Postoji li intelektualna svojina?
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Starcy
Duhovni učitelj

Pridružio: 09 Avg 2008

Poruka Poslao: 05 Jun, 2010 22:15 pm    Naslov: Postoji li intelektualna svojina?
Odgovoriti sa citatom

Znam da svi znamo da je tako nešto definisana stvarnost, čak definisana zakonskim propisima, ali moram ipak da se zapitam: da li nešto nematerijalno, kao što je lično mišljenje, može da bude bilo čija svojina?

Svoje kreativno ili duhovno izražavanje, pretočeno kroz reč - jer mi je blizak taj način izražavanja - očigledno doživljavam kao ličnu i neprikosnovenu svojinu, pa se malopre osetih prilično povredjeno kad sam u jednoj elektronskoj knjizi pronašla par svojih citata (doduše, naglašenih da su citati ali bez navodjenja imena autora, tj. nicka) i uz to komentar samog autora - parafraziram: "Ja ne verujem da si ti ovo pisala, jer da je ovo tvoje razmišljanje, ti bi komentarisala i druge teme..."

Te druge teme nisam komentarisala iz istog razloga iz kojeg ozbiljne komentare ostavljam veoma retko na forumima. Svim forumima je zajedničko da imaju jednog ili nekoliko duhovnih vodja i podosta njihovih sledbenika. I ako se neko suprotstavi mišljenju "vodje" sledbenici se, kao čopor vukova, okome na tog nekog ko se usudio da ima različito mišljenje! Nema svrhe ubedjivati se. Oni veruju u ono što žele da veruju, a ako jednog dana i shvate da su bili u zabludi to je njihov i uvid i zabluda. Nije na meni da bilo kome objašnjavam bilo šta. Jer i ono u šta ja verujem je možda zabluda a ja to ne uvidjam.

No, osećam se malo povredjeno i istovremeno se pitam: kako mogu da budem povredjena što je upotrebljen delić nečeg što doživljavam kao deo sebe? Da li sam ja moj intelekt, da li je moj intelekt moja svojina i da li intelekt uopšte može da bude ičija svojina?
Olivera Stevanovic
Hodočasnik

Pridružio: 27 Nov 2008

Poruka Poslao: 05 Jun, 2010 22:48 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Tvoje mišljnje nije upotrebljeno, nego ukradeno, kako si opisala, a to nije fer samo po sebi.. nemoj da se stresiraš....
Divim ti se kako iskuliraš neke stvari na forumu.... ali kad ti pogubiš nerve,, onda je to znak da je dara prevršila meru.... i (opet) kad nešto kažeš,, naravno dobiješ po nosu..ma tako to ide.. danas sam pratila prijateljsku diskusiju dva jarca na brvnu na jednoj temi ... i evo makar ovde moooooram to da objavim.. tamo sam se UZDRŽALA... bravo ja.. thanks to you Srce si!
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Starcy
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 05 Jun, 2010 22:58 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ma nije stvar u tome da je moje mišljenje upotrebljeno, već me je povredio komentar: Ti ovo nisi napisala, prepisala si od nekog a navodiš to kao svoje reči. Tu se kriju teške optužbe, a na prvom mestu omalovažavanje neke "iskre" mudrosti koju sam iznedrila. Da ne nabrajam dalje.

Svi mi znamo da je copy/paste tehnika najčešći vid pisanja na forumima i retko ko navodi izvor informacija. Problem je u javnom omalovažavanju. Doduše, samo ja i autor knjige znamo ko je ko, no proradila mi sujeta... I nije mi ni malo utešno to što je i autor sujetan... to je u krajnjoj liniji nevažno. Ovo je bio moj sopstveni "čekić u glavu" meni samoj (inače, moj omiljeni i jedini zaista efikasan način duhovnog budjenja) i ne znak nego alarm da treba da se suočim sa tim delom sebe. Sujetna sam, a neću sebi to da priznam jer smatram da ljudi koji se bave duhovnim radom ne treba da budu sujetni, a svi od reda su sujetni. Da nije tako ne bi smo se "klali" na ovom forumu i otvarali razne teme dokazivanja ko je ko i ko je u pravu a ko je u zabludi.

A vidim da si i ti uspešno savladala jednu lekciju na svom putu duhovnog razvoja - nisi se umešala u okršaj. Wow
spavamise
Gost

Poruka Poslao: 05 Jun, 2010 23:06 pm    Naslov: Re: Postoji li intelektualna svojina?
Odgovoriti sa citatom

Starcy ::

Samo ako se odnosi na privatne stvari al ne i ako je nešto bitno za masu.

To je vaga.

Ako je nešto privatno a ne pomaže nikome onda ništa ok.

Al ako se tiće i svih nas ili drugih onda NE.
 Nazad na vrh »
Starcy
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 05 Jun, 2010 23:11 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nije bila stvar privatnog karaktera, tiče se svih onih koje to zanima.

No, moja povredjenost se ogleda u ovome:

Citat:
Ma nije stvar u tome da je moje mišljenje upotrebljeno, već me je povredio komentar: Ti ovo nisi napisala, prepisala si od nekog a navodiš to kao svoje reči. Tu se kriju teške optužbe, a na prvom mestu omalovažavanje neke "iskre" mudrosti koju sam iznedrila. Da ne nabrajam dalje.

a istovremeno se pitam imam li prava da svojatam svoje napisane misli? To je moja dilema, to što sam usputno spoznala da sam sujetna i slično, je već stvar privatnog karaktera, ali ja tu spoznaju javno objavljujem da bih se definitivno suočila s njom.

Laka vam noć, odoh da se presabiram da se ne bih oduzimala Very Happy
valen
Majstor

Pridružio: 11 Nov 2009

Poruka Poslao: 05 Jun, 2010 23:23 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Starsy,sujetna si jer si to procitala negde napisano a da ti je neko tako rekao uzivo,verujem da bi mu se samo slatko nasmejala.
Uzivo bi imala priliku da ispoljis neverbalnu reakciju i verovatno da bi taj neko,bar nesvesno,ispoljio reakciju ili gest stida sto te ne bi motivisalo da nastavljas sa sujetom.
Inace se u ovoj virtuelnoj komunikaciji sujeta lakse ispoljava jer se mnogo lakse sve objasni i pokaze,otkrije prisustvom i uzivo.
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Yahoo Messenger
zvoncica
Mesija

Pridružio: 09 Jan 2009

Poruka Poslao: 05 Jun, 2010 23:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Naravno da postoji intelektualno vlasništvo, ali nekako mi se čini da bi bilo ispravnije da za potrebe ove diskusije suzim tezu, pa onda ovdje potcrtam kako je riječ o krađi misli.

Naravno da, na žalost, ili na sreću to postoji....
Međutim, Starcy, moraš znati jednu stvar: kreativnost ljudi ili imaju ili nemaju. Oni koji imaju ne mogu ostati bez nje, oni koji nemaju a koji posežu za tuđim, zapravo su invalidni u nekom smislu.Samo ako osjećaju da je nemaju, pa to doživljavaju kao prikraćenost... (- ovdje sam, u drugom čitanju, sklona revidirati tezu: mislim da svi mogu biti kreativni, čim postoje, samo ima onih koji rade na sebi i ima onih kojima se sviđa tuđe.)
Mislim ovako: u principu, nema te tehničke brzine kojom netko može kopirat misli, stavove i ideje onom brzinom kojom ih taj netko može stvarat.

Drugo, uz kreativnost nužno ide i autentičnost.
Koliko puta ti se doodilo da pročitaš negdje nešto, zabilješku, potsjeti te na nekog autora, sjetiš se koji bi mogao biti, u čiji stil se uglavljuje, ili pak vidiš sliku, potez kista, nešto te dotakne a ne znaš autora, pa jednostavno nekim čudnim putevima krene iz trbuha do glave i odjednom znaš: to bi mogao biti taj i taj autor. I stvarno: ispostavi se da jest.

Analogno tome, dolazimo upravo do ove rečenice koja te zabolila: "ti to ne bi mogla napisati".
Naime, doista se osjeti, vidi, čuje taj autorski pečat. Međutim, s druge strane, doista postoje i vješte replike autora,intelientne koje su eto, negdje čuje i za ovaj izraz.

Ja mislim da se ti ne trebaš razmišljati oko toga, ako znaš istinu. Jer je znaju i drugi. Oni koji mogu vidjeti.
A originala će uvijek biti po jedan, i za njim puno replika....U svemu i svugdje.

Nema tu nekog efikasnog i poštenog načina rješavanja situacije, čini mi se....osim, a i to je moguće, ako baš imaš volju - riješi to ne razgovorom koji će netko shvatiti kao da se praviš pametna, već lijepo bez riječi, samo nek mu doma, na kućnu adresu stigne srdačan pozdrav sa štovanjem iz odvjetničkog ureda. to je demonstracija pameti. Primjedba bi bila akt prijateljstva. Ako netko ne vidi ni tu razliku...a čemu gubit vrijeme onda?

Dakle, uz kreativnost nužno ide i autentičnost.
I to je formula.
 Nazad na vrh »
ENEMOON
Hodočasnik

Pridružio: 23 Jul 2008

Poruka Poslao: 06 Jun, 2010 07:51 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ovo je bio moj sopstveni "čekić u glavu" meni samoj (inače, moj omiljeni i jedini zaista efikasan način duhovnog budjenja) i ne znak nego alarm da treba da se suočim sa tim delom sebe. Sujetna sam, a neću sebi to da priznam jer smatram da ljudi koji se bave duhovnim radom ne treba da budu sujetni, a svi od reda su sujetni. Da nije tako ne bi smo se "klali" na ovom forumu i otvarali razne teme dokazivanja ko je ko i ko je u pravu a ko je u zabludi.

Odgovor si sama i dala Wink
Almsivi
Majstor

Pridružio: 30 Jan 2008

Poruka Poslao: 06 Jun, 2010 14:42 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Starchy, cool si. Smile

Iskoristicu priliku da kazem nesto sto jeHubbard rekao u jednoj knjizi.

Hubbard je rekao da ako ljudi zele funkcionisati bolje, onda trebaju imati 50% svojih ideja (zakljucaka, kreacija)
i 50% tudjih ideja (zakljucaka, kreacija). Trebaju imati ravnotezu izmedju svojih i tudjih ideja.

Mi, ljudska vrsta danas, u skolama dobijamo samo tudje znanje, tudje knjige, radove, itd.
Skole su tako dizajnirane, 90% tudjeg, a dozvoljeno je oko 10% naseg. Ne funkcionise to.
Krkanje informacija iz drugih izvora.

Budimo izvor.

Ovo vazi i za kanalisane materijale. To su informacije od drugih, i vrlo su NE upotrebljive.
Mogu kanalisani materijali sadrzavati puno istine u sebi, ali to su jos uvek tudje ideje, koje nam je dosta 50%,
a ostalo 50% treba popuniti sopstvenim idejama.

Smile
kamilica
Hodočasnik

Pridružio: 29 Dec 2008

Poruka Poslao: 06 Jun, 2010 21:18 pm    Naslov: Re: Postoji li intelektualna svojina?
Odgovoriti sa citatom

"Ja ne verujem da si ti ovo pisala, jer da je ovo tvoje razmišljanje, ti bi komentarisala i druge teme..."

Ne razumem ovaj deo. Kao da neko misli da si ti ustvari nekog drugog citirala, ako sam dobro shvatila. Mislim da bi meni to više smetalo. nego da neko citira mene a da me ne potpiše.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Starcy
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 07 Jun, 2010 22:28 pm    Naslov: Re: Postoji li intelektualna svojina?
Odgovoriti sa citatom

kamilica ::

"Ja ne verujem da si ti ovo pisala, jer da je ovo tvoje razmišljanje, ti bi komentarisala i druge teme..."

Ne razumem ovaj deo. Kao da neko misli da si ti ustvari nekog drugog citirala, ako sam dobro shvatila. Mislim da bi meni to više smetalo. nego da neko citira mene a da me ne potpiše.

Da. Ovo mi je zasmetalo. Sve ostalo je samo okvir dešavanja, da bih bolje dočarala situaciju koja me je povredila i moja usputna razmišljanja o tome da je ovo još jedna lekcija o sujeti.

A pitanje koje me je zaintrigiralo, pa sam poželela da čujem je i još nečije mišljenje je:

Možemo li prisvajati nešto nematerijalno, kao što je intelekt?
Almsivi
Majstor

Poruka Poslao: 08 Jun, 2010 11:52 am    Naslov: Re: Postoji li intelektualna svojina?
Odgovoriti sa citatom

Citat:
Možemo li prisvajati nešto nematerijalno, kao što je intelekt?

Mozemo. Ali to je dodatno stvaranje (bespotrebne) iluzije. Smile
Starcy
Duhovni učitelj

Poruka Poslao: 08 Jun, 2010 21:30 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hajde da pričamo o pojmu svojine kao takvom. Odakle nam ideja da posedujemo bilo šta, počevši od svog tela, preko ljudi koje volimo (roditelji, prijatelji, ljubavnici, deca) pa do materijalnih predmeta (četkica za zube, mobilni telefon, obuća...)?

Kako smo uopšte došli do ideje da posedujemo bilo šta, a onda tu ideju grčevito branimo? Uostalom i ratovi se vode zbog svojine nad zemljom, poreskim obveznicima... i slično.

Jel neko razmišljao o tome?

Ajde Gibo, znam da voliš ove zavrzlame...
TATA SINANA
Duhovni učitelj

Pridružio: 24 Jun 2008

Poruka Poslao: 08 Jun, 2010 22:26 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Hajde da pričamo o pojmu svojine kao takvom. Odakle nam ideja da posedujemo bilo šta, počevši od svog tela, preko ljudi koje volimo (roditelji, prijatelji, ljubavnici, deca) pa do materijalnih predmeta (četkica za zube, mobilni telefon, obuća...)?

Kako smo uopšte došli do ideje da posedujemo bilo šta, a onda tu ideju grčevito branimo? Uostalom i ratovi se vode zbog svojine nad zemljom, poreskim obveznicima... i slično.

Ajde Gibo, znam da voliš ove zavrzlame...

Tu ideju su nam IMPLEMENTIRALI drustvo, porodica, socijala...
A onda smo mi kao mala deca u to poverovali nasim iskrenim i citim dusicama...
PREVARILI SU NAS.
Jer istina je da nam nista ne pripada, da nista nije NASE, da reci, moj, moje donose samo patnju.
PROBAJTE TO DA UCITE DECU OKO SEBE I CEO SVET CE SE PROMENITI...
Postoji nekoliko vezbi sa kojima se mozete osloboditi takvih uslovljavanja.
PRVA JE DA SVE ONO STO VAM JE NAJDRAZE I ZA STA STE NAJVISE VEZANI (za pocetak od materijalnih predmeta)
UZMETE I POKLONITE ONOME KOME TO TREBA...
DRUGA VEZBA BI MOGLA DA BUDE NPR.DA SE NE JAVLJATE NEKO VREME OSOBAMA KOJE NAZIVATE TERMINIMA MOJ OTAC, MOJE DETE ITD...
Naravno ako nemate malu decu ili male roditelje..HE, he... Wink
Almsivi
Majstor

Poruka Poslao: 08 Jun, 2010 23:11 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ja znam, ja znam uciteljice. Smile Cak sam i dublje to analizirao.

Sve osim Duse (Statike-apsoluta) je imanje. Emocije su imanje, ljubav je imanje. Sa imanjem se dokazuje
postojanje. Kada nesto imas znaci da postojis.

Kada se dve osobe vole, znaci da imaju ljubav i tako dokazuju svoje postojanje.

Imanje nije lose. Ono je neophodno.

Lose je samo imanje kojeg nismo svesni - imanje nad kojim nemamo kontrolu, fixirano imanje, zaglavljeno imanje,
ono sto nece da ode, ili imanje koje nikako ne mozemo prizvati.

Poseedovanjem (imanjem) dokazujemo svoje postojanje.

Imanje je mentalno. Cak i kada posedujemo vecu masu (npr automobil) ono je nase samo u nasem umu,
i sloznoscu sa drugima da je to nase.

Imanje je kreacija.

Dusa je kreator.
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » MOJ DUHOVNI PUT
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Izaslanici iz jednog drugog vremena 4 adminfob 14521 15 Jul, 2011 09:39 am
Nosferatu Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 105545 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 45758 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pra-Stvaratelj na Putu 3 adminfob 24624 13 Feb, 2010 11:11 am
plavizrak Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka SAMOSPOZNAJA 16 Vakan Tanka 20576 13 Jan, 2010 12:55 pm
Giba Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Zaboravljena Povest Zemlje 6 adminfob 38774 04 Jan, 2010 23:41 pm
majstor Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 45849 11 Maj, 2008 23:06 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)