Da li dobro i zlo OBJEKTIVNO postoje na ovom svetu?
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
easy
Majstor

Pridružio: 27 Jan 2008

Poruka Poslao: 03 Nov, 2008 15:34 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

Poslednji izmenio easy dana 19 Jul, 2009 20:05 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
jasna
Majstor

Pridružio: 26 Mar 2008

Poruka Poslao: 03 Nov, 2008 15:50 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

[quote="easy"]
Hanuman ::

Ona se može ISKUSITI, ali o njoj se ne može OBJEKTIVNO govoriti.

Izrečeno gubi snagu, prestaje biti Tao...

Bravo, Easy, s ovim se u potpunosti slažem. To je ono što sam jednom pokušavala objasniti prijateljici koja mi je bila zaista čudna, blago rečeno, sa svojim oštrim reagovanjem na jedno moje iskustvo. Naime, "ukorila" me oštro zašto joj nisam ispričala taj "doživljaj", "iskustvo" TO-a, kako ga ja više volim zvati, nego TAO-a. Problem je što se ono zaista, ali ZAISTA ne može prepričati ni ispričati ni izmucati nit pokazati...A i ovo što sada pišem također je potpuno nedostatno i u krajnoj liniji - nepotrebno.

TO ili TAO se "ne priča"..No, evo ako bih pokušala još jednom riječima oblikovati ISKUSTVO, kako sam već rekla i toj prijateljici to bi bilo otprilike ovako: JA JESAM...pa onda JESAM...pa onda -. ništa, nema te više, nema ničeg, postoji samo TO, ali ono je takve prirode da ne možeš reći čak ni da postoji, toliko je nekako snažno u svom "postojanju" ali i "nepostojanju". I mislim, zaista, da svaka priča o doživljavanju TAO-a ili TO-a jer je to za mene nekako srednji rod /TO, ONO/ (a ni to jer ga time opet svrstavam u neku kategoriju, a ONO se ne da svrstati nigdje jer je ono SVE...)u biti besmislena jer je ta priča - neispričiva. Zašto? Zato što subjektivni um i uopšte ličnost - subjektivitet više ne postoji u trenutku kada doživljava TO...Povratkom iz tog stanja, ponovno u subjektivitet, pokušava se jalovo, kao ja sada, riječima oblikovati proživljeno stanje...Mission impossible!

Pozdrav obojici

Hanumane, Kabalu nisam proučavala ali ti vjerujem da se putem simbola nastoji približiti ili upoznati TO, ONO, TAO i kako već sve ga ne zovemo...No, i simboli, na kraju, vjerujem da nestaju, rasplinu se i onda nastupa ono čuveno - nema ništa, nema čak ni tog "ništa"- ništavilo ništavila...
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Starcy
Duhovni učitelj

Pridružio: 09 Avg 2008

Poruka Poslao: 03 Nov, 2008 15:59 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Objektivna istina postoji i bez subjektivne. Subjektivna se emanira iz objektivne i predstavlja njenu iskrivljenu refleksiju. U svetu subjektivnih istina moguće je jedino nadmetanje raznih oratora čija je istina približnija objektivnoj istini. Međutim, ne smetnimo sa uma i da se subjektivna istina može u određenoj meri objektivizovati. Apsolutna istina je mistični mit. O tome ne mogu prosuđivati jer je nisam doživeo, već mogu prosuđivati tuđe subjektivne istine na osnovu njihovih iskaza, kao što sada prosuđujem Easyjeve iskaze. Takođe, kao svedočanstva imamo iskaze istaknutih ili mitskih ličnosti ili mitoloških analogija u vezi apsolutne istine. O tome ne mogu da diskutujem nego samo da raspravljam o sintaksičkoj formi iskaza o apsolutnim istinama.

Takođe, nategnuto je tvrditi da postoji objektivna istina pošto ta tvrdnja dolazi iz okrilja subjektivne istine.

Generalno se slazem da
Citat:
Subjektivna (istina) se emanira iz objektivne i predstavlja njenu iskrivljenu refleksiju

ali mislim da se objektivna istina iskrivljava samo kad je tumacimo kroz intelektualno razumevanje saznate objektivne istine. To je situacija kada tumacimo iskaze istaknutih licnosti u vezi apsolutne istine.

Do objektivne istine se stize licnim istrazivanjem, koje je neka vrsta kombinacije intelektualnog i intuitivnog. A spoznaja da je istina objektivna predstavlja jedan poseban osecaj, nesto slicno dozivljaju uvida - ono sto psiholozi definisu ka "aha".

Meni su se dogadjale spoznaje Istine koja mi se ni malo nije dopadala, jer se nije uklapala u moje vidjenje zivota i stvarnosti uopste, ali osecaj je bio neprikosnoveno jak i znala sam da nema svrhe da se bunim i negodujem, to je tako kako jeste. Otuda znam da postoji razlika izmedju subjektivne i objektivne istine.

Znaci, kad se dovoljno duboko zainteresujes za neko pitanje, kada ga intelektualno dovoljno duboko istrazis, kada se dovoljno duboko zapitas, doci ces jednog trenutka do odgovora koji ce biti vrlo jasan i neprikosnoveno istinit, a na tebi ce biti da ga uklopis u dotadasnje razumevanje.

Naravno, sve su to samo "delici" celine, jer totalnu apsolutnu istinu, da je tako nazovem, retko koji covek moze da spozna. A verujem da cak i ako uspe u tome - ne moze je preneti drugim ljudima, jer spoznaja istine zavisi od licne zrelosti Duha covekovog.

Zato je Don Huan mirno rekao Kastanedi da ne mora da cuva u tajnosti nista od ucenja koja prima i da ne postoji ni jedna istina koju ne moze preneti drugima, jer ti drugi nece biti u stanju da shvate ono sto im prica.
Hanuman
Iskušenik

Pridružio: 03 Okt 2008

Poruka Poslao: 03 Nov, 2008 16:54 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

easy ::

E sad, ja bih bio Easy ako bih tvrdio da ne postoji objektivna istina

Hmmm…možda treba da se pričuvaš KLEVETANJA.

Offtopic na tvoj offtopic:
Poštovani Easy, u pitanju je šala upotrebljena u kontekstu ilustrovanja. Stekao si sasvim pogrešan utisak. Žao mi je zbog toga ali to je TVOJ PROBLEM. Nije moja krivica zbog tuđeg neuviđanja. Klevetanje je jako teška reč pa još pisana kao KLEVETANJE. Valjda je u pitanju samo nesporazum. Možda grešim zato što ne pišem velikim fontom i zato što ne podvlačim ono što sam napisao. Nije ovo zlonamerna primedba nego ilustracija.

Gde sam ja to tvrdio da OBJEKTIVNA ISTINA ili, kraće - ISTINA ne postoji?

Nije od važnosti za raspravu da li si negde tvrdio nešto ili nisi. Nit moje misli u raspravu uključuje i one opcije koje nije sagovornik izrekao, ali koje postoje u svetlu logike argumenta kojim se gradi tema. Rečju, pokušavam da obuhvatim sve moguće logične argumente i da ih osvetlim. Ja ovo ne vidim kao nadmetanje.

Ona postoji, ali se o njoj ne može REĆI ništa što ne bi bilo SUBJEKTIVNO.

Naravno, sa time se slažem i to sam istakao.

Izrečeno gubi snagu, prestaje biti Tao...

Odakle ovaj navod?
 Nazad na vrh »
Hanuman
Iskušenik

Poruka Poslao: 03 Nov, 2008 17:03 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

jasna ::
No, i simboli, na kraju, vjerujem da nestaju, rasplinu se i onda nastupa ono čuveno - nema ništa, nema čak ni tog "ništa"- ništavilo ništavila...

Naravno. Iskustva se mogu prenositi rečima kao simbolima ali ne na uobičajen način. Reči se mogu izgovarati kabalistički, magijski. Druga opcija je da se iskustva nacrtaju ili grafički predstave pa se onda o tome meditira. Treća mogućnost je, hajde upotrebimo tu reč, telepatski. Tako ja vidim. Verujem da ima još opcija.

Pozzz
 Nazad na vrh »
Hanuman
Iskušenik

Poruka Poslao: 03 Nov, 2008 17:11 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Starcy ::
… ali mislim da se objektivna istina iskrivljava samo kad je tumacimo kroz intelektualno razumevanje saznate objektivne istine. To je situacija kada tumacimo iskaze istaknutih licnosti u vezi apsolutne istine.

Tačno tako. Interpretacija je proizvod procesa razumevanja, odnosno pretvaranja direktnih energetskih upliva u tzv činjenice. Tako nastaje objektivna realnost, odnosno realnost objekata. Subjektivni sistem na osnovu interpretacije neizdiferenciranih spoljnih upliva kreira subjektivizovanu objektivnu realnost (formira Matrix sama za sebe). Naravno to je iluzija ali smrtnonosna iluzija. Da nema te iluzije smrt bi nas teže lovila.

Do objektivne istine se stize licnim istrazivanjem, koje je neka vrsta kombinacije intelektualnog i intuitivnog. A spoznaja da je istina objektivna predstavlja jedan poseban osecaj, nesto slicno dozivljaju uvida - ono sto psiholozi definisu ka "aha".

Jeste. Ipak, moramo razlikovati objektivnost kao stanje percepcije koja stvari interpretira kao čvrste objekte i objektivnu istinu odnosno percipiranje sveta kakav on zaista jeste.

Zato je Don Huan mirno rekao Kastanedi da ne mora da cuva u tajnosti nista od ucenja koja prima i da ne postoji ni jedna istina koju ne moze preneti drugima, jer ti drugi nece biti u stanju da shvate ono sto im prica.

Naravno. Don Huan je majstorski uvek u pravu. No, uvek je bilo problema kada ljudi koji nikada nisu videli Don Huana niti ikoga iz njegove loze, počnu da se prepucavaju šta je zapravo Don Huan rekao. Ipak, zabavno je.
 Nazad na vrh »
easy
Majstor

Poruka Poslao: 03 Nov, 2008 17:17 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

Poslednji izmenio easy dana 19 Jul, 2009 20:07 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Hanuman
Iskušenik

Poruka Poslao: 03 Nov, 2008 17:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Easy, sve je u redu. Bitno je održati dobro raspoloženje. Inteligencija brzo razveje svaki nesporazum.

Very Happy
 Nazad na vrh »
jasna
Majstor

Pridružio: 26 Mar 2008

Poruka Poslao: 03 Nov, 2008 18:38 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Easy:"Evo moj pokušaj prevoda jednog dela sa ovog video klipa:

“Koncept “ja jesam” dolazi spontano I odlazi spontano.

Čudnovato - kada se pojavi prihvaćen je kao stvaran.

…Momenta kada se osećanje “ja jesam” pojavi, svet se takođe pojavi.”

Sri Nisargadatta Maharaj "

Dozvolit ću sebi da kažem da se pojam Ja Jesam Sri Nisargadatte Maharaj-a upotrebljen u ovom video klipu razlikuje od onog što sam ja mislila pod tim pojmom...Naime, JA Jesam - sinonim je za Vrhovnu Svijest, onu koja nije odvojena ni od čega ali koja se i ne poistovjećuje s bilo čim jer ona jest - SVE. Kad kažemo Ja Jesam, nadišli smo dotad sva indentifikovanja sa bilo kakvim malim jastvom, sa ovim ili onim, sa bilo čim...Ja Jesam krajnji je oblik svijesti...a upravo o toj svijesti govori i Nisargadatta. Veoma lijepo i poučno. No, on pod Ja Jesam smatra indentifikovanu ličnost koja postoji kao subjekt koji se poistovjećuje sa ovim ili onim...
I - na kraju, Nisargadatta nakon toga govori o Ljubavi koja se neminovno mora osjećati kada se prođu i nadiđu sva ova prethodna stanja.

Toliko - samo kao pojašnjenje...
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Starcy
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 03 Nov, 2008 21:50 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Bravo!

Ovako treba da izgledaju postovi na forumu, gde se svi dopunjuju, nadovezuju, suprotna misljenja se obrazlazu.

Pozdrav svim trezvenim ucesnicima foruma, a narocito Vesni, Easy-ju, Hanumanu i Gibi (koji su trenutno na ovoj temi)

herc
Hanuman
Iskušenik

Poruka Poslao: 04 Nov, 2008 21:52 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Idemo dalje... Istina ne može biti spoznata u njenom totalu jer je polivalentna. Insistiranje na jedinstvenosti i univerzalnosti istine jeste njeno svođenje na jedan njen aspekt, najčešće onaj kako vidi neko ko insistira na tome. Taj aspekt je nesumnjivo istinit ali nije jedini. Mi nemamo iskustvo samosvesti drugih, pa smo shodno tome uskraćeni za spoznaju istine posredstvom tuđe i drugačije perspektive izvan naše.
Na primer numeričke kombinacije ukazuju na beskrajnu polivalentnost prirode i istine – prirode istine i/ili istine o prirodi. Iskaz da je bog jedan previđa polivalentnost ne samo „boga“ već i „jedinice“. Hermetizam uči da imamo Jedinicu vatre, Jedinicu vode, vazduha, zemlje, ili Dvojku, odnosno Trojku itd. vatre, vode... ; dakle nešto jedinstveno po prirodi, ali jedinstvenost sama po sebi može da obuhvati gotovo bezbroj priroda.

Podela na monoteizam i politeizam je na jednom drugačijem nivou sagledavanja besmislena jer sve što postoji je polivalentno i jedinstveno na neki način. Polivalentan je i jedinstven svaki trenutak u vremenu, svaka tačka u prostoru, svaki oblik koji postoji kao i svaka trunka svesti. Brojevi ukazuju na prirodu neke polivalentnosti i jedinstvenosti. Oni su „neteri“ iz egipatskog pojmovnika, a što je grubo prevedeno kao bogovi. Pre će biti da su bogovi svojstva brojeva nego obrnuto. Mnogi bogovi imaju matricu čija je priroda izražena istim brojem (ili brojevima), dok je priroda samih bogova međusobno različita. To je poput svojstava horoskopskih znakova. Mnogi ljudi funkcionišu na način predstavljen nekim znakom, ali se priroda istih ljudi međusobno suštinski razlikuje. Generalizuju se principi ne karakteri.
 Nazad na vrh »
easy
Majstor

Poruka Poslao: 04 Nov, 2008 21:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

Nazad na vrh »
Hanuman
Iskušenik

Poruka Poslao: 04 Nov, 2008 22:04 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Idemo dalje... Istina ne može biti spoznata u njenom totalu jer je polivalentna.

ja uopšte ne razumem ove qrate reči.

mislim da je Buda rekao nešto, otprilike, govori jednostavno da bih te nazvao bramanom.

Oprosti mi na mojoj nepismenosti. Buda je govorio jezikom koji je izravno poticao iz sanskrta. Mi se na žalost, koristimo ostatkom ostataka tog jezika niti smo baš svesni suštinskog značenja reči koje izgovaramo ili pišemo. Otud posežem za latinizmima i grecizmima koji su koliko toliko zadržali preciznost značenja.
 Nazad na vrh »
easy
Majstor

Poruka Poslao: 04 Nov, 2008 22:17 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...

Nazad na vrh »
Starcy
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 04 Nov, 2008 22:18 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

istina je ne - um.

Ako je ne-um um koji nije fokusiran, usredsredjen, kako ce istina biti spoznata ako nema osnovnog "organa" za prepoznavanje?
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sledeci
Strana 10 od 20

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka ZLO I DOBRO - iluzija ili stvarnost ? 81 TATA SINANA 29280 22 Avg, 2011 21:36 pm
valen Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VICEVI (+18) 832 adminfob 197039 12 Avg, 2011 08:16 am
energeticar Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka REKONEKCIJA 641 TATA SINANA 251375 09 Mar, 2011 09:20 am
Sagitarius Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TEST : DA LI STE INDIGO OSOBA 55 Vesna 40851 21 Dec, 2010 04:52 am
talerman Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ISPOVEDAONICA - UĐITE I NAPIŠITE ŠTA STE DOBRO URADILI 90 Olivera Stevanovic 29116 25 Jan, 2010 17:13 pm
Olivera Stevanovic Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Za dobro i sretno jutro Nove nam 2010. 2 biblijski-hriscanin 5735 22 Jan, 2010 13:56 pm
biblijski-hriscanin Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li je neko čuo za fakultet homeopatije u NS 11 zvezdica 10635 26 Nov, 2009 23:59 pm
uspensky Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)