ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - 2009.
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,
21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40,
41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60,
61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80,
81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100,
101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120,
121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140,
141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160,
161, 162, 163, 164, 165  Sledeci
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati
www.OBJAVE.com forum » ZORAN IZ ZEMUNA
Pogledaj prethodnu temu :: G :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Androgin
Tragalac

Pridružio: 18 Sep 2008

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 17:52 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

easy ::

Mislim da sad i ti osuđuješ...
Ja ne bih da osuđujem...
Jer... Ego osuđuje, tako ja to vidim...

Svjestan sam paradoksalnosti ovog gornjeg mog posta.
A paradoks je u tome što ja ZNAM da je sve SAVRŠENOu krajnjoj instanci.
Kreacija je Božija i oduvijek je bila i jeste SAVRŠENA.
Tako je i ubijanje SAVRŠENO.
Jer njega suštinski i NEMA.
Jer pošto smo svi JEDNO mi 'kao' ubijamo sami SEBE, a još smo i besmrtni.Ha,ha,ha...
Jest da za UM sve ovo djeluje uvrnuto,ali to je suštinska ISTINA.
Kao što je Istina da nikada i nije bilo Kreacije.
Ali čisto ,radi ostajanja u kontinuitetu, sam se osvrnuo na Litlneksovu 'ratnu duhovnost' koja je , ponavljam, iz ugla krajnje Istine OK i SAVRŠENA JE.
Ali isto tako i sve što sam ja napisao, iz istog ugla je, TAKOĐE SAVRŠENO. Laughing Laughing Laughing
To je ljepota paradoksa života.
To je neuvjetovana LJUBAV
Jedinstvo.
( Ko uzme ovog kamenja pokajaće se, a ko ne uzme ovog kamenja pokajaće se!)

Znam da djeluje šašavo, ali mene leđa više ne bole.
.
Ovo je konacna Istina

http://www.spiritual-net.net
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
easy
Majstor

Pridružio: 27 Jan 2008

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 17:57 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Neke "stvari" se mogu iskusiti, ali ne i znati.

Nesaznajno...
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Litlneks
Mistik

Pridružio: 16 Jan 2008

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 18:02 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

[quote="easy"]
Ako se neko i bori... mislim da na to treba da gleda kao na igru...
A mislim da je ipak najveći pobednik onaj ko pobedi samog sebe.
quote]

Mislite,braćo,u svakom svesnom trenutku života na junake svoje vere i svoje narodnosti. Nije istina da mi ne možemo biti junaci. Mi samo nećemo. Mi smo olenili svoju volju. No došlo je vreme da se prenemo,došlo je vreme da se kod nas zaboravi reč ne mogu, i da se nauči samo reč hoću.Pomisao na junake biće spasonosna za vas i za decu vašu. Primeri junaštva prenose se kao zaraza. Ta pomisao zapaliće sirovo vatrište vaše duše i zagrejače vas junaštvom, junaštvom koje će vas učiniti "carevima zla svakojega" i kojim ćete proslaviti i sebe i narod svoj.
,,Iznad greha i smrti'' Vladika Nikolaj
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
easy
Majstor

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 18:07 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Ne osuđujem te ja, Litlneks.

Napisao sam svoje mišljenje.

Čini po svojoj savesti. Ako hoćeš.
 Nazad na vrh »
Litlneks
Mistik

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 18:20 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

easy ::
Ne osuđujem te ja, Litlneks.

Napisao sam svoje mišljenje.

Čini po svojoj savesti. Ako hoćeš.

I sada ću ti reći za spotove! Ja sam to odgovorio Zokiju i odnosilo se na njega! Adrogenu i Zvončici sam se izvinio odmah posle toga na p.p. i javno Vesni kao moderatoru i administratoru! Tim činom nikoga nisam želeo da povredim ako jesam ja se i sada izvinjavam,ali to je bila moja i Zokijeva zanesenost i šala i ništa više! Inače svi moji preci su bili partizani i neki su stradali od četnika i šta sad... znači vređao sam i samoga sebe... svako neka radi i čini po svojoj savesti...
doći i pričati ovde na nivou čiste apsolutne Božanske ravni je isuviše po meni veliki zalogaj,pa o čemu onda da pričamo! Hajde da svi zaćutimo,onda ne treba ni da postoji forum,jer ako smo svi postigli taj nivo kao Adrogen onda samo može da se čuje tišina!!!
 Nazad na vrh »
sfera
Tragalac

Pridružio: 20 Dec 2008

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 18:27 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Sfera ... Pozdrav ...!

HVALA, ISTINA !

Poslednji izmenio sfera dana 22 Feb, 2009 19:12 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
 Nazad na vrh »
ENEMOON
Hodočasnik

Pridružio: 23 Jul 2008

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 18:39 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Litlneks ::

I sada ću ti reći za spotove! Ja sam to odgovorio Zokiju i odnosilo se na njega! Adrogenu i Zvončici sam se izvinio odmah posle toga na p.p. i javno Vesni kao moderatoru i administratoru! Tim činom nikoga nisam želeo da povredim ako jesam ja se i sada izvinjavam,ali to je bila moja i Zokijeva zanesenost i šala i ništa više! Inače svi moji preci su bili partizani i neki su stradali od četnika i šta sad... znači vređao sam i samoga sebe... svako neka radi i čini po svojoj savesti...
doći i pričati ovde na nivou čiste apsolutne Božanske ravni je isuviše po meni veliki zalogaj,pa o čemu onda da pričamo! Hajde da svi zaćutimo,onda ne treba ni da postoji forum,jer ako smo svi postigli taj nivo kao Adrogen onda samo može da se čuje tišina!!!

EKSERI U OGRADI

Jednom bese jedan mali decak koji je imao losu narav. Njegov otac mu je dao punu kesu eksera i rekao mu je da svaki put kada pobesni i izgubi kontrolu nad sobom, da zakuca jedan ekser u ogradu.

Prvoga dana decak je zakucao 37 eksera na ogradu. Tokom sledecih nekoliko meseci on je naucio da kontrolise svoj bes i broj ukucanih eksera se smanjivao. Otkrio je da je lakse kontrolisati svoji narav, nego zakucavati eksere u ogradu.
I tako je dosao dan, da tokom celog dana nije pobesneo. On je rekao
to svom ocu, a otac mu je kazao da svakog dana koga bude uspeo da
kontrolise svoje ponasanje, da iz ograde iščupa jedan ekser. Dani su prolazili i jednoga dana decak je bio u stanju da kaze svom ocu da je iščupao sve eksere. Otac je uzeo sina za ruku i odveo ga do ograde.

Otac je rekao: "Dobro si uradio sine moj, ali pogledaj sve te rupe u ogradi. Ograda vise nikada nece biti ista. Kada u [b]besu kazes neku stvar, ona ostavlja oziljak, kao sto su ove rupe na ogradi. Mozes coveka ubosti nozem i izvuci noz i posle toga nije vazno koliko puta kazes da ti je zao, rane ostaju". [/b]

Verbalna rana je isto tako bolna koliko i fizicka. Prijatelji su zaista retki dragulji, oni cine da se smesis, ohrabruju te da uspes u necemu, oni su spremni da te saslusaju, da podele tvoj bol, imaju lepe reci i uvek im je srce otvoreno za tebe.
. MOLIM TE OPROSTI MI, AKO SAM IKADA NAPRAVIO RUPU NA
TVOJOJ OGRADI...

easy
Majstor

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 18:43 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

mislim da su ovo divne reči...

"Tada im kaza ovu priču: 4 ko od vas, kad ima sto ovaca i izgubi jednu od njih, neće ostaviti devedeset i devet u pustinji - i ne ide za izgubljenom dok je ne nađe? 5 I kad je nađe, stavlja je na svoja ramena radujući se, 6 pa kad dođe kući, saziva prijatelje i susede i kaže im: radujte se sa mnom, jer sam našao svoju izgubljenu ovcu. 7 Kažem vam: tako će na nebu biti veća radost zbog jednog grešnika koji se kaje, nego li zbog devedest i devet pravednika kojima pokajanje nije potrebno."

NOVI ZAVET
 Nazad na vrh »
daniel
Na duhovnom putu

Pridružio: 07 Sep 2008

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 19:11 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
Analeta
Duhovni učitelj

Pridružio: 21 Okt 2008

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 19:21 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Gde si ti Daniele tako dugo, što se ne družiš sa nama? Welcome Back Pozdrav
 Nazad na vrh »
Androgin
Tragalac

Pridružio: 18 Sep 2008

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 19:24 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Imam jednog dobrog druga. Kada malo više popije postaje agresivan. Desilo se tako da smo ga vodili kući pijanog, a on se počeo nešto raspravljati sa našim zajedničkim drugom koji ga je ,kao i ja, držao ispod pazuha i u jednom momentu ga je 'bacio o ledinu' džudo zahvatom. Drug je nezgodno pao, udario se u ruku, proparao novu kožnu jaknu na rukavu, proparao pulover i zadobio dobru posjekotinu. Kad se digao sa zemlje htio je 'razbiti ' ovog našeg veseljaka i jedva sam ga smirio da to ne uradi. Sutradan se ovaj pijani izvinjavao i meni i onom drugom.
ALI...
To se desilo još dovoljno puta ( meni , sa njim nije) kada su ga vodili kući neki drugi ljudi. Jednom je dobio i batine od onih koji su ga vodili kući.
Šta je poenta ove 'priče'?
Sve što se jednom desi u ovoj realnosti ima tendenciju da se mnogo puta lakše ponovi.
Nije problem prihvatiti izvinjenje, pogotovo ako je došlo od srca.
Ali ostaje gorak ukus u ustima kada neko uvredu nazove 'zanesenošću'.
A taj neko dobro ZNA da su 'zanesenosti' TAKVOG TIPA koštala ŽIVOTA desetine hiljada ljudi.
Naglasak je na 'tog tipa' da me ne bi Litlneks pogrešno razumio.
Neke 'zanesenosti' ne bi smjele da se dešavaju ni u pijanom stanju.
Moj drug je prestao piti prije desetak godina, jer je uvidio da piće nije za njega pošto se ne zna kontrolisati kad popije.
Neke šale jednostavno NE MOGU BITI ŠALE. A onome ko je na bilo kakvom duhovnom putu to mora biti apsolutno jasno u svakom trenutku.

Što se tiče priče sa 'apsolutne čiste Božanske ravni'( kako si gore napisao) mislim da sam već objasnio kako stvari stoje.
Ta ravan nije uopšte nedohvatljiva.
Kada si u 'njoj' onda ti je SVE savršeno.
Dragi Nenade, baš SVE.
Nema podjele, nema osuđivanja, sve je baš onako kako treba da bude, nema se šta dodati niti oduzeti.
TIŠINA i PRAZNINA.(to je i zadnja rečenica tvoga gornjeg posta sa kojom se apsolutno slažem; ali onda nema foruma, nema razmjene iskustava i informacija)
Zato ja stalno pišem iz ugla 'normalne ljudske ravni', jer ne mogu biti stalno u 'božanskoj', a u njoj ionako NEMA pisanja. Ha,ha,ha...
A zbog jakih predrasuda i idealizacija koje većina ljudi ima o tome o čemu pišem ispada da JA filozofiram, mudrujem, egotripujem i ko zna šta još, pošto je ono što ja postujem dobrim dijelom nerazumljivo dok se ne ISKUSI.
Ali ja sam i o tome pisao. Pisao sam kako to izgleda iz mog ličnog ugla, dao linkove gdje su to ljudi bolje od mene opisali (govorim o Direktnom iskustvu) i još ću pisati ( dok mi se bude dalo i bude interesantno PISATI O TOME) sa namjerom da još neko, iz mog uloženog vremena u to pisanje, izvuče nekakvu svoju, pa makar i malecku, spiritualnu korist

Pozdravljam te
Ovo je konacna Istina

http://www.spiritual-net.net
 Nazad na vrh »
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Litlneks
Mistik

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 21:29 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

ENEMOON ::

. MOLIM TE OPROSTI MI AKO SAM IKADA NAPRAVIO RUPU NA
TVOJOJ OGRADI...

Hvala ti brate na poučnoj priči znao sam za nju ali vremenom se dosta stvari zaboravi! herc Na podforumu astrologija gde si ti otvorio novu temu napisao sam post,mislim da je i on poučan a tiče se astrologije!
Još jednom hvala što si me podsetio na takvu divnu priču!
 Nazad na vrh »
Litlneks
Mistik

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 21:40 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Androgin ::
Ali ja sam i o tome pisao. Pisao sam kako to izgleda iz mog ličnog ugla, dao linkove gdje su to ljudi bolje od mene opisali (govorim o Direktnom iskustvu) i još ću pisati ( dok mi se bude dalo i bude interesantno PISATI O TOME) sa namjerom da još neko, iz mog uloženog vremena u to pisanje, izvuče nekakvu svoju, pa makar i malecku, spiritualnu korist
Pozdravljam te

Mislim da je jedna stvar razmenjivati misli putem foruma,a sasvim druga živeti sa nekim! Da bi nekoga upoznao dobro, moraš sa njim živeti! Na ovom forumu ne možemo procenjivati neke stvari jer nisu realne i hvatati se samo za duhovnost i ego! Ovo pisanje ne može se shvatiti preozbiljno, samo u smislu perfekcije i savršenstva,pa sve je igra,škola i proživljavanje!
Hvala ti na poučnoj priči i srdačan pozdrav!
 Nazad na vrh »
Zockey
Gost

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 21:46 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Jednog dana covek je otvorio jednu od fioka koja je pripadala njegovoj ženi. Izvadio je jedan zamotuljak u ružinom papiru i rekao: "Ovo nije bilo šta, ovo je nešto specijalno."

Odmotao je paketić i bacio papir, a onda se duboko zagledao u biranu svilu i čipku. Ona je ovo kupila kad smo bili prvi put u New Yorku, pre otprilike osam ili devet godina. Nije to nikada upotrebila. Čuvala je to za neku "specijalnu priliku".

"Dobro... ja mislim da je sada prilika za to." Prišao je krevetu i položio rublje pored druge garderobe, koju će ona imati na sahrani. Njegova žena je umrla. Okrenuo se prema meni i rekao: "Ne čuvaj nikada ništa za neke specijalne prilike, svaki dan u tvom životu je specijalan."

Pa rece:
Upravo ove neuradjene male stvari što meni smetaju, ako bih ja znao da su mi sati izbrojani. Smeta mi što sam prestao da vidjam moje dobre prijatelje koje sam ja "jednog dana" hteo nazvati. Smeta mi što ne pišem pisma, koje sam mislio pisati "jednog od ovih dana". Smeta mi i žalosti me da nisam rekao mojim roditeljima, mojoj braći i deci, češće, koliko ih volim. Sada pokušavam da ne zakasnim, ne držim po strani, ili čuvam nešto, što može obogatiti naš život sa smehom ili radošću. I svaki dan kažem sebi samom, da je danas jedan specijalni dan... Svaki dan, svaki sat, svaki minut... je specijalan.

Prozor

Dva muškarca, obojica jako bolesni, zajedno su ležali u bolnici. Jedan od njih je svakoga dana mogao sedeti na svom krevetu zbog izdvajanja vode iz njegovih pluća. Njegov krevet je stajao uz jedini prozor u sobi.
Drugi muškarac je morao stalno ležati na ledjima.

Brzo su se upoznali i razgovarali celoga dana. Pričali su o svojim porodicama, poslu, gde su bili u vojsci i gde na odmoru. Svakog dana je muškarac koji je sedeo do prozora opisivao drugome stvari koje je video napolju.

Muškarac na drugom krevetu je počeo živeti za te trenutke kada je njegov prijatelj sedeo i pričao o dogadjajima i bojama spoljašnjeg sveta. Prozor je gledao na park uz jezero s labudovima. Guske i labudovi su se igrali u vodi, a mala su deca spuštala svoje čamce u vodu. Mladi parovi su zagrljeni šetali uz cveće svih boja. Veliko, staro i snažno drveće je ulepšavalo kraj, a u daljini su se videla svetla grada.

Kada je muškarac do prozora detaljno objašnjavao sve to, njegov prijatelj na drugom krevetu bi zatvorio oči i zamisljao sve te slikovite prizore. Jednoga dana mu je muškarac do prozora opisivao paradu, koja se kretala uz jezero. Bez obzira što njegov prijatelj nije čuo tu muziku, on ju je video u svojoj glavi. Tako su prolazili dani i nedelje.

Jednog jutra je sestra donela vodu za umivanje i do prozora pronašla telo muškarca koji je u snu mirno umro. Bila je tužna i pozvala je medicinsko osoblje koje je iznelo telo iz sobe. Tada je drugi muškarac zamolio da ga pomaknu do prozora. Sestra mu je sa zadovoljstvom udovoljila, pobrinuvši se da se udobno namesti i ostavila ga samog.

Uz veliki napor podigao se polako na laktove kako bi po prvi put pogledao spoljašnji svet. Konačno je imao priliku da sam uživa u lepotama. Pogledao je kroz prozor i ugledao prazan zid.

Kada se sestra ponovo pojavila, muškarac je pitao koji je to razlog da je pokojni prijatelj tako lepo opisivao stvari u spoljašnjem svetu. Sestra mu je rekla da je bio slep i da nije mogao videti zid koji je stajao ispred prozora.

Zatim reče: "A možda je ipak hteo usrećiti vas."

"Dakle, ti bi želeo da razgovaraš sa mnom?" reče Bog.

"Ako imaš vremena" rekoh.

Bog se nasmeši."Moje je vreme večnost" .

"Šta si me hteo pitati?"

"Šta te najviše iznenadjuje kod ljudi?"

Bog odgovori:

"Što im je detinjstvo dosadno. Žure da odrastu, a potom bi želeli ponovo biti deca.

Što troše zdravlje da bi stekli novac, pa potom troše novac da bi vratili zdravlje.

Što razmišljaju usko o budućnosti, zaboravljajući sadašnjost. Na taj način ne žive ni u sadašnjosti ni u budućnosti.

Što zive kao da nikada neće umreti, a onda umiru kao da nikada nisu živeli."

Bog me primi za ruku. Ostadosmo na trenutak u tišini.

Tada upitah: "Kao roditelj, koje bi životne pouke želeo da tvoja deca nauče?"

Osmehujući se, Bog odgovori:

"Da nauče da nikoga ne mogu prisiliti da ih voli. Mogu samo voleti. Da nauče da nije najvrednije ono što poseduju, nego ko su u svom životu. Da nauče kako se nije dobro uporedjivati s drugima ... Da nauče kako nije bogat onaj čovek koji najviše ima, nego onaj kojem najmanje treba. Da nauče kako je dovoljno samo nekoliko sekundi da se duboko povredi voljeno biće, a potom su potrebne godine da se izleči. Da nauče opraštati.... tako da sami opraštaju. Da spoznaju kako postoje osobe koje ih nežno vole, ali to ne znaju izreći niti pokazati. Da nauče, da se novcem može kupiti sve. Osim sreće i ljubavi. Da nauče da dve osobe mogu promatrati istu stvar, a videti je različito. Da nauče da je pravi prijatelj onaj koji zna sve o njima ... a ipak ih voli. Da nauče kako nije uvek dovoljno da im drugi oproste. Moraju i sami sebi opraštati.

Ljudi će zaboraviti šta si rekao.
Ljudi će zaboraviti šta si učinio.
Ali nikada neće zaboraviti kakve si osećaje u njima pobudio."
 Nazad na vrh »
Zockey
Gost

Poruka Poslao: 22 Feb, 2009 21:48 pm    Naslov:
Odgovoriti sa citatom

Nesreća

"Nesreće mogu doneti rast i prosvetljenje", reče učitelj.
To je obrazložio ovako:
Svaki bi dan ptica nalazila sklonište u suvim granama drveta koje je stajalo usred velike puste ravnice. Jednog je dana orkanski vetar iščupao drvo i prisilio sirotu pticu da leti stotine kilometara u potrazi za skloništem - dok napokon nije doletela do šume bogate plodnim drvećem.
I zaključio bi: "Da je osušeno drvo ostalo, ništa ne bi navelo pticu da ostavi svoju sigurnost i da leti dalje."

Problem zla u svetu

Neki dečak je hodao uz obalu reke i ugledao je krokodila zapletenog u mrežu. Krokodil mu reče: Smiluj mi se i oslobodi me. Možda izgledam strašno, ali znaš, to nije moja krivica. Takav sam stvoren. Ali, kakav god bio moj izgled, ipak imam majčinsko srce. Došao sam jutros ovamo u potrazi za hranom za svoje mlade i ulovio sam se u ovoj zamci. Dečak reče: Ah, kad bi ti došao pomoći ti bi me zgrabio i ubio. Krokodil odvrati: Zar misliš da bi to učinio svojem dobročinitelju i osloboditelju? I tako je krokodil uverio dečaka da ga oslobodi iz mreže, i dok ga je dečak oslobađao krokodil ga zgrabi. Ulovljen u krokodilove ralje dečak reče: Tako mi dakle vraćaš za moje dobročinstvo? Krokodil reče: Nije to ništa lično, sinko. Takav je svet, takav je zakon života.
Dečak se nije složio pa mu krokodil reče: Želiš li možda nekoga pitati da proveriš? Dečak ugleda pticu koja je sedela na obližnjem drvetu pa je upita: Ptico, govori li krokodil istinu? Ptica reče: Krokodil je u pravu. Pogledaj mene. Jednog sam se dana vraćala kući s hranom za svoje mlade ptiće. Zamisli moj užas kad sam ugledala zmiju kako puzi uz stablo ravno prema mojem gnezdu. Bila sam potpuno bespomoćna. Zmija je proždirala moje mlade jednog po jednog. Vrištala sam i vikala ali ništa nije koristilo. Krokodil je u pravu, to je zakon života, takav je svet. Vidiš? , reče krokodil. Ali dečak reče: Daj da pitam još nekog. Krokodil reče: U redu. Hajde, pitaj. Jedan stari magarac prolazio je uz obalu reke. Magarče! , reče dečak, Evo šta krokodil kaže. Je li u pravu? Magarac reče: Krokodil je potpuno u pravu. Pogledaj mene. Radio sam i robovao svojem gospodaru celi svoj život, a jedva da mi je davao dovoljno da preživim. Sada kada sam star i beskoristan, pustio me je s uzde, i sada lutam po džungli čekajući da me zaskoči kakva divlja zver i privede mi život kraju. Krokodil je u pravu, to je zakon života, takav je svet.
Vidiš? , reče krokodil, Idemo! Dečak reče: Daj mi još jednu priliku, zadnju priliku. Dopusti mi da pitam još nekog stvora. Seti se kako sam dobar bio prema tebi. I krokodil reče: Dobro. Tvoja zadnja prilika. Dečak ugleda kunića koji je onuda prolazio pa ga upita: Kuniću, jel' krokodil u pravu? Kunić sedne i reče krokodilu: Zar si to zaista rekao? Krokodil reče: Jesam. Čekaj malo., reče kunić, Morat ćemo to raspraviti. Dobro., reče krokodil. Ali kunić reče: Kako ćemo raspravljati kad imaš dečaka u ustima? Pusti ga. I on bi takođe trebao sudelovati u raspravi. Krokodil reče: Stvarno si pametan. Pobeći će mi čim ga pustim. Kunić odvrati: Mislio sam da si razumniji. Ako pokuša pobeći, možeš ga ubiti jednim udarcem svojega repa. U redu., reče krokodil i pusti dečaka. Čim ga je krokodil pustio, kunić poviče: Beži! I dečak pobeže i spasi se. Kunić tada reče dečaku: Sigurno voliš krokodilovo meso, a i ljudi iz tvog sela sigurno bi voleli dobar obrok. Nisi oslobodio krokodila do kraja. Veći deo njegovog tela još je uvek zamotan u mreži. Idi u svoje selo i dovedi sav narod, pa pripremite gozbu. I dečak učini tačno tako. Ode u svoje selo i pozove sav narod. Došli su sa sekirama, kolocima i kopljima, i ubiše krokodila. Došao je i dečakov pas, i kad je vidio kunića, stao ga je juriti, i zadavi ga. Dečak je stigao prekasno, i kad je video kako kunić umire, reče: Krokodil je bio u pravu. Takav je svet, takav je zakon života.

Pročišćenje

Bio jednom jedan učenik kojem je učitelj, poznati grčki filozof, poverio čudan zadatak. Zapovedio mu je da da novac svakome ko ga uvredi u razdoblju od tri godine. Silno čeznući za prosvetljenjem, učenik je činio tačno onako kako mu učitelj zapovedi.
Kad je ova poprilično duga kušnja bila završena, gospodar pozva mladića k sebi i reče mu: "Sada možeš ići u Atenu jer si spreman učiti mudrost."
Sav ponosan, učenik se uputi prema Ateni. Pre nego je ušao u veliki grad ugleda, zasigurno, mudra čoveka kako sedi na vratima vređajući svakoga ko pristigne. Naravno, kad je ugledao učenika, i njega stade vređati. "Hej", vikao je na učenika. "Kako samo možeš biti tako ružan i glup? Nikad ranije nisam video da neko izgleda tako blesavo."
Ali umesto da se brani ili napada, učenik prasnu u smeh. "Zašto se smeješ kad te vređam?" upita mudrac.
"Zato", reče učenik, "jer sam pune tri godine plaćao ovakve pogrde, a sad mi ih ti daješ besplatno!"
"Uđi u grad," reče mu mudrac. "Tvoj je!"

Jednog su dana razbojnici oteli petogodišnjeg dečaka i spalili selo u kome je živeo. Kad se otac vratio, video je zgarište i učinilo mu se da je ugljenisano dečije telo njegov sin. Plačući i čupajući kosu spalio je dečije telo, sakupio pepeo u jednu vrećicu i stalno je nosio sa sobom.

Jednog je dana, međutim, njegov pravi sin pobegao od razbojnika i vratio se kući. Pokucao je na očeva vrata. Otac koji je još uvek plakao i nosio vrećicu s pepelom sa sobom, upitao je: "Ko je tamo?"

"Tata, ja sam, tvoj sin. Otvori vrata."

Otac je pomislio da se neki obestan dečak s njime šali. Viknuo mu je neka odlazi i nastavio je plakati. Dečak je uporno kucao, ali otac nije otvarao vrata. Nakon nekog vremena dečak je otišao. Otac i sin više se nikada nisu videli.

Na kraju je mudrac dodao: "Smatraš li nešto istinom, ako se toga previše držiš, kada sama istina dođe na tvoja vrata, nećeš joj otvoriti".
 Nazad na vrh »
Prikaži poruke iz poslednjih:   
www.OBJAVE.com forum » ZORAN IZ ZEMUNA
Ovaj forum je zaključan i ne možete pisati, odgovoriti ili menjati teme   Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,
21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40,
41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60,
61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80,
81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100,
101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120,
121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140,
141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160,
161, 162, 163, 164, 165  Sledeci
Strana 101 od 165

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Neke srodne teme
 Teme   Odgovori   Autor   Pogledano   Poslednja poruka 
Nema novih poruka NAJDELOTVORNIJE TEHNIKE KOJE KORISTITE... 188 Aleksandra-Caca 211507 18 Jul, 2011 22:36 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka NOVO NA SAJTU 69 adminfob 123332 27 Mar, 2011 09:52 am
adminfob Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA (2010.) 246 Starcy 177688 29 Dec, 2010 15:24 pm
Aleksandra-Caca Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka PUT SRCA... 89 Vakan Tanka 155606 23 Dec, 2010 05:49 am
Vesna Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ZORAN IZ ZEMUNA - Čitaocima koje to zanima (2008.) 2294 Vesna 1791514 08 Nov, 2010 01:48 am
Nema novih poruka OSHO - citati 40 Akasha 102612 16 Nov, 2009 16:00 pm
Akasha Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati ČITAOCIMA KOJE TO ZANIMA - Sezona proleće/leto 2009. 2184 Starcy 1497494 08 Okt, 2009 02:46 am

Home | Add to Favorites | Mapa sajta

Solaris 1.11 phpBB theme/template © 2003 - 2005 Jakob Persson (readme)(forumthemes/bbstyles)