Terminologija je konvencionalna, ali tako mora ako želim da me neko sasluša. Inače govorim o suprotnostima ljubavi i straha u smislu šargarepe i štapa, vrline i strasti, anđela i demona, dobra i zla...
 Nazad na vrh »
IIpotoMajctop
Urednik

Poruka Poslao: 23 Okt, 2008 23:13 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

DAJBOG,

Tako i Mića kaže na linku koji sam dao:
Postoji li senka? Ako se osvetli i s te strane - nestaće. Znači, ne postoji sama po sebi, ako se dovede svetlost (znanje, razumevanje...) nema je više.
Šta se, u stvari, događa? Od dugotrajnih i potisnutih emocija, želja i agresivnih misli, mogu se formirati (kako u snu, tako i na javi), “materijalizovati” i na nižem nivou izraziti neke pseudorealne tvorevine, protiv kojih se mi borimo - jer ih doživljavamo kao realne.

Ima da ih urušavam...
 Nazad na vrh »
TATA SINANA
Duhovni učitelj

Pridružio: 24 Jun 2008

Poruka Poslao: 23 Okt, 2008 23:25 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Samo urusavaj,
ALI I KREIRAJ...

BOLJU STVARNOST !

talerman
Glavni urednik

Pridružio: 11 Jun 2008

Poruka Poslao: 24 Okt, 2008 03:33 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ko je i kada prvi istupio sa idejom da objektivno zlo ne postoji?

Da mi ga je samo naci svasta bih mu rekao Arghhh!

Salu na stranu, ja bih zaista bio vrlo rad da cujem koji to pokret u verskom, filozofskom ili metafizickom sistemu zastupa i koji je prvi poceo da zastupa ideju da objektivno zlo ne postoji?

Posto vidim da su oko ovog pitanja postoje dva ostro suprostavljena stava, ja mislim da se ovo mora izbistriti do kraja.

Moj stav moram da ponovim,
zlo moze da bude subjektivna manifestacija naseg uma,
isto tako, demoni mogu biti subjektivne kreacije naseg uma,
isto tako, demoni mogu da budu manifestacije nas samih,

ali isto tako,
demoni mogu biti sasvim objektivni i nezavisni i od nas samih i od naseg uma,
bas kao sto zlo moze objektivno postojati i u nasem svetu, kao i u mnogim drugim onostranim svetovima.

U postojanje objektivnog zla veruje, koliko je meni poznato, i hriscanstvo i islam i judaizam.

U hinduizmu, postoji podela na deve i asure, to jest na andjele i demone.

Sasvim je moguce, medjutim, da u budistickom konceptu, ne postoji objektivno zlo.

Po pitanju taoizma, situacija je drugacija, jer u sklopu njegovog misticnog ucenja,
postoje na stotine tzv. departmenta pakla, kojima presedavaju razlicita demonska bica.

Ja mogu dakle samo da predpostavim da ideja o nepostojanju objektivnog zla, dolazi od budizma.

No, ja dakle, ipak nisam siguran odakle pristalice teze o nepostojanju objektivnog zla crpu podatke i inspiraciju, pa bih voleo da razjasnimo ovo pitanje do kraja.
Hanuman
Iskušenik

Pridružio: 03 Okt 2008

Poruka Poslao: 24 Okt, 2008 07:45 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

DAJBOG ::
Proto-specijalno za tebe...

Djavoli i demoni ne postoje.
Ali ako ima bar jedna osoba koja veruje da postoje-ona ih kreira tim svojim mislima...

Dakle-djavoli i demoni -NE POSTOJE !

TIME IH MISAONO urusavamo....

Demoni i anđeli su sintaksičke forme za pojave, bića i entitete koja su sasvim drugačija od nas a sa kojima se ponekad prepliće naša egzistencija. Neka od tih bića su dobronamerna, neka su zlonamerna ili se prosto hrane našom energijom. Sasvim je nebitno kako ćemo ih zvati, ali nije nebitno da proučimo etimološki smisao reči kojima ih je označio neko ko je sa njima imao iskustva. Možemo izmisliti nove reči kojima ćemo označiti njihovu prirodu onako kako smo je videli i doživeli.

Pre koju godinu imao sam prilike da budem objekat čuđenja jedne kao emancipovane i obrazovane žene kada sam tvrdio da verujem kako postoje vampiri i čudovišta. Nije mogla da veruje da ja verujem. Nije mogla da veruje kako mogu normalno da živim, mislim i funkcionišem sa svešću da delim svet sa nekakvim monstruoznim bićima. Pa zar se ne plašiš da ćeš se onda sresti sa njima? To je bilo njeno pitanje. Na to sam joj rekao da je verovatnoća da se sretnem sa takvim bićima jednaka verovatnoći da se i ona sretne sa njima, verovala u njih ili ne. Stvarnost je na neki način paradoksalna i zbunjujuća, zablude su logične, otud se i ne trudim da nađem logiku analognu ljudskom promišljanju u strukturi sveta. Što se mene tiče SVE POSTOJI, a ono što ne postoji može se reći da je TRENUTNO NEMANIFESTOVANO i da uvek postoji mogućnost da se ovaploti. Sve što um kreira ili zamisli odnekud je došlo. Ako bih se posvetio nekoj misli (to je neko energetsko vlakno koje je doprlo do mene), ako bih je vukao i tragao za sličnim vlaknima, vremenom bih došao do debljih i intenzivnijih snopova koji bi ubrzo kreirali realnost u skladu sa njihovom prirodom.
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sledeci
Strana 8 od 20

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka ZLO I DOBRO - iluzija ili stvarnost ? 81 TATA SINANA 29029 22 Avg, 2011 21:36 pm
valen Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VICEVI (+18) 832 adminfob 195884 12 Avg, 2011 08:16 am
energeticar Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka REKONEKCIJA 641 TATA SINANA 250330 09 Mar, 2011 09:20 am
Sagitarius Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TEST : DA LI STE INDIGO OSOBA 55 Vesna 40599 21 Dec, 2010 04:52 am
talerman Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ISPOVEDAONICA - UĐITE I NAPIŠITE ŠTA STE DOBRO URADILI 90 Olivera Stevanovic 28860 25 Jan, 2010 17:13 pm
Olivera Stevanovic Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Za dobro i sretno jutro Nove nam 2010. 2 biblijski-hriscanin 5699 22 Jan, 2010 13:56 pm
biblijski-hriscanin Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li je neko čuo za fakultet homeopatije u NS 11 zvezdica 10575 26 Nov, 2009 23:59 pm
uspensky Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)