BHAGAVAD GITA
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Vesna
Glavni urednik

Pridružio: 08 Jan 2008

Poruka Poslao: 27 Okt, 2008 14:14 pm    Naslov: BHAGAVAD GITA
Odgovoriti sa citatom

...
BHAGAVAD GITA

U Bhagavad-giti tj. Pjesmi Gospodnjoj, Krishna stoji kao sinonim za Sebstvo
ili, drugim riječima, Krishna je personifikacija naše istinske (nefizičke, božanske) prirode.

Što god obožavate, i sâmi postajete takvi. Tako, diveći se nečijim vrlinama postajete vrli, poštujući svece postajete sve više sveti, a predajući/posvećujući sve svoje i samog sebe božanskom, otkrivate svoju pravu/najintimniju prirodu, tj. tko ste i što ste. Stoga, aspirant se ne smije predati tijelu i umu, nego supramentalnom Jastvu.

Na vanjskom/fizičkom nivou Krishna predstavlja Gurua koji vodi spiritualnog aspiranta do sâmog Sebe.
Krišna objavljuje Arjuni (18.70.-71.) :"Izjavljujem da Me onaj tko proučava ovaj naš sveti razgovor obožava svojom inteligencijom. Onaj tko sluša s vjerom, bez zavisti, oslobodit će se grešnih posljedica."U skladu sa vedskim standardom- slušanje o Njemu iz vjerodostojnih izvora (postoji tradicija u mnogim hramovima da se u određeno vrijeme dana čitaju vedski tekstovi; drugi primjer je npr. prisustvovanje duhovnim predavanjima koje održavaju za to opunomoćene osobe; u zaključnim stihovima Bhgavad-gite Ovime Krišna osobno izjavljuje da Ga slušanjem o Njemu slušatelj obožava svojom inteligencijom. Nadalje, tu je slušanje Božjih Svetih Imena, koja se ne razlikuju od Njega osobno.

Pjevanje, izgovaranje i slušanje Svetih Imena se ne razlikuje od direktnog uvida sa atmičkim principom ili energijom Boga., i svatko tko to prakticira smatra se da direktno ostvaruje Boga u sebi. Standard procjene i vrednovanja nečije duhovnosti pojašnjen je u Vedama. Bog traži da Ga se obožava. Upravo takvim obožavanjem mi ćemo razviti svoju privrženost ka Njemu, privrženost koja će vremenom prerasti u prekrasnu ljubav ka Njemu. Krišna cesto u Bhagavad-giti upućuje Arjunu na taj proces obožavanja, koji na kraju prerasta u mudrost . Bog traži od svakog od nas da Ga obožavamo i to upravo u skladu sa Njegovim poukama.

Šri Krišna je opisao u Bhagavadgiti ovo Znanje o Brahmanu kao "kraljevsku tajnu". Ono je jedinstveno postignuće indoarijske kulture i trajna osnova hinduskog društva. Bhagavad-Gita Bhagavad-Gita opisuje znanje kao prihvaćanje važnosti samospoznaje, i filozofske potrage za Apsolutnom Istinom. A ipak, ako ljudi misle da napreduju na putu materijalne sreće, neće težiti za mijenjanjem sebe. Vedska nam literatura beskompromisno izjavljuje da pored svih naizglednih užitaka ovog svijeta, materijalan život zna i patnju (rođenje, bolest, starost, smrt). Tako je namjera znanja Veda osloboditi
iskrenog duhovnog tražitelja od tog ispaštanja.

U skladu sa Bhagavad-Gitom (8.16.) od najvišeg planeta u materijalnom svijetu sve do najnižeg, sve su mjesta patnja gdje se odvija opetovano rađanje i umiranje. Pored uzastopnih izmjena, rođenja, starenja, obolijevanja i umiranja, Vede nam opisuju dodatne trostruke oblike kojima je izložena svaka uvjetovana duša u ovom materijalnom svijetu: patnja koje nam uzrokuje samo materijalno tijelo i um, patnja koje nam dolaze od drugih živih biča, te patnju koje nam dolaze od prirodnih uznemirenja (hladnoće, vrućine, suše, poplave, potresi).

Vedsko učenje argumentira da čak i u odsustvu tih patnji zapravo nitko ne može naći permanentnu sreću u ovom materijalnom svijetu, jer točak vremena i neumitan dolazak smrti prisiljava svakog da napusti svoju poziciju.
Ova se naša planeta čak naziva Mrityuloka, mjesto smrti.
Direktno znanje nam daje sam Krišna u Bhagavad-Giti, gdje opisuje što dobijemo takvim direktnim duhovnim znanjem kad ga pravilno provedemo u praksu:

(Bhagavad-Gita 9.2.) "Ovo znanje je kralj naobrazbe, tajnije je od svih tajni. Potpuno je čisto i predstavlja savršenstvo religije, jer zahvaljujući spoznaji omogućuje neposredno opažanje Sebstva (jastva). Vječno je, i s radošću se primjenjuje." . Kada se takovo znanje primjeni u praksi možemo reći da je praktikant, dosegao jedinstvo s Bogom. Dalje Krišna kaže već u idućem stihu o onima koji se ne odlučuju provoditi u praksu takovo znanje:
(Bhagavad-Gita 9.3.) "Oni koji nisu vjerni predanom služenju ne mogu Me dostići, o pokoritelju
neprijatelja. Zato se vraćaju putu rađanja i umiranja u materijalnom svijetu." . I, zanimljivo, odmah u idućem, 4. stihu, Krišna odgovara o razlici i ne-istosti Njega i ostalih živih bića, vječnih duhovnih duša:

(9.4.) "Svojim neočitovanim oblikom prožimam čitav ovaj svemir. Sva su bića u meni, ali Ja nisam u njima."
U Bhagavad-giti možemo pronaći zanimljivu analogiju koja opisuje odnos tijela i duše. Tako se spominje daje naše tijelo poput vrta, a duša kao vrtlar. Sve ovisi zapravo o vrtlaru, jer s koliko devocije i ljubavi on održava svoj vrt takav će on i biti: čist, uredan, s mirisnim cvijećem i lijepo uređenom travom ili, ukoliko je vrtlar nemaran, neuredan, zapušten, prepun korova, otrovnih biljaka i nepokošene trave. Slično tome, ovisno o nama i našem djelovanju, tijelo nam može biti zapušteno, osušeno, prepuno otrovnih biljaka i korova koji izrastaju u našem srcu ili pak, s druge strane, prepuno vrlina i odlika. Dakle, sve ovisi o vrtlaru, o nama samima. Naše različite želje i djelatnosti siju karmičko sjeme koje nas primorava na ponovno rađanje u materijalnom svijetu. Zato je od neizmjerne važnosti za svakoga da nauči kako ovladati vlastitim željama te kako ih pravilno usmjeriti.

U Bhngavad-giti stih (14.1Cool objašnjava da se one osobe koje su utemeljene u vrlini (sattva-guna) postupno uzdižu do viših planeta. Oni koji su u prirodnoj sili strasti (raja-guna) i dalje žive na zemaljskim planetima, a oni u neznanju (tama-guna) odlaze u niže svjetove. Dakle, ako je osoba u vrlini, njezine će je umne djelatnosti uzdići na viši planetarni sustav. Ako pak ima mentalitei grješne osobe, budući će joj život biti na vrlo niskom stupnju. Stanje uma ukazuje na život pojedine osobe, kako u prošlosti, tako i u budućnosti.

Šri Činmoj o Bhagavad Giti

Postoje dve večne suprotnosti: dobro i zlo. Kako je rekao Šri Krišna, kad pokvarenost dostigne vrhunac, Bog mora da se zaogrne ljudskim plaštom u obliku Avatara. Kad je Šri Krišna došao na zemlju, morao je da se nosi sa najcrnjom tamom zla, Kansom. Slično tome, u dobu Iroda, neuporedivog tiranina, bio je neophodan dolazak Hrista. Božić, rođenje Hristovo, zahtevao je ukidanje života neznanja. Đanmaštami, rođenje Krišne, slavi se širom Indije, kako bi se moglo izaći iz mora neznanje i ući u okean znanja.

Najlakši i najjednostavniji način da se shvati ideja Boga kao ličnosti jeste da se dođe u kontakt sa Avatarom i ostane pod njegovim vođstvom. Imati Avatara za Učitelja znači naći sigurnu luku za svoj životni brod. U tom pogledu, možemo da citiramo smelu Vivekanandinu izjavu: "Ni jedan čovek ne može da vidi Boga drugačije nego kroz ova Njegova ljudska ispoljavanja. Pričajte koliko želite, pokušavajte koliko želite, ali o Bogu ne možete da mislite drugačije nego kao o čoveku".

Telo podleže smrti, ali ne i duša. Telo spava, duša leti. Prisetimo se dirljivih Krišninih reči o DUŠI u ovom poglavlju Bagavad Gite:

"Kao što čovek odbacuje staro odelo da bi obukao novo, tako i stanovnik tela, duša, ostavlja za sobom istrošena tela i ulazi u nova. Duša prelazi iz tela u telo. Oružje ne može poseći dušu, vatra ne može sagoreti dušu, voda ne može potopiti dušu, vetar ne može osušiti dušu".

Kompletna BHAGAVAD GITA je ovde -

http://www.duhovnaizgradnja.com/stranice/tekstovi/BhagavadGita.htm

Poslednji put izmenio Vesna dana 17 Nov, 2009 01:53 am, izmenio ukupno 2 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
vasudeva

Pridružio: 28 Nov 2008

Poruka Poslao: 22 Dec, 2008 17:51 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

„ Jednako tako moraš razumjeti, Arjuna, da sve u svijetu prirode, sve što čini priroda, potječe iz sâme Svijesti – iz jedne vrhovne Svijesti, iz božanskog načela. U svijetu prirode vrhovna Svijest se dijeli na mnoge sile, fizičke i mentalne – koje se međusobno spajaju i isprepliću na beskrajno mnogo načina. Sve što je spoznato ili što se može spoznati ima svoj korijen u Svijesti. Kada to zna, čovjek zaista spoznaje polje.“

Bhagavadgītā
vodić za Zapadnjake
Knjiga uputa namjenjena umu 21. stoljeća
Jack Hawley

Vesna, Dušo, Zoran ima moj mail, imam potrebu da ti poklonim ovu knjigu, pa mi napiši adresu.
I nije važno da li ju već imaš.
Dijeli dalje!
Poštovanje
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 23 Dec, 2008 21:37 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

...
Hvala ti Vasudevo,
poslaću ti mail i adresu na pp.
Pozdrav i poljubac
Cmok

.
vasudeva

Poruka Poslao: 23 Dec, 2008 22:13 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Što znači pp ?
Što se ovih stvari tiće, tu još ima puno da učim! Smile
 Nazad na vrh »
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 23 Dec, 2008 23:03 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

vasudeva ::
Što znači pp ?
Što se ovih stvari tiće, tu još ima puno da učim! Smile

Znači - privatne poruke, ili private messages (pm)
Videćeš u gornjem desnom uglu ekrana da imaš poruku.
Pozz

.
vasudeva

Poruka Poslao: 24 Dec, 2008 13:18 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vidiš, kod mene to bilo na levu stranu.
Ja sam za inače sva naopačke, tako kažu, ali ja im ne vjerujem.
Vjerujem sebi!
Pozdrav Srce si!
 Nazad na vrh »
MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 28 Dec, 2008 10:24 am    Naslov: Ideja
Odgovoriti sa citatom

Ako reci ne dodju do vas, ideja hoce
Ipak je to slovenski jezik pa ni sam ne razumem bas sve reci
Ali ideja je jako dobra, Tek od polovine videa pocinju bolje stvari pa odgledajte svih 4 minuta
http://www.youtube.com/watch?v=gY-4nctVyF4&feature=related

Inace o Bhagavad Giti imam mnogo da kazem, ali sada nemam vremena..
Pa vam evo ostavljam ovaj lepi video dok se ne vratim na ovu temu
Sve najbolje
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
ljuba

Pridružio: 30 Okt 2008

Poruka Poslao: 28 Dec, 2008 12:14 pm    Naslov: Re: BHAGAVAD GITA
Odgovoriti sa citatom

Vesna ::
...

BHAGAVAD GITA

.

čuo sam da je Šri Činmoj bio kompozitor, pa me interesuje da nema neki link gdje bih mogao da nadjem njegovu muziku
 Nazad na vrh »
vasudeva

Poruka Poslao: 28 Dec, 2008 13:55 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Alaemyrus, klanjam se pred tvojim lotosovim stopalima.
Baš znaš razveseliti čovjeka u rano nedjeljno popodne.
Jai Ram
 Nazad na vrh »
MarkoJakšić

Poruka Poslao: 29 Dec, 2008 00:18 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

O Krishna, mataji pa gde pred moja stopala? samo sam mali vaisnava koji se trudi da sluzi koliko moze Bhakte i njihove sluge..
Vratio sam se iz hrama tek oko pola 12 kuci tako da nema sanse sada da pisem u vezi Bhagavad Gite ali sutra cu moci o:>
Sve najbolje i hvala za paznju

p.s. evo bas danas sam uzeo integralnu Bhagavad gitu sa sanskritom i tumacenjem sve lepo od Srila Prabhupada od jednog Bhakte iz hrama sam kupio za samo 500dinara sto je zaista malo za tako neprocenjivu i transcedentalnu knjigu. Bilo je bas lepo u hramu danas i program novogodisnji za male baktice i nedeljni program sa bhajanima, kirtanom lekcijom i prasadamom pa sam malo i pomagao oko spremanja bas je bilo lepo. idalje sam u oblacima i grlim gitu o;>
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
Vesna
Glavni urednik

Poruka Poslao: 29 Dec, 2008 00:37 am    Naslov: Re: BHAGAVAD GITA
Odgovoriti sa citatom

ljuba ::
Vesna ::
...
BHAGAVAD GITA
.

Čuo sam da je Šri Činmoj bio kompozitor, pa me interesuje da nema neki link gdje bih mogao da nadjem njegovu muziku

Pozdrav Ljubo,
Evo na ovom linku pogledaj -

http://www.srichinmoycentre.org/cs/sri_chinmoy/muzika

.
ljuba

Pridružio: 30 Okt 2008

Poruka Poslao: 29 Dec, 2008 03:28 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vesna HVALA ti PUNO, stvarno si divna.
Pisem ovo uz prekrasne zvuke njegove flaute.
Hvala jos jednom Very Happy
 Nazad na vrh »
vasudeva

Poruka Poslao: 29 Dec, 2008 11:23 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Alaemyrus, a zašto ne pred tvojim stopalima ili pred bilo čijim?
Sri Prabupada u Giti, sedmom poglavlju, „znanje o Apsolutu“, stih 6-i kaže:
„Ove dve prirode su izvor svih stvorenih bića. Znaj da sam Ja i poreklo i uzrok uništenja svega što je materijalno i svega što je duhovno u ovom svetu,“
Pa u smislu kaže između ostalog i ovo:“Slično tome, čitava kosmička manifestacija gigantskog univerzuma se razvija zbog prisustva Nad-duše, Visnua. Tako su duh i materija, koji dolaze u dodir da bi manifestovali ovaj gigantski kosmički oblik, izvorno Gospodinove dve energije. Stoga je Gospodin prvobitni uzrok svega. Sičušni delić i čestica Gospodina, živo biće, može biti uzrok velikog nebodera, velike fabrike, ili velikoga grada, ali ne može biti uzrok velikog univerzuma. Uzrok velikog univerzuma je velika duša, ili Nad-duša. Krsna, Svevišnji, uzrok je i velikih i malih duša.“
Pa sam ja izvukla zaključak da ukoliko slijedim put Bhakthi i ukoliko ja to doista i razumijem, a ne samo da ponavljam kao papigica, onda za mene sve i svi Jesu Gospodin i imam potpuno pravo da kažem i živim :“klanjam se pred tvojim lotosnim stopalima“.
No isto tako u jedanaestom poglavlju, „Kosmički oblik“, stih 36 u smislu kaže: „Kada je Arjuna video Gospodinov kosmički oblik, polubogovi su u tome uživali, ali drugi, koji su bili demoni i ateisti nisu mogli podneti da se Gospodin slavi. Pobegli su iz svog prirodnog straha od razarajučeg oblika Svevišnje Božanske Ličnosti.“
I da se ne bi pogrešno razumeli, ja ne pripadam niti jednoj konfesiji i pripadam svima.
Za mene to jeste Bit Učenja Gite.
Istina je Jedna, samo joj se daju različita imena.
Uživajte u bhajanima, napravite puno prasadama i dijelite Radost!
Baš mi je drago da smo se upoznali.
Smile
 Nazad na vrh »
MarkoJakšić

Poruka Poslao: 29 Dec, 2008 14:07 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ima jedan veoma jednostavan razlog zasto nije bas dobro..
Meni licno ne smeta da budem u prisustvu zena i bilo kojih drugih poboznih bica, tela su i tako samo odeca pa cak i da sam sa golim zenama u sobi gledao bih ih kao muskarce.. ali to se ne moze ocekivati od svakog brahmacarije da ima takvu svest.. treba se dati dobar primer a postoje propisi sto se tice odnosa izmedju brahmacarija, bhakti, gjanija i mataji i bhaktina.. ti propisi su tu sa svrhom da neko nebi krenuo pogresnim putem..
a to se desi. Tako da sto se tice ovde ovako javnih mesta poput foruma i tako to nije bas dobro promovisati. Mislim da ovo je sad minorna stvar sto se tice odavanja postovanja ali opet obicno je pravilo da mataji uvek drze neku malu distancu od brahmacarija odnosno ljudi koji idu povucenim nacinom zivota. i tako.. eh izgleda da i danas necu moci da pisem o bhagavad giti posto treba da dodje jedan poznanik da me pita neke stvari nadam se dobre i posle treba da dodje uvece Panter do mene pa da malo odmantramo jedan krug uradimo molitve i tako..
ali videcu sada ako malo ugrabim nesto vremena pre nego sto taj covek dodje da napisem nesto.. ne obecavam nista

Evo za sve vas malo lepe atmosfere iz jednog hrama kada je dragi guru Sacinandana swami bio tu i lepa verzija maha mantre pracena tradicionalnim instrumentima i violinom.
http://www.youtube.com/watch?v=-hAkpAMd_3U&feature=related
Otprilike tako je u hramu sto se tice docaravanja putem videa..
Meni je to omiljena verzija maha mantre, mada ima jos dosta lepih poput recimo ove japanske verzije
http://www.youtube.com/watch?v=myygWx17C88&feature=related
tako.. i sve najbolje od mene
 Nazad na vrh »
vasudeva

Poruka Poslao: 29 Dec, 2008 14:54 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Alaemyrus, Daj si Slobodu!
Nemoj gledati kroz nečije naočale.
Gledaj kroz svoje.
Ako su ti uopće potrebne.
Imaš oči.
S obzirom da sam se oprostila od kundalini, naravno u korenspondenciji samo, imam potrebu da ti kažem da kada slušamo tišinu, ona nam kaže Sve.
Nije jednostavno, barem za mene nije bilo do unatrag nekoliko godina.
No, ne vidim razlog da radiš izolaciju sa „tamponi“ u ušne školjke, što će reči nije stvar da se izoliramo, dapače, stvar je u tome da aktivno učestvujemo i Harmoniziramo sve zvukove, tonove, impresije koje dolaze do nas i da djelujemo.
Ako ja mogu ubalansirati visoki C moje najbliže okoline, čujem susjede na četvrtom katu, o tramvaju koji je dve ulice dalje da ne govorim, ne vidim razlog zašto su tebi potrebni tamponi.
Ova varijanta sa balansiranjm lijeve i desne polutke mozga, jako dobra, hvala što si to rekao i dao link. Potrebno im je.
To je jedan od lakših puteva.
Ja uvijek biram lakši put.
Vidim da nas ima još.
Bogu Hvala!
Hvala ti što si napisao svoje iskustvo.
Stvar je izgleda dobila pravi smjer i jako dobar vjetar u leđa.
Jai Ram
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » SVETA ZNANJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 1 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka VAŠE SUGESTIJE 105 adminfob 90000 26 Mar, 2011 01:56 am
Jazz08 Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Suština vašeg sadašnjeg duhovnog stava, ubeđenja ? 22 plavizrak 29765 08 Nov, 2010 09:22 am
rale Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Interval ne-vremena 4 adminfob 42385 03 Jun, 2010 23:13 pm
zvoncica Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TOČAK MEDICINE VEČNOGA BIĆA 3 adminfob 30282 18 Jan, 2010 10:15 am
Satćitananda Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka TRAGANJE ZA ISTINOM 32 plavizrak 29407 07 Sep, 2009 04:30 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Tvorac i zemlja 2 adminfob 42754 11 Maj, 2008 23:06 pm
Nema novih poruka Uticaj Fotonskog Pojasa na ljudsko telo 2 adminfob 11262 11 Apr, 2008 02:22 am

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)