Podesite
izgled stranice! Možete promeniti veličinu
i boju slova, kao i boju podloge:
Prosvetljeni odnosi
GDJE GOD SE NALAZILI, ZAKORAČITE U SADAŠNJI TRENUTAK
Uvijek sam vjerovala kako se istinsko prosvjetljenje ne može postići drukčije nego kroz ljubav u odnosu između muškarca i žene. Ne čini li nas takav odnos ponovno cjelinom? Kako čovjekov život može postati ispunjen dok ne ostvarimo cjelinu?
Vrijedi li to u vašem iskustvu? Je li se vama to dogodilo?
Još nije, ali, zar bi moglo biti drukčije? Znam da će se to dogoditi.
Drugim riječima, vi čekate neki trenutak u vremenu koji će vas spasiti. Nije li to upravo ona suštinska pogreška o kojoj govorimo? Spasenje se ne nalazi negdje drugdje, u nekom prostoru ili vremenu. Ono je ovdje i sada.
Što znači ta izjava, »spasenje je ovdje i sada«? Ne razumijem je. Čak i ne znam što spasenje znači.
Većina ljudi traga za tjelesnim zadovoljstvima ili za različitim oblicima psiholoških zadovoljstava jer vjeruju kako će ih te stvari usrećiti ili osloboditi straha i osjećaja da im nešto nedostaje. Sreću možemo shvatiti kao povišen osjećaj životnosti koji postižemo kroz tjelesno zadovoljstvo ili kao sigurniji i potpuniji osjećaj vlastitoga ja koji postižemo kroz neki oblik psihološkog zadovoljstva. To je potraga za spasenjem iz stanja nezadovoljstva ili nedostatka. Svako zadovoljstvo koje čovjek postigne uvijek je kratkotrajno, stoga se uvjet zadovoljstva ili ispunjenja najčešće ponovno projicira u neku zamišljenu točku udaljenu od onoga što je ovdje i sada. »Kad nešto dobijem ili kad se oslobodim nečega - tada ću se dobro osjećati.« To je nesvjesni misaoni sklop koji stvara privid spasenja u budućnosti.
Ljubaznošću nosica autorskih prava za ovaj naslov, u mogućnosti smo da prezentujemo 10% ovog poglavlja. Knjiga se inače može nabaviti u maloprodaji ili poručiti direktno kod izdavača.