Živjeti s prirodom - priručnik za preživljavanje
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » DUH RTNJA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
segrt
Hodočasnik

Pridružio: 26 Jun 2008

Poruka Poslao: 26 Dec, 2008 11:03 am    Naslov: Živjeti s prirodom - priručnik za preživljavanje
Odgovoriti sa citatom

.
PRIRUČNIK ZA PREŽIVLJAVANJE U PRIRODI

Inspirisan onim što su Dajbog i Caca ranije napisali, malo sam surfao i našao sam jedan za početak zgodan priručnik na netu. Autor je Nebojša Manojlović.
http://www.ciklonaut.com/Kakovako/Survival/Nesin_prirucnik/1_Sadrzaj.htm

Naravno , ovde su prvenstveno dobrodošla sva iskustva, sa kampova, izleta...

.

Poslednji izmenio segrt dana 26 Dec, 2008 11:06 am, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
segrt
Hodočasnik

Poruka Poslao: 26 Dec, 2008 11:04 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ovaj priručnik je pokušaj da se što jednostavnije, što kraće i praktičnije izloži materija koja je sama po sebi prilično kompleksna i obimna. Namera je da vam pružim osnovne stvari koje je neophodno poznavati za bilo kakvu vrstu boravka u prirodi i tako vam omogućim da osetite deo zadovoljstva i uživanja koja eto mene, ispunjavaju već godinama.

Boravak u prirodi, van naselja, je u nas sve popularniji. Ljudi se upuštaju u tu "pustolovinu" vođeni raznim motivima, kao što su profesija, prinuda (u slučaju rata ili elementarnih nepogoda) ili jednostavno zbog rekreacije. Kakvi god da su motivi u pitanju, više je nego važno poznavati osnovne zakone koje nameće priroda… Sam boravak na čistom vazduhu nesumnjivo doprinosi čuvanju i jačanju psihičkog i fizičkog zdravlja savremenog čoveka. Ali baš taj "savremeni čovek" je zaboravio kako da živi u prirodi, kako da bude deo nje i kako da je upozna. Zato je i nastao ovaj preko potreban priručnik, da svima onima koji imaju želje, volje i potrebe za boravkom izvan urbanih sredina, omogući da što spremnije i što jednostavnije provedu par dana van "civilizacije" i tako shvate da boravak u prirodi može biti prilično siguran, jednostavan i pun uživanja.

Navedene činjenice, postupci i saveti u ovom priručniku rezultat su iskustva ljudi koji inače, prirodom poziva ili hobija, mnogo i često borave u prirodi (vojnici, planinari, izviđači, istraživači, lovci, a ima čak i znanja koja potiču od indijanskih plemena), zatim ličnog iskustva i konsultovanja obimne literature. Uložen je maksimalan trud da sve to bude tačno i precizno izneto. Ipak, autor ne može da snosi odgovornost za nezgode nastale nepravilnom upotrebom od strane čitalaca, ili zbog eventualne loše interprentacije iznetih podataka.

Vama ostaje da izložena iskustva iskoristite na najbolji način i otisnete se u "divljinu" koja je oduvek bila naše prirodno stanište… samo smo mi malo zaboravili gde nam je i kako predak živeo…

Autor

--------------------------------------------------------------------------------

UVOD

Kampovati ili jednostavno boraviti u prirodi znači živeti i zabavljati se na svežem vazduhu. Pri tom treba prilagoditi svoje navike sredini koja se razlikuje od svakodnevne. Ukoliko na to budete spremni, boravak u prirodi će biti ono čemu se i nadamo: razonoda i uživanje. To nije posebno teško ali je svakako potrebno poznavati neke prirodne zakone kao i tehnike kampovanja. Ovaj priručnik će vam upravo u tome pomoći.

Takođe treba znati da boravak u prirodi nosi u sebi rizik i razne opasnosti. Što se bolje pripremimo: odgovarajuća odeća, odgovarajuća oprema i određeno znanje, to će boravak u prirodi biti bezbedniji. Sa češćim boravkom stičete i određena iskustva, pa će svaki naredni odlazak nuditi više spokojstva i više radosti.

Ipak zapamtite: nije majka priroda deo nas nego smo mi deo nje. Ne hodamo ovom planetom da bismo menjali prirodu nego da bi smo joj se prilagodili. Mi smo ti koji moramo poštovati njene zakone, njene uslove i njene hirove. Ukoliko to shvatimo i tako se ponašamo ona će nas prihvatiti i mi ćemo imati samo koristi. U suprotnom – neće nas žaliti! Priroda je surova taman onoliko koliko to mora da bude. Stari mudrac je jednom davno rekao, a vi to shvatite ozbiljno:
"U prirodi ne postoje ni kazne ni nagrade, postoje samo – posledice!"

Zato, naučimo da poštujemo prirodu i naučimo kako da u njoj preživimo...
 Nazad na vrh »
Aleksandra-Caca
Mesija

Pridružio: 23 Sep 2008

Poruka Poslao: 26 Dec, 2008 15:52 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

segrt ::

Ipak zapamtite: nije majka priroda deo nas nego smo mi deo nje. Ne hodamo ovom planetom da bismo menjali prirodu nego da bi smo joj se prilagodili. Mi smo ti koji moramo poštovati njene zakone, njene uslove i njene hirove. Ukoliko to shvatimo i tako se ponašamo ona će nas prihvatiti i mi ćemo imati samo koristi. U suprotnom – neće nas žaliti! Priroda je surova taman onoliko koliko to mora da bude. Stari mudrac je jednom davno rekao, a vi to shvatite ozbiljno:
"U prirodi ne postoje ni kazne ni nagrade, postoje samo – posledice!"

Zato, naučimo da poštujemo prirodu i naučimo kako da u njoj preživimo...

Segrt , hvala za ovu divnu i korisnu temu ! Thanx

Mnogi članovi ovog foruma će imati dosta toga da kažu na ovoj temi ,
pogotovo oni koji se često druže sa prirodom ...

Ja sam optimista kada je u pitanju 2012. godina i dešavanja vezana za nju , ali moramo biti SPREMNI za sve moguće situacije koje bi mogle da nas snadju .

Veliki pozdrav !
segrt
Hodočasnik

Poruka Poslao: 27 Dec, 2008 10:30 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pa jeste uvijek ostaje NADA

Padne mi odmah na pamet jedan tekst mog omiljenog benda Obojenog Programa koji kaže

Pravila su uvek tako stara,
zašto moram njima da se klanjam?
Nije važno, pričaj mi o sreći,
nešto lepo kao čokolada.

Ovaj put je porodično stablo,
mali prostor koji tako volim.
Sve je spremno, to je moja snaga
nežni ljudi različitih strana.

Kad se neko nečem dobrom nada...

Možda malo off topic ali...
http://de.youtube.com/watch?v=aSH-V8pcOns
 Nazad na vrh »
Vakan Tanka
Hodočasnik

Pridružio: 21 Jan 2008

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 00:22 am    Naslov: Dragi segrte,
Odgovoriti sa citatom

zapravo mislim dragi Brate da si ti veliki Majstor a ne segrt i zelim da ti se zahvalim sto si ovde sa nama na ovom Forumu i sto dajes toliku kolicinu divne energije.Puno ti hvala dragi Brate...in lakesh....nadam se da cemo se na prolece/leto druziti u Planinici i Krstastoj gori....jahati konje i sakupljati bilje...ja necu nista praviti jer ce me nadam se Jasna pustiti u njenu kucetinu...Pozzzz
Gde je nesloga da donosim Jedinstvo!

Poslednji izmenio Vakan Tanka dana 07 Jan, 2009 11:53 am, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
segrt
Hodočasnik

Poruka Poslao: 07 Jan, 2009 08:16 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Vakan Tanka
Mnogo hvala na ovim izuzetno lijepim riječima. Vjerujem da ćemo se sresti.
Veliki pozdrav
 Nazad na vrh »
jasna
Majstor

Pridružio: 26 Mar 2008

Poruka Poslao: 08 Jan, 2009 01:21 am    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Dragi Šegrte, samo nastavi plasirati tekstove na ovoj temi, pažljivo čitamo!

Hvala još jednom za trud!
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
segrt
Hodočasnik

Poruka Poslao: 09 Jan, 2009 20:38 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Neki primjeri uspostavljanja skloništa u prirodi. Naravno sve zavisi šta je pri ruci, koje materijale imamo ali da probamo...

Ovde nam treba jedno šatorsko krilo, veće ili manje....

Nazad na vrh »
segrt
Hodočasnik

Poruka Poslao: 09 Jan, 2009 20:45 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ovde valja pripaziti pri paljenju vatre da se lišće koje je krov, ne zapali.
 Nazad na vrh »
segrt
Hodočasnik

Poruka Poslao: 09 Jan, 2009 20:50 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ako se ima vremena za kopanje....

Nazad na vrh »
segrt
Hodočasnik

Poruka Poslao: 09 Jan, 2009 20:57 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

le-with-Cover&-Earth.jpg[/img]

[img]http://www.m4040.com/Survival/Skills/Shelter/DugoutShelter_files/4-Hole-with-Cover&-Earth.jpg[/img]
 Nazad na vrh »
MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 09 Jan, 2009 22:27 pm    Naslov: Letnji kampovi na tamisu s Panterom
Odgovoriti sa citatom

Ove slike me podsecaju na vreme kada sam isao na druzenje u letnju skolu enlgeskog jezika.. to je bio 7mi stepen a polagao sam ga za vreme raspusta pre 8mog razreda. To je bilo na kopaoniku onaj hotel junior.. tada smo imali jedno takmicenje pravljenja satora od grana i lisca koje nadjemo u okolini.. bilo je tu interesantnih satorcica. Nije to nista tesko, veoma je lako.
Inace bio sam planinar od 5te godine zivota posto je i moj otac bio.. vodio me na mnoge planine tada.. ranije je bio najveci grand master kung fu wing chuna u celoj jugoslaviji.. to je bilo 70tih godina. Bio je veoma fizicki sposoban pa bio vucen dosta u ratista i specijalne jedinice u vojski..

Ono sto me je u skorasnje vreme najvise priblizilo prirodi su verovatno letnji kampovi na tamisu s Panterom. Napravili smo tamo lepo mesto u sumi pored tamisa. Napravili smo i rucno splav od drveca koje smo nasli na zemlji. Pa smo sa tog splava skakali u vodu i kupali se, prali sudove, okupljali se i pricali a nas dvoje smo i mantrali i radili molitve ujutro a ponekad nam se i jos neko pridruzi.
Imamo lepo komarijum to je prostorija napravljena od velike zavese koja nas stiti od kumaraca. U njoj smo obicno rucali i bili pa i spavali pod nebom i krosnjama. Mesec je par puta bio jako svetao i pun pa je bas lepo obasjavao sumu nisu nam trebale ni lampe. Bilo je lepo za kupanje tada nocu onako mlaka voda i mesecina obasjava. Kuvali smo vegetarijansku hranu i malo smo vezbali energetske vezbe, malo kung fu, malo ninjutsu, malo smo i svirali malo veslali u malim gumenim camcima ima ih 3.. i tako bilo je jako lepo u prirodi.. nema lomljenja granja niti unistavanja prirode a kada smo otisli sve je ostalo cisto i uredno bez smeca. Osetili smo da se suma navikla na nas tamo i da joj je drago da smo tu. Bilo je bas lepo tako da eto imamo dobra iskustva sa prirodom.
U prirodi se osoba prociscava i puni prirodnom energijom automatski..
Jer priroda je u skladu sama sa sobom, dok u gradu ima mnogo narusenog sklada i raznih problema i previse izvora zagadjenja na svim nivoima. Tako da zivot u gradu obicno vodi trovanju i preranoj smrti, dok u prirodi zdravom i dugom zivotu..
Mi takodje planiramo da cim budemo mogli odemo iz grada u prirodu..
Jer ovakav nacin prezivljavanja u gradu nam ostavlja trajne posledice i skracuje zivot.

Meni jedino nedostaje ucitelj da me nauci ishrani pranom i svetloscu pa da mogu da zivim bez hrane, tako bih vremenom ustedeo dosta novca za visu svrhu o:>
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
segrt
Hodočasnik

Poruka Poslao: 10 Jan, 2009 05:58 am    Naslov: Re: Letnji kampovi na tamisu s Panterom
Odgovoriti sa citatom

Alaemyrus ::
Ove slike me podsecaju na vreme kada sam isao na druzenje u letnju skolu enlgeskog jezika.. to je bio 7mi stepen a polagao sam ga za vreme raspusta pre 8mog razreda. To je bilo na kopaoniku onaj hotel junior.. tada smo imali jedno takmicenje pravljenja satora od grana i lisca koje nadjemo u okolini.. bilo je tu interesantnih satorcica. Nije to nista tesko, veoma je lako.
Inace bio sam planinar od 5te godine zivota posto je i moj otac bio.. vodio me na mnoge planine tada.. ranije je bio najveci grand master kung fu wing chuna u celoj jugoslaviji.. to je bilo 70tih godina. Bio je veoma fizicki sposoban pa bio vucen dosta u ratista i specijalne jedinice u vojski..

Ono sto me je u skorasnje vreme najvise priblizilo prirodi su verovatno letnji kampovi na tamisu s Panterom. Napravili smo tamo lepo mesto u sumi pored tamisa. Napravili smo i rucno splav od drveca koje smo nasli na zemlji. Pa smo sa tog splava skakali u vodu i kupali se, prali sudove, okupljali se i pricali a nas dvoje smo i mantrali i radili molitve ujutro a ponekad nam se i jos neko pridruzi.
Imamo lepo komarijum to je prostorija napravljena od velike zavese koja nas stiti od kumaraca. U njoj smo obicno rucali i bili pa i spavali pod nebom i krosnjama. Mesec je par puta bio jako svetao i pun pa je bas lepo obasjavao sumu nisu nam trebale ni lampe. Bilo je lepo za kupanje tada nocu onako mlaka voda i mesecina obasjava. Kuvali smo vegetarijansku hranu i malo smo vezbali energetske vezbe, malo kung fu, malo ninjutsu, malo smo i svirali malo veslali u malim gumenim camcima ima ih 3.. i tako bilo je jako lepo u prirodi.. nema lomljenja granja niti unistavanja prirode a kada smo otisli sve je ostalo cisto i uredno bez smeca. Osetili smo da se suma navikla na nas tamo i da joj je drago da smo tu. Bilo je bas lepo tako da eto imamo dobra iskustva sa prirodom.
U prirodi se osoba prociscava i puni prirodnom energijom automatski..
Jer priroda je u skladu sama sa sobom, dok u gradu ima mnogo narusenog sklada i raznih problema i previse izvora zagadjenja na svim nivoima. Tako da zivot u gradu obicno vodi trovanju i preranoj smrti, dok u prirodi zdravom i dugom zivotu..
Jer ovakav nacin prezivljavanja u gradu nam ostavlja trajne posledice i skracuje zivot.

Meni jedino nedostaje ucitelj da me nauci ishrani pranom i svetloscu pa da mogu da zivim bez hrane, tako bih vremenom ustedeo dosta novca za visu svrhu o:>

Alaemyrus dobro došao
Drago mi je da si sa nama. Ti i Panter izgleda baš znate da uživate u prirodi.
Ako imaš neku sliku sa kampova, slobodno kači.
Takođe, nastavi i dalje da pišeš o iskustvima.
Veliki pozdrav

PS. Sigurno si imao priliku i da mnogo toga naučiš i od oca. Kažeš grand master kung fua. E pa znao si i ti gde ćeš se roditi Very Happy
 Nazad na vrh »
TATA SINANA
Duhovni učitelj

Pridružio: 24 Jun 2008

Poruka Poslao: 10 Jan, 2009 14:54 pm    Naslov: Re: Letnji kampovi na tamisu s Panterom
Odgovoriti sa citatom

Svaka cast na odluci...

Slazem se u potpunosti sa tobom---a narocito u Pancevu...
Moji deda i baka su ziveli u Pancevu (tako da puno volim taj grad) i na zalsot oboje su umrli od raka---najverovatnije prouzrokovanog jakim zagadjenjem...

Meni jedino nedostaje ucitelj da me nauci ishrani pranom i svetloscu pa da mogu da zivim bez hrane, tako bih vremenom ustedeo dosta novca za visu svrhu.

Za pocetak na leto mogu da te naucim ishrani u prirodi-to ti je isto besplatno, pa mozes da ustedis novac za visu svrhu....
Dok mozda svi zajedno jednog dana ne predjemo na pranu...

MarkoJakšić

Pridružio: 26 Dec 2008

Poruka Poslao: 12 Jan, 2009 12:37 pm    Naslov: slikice sa kampa
Odgovoriti sa citatom

Evo nekoliko slikica sa kampa iz 2007me..
pravila kampovanja su:
Na kampu alkohol nije dozvoljen,nema pusenja u kampu pa pusaci moraju da odu dalje iz kampa( na 10-15 minuta od kampa),nema psovanja(nagradjujemo sklekovima),nema vredjanja,sav plasticni,stakleni i limeni otpad se skuplja u kese i vraca u grad,zivotinje i drvece se ne ostecuju...

osobe koje ne postuju pravila se vracaju u grad.

kada smo krenuli sa keja

ovo je bio prevoz do mesta kampovanja (slika je sa dunava)

bilo je i par gumenih camaca (slika je sa tamisa i omiljenog mesta kampovanja)

tu smo postavljali satore, bilo je tu i mesto za trening

i mesto za kumarijum (prostorija za dnevni boravak, nema kumaraca unutra)

splav koji smo pravili rucno za kupanje od debla sa zemlje

jos jedan prostor za vezbanje

pogled na splav iz sume

evo i Panter je kuvao malo rucak

grupna slika kraj ognjista koje je zapravo iz zemljane peci

Svitanje.. pogled sa splava

edit: reuploadovano i ispravljeni linkovi
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » DUH RTNJA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu
1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 1 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka Najlepše Ljubavne Pesme i Priče 250 BelaGalaktickaDamo 101308 26 Avg, 2011 10:12 am
Sara Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati OBJAVLJIVANJE SE NASTAVLJA... 1551 vasudeva 926910 30 Apr, 2011 14:49 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka LEK PROTIV RAKA 91 Vesna 69618 06 Apr, 2011 14:37 pm
Mystic_Storm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka REKONEKCIJA 641 TATA SINANA 246237 09 Mar, 2011 09:20 am
Sagitarius Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Objavljujem da sam Živ...Vakan Tanka 9 Vakan Tanka 11897 20 Jan, 2010 18:48 pm
Vakan Tanka Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka MEDITACIJA kao sam zavrsetak Spiritualne Staze… 30 Vijaya 20804 22 Dec, 2009 10:48 am
Vijaya Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Došao sam donjet mač i knjigu 10 Ramzes13 10904 03 Nov, 2009 16:33 pm
Vesna Pogledaj zadnje poruke

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)